UraagenJranbcd T DE HEER VAN WODENBLQCK v. ROSS EM'S ZEEPAARD 15» STT! WEEKBLAD VOOR WALCHEREN EERSTE BLA 85e JAARGANG VRIJDAG 19 APRIL 1929 DRUKKERIJ H. WEGEL INQ VLISSINGEN WIJ zorgen veor nette uitvoering van uw Drukwerk en zijn toch het laagst In prijs DRUKKERIJ DE LANGE JAN MIDDELB. ABONNEMENTSPRIJS 40 CENT PER 3 MAANDEN FRANCO PER POST 45 CENT LOSSE NUMMERS 5 CENT ADVERTENTIEPRIJS 20 CENT PER REGEL INGEZ. MEDEDEEL 40JCENT CONTRACTEN SPEC. TARIEF No. 16 DRUKKERIJ H. WEGELING VLISSINGEN Ookjop het gebied van Kantoor- en Schrijfbehoeften zijn wij goed| en goedkoop] DRUKKERIJ DE LANGE JAN MIDDELB. *§p> 3. Wegeling'sJtieuwsblad ^tSm Men klaagt vaak over het gebrek dat vele menschen hebben aan verantwoordelijkheids gevoel. En dat is maar al te vaak, helaas wéér. Men doet het werk dat te doen is, maar altijd even nauwgezet? Men heeft verplichtin gen op zich genomen, kan men er op aan dat die nu met de meeste nauwgezetheid wor den vervuld? Niets is verdrietelijker, dan dat men op iemand niet &ènkan, dat men steeds de gedachte moet hebben, „zou hij het doen" goed doen? De bloei van een of andere vereeniging kan afhangen van de accuratesse van een enkel bestuurslid, de vooruitgang van een 'zaak kan afhangen van de meerdere of mindere verantwoording die een enkele bediende toont te bezitten. Groot is ons aller plicht dit verantwoordelijkheidsbesef te ver sterken. En daarom zal het goed zijn, dat in de jeugd reeds aan te kweeken. We vonden ergens een uitnemend artikeltje daarover van de hand van J. M. W.-W., in een bijblad van het „Schouwvenster". Laat ons het onzen le zers mogen voorleggen. VERANTWOORDELIJKHEIDSGEVOEL. Een moeder zei in gezelschap: „o ik heb voor vandaag de zorg voor 't huisgezin aan mijn dochter overgedragen". Toen antwoordde een ander: „maar u blijft toch verantwoordelijk". Waarop de moeder weer kwam: „nee, als ik wat doe, dan doe ik het goed. Dan draag ik ook de verantwoordelijkheid over". 't Ging schertsend, maar er was een onder toon van ernst in. En als ik er nu over denk, hoe het komt dat er betrekkelijk zoo weinig menschen een stevig ontwikkeld gevoel van verantwoorde lijkheid hebben, dan geloof ik, dat het is omdat het hun niet jong genoeg werd bijge bracht. Er wordt den kinderen wel een taak opgelegd, wel werk opgedragen, maar er is altijd iemand bij, een vader, of een moeder, of een meester, om te kijken of het wel goed gaat. En als er iets scheef loopt, dan laten we 't kind niet eens even doortobben, om' het te laten zien: dat komt er van, als je je plicht niet doet; als je Je taak niet ernstig opvat. Welnee, ze grijpen dadelijk in, ooi de wagen op 't rechte spoor te houden. Maar zoo doen we in 't natuurlijke toch ook niet. Wie altijd op een pas afstands ach ter z'n kind gaat, om het bij rok of trui te pakken, nog voor het recht gevallen is, krijgt een kind dat nooit flink leert loopen, laat staan klauteren en klimmen. Tenzij het kind zelf genoeg geest heeft, om aan die voort durende leiding te ontsnappen. Je leest soms van die advertenties: „kost en inwoning aangeboden aan kinderen, met de gelijk toezicht op de studie". Ik heb 't altijd vreeselijke dingen gevonden, al weet ik dat ze helaas voor sommige karakters noodig zijn. Misschien komen de leerlingen, dank zij dat voortdurende toezicht op tijd door hun exa men, maar flinke menschen, met gevoel van verantwoordelijkheid, worden ze niet. De mijn heer, bij wien ze in huis lagen, was immers verantwoordelijk voor hen. Ik wilde dat alle ouders eens lazen: „Onder het stroodek". Het is eigenlijk een kinderboek maar is 't niet voor ouders geschreven wat Dr. van Arlewort tegen zijn zoontje zegt, als deze thuiskomt met een slecht rapport, ver oorzaakt doordat hij zijn best niet deed. Als Frits daar dan staat, heel klein in die groote studeerkamer, voelt de vader even neiging hem op z'n knie te nemen en te troosten. Maar hij zegt ernstig en streng: „Als alles goed gaat, moet je 't volgend jaar naar de stad, in een