2e BLAD Van Week tot Week BURGERLIJKE STAND VERKOOPINGEN WBGELING'S NIEUWSBLAD TAN VRIJDAG 12 APRIL 1929 No. 1». BINNENLAND. Langzame ontluiking der Lente, 1 Eer ste kievitsei. Vredestentoonstelling. De vredesgedachte „van oude tijden tot heden". Paascheieren genoeg, maar duur! Een bloeiende eiermijn! Belgische ■welwillendheid; geen wegenbelasting, 't Geldersche vallei-plan aanvaard. Een moderne mailatoomer: „de Statendam". De kans op „een groene Paschen" rijn we in ons land dit jaar leelijk misgeloopen. En als 't zoo met het ontluiken van de Lente blijft voortgaan in het tempo van den laatsten tijd, zal het de vraag nog zijn of we de Meimaand, de veelbezongene, zullen kunnen begroeten als de liefelijke bloeimaand die ons, in goede jaren zoo maar In eens in zonne- en zomerweelde zet, waarbij winterkou en voorjaars gure vla gen voorgoed in het vergeetboek 'raken. Maar, April doet wat hij wil, kon dus nog zeer wel meevallen. De eerste kievitseieren zijn gevon den en, al hebben we in ons land geen Bis marck, die er bij zijn leven „dol" op geweest moet zijn, hij kreeg er op zijn verjaardag, den eersten April van zijn trouwe Oldenburgers precies zooveel als hij jaren telde, we hebben in ons land nog menschen genoeg die een kie vitsei (al is 't zelfs niet het eerst) weten te waardeeren, meer dan den kieviten lief zou zijn, als ze er de weet van hadden. Andere jaren hoorden we zoo rond Paschen al voorspellin gen doen omtrent en verwachtingen uiten ovet het zomerseizoen, maar dit jaar schijnt de gure eerste Paaschdag een dag van storm in vele deelen van ons land den belanghebbenden weinig aanleiding gegeven te hebben het aan staande zomerseizoen te berde te brengen. Wat ook wel zoo goed is. Afwachten maar! De ge dachte aan het voorjaar brengt ons op het na jaar in. verband met het algemeene verlangen naar een bestendigen vrede. In het najaar toch zal in onze residentie een vredes- en volken bondstentoonstelling gehouden worden. De „Ver eeniging van Volkenbond en Vrede" heeft al jaren lang het voornemen gekoesterd een der gelijke tentoonstelling te organiseeren. Ze zal er nu dan komen. Het programma van deze tentoonstelling is nogal omvangrijk. De eerste der vijf afdeelingen omvat de vredesbeweging van de oudste tijden tot het jaar 1815; verder de vredesbeweging van genoemd jaar tot op heden; voorts allerlei stroomingen, geestelijke sociale, economische en intellectueele, die in den loop der eeuwen van invloed geweest zijn op de vredesgedachte, de vierde afdee- ling zal betrekking hebben op den oorlog in *t algemeen en op den grooten oorlog en zijn sociale, economische en moreele ellende in 't bijzonder, de laatste afdeeling betreft den Vol kenbond en zijn arbeid. Daar zal dus op die tentoonstelling heel wat te zien en wellicht ook te hooren vallen. Het zal natuurlijk bij het pacifistisch streven dezer eeuw zijn nut heb ben, dat gelet wordt op de wijze waarop „van de vroegste tijden" af de vredesgedachte tot uiting Is gekomen of soms niet gekomen. (Ongetwijfeld zullen er van „de vroegste tijden" af verheven geesten zijn geweest, die op him manier en voor hun tijd prachtig vredeswerk hebben verricht maar als we even aan den grooten oorlog denken met zijn „sociale en economische en moreele ellende, dan moeten we toch wel tot de conclusie komen, dat de resultaten van alleen vredeswil, niet tot 1815, maar tot den jare 1914 bitter klein geweest is en dat dengenen, die de vredesgedachte voe den, het woord van den Gouverneur-Generaal Jan Pieterszoon Coen: „Ende desepereert niet" wel dag en nacht voor oogen mag staan. Ho pen we intusschen, dat de tentoonstelling, wel ke te 's-Gravenhage gehouden zal worden, haar steentje zal bijdragen aan den vrede. Wat lang zaam groeit wordt dikwijls duurzaam geacht Moge dan de lange groei yan den vrede