RADIO-NIEUWS VRAAG EN AANBOD WEGELING'S NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 22 MAART 1922 No. 12. PRODUCT EENER OUDE VRIENDSCHAP. Edisons uitvindingen zullen een vooraanstaan de plaats innemen in het door Ford op gerichte Amerikaansche ^luseum. Op een gegeven oogenblik moest Ford een besluit nemen, dat over zijn verder leven be sliste, hij moest kiezen tusschen zijn betrek king als ingenieur bij de Detroit Edison Com pany en zijn liefhebberij: het. bouwen van auto's. Hij gaf de voorkeur aan het laatste, en deed daarmede geen slechte keus. Maar zij, die „Henry" meer van nabij kennen, be weren dat hij evenveel succes gehad zou hebben, wanneer hij in het „centrale-vak" was gebleven. Uit het electrotechnische levens tijdperk van Ford is de vriendschap overge bleven met Thomas A. Edison. Nu het dit jaar 50 jaar geleden is, dat Edisons eerste gloeilamp met succes brandde, heeft Henry Ford die oude vriendschap om gezet in een daad, die echt Ford-achtig en „gnosszügig" is. Hij heeft een bedrag van f 12.500.000 ter beschikking gesteld voor den bouw van een museum in zijn geboorteplaats Dearborn. Dit museum zal alles omvatten, wat de Vereenigde Staten groot heeft gemaakt, een overzicht van de gestadige vooruitgang van dit land. De historische ontwikkeling van het huiselijk leven, van landbouw en industrie zal daarin worden getoond en de electro- techniek zal daarin geen geringe ruimte in nemen. In het bijzonder zal het werk van Edison hoogst volledig worden weergegeven, o.a. door reconstructie van zijn laboratoria in Menlo Park en Fort Myers, en door eene verzame ling der volledige serie dynamo's, die Edison destijds in 15 typen, van 0.5 tot 1.50 KW. gebouwd heeft. Ook het geheele door Edison geconstrueerde leidings- en schakelmateriaal zal men in dit museum terugvinden, o.a. in vorm eener reconstructie van het eerste huis waarin door Edison electrisch licht werd aan gelegd. Het werk der andere pioniers op het ge bied der electriciteit zal echter ook niet vergeten worden. Reeds is een groote hoeveel heid oude machines en toestellen verzameld, die door Westinchouse, Sprague Lamme, Elihu Thomson, Tesla, Eddy, Brush e.a. gecon strueerd werden. De General Electric Co. en de Westinghouse Co. werken mede bij het opspeuren der verblijfplaatsdh van zulke his torische stukken. De leiding van deze afdeeling van het mu seum ligt in de handen van James W. Bishop, van de Detroit Edison Company, die een jong schakelbordwachter was, toen Ford nog als machinist bij de oude Edisondynamo's der eerste centrale te Detroit stond. De afmetingen van dit „Ford Museum of Americana" zijn 390 bij 240 M., zij drukken voldoende uit hoe grootsch de opzet is van dit plan waarmede Ford in Dearborn een blijvend monument opricht van zijn levens werk. Terwijl er velen zijn, die in Ford den man zden, wiens werkwijze een ontzaglijken in vloed op de Amerikaansche industrie heeft uitgeoefend, kent Ford zelf de grootste waar de toe aan het werk van Edison. Niet alleen aan de producten van zijn vruchtbare