vreemd huisgezin. Denk je soms, dat ik dan tegen die mijnheer zal zeggen: „Hier is mijn zoon; ik wil dat hij gaat studeeren, maar hij is eigenlijk te lui of te dom, dus er moet toe zicht op hem gehouden worden, dat hij werkt en z'n lessen moeten hem overhoord worden". Als je dat denkt, heb je 't mis; ik zou me schamen het te zeggen; ik zou me schamen voor mijn Vader en Grootvader en mijn naam. Nee, Frits, dan ga je niet studeeren, want ik wil niet, dat je de eerste wordt. En nu wil ik geen beloften van je. Ik zeg je: je krijgt geen privaatles; er zal niets worden overhoord, of nagezien. Je moet zelf maar weten wat je doet, maar je moet jezelf bijwerken". Dat was een heel waagstuk. Maar 't was ook 't eenigste, wat van Frits een mensch met verantwoordelijkheidsgevoel kon maken. We moeten wat durven wagen met onze kin deren. We moeten desnoods de teleurstelling, de mislukking, die we zien aankomen, rustig laten komen, als we er zeker van zijn dat dit is voor hun bestwil. Alleen: we moeten nauw gezet wegen en wikken, of de verantwoorde lijkheid, die we hen opleggen, niet gaat boven hun kracht. Of ze er tegen opgewassen zijn. Want wie een kind belast boven z'n kracht, is er zelf oorzaak van, als straks de veerkracht verlamd. J. M. W.-W. VLISSINGEN. In het Concertgebouw werd een familie-avond gehouden van den Chr. Be sturenbond, waar als sprekers optraden Dr. J. E. B. Blase en Ds. J. S. Hartjes, zoomede de wethouder voor sociale zaken, de heer P. G. Laernoes. Een orkest speelde feestliederen. Aan Mej. de Hondt, leidster daarvan, werden bloemen aangeboden. De directie der Spoorwegen besloot met 15 Mei, op Woensdagen, bij wijze van proef, een motor trein in te leggen van Goes naar hier en terug. Vertrek van Goes 6.42 aankomst alhier 7.20 in aansluiting met de boot naar Breskens, welke 7.30 vertrekt De terugkeerende trein vertrekt van hier ooi 7.30 uur en komt te Goes om 8.07 aan. Uit het verslag van de Ko-n. Mij. de Electro Tinfabriek bleek, dat na afschrijving geen dividend wordt uitgekeerd. In Augustus was deze fabriek genoodzaakt het werk stop te zetten wegens gebrek aan grondstoffen. Men verwacht een beter jaar. Zaterdagmiddag werd van de werf der Kon .Mij. „de Schelde" met goed gevolg te wa ter gelaten het stalen enkelschroefmotorvracht schip „Poelau Bras" in aanbouw voor de Stoomvaart Maatschappij „Nederland" te Am sterdam. De laatste beletselen werden weggeno men door Mevr. A. E. Lebert-Havenhorst te Amsterdam. Op de vrijgekomen helling zal binnenkort de kiel gelegd worden van het dubbelschroef-motormailschip „Dempo" voor den Rotterdamschen Lloyd. Het Engelsche stoomschip „Gaboon" stoot te op het wrak van de „Coxtett Hall", doordat het licht van de daarliggende boei was uitge gaan. Verschillende sleepbooten brachten het naar de Spijkerplaat. Vandaar wordt getracht naar Rammekens te sleepen. Voor het examen als machinist, diploma B slaagde de heer J. van Tuijl, als 2e stuurman de heer P. Fritz. De heer S. N. Paul vielen twee prijzen ten deel in de afdeeling suikertrekwerk en marse- pijn, vanwege den cursus van bakkersgezellen, in Dordrecht gehouden. Machinist-majoor C. Blok van de „Van Speijck" wordt overgeplaatst naar het wacht schip alhier. Aan dit schip worden ook ge plaatst de luitenant ter zee 3e klasse L. D. de Kroon en A. P. L. de Gelder met ingang van 30 April. Door den heer S. M. Polak zijn aan de gemeente een 3-1al mooie parkbanken geschon ken, welke op den Singel zullen worden ge plaatst. Een drietal Engelsche stokers, die be weerden van een Fifisch schip te Rotterdam te zijn afgemonsterd, en naar hier waren ge komen, waren zonder middelen van bestaan. De politie nam maatregelen om hun verwijde ring uit ons land te bevorderen. Een jongen van tien jaar moest bood schappen doen, maar had het geld deels ver loren, deels versnoept en durfde nu niet naar, huis. De knaap werd des nachts door de po litie aangetroffen, nadat hij slapend in een portiek van een woning den nacht gedeeltelijk