Jong ens MAATKLEIDING 'le zou hef me/ beier wemchen MUZIEKNIEUWS Op-en Ondergaan van Zon en Maan Hoogwater te Vlissingen op WIELRIJDERS, LICHT OP l ADVERTENTI EN geeft "cachet STAN DAARD COMBINATIE Vlissingen, Walstraat 84 Middelburg, Lange Delft H 13 WEGELING'S NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 16 APRIL 1690 No, 16. thani werkende onder den naam Schulte en Thleme. Dit Jubileum ging niet on gemerkt voorbij. J Geslaagd voor examen der Federatie voor Stenographle „Groote" voor kantoor-stenograaf Mei. G. de Haan. Een huiselijk feestje in de Schuitvlotstr. was overgegaan in een vechtpartij, die op de straat werd voortgezet. Proces-verbaal was 't gevolg. Dit ondervonden ook een paar perso nen, die muntmeters openbraken en het zich daarin bevindende geld toeeigenden. ARNEMUIDEN. Door de langdurige droogte is er alhier gebrek aan drinkwater, waarom dit per wagon wordt aangevoerd. De Geref. Schoolvereeniging koos tot be stuurslid der Chr. School de heer C. Hooger- heide. Vrijdagavond vergaderde het Groene Kruis Ingekomen was een schrijven van den raad, bevattende goedkeuring inzake het verkrijgen van een stukje gemeentegrond, achter het ge meentehuis, in erfpacht voor 69 jaar. Hierop zal een magazijn worden gebouwd. De vereeni- ging telt 422 leden. De wijkverpleegster-huis bezoekster verleende aan 107 personen hulp, het aantal huisbezoeken bedroeg 2262, waaron der 419 uitsluitend t.b.c.-bestrijding Ontsmet ting had eenmaal plaats. Ontvangsten en uit gaven bedroegen resp. f 1940.53 en f 1937.19, Voor de t.b.c.-bestrijding waren deze getal len resp. f679.60 en f674.33. DOMBURG. Op het drietal bij de Ned.- Herv. Kerk te 's-Gravenhage komt voor onze tegenwoordige predikant Ds. J. W. Swaan, en op dat te Groningen onze vroegere predikant Ds. H. J. Hak thans te Alkmaar. Alhier vergaderde de Ver. tot Bevordering der Belangen van de Badplaats „Domburg". Het jaarverslag meldt, dat het seizoen 1928 een goed jaar maakte. Een 1000-1 al folders in de Duitsche taal werden in Duitschland ver spreid. Een tweetal banken werden geplaatst tegenover den vijver van „Duinvliet"*. Aan het Domburgsche Fanfarekorps werd f50 subsi die verleend. Het batig saldo bedroeg f537.03. GAPINGE. Op voordracht voor onderwijze res aan de Openbare school komt o.a. voor Mej. J. Paauwe alhier en Mej. P. A. Verhage te 't Zand (Koudekerke), MELISKERKE. Alhier is een vereeniging op gericht van Oud-leerlingen L. en T. W. C. met 10 leden. In het bestuur werden gekozen de heeren J. Melse, E. de Korte, Joh. Dekker, S. J. Matthijsse en A. de Korte. Besloten werd aan te sluiten bij den B. V. G. en een paar veldexcursies in den a.s. zomer te houden. SOUBURG. De opbrengst der maandelijk- sche collecte, gehouden door Zuster Bergsteijn, gras vallen en bezeeren zich aan ook dikwijls. Zorg daarom altijd in huis voor een doos Doos 30 cent PUROL bestemd om te voorzien in de hoogst noodige behoeften aan arme zieken en t. b. c.