2e BLAD Van Week tot Week Vrouwenhanden BURGELIJKE STAND VERKOOPINGEN Onze Paaschrels naar Antwerpen Sproeten komen vroeg In het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. BIJ alle Drogisten. WEGELING*S NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 5 APRIL 1929 No. It Met veel genoegen kunnen wij op dezen auto tocht naar Antwerpen terugzien en kunnen wij, vooral omdat het de eerste keer was, van een groot succes gewagen. De deelnemers, geen enkele uitgezonderd, waren zeer tevreden en vol lof over de goede zorgen en organisatie. Het meerendeel van hen vlast dan ook reeds op een volgende toer. Jam mer, dat het mooie weer van 's morgens ons 's middags in den steek liet. Toch kon dit aan de gezellige stemming geen afbreuk doen, zoodat allen zeer voldaan huiswaarts keerden. Voor de goede zorgen van den heer L. Goed- bloed, welke persoonlijk de mooie autobus reed, op deze plaats onzen dank. k Wie onzer abonné's gaat de volgende keer mee? Houdt U gereed! Misschien organiseeren wij met Pinksteren weder een dergelijke tocht DE UITGEVER. BINNENLAND. Geen groene Paschen, niet naar de bollenvelden. Brandgevaar in bosch en hei. Maatregel tegen baldadigheid. Stop zetting der vogelvoedering. Afnemende werkloosheid in 1928. Zestienduizend mijlen door den aether. Kootwijk Sydney. Onze vliegmarine naar Indië. 't Kellog-Pact. Talrijk waren de scharen, die Wh den vori- gen Zaterdag opmaakten in stad en land om de beide Paaschdagen er eens uit te trekken. Het Paaschfeest, het feest van de Opstanding, van de herleving ook in de natuur om ons heen, lokt na de wintersche maanden meer dan eenig ander feest jong en oud de vleugels uit te slaan en zich buiten eigen woonplaats te gaan ver meien in het ontluikend schoon der Lente. Maar, of de mensch aan het Paaschfeest al gaarne gedachte aan Lenteweelde verbindt, de natuur volgt haar weg en laat zich niet beïn vloeden door menschelijke verlangens. Zoodat we maar hebben af te wachten of Paschen mee of tegenvalt en als dan na zoo'n zomer- schen dag als Zaterdag voor Paschen door me nigeen de winterkleedij op zij gelegd wordt en de eerste Paaschdag doet ons nog eens duide lijk gevoelen, dat 't nog geen zomer is, och, dan moeten we toch heusch niet gaan moppe ren. We weten toch immers, dat Maart zelfs op- den laatsten dag zijn staart nog roeren kan om van April, die doet wat hij wil, niet wat wij graag zouden willen, maar niet te spreken. De bloembollenvelden. Ze hebben deze Pa schen al bitter weinig te zien opgeleverd, maar de teleurstelling in dezen danken we al weer in hoofdzaak aan ons zelf. Maar dat komt later wel terecht. Het reisseizoen, dat we, ook al een beetje voorbarig, voor aangevangen hou den heeft om te beginnen al weer tot een waarschuwing geleid. De directie der Nederlandsche Heidemaat schappij heeft een waarschuwend Woord laten hooren tot al degenen, die in bosschen en op heidevelden komen om toch voorzichtig te zijn met hef aanleggen van vuur. In onzen moder nen tijd, waarin om zoo te zeggen het kampee ren aan de orde van den dag is en waarin voor velen uitgaan en kampeeren sinoniem zijn, is deze waarschuwing zeker niet overbodig. Er wordt zoo van jaar tot jaar nog menig stukje van ons mooi bosch- en heidebezit door het vuur vernield, dank zij veler onvoorzichtigheid. Onvoorzichtigheid en baldadigheid. Lazen We niet dezer dagen, dat een der mooiste bosschen van de Vel uwe door