2e 13lad. Wegelings Tlieuwsblad van Vrijdag 22 Februari 1929 -- No. 8 Van Week tot Week Hoest, Keelpijn BURGELIJKE STAND KINKHOEST wordtverzdchl AKKER'* ABDUSIROOP Voord» Borst MIJNHARDTs Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct. Zenuw-Tabletten 75 ct. Staal-Tabletten. 90 ct. Maag-Tabletten 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Bi] Griep en Gevatte koude BINNENLAND. Nog geen gespleten boomen overi gens kou genoeg en meer dan dat. Meer bruggen noodig tusschen „be neden" en „boven" de Moerdijk. De tollenkwestie op het ijs. Gevaar voor uitsterven van de visch door Werstik- king en vergiftiging. Regeeringstroost inzake warmte, die we nog te goed hebben. Zomertijd heeft nog den tijd. Méér derde klasse couüé's, minder le klasse. Ook vierde-ktasse wagens? Dan aangekleede derde klasse zl'plaatsen? Brandgolf meer voorzichtigheid noo dig. rn Ouderwetschen winter. De ouderen van dagen hebben zich iarenlang kunnen verheu gen in wat hun wetenschap en ervaring was over een ouderwetschen winter en al degenen, die volgens de meer bedaagden „pas kwamen kijken" in de wereld hebben het zich moeten aanleunen, dat ze van wat een echten winter was, hoegenaamd geen besef hadden. Maar. dat is nu veranderd. De winter, welken wij nu beleven, doet in strengheid niet onder voor dien van 't jaar 18°0, al zijn dan nu zoo min als toen de boomen van koude ge spleten, zooals in den iare 1608 gebeurd moet zijn. Van het iaar 1709 dat ook een zeer stren gen winter hnd wordt verhaald, dat in het bisdom Parijs alleen twee duizend menschen om het leven kwamen. Hieruit kunnen we zien, dat we ondanks felle kou, en al de onaangename gevo'gm van deze, nog a'lo re den hebben om dankbaar te zijn, ondanks bevroren waterleidingen, storingen in het ver keer en wat dies meer zij, om van de groote uitgaven aan brandstof niet te spreken. De winter, dien we nu beleven is ook vooral voor het verkeer belemmerend en, wanneer we in ons land niet zoo'n schitterende ver binding hebben met het Zuiden behalve dan de spoorwegverbinding, dan doet zich in da gen van felle vorst de wenschelïjkheid volgens velen noodzakelijkheid van een brug, waarover we Brabant te voet en per as zouden kunnen bereiken, ten zeerste gevoelen. Als de veren staken, is het voor degenen die „over" willen niet zoo heel aangenaam. De tollenkwestie is in ons land heel urgent en was vooral in de laatste maanden In woord en geschrift een prent van belang. Zoo ook nu de kwéstie van het te betalen veergeld. Men zou zoo zeggen, dat het wel vanzelf spreekt, dat waar een rivier bevroren is dat daar de kwestie van het te betalen tol- of veergeld geen kwestie meer is maar dat over steken vrij is. Dat dit toch niet het geval is, naar sommige opvatting, ls dezer dagen ge bleken. Gelukkig, dat de man die weigerde het (volgens hem niet verschuldigde) veergeld te betalen een man der wet was. Het verkeer In ons land is door de hevige vorst op ver scheidene plaatsen ernstig belemmerd, ont wricht om den gebruikelijken term over té ne men. De scheepvaartdegenen, die tegen woordig hun artikelen per schip van de gros siers of fabrikanten be'rekken, kunnen er van meepraten, hoeveel narigheid de vorst teweeg brengt. En sinds dagen reeds is het internatio nale verkeer van auto's verbroken, wat niet alleen een minder prettig ding is voor plezier- reizigers, maar ongetwijfeld wel degelijk van invloed is op het economische leven en daar komen we weer vanzelf terug op de ver binding met het Zuiden des lands, de ver binding tusschen „onder" en „boven" den Moerdijk. En dan is de vorst van groot nadeel voor den vischstand. De visschen die stom me dieren komen niet bepaald om door de kou, zij, als koudbloedigen kunnen wel wat ken verdragen, maar ze stikken, omdat ze op den duur onder den steeds in