WAG SLING'S NIEUWSBLAD VAN VlUJDAG 22 FEBRUARI 1920 No. I. EEN GEKLEED JAPONNETJE. Dit japonnetje Is weliswaar eenvoudig maar zeer fraai afgewerkt, In *t bovenstuk k.ijgt/men wat ruimte of overblousing, door de «Lof onder de armsgaten wat in te nemen. De rest doet het ceintuurtje, dat men met een los steekje op de japon hecht, l,>e mouwea rijn lang en eveneens ruim. De korte manchetjes zijn nog van een strikje voorzien. Het vestje kan men desgewenscht van een andere stof kiezen, maar ook evengoed van dezelfde maken al of niet gepliseerd, geheel naar eigen smaak. Voor de garneering van den rok neemt men ruches van ongeveer acht centimeter breed. Vindt men dit te duur of kan men dit niet krijgen, dan neemt men dezelfde stof en late de benoodigde strooken pliseeren, waardoor men hetzelfde effect bereikt. Deze garneering kan men op twee verschillende manieren aan brengen. De eerste komt hierop neer, dat men vier aparte strooken neemt, alleen aan den voorkant van den rok of rondom. De tweede manier l>estaat tn het opetikken van een langen strook welke geheel condom den Pok wordt genaaid, maar zoo dat hij oploopt. Men heeft dan aan den achterkant maar drfte strooken natuurlek. Een knippatroon voor dit ontwerp kan men aan onze bureaux bestellen onder opgave van no. 292, in de maten 42, 44, 46 en 48, Pr. 65 ct. HOE MEN VROEGER OVER HBT HUWELIJK DACHT, Het huwelijk is wel een der voornaamste In stellingen in onze samenleving, zoo niet de voornaamste en het spreekt vanzelf dat de wetgevers van alle landen en van alls tijden er veel van hun lijd en zorgen aan besteed heb ben, om de huwelijksvoorwaarden voor do menschen zoo billijk en aantrekkelijk mogelijk te maken. Nu weet ik wel, dat men tegenwoordig nogal wat te zeggen heeft .over het „billijke" in de huwelijkswetgeving en wel speciaal waar bet de positie der vrouwen geldt, maar daar wil ik het nu niet over hebben. Zeker is toch, dat de vroegere wetgevers hun goede bedoelingen wilden uiten sn althans van meening waren dat zij de voorwaarden zoo billijk mogelijk stelden. Schuilen er dan toch grove onjuisthe den in de wetgeving, dan komen die op reke ning van den vroegeren tijd zelf, toen de op vattingen en ideeën der menschen ten oenen- male anders waren. Denken wij slechts even aan de arbeiders van de vorige eeuw, die in de kille winter ochtenden om vijf uur hun werkplaatsen bin nen gingen om er niet eerder dan des avonds zeven uur moe en terneergeslagen weer uit te komen en dan een loon ontvingen, dat hen ternauwernood in staat stelde om een schamel stukje spek bij het middagmaal te koopen, dan begrijpt men ook wel, dat op het gebied van de huwelijks wetgeving de toestanden evenmin ideaal konden zijn. Alles was „navenant". Wat echter wel vreemd aandoet, is, dat men eenige honderden jaren geleden zoo veel min achting koesterde voor den ongehuwden slaat. En dit gold niet alleen voor het volk maar ook voor de overheid. In Duitschland bijv. was het huwelijk een eisch, van staatswege ingesteld. Er zijn zelfs verordeningen te vinden, waarbij aan de gemeentebesturen speciaal werd opge dragen te zorgen, dat de verplichting tot hu wen door een ieder werd nagekomen. Iemand, die op zijn 25ste jaar bijv. nog als vrijgezel rondliep kon dagelijks ter verantwoording ge roepen worden en zijn Teven werd door de gemeentelijke overheid op allerlei manieren onaangenaam gemaakt. De knechten werden van overheidswege aan gezet om vooral niet later te huwen, dan op hun 20ste levensjaar. Een honderd jaren later in 1722 werd deze verordening in dien zin gewijzigd, dat hot huwen eerst verplichtend werd voor mannon op 26-jarigeu loef tijd. Tn Raai and, wwar do maatschappelijke