RADIO-NIEUWS IJ WAT MANKEERT MIJN RADIO? WEGELING't NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 1 FEBRUARI 1929 Ne. 5. Het is ons een genoegen de abonné's van Wegeling's Nieuwsb'ad e ku men mededelen dat, dank zij de beia g'ooze medewerking va het Radio Technisch Bureau van 't Westend te Middelburg, vanaf heden onzen abonné' kosteloos kunnen word n ingelicht omtren datgene, wat hun radio-toestel mankeert. Wij welen wel dat diverse vakb'aden de gelegen heid hiertoe reeds opens elden, doch naar 't ons voorkomt, is de door ons genomen raaa're gel geen overbodige luxe omdat, indien ee' of ander advies niet voldoende mocht blijken of begrepen worden men zich persoonlijk kan laten voorlichten. Wij twijfelen ook niet of deze gelegenheid zal door onze abonné's gaar ne worden aangegrepen en voor anderen, die nog niet op ons blad geabonneerd zijn, ee reden te meer dit wel te doen. Waar ons tyad het grootst aantal lezers op geheel Walcheren bezit n.l. 8700 gecontroleerd, verwach en w door deze rubriek een interessante en leerzame bespreking. Ten slotte d-elen wij belangstel lenden mede, dat de vragen vóór Woensdag avond in ons bezit dienen te zijn, waarop in het volgend nummer de antwoorden zullen volgen. Mocht het aantal aan ragen te eroo zijn om in één nummer te worden afgedrukt zoo blijven deze één week o ers aan. Moch een inzender geen gelegenheid hebben ee week te wachten zoo gelie e hij 30 cent aa- postzegels in te sluiten waarin wij hem vó r de verschijning van ons numm r persoon ij' het antwoord zullen zenden. Op a le en e loppen deze rubriek belrerfende vermelden R. V. R. OSLO IS MET PROEFZENDEN AANGEVANGEN. Naar wij vernemen is de nieuwe zender \p Oslo deze week met proefzenden begonnpn met een energie van 60 KW. Het station zendt KINDERJURKEN. Het fond van dit jurkje is gemaakt van tafe tas en kan gegarneerd worden met kant of met fijn lint. Het werk lijkt wel omvangrijk, doch dit valt erg mede, aangezien het plooien over de betrekkelijk groote afstanden van 3 centimeter vlugger gaat dan men denken za1. Het ontwerp je zelf is allerliefst en zal aan de verschijning van een klein mol'ig blondje groot effect geven. Voor zeer slanke kinderen raden wij dit modelletje niet zonder voorbe houd aan. De kleuren van het garneersel -Zijn natuur lijk de eigenlijke kleuren van het jurkje. A!s men kant gebruikt is wit of rose het mooiste, doch indien men zijden lint kiest kan de kleur ook heel goed rose, groen, lichtblauw of zelfs geel zijn. Een knippatroon kan aan onze bureaux be steld worden voor meisjes van 4—8 jaar, on der opgave van no. 285. Kosten 55 cents. Het andere jurkje kan ook voor slanke fi- gurtjes gemaakt worden en de stof kan men natuurlijk zoo kiezen, dat het ook donkere kindertjes goed staat. (Het is een heel ver schil of men een licht blond of een zwart kleintje te k'.eeden heeft; dat heeft iedere moeder wel eens opgemerkt). Men neme bij voorkeur een soepele gladde stof en kieze de garneering van lint en kant in contrasfeerendc kleuren. De mouwtjes kun nen zonder bezwaar ook wat langer gemaakt worden, maar mogen niet wijd zijn. Men kan ook voor de garneering langs ha's, mouwen en om het middel dik koord nemen in plaats van smal lint, doch het opnaa-en daarvan is lang niet gemakke'ijk en bezorgt lat t, door hel dikwijls losraken, nogal eens wat last. Een knippatroon kan aan onze bureaux be steld worden voor dit jurkje voor me;sies van l 8 jaar ond>r opgave van no. 286 en den leeftijd. Kosten 55 cents. BRIEVEN SCHRIJVEN. Hebt ge wel eens een brief geschreven naar een uwer kennissen, die zich in een and re plaats of zelfs in den vreemde ge esl'g1 had engeen an'woord gekregen? Hnrnanrt ge U dan, hoe buitengewoon onaangenaam U dit op een golflengte van 496 M. en komt tijdens de nachtelijke uitzendingen