j»UROL 2e BLAD Van Week lot Week Keurig zittend Haar MIJNHARDT'S Uw Zenuwen BURGELIJKE STAND VERK O O PINGEN Sproeten komen vroeg In het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol- BIJ alle Drogisten. tJiuwe &chruife ■fVLLttl ZENUWTABLETTEN WEGELING'S NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 22 MAART 1929 No. 12. BI NNENLAND. Dorstende Amsterdammers. Tegen Öe drooglegging of uitdroging van de Ve luwe. Lek water naar Amsterdam? De zorg voor de toekomstige „Zuiderzee- bewoners*'. Driehonderdduizend men- schen op den bodem van de groote plas. Verlichting en stokerij ten raad- huize. Duinafgraving, ontsierende re clame. Onze guldens en rijksdaalders in de smeltkroes. Huldiging van H. M. de Koningin-Moeder. Sport en politiek De behoefte van groote bevolkingoentra, als bijv. de stad Amsterdam, zijn uit den aard der zaak vele. Om driekwart millioen men- schen en menschjes geregeld aan versch wa ter te helpen, dat is dan ook geen kleinigheid. Wat moet er in den goeden ouden tijd getobd zijn om in de voorziening van drinkwater te voorzien. Weliswaar was Amsterdam toen nog heel wat minder volkrijk en, op het hygiëni sche van de watervoorziening werd minder gelet. Men nam het toen wat minder nauw ook met de voorzorgsmaatregelen en schoon water was ten slotte schoon water, of, de bacteriën waren nog onbekende kleinheden, men hield het er in elk geval voor. Het water probleem echter eischt thans veel van de hersenen dergenen, die als autoriteit zich er mee hebben bezig te houden en, Amsterdam is met een emmer of wat niet geholpen. Er zijn plannen geweest om de hoofdstad des lands het noodige water te verschaffen van de Veluwe. Maar daar hebben de Veluwebe- woners zich tegen verzet en het is te begrij pen, dat men op de Veluwe, die als nogal droog en dor te boek staat, althans aan den bovenkant, zich liever niet waagt aan de constante laving van zooveel Amsterdamsche dorstigen. Te groote wateronttrekking heeff voor het land zelf zijn groote nadoelen. En met de duinen in Noord- en Zuid-Holland is 't al net zoo. Beweerd wordt, dat Amsterdam wellicht zijn water zou willen betrekken uit de Lek, bij Schoonhoven. In elk geval hebben B. en W. van Amsterdam doen weten, dat ze toch van de plannen voor wateronttrekking aan de Veluwe maar afgezien hebben. De Ve- luwebewoners kunnen dus gerust zijn. Zoo gaat het nu eenmaal in de wereld, hier heeft men last van het water en elders heeft men er behoefte aan. Daar is bijv. die groote plas, de Zuiderzee. Wat al jaren was men bezig om de plannen (die nu wel klaar zijn) in elkaar te zetten, de plannen, die als ze uitgevoerd zijn, ons land een nieuwe provincie zullen opleveren. En die toekomstige nieuwe provincie mag zich al bij voorbaat verheugen in veler zorg en be- langitelling. Te Zutphen is eenige dagen ge leden een vergadering gehouden van de Herv. classis en daar heeft een der sprekers het gehad over de Ned.-Herv. Kerk in het Zuider zeegebied. Medegedeeld werd o.m. dat in het geheele Zuiderzeegebied ongeveer driehonderd duizend menschen of tachtigduizend gezinnen een woonplaats zullen vinden, waarvan twee vijfden tot de Ned.-Herv. Kerk zullen behoo- ren. Een en ander zal wel op een raming be rusten. Voor "het stichten van kerken, pasto- riën, scholen enz. zal voor het drooggelegde Wieringermeer alleen al een half millioen gul den noodig zijn. En dat is nog maar een klein stukje van wat er drooggelegd zal worden en dan mag zeker wel worden aangenomen, dat het niet alleen de Ned.