toe standen omstreek» 1600 allesbehalve rooskleu rig waren, bestond de bepaling, dat de lamd- heeren hun vrouwelijke „hoorigen" (die had men daar toen ook nog) op haar 18de jaar moesten uithuwelijken. De mannen moesten op hun 20ste jaar in het huwelijksbootje stappen. Liet een landheer dit achterwege, dan waren zijn hoorigen van .rechtswege in vrijheid en konden zij dus zonder vrees op achterhaling wegloopen. De gehuwde menschen werden door den staat op velerlei wijzen bevoordeeld, zoodat men bij de jongelieden reeds vroeg het huwelijk als zeer aantrekkelijk wist voor te stellen. Dit aantrekkelijk-maken verstond men trou wens overal. In Duitschland kreeg een jong echtpaar van gemeentewege een soort bruids geschenk dat bestond in een flinke karrevracht hout. Een bijzonder rijke kinderzegen werd na tuurlijk ook beloond. In Frankrijk bestaat dit trouwens heden ten dage nog. Practisch ge sproken in vele andere landen tot op zekere hoogle ook. Het komt bijv. vrij dikwijl» voor, dat behoeftige menschen, die door de geboorte van een drieling of van een vijftiende of twin tigste kind verrast worden van staatswege of van het hof een stoffelijk blijk van belangstel ling ontvangen. In Frankrijk heeft men altijd erg te stellen gehad met den tragen zin voor het huwelijk. De minister van financiën Colbert tijdens de regeering van Lode wijk den veertienden is bekend geworden om den vrijdom van be lasting, welke hij verleende tot het 25ste levens jaar aan alle mannen, die voor hun 20ste jaar gehuwd waren. JDeze begunstiging wilde heel wat zeggen, want de belastingdruk was in die dagen lang niet malsch. Zooals men weet was ook de hooge belasting mede schuldig aan den opstand van het volk, welke tot de beruchte revolutie leidde. In Spanje had men meer fn het bijzonder de edelen des lands bevoordeeld. Daar behoef den bijv. de ridders in het eerste jaar van hun huwelijk geenerlei belasting te betalen. Onge huwde mannen waren zoo wéinig in tel, dat men bijv be.leedigingen of verwondingen hem aangedaan of toegebracht veel minder bestraf te, dan dezelfde overtredingen begaan tegen gehuwde mannen. Men ging nog verder en maakte het leven vooor vrijgezellen dikwijls bij na onmogelijk, zoodat esn huwelijk tenslotte toch afgedwongen werd. Een vrijgezellenbelasting, waarvan men te genwoordig wel eens hoort spreken, is zeker ook geen nieuwtje. Zij bestond vroeger in vele landen., In verschillende van de Duitsche vorstendommen moesten de vrijgezellen heel wat opbrengen. Indien zij vermogend waren, werd hun eventueele nalatenschap niet onder hun familieleden verdeeld, doch verviel In zijp geheel aan de schatkist. Deze had dus nog wel eens een buitenkansje, alhoewel alle» tenslotte zoo geregeld was om het huwelijk zooveel mogelijk te bevorderen. Ongehuwde vrouwen waren er heel zelden, behalve natuurlijk daar waar een groot teveel aan vrouwen was. De straffen haar opgelegd werden echter bijna nooit ten uitvoer gebracht omdat de vrouwen in den regel konden aantoo- nen, dat zij nimmer gevraagd waren. Derhalve ondervonden zij niet den last, welke haar man nelijke tijdgenooten te verduren hadden. En zooals men wel zal inzien konden zij over den regeeringsdwang niet te licht den ken. Dikwijls geheel tegen den zin tot een hu welijk gedwongen, troffen zij het ook niet zel den zeer ongelukkig en leefden dan zonder liefde in omstandigheden, waarin zij anders mits vrij in hun keuze nooit geraakt zouden zijn. Veel van de maatschappelijke misstanden in de vorige eeuwen zooals drankmisbruik, wreedheid, enz. komen dan ook voor een goed deel op rekening van de wankele huwelijken waartoe men den burger aanzette. EEN WIEG MET LOSSEN KAP. Het