KDM© Ze BLAD Van Week tot Week PEPERMUNT Moeders, zet op elke VERKOOPINGEN BURGELIJKE STAND Bi] Griep en Gevatte koude BI] Hoesten en Bronchitis In de rapporten van onze verkoopers staat dikwijls vermeld :„King pepermunt is een succesvoor koopers en verkoopers." Dit geeft inderdaad de werkelijke toestand weer. wordt door de winkeliers met genoegen verkocht want de tevredenheid hun* ner klanten straalt terug WEOTLING's NIEUWSBLAD TAN VRIJDAG S FEBRUARI 1929 No. 1 BINNENLAND. Als 't kindje binnenkomt. Nederland op de Spits. Toch met de belasting naar de Post. Yondeiherdenking. Het Geval, dat zich niet herhalen mag. Afrikaansche waardeering. De lucht, welke wij Nederlanders inademen zit tegenwoordig vol annexatiekietmen, speci aal in de groote bevolkingscentra. De drang naar expansie laat zich niet alleen bij de Euro- peesche mogendheden gelden, ook bij de ge- r-meenten, zoo Hollandsche als andere. De machtkwestie is hierbij, naar we gaarne aan nemen ten eenenmale buiten het spel. Toch niet in zooverre, dat de geannexeerde gemeen ten hun burgemeester moeten derven in ruil voor het hoofd der inlijvende gemeente. Er zijn er dus, die hun machtspositie verlieizen. Wat een gevolg is van de annexatie is wel dit, dat de groote gemeenten er op snelle manier in slagen hun zielental op te voeren. Mede dank zij de verschillende annexaties welke Amster dam uitvoerde, zal de hoofdstad des Rijks bin nenkort haar 750.000ste inwoner of inwoon ster kunnen boeken. „Als 't kindje binnen komt, juicht heel het huisgezin" zong eens Hi}- lebrand in navolging van een bekend Fransch acteur. Maar voor het kindje dat de dirie- kwart millioen in Amsterdam vol moet ma ken, juicht, hopen wij, één huisgezin en heel Amsterdam. Al bij voorbaat. En de wereld burger of wereldburgeres, die nog verschijnen moet wordt al bedacht met alles wat een baby gelukkig kan maken, van een badkuipje af tot een rammelaar toe. Wie zoo het onder- maansche mag binnentreden We leven in veel opzichten in een gelukkig land. Dat is buiten kijf. Geen giftige slangen, wat naam mag hebben, geen vulkanen, geen aardbevingen, geen belasting neen dat gaat te ver wèl belasting, maar weinig. Maar ondanks het vele, dat ons gelukkig kan maken, ontbrak er nog wat aan. Men heeft ons meer malen de Chineezen van Europa genoemd. Aangenomen, dat dit op achterlijkheid wijst, nu staan we aan de spits van javan de wereld. Het hoofdbestuur der P. en T. heeft een boekje laten samenstellen, inhoudende uit de bladen opgevischte herinneringen aan de emoties, waargenomen bij degenen, die met hun familie in Indië spraken per radio natuurlijk op 12000 kilometer afstand. Dat kan werkelijk interessant zijn, maar nog niet zoo interessant als de mededeeling in een der bijdragen vermeld dat Nederland radio grafisch aan de spits stond, dat geen land der wereld presteert, wat ons land op draad loos gebied heeft bereikt. Aan de spits. Dat is een goed plekje. Daar moeten wte zien te blijven of, op ander gebied nog, zien te komen. 't Is niet prettig lang te moeten wachten, zelfs niet als 't is voor het loket op het belas tingkantoor. 't Geeft een illusie van bezit, waarmede men toch bedrogen uitkomt, betaald moet er toch worden, ook na lang wachten. Of het betalen van belasting op de postkanto ren bedoeld kan zijn als middel om den gang van zaken te bespoedigen, 't is ons niet be kend. In elk geval is 't betalen van belasting penningen op de postkantoren (waar al zoo veel gebracht en gehaald wordt) een nieuw tje en als zoodanig van belang. Volgens het „Hbld." blijken de berichten omtrent verda ging van de plannen der regeering ten op zichte van de betaling op postkantoren, onjuist. Er wordt op het departement