2e BLAD Van Week tot Week BURGELIJKE STAND VERKOOPINGEN WEET GIJ? WEGELING'S NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 19 APRIL 1929 No. 16. BINNENLAND. Nog steeds de Ulrechtsche publicaties. Opvoedende kracht der onbewaakte overwegen en hardleersche Nederlan ders. Stagnatie aan den Moerdijk. Een vaste verbinding tusschen Noord en Zuid nood g. Een zwaard van Damocles: duurder varkensvleesch. Te veel re clame: wadende Amsterdammers. Wat Schuttevaer niet in Amerika vindt. Miss. Amsterdam. De publicatie van de geheime stukken welke betrekking hadden op het verdrag tusschen België en Frankrijk blijkt zooveel als een muis met een langen staart geweest te zijn. Bij het nagaan van al wat er in ons land zoowel als in het buitenland over het geval geschreven is, zou men allicht den tel kunnen kwijtraken. En nog is de zaak niet 'tot een eind gekomen. Misschien tot op een zekere hoogte wel tus schen België en ons land. In hoeverre de door de publicaties (en de daarop gevolgde reactie) gewekte stemming in beide landen van invloed zal zijn - gunstig of ongunstig- op 'n regeling vxi nog steeds tusschen beide landen hangende verschillen, zal de tijd moeten leeren. Sommige Belgische bladen zijn vooral kort na de publicatie eenigszins heftig, om niet te zeggen onaangenaam, geweest. Een dertig, veertig jaar terug zou mogelijk in het geval zelf zoowel als in de daardoor gewekte stemmingen en stemmingsuitingen een casus belli zijn opgevischt. Maar, de menschheid is in de na-oorlogsche jaren wijzer geworden. En als er nu nog naweeën van het geval zijn, mogen die misschien wel in de eerste plaats beschouwd worden te zijn van internen aard. En zoo is een eindelooze briefwisseling ontstaan, waarin behalve degene, die de publi caties in zijn blad bezorgde en de man, die de documenten kocht, ook onze regeering ge moeid i s geworden. Uit een en ander zou men met een beetje goeden (of kwaden?) wil kunnen opmaken, dat zij de menschen zijn, die tenslot te nog zelf min of meer met de publicatie in de maag zitten, en de een den ander het deel hebberschap aan de publicatie wil toedichten, waarvan dan de laatstgenoemde niet bepaald gediend is. In de Eerste Kamer is bij de behandeling van de Waterschapsbegrooting ook ter sprake gekomen de kwestie van de onbewaakte over wegen. Door een der leden van het Hooge Col lege werd een motie ingediend, welke betrek king had op de onbewaakte overwegen. De minister van Waterstaat wees er in zijn ant woord op, dat de wet toestaat, dat er onbe- waakte overwegen bestaan.'Wat intusschen al bekend was en waarin juist, naar de opvatting van de tegenstanders, het zwaarlepunt ligt, aangezien vermoed mag worden, dat als de wet het niet toestond, het met het overwegge vaar afgeloopen zou zijn of zoo goed als. De Minister merkte voorts op, dat de wet met de grootste nauwkeurigheid en met niet minder zachtzinnigheid is uitgevoerd. Het rapport van de commissie is ter perse, reden waarom nog geen aanleiding bestond de ingediende mol ie aan te nemen, voor het College kennis van het rapport had genomen. De Minister wees er ook op, dat de. meeste ongelukken ook niet zijn voorgekomen op de hoofdlijnen, maar op de lokaalspoorwegen, en ten slo'te onafgeslo ten overwegen werken opvoedend: de afgeslo ten overweg maakt tot op een zekere hoogte zorgeloos, ook ten aanzien van het verkeer op den gewonen weg. 