den eigenaar voor de vrije wandeling was gesloten, omdat hij zijn mooi bezit wenscht te vrijwaren tegen de ver nielzucht der baldadige jeugd? En mopperen we wel eens niet ten onrechte wanneer bij het doorkruisen van bosch- en heidegebied telkens weer voor een afrastering komen te staan? Alles heft zijn tijd in de wereld. Ook de vogelvoedering, waartoe in de schrale winter maanden aan allen kant werd opgewekt. De vogels kunnen het zoo zachtjes aan wel zonder onze hulp stellen. Erkentelijk voor den ge noten onderstand zullen de vogels er wederom prijs op stellen voor zich zelf te gaan zorgen en dit moet in de hand gewerkt worden. Men kan het de vogels ook al te gemakkelijk maken en dat zou er op den duur toe kunnen, leiden, dat ze ons als verdelgers van allerlei klein ge dierte en als zuiveraars van het geboomte in den steek gingen laten. En, dat hebben de vo gelvrienden toch niet aan hen verdiend. Een van.de naweeën van den grooten oorlog is wel het verschijnsel der werkloosheid, dat een internationaal verscchijnsel is. Of de groote oorlog alleen de oorzaak is? Misschien niet. Gedurende de laatste zeven, achtjaren kwam er in de werkloosheid, behoudens enkele schommelingen, weinig verandering. Doch in 1928 leek het alsof er een keer ten goede begonnen was. of dus de werkloosheid minder begon te worden. Blijkens de in het Maand schrift van het Centraal Bureau voor de Stati stiek gepubliceerde cijfers was er in ons land over het jaar 1928 belangrijk minder werkloos heid, dan in het onmiddellijk daaraan vooraf gaande jaar en wel van alle groepen van arbei ders. Belangrijke verlaging van het percentage wordt bijvoorbeeld aangegeven voor de dia mantindustrieën, de bouwbedrijven, de leder industrie, de metaalindustrie, de drukkerijbe drijven e.m.a. Aan een en ander valt hoop voor de toekomst te ontleenen, al was h«t b» wan hmt loopaad* nlat Maar. daarvoor is de voornaamste factor wel dadelijk aan te wijzen, de lange en strenge vorst. De rechtstreeksche draadlooze verbinding met Indië. welke het vorige jaar tot stand kwam heeft ons land, zoo het dan niet al aan de spits is komen te staan, een voorname plaats verzekerd op radio-telefonisch gebied, Dit. gevoegd bij de Nederlandsche vliegpres taties in 1927 geeft er alle aanleiding toe ge noemd jaar als een voor ons land zeer belang rijk jaar aan te merken. Maar. we zijn er nog niet. De ..Rijkskortegolf telefoniezemder (wat hebben we in onze schooljaren niet gezocht naar een woord van zooveel lettergrepen) te Kootwijk 'heeft een zeer duidelijk rechtstreek sche verbinding gekregen met Svdney in Au stralië. dat is dus een rechtstreeksche draad- looze verbinding over een afstand van onge veer zestienduizend kilometer. De gesprekken kwamen vlot en duidelijk over. wat een van de Australische sprekers de uitroep: ..It is wun- derfull". ontlokt moet hebben. Precies. Er zijn geen afstanden meer. De afreis van een drietal Marine-vliegbootem naar Indië. de D 21. D 22 en D 23 werd vastge steld op deze week Woensdag. De bemanning telt negen koppen. Doel van den tocht is niet bet verbeteren van een record. Doel is in de eerste plaats de vliegtuigen over te brengen naar Indië. Verder wordt er mee beoogd en bereikt een flinke oefening van het personeel en dan ook vlagvertoon" dat uit den aard 'der zaak alleen eenige waarde heeft voor de plaat sen waar landingen geschieden. En dan is er een belangrijke