dikte toenemenden ijsvloer gebrek aan zuurstof krij gen. Dan is er de ontwikkeling van gassen waardoor de wateren vergiftigd worden, wat mede voor de visschen doodelijk kan zijn. In sommige provincies, bijv. ,in Noord-Holland moet het er voor de visschen al heel miserabel uitzien. De conclusie ligt eenigszins voor de hand. Wanneer de vorst nog lang aanhoudt is de kans hcusch niet klein, dat in sommige deeleti van ons land de visch uitsterft of zoo goed als. En volgens vele vischliefhebbers, d.w.z. liefhebbers voor visschen, hengelen of anderszins, was in de laatste jaren de visch toch al niet zoo bijster talrijk (een opmerking, die natuurlijk verband houdt met veler ge- brek aan handigheid om' de visch, die er dan wel is, te vangen). Aan het eind van de vo rige week leek het of „juffertje dooi" haar intrede zou doen, maar reeds Maandag werd weer toenemende vorst voorspeld en juffertje dooi was toen blijkbaar op haar voornemen teruggekomen. Dichters zongen weleer: ,,Wees welkom, lieve winter". Welk lied heffen die dichters nu aan? Doch genoeg over den win ter en al zijn aanhang. Danken we liever aan den zomertijd. De re geering, die er vermoedelijk wel altijd op uit is iets to verzinnen wat het menschdom ge noegen kan geven in een of anderen vorm, heeft die goede, nobele gedachte gehad het Nederlandsche volk te verrassen met een me- dedeeling omtrent aanvang en einde van den zomertijd. We weten het nu, de zomertijd zal aanvangen op 15 Mei en eindigen op 6 Oct. Zoo tv.sfchen twee huiveringen in kan het niet a&dces of dé moét Verzacht de hoestbuien, waaraandeklnkhoest de ver zwakte lichaampjes Uwer kinderen blootstelt, ver kort den duur der sloopende ziekte en Vermijd het gevaar voor ergere ge volgen met de steeds lekker smakende verwarmend werken, zoo ongeveer als een hittegolf van zeer tijdehjken aard. Regeerings> troost, waarmee we intusschen geen bevroren waterleiding los krijgen, geen vischje het bro ze leven sparen en geen kruimel anthraciet of ander brandstof minder zullen hebben in te slaan. Maar. de bedoeling is goed en mis schien heeft de mededeeling bovenvermeld 't gevolg, dat de tegenstanders van den zomertijd zich over de vaststelling van den zomertijd zoo druk maken, dat ze al bij voorbaat warm worden. Intusschen heeft de zomertijd he laas nog al den tijd. Het is gebleken, dat er een toenemend ge brek aan derde klasse rijtuigen is bij de Ned. spoorwegen. Misschien wijst dit op een ver mindering van de kapitaalkrachtigheid van 't Nederlandsche publiek. Volgens het „Hbld." zou de directie der N. S. besloten hebben hét aantal derde klasse coupé's te vergrooten, door ombouw van sommige tweede klasse coupé's en op dezelfde manier zou in een mogelijk dreigend tekort aan tweede klasse- coupé's voorzien worden door sommige' eerste klasse coupé's te veranderen komt dus neer op vermindering van eerste klasse zitplaatsen, waarvan we er in Nederland dus het best eenige kunnen missen. Ook dit wijst misschien op een minder groote kapitaalkracht bij het reizend publiek. In een der bladen lazen wje een bericht volgens hetwelk door de directie der N. S. overwogen wordt met ingang van de nieuwe dienstregeling een vierde klasse in te voeren. De zittingen der derde klasse plaatsen zouden dan met leer bekleed worden volgens Fransch systeem. We zullen het maar afwachten. De vorige week is er over ons land een hittegolf van een bepaalde soort gegaan, be ter gezegd een brandgolf. De brand te Leiden, waarbij behalve het stadhuis, een historisch monument, dat totaal verloren ging, nog en kele andere perceel en werden vernield, is wel de meest opzienbare brand, dien we in ons land in de laatste jaren gehad hebben. Be weerd wordt, dat de verschillende branden der laatste dagen zeer zeker .leen grooter voorzichtigheid hebben