ook hier zeer goed door. BLINDE PLEKKEN" IN DE RADIO-ONT- ANGST? BYRD'S EXPEDITIE ZAL TRACH TEN HET GEHEIM TE ONTSLUIEREN. Een van de belangrijkste wetenschappelijke roblemen, welke Byrd's poolexpeditie gectu- •■•nde het tweejarig verblijf in het poolijs tot plossing zal trachten te brengen, is het vraag uk der blinde plekken in de radio-ontvangst. Deze „doode plekken" d.w.z. gebieden, waar, nar men beweert, geen radio-ontvangst mo elij k is, behooren tot de nog onvolledig be ende verschijnselen en tpt nu toe is men er og niet in kunnen slagen, om de aanwezig- eid van deze gebieden, waar de signalen an bepaalde stations niet gehoord worden, slechts zwak doorkomen, afdoende te ver klaren. Dat zulke blinde plekken" bestaan ds reeds ekend sedert het begin van de radio. Men schrijft het voorkomen van „blinde lekken" dikwijls aan terrein-condities toe. .ang niet alle verschijnselen wijzen hier ech- er op en de aanwezigheid van verschillende lezer „doode plekken" moet een andere oor aak hebben. Verschillende onderzoekers heb- en zich reeds met dit vraagstuk bezig gehou- 'en en thans is men zoover gevorderd, dat len meent, dat in de theorie van Heaviside en Verklaring van het verschijnsel ligt. Byrd's wetenschappelijke s'af heeft zich tot lak gesteld, om meer licht in deze materie te rengen en de oorzaak van het voorkomen der doode gebieden" vast te stellen. Deze onder- >ekingen geschieden op ini ia.ief van de Ame- •ikaansche Marine, welke het zoeken r»ar de erklaring van het verschijnsel niet a'leen als en wetenschappelijk experiment, doch ook ls een belangrijke factor voor de nationale nrdediging beschouwl. Blinde plekken zijn n.1. iet uitsluitend tot het land beperkt, doch omen ook op zee voor, zoodat de mogelijk heid niet uitgesloten is, dat een dringend, tele gram een oorlogsschip, dat zich in sulk een voor radio-ontvangst ongevoelige zone be- indt, niet kan bereiken. Het onderzoekingswerk aan den Zuidpoo zal onder leiding slaan van een der radio ngenieurs der expeditie, die onder meer d ^schikking heeft over een speciaal hiervoor geschikt apparaat, de Osiso, een meetinstru nent van bijzondere gevoeligheid, dat eenigi jaren geleden in de laboratoria der Westing house Co. werd uitgevonden. Het verschijnsel der „blinde plekken'* waar van men intusschen hier te lande in de radio mtvangst al zeer weinig merkt, tracht mei e verklaren door aan te nemen, dat er een interferentie plaats vindt tusschen de golven, welke door de Heaviside-laag worden terugge kaatst en die, welke linea recta van het zend station naar den ontvanger reizen. Verschillende metingen met de Osiso zuller deze veronderstelling echter mpeten bevesti gen. Met dit instrument is men er ook in ge slaagd, om de snelheid der radiogolven en den tijd die ze noodig hebben om naar de Heaviside-laag terug te keeren, te bepale- waaruit men kon berekenen, dat de Heaviside laag zich op een afstand van ongeveer 350 mijl boven de aarde zou bevinden. Er heeft zich ook een theorie™ gevormd, volgens welke verondersteld wordt, dat aan een der polen óf wellicht aan beide, de Hea viside-laag de aarde raakt. Zekerheid daar van heeft men natuurlijk niet, jfloch dit ge heim zullen de leden van Byrd's expedili 'rachten te ontsluieren, waarna men zich on getwijfeld ook over de blinde plekken een be ter oordeel zal kunnen vormen. Door de andere verschijnselen, welke me% de Heaviside-laag in verband slaan, zooals fading, luchtstoringen, radio-echo's e.d. even eens door Byrd zullen worden bestudeerd, zal de wetenschappelijke wereld waarschijn lijk belangrijk meer weten over al deze, ook voor de luisteraars zoo belangrijke verschijn selen, dan thans het geval is. Bij de waarnemingen zal gebruik worden ge raakt van de Osiso. Dit instrument is in staat m radio-signalen zóó nauwkeurig te regi- reeren, dat tijdsverschillen Van één milli- enste gedeelte van een seconde er door wor- len aangegeven. TELEVISIE-PROEFNEMINGEN OVER B. B. C.