had doorgebracht. Of de ouders blij waren, toen hun kind hen werd thuisgebracht. De 25-jarige gehuwde schippersknecht P. van der Velde is van het sleepschip „Willem van Driel" onder Brakel afgegleden, te wa ter geraakt en verdronken. Tusschen een bestelwagen der Ned. Spoorwegen en. een auto had een botsing plaats. Persoonlijke ongeluk ken kwamen niet voor, maar de carosserie van den auto werd beschadigd. Bij het ver voeren van een kraan voor de genie, liep aan Oranjedijk een der wieltjes van den wagen, waardoor deze omviel, en den sleeper aan het hoofd verwondde. Gelukkig niet ernstig. Op het Mariniersplein schrok een paard voor een stukje papier en sloeg op hol met het geeft menige huisvrouw en dienstbode ruwe en roode werkhanden. Deze worden wederom spoedig gaaf, zacht en blankdoor Purol. andere voor den wagen gespannen paard. In dolle vaart renden zij verschillende straten door, tot op het Bellamypark, waar de wagen achter een boom bleef haken. Gelukkig kwa men ook hier geen persoonlijke ongelukken voor. De verkoop van de Emma-bloem bracht op de som van f 1014. Onze burgemeester, de heer C. A. van Woelderen, is als eer e-voorzitter benoemd in eene eere-comité voor de kringuitvoering van den kring Zeeland-West-Noord-Brabant van het Kon. Ned. Gymnastiekverbond. De Com missaris der Koningin, Jhr. Mr. J. W. Quarles van Ufford is beschermheer. MIDDELBURG. Mej. E. P. van der Weel en de heer H. Vermeulen, beiden klerk aan de Bewaring van de Hypotheken alhier, zijn met ingang van 1 April j.l. benoemd tot tijdelijk Rijksklerk aan genoemde Bewaring. Door de afd. van den Alg. Bond van Handels- en Kantoorbedienden, is besloten] ac tie te voeren voor het toekennen van een vrijen middag in de week. Bij de Firma Vroom en Dreesman had dit het gewenschte resul taat. Ingaande 1930 wordt de wekelijksche vrije middag ingevoerd, bij wijze van overgang wordt dit jaar tot na de vacanties één vrije middag per 14 dagen en daarna 2 in de drie weken gegeven. Het betreft hier 24 bedienden Ook met andere zaken zal overleg gepleegd worden. In de Schuttershofzaal wend het tienjarig bestaan der Ver. tot Exploitatie van Volkstui nen van land- en tuinbouw „Kweeklust" ge vierd. De monjdharmonicavereeniging „Crescen do" verleende hare medewerking. De feestrede werd uitgesproken door den heer ir. Bloem s- ma. Na de pauze vertoonde de heer L. P. de Bree een serie lichtbeelden, betrekking heb bend op de vereeniging. Door de A. N. W. B. en de K. N. A. C. is aan den Minister van Waterstaat een ver zoek gericht, een nieuwe brug over het ka naal te doen leggen. Verouderde bewegingsin richting en het onmogelijke^ de brug te mo- derniseeren, geven kracht aan dit verzoek. In een perceel aan de Lange Delft is door de politie een vrij ernstige schoorsteenbrand gebluscht. Vernomen wordt, dat geheel vrijwillig enkele vereenigingen zich aanmeldden voor deelname aan den avondoptocht, die „Uit het Volk—Voor het Volk", organiseert, als een der onderdeelen van de feestviering, ter eere van den 20sten jaardag van H. K. H. Prinses Juliana. De verkoop van de Emmabloem bracht f650 op. De 56-jarige werkman F. die in de Abdij bezig was, met het afbreken van een stelling, is uit een hooge goot op straat gevallen. De man bekwam een schedelbreuk en was onmid dellijk dood. De heer C. Vader herdacht den dag, waar op hij voor 25 jaar werkzaam werd in de dro- (Naar het Engelsch) Het toeval wilde, dat hij in de richting ging van de Schie en weldra het huis van mijnheer Turning voort in het oog kreeg. Toen begon hij uit alle macht den kunstenaar om hulp te roepen. Deze keek uit zijn raam, met een heel verwonderd gezicht. „Schelm", riep Wodenblock uit, „kom eens dadelijk naar buiten. Je hebt een been voor me gemaakt van heb ik jou daar. Het wil geen oogenblik stilstaan. Ik heb steeds rechtuit geloopen, sedert ik mijn eigen huis verliet, en als ik mij niet laat stilstaan, mag de hemel weten hoe ver ik nog zal moeten loopen. Sta daar niet .zoo