2e BLAD lOOOHeerentnJonpscostuums Van Week tol Week Voor de Opening van het Voorjaar-Seizoen COLOMBIA IMPORT SHOP PUROL BURGELIJKE STAND Vóöp het Inzeepen Sproeten komen vroeg In het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. hebben wij ontvangen meer dan mm welke schitterend van kwaliteit en afwerking zijn Vraagt onze Reel. Costuums f 12.50 Prima Blauwe Costuums f18.50 Jongeheeren Costuums f 6.90 Kinderpakjes (alle dessins) f 4.90 Matrozenpakjes (pr. blauw) f 5.90 Doet uw voordeel in de Lange Delft B113 hoek N. Kerkstr.,Middelburg WEGELING'S NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 15 MAART 19» No. 11. BINNENLAND. Het geheime verdrag. Reden tot dank baarheid aan Belg:ê? Het doel bereikt? België wil een politiek van toenade ring en vrede. De verkiezingen in aan tocht. Politieke propaganda vereenvou digd. Sprekers blijven rustig thuis. Ka merzittingen overbodig? Politieke spreektrompetten. Stemplicht behou den. Luchtvaartvracht op Londen. Het geheime verdrag tusschen Frankrijk en België, dat eigenlijk een buitenlandsche aan gelegenheid is, werd tot een Nederlandsche kwestie door het feit, dat ons land er bij betrokken werd in de militaire interpretaties, welke door het „Utrechtsch Dagblad" gepubli ceerd werden. We weten nu, mogen althans veilig aannemen, dat de gepubliceerde docu menten onecht, valsch waren. En men zou peggen, dan "kan het er wel bij blijven. Ne derland heeft zich noodeloos, zoo wordt ge zegd misschien, ongerust gemaakt en het ge- heele geval zou te beschouwen zijn als een storm in een glas water, ware het niet, dat er ook al is er van het heele gepubliceerde document geen sikkepit echt, een beroering gewekt is, die misschien met de wetenschap dat het stuk niet echt is, nog niet als geheel afgeloopen beschouwd kan worden, 't Is daar enboven maar de vraag in welken zin het ge beurde invloed zal uitoefenen op de vriend schappelijkheid der onderhandelingen, welke toch te avond of morgen nog tusschen België en ons land gevoerd zullen moeten worden over eenige punten, die al sinds lang op een oplossing heeten te wachten. En, het is best hiogelijk, dat er nog over en weer gepraat zal moeten worden voor en aleer er weer in een zuivere atmosfeer onderhandeld zal kunnen worden. Er zijn Belgische bladen, die zich nog scherp uitlaten over ons land en volk naar aanleiding van het feit, dat onze regeering door hare gezanten stappen ter in formatie liet doen en over de uitingen in de pers. Maar er zijn ook bladen in België die aannemen, dat we hier ter goeder trouw waren toen we aan de echtheid der documenten ge loofden en die (zooals de „Indépendanoe Bei ge") de hoop uitspreken, dat de gevoelens van frederzijdsche sympathie tusschen de beide volkeren niet ondermijnd zal worden door de uitingen van haat dergenen, die zich tegen België hebben gericht. De mist, althans ge noemd blad, de mist, die de Belgisch-Neder- landsche verhoudingen vertroebelt, is in Ne derland ontstaan en daarom behoort de Ne derlandsche opinie die op te lossen. Nu zou knen zoo zeggen, dat er voor België eenige re den is dankbaar te zijn. D ©onderzoekingen moeten hebben uitgemaakt dat de vervalsching geschied is met medeweten of medewerking van agenten van den Belgischen Inlichtingen dienst ontslagen wegens gebrek aan waakzaam heid en zoo zou ook tegenover agenten opge treden worden. In zekeren zin zouden we wil len zeggen is dus de publicatie in het „U. D." te