uitvin-- dersgeest, maar ook aan den invloed, dien Edison o)p de ontwikkeling der Amerikaan sche centrales heeft gehad. Ford heeft dit zoo uitgedrukt: Elke onderneming is een ko ninkrijk, waarvan niet zoozeer de leidende man, maar een leidende gedachte koning is. En deze leidende gedachte is vanaf Edisons eerste successen steeds geweest de stroom- levering voor een zoo laag .mogelijken prijs. Edison heeft aan deze gedachte vastgehouden en ook zijne medewerkers daarvan overtuigd. Vandaar de uniformiteit in het Amerikaan sche centralebedrijf, niet alleen de eenheid van spanning, periodental enz., waardoor de netten gemakkelijk met eTkaar gekoppeld kun- pen worden, maar ook de eensgezindheid, waarmede de leiders der Amerikaansche cen trales aan de behoeften der stroomafnemers tegemoet trachten te komen. Wanneer wij nagaan met hoeveel moeite bijv. het geld voor eer; nuttige instelling als het „Deutsche Museum für Meistemverke der Technik in München" bijeengebracht moest worden, dan kan de grootsche geste van Henry Ford een uiting van civic spirit 'burgerzin) niet nalaten bijzonderen in druk te maken op ons Europeanen. MICROFOON-KOORTS. Aan een geestige „studie uit de S'udio" in „Radiowelt" ontleenen we het volgende: De Omroeppr. Hij is er al sedert twee jaar aan gewoon. Toch grijpt het hem telkens opnieuw weer aan, Hij za' dit nahiur'ijk noop toegeven hij zeg', men heeft alleen een beetje routine noodig, dan gaa Tiet heel gema' ke ijk. Wanneer even- vel in zijn kamer het beletje gaa', dat het be gin der uitzending aankondigt, dan schrikt bij op, woelt nerveus in de papieren op .zijn schrijftafel, maakt nog vlug een paar noti ties op het blad papier, waarvan hij zijn toespraak zal aflezen en tracht tenlotte met snellen en toch waardigen tred en met het vroolijkste gezicht van de wereld de studio te bereiken, waar hij, voor zijn omgeving on hoorbaar, herademt, wanneer hij bemerkt, dat hij nog vijf minuten tijd heeft. Gelukkift, Nu kan hij zijn papieren rustig etaleeren op het tafeltje naast de microfoon en ze nog even doorzien. „In 's hemelsnaam. Het laat- .,te weerbericht ontbreekt. O nee, daar is het En dat is het beursbericht maar waar is zijdje drie? Een, twee, vier. Waar is voor de drommel zijdje drie? Over een minuut de uitzending. Kan ik nog even terug naar mijn kamer? Maar ik heb toch alle papieren mee genomen. Nog een halve minuut. Nee, dan kan het niet taeer Zijdje een, twee, Ah, op den achterkant gaat het verder, drie, vier, goddank". Het signaal voor den aanvang der uitzending, klinkt. De omroeper wischt zich snel het zweet van zijn voorhoofd en zegt Smet zijn vriendelijkste stem: „Hallo. Hallo. Dames en Heeren, hier De Zanger. Hij laat zich door de juffrouw van de garde robe zijn overschoenen uittrekken, roept naar het buffet: „Vlug een warme kwast" en neu riet dan een toonladdertje. „Vindt U dat ik heesch ben?" informeert hij bij de vrouw die zijn jas ophangt. „En wat zou dat?" is het antwoord, „U zingt toch ais een leeu werik". Hij verbrandt zich de lippen aan de heete kwast, ziet