-lijders heeft in het afgeloopen jaar opgebracht f261.96. De uitgaven bedroegen f260.53. WESTKAPELLE. Zaterdagmiddag werd al hier begraven het stoffelijk overschot van wij len den heer W. Flipse, in leven technisch ambtenaar bij den "Prov. Waterstaat van Zee land te Colijnsplaat, geboren te dezer plaatse. Het woord werd gevoerd door Ds. W. Reus en door den heer Van Leeuwen. Een zoon dankte voor de groote belangstelling. WESTKAPELLE. Dinsdag 23 April geeft de Chr. Gem. Zangvereeniging „Looft den Heere" (directeur de heer M. P. Ven te vogel te Vlissin gen) een openbare uitvoering. Dit is voor het eerst dat tweemaal per seizoen een uitvoering gegeven wordt. De donateurs zullen dit zeker op prijs stellen en het zal tevens een aanspo ring zijn om donaieur te worden voor hen die dit nog niet zijn. Op het programma staan een 12-tal liederen waaronder een kwartet en een solo. Alle liederen (met uitzondering van het Bondslied) worden voor het eerst op een uitvoering gezonngen. Daar de laatste uit voering het Evangelisatiegebouw geheel gevuld was twijfelen wij niet of deze uitvoering welke omf 8 uur aanvangt zal zich in een druk bezoek mogen verheugen. MIDDELBURG. De Chr. Gem. Zangvereen. Soli Deo Gloria" gaf een jaarlijksche uitvoe ring, welke door Ds. Scheele geopend en ge sloten werd. Op den Hemelvaartsdag hoopt de Bond van Chr. Zangvereenigingen op Walcheren een zangersfeest op Westhove te geven. DE OUDE GERMANËN. (Door H. Henrar, Leeraar M. O. Utrecht). Daar de oude Germanen de schrijfkunst niet verstonden, moeten we onze kennis van de bij hen beslaande verhoudingen voornamelijk putten uit Romeinsche schrijvers als Caesar, die in zijn „Bellum Gallicum" beschrijft hoe hij in de 1ste eeuw voor Christus de Germaan- sche volken op zijn veroveringstochten heeft aangetroffen, en vooral Tacitus (Germania). Bovendien bevatten de bronnen uit het Fran kische tijdperk veel van ouderen datum en geven ook archaelogiiche vondsten vaak aan- wijzingen. i Uit het bovengenoemde Bellum Gallicum blijkt nu, dat de Germanen in de eerste eeuw voor Christus een zwervend, een nomadenle ven leidden, voornamelijk leefden van veeteelt, van k^ps, melk en vleesch en slechts weinig akkerbouw uitoefenden en het geheele econo mische leven communistisch was georgani seerd. In de eerste eeuw na Christus zijn de Germa nen tot den landbouw overgegaan, zo hebben dus vaste woonplaatsen gekregen en in iedere stam hebben zich langzamerhand een of meer families, die zich bijv. in oorlogstijd bijzon der onderscheiden hebben en door aandeel in den buit, geschenken, enz. groote rijkdommen hebben verworven, boven de massa der gewone vrije weten te verheffen. Toch is in die le eeuw na Christus het privaatbezit nog slechts gedeeltelijk doorgevoerd, de communistische karaktertrek is hoewel voor een groot deel toch nog lang niet geheel verdwenen. Ieder geslacht (groep van bloedverwanten, die onge veer 100 families honderdschappen om vat) had n.l. de beschikking over een zeker gebied en woonde in een dorp bij elkaar. Alle grond van een dorp was verdeeld In: lo. huis en hof (dit was geheel het privaat-eigendom van den bewoner geworden); 2o. het "daarom heen liggend bouwland (dit was nog gemeen schappelijk bezit), maar werd elk jaar verdeeld onder de marktgenooten); 3o. weide en bosch (lag aan den uitersten rand van het dorp en was nog geheel in gemeenschappelijk bezit (al- mende). Langzamerhand wordt echter de band tus- schen de markgenooten losser de jaarlijksche verdeeling van den grond blijft uit en zoo ver andert het jaarlijksche gebruiksrecht in een gebruiksrecht voor onbepaalden tqd en het is duidelijk, dat hiermede het privaat-eigendom geboren is. De 5e eeuw brengt dé val van het Romein sche Rijk. D eGermaansche legers, betrekke lijk gering in aantal veroveren groote landstre ken en maakten bijv. Italië