aan gewerkt, aan het wetsontwerp tot wijziging van belas tingbetaling. Dat komt dus in orde. Vondel, de Prins der Nederlandsche dich ters. stierf den vijfden Februari 1679. Deze is deze week in woord en geschrift herdacht, de sterfdag van den grooten dichter, die zoo in tijden van vrede als van oorlog, binnen ien buiten 's lands grenzen, zoo menig schoon let terkundig product heeft geleverd, waarop de verre nazaat met belangstelling en trotsch, ook tegenover het buitenland kan wijzen. Er is iets gaande tusschen de regeeringen van België en Nederland naar aanleiding van en in verband met indertijd verworpen verdrag en de daaruit voortvloeiende meening, dat er toch iets moet gebeuren om bestaande verschillen op te ruimen en aan (al of niet vermeende) rechten tegemoet te komen. Een medewerker van het „Vaderland" Is in België op kondschap uit geweest. Wat we uit de door dezen medewerker in een drietal artikelen meegedeelde inlichtingen ophalen ls alleen dit, dat het Belgische annexionisme in de officl- eele en de gezaghebbende kringen niets meer beteekent en 'dat het annexionisme, waarom men zich hier te lande wel eens boos, zooal niet ongerust heeft gemaakt, allerminst een volksbeweging Is geweest. Het wordt gekwalificeerd als een liefhebbe rijtje, dat "het ernstige politieke werk wel eens rijtej, dat het ernstige politieke werk wel eens kan verstoren. Wat het „relletje" nog aan be- teekenis zou kunnen hebben, verliest het naar mate het politieke werk beter gedaan wordt. Dat is dunkt ons heugelijk nieuws, ook al nemen we nu niet maar zoo dadelijk aan, dat het tot uiting komen van Belgische annexatie- gevoelen s al meteen het Belgische leger aan onze Grens zou hebben kunnen brengen. Maar, het anneratiegeroep kon soms de stemming van het Hollandsche publiek bederven, die zich In hoofdzaak al had laten bederven, door de wenschen omtrent het Moerdijkkanaal. Wat Belrié met betrekking tot de verbinding tus- BTln «m Schelde nwut Ie alleen meer HOLLAND OP HET IJS. Holland bindt de schaatsen onder, 't Wemelt weer op plas en sloot Van de rijdsters en de rijders, Rijk en arm en klein en groot, 't Schaatsenrijden is een sport, die Zich niet stoort aan rang of stand. 't Zij in pij of pels gedoken, Elk geniet naar d*ouden trant. 't Kleine grut, de schaatsen ondier, Scharrelt voort, met arm en been; Zwaaiend, 'sling'rend, grijpend, gooiend In de ruimte om zich heen; Tuim'lend op de gladde ijsbaan Nooit verliezend lust en moed, Wie wat bang is voor een stootje, Leert het rijden nimmer goed. En de grooten, zie hen zwieren, Stalen wieken aan den voet. Golvend, wiegend, deinend, zwevend, Wat de wangen kleuren doet. Holland is niet oud geworden. Zeker Holland niet op 't ijs. Waar zich jong en oud vermeien Op oud-vaderlandsche wijs. Vele jaren vloden henen Zonder ijspret, Zoo als thans. Maar ons Holland is present weer, Geeft de winter slechts een kans. Klagen zij, die koude vlieden, Liefst in 't hoekje van den haard, Holland, Holland op de schaatsen Is de pret die koude waard. *s Zomers op en in het water, 's Winters op de gladde baan, Daar voelt Holland zich pas lekker, Komt het nimmer achteraan. Forest, Sanapirin-tabletten. Buisje 75, 40, 25 ct. Aanga-siroop. Flacons van 1 gld. en f 1.75 Bij Apoth. en Drogisten. een veiligen weg waardoor dit land bevrijd wordt van de noodzakelijkheid den stroom van binnenvaartschepen op den Zeevaartweg der Westerschelde te laten uitmonden. En daarbij behoeven misschien de belangen van Rotterdam niet eens in het gedrang te komen, zou men kunnen zeggen. Onze minister Kan en Donner hebben een wetsontwerp gemaakt ten gedeeltelijke wijzi ging van de „krankzinnigenwet". Dit wetsont werp heeft de bedoeling