aangemaand. Vooral in de koude dagen moet, naar men meent, zoo hier en daar wat al te roekeloos met vuur zijn omgesprongen en de vorst maakt al wat brandbaar is, hout in de eerste plaats, zeer droog. Wat heeft die vorst toch veel op het geweten. Dinsdag heeft te Utrecht de opening van de 20e Jaarbeurs plaats gehad. Deze 20e over treft in vele opzichten de verwachtingen, Ver geleken bij de jaarbeurzen van het vorige jaar valt weer een aanmerkelijke groei te consta- teeren. Het aantal dat zich voor deelneming aanmeldde was zoo groot, dat een deel afge wezen moest worden. Doch, een deel van hen die afgewezen werden, stond er toch op aan deze Jaarbeurs mee te doen en in verband daarmee werd het geheele Vreeburg beschik baar gesteld en wel voor de groep bouwmate rialen en wegenbouw. De belangstelling van bet buitenland bleek o.$. hieruit, dat Hongarije dit jaar voor het eerst op de Utrechtsche Jaarbeurs aanwezig is, Waren er op de voor- )jaarsbeurs van het vorige j^ar 1089 inzendin gen, thans zijn er 1151. In totaal werd er 1000 M2. uitstalruimte méér gevraagd, dan voor deze Jaarbeurs begroot was. Hieruit ziet men, dat de Utrechtsche Jaarbeurs inderdaad een groote vlucht neemt. Op de volgende jaar beurs, in het najaar dus, zal het nieuwe ge bouw er zijn, dat geopend zal worden met een internationale tentoonstelling van de Vereen, "an Bouwtechnische hoofdambtenaren. Voorts zijn er plannen om tusschen de voor- en na- iaarsbeurs in, een beurs voor Land- en Tuin bouw te organiseeren. In een bijeenkomst, waarin de Pers tegenwoordig was, daags voor de opening deelde de heer Graadt van Roggen mee, dat naar zijn meening de vooruitzichten van de 20e Jaarbeurs zeer goed waren, BUITENLAND. Wié ié de aanvaller? Wie zal ham moeten aanwijzen? Zal hij zich zelf onderdanig moeten komen melden Verzoening tusschen Vaticaan en Qui rinaal. De Kerkelijke Staat niet in den Volkenbond?. Gelijkheid van bur gerlijk en kerkelijk huwelijk. De finan- cieele deskundigen bij elkaar, 't Gaat om de dubbeltjes. Wat de verschil lende geallieerden eischen. "t Is in Duitschland nog geen botertje tot den boom. Weer onderhandelingen over de beperking der maritieme bewapening. Japan neemt het initiatief. Het is voor degenen, die geroepen rijn te beoordeel en wie van twee of meer twisten den gelijk heeft of wie van hen het meest in aanmerking moet komen voor straf, wel moei lijk uit te maken, wie in een speciaal geval de aanvaller geweest is. Ieder weet het, wan neer er twee of meer 't oneens rijn, tot hand tastelijkheden van velerlei aard toe, dan werpt de een de schuld op den ander en het weder- keerig „hij begon" is misschien wel niet al leen onder vechtende jongens gebruikelijk. De uitvoering van het Kellogg-verdrag, anti-oor log, brengt eenige moeilijkheden met zich: onder meer deze, dat het moeilijk zal zijn, of althans zal kunnen zijn den aanvaller aan te wijzen. Ja, als de oorlog goed en wel, of liever kwaad en slecht, achter den rug is, dan nog is er onder de vroegere twistenden eenig verschil van opvatting omtrent de wraag wie er toch eigenlijk begonnen is, wie dan de aanvaller was. Dat de verschillende mo gendheden, die elkaar in 1914 en daarna in het haar vlogen, zoo gaarne de schuld van het beginnen, van zich zelve op anderen schuiven, bewijst wel, dat de verantwoorde lijkheid van den oorlog zoomin als het begin nen, het aanvallen, door geen enkele mogend heid goed aangedurfd wordt. Doch als er oorlog is, zal er tenslotte een aanvaller moe ten zijn die door de andere mogendheden daar voor op een of andere manier op rijn vingers getikt behoort te worden. In Amerika heeft Mljnhardt's Hoesttabietten. Doos 30 et. MIJnhardt's Keelpijntabletten, 60 en 30 ot. Bij Apoth. en Drogisten. iemand er op aangedrongen, dat den Presi dent zou worden toegestaan een