2e 13fad. Wegelings Uieuwsbfad Van Week tot Week yf^rstotDPÏn^? M/JM> LA ^£ËËSêiÊBÈsê van Vpl|dag 1 Februari 1929 No. 5 PUROL er op BURGERLIJKE STAND VERKOOPINGEN BAZAR KERKVERWARMING TE VLISSINGEN, BINNENLAND, Men mag zeggen wat men wil over het 'feit, dat de toenmalige keizer van Duitschland in 1918 zijn land verliet en een toevlucht zocht in ons land, en er is inderdaad heel wat over gezegd en geschreven, de belangstelling voor zijn persoon is er in de jaren, welke hij nu reeds hier te lande heeft doorgebracht, niet minder op geworden, als hij aspiraties had een vergeten burger te worden, hij is het nog niet. Ook zijn landgenooten laten hem niet in den steek, in zooverre dat ze in groote drommen opkomen als er op den huize Doorn iets te is. Zondag vierde de gewezen keizer Wilhelm zijn 70sten verjaardag en het is groot feest geweest op den huize Doorn. En, de bewoners van de „Stiehlsche Lustwarande", zooals Doorn wel genoemd wordt, hebben zich zeker niet onbetuigd gelaten, voor 'een deel ook daarom niet, dat de ingezetenen van Doorn ongetwijfeld wel hunne baten hebben van het voortdurend herbergen van een hoogen gast als de ex-keizer is. Zondag vierde ook een der zeer bekende Nederlandsche politici "zijn 70sten verjaardag, namcUjk de heer Roodhuijsen, die gedurende tal van jaren lid van de Tweede .Kamer was en sinds vele jaren politiek hoofd redacteur van het Haagsche blad „Het Vaderland". De heer Roodhuijsen is een in de politiek ver grijsde een, die kan meepraten, waar hij er in de politieke wereld zoovelen heeft zien komen en gaan. Massa-vergiftiging komt gelukkig zoo ln ons land als daarbuiten weinig voor. 't Ge beurt ook niet eiken dag, dat 500 menschen aan één diner deelnemen. Te Rotterdam was dat de vorige week het geval, waar zich ge noemd getal personen gasten van de Le vensverzekering-maatschappij R. V. S. aan ta fel vereenigde en vermeerderd met eenige tientallen anderen den Schouwburg gingen be fjoeken, ter bijwoning van de revue: „Wonder boven Wonder". De lui op de planken heb ben van hun kant ook iets als een wonder te zien gekregen: de toeschouwers verdwenen een voor een, daarna bij tientallen, en de vloeren, gangen en trottoirs droegen merk bare sporen van de ongesteldheid "waaraan het verdwijnend publiek leed. De ongesteld heid werd toegeschreven aan het gebruiken van het diner, of een bepaald onderdeel daar van. Door de medici is uitgemaakt, dat de on gesteldheid veroorzaakt was door het gebrui ken van aardappelpurée. Het nader onderzoek heeft uitgewezen, "dat in de purée en dop erwtjes coli-bacillen aanwezig "waren geweest, <Jie darmstoringen van voorbij gaanden aard kunnen veroorzaken. Dat die bacteriën in de genoemde gerechten in zoo grooten getale aan wezig waren is volgens den directeur van den Gem. Keuringsdienst van Waren, te wijten aan een samenloop van oms'andigheden. Reeds in het begin dezer week werd gemeld, dat de verschillende in ziekenhuizen opgenomen pa tiënten weer ontslagen waren. Dezer dagen is aan den minister van finan ciën de vraag gesteld, of eenige mededeeling gedaan kon worden omtrent den stand der behandeling van het wetsontwerp inzake de wijziging van de financieele verhoud hg tus- schen Rijk en Gemeenten en om'rent de kan sen, dat dit ontwerp nog in deze parlementaire periode wet zou kunnen worden. Wat 't laat ste betreft, daarop heeft de minister geant woord, dat hij het hoogst wenschelijk en alles zins mogelijk acht. Een uitvoerig concept-Me morie van Antwoord zou einde dezer week aan de Kamercommissie