-Herv. Kerk zal zijn, die zich met de geestelijke belangen van de toekomstige „ZuiderzeebewoneTs" zal bezighou den. De brand, welke het Leidsche stadhuis ver nielde en waardoor dus een historisch monu ment van beteekenis verloren ging, heeft klaar blijkelijk tot voor- en omzichtigheid aange maand. Tot de ministers van Binnenl. Zaken en van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zijn eenige vragen gericht betreffende de wijze van verlichting en verwarming in de raad huizen. De genoemde ministers hebben ver klaard, dat zij zulk een onderzoek gewenscht achten, ook voor die raadhuizen, die nu niet bepaald als historische monumenten zijn aan te merken en dat zullen vermoedelijk wel de meeste zijn. Het meerendeel der Neder Land- sche vroede vaderen moet het met iets minder doen, dan met een raadhuis van historische waarde. Gelukkig hangt dan ook de wijsheid der besluiten niet van den aard van het ge bouw af, waar de vroede vaderen plegen te vergaderen, al durven we niet te ontkennen, dat de degelijkheid van menig raadhuis-inte rieur van gunstigen invloed geweest is op 't bestuurstalent dergenen, die geroepen waren hun gemeente als lid van den raad te dienen. Het bovenbedoelde onderzoek zal dus waar schijnlijk wel eens plaats "hebben. In gemeen ten, waar het er met de stokerij en de verlich ting nog wat al te aartsvaderlijk en te primi tief van langs gaat kan men hiermede mis schien rekening houden. In de Eerste Kamer waren de vorige week „de Financiën" aan de orde en in verband daarmee ook de belastingen. Behalve over de belasting is o.a. gesproken over ons duinge bied. Tan Noorden van Ladder maait, aoo le zen we in een verslag van de gehouden zit ting, een prachtig stuk duin verkwanseld" zijn aan een zandafgraver. Door den spreker, die dit vertelde, werd er op gewezen, dat de Staat met het beetje duin, dat we nog over houden, wel zeer voorzichtig mag zijn. De zelfde spreker maakte er bezwaar tegen, dat de Staat meewerkt aan het ontsieren van stad en land, door reclame op en aan rijkseigen- dommen. In hoeverre er sprake is van „ver kwanselen" van duinzand kunnen noch willen we beoordeelen, maar als de Staat werkelijk door reclame op zijn eigendommen stad en land helpt ontsieren, ja, dan mag daarvoor wel een stokje gestoken worden. Reclame is zeker practisch en doelmatig maar, soms zoo bitter leelijk. Om nog even in gezelschap van de Eerste Kamer te blijven, vermelden we, dat door een der leden gevraagd werd een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid onze zilveren pasmunt (ook guldens en rijks daalders) te vervangen door nikkelen munten, ten eindehet daardoor vrijkomende zil ver te verkoopen wat ten slotte eenige milli- oenen aan rente zou opleveren. Zaken zijn za ken. We kunnen als 't er op aan komt de zilveren munten best missen, evengoed als de gouden, die er wel zijn, maar die men nog heden ten dage maar zeer weinig te zien krijgt, misschien omdat die meer dan zilver en zeker meer dan nikkel de moeite van het bewaren waard zijn. De gemeente Amsterdam heeft zich zeker bij de huldiging van H. M. de Koningin-Moeder ter gelegenheid van het feit, dat Zij een halve eeuw Nederlandsche was, niet onbetuigd ge laten. Thans evenwel maakt Amsterdam zich op voor een speciale Amsterdamsche hulde, welke der Vorstinne bereid wordt bij haar jaarlijksch bezoek aan de hoofdstad. En zoo is reeds een veel omvattend feest- en huldi gingsprogramma in elkaar gezet. Onze noordelijke eilanden hebben in niet ge ringe mate de gevolgen ondervonden van den strengen en langdurigen vorst. Zoo bijv. het eiland Schiermonnikoog, dat aan het begin der week pog geheel geïsoleerd was en tot de be reiking waarvan men slechts over 'twee com municatiemiddelen (twee machtige en prach tige weliswaar) kon beschikken, te weten het Als men zoo nu en dan des morgens slechts een weinig Purol even tusschen de handen wrijft, dan wordt dit bij het uitstrijken door de haren, onmiddellijk daarin opgenomen en het gevolg hiervan is dat na het kammen Uw haar den ge- heelen dag keurig blijft zitten. vliegtuig van de K. L. M. en de draadlooze telefonie. De nood op het eiland was dan ook hoog gestegen, gebrek aan meel, brandstof, en wat dies meer zij. Terschelling en Ameland waren Maandag reeds uit hun isblement ver lost. De K. L. M. heeft prachtig werk gedaan. Wat hebben sport en politiek met elkaar te maken, zou men kunnen vragen en 't antwoord zou kunnen zijn: weinig of niets. Maar, men