Vraag en Aanbod v.ROSSEM's ZEEPAARD 15» EERSTE BLAD ,r WrSfUw pijnlijke spieren HET SLOT DYMECK 86» JAARGAHG drukkerij H. wegelinq vlissingen VRIJDAG 16 FEBRUARI 1929 WIJ zorgen voor netto uitvoering van uw Drukwerk en zijn toch het laagste In prijs I I Mo. 7 drukkerij h. wegeling 'vlissingen drukkerij de lange jan middelb. abonnementsprijs 40 cent per 3 maanden franco '.per post 45 cent losse nummers 5 cent advertentieprijs 20* cent per regel inoez. mededeel. 40 cent contracten spec. tarief Ook op het gebied van Kantoor- en Schrijf behoeften zijn wij goed en goedkoop I Uitgave H. Wegeiing, Noordstr. 44, Telef. 130, Vllssingen. Bijkantoor: Drukk.[De Lange Jan, Noordstr. C 34, Middelburg drukkerij dejlange jan ;middelb. Voor Allen die Sukkelen Mljnhardt's Laxeertabletten KLOOSTERBALSEM LICHTE MARYLAND BAAI IN PATENTVERPAKKING. ü.ze - dore tanner. Onder den titel: Uit Italië geen hulp te wachten? schrijft M. v. d. Zw.-N. in het „Geïll. Volksblad" naar aanleiding van wat een woord voerder der fascistische partij sprak bij de kampspelen der vrouwelijke Italiaansche jeugd, die er op wees, dat zijn vrouwelijke landge- uooten er aan wennen moeten „wat minder ongevoelig te zijn en voortaan niet meer flauw te vallen, wanneer zij bloed zien of als er wordt geschoten". Morgen wellicht reeds zult gij echtgenooten en moeders zijn, de- hoedsters van den militairen geest, van den geest vap verzet, wanneer het vaderland wordt aange vallen en gij hen, die ten strijde trekken, moet aanvuren tot heldenmoed. Italië weet, dat het In alles zal kunnen vertrouwen op zijn prach tige vrouwen, die thans den strijd in het aan gezicht hebben gezien en voor niets meer vreezen". De schrijfster meent daarentegen, dat de rol van vrouwen In den oorlog moet rijn uitgespeeld. De Kenau Hasselaars behoo- ren tot het verleden, en vrouwen en meisjes, die de uittrekkende legers met bloemen be kransten, dragen nu het rouwkleed. Er mag geen oorlogsgeestdrift meer rijn. Daarvoor was de ellende te diep en te groot. Maar dan komt zij er verder terecht tegen op, dat der vrou wen flinkheid durf en moed zich zou uiten als degens gekruist en revolvers getrokken worden. En rij wijst o(p <de groote, groo*e schare toegevrijde verpleegsters, die in onze ziekenhuizen haar gezegenden, maar ui terst moeilijken arbeid verrichten, hoeveel bloed en wonden, hoeveel lichaams-ellende en zfektegevaar zij dapper moeten aanzien en rt hoofd bieden en dan „glimlachen wij om de brallende, inhoud-arme woorden van den Ita- liaanschen fascist" onze opvatting van held haftigheid en vrouwenmoed is heel anders, dan de zijne. En zij wijst er nog verder op, dat moeders geen leed schuwen, geen lichaams pijn, den dood trotseerend, hun kinderen het leven gaven. Moedergel uk begint altijd met moedersmart. Wie durft" verlangen, dat zij de kinderen, zoo duur gekocht met haar bloed betaald, offeren op het altaar van den oorlogs god Wie den moedernaam met eere draagt met Verstopping of moeilijken, tragen «1 onregelmatigen stoelgang zijn onmisbaar. Werken vlug zonder kramp of pijn Bïj Apothekers en Drogisten. Doos 60 ci is een heldin, méér dan zij, die de Russische vrouwenbataillons vormden en straks de Ita liaansche. Men kan ook op andere wijze flink zijn en niet sentimenteel, maar zonder won den te slaan door ze te helpen drógen, ver binden en verzachten. Dat is de bestemming der vrouw. Mevr. de Zw. deed goed hierop te wijzen. Of er ook vrouwen gevonden worden, die een goed figuur zouden slaan in den geest1 van 'den Italiaanschen redenaar? Helaas ja wij zouden zijn aandacht willen vestigen op een type uit den Jordaan in Amsterdam, waar over een blad schrijft onder het opschrift: „Hemeltergende toestanden". De vrouw wordt geteekend als de „schrik" der vrouwen, voor wie hare sectegenooten ontzettend bang zijn. Uit vrees voor haar, doen sommigen een po ging tot zelfmoord, anderen wagen zich maan denlang niet op straat, en nog weer anderen durven zich niet in haar eigen huis vertoo- nen, uit vrees haar daar te zullen aantreffen en werven daar maar dagen en nachten op straat rond. 