vraag, waarop de thans onder nomen vlucht het antwoord mogelijk zal ma ken. namelijk of voor een eventueele vaste luchtverbinding met Indië landvliegtuieen dan wel watervliegtuigen de voorkeur verdienen, 't zij voor de geheele route of voor een ge deelte daarvan. Bij deze vlucht wordt als regel aangenomen één dag vliegen en één dag stil liggen voor het innemen van benzine en olie^ nazien der motoren enz. Er wordt 's nachts niet gevlogen. De vlucht wordt gemaakt in 14 étappes, zoodat de geheele reis ongeveer een maand zal vorderen. Ongetwijfeld zullen velen in den lande de negen vliegers met belangstel ling volgen op hun tocht, die toch zeker weer te beschouwen is als een onderdeel van de voorbereiding van wat de toekomst wel zal brengen: een geregelden luchtdienst op Indië. Blijkens het voorloopig verslag van de Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot goedkeu ring van het voorbehoud tot toetreding tot het Verdrag van Parijs van 27 Augustus 1927, het Kellogg-Pact door de Tweede Kamer op 1 Maart j.l. aangenomen, waren niet alle leden bijzonder met het Pact ingenomen. Er waren er. die weinig verwachting koesterden, som migen zagen er een mogelijk nadeel In voor enkele gevallen, waarin het Pact practisch zou uitsluiten, dat hulp geboden werd aan vol keren. die in onrechtmatige en internationale verdrukking (is er ook rechtmatige verdruk king van volkeren?) dreigen te geraken. We zouden zoo zeggen, ja. het blijft mogelijk, dat volkeren blijven bestaan ook in de toekomst, die 't anderen volken moeilijk of onaangenaam willen maken, en we nemen aan, dat dit een aanleiding zou kunnen zijn tot oorlog. "Maar, als we 't wel hebben is de bedoeling van het Pact niet in de allereerste plaats alle moge lijke oorzaken en aanleidingen tot geschillen weg te nemen (de aarde is nog niet wat men noemt een paradijs en alle menschen zijn nog niet wijs, noch willen allen wel) maar de be doeling zal wel zijn ondanks voorkomende ge schillen niet meer tot wapengeweld de toe vlucht te nemen. Of, moeten we aannemen, dat er mogendheden zouden zijn, die in het bestaan van het Kellogg-Pact, de uitbanning van den oorlog, aanleiding zouden vinden er maar op los te leven en kleinere staten op Wil lekeurige wijze in gedrang tc brengen en te verdrukken? Daar zou dan toch ook eerst nog over te praten vallen. En als de aanvaarding van het Kellogg-Pact door allen ernstig ge meend wordt, zou begrepen kunnen worden, dat verdrukking van volken in zekere ma'e als een oorlogsdood te beschouwen is. misschien en oorlogsdaden kunnen toch met het Kel logg-Pact in de hand niet „eerlijk" gemeend zijn? BUITENLAND. Uitvaart van maarschalk Foch. Pro test van oud-strijders. De oorzaken van den oorlog. Te sombere klanken over Duitschland's toestand. Nog steeds de Fransch-Duitsche tegenstelling. Ter conferentie van deskundigen. Gaat Pri mo de Rivera heen? De vrede moot georganiseerd worden. Alle naties ge lijk. Invoerrecht op electrischen stroom Een dure geschiedenis. De uitvaart van maarschalk Foch, den man, die in het laatste gedeelte van den oorlog een strijdmacht heeft aangevoerd als wel geen en kele van zijn voorgangers ooit tot zijn beschik king gehad heeft, de uitvaart van Frankrijk's redder heeft met groote plechtigheid plaats ge had en is geworden een grootsche en aangrij pende plechtigheid. Het heele volk van Pa rijs, de troepen maar ook de burgerij heeft op ©enigerlei