embargo te leggen op de wapens tegen de aanvallende natie. Keilogg. de geestelijke vader van het anti-oorlogsverdrag, heeft echter verklaard, dat het van don President een onneutrale daad zou zijn den aanvaller aan te wijzen. Het on- neulrale zit misschien meer in liet aanwijzen, dus In zekeren zin het aan de kaak stellen als in het weten, wie in een speciaal geval de aanvaller is. Maar aangenomen, dat den van neutraliteit den aanvaller niet kan of mag aanwijzen, helpt hem die wetenschap bitter weinig. Het zal wellicht eenigszins moei lijk zijn een eventueelen aanvaller al bij voor- haat de plicht op te leggen zich onderdanig de President of wie ook, in een bepaald ge val weet, wie d}e aanvaller is, als hij om re- zelf t£ Jfomen aanmelden als hij eenmaal aangevallen heeft. De vorige week heeft te Rome op plechtige wijze de verzoening plaats gehad tusschen het Vaticaan en het Quirinaal, dus eigenlijk tusschen den Paus en Mussolini. Deze ver zoening heeft een lange voorgeschiedenis ge had. Een der uitvloeiselen van het verdrag is o.a. dat het kerkelijk huwelijk gelijkgesteld wordt met het burgerlijk huwelijk. Dat wij niet zeggen, dat het burgerlijk huwelijk wordt afgeschaft. Voor niet-katholieken en ongeloo- vigen, aldus de „Messagero"' blijft het van kracht en de genoemden hebben zich voor eventueele ontbinding van een huwelijk ook tot den burgerlijken rechter te wenden. De vraag heeft zich opgedaan en is onder de oogen gezien of de Paus aan rij'n wereldlijk gebied al of niet aanspraken zal ontleenen om het lidmaatschap van den Volkenbond te ver krijgen. Een katholiek gebeerde moet aan een vertegenwoordiger van het Parijsche blad „Ex celsior" verklaard hebben, dat de Paus geens zins plaats wenscht te nemen in den Volken bond, daar de positie welke de Paus daar zou innemen niet in overeenstemming zou zijn met de hoogste waardigheid van den Aposto- lischen Stoel en zijn wereldbeteekenis. Ook door de Italiaansche pers wordt het niet waar schijnlijk geacht, dat de Kerkelijke Staat tot den Volkenbond zal toetreden. Z. H. de Paus zal een speciale spoortrein met spoorlijn en station krijgen; met de voorbereidende werk zaamheden is men reeds begonnen. Naar ge meld wordt ontvangt het Vaticaan tal van aanbiedingen van auto- en Vliegtuigfabrikan ten, die gaarne hun producten zullen leveren. De heele vorige week hebben de financi- eele deskundigen, geallieerde, Duitsche en de Amerikaansche vergaderd. Dc bekende publi- ïst Sauerwein gaf in het Parijsche blad de „Matin" een overzicht van df stellingen der geallieerden, 't gaat in hoofdzaak om en over de dubbeltjes, de duiten, die door Duitschland betaald zullen moeten worden. De Engelschen, zoo lezen wij, vragen beta ling van hun schuld aan Amerika. Meer be hoeft Duitschland dus niet te betalen. De Italianen vragen insgelijk* zooveel, dat ze hun •chuldet*ch«r« zullen kunnen bétalén, mjuur Sanapirin-tabletten. Buisje 75, 40, 25 ct. Bi] Hoesten en Bronchitis Aanga-siroop. Flacons van 1 gld. en f 1.75 Bij Apoth. en Drogisten. ze wenschen er toch op te wijzen, dat zij aan Hongarije en Oostenrijk een langdurig morato rium hebben toegestaan. De Belgen eischen een jaarlljksche betaling, die voldoende is om het over twaalf jaar loopende program van groote werken uit te voeren en de Fransche regeering eischt een bedrag, dat voldoende is om de schulden aan de bondgenooten te betalen, maar behalve dat verlangt Frankrijk nog een zeker bedrag als schadevergoeding. De Duitsche deskundige, Dr. Schacht, heeft het offensief geopend mét het geven van uit voerige beschouwingen over den financieelen en economischen toestand voor zijn land. Het kwam voor de commissie ten slotte hierop neer, dat ze de kwestie weer eens onder de oogen kregen welke de heer Parker Gilbert in het door hem over