worden toegezonden met een opgaaf tevens van wat elke gemeente naar de (gewijzigde) redactie en op grond daarvan gemaakte berekeningen zal ontvangen. De minister heeft eenige waarschuwingen doen hooren o.a. "deze, dat van de zijde der Ge meenten niet te veel behoort te worden afge gaan op veronderstelde uitkeeringen uit het Gemeentefonds. De definitieve staat der uit keeringen, zal er, aldus de minister, op me nig punt waarschijnlijk heel anders uitzien, dan thans wel aangenomen wordt. De gemeen ten moeten dus voorloopig hun politiek nog maar niet op de te verwachten bedragen gaan inrichten en zich nog maar tüet aan een al te behaaglijk of onbehaaglijk gevoelt (veel of weinig uitkeering) overgeven. We zouden zeg gen: als de duiten op tafel'liggen, dan is het tijd om tevreden of ontevreden te zijn. Onlangs zijn tot den minister van binnen- landsche zaken en landbouw en van water staat eenige vragen gericht betrekking hebben de op het lot dat den Zuiderzeevisschers te wachten staat, wanneer de groote afsluitdijk bij de Zuiderzeewerken gereed zal zijn. Het „Hbld." is op verkenning uit geweest om te vernemen wat de kringen der Zuider zeevisschers er van denken. Voor het visschen op de Noordzee (als de Zuiderzee geen Zui derzee meer is) wordt over 't algemeen wei nig gevoeld. De groote 'dijk zal vermoedelijk in 1933 gereed zijn en dan zullen haring en ans jovis buiten den dijk blijven. De groote massa der visschers zal dan tot werkeloosheid ge doemd zijn, tenzij ze intijds „het zinkende schip" hebben verlaten. De vraag is geopperd en de mogelijkheid' is ondersteld, dat een deel der visschersbevolking naar Duitschland (Oost- Friesland) zou trekken om daar het bedrijf te Staan uitoefenen. Een commissie van deskun- HET VERGIFTIGINGSGEVAL TE ROTTERDAM 's Jonge, jonge, wat een herrie In het groote Tivoli, Zeven honderd vijftig menschen Hadden daar plezier voor drie. 't Grootste deel zat nog te smekken Van het R.V.S.-diner, En hun welgevulde buikjes Gingen heftig schuddend mee. Plotseling begon een wedloop, Over alles vloog men heen, Witte neuzen, bleeke lippen, En de meeste slap ter been. Naar de hallen, in de gangen, Op de toitets, zelfs in 't parket Waren in een oogenblikje Alle r angen dik-bezet. Alle soepen en pasteitjes Kalfsvleesch, doperwtjes en fruit, Golfden als de lava-modder Al die menschen-magen uit. Zelfs de openbare wegen Werden vies en vuil gemaakt, En door vele patiënten Werd een „harde jioot gekraakt". Dokters, zusters en politie," Waren dapper in de weer, Ziekenauto's reden razend Door het drukke stadsverkeer» 't Was een berrie, een paniek je Niemand die er aan ontkwam 't Was een ware braakhistorie In het groote Rotterdam 't Liep gelukkig goed van stapel, Allen kwamen weer wat bij De verzekeringsagenten Waren nu weer premie-vrij! N« Als Uw Handen ruw zijn of gesprongen en Uw Lippen schraal en pijnlijk: maar Vooral ook bij brand- en snijwonden, ontvellingen en allerlei huidverwondingen Het verzacht en geneest digen heeft in Oost-Friesland een onderzoek ingesteld en volgens het „Hbld." moet de commissie over de resultaten van het onder werp niet eenstemmig zijn* In elk geval moet worden aangenomen, dat de bestaanskansen van oud-Zuiderzeevisschers ln Oost-Fries1 and slechts voor een beperkt aantal zou gelden. Wat het lot der Zuiderzeevisschers zal zijn, ziedaar een probleem, dat voorshands nog niet is opgelost. Maar, als de .Zuiderzee eens een dertig jaar droog zal zijn, zal dit probleem in elk geval wel van de baan zijn. Het „Comité tegen