beschouwen als de aanleiding voor de Belgische regeering de dingen tegen te gaan, tlie door en tengevolge van de publicatie aan den dag gekomen zijn. Het „U. D." zei in een artikel, „ons doel bereikt o.m. „wij aanvaarden de volle verant woordelijkheid voor onze daad, zelfs indien de valschheid der stukken zou worden aange toond. „Maar", zegt het blad verder, „wij achten het bewijs daarvoor niet te leveren1'. H«t door ons gepubliceerde is echt Er wordt een beroep gedaan op ons om die echtheid nader te demonstreeren; gaven wij aan dat beroep gevolg dan zouden we volledige ope ning van zaken moeten doen omtrent de wijze waarop het document in onze handen geko men is. Die opening zou een grove schending meebrengen van ons ambtsgeheim. Het vol gens het „U. D." thans bereikte doel was: de verhouding tusschen België en Nederland voorgoed te zuiveren, en een verzoening en wederzijdsch vertrouwen te doen ontstaan, niet gebaseerd op een verdoezeling van feiten, maar waarbij beide landen een streep halen door het verleden en tot elkaar kunnen zeg gen: we kunnen elkaar nu klaar in de oogen zien. Voorts wijst het blad op het woord van den Belgischen minister Jaspar volgens 't welk België geen agressie wil, maar een politiek van vrede en toenadering tot Ne derland, Afgezien van al het andere, door het „U. D." met betrekking tot het document ge zegd, meenen we in de verklaring van minis ter Jaspar iets te moeten zien, dat zijn groote waarde heeft èn voor ons land èn ook voor België. De verkiezingen voor de Tweede Kamer zijn in aantocht. De algemeene stemming is door den hiinister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw bepaald op Woensdag 3 Juli. Nog een goede drie maanden dus en dan zal het Nederlandsche volk weer kunnen doen zien in welke richting het geregeerd wil worden. Er zal, natuurlijk, vooraf nog een en ander te bespreken vallen. Die verkiezingstijd moet vooral voor hen die geroepen zijn of, zich geroepen achten, den volke over den politie ke zaken voor- en in te lichten, een moeilijke tijd zijn. Het hoofdbestuur der Posterijen heeft bekend gemaakt, dat voortaan gelegenheid zal bestaan van een particuliere woning uit een vergadering in eigen stad of elders per tele foon toe te spreken. De politieke propaganda in ons laand kan hiervan profiteer en en staat ongetwijfeld voor een groote verandering. Heel wat mogelijkheden kunnen zich voordoen. Zoo bijv. deze, dat een spreker min of meer op zijn gemak (al naar hij het te behandelen on derwerp minder of beter onder de knie heeft) thuis kan blijven en van zijn studeerkamer uit, desnoods gezeten in den huiselijken kring, de menschen kan toespreken, die hij bereiken wil en niet in een stad, maar op meerdere plaatsen nog op denzelfden avond. Geen reis kosten meer, geen vermoeienis van de reis naar allerlei ongelegen provinciestadjes, de sprekers altijd frisch en dus goed gehumeurd en geestig, waar noodig en misschien ten slotte nog ,met meer effect, nog meer indruk bij de luisteraars, die nu niet door overigens onbeteekenende hebbelijkheden van sprekers worden afgeleid. Winst aan allen kant. Het „Hbld." stelt de nogal luimige vraag of het niet goedkooper zou zijn den Kamerleden in plaats van een gratis abonnement op alle spoorwegen een gratis redevoeringsgelegenheid per telefoon te geven gedurende de middag uren. Misschien aldus het „Hbld." kunnen we dan de Kamerzittingen opheffen, en de Kamer leden tot telefonische