't Is niet voor het eerst, dat gewezen wordt op de opvoedende kracht van onbewaakte overwegen. Maar, zooals we de practische ervaring op het gebied van over wegen en overweggevaar blijkt, moet het Ne- derlandsche volk in dezen nogal hardleersch zijn en zoo is het wel te verwachten, dat er nog heel wat ongelukken op lokaal spoorwegen en hoofdlijnen zullen moeten gebeuren voor de opvoeding van het Nederlandsche volk ten opzichte van den onbewaakten overweg vol tooid zal zijn, dat er geen ongelukken meer gebeuren op onbewaakte overwegen. Enfin, als nu die enkele niet te vermijden ongevallen opwegen tegen finantieele en mogelijk andere voordeelen van de opheffing der bewaking De verbinding tusschen het lannd boven den Moerdijk en 't land daar beneden moet toch, alles bij elkaar genomen niet schitterend zijn, Wat ook den afgeloopen winter al gebleken is. meaedeeling van den A.N.W.B, moet er op den Tweeden Paaschdag nog al stagna'ie geweest zijn in het verkeer tusschen Noord en Zuid, ditmaal niet door ijsgang of iets van dien aard, maar door het ruwe weer, dat veroorzaakte dat de overtocht, inplaats van' met de groote nieuwe veerboot, moest geschieden met de oude kleine. Het gevolg daarvan was, dat vele automobielen lang en geduldig hebben moeten wachten, wat in dezen modernen tijd, waar elders zoowat van alles gedaan wordt om toch vooral het verkeer geen belammering in den weg te leggen, eigenlijk wel een beetje gek is. De A.N.W.B. wijst op de dringende noodzake lijkheid van een vaste verbinding over het Hollandsch Diep. Het komt ons voor, dat daar inderdaad veel voor te zeggen is. al zal zoo'n vaste verbinding om te beginnen, veel geld kosten. Als er iets is, dat den menschen steeds als een zwaard van Damocles boven het hoofd hangt, dan is het wel de prijs verhooging van een of ander artikel (om van de belasting maar niet te spreken). Gelukkig is de scherpte van het zwaard in dezen in den regel niet van dien aard, dat der menschheid door. de gedachte aan mogelijke prijsstijging alle aardsche rust wordt ontnomen. In den regel loopt het in rustige tijden als we nu gelukkig beleven met de prijs verhoogingen zoo'n vaart niet. Het hoofdbestuur van den Ned. R. K. Hanzebond van Slagerspatroons heeft er op gewezen, dat door de stijging der graanprijzen de boeren minder varkens mesten dan in normale tijden, 't Aanbod op de veemarkten is dus minder. Een stijging der handelsprijzen kan, zoo lezen we, niet uitblijven. Genoemd hoofdbestuur wijst er het publiek op, dat prijs verhooging van varkensvleesch iederèn dag verwacht kan wor den. We draaien toch altijd maar in denzelf den cirkel rond, waarin de hooge prijzen van het eene, ook hoogere prijzen voor het andere doet ontstaan. Door sommige menschen wordt, niet alleen in verkiezingsdagen, wel eens geklaagd over de massa waardeloos papier. die zoo van dag tot dag als reclame voor dit en dat in de brievenbus wordt gestoken. De Algemeen© Win- keliersvereeniging te Ams'erdam heeft een re quest aan den Burgemeester gezonden, waarin verzocht wordt maatregelen te nemen tegen de verontreiniging, die het gevolg is van het in de hoofdstraten op groote schaal uitgeven van re clamebiljetten. We gelooven gaarne, dat in groote en kleine steden heel kwistig met recla mebiljetten wordt omgesprongen en dat in den regel de verspreiders er niet op zien den argeloozen voorbijganger er drie, vier, vijf tegelijk in de hand stoppen, die gewoonlijk alle op straat terecht komen. Wij