Volksverwildering" had aan de Eerste Kamer een adres gezonden in zake het wetsontwerp tot verlaging van den accijns op gedestilleerd enz. Er wordt der re geering een middel in aan de hand gedaan om de door de accijnsverlaging te derven op brengst van rond achttien millioen toch in 's lands schatkist te doen vloeien. Dit middel bestaat in het verhoogen van de inkomstenbe lasting der drankverkoopers met zoodanig be drag als bij verkoop der dranken tegen den zelfden prijs als thans in hun zakken zouden 'crecht komen als gevolg der accijnsverlaging. Fr werd tevens op aangedrongen het wetsont werp, zooals het er lag, niet aan te nemen, zoolang niet tegelijkertijd een rege'ing was -oorgesteld om te voorkomen, dat de ach'tien m'llioen door anderen zou moeien w-T^en op gebracht. De groote winsten van den smokkel handel zouden door het in bedoeld adres voor gestelde worden uitgeschakeld. Of het plan ioor de regeering in dank zal worden over genomen Bij de ajgemeene beschouwingen voor de besrooting is in den gemeenteraad van de kimburgsche gemeente Heerlen ook de kwestie der (beweerde) uitputting van sommige mijnen 'er sprake gekomen. De voorzitter heeft in verband met die beweerde uitputting, gerust stellende verklaringen afgelegd. De geruchten omtrent uitputting zijn op zijn minst voorbarig. Te Hoek van Holland heeft zich een co mité gevormd, dat zich ten doel stelt gelden in te zamelen teneinde een gedenkteeken op te richten als blijvend aandenken aan de om gekomen bemanning van de reddingboot „Prins der Nederlanden". Wat betreft den finantieelen steun der nagelaten betrekkingen heeft de Nederlandsche liefdadigheid (speciaal die van Rotterdam) )hare reputatie hoog gehouden» BUITENLAND» Wat de ziekte van den Engel schen koning betreft werd aan het begin dezer week ge meld, dat ofschoon in de laatste dagen voor uitgang te bespeuren viel, daarna weinig ver andering in den toestand viel op te merken. Als bewijs van vertrouwen in den vooruitgang werd evenwel meegedeeld, dat de middagvi sites der geneesheeren zijn afgeschaft en dat de doktoren nu om beurten den patiënt bezoeken. Er is over den oorlog, den grooten. oorlog van 1914 tot 1918 heel veel kwaads gezegd en we nemen het gaarne aan geen goeds. De Engelsche premier, "Baldwin, heeft een redevoering gehouden te Dundee en daar ge sproken over de vooruitzichten van de indu strie. Volgens hem is er thans een betere toon en meer hoop in de industrie, dan sedert eeni- gen tijd het geval was. De (Engelsche) han del beweegt zich steeds in stijgende lijn. De staat kan helpen, maar hoe minder hij tracht te beheeren en te controleeren, des te beter zal het voor de industrie zijn. Baldwin wees op het groote gewicht der wetenschappelijke ontdekkingen, die men nu gaat toepassen en in het bijzonder vestigde hij de aandacht op de voorziening met meststoffen door het vast leggen van stikstof, wat hij het eenige goede noemt wat uit den oorlog is voortgekomen. Dan sprak hij nog over het vloeibaar maken van steenkool, daar de Britsche kolenvelden wellicht een transformatie zullen ondergaan. Baldwin sprak de hoop en het vertrouwen uit dat men ten opzichte van de industrie het overgangstijdperk voorbij was. Een pn ander neemt echter niet weg, dat de industrie in Engeland, met name de kolenindustrie nog voor eenige zeer moeilijk op te lossen proble men Vaat, naar 't ons oök haar aanleiding van de berichten over den nood der mijnwer kers, voorkomt. In het Lagerhuis is aan den kanselier van de schatkist gevraagd of hij in verband met den