spreektromeptten pro- moveeren. We zouden hierbij de opmerking willen ma ken, dat in dat geval voör sommige Kamer leden de aardigheid er af is, al was 't alleen maar omdat iemand dié wat van belang te vertellen heeft, graag uit eigen aanschouwing waarneemt of het door hem gesprokene eeni- gen indruk maakt op de hoorders en zoo ja, welken indruk. En. gebeurt het nu al niet, dat er Kamerleden de vergaderzaal verlaten als een spreker hem niet meer interesseert, of. maar dat is te hard, hem mogelijk ver veelt? En Kvie waarborgt een telefonische spreektrompet" dat er iemand naar hem luistert tot het einde? De vorige week werd er in de Tweede "Kamer gestemd over een motie tot afschaffing van den stemplicht. Deze motie werd verworpen. De Nederlandsche kie zers en kiezeressen blijven dus verplicht ter stembus op te gaan. Met ingang van Maandag 18 Maart wordt door de K. L. M. een speciale vrachtendienst op Londen geopend. Het aan bod van lading moet groot zijn. M.V.DÖUWE EGBERTS TABAKS-FABRIEKEM BUITENLAND. Nieuwe president der Vereenigde Sta ten. Vredeswenschen. De kwestie der minderheden in Europa. Klachten bij den Volkenbond. Wat het klagen niet aanmoedigt. Rechtbank van versprei ders van valsche (onjuiste) berichten. Gifgassen minder schadelijk dan ge dacht wordt. Geen uitwerking op groo te schaal. Italië wil in vrede leven. Beperking van bewapening tot het uiterste. De vorige week is voor de Vereenigde Sta ten een gewichtige geweest. President Coolidge trad af en de nieuwe president Hoover nam zijn plaats in. Zooals gebruikelijk is heeft de nieuwe president (de 31e sinds de onafhanke lijkheid van de Vereenigde Staten begon) na het afleggen van den eed een inaugurale rede gesproken, waaruit zoo ongeveer kan worden opgemaakt in welke richting hij het bewind zal voeren. Hoover moet dan wel een man des vredes zijn. Wij wenschen niet slechts vrede met de wereld, doch wenschen ook de vrede over de geheele wereld gehandhaafd te zien". Dit heeft hij gezegd, Moge deze, zijn wensch in vervulling gaan. „Wij willen", aldus president Hoover, de vernietiging van het ge weld en de volmaking van de werktuigen tot vreedzame bijlegging van geschillen". Maar, de Vereenigde Staten willen geen politieke verbintenissen, als bijv. het lidmaatschap van den Volkenbond aangaan dat het van te voren zou kunnen betrekken in het bijleggen van ge schillen van andere naties. De Amerikanen willen vrij zijn omdat de vrijheid hen in staat zal stellen diensten te bewijzen op elk terrein van den menschelijken vooruitgang en wel in veel hooger mate als zonder die vrijheid het geval zou kunnen zijn. Hoover en met hem de Amerikanen willen en wenschen dus ongetwij- peld goede dn schoone dingen. De opstand in Mexico geeft al dadelijk de gelegenheid aan de nieuwe regeering zich met ernstige dingen dicht in de buurt bezig te houden. De vorige week werden er weder zittingen van den Volkenbondsraad gehouden, 't Was vooral het vraagstuk der minderheden, dat de gedelegeerden bezig hield. De kwestie is niet tot een- oplossing gekomen. Gemakkelijk is de kwestie der minderheden ook niet. Min derheden zijn er ook geweest al lang voor het oorlog was. In allerlei landen van Europa wa ren er deelen van de bevolking, die zich op eene en andere wijze, terecht of ten onrechte, verdrukt gevoelden of meenden, dat hen te kort gedaan werd. En, het spreekt van zelf, die minderheden hadden recht op bescher ming. al bleef de