het eigenlijke gesticht zoo lang mogelijk buiten de behandeling van geesteszieken te laten, de geesteszieken dus meer in het kader van gewone zieken op te nemen. En, de bevoegdheid van de Justitie het woorkomen van vrijheidsberooving en het waken voor de burgerlijke rechten wordt er door vergroot. Dit laatste houdt verband met het geval, dat zich niet herhalen mocht, maar zich desniettemin toch herhaalde, 't Geval namelijk, dat iemand 't zij uit dwaling, t zij met kwaad opzet krankzinnig verklaard en als zoodanig ongesloten werd, zonder dat de per soon in kwestie tot de kranken van geest ge rekend mocht worden. Door bovenbedoe'd ont werp moet „het geval, dat zich niet herhalen mag" voortaan onmogelijk zijn. Ter gelegenheid van het gouden jubileum van H. M. de Koningin-Moeder heeft ook het buitenland zich niet onbetuigd gelaten, wat in de Pers tot uiting kwam. Het Zuidf-Afri- baansche blad „Die Burger" heeft een waar- deerend artikel gewijd aan het gouden jubi leum. Dit artikel besluit met het voilgende; Dat Koningin Wühelmina en ook Koningin Fm ma in so hoë aansien bi j hul volk staan, 'lank hulle in die allereerst T>lek aan hul tehreV aan sug na niter1 ike skijn en daarieen- onr die aanwezigheid van innerb'ke vors+eMk- beid. wat die blijwende eerbied afdwingt, Mdus meldt het .Hbld." BUITENLAND. Ontevreden E'zassers geen treurende weduwe. Frankrijk wacht op erkenning van ongelijk. Tusschen Pruisen en Beie ren is 't geen koek en ei. Een onder drukte opstand in Spanje, die nog niet onderdrukt is. Nieuwe of voortge zette bewapeningswedloop? Ied°reman en iedere vrouw een jaar rtaar de boerderij of aan den wegenaanleg. De Elzassers, die bewoners van het na den oorlog van 1870 door Frankrijk verloren en na den oorlog van 1914—1918 weder herwon nen- gebied, de Elzassers zijn niet geheel te vreden, of liever, ze zijn niet allen tevreden. De Elzas is niet het eenige tot Frankrijk be- hporende gebied, waar gemeend wordt dat er reden tot ontevredenheid is. De autonomistische beweging in den Elzas, waarmede de regee ring te Parijs begrijpelijkerwijs niet accoord gaat, is een van de uitingen der Elzasser ontevredenheid. Bij de onlangs gehouden stem mingen voor een Parlementslid is wel degelijk tot uiting gekomen de wil van een groot deel der bevolking om in de richting, reeds door autonomistische leiders aangegeven, voort te gaan. De Fransche Kamerdebatten waren de vorige week aan de Elzasser-kwestie gewijd. Minister Poincaré, de Fransche premier, heeft in totaal zeven uur over den Elzas gesproken en ha hem zou nog door tal van anderen, ook nog in deze week, het woord gevoerd worden. Poincaré heeft Van zijn standpunt de onbe hoorlijkheid der anti-Fransche beweging aan getoond en daarbij menig citaat uit de Elzas ser pers te pas weten te brengen en ©enige scherpe woorden geuit aan het adres der ..deputéV' uit d«n E1za«. Van amnestie voor hen, die zich door hun autonomistisch streven ^eroomleelfna on dec hals haalden, wfl Poincaré nog niets weten. De anti-Fransche kuiperijen moeten eerst onderdrukt zijn. Maar dan zal ook de regeering te Parijs op de ge ringste poging tot toenadering en de geringste neiging om ongelijk te bekennen willen in gaan om een eind te maken aan den gespannen toestand. Ondankbaar vindt Poincaré die El zassers, voor wier land, zooals hij uitvoejrig betoogde, zoo heel veel gedaan is door Frank rijk. Een der autonomische leiders in den Elzas, Dr. Ricklin, oud-lid van den Duitschen Rijks dag, heeft een brief aan Poincaré geschreven waarin hij, onder meer harde woorden, ook zegt, dat ElzasrLotharingen na den oorlog van 1870 het losgeld was, waarmede voor het overige deel van Frankrijk de vrede gekocht