de duurzaamheid van deze laatste waarborgen. Er zijn gedurende de Paaschdagen in stad en land weer heel wat eitjes verorberd al wa ren ze dan iets duurder dan andere jaren. De duurte vond intusschen niet haar oorzaak, zou men zeggen, in algemeene schaarschte. Verle den week werd op de eiermijn te Roermond een recordcijfer behaald: op één dag werd daar niet minder dan zes en een kwart mlllioen eieren aangevoerd. Voor ieder Nederlander één ei, of zoo goed als, ongerekend dan nog het minder groote, maar toch zeker belangrijke cijfer van den aanvoer op andere eiermijnen. Of alle Nederlanders een ei gehad hebben? V Is intusschen met de eieren in ons land al precies met zoovele andere artikelen, die we zelf ook graag lusten. Onze oostelijke buren kunnen voorloopig nog aardig wat van onze eitjes gebruiken: In het afgeloopen jaar, zoo schrijft een correspondent van het „Hbld.", werden twee vijfde van het Duitsche eieren- verbruik uit het buitenland betrokken. Ons land speelt op de Duitsche eiermarkt een voor name rol, maar we hebben concurrenten ge noeg, o.a. Polen en Denemarken. En, in Duitschland moet op den eersten April een speciale eierlegcontrole In werking getreden zijn, waarvan de bedoeling in de eerste plaats is het Duitsche ei meer ingang te doen vinden op de binnenlandsche markt. Tot nog toe zou men zeggen, schijnen de Duitsche eiereters ook al de meening toegedaan te zijn, dat lekker Is, wat men ver haalt. Aan onze kippen (en kip- penhouders en exporteurs) nu de taak het Ne- derlandsche ei hoog te houden, hoog en frisch. Da hêJJmttiê T~gi tIbjj h*ati eau 1*1 welwillendheid gegeven tegenover de Neder- Landsche motorrijders, Nederlandsche automo bilisten en motorwielrijders zullen voortaan vrijgesteld zijn van de Belgische wegenbelas ting. Zij hebben, wanneer ze van de Belgische wegen gebruik maken slechts hun Nederland sche wegenbelastingkaart en een paspoort of bewijs van Nederlanderschap te toonen. De tot nog toe vereischte formaliteiten bij het be treden van den Belgischen bodem zijn dus wat de wegenbelasting betreft vervallen. En de sinds 1 Januari van dit jaar betaalde belas ting wordt nog gerestitueerd. Beweerd wordt, dat de wegen in België voor auto's en motor rijwielen prachtig zijn. En dan geen belasting. Voor wie er aan gevolg kan geven 'een uitste kende invitatie omdat land eens te gaan be zoeken. De Am sterdamsche Vroede Vaderen hebbeo na lang wikken en wegen het plan van een verbinding met den Boven-Rijn door de Gel dersche vallei aanvaard. Vreeswijk en Wijk bij Duurstede zullen dus wat dit betreft mogen toekijken. Wat Vreeswijk aangaat kan gemeld worden, dat het Merwedekanaal nog niet ge dempt zal worden, zooals een der leden vafl den Amsterdamschen raad tot veler vroolijk- heid opmerkte. Het zal zelfs verbreed worden. Amsterdam krijgt dus bij zijn bestaanden ver bindingsweg met den Rijn nog een spiksplinter nieuwe De vorige week heeft een nieuw schip van de N. A. S. M. zijn proeftocht gemaakt: (ie „Statendam", de grootste Nederlandsche boot, die ooit uit een Nederlandsche haven Is uitge varen. Een schip zoo prachtig, dat we thans tot den vreemdeling zullen kunnen zeggen „dat onze nationale lijn in geen enkel opzicht meer voor eenige andere behoeft onder te doen". Het dagblad „Het Volk" meldde Maandag een bericht, dat wederom een moordzaak in herin nering bracht uit het jaar 1923. Op den 4en Augustus van genoemd jaar werd het lijk van den spoorwegwachter Jacob de Jong te Gies- sen-Nieuwkerk gevonden bij een seinpaal op vierhonderd meter afstand van zijn woning. In zijn arm lag een ijzeren hamer met ijzeren steel, waarmede klaarblijkelijk de misdaad be gaan was, viel de verdenking op twee perso nen, Klunder en Teunissen, werkzaam aan de spoorlijn Dordrecht—Hardinxveld. De beide mannen werden mede op