dan den omroeper en stort zich ffnet zijn glas in de hand op hem: „Is mijn begeleider er al? Is de uitzending vandaag goed? Kan ik vandaag niet wat dichter bij de microfoon, want de zuster van mijn vrouw vond het den laatsten keer te zacht. Ik ge loof, dat ik absoluut heesch ben Ah. De dirigent Ik wilde. U vragen het eerste ac- coond sterk in te zetten, omdat ik anders den toon niet goed hooren kan. We kunnen wel vast in de studio gaan. Of ik nerveus ben? Onzin. Ik en opgewonden Lieve he mel, ik ben zoo heesch als een kraai." HET PLAN DE BRUXELLES. De ingenieurs van het experimenteel© ont vangstation te Teston, die in de laatste twee toaanden uitvoerige metingen hebben gedaan van de golflengten der Europeesche zenders zijn tot de conclusie gekomen, dat het aantal gestoorde zenders, na de toepassing van het „Plan de Bruxelles", veel geringer is gewor den. Toch is de toestand nog niet ideaal. Mis schien zal de radio-conferentie te Praag tot nog betere resultaten leiden. RADIO-TENTOONSTELLING IN BELGIË. Tijdens de Sport en Tourisme-Tentoonstel ling. welke van 30 Maart—7 April te Brussel gehouden wordt, zal ook een Radioshow wor den 4 georganiseerd. ZEVEN OMROEPSTATIONS OP HET CON TINENT GAAN TELEVISIE ZENDEN. Naar wij vernemen hebben een zevental con tinentale omroepstations een overeenkomst met de Baind Intern! Television Ltd., gesloten in verband met het uitzenden van bewegende beelden. Een van de stations, welke binnenkort met de uitzending zal aanvangen is „Radio- Paris". Van de Reichs Rundfunk Gesellschaft heeft de maatschappij een uitnoodiging ontvangen, om te Berlijn een complete zend- en ontvang- installatie te plaatsen. Hieraan zal na Paschen gevolg worden gegeven. GEEN TITELS VAN DANSNUMMERS MEER, De B. B. C. heeft gemeend het bestaande systeem van „dance plugging" niet langer in de hand te moeten werken. De gewoonte be stond namelijk, dat zij, die er belang bij had den, dat een nieuw nummer „er in gebracht" werd, den leiders der voor de microfoon spe lende dansorkesten belangrijke vergoedingen aanboden, om zulk een nummer populair te maken. Het gebeurde wel eens, dat dance-band- 1 eiders op deze manier oen extra verdiensté van 100 pd. st. per week hadden. De B. B. C. heeft besloten, dat er in de toes komst geen titels van dansnummers meer om geroepen zullen worden. RADIO iVOOR DE FORD-FABRIEKEN? De Ford Motor Company van Detroit heeft een aanvrage gedaan om beschikking te krijgen over zes kortegolflengten, om een voortdu rende verbinding te kunnen onderhouden tus schen de fabrieken te Brazilië, Ford's stoom schepen op den Oceaan en het hoofdkantoor te Michigan. De Federal Radio Commission heeft dienaangaande nog geen besluit genomen. RADIO IN PLAATS VAN KABELS. Door de Iersche regeering is een voorstel bij het Parlement ingediend om in Noord- Ierland een groot radio-station op te richten. Men wenscht hiertoe over te gaan, omdat de kabelverbinding in den laatsten tijd veel vuldig gestoord werd. De Iersche regeering zal het telegrafiesta- tion zelf exploiteeren. RUBRIEK Kinderwagen. C. Buskenstr. 