Hollanders zijn nu eenmaal te zeer doordrongen van de opvatting, dat 't geen men op straat nog wel cadeau krijgt gewoonlijk niet veel zaaks is, dan dat we met meer dan een half oog het zoo gul geboden reclamebiljet zouden in zien. Maar toch, aan den anderen kant, zou men zeggen, dat die straatreclame meer uit werkt, dan het oppervlakkig wel lijkt. Ware dat niet het geval, dan zou er allicht al sinds lang geen aanleiding tot klachten over veront- rein'ging door reclame meer zijn. Het orgaan van genoemde vereeniging bevatle een toepas selijke teekening met het opschrift „Kalver- straat—Voddenstraat", waarop we de Amster dammers van beiderlei kunne zien waden, tot aan de knieën door de massa reclamebiljetten. Wat de tijden kunnen veranderen. Van Lode- wijk XIV wordt verteld, dat hij tijdens zijn verblijf in ons land in het rampjaar" 1672 zoo stellig gehoopt had Amsterdam te bezoeken, waarnaar toen de geruchten gingen de stra ten met goud geplaveid waren. Hij zou er nu moeten komen. Schuttevaer, de uitvinder, van de naar hem genoemde „onzinkbare" reddingbnoot is dan toch eindelijk in Amerika aangekomen, heeft dus het land zijner droomen bereikt na veel en velerlei tegenspoed en desillusie. Maar, wel licht is de lauwheid en de onverschilligheid waarmede de Amerikanen bij de aankomst van de „Schuttevaer" blijk gaven, nog wel een van de grootste ontgoochelingen, welke Schuttevaer moest ondervinden. De New-Yorksche bericht gever van het „Hbld." meldt o.m. dat Schutte vaer daar in New-York geen publieke belang stelling. geen aanbiedingen wachtten, slechts eenzaamheid engroote onkos'en. Een mis lukking. die den ouden en in elk geval onder- nemenden 70-jarige Wel zwaar moet drukken. Er is thans een miss Europa, een miss Hol land, een miss Frankrijk enz. We krijgen nu ook een miss Amsterdam en in de naaste toe komst zal misschien elke stad van beteekenis haar miss krijgen. Waarom ook niet? Een schoonheidskoningin, er is al een jury be noemd. Ieder Amsterdamsch meisje zal aan den wedstrijd kunnen (ook willen?) deelnemen. Uit toe te zenden foto's zal de jury zeventig candidaten kiezen. In het Paleis voor Volks vlijt zal het publiek per stembiljet zijn keuze kunnen doen. De opbrengst van een te houden feestavond komt ten goede aan de vereeniging ..Weldadigheid". Dit is wellicht het beste van de heele geschiedenis. BUITENLAND. De voorbereidende ontwapeningscom missie: Jhr. Loudon voorzitter. Alleen eenige kwesties van secundair belang aan de orde. Amerika wil echter prak tische resultaten zien. Amerika wenscht niet mee te doen aan het verder slee- pend houden van 't ontwapeningswerk. Britsche school in België. Financieele besprekingen. Voor Du'tschland onaan nemelijk? Tegen de vaische munterij. Een millioen per jaar in beslag geno men. Arme Columbus. Maandag is onder pres:dium van onzen ge zant te Parijs, Jhr. Loudon de zesde zitting van de voorbereidende ontwapeningscommissie te Genève geopend. De voorzitter deelde o.a. mee. dat hij de commissie niet had bijeenge roepen met het oog op een tweede lezing van de ontwapeningsconventie, maar omdat de oommissie in ieder geval dit jaar bijeenge roepen moest worden. De tweede lezing van de- ontwerpconventie voor de ontwapening zal eerst mogelijk zijn. wanneer de groote mogend heden het onderling eens geworden zijn over een aantal belangrijke onderdeelen dier con ventie, waarop al een paar jaar gewacht wordt Jhr. Loudon