-STATIONS. Tot voor kort stond de B. B. C. zeer scep- isch tegenover televisie en heeft zij haar enders niet ter beschikking willen stellen oor Ijet doen van proefnemingen op dit ge bied. Naar wij vernemen heeft zij dit standpunt hans echter gewijzigd. In Februari zullen oeds enkele proefuitzendingen plaats vinden, /aarbij Daventry of Londen de toonuitzending p zich zal nemen, terwijl een ander station an de B. B. G. de televisie-uitzending zal verzorgen, Er bestaat zeer veel belangstelling voor deze roefnemingen vooral van de zijde der radio- -■chnici. HONGAARSCHE MIDDELBARE; RADIO- SCHOOL. Met ingang van den 15en dezer is de Hon- aarsche radio-omroep-maatschappij begonnen iet het geven van een cursus voor hen die iet in staat zijn, of geweest zijn, de middel bare school te bezoeken. De lessen, die op een zeer hoog peil gehou- len zullen worden, worden afgewisseld met luzieknummers, waardoor men den leerling elegenheid geeft zich te ontspannen. Aan dezen cursus zal medewerking verleend vorden door de meest vooraanstaande geleer- len en kunstenaars, welke Hongarije heeft, Het geheel staat onder leiding van den be enden geleerde Prof. Dr. Lukinich. trof? Het is een zwak van veel menschen, gelukkig minder van vrouwen dan van mannen, dat zij de brieven welke ontvangen worden weken lang onbeantwoord la'en, soms zelfs allijd. Honderden van de reizigers, die bijv. naar Indië trokken ondervinden reeds enkele maan den later, dat zij niet alleen uit het oog maar ook uit het hart zijn van hen, die achterbleven. Dit is niet alleen hatelijk, maar eigenlijk veel meer bedroevend. En hoe komt dit nu? Zijn die menschen werkelijk zoo snel verge ten. Ach neen, dat zeker niet, maarwij zijn meestal te laks om eens een prettigen vroolijken brief te schrijven. Wij zeggen dan: „Wat moet ik schrijven? Ja, zij daar in Indië zien zooveel nieuws tH belangwekkends, dat zij er gemakkelijk honderd brieven over kun nen schrijven maar ik weet niets bijzonders hoor". Om echter zoo te praten is op zijn zachtst uitgedrukt niet fideel. Zij die uit de verre koloniën naar ons schrij ven geven toch blijk het contact niet te wil len verliezen, Waarom zullen wij dan niet een weinigje vriendelijkheid be'rachten en dade lijk laten merken, dat ook wij het losraken der banden niet wenschen. Het schrijven van een brief is toch geen kunst. Zelfs al zou men werkelijk heelemaal niets te schrijven weten, wat o.i. vrijwel on mogelijk is, dan kan men nog schrijven, dat er geen nieuws is maar dat 'men dankbaar is voor den ontvangen brief en graag spoedig nog wat hoort, enz. enz. Bereidt dus aan niemand een teleurstelling. Ontvangt ge van een goede kennis of vroegere vriendin een brief, zet U dan dadelijk neer om dien naar behooren te beantwoorden. Hebt ge geen tijd, gaat dan een half uur later ter ruste om in iedor geval aan uw vriendenplicht te kunnen voldoen. Gij zult zien; het meeste plezier daarvan hebt ge zelf. WERK IN DEN TUIN. Nog is het winter, maar reeds zit het voor- ianr in de lucht, zelfs al hebben We nog -neeuw en vorstD.w.z., er zit reeds le *en in bosch en struik en derhalve ook in Mizen tuin. De boomen vertoon-m, wel is waar nog onzichtbaar voor het oog, het eerste 't eken van leven omstreeks den 20 n Januari. Weinig menschen weten dB, maar toch is zoodus mogen we ook wel zeggen dat het voorjaar al in de lucht zit. En daarmede is de tijd gekomen om het een en ander in den tuin eens ha te zien. Wat dood is moet thans zeker weg en wat aan pollen e.d. nog onverzorgd s'aat van het vo rig jaar moet thans behandeld worden. Veel behoeft er wel is waar nog niet gedaan te worden, maar men kan den tuin vast „schoon" maken. De verdorde takken van de hoogere pollen kunnen worden afgesneden, voor zoo ver men dat in het najaar niet gedaan heeft en ook de takjes, die door de stormen afge knapt zijn moeten netjes worden bijgesneden. Dat bevordert het groeien en bloeien in het komende voorjaar ten zeerste en belet ook, dat de boompjes en heesters blijvend nadeel ondervinden van de wonden, welke de winter geslagen heeft. Voor hen, die in hun tuin rotspartijtjes hebben of andere steengroepen is het nu ook een mooie gelegenheid om weggezakte stee- nen en rotsjes los te woelen en opnieuw in in de aarde vast te zetten. Men kan niet zoo rpecies zeggen, wat er allemaal te doen is, maar als men den tuin eens ingaat zal men ook zonder een bepaalde opdracht te kennen spoedig merken er best een middagje nuttig in te kunnen werken. UITVERKOOP. De uitverkoopen behooren bij de maand Ja nuari als de Oudejaarsavond bij den Nieuw jaarsdag. Het is echter of het elk jaar heviger wordt. Van alle etalage-ramen blinken ons de letters „Balans-Opruiming" tegemoet, maar wij hebben zoo het gevoel, dat de winkeliers in deze wekien wel wat anders te doen hebben dan balans maken. Daar zullen zij wel mee wachten tot het weer wat stiller geworden is. Honderden vrouwen hebben de vaste ge woonte iets te sparen om met Januari van d? diverse uitverkoopen te profiteeren. Dagen ach tereen gaan zij dan des middags de stad in om van den eenen winkel naar den andere te gaan en tegen dat het het donker wordt keerem zij met verscheidene pakjes beladen naar huis terug. Een goede gewoonte? Wij gelooven van wel. Natuurlijk wordt in dezen tijd van hef jaar ook wel eens iets gekocht wat wij eigen lijk heelemaal niet noodig hebben, alleen maar omdat het zoo „spotgoedkoop" is, maar vrou wen, die aan een dergelijke verleiding weer stand weten te bieden kunnen inderdaad wel eens wonderen doen door op een handige ma nier van.de uitverkoopen te profiteeren. Verschillende magazijnen houden werke'ijk opruiming en verlagen hun prijzen aanzienlijk, EEN JAPON VOOR DE LAATSTE WINTER MAANDEN. Een mooi japonnetje om onder den mantel te dragen vindt men op bovenstaande afbeel ding ontworpen. Alhoewel zeer eenvoudig zij* toch de laatste snufjes in het dessin verwerkt. Men zal met twee en een kwart meter stof van 120 breed gemakkelijk uitkomen. Het schootje onder de ceintuur is zeer modern. Het stiksel vormt bij dit patroon de garnee ring, eenvoudiger kan het dus niet. Het werk op zich zelf is zeer gemakkelijk aangezien 't voetje van de naaimachine ons vanzelf den weg wijst als Wij de eerste banen maar een maal getrokken hebben. Een knippatroon kan aan onze bureaux be steld worden voor dit model onder opgave van no. 284 in de maten 42, 44, 46 en 48. Kosten 55 cents. teneinde zooveel mogelijk te verkoopen om straks als balans gemaakt wordt en de za ken voor het nieuwe seizoen worden ingericht zoo weinig mogelijk „ouden rommel" te heb ben. Andere zaken echter maken veel lawaai maar ruimen niet op, d.w.z. bieden niets bij zonders aan, al lijkt het zoo. Het is dus in de eerste plaats zaak, dat men zich overtuigt of hetgeen aangeboden wordt werkelijk wel zoo goed en billijk is. Men moet zich derhalve niet dadelijk laten vangen, door geweldige prijskaarten maar ook eventjes narekenen of inderdaad van goedkoop kan worden gespro ken. Is dit zoo, dan is het nog de vraag of men het aangebodene goed gebruiken kan etn ^erst als ook deze vraag bevestigend beant woord wordt, moet men koopen. Op die ma nier behaalt men voordeel en krijgt men ook geen kwaad gezicht van manlief. En dan nog iets. Koop in de opruimingen nooit zoo veel voor de kinderen maar hoofd zakelijk voor uzelf en voor uw man. Daarop hespaart ge meestal het meest.

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1929 | | pagina 6