werd. Hij vraagt hoe Frankrijk, dat zich inder tijd niet langer met de Elzassers en Lotharin- gers zeide te zullen bezighouden, Frankrijk, dat Elzas-Lotharingen opofferde, thans kan eischen, dat Elzas-Lotharingen ten eeuwigen dage de houding van een treurende weduwe zou blijven aannemen. Verder wijst Ricklin waarom het gaat: moedertaal, religieuse in stellingen, bestuurlijke persoonlijkheid en eco nomische belangen. Dit zijn da eischen van de autonomische beweging. Er bestaat eenige oneenigheid tusschen twee onderdeelen van het Duitsche Rijk, namelijk tusschen Beieren en Pruisen en ook tusschen eerstegnoemd land en het Rijk. 't Gaat voor een deel om de dubbeltjes. De Beieren zouden van het Rijk een grootere financieele toelage wenschen, dan ze tot nog toe ontvingen. Het eischt niet de betaling van de som waarop het recht zou hebben volgens den overgang van Posterijen en Telegrafie aan het Rijk, maar wel betaling van den. intrest. Nu moet de finan cieele toestand van Beieren allesbehalve roos kleurig zijn. Beieren heeft aan Pruisen ver-» weten, dat het als 'tegenstander van Beieren een zoo groot mogelijke plaats wenscht in het beheer van de financiën des Rijks ten nadeele van Beieren, dat zich nog wel op het standpunt stelde, dat het bij de financieele regeling op voorkeurrechten aanspraak zou mogen maken. Spanje is wederom het tooneel geweest van een militaire opstand, die weliswaar al be trekkelijk spoedig na het uitbreken als „ver ijdeld en mislukt" werd gekwalificeerd, maar die toch blijkens het in het begin, dezer week ontvangen bericht en in tegenstelling met door de Spaansche regeering afgelegde verklaringen niet in die mate verijdeld is, dat de rust ge heel was teruggekeerd. De ops'and was begon nen in de provincie Ciudad Real, waar een regiment lichte artillerie kanonnen op straat zette, treinen aanhield enz. De opstand breid de zich, tegen de verwachting van den uit Frankrijk teruggekeerden leider Sanchez Gu- erra in, niet voldoende uit en, de leider wefnd te Valencia gearresteerd door .de miüi- tairen bij wie hij steun meeende te zullen vinden. Sinds dien werd er melding gemaakt van de onderdrukking, te Valencia, van een revolutionaire poging. De scherpe censuur maakt, dat er niet zoo heel veel over de zaak uitlekt. In elk geval mag uit wat vernomen wordt wel worden opgemaakt dat de beweging tegen de dictatuur van Primo de Rivera meer om het lijf heeft, dan men van offirieele zijde bereid was toe te geven. Intusschen wisselen d'a berichten over afdoende onderdrukking en uitbreiding van den opstand zich nog af. Er wordt heel veel en ijverig aati den vrede gewerkt, hier en daar en overal. Naar de „Daily Tel." meedeelt, houdt de Fransche marinestaf zich bezig met plannen ter verster king van de Fransche vloot. En, de aanleiding daartoe zou zijn: de aanbouw van een nieu wen rw"**«rkT7dwr doov Dnit#r)dand. Nu ls de politieke situatie in Duitschland tegen woordig zoo. dat het nog volstrekt niet zeker is, dat de Duitsche militaire autoriteiten ge heel hun zin zullen krijgen en dat er kans zal bestaan, dat de regeering crediet zal verleenen voor den bouw van meerdere kruisers. Met betrekking tot den bouw van den eersten kruiser is er al tegenstand te over geweest. Desniettemin schijnt men in Frankrijk het ge vaar het hoofd te willen bieden door aanbouw van nieuwe pantserschepen. En zoo zit Eu ropa dan weer voor en met ditmaal wellicht openlijken wedijver in vlootbouw, dus in be wapening. En, er waren er,.'die dachten dat Europa daar al over heen was* Doch, Frank rijk is altijd nog min of meer gebonden aan de Conventie van Washington, wat vlootbouw betreft. De democratische senator Walsh heeft bij den Amerikaanschen