Duitschland uitge brachte rapport eveneens stelde of namelijk Duitschland er tegenwoordig financieel en eco nomisch niet nogal .arardig er bij staat, of de oplevering slechts een schijnbare is. Dir. Schacht heeft tegenover zijn mede-deskundigen zich in dien zin uitgelaten, dat er uit begre pen kan worden, dat het Duitschland nu niet zoo bijster goed gaat en, en daar komt het eigenlijk op aan: dat het betalingsvermogen van Duitschland niet hoog aangeslagen moet worden. Dr. Schacht wenscht dus niet, dat zijn land financieel voor „vol" wordt aangezien. De Fransche pers is over het optreden van Schacht maar slecht te spreken. De Fran- schen hadden al trouwens vroeger beweerd, dat er over het betalingsvermogen van, Duitsch land niet gesproken moet worden. Wij, zoo ongeveer zeiden ze, wij moeten niet vragen of Duitschland ons kan betalen, de Amerika nen vragen ons immers ook niet of wij onzö schulden aan hen kunnen betalen? In Amerika is de wet inzake aanbouw van kruisers aangenomen. De Britsche gezant te Washington heeft, nu dit geschied is, in een verklaring voor de pers gewezen op de be reidwilligheid van rijn land om over de be perking van de bewapening ter zee te gaan onderhandelen. Dat hierover nu pas door hem gesproken werd, moet zijn oorzaak daarin vinden, dat een Britsch voorstel tot het hou den van een vlootconferentie wel eens be schouwd had kunnen worden als een poging tot inmenging in de Interne aangelegenheden van Amerika, zoolang de wet op de kruisers nog aan de orde was. Doch thans, nu Amerika tot den aanbouw van vijftien kruisers beslo ten heeft, kan men wel weer aan het praten gaan. Alleen zal nog wat gewacht moeten worden, want in Engeland staan de parle mentaire verkiezingen voor de deur en in verband daarmee is het nog af te wachten of na die verkiezingen het huidige Engelsche ministerie nog aan het bewind zal zijn. Japan heeft aan rijn gezanten te Washington, Rome, Londen en Parijs opgedragen stappen te doen teneinde nog in het laatst van Mei van dit jaar te Genève een conferentie voor de be wapening ter ee bijeen te roepen, VLiSSINGEN, van 14—21 Februari 1929. OndertrouwdJ. P. de Jonge, 26 j. en M. M. Harting, 24 j. F. J. den Boer, 27 j. en M. Sohier, 24 j. Getrouwd: C. de Bie, 25 j. en M. W. Meul- dijk, 25 j. C. de Kuijper, 26 j. en C. Schee pers, 25 j. Bevallen: R. de Bruijn geb. Schreur, u tl. Pieterse geb. Muller, d. J. Le Clercqgeb. de Nooijer, z. J. C. van Dis, geb. Cappon, z. M. E. G. Weststrale, geb. Woltering, z. M. Herman, geb. Neerhof, <L M. C. Kouwen- hoven geb. van Houten, z. Overleden: J. de Boer jm. 68 j. B. van Keulen jm. 2jl j. J. de Vos, wedn.. van S. C. Geldof, 82 j. B. Antonisen, man van O. E. van Ochten, 67 J. E. H. Hintzen, vrouw van G. Bolderman, 73 j. M. A. Arent^, vrouw van J. P. Dommisse, 75 j. M. J. Mul ler, vouw van J. van Rixtel, 71 j. P. G. de Volff, wedn. van N. H. Nobels, 74 j. MIDDELBURG, van 14—21 Februari 1929, Ondertrouwd: E. J. Scheermeijer, 27 j. en P. v.d. Welle, 22 j. D. Passenier, 30 j. en J. Klaaijsen, 24 j. - P. Steen, 29 j. en C. Hegberg 24 jaar. Getrouwd: J. J. de Kok, 25 j. en Th. L. Smit, 22 j. Bevallen: F. S. Joziasse-Vader d. C. A. M. Öounian-Kloot, z. C. Slootmans-van We zel, d. J. Vader-Vermeulen, z. E. J. de Winter-Knuijt, d. H. M. E. van 't Westende -de Mari. z. J. de Troije-Semeijn, z. J. M. Romijn-van de Ven, z. Overleden: J. M. Leenhouts, 62 J., wed. j. Risseeuw - W. Geervliet 75 j., geh. met C. den Engelsman C. C. J. Wezepoel, 65 j. geh. met H. J. Wijnne J. G. van Willegen, r»ft j. wedn. J. de Jonge L. Harthoorn, 72 J. geh. met F. Jobse J. Dierx, 9 d. d. van P. Dierx-Vogelenzang P. J. van Iren, 7 mnd. d. van F. J. van Iren-v.d. Walle J. de Wolff 71 J. geh met S. Burgel. I

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1929 | | pagina 7