wees ook op het toenemend onge duld van de publieke opinie en hij zeide van dat ongeduld het sprekend bewijs te hebben in den vorm van een groot aantal brieven voor het meerendeel van arbeiders-organisaties, die aandringen op bespoediging van den arbeid der commissie, opdat de plechtig aan de volken gedane ontwapeningsbelofte worde ingelost Hoe dit zij, de zitting zou niet aan de hoofd zaken, slechts aan een aantal secundaire kwes ties gewijd zijn. En het is te begrijpen, dat dit niet in de eerste plaats te wijten is aan de le den van de commissie zelve, maar aan de mogendheden, die over allerlei punten het nog niet met elkaar eens kunnen worden. Als de ontwapeningskwestie ook zóó eenvoudig was. De Amerikaansche gezant te Brussel, Gib son, woont de zitting van de voorbereidende ontwapeningscommissie bij als vertegenwoor diger der Vereenigde Staten. Hij heeft in een onderhoud met de vertegenwoordigers der Amerikaansche pers iets merkwaardigs gezegd wat de Europeesche mogendheden in den zak kunnen steken. Gibson heeft namelijk laten doorschemeren, dat de regeering der Vereenig de Staten evenmin als de rege-erinng van Duitschland, van plan is of bereid is te blij ven meedoen aan een verder sleepend houden van het ontwapeningswerk. De Amerikanen zouden vastbesloten zijn op de huidige confe rentie practische resultaten te bereiken. (Wat niet heelemaal klopt met de beteekenis der woorden van Jhr. Loudon, dat er alleen een aantal kwesties van secundair belang te behan delen vielen). Volgens te Genève loopende ge ruchten (in politieke kringen wel te verstaan, de massa der inwoners van Genève zal zich wel met andere dingen bezighouden) zouden er onlangs te Washing'on vastomlijnde plan nen uitgewerkt zijn betreffende nieuwe Ame rikaansche voorstellen inzake ontwapening ter zee. Misschien dat Gibson vrijheid heeft daar over te Genève te spreken. Te Brussel heeft hij er ook tegenover de vertegenwoordigers van de pers van zijn land. over gezwegen. Bij de ontwapening ter zee komt natuurlijk de vraag te pas hoe de houding en hoe de ver houding is tusschen Amerika en Engeland. Kellogg, de voormalige Amerikaansche minis ter van buitenlandsche zaken, heeft in een onderhoud met de Engelsche „Morning Post" o.m. gezegd, dat Amerika evenals elke andere staat, slechts reden heeft het welzijn en de vermeerdering van de welvaart van Groot-Brit- tannië te wenschen. En, men zou zich zei hij, niet kunnen voorstellen, dat er ooit weer een oorlog tusskchen Engeland en Amerika zou kunnen ontstaan. Geen denkend mensch aan de andere zijde van den Oceaan heeft ooit aan een dergelijke mogelijkheid gedacht, 't Zal wel zoo zijn, maar hoeveel denkende menschen zullen er in en voor 1914 geweest zijn, die aan de mogelijkheid gedacht hebben, dat Europa in 191$ en daarna millioenen menschenlevens te betreuren zou hebben en dat het oude Eu ropa jaren en jaren zou noodig hebben om zich op tè richten uit en te herstellen van de ellende, die de door geen denkend mensch ver wachte oorlog heeft gebracht? Ellende, die o.m. spreekt uit het volgende: Te Ieperen is een Britsche school gebouwd. Als leerlin- op deze Britsche school op Belgischen bodem zijn ii ngeschreven eenige tientallen kinderen van Engelschen, die op enkele uitzonderingen na, allen in dienst zijn van de commissie, wel ke belast is methet onderhouden der duizenden Britsche graven in Vlaanderenland. De commissie van deskundigen, die