Senaat een voorstel in gediend tot bijeenroeping van een nieuwe ma ritieme conferentie en er de boodschap bij gegeven, dat, indien thans een dergelijke con ferentie zou mislukken, de Vereenigde Staten verplicht zouden zijn een vloot te bouwen, die in niets zou onderdoen voor die van het Britschle Rijk. De Nationaal socialisten hebben een voorstel bij den Duitschen Rijksdag ingediend, waarmee beoogd wordt de invoering van eeen arbeids dienstplicht jaar. Volgens dit ontwerp zou aan alle mannelijke en vrouwelijke personen tus schen hun 17e en hun 21e jaar een arbeids dienstplicht opgelegd moeten worden. Deze dienstplicht zou worden vervuld bij landbouw, wegenaanleg, drooglegging enz. "Het soa-demi. blad ,,de VorwSrts" is er niet voor, omdat er allerlei misstanden uit zouden kunnen voort vloeien. Het zal ook de vraag zijn of de Rijks- landbouw bijzonder met het voorstel ingeno men is, al was het alleen al daarom niet, dat; er onder de arbeidsdienstplichtigen veel zou den zijn, die met groote ontevredenheid zich uit hun wie weet welk winstgevend werk zouden laten halen om in den landbouw of in een ander hun onbekend bedrijf een jaar te gaan meehelpen. De rustige geest welke im mers het landbouwbedrijf moet kenmerken, zou er wellicht niet prettiger en beter op worden* waschtafel of slaapkamer een doos of tube Purol, dan hebben ook Uw man en kinderen het des avonds en des morgens voor de huid en het onderhoud der handen alsmede voor haarver- zorging en scheren altijd bij de hand staan. Muziek- en Tooneeluitvoering op 'oensdag 13 Februari 1929, te geven door het fanfarekorps „Oefening na den Arbeid" directeur de heer P. Meijers, in de zaal van Versluijs te West-Souburg OPENBARE VERKOOP'NG op Woensdag 13 Februari 1929 bij de Vos en De Later te Serooskerke. Notaris De Neeling. (Zie advertentie in dit blad) HUIS EN ERF aan de Lange Vielesingel, te Middelburg. Op Donderdag 14 Febr. 1929. Notaris W. Hioolen M'b. HOFJE aan den Ouden VI ss. weg te Sou burg. In Bellevue op Maandag 18 Febr. 1929. Notaris J. C. Paap VI. HUIS EN ERF aan de Spanjaardstraat T 113 te Middelburg op Donderdag 14 Febr. 1929. Notaris W. Hioolen M'b. VLISSINGEN van 31 Jan.—7 Febr. 1929. Ondertrouwd J. Gelei25 j en M. M. So- hier 21 j. H. J. S. Lems 36 j. en J. vafc Hoeke 27 j. L„ C. Keijn 32 j. en E. Post' 22 j. C. de Kuijper 26 j. en C. Schee pers 25 j. Getrouwd: J. J. G. van den Broeke 22 j. en M. J. C. van Hal 21 j. A. Boer 20 j. en C. Keersemaker 18 j. i Bevallen: M. A. S Schiffers geb. Barefrit- sen z. W. Jansen geb. Smit t. B. C. Ver sluis geb. de Bruin d. J, Spijkers geb. van Opstal z. C. M. Mallie geb. van, de Grijp d. C. E. S. Bakker geb. van der Meulen z. H. A. Vriend .geb. Gelauf z. Overleden: C. Kastelïjn vrouw van G. A, Ketting 89 j. P. A. de Waal man van A. Schipper 54 j. M. J. Bekker wed. van A. de Bruïjn 86 j. J. J. Jansen z. 1 dag W. J. van Hoepen jmi 54 j. MIDDELBURG van 31 Jan.—7 Febr. ^929. Bevallen: C. van Offenbeek-Joziasse z. C. A. de Kat-Hubregtse 2 d. M C. Ooms- Koreman z. P. S. Harthoom-Boone C. M. J. van Overbeeke-Timmermans d. Overleden: A. S. Huijsman 69 j. weduwe van M. V. Goeman A. Snijders 82 j. ongeh. zoon J. M. Vermeulen 77 j. weduwnaar M. Da vid se J. de Klerk 33 j, geh. met J. TammeUng Getrouwd: J. Flohii 45 j. en C. A. SchrierSl j. KOUDEKERKE, over Januari 1929. Ondertrouwd; I. Groenenberg, jht 25 j. en D. P. Gans, jd. 23 j. A. Theune, jm. 33 j. en S. de Priester, jd. 32 j. Getrouwd A. van de Welle, jrn. 29 j. en L. Geelhoed. Wed. 28 j. 7 Bevallen: P. Izeboud geb Wittevrongel, z. J. de Witte geb. van Rooijen, z. F. E. de Plaa <**b. ran Riet. t. W

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1929 | | pagina 5