bescherming soms uit. De wereldoorlog is ten slotte aanleiding geweest, dat er nog heel wat nationale minderheden bijgekomen zijn. Door verschillende der oorlogvoerende partijen is territoriale winst gemaakt, verscheidene landen hebben het ge bied verkregen, waarnaar ze al korteren of langeren tijd gehunkerd hadden en millioenen menschen zijn onderdanen geworden van een staat, waartoe ze vroeger niet behoorden en tot welken ze mogelijk nimmer vrijwillig zou den zijn toegetreden. Nu is het te begrijpen, dat er onder de menschen, wior land onge vraagd ingelijfd wordt, nog iets van het vroe gere vaderland blijft hangen, dat er onder hen zekere gevoeligheden ontzien moeten worden, of althans zouden kunnen worden. De Duit- schers in het door Italië gewonnen gebied bijv zijn nu maar nie.t een, twee, drie in hart en nieren volbloed Italianen geworden. En zoo hebben de minderheden wel eens wat te klagen en de klachten kunnen gedeponeerd Wonden bij den Volkenbond, waarvan dan ook een druk gebruik gemaakt is. Als er nu klachten over een regeering ingebracht zijn, gaat het met de behandeling zoo, dat zoo noodig ook inlichtingen worden ingewonnen bij de in de geuite klachten beschuldigde re geering. *t Is niet mogelijk dat speciaal deze wijze van handelen sommige klagers er van terug houdt, met hun klachten naar den Vol- eknbond te loopen. Er zijn, dat is te begrijpen ook minderheden, die het goed hebben, die niet zouden willen klagen. Zooals we zeijÖen, de oplossing van de minderhedenkwestie Is hog niet gevonden, zal ook wel niet uit een enkelvoudige maatregel bestaan. De zaak is nog in studie. Zooals we reeds de vorige week vermeld hebben, rijzen de geheime documenten fn den laatsten tijd als paddestoelen uit den grond. Een van de laatste onthullingen zou betreffen een geheim' verdrag dat verleden jaar gesloten Werd tusschen Polen en Roemenië en dat gericht zou zijn tegen Rusland en Litauen. Of er ook daar sprake gedweest js van echt of onecht, wie zal het zeggen, maar in elk geval is de naaste omgeving, d.i. Rusland en Litauen over het beweerde verdrag zeer ont stemd. Nu is het in sommige opzichten voor de betrokkenen niet aangenaam dat alles in de krant komt. en, dat er van alles, echt of onecht in de bladen gepubliceerd wordt, kan zijn nadeelen hebben. Nu heeft het bestuur van de internationale vereeniging van bij den Volkenbond geaccrediteerde, journalisten be sloten te gaan bestudeeren wat de beste mid delen zijn om de publicaties van valsche do cumenten te bestrijden. En dit wel daarom, omdat die publicaties de goede verstandhou ding tusschen de volken zou kunnen bedlnea- gen. De genoemde vereeniging wil aan schade- delijke practijken, schadelijk voor den wereld vrede en voor de journalistieke waardigheid, een einde maken. In Frankrijk is de socialistische leider Blum van meening, dat een internationaal toezicht op de pers-inlichtingen heel nuttig zou zijn. Te Genève, aldus zegt de heer Blum, zou een rechtbank kunnen worden ingesteld, die de verspreiders van valsche berichten voor zich zou hebben te dagen. Als die dan tmaajr prompt verschijnen. Een Engelsche kapitein ter zee heeft in een redevoering de meening geuit, dat de kapitale oorlogsschepen in de toekomst kleiner zullen zijn dan thans. Maar, ze moeten zich vlugger kunnen bewegen. De nieuwe Duitsche pantser kruiser van tienduizend ton werd als voor beeld aangehaald. Sprekende over de gifgas- Als gij U moeilijk