't Is haast niet te gelooven. Hoe het mogelijk is? 'Deze „schrik der vrouwen", is geldschietster en leent bedragen van f10 tot f50 tegen een rente van 10 pet. per gulden, per week. En 'een week telt soms van Zater dagavond tot Maandagmorgen. Een heele be schrijving wordt gegeven van hare wijze wan werken, 'die ons zeggen doet: Wee haar, die in de handen dezer Jordaansche valt. Haar leven is niet veel meer dan dat van een slaaf, een steeds verkeeren in angst, want dat „val len" In haar handen moet niet al te figuurlijk worden opgevat. Meerdere vrouwen onder vonden dit ook in letterlijken zin en kunnen van mishandeling spreken. Als het met de af betaling niet al te vlot gaat, noodigt zij haar slachtoffer bij haar aan huis. Is de ongeluk kige eenmaal binnen, dan wordt de deur afge sloten, en de flinke knuisten doen him werk op het arme vrouwenlichaam. Een goed pak slaag en flinke woekerrente, ziedaar wat 'de geldschietster geeft en vraagt. Is het wonder, dat menige vrouw, die tot haar de toevlucht" nam, siddert van angst, als zij haar in de verte ziet aankomen? Nu is zij wegens heling tot 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld en üe Jordaan is voor een half jaar van haar ver lost. Zulk een vrouw is misschien het ideaal van den fascistischen woordvoerder, niet „over gevoelig" en die niet flauw valt,-als zij bloed ziet. Een „prachtige" vrouw. De schrik voor heel de niet-„Italiaansche" wereld. Een leger van zulke dames en Italië is gered. Laat dan de vijand maar komen, Maar we denken weer aan wat bovengenoemde schrijfster zegt over de roeping der ware vrouw. Hoe was het ook weer? „Geen wonden geslagen maar ze helpen dragen, ze verbinden en verzachten". VLISSINGEN. Mooie lezingen zijn er de vo rige week in onze stad gehouden. In de Luther- sche Kerk «prak Ds. Blase over Bijbel en Natuurwetenschap, de heer L. Hedjmans sprak over Vincent van Gogh, den grooten schilder en de heer Jan van Zadelhoff van Dordrecht sprak in „De Oude. Vriendschap" over het boek van den Belgischen schrijver De Coster: De legende en heldhaftige, vroolijke en roem' rijke daden van Uilenspiegel en Lamme Goed zak. Naar aanleiding van het voorstel van B. en W. betreffende het verleenen van optie aan de vereeniging „Bethesda" voor een stuk grond aan de Kerkhoflaan, tegen den prijs van f3.50 per M2. is er nog al oppositie, en werd door den heer M. J. Harts een minder heidsnota aan den raad gezonden, inhoudend het voorstel, den bouw van een gemeente-zie kenhuis van bescheiden afmetingèn en com pleet geoutilleerd "(bijv. 46 bedden), den grond, bestemd voor önze ziekeninrichting, niet te verkoopen of per f5.70 per M2. Door het bestuur van den Bazar voor Kerk verwarming kon f2338.07 aan het comité worden afgedragen. De kapitein der mariniers T. G. W. Mi- chaëlis, aan boord van Hr. Ms. wachtschip alhier, werd bij de marinierskazerne te Wil lemsoord overgeplaatst. Op het tweetal als predikant by de Chr. G-eref, Kerk komen voor Ds. G. W. Alberts te Zutphen en A. M. Berkhoff te Amsterdam. In Grand Hotel „Britannia" werd een uitvoering ten bate van de St.-Vlnoentiusvea; gegeven. De Middelburgsche Mij. voor Stoomvaart moest den dienst op Rotterdam wegens ysgang staken. Het lichtschip „Noord-Hinder" Is tijdelijk binnengehaald, en vervangen door een roode lichtbrulboei met wit onderbroken licht, élke 10 sec., helder 5 sec. r Bij een winkelier Is een partij onsmakelijk uitziende chocolade in beslag genomen. Tusschen de electrische tram en een met hout geladen vrachtauto had een botsing plaats, f en stramme gewrichten, verdrijf die afmattende p$a«u van rheo- L maHafc en «pit met de beroemde] AKKER'» renachi nmuMiid «neL KQeen g'oad too goed." gelukkig zonder persoonlijke ongelukken to veroorzaken. De weleerw. heer P. van Diemen, kape laan aan de O. L. Vrouwekerk vierde Zondag zijn 12Vs-jarig priesterschap. Des middags om half een werd in het R.-Kath. Militair Tehuis een druk bezochte receptie gehouden, Waar verschillende gelukwenschen werden uitgesproA ken. MIDDELBURO In de sociëteit „St.