zich al verscheidene dagen bezig houdt met bespre kingen over de hangende financieele kwesties tusschen Duitschland en zijn vroegere vijan den. de commissie van deskundigen, moet ein delijk tot een zeker resultaat of voorloopig re sultaat gekomen zijn. Althans, zij' is gevorderd tot het aansnijden van de zaak, waarom hét ei genlijk gaat, n.l. wat en hoe lang zal Duitsch land te betalen hebben. De schuldeischers zou den het zooowat over eens geworden zijn wat in totaal van Duitschland geëischt moet wor den. Er is een memorandum opgesteld, dat zal dienen als leiddraad: een voorstel dus, waarover nog te praten zal vallen en waar over vermoedelijk ook deze week nog wel gepraat zal zijn. Maandag zou het al beginnen De commissie van deskundigen is niet scheu tig met mededeelingen omtrent het door haar verhandelde. Dit neemt evenwel niet weg, dat de Fransche pers het een en ander weet mee te deelen. Zoo wist de „Matin" te vertellen dat Duitschland gedurende 37 jaar een gemid delde annuïteit van 2198 millioen M. of 2309 millioen M. zou hebben te betalen. Na die 37 jaar zou dan de herstelschuld afgedaan zijn en dan zou dit land nog 21 jaar hebben te betalen in verband met de betalingen welke de overwinnaars elkaar in verband met hun onderlinge schulden hebben te doen. Of de door de „Matin" genoemde cijfers ju:st of bij benadering juist waren, was aan 't begin dezer week nog niet te zeggen. Wellicht zal aan 't eind dezer week hieromtrent meer bekend zijn. In elk geval heeft men in Duitschland de cijfers ook vernomen enze veel te hoog gevonden. Duitschland zou een rpgeling van het schadevergoedingsvraags'uk gebaseerd op de genoemde cijfers onaanneme'ijk vinden. Als dat zoo is, zal het wel nader blijken. 't Was in de laatste jaren met de vaische munterij in Europa maar treurig gesteld, en het is te begrijpen, dat de Volkenbond zich ook geroepen gevoeld heeft iets op touw te zetten ter bestrijding van het steeds meer voortwoe kerende euvel. Verleden week is te Genève een conferentie van vijf en derb'g staten begonnen met het doel een int^rnat'ona'e conven'ie te sluiten tot bestrijding der va^che munterij. Uit een enquete is gebleken, dat jaarlijks zoo ongeveer voor een millioen dollar aan vaische munten en bankbilejlten in bes'ag genomen wordt. De vraag is nu maar hoeveel valsch geld en hoeveel vaische bankbiljetten er in de wereld gestuurd worden, die niet in beslag ge nomen worden, maar geruimen tijd in de circu latie blijven. Op de eerste vergadering van de vertegenwoordigers der vjjf en dertig staten sprak o.m. onze landgenoot de heer A. A. Sirks, hoofdcommissaris van Politie te Rotterdam. Hij verklaarde zich o.m. warm voorstander van de stichting van een internationaal bureau, dat tot taak zou hebben, het verzamelen van allerlei inlichtingenmaieriaal, dat aan de met het op sporen der misdadigers belaste politie zeer te pas zou komen. In elk geval, er wordt aan de eventueel te nemen maatregelen tegen de nog welig tierende vaische munterij gewerkt en ook in dit opzicht kan en hopen we zal de Vol kenbond nuttig werk doen. Algemeen werd Columbus aangezien voor den man, die Amerika ontdekt heeft. Zooals bekend is, heeft hij bij zijn ontdekking wel niet heel veel zijde gespannen, althans niet voor zich zelf, maar hij heeft dan toch Spanje een belangrijken dienst bewezen. Reeds vroe ger werd beweerd, dat Noorsche volken al lang voor Columbus in het later