schen blijven menschen en al nemen we gaarne aan dat de sport, in 't algemeen er toe bij draagt de volken nader tot elkaar te brengen, ze tot broeders te (helpen) maken, en zusters natuurlijk, want de beide seksen zijn in de sport vertegenwoordigd, toch is het denkbaar, dat zelfs bij en onder de beoefening van sport de gemoederen geprikkeld worden door ge beurtenissen op politiek en staatkundig ter rein. Zoo heeft vermoedelijk het bestuur van den Kon. Belgischen Voetbalbond er ook over gedacht toen het, in overweging nemende de omstandigheden van politieken aard, waaron der de wedstrijd Relgië-Nederland op 24 de zer te Antwerpen gespeeld zou worden, tot het inzicht kwam, dat deze wedstrijd aanleiding zou kunnen geven tot manifestaties, welke on- vereenigbaar zijn met het uitsluitend sportie ve karakter, dat deze ontmoetingen behooren te dragen. De Kon. Belgische Voetbalbond heeft in volledige overeenstemming met den N. V. B. h et beter geacht dien wedstrijd, even als den wedstrijd Antwerpen-Rotterdam, uit te stellen. Waarschijnlijk tot tijd era wijle, dat de gemoederen aan beide kanten weer tot vol komen rust gekomen zullen zjjn. Wat mis schien wel het best is. Vuur en stroo dient niet alzoo.... BUITENLAND. De zondvloed als historisch feit vastge steld. De „Graf Zeppelin" zonder En- gelsche vergunning over Egypte. Zelf beschikkingsrecht. Nobilé af. Fransche propaganda door welwillendheid tegen over de missies. De koude in het Rijn- leger. Strafmaatregelen. Een half mil lioen werkloozen aan 't werk in En geland. Voorloopig echter nog toe komstmuziek. Parlementaire vriende lijkheden. Spanje officieel rustig, maar overigens De zondvloed, daaromtrent loopen de mee ningen wat uiteen en dat er meraschein zijn, die niet aannemen, dat er over cjle aarde een geweldige vloed geweest is, zooals, die, waar over in den Bijbel gesproken wordt, blijkt wel uit het feit, dat het thans door eera En- gelsche geleerde noodig geacht wondt te ko men met het bewijs, dat er wel degelijk een zondvloed was. Een Engelsch archeoloog heeft gedurende eenige jaren opgravingen gedaan in de buurt van het oude Babyion en als archeoloog van groote bekwaamheid (zooals hij van bevoegde zijde genoemd wordt) is hij door zijn studie tot een wetenschap geko men, dat «r wel degelijk md oaturtfanrie vload en springende lippen In dooien van 30-60 tn 90 ct. Tube 80 ct. Bij Apoth. ?n DrogUua geweest moet zijn, die aan de geheele cultuur van een omvangrijk gebied plotseling een einde maakte. Het wordt aan de Duitsche luchtvaart niet bepaald gemakkelijk gemaakt. Men zal zich herinneren, dat de „Graf Zeppelin*', het groote Duitsche luchtvaartuig, een glorieuze tocht gemaakt heeft naar Amerika en terug. Er is sprake van, dat genoemd schip een groote reis zou maken, waarom het noodig was, dat het zijn koers nam over Egypte. Van Engel- sche zijde Is toen min of meer bezwaar ge maakt tegen een vlucht over Egypte. Dit heeft de Egyptische pers in het harnas gejaagd en tot scherpe aanvallen aanleiding gegeven. De Egyptische Minister van Buitenlandsche Zaken heeft nu den knoop doorgehakt, door te ver klaren, dat het recht om vergunning te verlee- nen voor den toegang tot Egypte aan civiele vliegtuigen en daarmede overeenkomende luchtschepen uitsluitend berust bij de Egyp tische regeering. Het recht op medezegging schap der Engelsche regeering wordt alzoo niet erkend. De Egyptenaren wenschen naar 't schijnt hun zelfbeschikkingsrecht hoog te houden ook in de lucht. Over den in vele opzichten mislukten tocht van den Italiaanschen generaal Nobilé is heel wat geschreven. We herinneren ons indertijd gelezen te hebben de verklaring van Nobilé. dat tenslotte de resultaten van zijn proeftocht de offers waard geweest zijn. *t Is mogelijk al lijkt het ons niet gemakkelijk eera vergelijking te maken tusschen het verlies van menschen- levens en de winst op wetenschappelijk gebied Hoe dit zij, de commissie van onderzoek in zake de ramp van Nobilé's luchtschip de „Italia*' is met haar rapport gereed gekomen en de daarin vervatte conclusie moet voor ge neraal Nobilé niet bepaald streelend zijn. Al thans, op grond van die conclusie moet Nobilé ontslag gevraagd hebben en zijn militairen rang hebben afgelegd. En, het departement van oorlog moet de ontslagaanvrage onmiddellijk hebben ingewilligd. Geen aandrang dus om toch maar te blijven. In de Fransche Kamer heeft het er de vo rige week weer eens gespannen, zoo af en toe, ofschoon misschien minder erg, dan eigenlijk verwacht werd. *t Ging o.a. 