-Joris" werd een ver gadering van vergunninghouders gehouden, over accijnsverlaging en prijsregeling verkoop gedistilleerd, daar de verlaging van nu den voormannen nog meer last bezorgt, lan de verhooging van vroeger. De afdeeling Middelburg van de Ver. tot zedelijke verbetering van gevangenen, is omge zet in een afd. Zeeland, arrondissement Mid delburg. Daardoor behandelt de afdeeling nu alle gevallen op haar terrein, dié voorkomen in het gebied van de rechtbank te Middelburg (Walcheren, de Bevelanden, Schouwen en Dui- veland en Zeeuwsch-Vlaanderen). De heer C. Kramer te Kortgene is be noemd tot tijdelijk onderwijzer aan de Rijks- Leerschool alhier. Tot correspondent bij de P. Z. E. M. alhier Is benoemd de heer J. A. A. de Wit, than« boekhouder bij de Waterleiding Mij. Zuid-Be veland. In de vergadering van de Ver. voor Voort gezet Nijverheidsonderwijs, is besloten, met 1 September ook leergangen In te stellen voor He opleiding examens waterbouwkundig opzichter, onder een Raad van Toezicht, waarvoor ver schillende heeren verklaarden, hierin zitting te nemen. Óp 46jarigen leeftijd overleed de Tieer Mr. J. A. Fokker, lid der firma J. A. Zip en Van Teijlingen. DOOR 19. Hff had ook eigenlijk aan een huwelijk niet gedacht, die huwelijksbanden hadden hem tot nu toe nog te veel angst aangejaagd, maar in elk geval, een rijke erfgename en daarbij een zoo jonge en teere echtgenoote dat liet zich wel hooren. Zoo Henny slechts eenmaal 'de hartstochte lijke blikken had kunnen zien, die de graaf haar nazond, wanneer zij door de kamer ging of door den tuin liep, zij zou zich huiverend afgewend hebben en naar huis teruggekeerd zijn. Ze zou weer het eenvoudige onderwijzers dochtertje geworden zijn, maar graaf Role- neck had in Zijn veelbewogen leven, dat niet aan iedereen bekend mocht worden, geleerd, de strengste Zelfbeheersching te beoefenen, daar, waar dat noodig was, en zijn ware na tuur niet te verraden. Omdat hij haar eens had doen schrikken, toen hij een keer zeide: „wanneer we maar eerst getrouwd zijn", waag' de hij zich aan dit toekomstbeeld niet weer, maar hij wist Henny door zijn verhalen over zijn reizen toch zóó te boeien, dat hij een oogenblik later het erop wagen kon, te zeggen: „Ik verheug me er op, je later ook alles te kunnen laten zien, als we op reis gaan". Hfet weer was einde October ruw en koud geworden en Henny had haar wandelingen door den tuin niet haar buiten kunnen uit strekken. Dikwijls wanneer zij de eehzame we gen liep, keek rij naar het boschje, en telkens steeg er een heete blos naar haar wangen. Dat boschje sclupidde haar van den Olmenhof en van Eckart Wackerath. Eckart Wackerath had iemand haar zijn naam toegefluisterd stond hij daar niet met zijn reuzengestalte!, rijn doch goedhartig gezicht en zQn verstandige, trouwe, blauwe oogen? Henny schrok. Zij, de verloofde van graaf Roleneck, dacht aan Eckart Wackerath. Maar ten slotte hinderde dat dan iets? Was Wackerath niet haar neef? En mochten neef en nicht niet onschuldig met elkaar praten? Toen rij op den eersten zonnigen dag, die aanbrak na lange mist- en regendagen, weer door het boschje ging, stond Wackerath plot seling voor haar, en het was alsof er een bij zondere uitdrukking op zijn gelaat verscheen, toen hij haar zag. „Goeden dag, juffrouw König, zei hij ver- heugd, ik heb U in lang niet gezien het weer was al dien tijd zoo treurig, maar nu schijnt de zon weer". „Ja, gelukkig wel, antwoordde Henny, maar het ontging hem niet, dat er iets in haar ge zichtje ontbrak wat hij tot nu toe daarin steeds zoo gaarne had gezien: de zonnige kinderlach ze zag er ernstiger en niet vroolijk uit. Nadat zij hem naar zijn ouders en broers gevraagd had, zei hij: „Juffrouw König, wees niet boos, wanneer ik U vandaag een vraag stel. Maar zegt U mij eerst: hebt U vertrouwen in mij?" Hij vroeg het ernstigen kortaT, met dezelfde woorden, waarmede graaf Roleneck het haar gevraagd had. Ze antwoordde, hem verwon derd aanziende: „Zeker, in een neef móét men toch vertrouwen hebben". Hij schudde echter het hoofd: „Dat móéten is overbodig, nicht Henny, hier komt het op het willen en kunnen aan. Ik bedoel, heb je vertrouwen in me, zoo