getuigenis van het echtpaar K. tot 15 jaar gevangenisstraf ver oordeeld. In December 1928 werd een revisie- verzoek van Mr. de Vrieze afgewezen. Het bericht van „Het Volk" komt nu hierop neer, dat de hoofdgetuigen in de moordzaak Gies- sen-Nieuwkerk, de echtelieden K. (thans te Rotterdam woonachtig, vroeger te Sliedrecht) in een onderhoud met Mr. Roobol en den re dacteur C. H. Geudeker verklaard hebben ten eerste dat zij beiden gelogen hebben ter te rechtzitting, waarin de bedoelde zaak werd behandeld; ten tweede, dat zij beiden hun verklaringen hebben afgelegd onder pressie van politie en justitie, die hun, 't geen zij hebben getuigd, hebben voorgelegd en hen bedreigd met gevangenisstraf, indien zij anders (de waarheid) zouden zeggen, ten derde, dat de beide veroordeelden Klunder en Teunissen onmogelijk den moord op den seinhuiswachter Jacob de Jong gepleegd kunnen hebben, daar zij slechts tien minuten zijn weggeweest van het gezellig avondje, dat op den bewusten dag ten huize van de K.'s te Sliedrecht was geor ganiseerd. BUITENLAND. Geen volksstemming in het Poolgebied. Hittegolf in Amerika. Besprekingen der financieele deskundigen. De rollen om gekeerd. Mussolini en Chamberlain constateerden de hartelijke verhouding tusschen hunne landen. Frankrijk niet verantwoordelijk voor den oorlog. Uit- wisschen van bittere oorlogsherinne ringen. Geen algemeene spoorwegsta king in Duitschland. De aardigheid is zoo'zoetjes aan van het on dernemen en uitvoeren van ontdekkingsreizen af. Een halve eeuw of misschien nog minder geleden viel zoo hier en daar nog wel een stukje land of zee te ontdekken, dat niet be kend was en waarvan dan maar aangenomen werd, dat het geen bepaalden eigenaar had. Rede waarmede de ontdekker namens zijn re geering de vrijheid kon nemen voor zoover het land betrof en de vlag van zijn vader land te planten of als de bodem' wat hard was, althans neer te leggen. Maar, zooals we zeiden, de aardigheid is er af. De wereld is nagenoeg verdeeld. Alleen, het Poolgebied, ja, dat is er nog, een bewijs, dat er weinig te halen is of was. Doch, zoo gauw er wat te halen is, ko men de liefhebbers op de proppen met hunne eischen en verlangens. Het „Hbld." maakt mel ding van een Amerikaansche nota aan Enge land, waarin de Britsche souvereiniteit over eenige Zuidpoolstreken werd betwist, en wel die streken, waar zich thans bijna alle wal- visschen bevinden, die nog zijn overgebleven. De Amerikaansche ontdekkingsreiziger Byrd had dit gebied eigenlijk al opgeëischt, maar daarna liet Engeland aan Amerika weten, dat er Engelsche „aanspraken" waren. ('tGing er maar om vijf millioen vierkante m(jlen). En daar komt Amerika nu weer tegenop. Jammer, dat in de Poolstreken niet door een volksstem ming kan worden uitgemaakt aan wie het land en de zee zullen behooren. En den wal- visschen zal het wel precies hetzelfde zijn ot ze door Engeland of Amerika worden opge pikt. Om nog even bij Amerika te blijven, ver melden we, dat uit New-York berichten kwa men omtrent een hittegolf, die zich o.a. open baarde door een temperatuur boven honderd graden Fahrenheit. Er werd naar hartelust gsnviifiV* van da Dr. Schacht, de president van de Duitscïr Rijksbank, afgevaardigde bij de deskundigen conferentie heeft de vorige week als rijn mee ning te kennen gegeven, dat htf de bespreking der financieele regeling zeker nog menige moei lijkheid te wachten viel en dat er in verband met den algemeenen bestaanden goeden 'Wil om tot overeenstemming te komen en het zoo noodige geduld te oefenen, nog wel degelijk hoop bestond op het welslagen der conferentie. Sindsdien zijn de deskundigen weer bij elkaar gekomen. Er hadden zich geruchten voorge daan omtrent een mogelijk conflict, maar de werkzaamheden werden hervat in een even kalme atmosfeer als die, waarin de