op een derde, in Gallië en Spanje twee derde van het verovesrtie land aanspraak. En dit is mede een der oorzaken voor het ontstaan van groot-grondbe- zit. Nu was het groot-grondbezit in Italië reeds bekend. Het -overde Rome bracht grooten toevoer van slaven en dit had op het land bouwbedrijf dezen invloed, dat het kleinbe drijf door het grootbedrijf werd verdrongen. Deze groot-slavenbedrijven (latifundia) rendeer den niet meer toen de slaventoevoer vermin derde en er ontstaat, door het uiteenvallen der latifundia, weer het kleinbedrijf. De Germaan- sche veroveringen hebben dus dezen invloed gehad, dat het grootbedrijf dat vele voordee- len heeft boven het kleinbedrijf in ge wijzig. den vorm behouden bleef. Andere oorzaken voor het ontstaan van grootgrondbezit zijn b,v. de schenkingen aan de kerk, die in de 7e eeuw reeds een der grootste grondbezltsters was, en de ontginning van woeste gronden voorna melijk door de kloosters. Ziehier enkele grepen uit de economisch® ontwikkelingsgeschiedenis der oude Germaan- sche maatschappij. En wanneer al de 5e tot de 9e eeuw zich kenmerkten door oorlogsbrand en bloedver gieten, dan moeten we één ding niet vergeten, dat ze n.l. den grondslag legden voor het ont staan der moderne nationaliteiten en de too* Komstige geschiedenis der menschheid. ZON MAART op onder i.' 20 Z. 4.54 7.05 n.m. 21 Z. 4 52 7.07 ♦i 22 M. 4.50 7.08 23 D. 448 7.10 24 W. 4.46 7.12 25 D. 4.44 7.13 n 26 V. 4.42 7.15 ii Dinsdag 23 April V.M. MAAN op onder 3.04 4.21 5.36 6.52 8.08 9.23 10.36 n.m. vm 10'.07 4.13 4.26 4 38 4.50 5.02 5.17 5.36 Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag 25 Vrijdag 26 20 21 22 23 24 April v.m 11.24 12.— 12.27 1.02 1.36 2.08 2.38 n.m Springtij 24 April 11.43 12.14 12.57 1.28 2 2.32 3.02 Zaterdag 20 April te 7 35 uur Zondag 21 te 7.37 Maandag 22 te 7.38 Dinsdag 23 te 7.40 Woensd. 24 te 7.42 Donderd. 25 te 7.43 Vrijdag 26 tv 7.45 Apotheken geopend te Vlissingen A.s. Zondag is geopend de apotheek van: ENGERING, Nieuwstraat, Te Middelburg A.s. Zondag is geopend de apotheek vacu VAN DE GARDE, Korte Noordstraat. een verouderd radio-* toestel te bezitten of de Philips Standaard- combinatie. Ontladen accu's kurv nen U niet meer te leurstellen, anode-bat terijen Uw genoegen niet meer bederven er is geen gewirwar meer van draden, het aantal knoppen is ver minderd, spoelen zijn *r heelemaal niet meer. En de weergave is ontzaglijk verbeterd I gekleed te gaan Is voor vele heeren een probleem. Zij weten niet, dat het geheim schuilt In een onberispelijke coupe. Uw kleermaker is in staat U een keurig, degelijk en onberispelijk zittend costuum naar maat te ver vaardigen. U zult er géén spijt van hebben, want... bestaat uit het nieuwe Philips Ontvangtoestel No. 2514, Philips Luidspreker No. 2007 en Philips An tannevel ligheid No 4362 Prii» compleet fl. 288.25 [7f>b dat zult ge zelf ook «eggen als ge een van onze nieuwste eostuums model „L'do" hebt aangepast en in den spiegel de mooie lijnen van de revers, de vast tegen het boord sluitende kraag en de keurige valling der pantalon ziet. Breng uw vrouw, uw moeder of uw verloofde mee en ze rullet zeggen: w't is een prach tig pak". En iedere keer dat ge het aan hebt, zult ge verheugd zijn over de mooie soepele stof ca de elegante coupe van uw costuum JLido" van Kreymborg.

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1929 | | pagina 2