schadelijken invloed, dien de Britsche industrie ondervindt van de groote zendingen steenkool, welke Duitschland op afbetaling van de oorlogsschuld zendt, de Brit sche afgevaardigden in de commissie van fi nancieele deskundigen te Parijs zou willen opdragen voorstellen in te dienen omtrent een definitieve afdoening der herstelkwestie en verandering van de voorwaarden inzake de herstelleveranties. De concurrentie van Duitschland zelfs in den vorm van schuldaf doening blijkt dus Engeland niet aangenaam. Maar, de leden der deskundigencommissie zijn onafhankelijke experts die geen instructies heb ben af te wachten. Door de liberale partij en de arbeiderspartij in Engeland is de vraag onder de oogen gezien of het wenschelijk zou zijn indien na de nu nog komende verkiezin gen de conservatieven eens niet weer aan het bewind kwamen, een coalitie te vormen. De voorzitter der liberale partij heeft o.m. ge zegd, dat de proef van 1924 niet herhaald zal worden, waarbij zooals men weet Mac Donald aan het bewind kwam. Er kan echter, ook in Engeland, nog veel gebeuren. Om nog even op „oorlog" terug te komen, de directeur der economische sectie van den Volkenbond Sir Arthur Salter heeft verklaard van meening te zijn, dat de grootste econo mische strijd uit de wereldgeschiedenis aan staande is. Volgens -Sir Arthur worden de oorlogen niet gemaakt door klassen of' per sonen, maar door de regeeringen, die tegen elkaar gebruik maken van represailles op han delsgebied. Zooiets is al meer gezegd en, het streven naar opheffing van de oude tolmuren en douanegrenzen zal wel in hoofdzaak oor sprong vinden in de erkenning, dat de landen in de heffing en handhaving van hunne ver schillende rechten toch altijd, buiten den mi litairen oorlog om, een middel hebben, kun nen hebben, elkaar dwars te zitten en elkaar zoo mogelijk een nekslag te geven. Maar, zoo als 't nu is, brengt de zucht tot zelfbehoud er misschien in de eerste plaats toe op de maatregelen van 't eene land te antwoorden metrepresailles. Zooals we reeds meldden zal in Duitschland moeten worden overgegaan tot verhooging van enkele belastingen en invoering van nieuwe. Dat het in Duitschland op dit gebied al pre cies zoo is als wel overal elders moge blijken uit het bericht, dat door een groot aantal or ganisaties op het gebied van handel, industrie, bankwezen enz. een motie is aangenomen, waarin uiting wordt gegeven aan den eisch, dat de begrooting zonder belastingverhooging in evenwicht zal worden gébracht, o.a. door beperking der uitgaven. In onze residentie spreekt 'men, wanneer 't over eene of andere hopelooze poging gaat, over „vechten tegen de Bierkade". s De Engelsche regeering bleek bereid te zijn het tunnel vraagstuk opnieuw in onderzoek te doen nemen. Van enthousiasme bij de regee ring moet naar] 't ons lijkt, nog weinig sprake zijn, minder wellicht dan in Frankrijk. Zondag is de termijn van het in 't begin van 1924 tusschen Italië en Zuid-Slaviê gesloten waarborg- en vriendschapsverdrag geëindigd. Van een nieuw verdrag moet nog niets bekend zijn en afgewacht moet worden hoe de toe stand tusschen genoemde landen zal wordem Mussolini is niet ingegaan op een reeds eerder door den Zuid-Slavischen gezant te Rome ge daan voorstel tot verlenging van het bestaande verdrag. Hij gaat uit van de zeker juiste meening, dat er na het jaar 1921 weer heel wat veranderd is. Gezegd mag in tusschen wor den, dat de verhouding tusschen beide landen er in het laatste jaar niet op verslechterd is. Het indertijd tusschen Italië en Albanië