scheert omdat Uw luid gauw stuk gaat en pijn doet, dan kunt gij dit geheel voorkomen, indien gij vóór het Inzeepen de huid even inwrijft met slechts een weinig sen, zei de kapitein, o.a., dat schadelijke gas sen, niet zulk een doodelijke bedreiging wa ren, als "men ze soms voorstelde. Die gassen zijn niet de meest doodelijke wapens en, in den vorigen oorlog is slechts twee percent van het aantal dooden er door omgekomen. De gassen zijn niet in zoo groote hoeveelheid te vervoeren, dat ze op groote schaal hun uitwerking zouden kunnen doen. Als dat waar is. lijkt ons dit wel een heuglijk blricht. Er zijn wel eens berichten gelanceerd, die anders luidden. Als nu in vredesnaam1 de menschen fnaar niet gaan uitvinden, wat wel op groote schaal effect kan hebben. Zondag heeft Mussolini een redevoering ge houden bij een fascistische betooging te Rome, zooveel als een inleiding voor de verkiezingen. Sprekende over leger en vloot heeft hij ver klaard. dat Italië in vrede wil leven en zijn bewapening tot het uiterste beeprkt heeft. Italië heeft met tal van staten vriendschaps verdragen gesloten, maar het blijft steeds be reid zijn belangen te verded:gen. Het is wel een merkwaardig, maar tevens gelukkig ver schijnsel, zoo in 't eene land voor, in 't an dere na door de mannen van het hoogste ge zag verklaard wordt, dat zij en hun land vu riglijk den vrede wenschen en, hun bewape ning tot het uiterste beperkt hebben. Wat het uiterste in de beperking is, bepaalt elk land vermoedelijk voor zich zelf. Maar afgezien daarvan, zooveel vredes verlangen overal, is *t geen gelukkig verschijnsel? VLISSINGEN van 7-14 Maart 1929. Ondertrouwd: R. Sailer 25 j. en R. Baljé 19 j. A. A. B. 't Jaeckx, 26 j. en E. C. P» van Hoeflaken 24 j. C. Volmer, 25 j. en W. M. L. Heijdens, 23 j. J. Meulmeestle^ 22 j. en G. van Eenennaam1,. 21 .j Getrouwd: J. P. de Jonge, 26 j. en M. M. Harting, 24 j. F. J. den Boer, 27 j. en M. Sohier, 24 j. Bevallen: M. den Hollander, geb. de Pries ter z. L. Theune, geb. Stroo d. C. d« Br.uijne, geb. Peijcker z. C. Hekhuis, geb. Moeliken z. J. Steketee, geb. van Dijk z. C. Marijs, geb. Jasperse z. en d. OverledenJ. Mondeel, man van H. J. Peters 70 j. P. Harpe, wed. van A. Koster, 78 j. J. Ie Ma,hieu, wedn. van G. Jonker, 75 j. L. Pison, man van A. M. Vandamme, 84 j. C. D. Mentink, man van H. G. van Hecke, 71 f. M. J. Erasmus, weer. van J. A. Poerstam- per, 70 j. E. Joziasse, jd. 62 j. M. Th. Hoe^ rens, wed. van J. A. Vollemaere, 76 j. K. Melis, wed. van J. Aarnoutse, 76 j. W. Duij- vekot. man van F. S. Breel, 61 j. MIDDELBURG van 7—14 Maart 1929. Ondertrouwd: I. P. Gazan 27 j. en P. M. de Lange 25 j. Getrouwd: P. Steen 29 j. en C. Hegberg 24 j. J. van Leur 50 j. en H. Priesman 58, j. Bevallen: G. Wevers-van Belzen z. 'L. E. Uijlenbroek-Joziasse z. C .J. Quist-Antho- nisse z. C. E. de Jonge-Adriaanse d. P. van der Welle-Floresse z. J. C. Buijs- de Keizer d. C. H. Polak-van de Velde z. E. van de Velde-Schout z. Overleden: G. Jakobsen 16 j. ongeh. d. M. L. van Wage 76 j. geh .miet A. W. B. Lug- ten A. Alewijnse 86 j. weduwe A. Lefevre A. van Breda 19 j. ongeh. d. D. Mesker 20 j. ongeh. d. BIGGEKERKE over Februari 192). Geboren: Maatje d. v. C. Zachariasse en J. Dekker Cornells Adriaan z. v. J. A. Mol en M. Cal jé Klaas z. v. A. Sinke en L. Za chariasse. Getrouwd: A. C, Kole 26 jaar en C. J. Cornelisse 22 jaar.

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1929 | | pagina 7