wijze meegedaan aan de laatste be tuiging van hulde en de DAme des Invalides, waar ook Napoleon's rustplaats is, zal voor kat Ptasnaah* volk vocdac mm plakj* to maar welke door de schoonmaak ruw, rood of beschadigd zijn, worden weder gaaf, zacht en blank door Doos 30 en 60, tube 80 ct. PUI hebben, waarheen het vol eerbied kan opgaan. De plechtigheden zelve hebben aanleiding ge geven tot ontevredenheid bij de oud-strijders die zooals begrijpelijk is. niet achter hadden willen blijven. De oud-strijders hebben niet al leen kunnen defileeren langs den onder den Are de Triomphe tentoongestelde baar, doch Poincaré besloot met het oog op door hen te brengen hulde een plaatsje te reserveeren in den DAme des Invalides. Het proces der oud strijders wordt achteraf van fascistisch opzet onder de oud-strijders toegeschreven. Waar al geen politiek bij te pas gebracht wordt. Dat men het in Europa, althans in Duitsch- land, over de oorzaken van den oorlog niet eens is, moge o.a. blijken uit het feit. dat er nog steeds is een „vereeniging tot onderzoek naar de oorzaken van den oorlog". De voorma lige rijkskanselier. Dr. Marx, zal in de toe komst het voorzitterschap over deze vereeni ging aanvaarden. De Duitsch-nationale partij heeft tot voor zitter den heer Hugenberg. Deze heeft zich niet geheel en al overeenkomstig de meerder heid in de partij, wier leider hij is. bekend ge- gemaakt, door indertijd op een pronagandareis een zoo donkere entrieste schildering van Duitschland's financieelen toestand te geven, dat men het in den linkervleugel van zijn partij noodïg. althans goed vond. zijn op'reden als ..landverraad" te betitelen. En wel omdat de sombere schildering van Duitschland's finan cieelen toestand het Duitsche crediet in het buitenland ernstig zou kunnen schaden. Maar. Hugenberg blijkt heel hardnekkig te zijn. Hij heeft het noodig gevonden de Amerikanen eens precies te zeggen, hoe de toestand van Duitsch- land eigenlijk is. In zijn brief aan Amterika wijst Hugenberg er o.a. op (in verband met de onderhandelingen tot regeling der Duitsche oorlogsschulden) dat de vrede in Europa niet bereikt zal worden, als de bij de onderhande lingen getroffen maa'regelen niet getuigen van verstand en rechtvaardigheid en ook niet als men Duitschland de mogelijkheid ontneemt „beschermer der beschaving" te blijven. Dat is een teer punt, want gedurende en na den oorlog is over de beschaving en het bescherm heerschap over die beschaving te veel losge laten. dan dat men het met Hugenberg's op vatting over de bescherming der beschaving maar direct eens zal zijn. Daarenboven, welk volk. welke natie maakt in zeker opzicht geen aanspraak op den illlusteren titel van bescher mer der beschaving? Als de volkeren intus- schen eens eerlijk wilden samenwerken om het tot een in alle opzichten uitblinkende bescha ving te brengen. "Hugenberg beweert in zijn brief aan de Amerikanen, dat Duitschland, zoolang het plan-Dawes bestaat, nog niets uit eigen kracht heeft kunnen betalen. Zooals we reeds meer opmerkten, op de conferentie van financieele deskundigen bestaat deze tegenstel ling: Duitschland wil graag zoo weinig moge lijk betalen en Frankrijk wil liefst zooveel mogelijk ontvangen. In zekeren zin zou dan de uitlating van Hugenberg omtrent Duitschland's totale onmacht evenzeer passen in het kader der Duitsche betuigingen ter conferentie als ze vierkant ingaat tegen Franscbe