ge sloten verdrag (Torana) heeft heel wat Ser visch stof doen opwaaien en in Servië werd niet zonder ongerustheid gadegeslagen, dat Ita lië zijn invloed in Albanië wist te versterken in die matei, dat het beschouwd kan worden als had Italië door zijn macht over en in Albanië vasten voet op den Balkan, waaruit misschien voor Zuid-Slavië minder aangename mogelijk heden af te leiden waren. Het verdrag is nu af- geloopen tusschen Italië eu Zuid Slaviê en twee dictators zijn nu welhaast aan het woord: een, in Servië, dat pas zijn parlementaire regeering heeft opgeruimd en Mussolini. Voor de stabili teit in den Zuid-Oosthoek van Europa hangt van de verhouding tusschen Italië en Servië wel iets 'af I van VLISSINGEN, van 24—31 Jan. 1929. iOndertrouwd: P. W. J. Falhaber, 30 j. en J. G. Minnaand, 23 j. W. D,. J. Beukert, 24 j. en J. Roelofs, 21 j. Getrouwd: G. Klein, 21 j. en H. Wolf, 21 j.— G. Hooze, 49 j. en C. Vogel, 50 j. Bvallen: M. E. G. de Buck, geb. Kaiser, - M. Theune, geb. de Nooijer, d. G. J. de Beijl, geb. van Buuren, z. J. van den Dor pel geb. Jakobsen z. A. Kaat geb. Verhoe ven, z. E. P. But geb. Pluijmers, z. G. E. Smit geb. Dyserinck, dL Overleden: J. Bruijnoogie, Wed. van F. Kole, 81 j. G. Feij, wedn. van S. H. Meertens, 71 j. E. J. van Lint, vrouw van F. H. de Mari, 52 j. P. J. ten Hacken, jm. 59 j. C. F. Pauli, d. 3 j. H. Lodder, jrti. 22 j. S. S. Daansen, vrouw van J. L. Hemmekam, 42 j.— M. Stroo, jm. 62 j. A. Buijs, wed. van P. J. Hamelink, 79 j. G. Schellinger, vrouw vanP. Krijt, 60 j. van MIDDELBURG van 25 31 Jan. 1929. COndertrouwd: J. J. de Kok, 25 j. en Th. L. Smit, 22 j. Getrouwd: C. Verhage 27 j. en P. Klossok, 27 j. P. J. Sturm, 24 j. en A. S. Rottier, 20 j. Bevallen: P. Schoonaard-Roeda, d. M. J. Verdaasdonk-Step, d. P. C. de Schrijver,- Schipper, d. J. Vader-Schoe, z. J. J. F. Kok-Dingens, z. '"Overleden: S. Mulder 76 j. ongeh. d. 1. P. Fagel 74 j. geh. met L. Thomassen R. Minet 1 j. z. van P. Minet-Pitlo E. van Ier Weele 75 j. ongeh. d. C. "Boasson 76 j. geh. met E. Snoek D„ Griep 55 j. geh. met A. Filius. ot* IN 9 PORTBETLflSTEN. PASSEPARTOUTS. PLATEN. ETSEN EN SCHILDERSTUKKEN DUIM 450 SOORTEN STAAFLIJSTBN ^H. WEGELING^ WOONHUIS EN ERF aan de Korte Singelstr. 0 293 EEN FABRIEK' WERKPLAATS en erf aan de Schuitvlotslraat no. 211 te M ddclburg, op Donderdag 7 Febr. 1929. Notaris H. R. Struve, Middelburg. HUISRAAD enz. op Dinsdag 5 Febr. 1929 te Ooslkapelle. Not. J.C. Blaupot ten Cate. MEUBILAIR, gouden en zilveren voorwerpen enz. op Dinsdag) 5 Febr. in het Vendu- huis te Vlissingen. Zie advertentie, OPENBARE VERKOOPING op Woensdag 13 Februari 1929 bij J. de Vos en De Later te Serooskerke. Notaris De Neeling. (Zie advertentie in dit blad) Onder groote belangstelling opende Woens dagavond Ds. de Voogd in het gebouw Palingstraat de Bazar ten behoeve der ver warmingsinstallatie in de Groote Kerk. In zijn openingswoord dankte Ds. de Voogd voor de groote opkomst en in 't bijzonder allen, die door hun geschenken deze Bazar hebben gesteund. De zeer groote collectie artikelen werd door de aanwezigen in oogen- schouw genomen. Voor de vele attracties als visschen, touwtje trekken, sjoelbak, schiettent, rad van avontuur, grabbelton en theeschenkerij was veel liefhebberij. Een aardig strijkje onder leiding van Mej. de Hondt heeft aan de gezelligheid in de zaal veel bijgedragen. Wij kunnen een bezoek aan deze Razar welke tot Zaterdagavond geopend bijft, gaarne aanbevelen.

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1929 | | pagina 5