ongeveer als in een vriend, laten wij zeggen, een oprechten en besten vriend?" Henny voelde een hevige angst by deze ern stige „vraag, haar "hart klopte met snelle sla gen, het was alsof er een donkere zwarte wolk den helderen lachenden herfsthemel verduister de. Een pijnlijk gevoel kwam in haar op, het was, alsof hier naast haar de beste, trouw ste msnech stond, dis haar troost «n hulp kon en wilde zijn, die ze vast en zonder schroom vertrouwen kon en toch moest er een hooge, onoverkomelijke scheidsmuur tusschen hen zijn. Zij was de verloofde van graaf Roleneck, en haar verloofde was nu haar naaste vriend, moest haar vertrouwde, haar raadgever rijn. Zij huiverde licht, ineens had zij het koud, ofschoon de middagzon bijna warm scheen. Ze waagde het niet, Wackerath aan te zien, maar gevolg gevend aan een dwingend gevoel, dat sterker was dan de overweging, dat ze de verloofde van graaf Roleneck .was, antwoordde zij: Ja mijnheer Wackerath". Eckart Wackerath was tevreden met dit be slist uitgesproken ja. Wat hij nu tot Henny wilde zeggen en waarover hij met haar wilde spreken, kwam niet alleen voort uit de belang stelling, die hij voor haar voelde, het was meer de wensch, de plicht, haar te ontcukken aan de haar, in haar onervarenheid omstrfkkende en verwarrende omstandigheden, „Geloof me, juffrouw Hennyzijn stem beefde in het begin, kreeg echter later weer haar gewone vastheid, „geloof me, dat ik voor allerlei praatjes, zooals er hier in de buurt altijd rondgestrooid worden, niet vat baar ben. Daarvoor ben ik veel te druk met mijn werk en ik heb ervaring genoeg, om boven zulke rondvertelde dingen te staan. Hier is het ech ter een ander geval, het betreft U, juffrouw König, en nu zou ik U om het voorrecht wil len vragen U een broederiyken raad te mogen geven. Er wordt hier verteld, dat gravin Dy- meck met alle geweld wil zien, dat gij U met uw beschermeling, graaf Roleneck zult gaan verloven Henny wilde roepen: „Ik ben immers met hem verloofd", maar een onverklaarbaar gevoel verlamde haar tong, en Wackerath scheen ook geen antwoord te verwachten. „Graaf Roleneck of hij mij sympathiek is of niet, komt hier in het geheel niet in aanmerking ia ongetwijfeld mq h*«r, sooele men In deze kringen iemand een heer noemt, bij heeft on berispelijke manieren en heeft steeds aan de wetten van eer goed voldaan, maar zijn Jeven is toch niet van dien aard geweest, dat hij nu reeds op hoogeren leeftijd zijnde, de mat; kan worden van een reine, jonge vrouw, zooals zooals gij rijt, juffrouw König. Ik kan U de bijzonderheden van den slechten naam, dien de graaf heeft, met betrekking tol zijn omgang met vrouwen ook met vrouwen uit andere kringen dan de zijne, niet uiteen zetten want daarvoor is mijn hoogachting voor U te groot, maar ik zijn oorspronket- lijke kalmte scheen hem te verlaten, en een kleur van verontwaardiging bedekte zijn ver brand gezicht, „maar ik, anders de vredelie vendheid en voorzichtigheid zelve, ik schoof hem lievér met een goedgemikten kogel neer, dan dat ik hem als üw echtgenoot zag. Hef zou voor mij een smart zijn, Henny een diepe, levensvemietigende smart, U In uw on schuld en reinheid als jonge vrouw van dien man te zien, in wiens leven vrouwen en meis jes van lederen stand haar rol hebben gespeeld voor korteren of lange ren tijd. Vandaag werd er een bemind en morgen vergeten, enkelen kunnen misschien ook wat langer met zijne liefde verblijd geworden zijn daarom Henny, waarschuw ik U, vergooi uw leven niet aan den graaf uw hart kan immers toch nooit van hem rijn". Als een stortvloed vielen deze dringende smeekende woorden over Henny eo zij voel de wel de waarheid, die rij verkondigden, zIJ voelde echter ook de macht van de genegen heid. die den jongen, aan arbeid gewenden, practischen man, deze woorden tot haar deed zeggen. Met neergeslagen oogen was rij naast Wacke rath voortgeloopen. Toen hij zweeg en zij zijn oogen op zich voelde rusten, sloeg zfl zv nog dieper neer. Het was haar onmogelijk nu in die oogen te zien. Wosdt vervolgd.

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1929 | | pagina 1