52bov. Vliss. zoo goed als nieuw. Glacisstraa: 133 Vlissingen. Flinke Spade. Koudek. weg 48 Vlissingen kinderwagen f 10.— Paspoortstr B 369 Souburg.. Goede Heerenjas. Schoor- steenvegerssingel Q 81 Mburg Duilsc'ie Herder reu met stamboek, mak bij kinderen, tevens Postduiven. Evertsenstr. 6 Vlissingen. 2 A 3 voer Mangels M. Ovaa, Koudekerke. Jonge popkanaries 60 cent. Singel weg 27 Vlissingen. Sterke Heeren He's. Paardens'raa' 2! VILs'ngen. Voer Aardappels en jaarling Hengst. J. de Lange Oostkapelle. Rolb'ok en Langtouw. P. van de Bosse Gapinge. Broedmachine 50 eieren of in ruil voor grootere. Nieuw- en St.-Joosland 117. Nog af te geven Mithlothiams mooi gekiemd. J. Leinse Nieuwe weg Middelburg. Castor Jongensrok. A 29 Qrijpskerke. Slaplanten Meikoningin. Heerêngracht 32 Middelburg. Lakensche Rok. S. Schout. Koudekerke. Vroege zetaardappels, krui- wagen en pathéfoon nr. pl. Iz. Roose koudekerke. Een paards vijfba'ksegge Jac. Wagenaar Koudekerke Gers'estroo. H. Ova. Koudekerke. Tarwekaf en Mangels. F. Harpe. Koudekerke. Kindergoed. Koudekerke B 97a. Frambozer.planten superla tief. L. Jansen Moesbosch Geit 2de dracht rek. 17 April A 114 Koudekerke. Werkpaard met of zonder veulen en 1000 kilo bonte zet- aardappels. Munnlkenhof Orijoskerke, Bonte sterpoters 1 maal verb J. Melis Zoutelande. Bonte zataerdsrpe's. EL M*lja*.s Vrouwapoider. Motor 7—9 of in ruil voor lichtere. Hugo Brasser Kou dekerke^ Circa 100 kilo Uien. P. Reijnierse Westhoek. Koudekerke. Een Geit. Verhage Keiweg Koudekerke Mangels. 69a Zou^ande. Goi'enka-n kie ne bo'ertobbe S. van Sluijs 118 Zoutelande Twee vette beerion E. Koppojan. Zoutelande. Geit le of 3e dracht. J. Dom- misse B^ud e wij n ske rke. Gekiemde Mithlothiams In kistjes, 't Zand D 88. Een Zuiglam. Louwerse Ter But'lnge. Bonte poo'aardappelen, en Biso-gerst. W. Dekker S 3 Serooskerke Mandoline. Smo'ders Vlas- markt K 151 Middelburg. Veerenbed. Seissingel R 237a M'burg. Jongensiets f20.— Korendijk 84 Middelburg. Vloerzeil en eiken spiegel met schilderij. Nieuwe Vlissing- sche weg C 73 Souburg. Speenkonijnen, blauwe Wee- ners en Alaska's. P. Pieterse St.-Laurens. Slaplanten. J. Marinissen Nadorst St.- Laurens. Beste winter- en zomerrok. A 233 Abeele. Uienzaad 96 pet. kernkracht. Tevens gevraagd Mangels. J. Koole Jz. St.-Laurens. Mithlothiams. J. Sanders© Karelsgang Middelburg. Best Stierkalf! Van Liere Overduin. O s'kaneOe Blauwe zetaardappels P. Louws Aagtekerke. Heerenrijwiel met dubbele rem, bagagedrager en flot, banden als nieuw, koopje. G. Temme, Rozenstr. w 227 Middelburg Vaarskalf. Houtenhurg Zoutelande. Koolrapen. S. de Visser Serooskerke. Poters. G. Geschiere Zoutelande. MillToth'am et •"■a''1 afpelen Jan Geertse Grijpskcrke. Vaarskalf. Jacob Vos Koudekerke. Bevelander en Bravo poters lste nabouw. P. Kasse Veer- soha weg Middelburg. Lammeren. I. Kluijfhout Koudekerk© Westhoek. MiJ 1 ithiams lste nabouw. L. Maas O. Vliss. weg M'burg 1000 K.G. mooie Wijnpeeën, 10 zijden palingfu'ken. Manni Veldz c' t M'burg. Blauwe zetaardappels. W. Reijnierse Nieuwlandsche weg Mi delbu g. Roodbonte springs, ier. Prelaat Weslkapelle. Een klein vet varken. Duin Helm te Oos'kapelle Koolnapen en Spenkonijnen. L. v. Keulen Sr. Biggekerke Lange zaai bruine boonen H. Peper Aagtekerke. Koe op rekening, bl. B.