verlangens daar ter plaatse. Maar de beweringen van Hugen berg moeten zelfs den Duitschers te kras zijn. In hoofdzaak moet het Hugenberg's bedoeling zijn het Duitsche volk 'er van te overtuigen, dat de linksche regeering van thans het land ten onder zal brengen. Of nu de Amerikanen daaraan iets zullen kunnen doen, afgezien van mogelijken invloed ter conference van deskun digen. dat is de vraag. En, de Duitsche afge vaardigden op de conferentie van financieele deskundigen zullen vermoedelijk zelf wel wefen wat ze zeggen en zwijgen moeten om er hun land zoo goedkoop mogelijk te doen afkomen. Voor de Paaschvacanrie rijn de finan i»e(e deskundigen uit elkaar gegaan. In de afgeloo- pen weken is men ter conferentie nog niet aan de bespreking toegekomen hoeveel Duitsch land te betalen zal hebben en over hoeveel iaren die betalingen zullen worden geregeld. De voorzitter der conferentie, de heer Owen Young heeft al eens geïnformeerd of het nog geen tijd was over het te betalen bedrag te gaan snreken. maar de vergaderden bleven "het stilzwijgen bewaren. Wie zal er over berinnen? De tegenstelling alweer tusschen Du'tsche en Franscbe verlangens. In elk ge^al mag worden aangenomen, dat er een belangrijk verschil be staat tusschen wat de geallieerden e;schen en wat Duitschland zou willen aanbaden. Mis schien heeft de korte Paaschvacantïe den hee- ren gedelegeerden kracht en moed ffe^even ein delijk eens rondweg met hun verlangens voor den dag te komen. Een mislukking van de conferentie zou wellicht voor g^en der er aan deelnemende mogendheden aangenaam zijn. Primo de Rivera, de Snaansche dictator, schijnt er genoeg van te hebben. Hij heeft al thans te kennen gegeven, dat hij wel wilde heengaan. En dit juist op het oogenblik, dat het er naar begint te lijken, dat er wat rust komt. Het schijnt ook. dat de regeering o.a. te genover de opstandige artilleristen em de stu denten wat meer verzoeningsgezind Is gewor den. De nadruk wordt er In enkele bladen op gelegd, dat een eventueel aftreden van Primo de Rivera niet moet worden aangezien als een gevolg van lichamelijke zwakheid. De Spaan- sche koning zou geweigerd hebben nieuwe be- aluiten to antctsarbij de dietotor onbeperkte volmacht kreeg. Eindelijk zou de koning er zich rekenschap van geven, dat de meerderheid van het Spaansche volk tegen de dictator is. Blijft natuurlijk tenslotte nog de vraag of de koning het ontslag van Primo de Rivera aanvaarden zal. De Franscbe Kamer heeft het ontwerp over de congregaties, waar over ook voor de behandeling in de Kamer zooveel te doen geweest is, in zjjn geheel aan genomen, doch niet, dan nadat de regeering wederom de kwestie van vertrouwen had ge steld. Dit laatste schijnt in Frankrijk bij be langrijke kwestie meer en meer gebruikelijk geworden te zijn. In den Franschen Senaat is gesproken over het Kellogg-Pact. De Senaat heeft het met algemeene stemmen gerat if ioeerd. Minister Briand heeft o.m. gezegddat niet genoeg aandacht geschonken wordt aan het feit, dat het Kellogg-Pact alle naties gelijk maakt en hij knoopte er de opmerking aan vast. dat zijn land nooit onderscheid gemaakt heeft tusschen sterke en zwakkke naties. Hij zal dit natuurlijk goed bedoeld hebben, anders zou de vraag kunnen zijn of het in alle op zichten goed kan zijn, alle naties, sterke en zwakke, over één kam te scheren. Na er nog op gewezen te hebben dat na den bloedigen oorlog de