onnoozel te kijken, maar kom naar buiten en help mij, anders ben ik al weer voorbij en zult ge me niet meer kunnen Inhalen". De werktuigkundige werd zeer bleek, klaar blijkelijk was hij op deze nieuwe moeilijkheid niet voorbereid. Hij liet echter geen oogenblik voorbijgaan en volgde dadelijk den koopman om te prnbeeren hem te helpen. De koopman of liever gezegd het been van den koopman liep zeer snel, en Turningvoort, die al een dagje ouder was, vond het geen gemakkelijke taak hem in te halen. Toch, op 't laatst ge lukte het hem, en terwijl hij hem ïn zijn ar men opving, lichtte hij hem van den grond. Maar die krijgslist als het zoo genoemd mag worden gelukte niet, want de kracht van het been joeg hem met zijn last voort in toe nemende snelheid. Daarom zette Turningvoort den koopman weer op den grond en in ge bukte houding met en naast hem voortsnel lende, drukte hij krachlig op een der een weinig uitstekende veeren. Plotseling schoot nu de ongelukkige mijnheer van Wodenblock vooruit als een pijl uit den boog, terwijl hij op angsligen en verschrikten toon uitriep: „Ik >ben verloren. Ik ben verloren. Ik ben door een duivel bezeten in de gedaante van een kurken been. Hou me tegen. Om Godswil, hou me tegen. Ik ben buiten adem, ik bezwijm. Wil dan niemand mijn been stuk slaan? Tur ningvoort, Turningvoort, jij hebt me vermoord" Intusschen bevond de kunstenaar zich even eens in een allesbehalve benijdenswaardige toe stand. Nauwelijks wetende, wat hij deed, vieil hjj op zijn knieën, wrong zijn handen en keek met dof starende oogen den rijken Rotterdam schen koopman na, die als een dolle stier voortliep langs de vaart naar Leiden, steeds om hulp schreeuwende, zoo luid zijn vermoeid heid zulks toeliet. Leiden ligt meer dan dertig kilometer van Rotterdam, maar de zon was nog niet onder, toen van Wodenblock er aankwam. De dames Backsneider, die vlak voor de „Gouden Leeuw" woonden zaten voor hun raam thee te drinken. Opeens zagen ze iemand in een dolle vaart door de straat rennen. Zijn gezicht was aschgrauw en hij snakte naar lucht. Zonder zich naar links of rechts te wenden, holde hij voorbij. Bijna was hij alweer uit liet gezicht verdwenen, voor de dames den tijd' hadden te roepen: „Goede hemel, was dat niet mijnheer van Wodenblock, de rijke koop man uit Rotterdam? Wat zag de man er uit. Vreeselijk". Den volgenden dag was het Zondag. De in woners van Haarlem gingen als naar gewoonte in hun beste plunje naar de kerk om de preek te hooren en te genieten van hun schoon or gel. Bedaard stapte de menigte kerkwaarts, toen er iets in razende vaart dwars over het marktplein schoot. Het zag er uit als een le vend lichaam, blauwachtig wit, koud en stom, met starende oogen, doodsbleeke lippen, vast op elkaar geklemde tanden en gebalde vuis ten. Ieder ging in stille vrees uit den weg; ieder was er van overtuigd, dat de schrikwek kende verschijning een dood lichaam was. Van Haarlem ging het verder door stad en land naar de groote wouden van Duitschland. We ken, maanden, jaren gingen voorbij, slechts af en toe werd de vreeselijke gedaante gezien in verschillende deelen van Noord-Europa. Lang zamerhand waren de kleeren, die mijnheer van Wodenblock placht te dragen geheel verteerd; het vleesch was van de beenderen gevallen, verdroogd en verschrompeld. En van den heer van Wodenblock is niets over dan een geraamte en het been van kurk, dat in zijn oorspronkelijke ronding en gladheid ongeschon den vast blijft zitten aan de spookachtige ge daante. „Perpetuum mobile", immer voortsnel lende, eeuwgidurende beweging, welke de ver moeide beenderen over de aarde voortjaagt. Mogen alle goede geesten ons behoeden voor gebroken beenen. En moge er nooit meer een kunstenaar geboren worden als Turningvoort: een man, die kunstbeenen maakte met zoo'n ontzettende geheime kracht, dat het eerste au eenige slachtoffer nog steeds op de aarde doet ronddolen. EINDE.

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1929 | | pagina 1