is ook mogelijk een wieg te maken met oen lossemkap, zooals veel in klinieken en ziekenhuizen gebruik! worden. Dit heeft hel voordeel, dat men dan aan de wieg zelf haad- valen kan maken, waardoor men haar gemak kelijk overal naar toe kan dragen, terwijl de kap er in een oogonblik opgezet kan worden als het kleintje slapen moet. Zij zijn in den handel, zulke wiegen, evengoed als wiegen met een los onderstel, hetgeen eveneens zeer prac tisch (8. VOOR KINDEREN. De soepele, geborduurde stoffen, welke men op het oogenblik in de winkels zoo billijk krij gen kan, leenen zich bij uitstek voor het maken van kinderkit .rtjes. Zelfs moeders, die het heei druk hebben, moeten er nu maar even den tijd afnemen om iets aardigs voor haar kleintje te maken. Het werk vordert niet zooveel tijd en de kosten zijn al héél gering. Het jurkje, dat wij hier hebben afgebeeld, werd gemaakt van 1.25 M. stof van 60 breed, dus niet te veel. Het. lijfje is glad en gegarneerd met lint in de kleur van het borduursel. Dit lint dient ook om de mouwtjes af te werken. Het borduursel langs de halsopening is zooals opgemerkt reeds in de stof gewerkt. Het rokje valt ruim en hier vooral geeft het borduursel een heel aardig effect. Instede van geborduurde stof kan men natuurlijk ook wel bedrukte nemen, geheel naar eigen smaak. Men kieze het bor duursel vooral in sprekende kleuren, bijv. rood of groen en hoede zich voor tinten als geel enz. Een knippatroon kan men onder no. 291 aan onze bureaux basfel'en voor meisjes van 24 jaar. Kosten 65 cents. „Winterhanden en Wintervoet®nM. Een! kwaaltje waaraan elk jaar opnieuw ver scheidene menschen lijden, vooral vrouwen, doordat zit vaak met vochtige handen bijv. in een tochtige keuken werken, enz. Nu toch kan men zich op vele verschillende manieren iWapenen tegen dit hoogst onaange name verschijnsel. Een eerst© vereischte is altijd: houdt uw handen droog, vooral als 't vriest. Draagt geregeld handschoenen of. draagt ze nooit; in ieder geval niet nu en dan En verder als gij vaak last gehad hebt van winterhanden of -voeten, wrijf dan bij vries weer uw huid goed in met glycerine, Voorko- miefn is altijd beter dan genezen. Wij hebben nog eens een middel gehoord van een man, die bijna elk jaar vreeselijk! te lijden had van het springen van den huid. Hij kon dan haast niet ïoopen door de pijnen, waar mede zijn voeten hem kwelden. Toen het weer eens winter werd en hij aan hef 'Strak en prof worden van zijn huid kon merken, dat hij ook ditmaal op het terug- keereii van zijn kwaaltje rekenen kon, heeft hij handen en voeten gedurende een half uur in een petroleum-bad gehouden. Het resul taat Iwas, dat hij niet alleen dien winter, voor de pijnerf gespaard bief* maar er later zelfs' nooit fineer last van gehad heeft. Met Ide meeste huismiddeltjes tegen winter handen dl -voeten moet men niet wachten tot de( kwaal er eenmaal is, maar altijd zijn maat regelen van te voren treffen. Men moet zich ook altijd hoeden tegen koude handen en voe ten. Deze toch veroorzaken In vele gevallen het latere (Ongemak. Wil men voorkomen dat dé handen Xloor en door koud worden, dan Is 't verstandig polamoffen te dragen In plaats van handschoenen. 