Amerika ge noemde land geweest waren. Volgens de ver klaring van een Deensch geleerde nu onlangs gegeven, moeten twee Duitschers al twintig jaar voor Columbus op het Amerikaansche vasteland geweest zijn. De eer hiervan komt intusschen niet alleen Duitschland toe, daar de ontdekkers uitgevaren waren in opdracht van de Deensch-Portugeesche regeeringen. De kroon zou dus van Columbus' hoofd zijn afgenomen. Als dat van dat ei van Columbus nu ook maar niet onjuist blijkt te zijn. Hoofdzaak is overi gens dat Amerika ontdekt is. wanneer en door wie, doet er ten slotte minder toe. VLISSINGEN van 11—18 April 1929. Ondertrouwd: J. J. Schuering 34 j. en A. L. Tieleman 40 j. A. Janse 38 j. en F. P. Fre- geres 34 j Getrouwd: J. W. Kommers 28 j. en A. E. Minet 26 j. R. F. Haarsma 28 j. en G. M. M. Demoor 25 j. J. A. de Waard 25 j. en C. J. Vader 23 j. F. Swiers 28 j. en Th. M. van Hoorn 24 j. G. Romijn 37 j. en H. M. P. Waltz 25 j. Bevallen: J. Meulmeester geb. Meerman d. J. H. van Nek geb. van Beusichem d. E. Gunter geb. Pieterse z. D. Clarisse geb. Adamse z. M. B. van de Kreke geb. Willi ams d. J. van de Gruiter geb. van Belzen d. Overleden: H. Schreuder wedr. van W. Vis 88 j. L. Uijterschout vrouw van W. J. Huij- bregtse 68 j. M. A. Schwartsmans wed. van J. de Reeper 83 j. C. M. J. Albus wed. van G. Verhoeven 88 j. M. C. L. W. West- hoff vrouw van G. IJ. C. Fraser 28 j. MIDDELBURG van 10—17 April 1929 Ondertrouwd M. Huijsman 24 j. en J. N. Polderman 22 j. GetrouwdC. Koster 32 j. en M. van Galen 28 j. A. Maas 29 en N. van Kloven 23 j. H. de Koning 24 1. en C. de Rijke 24 j. BevallenJ. van TuinenMeines d. W. GoedbloedJoosse z. Stenhuis Kokké z. P. A. ScheeleBouwman z. W. FlohilMaas d. M Cremers Louwerse z. W. Kolevan Rossum d. M. M. van Laenhoutde Jonge z. A.'C. de KamCorstanje d. OverledenJ. Janse de Jonge 85 j. geh. met W. van den Broeke I. Neufegliese 41 j. geh. met M. Schink W. de Reijke 88 J. wede. A. van den Berge J. Flo- resse 56 j. geh. met L. van Maldegem A. Knuijt 84 j. wedn. E. J. Flinten C. P. M. Linnenbrink 62 j. geh. met C. de Wolf D. van Loo 79 j. wedn. A. U. Corré J. C. Kooman 79 j. wed. J. van Tatenhove T. Klaasse 77 j. wed. A. Franse M. E. Hoffmans 63 J. wed. J. A. Fokker PAARD, Hoornvee, Landbouwwerktuigen enz. op Dinsdag 23 April ten huize van den heer C. A. Cornelisse te Arnemuiden. Notaris H. R. Struve, Middelburg. BOERENINSPAN, w.o. 8 paarden, 40 stuks hoornvee, landbouwwerktuigen, enz. op Woensdag 24 April a.s. op de Hofstede „De Grenadier" aan de Nieuwlandsche weg. gemeente Middelburg, Notaris J, C. Blaupot ten Cate, Middelburg. 8 PAARDEN, 40 stuks Hoornvee en Melkge- reedschappen op Woensdag 24 April a.s. op de Hofstede „De Grenadier" Nieuw landsche weg. Notaris J. C. Blaupot ten Cate Middelburg. PAARD. Koeien. Boerenwagen enz. op Woens dag 1 Mei a.s. bij den heer J. W. Mar- kusse te Veere. Notaris Mr. H. C. Itt- man te Middelburg. PAARD. 2 Vrachtwagens enz. op Vrijdag 3 Med a.s. bij den heer A. S'urm te Oostkapelle Notaris A. de Neeling te Middelburg. dat ons lager onderwijs in 1910 eran bedrag an 43 millioen gulden kostte en in 1929 de som van 174 millioen gu'den? en dat het oog van een vlinder ongeveer 5900 verschillende lenzen bevat? en dat een gewone vlieg zijn vleugels ongeveer 330 keer per seconde beweegt? en dat in Centraal-Amerika een melkboom is ontdekt?

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1929 | | pagina 5