'over het wetsvoor stel inzake de congregaties. De regeering achtte het gewenscht de katholieke missies in Azië en Afrika te behouden. Nu heeft Frankrijk zich in den loop der jaren doen kennen als een land waar inderdaad van anti-clericalisme gesproken mocht worden. Maar, men kan op een eenmaal ingeslagen weg terugkeer een. Men het anti-clericalisme van het huidige Fransche kabinet is het nu althans zoo niet gesteld of het wilde wel de zaak der missies In Afrika en Azië dienen. Misschien niet alleen uit overwe gingen van godsdienstigen aard. Frankrijk be hoort tot de landen, die het niet aangenaam vinden in epnig opzicht te worden voorbijge streefd. De Fransche missies in het buiten- Land staan al lang niet meer alleen en vooral na den oorlog hebben andere staten, Amerika o.a. en Italië de positie van hun missies danig weten te versterken, met het gevolg, dat de Franschera moeite hadden hun positie te hand haven en sterker en omvangrijker te maken. De bereidwilligheid van de Fransche regee ring om de missies in het buitenland te hel pen dateert al van eenige jaren terug. Thans evenwel ging het er om een ernstige poging te doen partij te trekken van een versterking der missies om den Franschen invloed en de Fransche propaganda voor de Fransche cul tuur gelegenheid te geven zich meer dan voor heen te kunnen ontplooien. Verder heeft de Fransche Kamer zich bezig gehouden met de sterfgevallen in het Rijn- leger. Er zijn in het Rijnleger eenige honder den sterfgevallen voorgekomen. De Fransche bladen moeten het er vrijwel over eens ge weest zijn, dat het den soldaten tijdens de vorstperiode aan de noodige verzorging heeft ontbroken. Ook moet het voorgekomen zijn, dat de troepen uit het Zuiden, uit de Midi paar den Rijn gezonden werden, waar de jongens het al bijzonder koud gehad moeten hebben. Van militair geneeskundige zijde, wordt, na ingesteld onderzoek beweerd, dat de resulta ten van dat onderzoek hebben uitgewezen, dat van hoogerhand alle noodige maatregelen wa ren genomen en dat de militaire autoriteiten voor de sterfgevallen niet aansprakelijk ge steld konden worden. Een der Fransche bla den, de „Action Francaise" laat zich nogal scherp uit, waar het o.m. zegt, dat men niet zoo ver behoeft te zoeken om een voldoende verzorging der soldaten te kunnen constatee- ren: in de slaapzalen van de krijgsschool te Saint Cyr moeten de soldaten bitter van de koude geleden hebben, doch, zegt het bLad, omdat er geen epidemie is uitgebroken, heeft niemand aan die wantoestanden zijn aandacht gewijd. De Fransche regeering heeft naar aan leiding van de sterfgevallen eenige interpel laties moeten aanhoonem en beantwoorden. Er zijn, zoo deelde de minister van oorlog, Pain- levé, mee, zekere fouten begaan, die aanlei ding zullen geven tot strafmaatregelenDit bij de militaire utnrLtotiea. De toewijding wijst dus toch op eenige aansprakelijkheid bij üe militaire autoritetien. De toewijding van den militairen geneeskundigen dienst moet echter prachtig geweest zijn. De Fransche re geering is intusschen nogal welletjes uit den interpellatievloed te voorschijn gekomen, en een votum1 van vertrouwen in de regeering haalde het met een zeventig stemmen. Als 't nu d eze week met de debatten over de congre gaties ook zoo goed gaat (en dat wondt min of meer verwacht) heeft het huidige kabinet mi» schien voorloopig meer t^jd om eens op adem te komen. We maakten reeds eerder melding