-po- ters. W. de Buck, Meliskerke 2 vette varkens. Joosse Bijweg Gapinge. 40 kilo gelezen witte boonen A 47 Serooskerke. 2 Ganzen broed 1928. C. P. de Rijke Gapinge. 500 K.G. Bigogerst, 200 bos gerstestroo. W. Poppe Meliskerke. Bonte zetaardappels. C. Geer se 't Zand D 18C Voorgekiemde Schoolmees- ters. B 12o Brigdamme. Mithlothiams. Slaplanten en Uienplanten. Koo'e Zand. Vaars 15 maanden. Koets. Vrouwepolder. Speenkonijnen. 1 Wat!el B 83 j -Laurens. Blauwe Eigenheimer zetaard appels en Mangels. J de Nood Zandijk. Vos Werkpaard. Leg Af". St.-Laurens. Vaarskalf. G. de Nood, Gapinge. 16 mud bl. poters m.—kriel. W. Coppooise Grijpskerke Mithlothiams, Andijkers, Ei genheimers, late blauwe, Mangels. De Visser Braarastr. Souburg. 2 Melkschapon. J. Melse Aagtekerke 3 Vaarzen. J. Ifouterman Meliskerke Salonpat!'oon, eiken out. „De Maan" L. Delft M'burg. Mooie Cadzandsche Biggen. S. Duvekot Serooskerke Een vaarskalf. P. Louws Meliskerke Koe. J. de Pot'er Koudekerke Mooie Cadzandsche Biggen. W. Duvekot Vrouwepoideu Dahlia's verschillende soort A. Ovaa Souburg. Mithlothiam zetnardampels le nabouw en geschilde de Lin nenkast. J. Verhage Damp. T 164 Middelburg. 3-jarig rir'npaard en zuivere Bijenhoning. A 92 Mel'skerke Soorten gedragen Schoenen. Timmerman But'inge. Een drachtige Geit. k°ur uit 2. Segeerssingel V 65 M'burg. Verplaatsbaar kipnenhokje m ren. Geschikt voor broedhok Groote Abeele A 237. Consumptie koolrapen en kroten. F. Kluijfhout A 255 Groote Abeele. 100 K.G. Mithlothiams, 1000 K.G. varkensaardappelen. J. Delleheke Koudekerke Beige Kinderwagen f7.50 Binnenhaven 25 bij het sta- tion VL'sringen. Pasgelamde Geit 3e dracht. O. VI. weg V 11 Middelburg Blauwe Eigenheimers pootg. en Mitbjothiams le nabouw. C. Meliefste Vliss. Bolwerk' Middelburg. K<5e op de rek. 7e kalf. L. Duvekot Vrouwenolder Zuivere bonte zetaardappels Friesche nabouw. Osté, Vrouwepolder. Wijnpeeën en Kroten. J. Moens Vrouwepolder. Bevelander Zetpoters. J. Houterman Vrouwepolder Mithlothiams voorgekiemd le nabouw. P. Arendse Put wijk Souburg. Jonge Konijnen. Rittnemsche str. 117 Souburg Koe aan rekening. K. Geschiere Welzinge. Dienstbodenkabinet, Kunst- mest, oude steen, kastelein Koberghaan Souburg. Puike Bevelander zetpoters Ritth. straat 412 Souburg- Gouden Krullen, Strikken, Slot met kralen. Spools'raat 114 Souburg. Een Geit le dr. rek. 29 Mrt. Ritth. str. B 382 Souburg. Mooi geschilderd Buik en Boogkahinet en geschilderde Linnenkast. D 31 Wes'kanelle. Reukenkachel, bloedkralen en slot. A. S'ahher Wes'kapella Kortloof zaaikrooncrwten P. Verhage D 65 Weslkapelle 200 K.G. Wijnr»eeên. W. de Bree Grijpskerke. Smyth naaimachine zw. md. J. Kleinepier C 79 Westka- pelle. Bascule en geijk'e gewichten Onderstraat 27 Vlissmgen. Mooie Cadzandsche Biggen. D Coppoolse Se rooskerke Land- en Tuinbouwzaden, Zaaigranen. H. Clarisse Serooskerke Een Kaashorde. Wed. J. Hou- terman. Serooskerke. Een werkpaard, schapen, met lammeren. M. Poppe Serooskerke 40 kilo bl. E'genheimers C. Jasperse Serooskerke Partijtje Witlof. S. de Later A 188 Serooskerke. Klein kippen- of kuikenhok H. L. Meijers Sr. Serooskerke Gazelle Damesrijwiel, in pri- ma staaf A 20 Serooskerke 1-pers. Ledikant n:euw v. d. Manderestr. 