'Niet alleen do polsen maar ook fde handen blij ven daardoor warm en zij, die door hun werk geen handschoenen kunnen dragenr worden door de mofjes niet gehin derd. In zeer koude landen, zooals Rusland, Finland ert het noorden van Duitschland, draagt men al'emaal polsmoffen en hoogf schoenen of slobkousen voor de enkels. Een 4ius deinst voor de felste koude niet terug, (mits hij zijn ooren, polsen en enkels goed verwarmen kan, slechts bij hooge uitzon dering zet hij zijn kap op, dit is een beklee ding voor het gelaat, waarin alleen een open gat voor de oogea gemaakt U en welke in het bijzonder dient om den «au* te beschutten. EEN TREIS-PIECB. Het onlwcrpjc van deze teekenlng toont ons een elegant model voor een trcis pieoe van twoedstoffen. Voor den rok en het jasje zonder mouwen kieze men bij voorkeur twetd in een vischgraat dessin of dun laken. De blouse met lange mouwen maakt men bijv. van wollen crepe-de-rhine. De mouwen zijn afgewerkt me! manchetjes van dezelfde etof als voor den rók gebezigd is. Het geheel is toch eenvoudig en men kan het dan ook gemakkelijk zelf maken. Indien men de stoffen verstandig weet te kie zen kan het japohnetje waarschijnlijk ook voor hét vroege voorjaar- dienst doen. In dat geval neme men natuurlek wat vroolijke kleu ren, bijv. groen laken voor den rok en wit voor de blouse. Wil men er het meeste plezier nu nog van hebben, dan lijkt on9 grijs tweed beter. Voor het costuum heeft men ongeveer 2Vs M. tweed vaif 1.20 of 1.30 M. breed noodig en l^b M. crepe. Een knippatroon kan men aan onoe b «ree Or bestellen onder opgave van no. 290 in de 42, 44, 46 en 48. Kosten 66 oenta VOOR DE HUISVROUW. Enkele App el gerechten. Jachtschotel: 1 K.G. koude aardappe len, 900 gr. kond vleagch (bijv. soepvleoscb) 1 ui. 1 2 zure appJPen, lty lepel boter of vet van jus, iet» zout, ongeveer 3 tt.L. magere jus verdund met water (of bouillon van bijv. 1 bouillonblokje). Hak het vleesch fl^n. Schil de appelen en snijd ze in plakjes, nadat de klokhuizen eruit gehaald zijn. Maak ook de aardappelen fijn of snijd ze in plakjes. Snipper de ul zoo dun mogelijk en bak ze met de boter fn een ijze ren pan langzaam gaar en lichtbruin (ongeveer 15 minuten). Voeg hieraan nu de aardappelen, de plakjes appel, het gehakte vleeach en de verdunde jus (of de bouillon) toe, zoo noodig ook nog 'iets zout, vermeng alles met elkaar en verwarmt het op het vuur. Presenteer hef zoo, of doe het wanneer een oven ter beschik king staat, in een vuurvast schoteltje, dat mef wat boter is ingesmeerd, strijk de bovenkant glad, leg hier en daar een klontje boter en laat er in de oven een korstje op komen. Maak in dit geval de massa Jets slapper, daar het bij, het in den oven staan uitdroogt. Appelbeignets, (ongeveer 36 ertuke). 125 gram bloem, 2 d.L. lauwe melk, 10 gram gist, iets zout, ongeveer 6 zure appelen, een pan met frituurvet. Maak een beslag, door de bloem In een kom te vermengen met de lauwe melk en daarbij de gist (die met wat melk of suiker is aange mengd) te voegen. Laat het beslag op een lauwe plaats (bijv. bij een kachel en anders in een pan met water, dat zoo warm is, dat men een hand erin kan houden) dichtgedekt met driekwart oen uur rijzen. Zorg, dat in dien tusschentijd de appelen geboord, geschild en in niet te dikke plakken zijn gesneden (ongev, 6 uit elke appel) en ook, dat in een ij zere* pan olie of vet (Delftsche slaolie, boter of bakolie of Delfrite, ene.) zoo heet b geworden, dat er een blauwe damp afkomt. Haal nu de appelschijven door het gerezen beslag en laai ep voorzichtig in het heete vet glijden. Bak as bruin en knappend, haal met een schuim spaan eruit en laat ze even op grauw papier uil lekken. Zorg, dat tijdens het bakken da olie niet te heet wordt, daar dan de beignets bruin zouden wezen, voor ze gaar rijn. Presenteer ze warm, met wat suiker bestrooid. Heeft men een klein portie te bakken, dan kan men inplaats van melk met gist gebruik maken van bier of spuitwater. Men moet dan natuurlijk meteen na het maken van het be slag met het bakken beginnen, omdat het koolzuur emit oat'weken w>« rijn.

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1929 | | pagina 3