hoeren voor Paschen uiteengingen. Er werd reeds melding gemaakt van een mogelijk aan Dr. Schacht te stellen ultimatum, hij moest nu eens eindelijk met bepaalde cijfers komen, doch, dat schijnt allemaal fantasie geweest te zijn en naar ver luidt moet er van eenige geprikkeldheid te gen de Duitsche gedelegeerden geen sprake geweest zijn. Wat niet wegneemt dat er, toen men over cijfers aan het praten ging, geconsta teerd werd, dat er een enorme afstand was tusschen de eischen der geallieerden en het bedrag dat Duitschland zou willen betalen en den duur der betalingen. Bij de besprekingen, die aan het eind van de vorige week gehouden werden, moet ook ter sprake zijn gekomen de vraag of Duitschland al of niet bereid zou zijn de Fransch eschulden aan Amerika en Enge land geheel te dekken en bovendien een be hoorlijke schadevergoeding te geven voor het herstel der verwoeste gebieden. De Duitsche gedelegeerden hebben in particuliere besprekin gen met de andere gedelegeerden eens pols hoogte genomen om te weten te komen, wat ongeveer elk der landen, Engeland, Frankrijk, Italië en België voor zich zou eischen. En alles bij elkaar genomen, moet het bedrag nog erg zijn tegengevallen. Er werd zelfs vermoed, dat de Duitschers het „onaannemelijk" zouden vinden. De Amerikaan Owen Young, die de leiding der besprekingen heeft, werd in een artikel in de „Echo de Paris" verantwoordelijk gesteld van den slechten gang van zaken. Hij zou, volgens dit artikel, verzuimd hebben de Duitschers er aan te herinneren dat zij de vragende partij waren. Ongemerkt zoo wordt gezegd, ongemerkt zijn de vier schuldeischers de partijen geworden, die voorstellen deden de rollen waren dus eigenlijk juist omge keerd. De Paaschvacantie is door eenige groote staatslieden heel nuttig besteed. Zoo hebben Mussolini en Chamberlain besprekingen ge houden. En wanneer twee zulke groote heeren als de genoemde bij elkaar komen, wordt ver wacht, dat ze niet bepaald over koetjes en kalfjes praten. Dat zullen Mussolini en Cham berlain dan ook nu wel niet gedaan hebben. De beide heeren hebben geconstateerd, hoe hartelijk de betrekkingen tusschen hunne lan den zijn en dat ze het over belangrjjke vraag stukken van internationale politiek met elkaar eens zijn. In Frankrijk was men heelemaal niet onge rust over het onderhoud tusschen Mussolini en Chamberlain, wat niet wegneemt, dat het mo gelijk geacht werd, dat in het onderhoud ook ter sprake gekoirien was een aan Mussolini toegeschreven voornemen betreffende het voor stel van zijn kant tot een vervroegde ontrui ming van het Rijnland. En dat de Franschen daarvan niets moeten hebben, behoeft wel niet gezegd te worden. De vorige week is te Parijs overleden de ge zant der Vereenigde Staten, Myron T. Herrick, die ook volgens Poincaré, die bij de uitvaart plechtigheid een rede hield, een groote vriend van Frankrijk geweest moet zijn. In die rede heeft Poincaré nog gelegenheid gevonden er op te wijzen, dat de overledene geweten had, dat Frankrijk allerminst verantwoordelijk was voor den oorlog. In Engeland en misschien ook elders heeft men een nieuw middel uitgevonden om de bittere oorlogsherinneringen uit to wisschen. Dit middel bestaat niet in een verzoek aan de hooge politici bij voorkomende gelegenheden alle prikkelende en aanstoot gevende uitdruk kingen en opmerkingen achterwege te laten, ofschoon er zoo nu en dan uit de redevoerin gen van 'sommige heeren wel eens een onder min of meer bedekte termen verscholen ste kel ijk heid valt op te visschen. Het middel, in de Engelsche pers gelanceerd, bestaat hierin, dat in de toekomst de oud-strijders van Enge land, Duitschland, en Frankrijk wederkeerig bezoeken zullen brengen aan Londen, Parijs en Berlijn. In 't bijzonder het graf van den onbe kenden soldaat. Doch, het moet reeds gebleken