van de leuze waarmede de liberale partij in Engeland den verkiezingsstrijd is ingegaan: de oplossing van het werkloozenvraagstuk zonder dat de belastingbetalende burgers er ook maar iets van zullen voelen. Thans is een brochure ver schenen, waarin genoemde partij haar plannejp ontvouwt, en waarvan wel het meest frappant is dat deel, waarin wordt uiteengezet hoe bin nen een paar jaren aan meer dan een half millioen werkloozen arbeid verschaft zal wor den. De groote verbetering van het wegenplan maakt een belangrijk onderdeel uit van wat de liberale partij zal doen, als ze tot de re geering geroepen mocht worden. Dat er ook in Engeland als de verkiezingen op til zijn soms krasse dingen gezegd worden, moge blij ken uit wat Lloyd George in zijn verkiezings redevoeringen heeft laten hoonen. Over de huidige regeering blijkt hij hoegenaamd niet tevreden te zijn. Hij zei o.m. dat het een belee- diging is te zeggen, dat Groot-Brittanniê niet in staat is den huldigen toestand (van werk loosheid) te verbeteren, „maar" voegde hJty er aan toe, „het is niet te doen met dien leeghoofdigen troep aan het bewind". Als de heeren elkaar eens in den trein aan diner of lunch ontmoeten, zullen ze allicht wel wat vriendelijker jegens elkaar optreden. Ondanks het feit, dat al meerdere malen van pfficieele Spaansche zijde beweerd moet zijn dat, na de militaire opstanden, alles weer rustig is, kwamen in de laatste dagen herhaaldelijk be richten over groote rumoerigheid op het Ibe rische schiereiland, 't Waren voornamelijk stu denten, die hun ontevredenheid over den hul digen gang van zaken lucht gaven door allerlei demonstraties, waarbij ook steenen te pas kwa men. Een en ander wijst er op, dat ook on der de intellectueelen de ontevredenheid over de dictatuur is toegenomen. komen tot rust en worden gesterkt door Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten VLISSINGEN van 14-21 Maart 1929. Ondertrouwd: D. W. Nieuwenhuijze 22 j. en D. van der Velde 23 j. M. van Rijswijk 21 J. en T Sijnke. 20 .J - R F. H*arsma 28 j. era G. M. M. Demoor 25 j. J. M. Hubregtse 29 j. era J. Mulder 27 j. Getrouwd: C. B. Boodera 26 j. en A. J. E. Aerssens 29 j. D. Nederhand 22 j. en M. J. Luwema 19 j. BevallenM. E. Goedhart geb. Noijons d. J. Eksteen geb. Venema d. M. Geene geb. Stevenheijdens d. C. W. Rodrigues geb. Tig- ges z. M. C. Grootjans geb. Noels d. L. Roelse geb. Kesteloo d. C. Vermeesch geb. van den Berge d. C. C. Putter geb. Bijleveld d. Overleden: C. C. Daamen vrouw van D. Roelse 61 j. J. Luijten man van E. J. van der Wiere 80 j. C. F. Leunis vrouw van C. van Wijck 57 j. P. P. J. Carpentier jd, £3 j. C. B. Streefkerk man van A. Wou- terse 42 j. MIDDELBURG, van 14—21 Maart 1929. Ondertrouwd: J. Stins, 24 j. en A. Poppe, 19j„ W. J. Schenkenberg 22 en J. Blokpoel, 22 j.' F. de Koning 19 j. en M..EL de Back 22j* Getrouwd: C. van Schelven, 24 j. era J. Wie- lemlaker 19 j. W. Schuurman, 30 j. enK. F. Middelburg, 27 j. L P. Gazan, 27 J. en P. M. de Lange, 25 j. BevallenK. Franse-van "Tatenhove d. C. J. C. Heeren-Pantus, d. J. A. ML Lamber- mont-Mes, d. C. Labruijere-Schets, d. W, F. Verburg-Versluijs, z. Overleden: J. Schroevers, 23 j., ongeh. zoon A. E. Cornel us, 73 j., ongeh. zoon M. Schout, 37 j., echtgen. van L. Geldof W. A. Joosse, 78 j., wedn. A. S. G. Hendrikse P. Harpe, 76 j., wed. C. Loorse P. H. J. Klercq 18 j., ongeh. zoon J. Roose, 23 j. ongeh. d. WOONHUIS MET SCHUURTJE te Serooskerke in het café van A. Westdorp op Dinsdag 26 Maart Notaris J. C. Biaupot ten Cate Middelburg. 3 WERKPAARDEN, 14 STUKS HOORNVEE enz. bij den heer Jan Coppoolse te Kle verskerke op Woensdag 27 Maart as Notaris J. C. Biaupot ten Cate, Middelh LEVENSWIJSHEID. Zichzelf gevonden te hebben, het weten te bezitten, dat diep in ons reserven beschikbaar zijn voor moeilijke oogenblikken In het leven, voert tot een gevoel van rust en evenwicht, fiat jdch in allerlei vormen uit

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1929 | | pagina 5