vredesgedachte diep in de geesten is doorgedrongen merkte hij o.m. op dat een land in de gedachte aan den vrede niet mag inspannen: de vrede moet georganiseerd wor den. Men moet den oorlog hinderpalen in den weg leggen, maar voorzorgsmaatregelen worden daardoor niet overbod:g gemaakt. Is electrische stroom koopwaar of niet? De rechtbank te Belfort in Frankrijk zag zich dezer dagen voor de beantwoording van deze vraag gesteld. Een Lotharingsche maatschappij was door de douane-autoriteiten aangesproken voor de betaling van een recht op uit Zwitser land ingevoerden electrischen stroom, tot een bedrag van ongeveer veertig millioen francs. Het Hof te Nancy had de vordering verworpen, op grond van de opvatting, dat electriciteit niet gewogen kon wordenen dus niet als gewone koopwaar bescouwd kon wordhen. De recht bank te Belfort heeft echter verklaard, dat electrische stroom een handelsartikel is en de vordering toegewezen wat voor de betrokken maatschappij alles en alles bij elkaar een na deeltje van tachtig millioen oplevert. VLISSINGEN van 28 Maart—4 April 1929. Ondertrouwd: G. Romijn 37 j. en H. M. P. Waltz 25 j. J. W. Kommers 28 j. en A. E. Minet 26 j. Getrouwd: J. M. Hubregtse 29 j. en J. Mul der 27 j. J. Meulmeester 22 j. en G. van Eenennaam 22 j. D. W. Nieuwenhuijze 22 J. en D. van der Velde 23 j. C. Volmer 25 j. W M. L. Heijdens 23 j. Bevallen: N. A. Rijkeboer geb. Graaf! d, A. L. de Ridder geb. Vollemaere z. C. de Wolff geb. de Rijke d. A. Mulder geb. la Mahieu d. C. H. Kokelaar geb. Timmerman d. M. M. Nederlof geb. de Mooij d. G. Bertijn geb. Davidse z. M. Timmer geb. de Kuiper z. J. Teirlinck geb. de Vries i. J. W. Polderman geb. 'Hoogedeure 'Jevenl.) Overleden. J. A. Borman wedr. van C. Ver- maaten 87 j. A. M. Gasteleijn wei. vau J. Platteeuw 88 j. B. G. Zietse ,jm. 71 j. Propsma man van M. A. Laroij 64 j. J. M. van Hoepen vrouw van H. L. de Vries 49 j. A. Barten man van P. C. Pieterse 74 .j H. C. A. van der Eyk man van H. G. Gillis sen 74 j. C. M. Plasse vrouw van W. C. Kokkelink 23 j. MIDDELBURG van 28 Maart—4 April 1929 OndertrouwdA. Maas 29 j. en N. van Kleven 23 j. C. Koster 32 j. en M. van Galen 28 j. GetrouwdW. J. Schenkenberg 22 j. en Blokpoel 22 j. BevallenE. C. van LooSchuit, d C. S. F. MaartenseContant d. C. Dek ker—Wielemaker d. M. Andriesse—van Hemert z. C. KieboomJoosse z. C. J. de KuijperSturm z. W. Neufe- glise-Aerts d. C. AarnoutseKarelse z. C. Ardewijnde Jong d. P Groene- wegenZwartepoorte d. C. J. Boste laar—Schouten z. Overleden A. N. van Dierendonk 62 j. ongeh. d. M. C. Lavialle 78 j. wede H. M Denevers J. C. van den Maninckt 89 j. wede. J. F. Dikkenberg M. Rijkse 73 j. geh. met G. Miggels Schoe 80 j. geh. met M. Maljaars A. Bommeljé 17 j. ongeh. z. H. Lakenman 83 j. wed. van A. M. Bal J. H Weiss 49 j. geh. met K. L. Weiss - J. C. de Jonge 46 j. ongeh. B. W. Dekker 77 j. geh. met J. N. Janse. PAARD. Koeien. Landbouwworktu'gen en Mel kersgereedschappen bij den heer C. Bos- selaar Pz. te Gapinge op Woensdag 10 April. Notaris J. C. Blaupot ten Cate Middelburg. WOONHUIS met 2 Schuurtjes in -,De Roode Leeuw" te Nieuw- en St.-Joosland op Dinsdag 9 April. Notaris J. C. Blaupot ten Cate Middelburg. CAFÉ-RESTAURANT, Huis en Erf. Slagerij m. Werkplaats op Donderdag 18 April 1W. Notaris J. C. Paap te Vlissingen. (Zte rsrder advertentie in dit nummer).

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1929 | | pagina 5