12 Vliss. Heerenfiets. Breestraat 14 Vlissingen. Flierplanten. J. v. d. Voorde Koudek. weg Vlissingen. Blauwe zetaardappels H. Barentsen Burgslr. Soub Kriëiaar'a^pe'en. J. Koene Meliskerke Blauwe en Bravo poters. J. Koene Meliskerke. l?racht mali. Tafel kast je f27.50. Chiffonnaire f12:50 Koudekerksche weg D 6 bij Middelburg. 3000 K.G. Welhooi. 7 D. Kasse Dz. Veere. Speeniammeren. J. de Witte Aheelsche weg Blauwe zetaardappels Kroonerwten. C. Vermeulen» Vrouwe pol der Een paard keur uit 2, 1 veu- lendragend. De Nood, Ter Buttinge. Nog ongeveer 25000 slaplan ten Meikoningin. I. den Hol lander Duinen Oos'kanelleu Zetaard anpelen. Beve' anders ?oed gewas. Sam. Maljaars _z. Aagtekerke. Kunstmes'. Abr. Minderhout! ..Prelaat" Wes'kane'le. 5000 K.G. Jaapjespeeë* C. Kerkhove Aagtekerke Mangels, hooi en stroo en zoo goed als nieuwe Melk- ontroomer. W. R^e'se Domburg. Vaarskalf, ook in ruil voor Stierkalf en Jna^jespeeën. A. Jobse Westhoek Domburg Plm. 1800 droge bakkers musterds. H. Bimmel, bakke- rij Domburg. Groote blauwe Kinderwagen Palingstr. 29 3m. bell. VHs, 90 roeden Bouwgrond Te bevr. Nieuwstr. B 85 te Souburg, j Heerenfiets, koopje. B. Ewoutstr. 9 Vlissingen Winkelweegschaal, Meter- maat. Clijvërs'r. 58 Vliss. 1-jarige wit leghornhaan. Primu'alaan 13 Missingen Beste Geit rek. 3de. Werfstr. 150 bij Loskade Middelburg Studiepiano voor slechts f50 Korte Burg A 33 Middelburg Postduiven bij L. Meliefste Souburg Abeele. Dames- en Heerenrijwiel en jonge papegaai. Domburgsch Schuitvlotstr. Q 212 M'burg. Gekiemde Mithlothiams. Reijnierse 't Zand D 135. Tuinzaad. A. Buijs, Zuidwal Arnemuiden. Mithlothiams zetoardaopelen Joziasse Zwanenburgscne weg Vlissingen. Herdershond. Koudenhoek 40 Vlissingen. Drachtige Geit in ruil voor vette Geit. 104 Aagtekerke Een Bok. 104, Aagtekerke. Prachtige zwarte bessenstrui- ken koopje en driewielskar. M. 'Moens, Oostkapelle. Een Geit 2de dracht rek. 5 April. A. Jobse Aagtekerke Broeikooi met pop en kooi. Ridderspoorlaan 23 Vliss... 1 Grit. 2 Schapen. De Bleek. Zoutelande. 3000 K.G. Jaapjespeeën K Dingemanse Heulzicht t» Grijosk'rke. Bigo zaaigerst. Jac. Louwerse Ter Buttings Geschilderde L'nnenkast. Noordweg B 70 St.-Laurens Puike Zaaigranen. Benou Meliskerke. 9 weeks lam, jonge vare koe 1 jonge haan Red. 1st. Reds. A. Koole IToogeweg Vliss. Prachtige Z'aerw'en. Jan van Dongen Koudekerks Zuiglam. P. Verhage bij de Molen Zoutelande. pjets; Bur. WegeHng's N'euwsfrad. Goei gehuiverde Ki's air.olie Koestraat 4 VHrsingen. ifo5 K.G. KriHa-^a^peis. P CevaaJ. Berg lust RitthenL,

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1929 | | pagina 6