zijn, dat er slechts een deel van de Duitsche oud-strijders bereid zou zijn, aan de bezoeken, boven bedoeld, deel te nemen. In Duitschland is de strijd bij de spoorwe gen, die sinds December van het vorige jaar wat geluwd was, in de laatste weken weer ernstiger geworden. Er gingen zelfs, nog de vorige week geruchten omtrent een algemeene staking. Hiertoe zal het echter vermoedelijk niet, of nog niet komen. De verschillende vak- vereenigingen op spoorweggebied zullen voor loopig nog trachten langs den weg der onder handeling hun doel te bereiken. VLISSINGEN van 4—11 April 1929. Ondertrouwd: F. Buijs 22 j. en J. Cretners 28 j. P. G. Kamermaas 27 J. en A. Verha- gen 25 J. S. Vroon 28 J. en M. J. Gierum 23 j. Getrouwd: A. A. B. 't Jaeckx 27 J. en E. C. P. van Hoeflaken 24 j. M. van Rijswijk 21 J. m T. tgnlfl» 29 y Bevallen: C. Schout geb. Biesen 2 d. - C, E. du Pont geb. Hooftman d. S. M. de Que^ lery geb. Mus z. M. Bostelaar geb. Markus sen d. I. G. M. Schoewert geb. Eggen g, G. Barentsen geb. Koole d. Overleden: C. Maas vrouw van J. ran Keulen 82 j. M. H. Kemeling vrouw van P. L. Meijboom 60 j. E. C. van Zweeden jm. 28 j, A. Steketee man van M. Sterk 66 j. N. Moeliker jd. 54 j. P. M. van Dierendonck weduwe van D. D. Koelman 90 j. MIDDELBURG van 4—10 April 1929 OndertrouwdH. de Koning 24 j. en C. de Rijke 24 j. GetrouwdW. J. Schenkenberg 22 en J. Blokpoel 22 j. J. A. Tavenier 22 j. en W. Boone 23 j. BevallenH. M. v. d. Ven—Jobse z. A. Hoogesteger—Desson z. C. E. Kempe —Vergouwe z. A. J. B. Kruidenier van Hilst z. T. Geers—Herrebout d. L. BakkerDekker d. L. Peenevan Keulen z. M. van Vlierenburg Joosse d. Overleden W. P. de Buck 79 j. wedn. M. j. van Rooijen M. M. Baarsma 81 j. geh. met J. Rangé J. J. Jonasse 55 j. gehuwd met D. Boogaard T. Franse 68 j. geh. met P. J. Klaassen. PAARD, Koeien, Geiten, Kippen an Land bouwwerktuigen op Woensdag 17 "April op de Hofstede van Joh. Wattel te Dom burg. Notaris A de Neeling, Middelburg. PAARD, Koeien, Vaarzen, Geiten, Varkens, Kip pen, Landbouwwerktuigen, Melkgereed- schap en Huisraad enz. op Vrijdag 19 April op de Hofstede „Nooit Gedacht" te Serooskerke. Notaris A de Neeling Middelburg. PAARD, Hoornvee, Landbouwwerktuigen ens. op Dinsdag 23 April ten huize vin dan heer C. A. Cornellsse te Aroemuidso, Notaris H. R. Struva, Middelburg. BOERENINSPAN, w.o. 8 paarden, 40 stuks hoornvee, Landbouwwerktuigen, enz. op Woensdag 24 April a.s. op de Hofstede „De Grenadier" aan de Nieuwlandscha weg, gemeente Middelburg, Notaris J. C. Blaupot ten Cate, Middelburg. HET BESTE WAT ONZE DICHTERS BRACHTEN. Een hart van liefde vol kan nooit doos smart [verkwijnen, Het draagt de kern in zich van aeuw'ge jeugd [en kracht Niet altoos kan da zon haar licht voor ons [doen schijnen, In 't hart waar liefde woont, daar wordt 't [nimmer nacht, A. D. Loman. Naar ziel en lichaam beide Gezond en firisch en sterk, Dat wordt men niet van zeiven, Dat is de vrucht van 't werk. Hij, die zijn krachten oefent, Naar lichaam en naar geest, Maakt zich voor achteruitgang In 't leven niet bevreesd. H. W. T. Tydeman. EVEN LACHEN. Een parachutist sprong op 2000 meter hoogte uit een vliegmachine. Ongelukkigerwijze ging de parachute niet open en de wachtende me nigte op het vliegveld was getuige van een dul- zelingwekkenden val. Heel fortuinlijk raakte de parachutist in de takken van een grooten boom verward, waar hij bewusteloos bleef hangen. Per ambulance werd hij naar bet ziekenhuis gebracht. Onderweg kwam de waaghals weer tot bewustzijn. Daar hij plat op den. rug lag, zag hij den blauwen hemel en onder het schok ken van het wagentje trok hij zijn horloge uit zijn vestzak en verzuchtte. Gooi# hemel, nu val ik al langer dan a*a kalf use m sa* bic ciM §tUsA

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1929 | | pagina 7