2e Blad. Wegelings THeuwsblua ZEELAND Van Week-tot Week van Vrlfdag 25 «Januari 1929 No. a „ZEELAND" GÉÉFT MEER DAN HET KOST MIJNHARDTs Hoofd pijn-Tabletten 60 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct. Zenuw-Tabletten 76 ct. Staal-Tabletten. 90 ct. Maag-Tabletten 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. mm HET GOEDKOOPSTE GEÏLLUSTREERDE WEEKBLAD n& BINNENLAND. In de maand November van het vorige jaar heeft onze kust hare reputatie van ongenaak baarheid en onbetrouwbaarheid in ruime mate gehandhaafd. Wee de bemanning van het schip, dat door storm op onze kusten gedreven wordt, de opvarenden dood en verderf tegemoet voe rend. Doch dood en verderf dreigen niet alleen hen, die van uit zee naderen, ook dik wijls hen die van de kust af de reddingskan sen berekenen wachters aan den rand van het onbetrouwbare element: de zee. Wachters die spiedend in de verte het gevaar zien aanko men, 't zien aangroeien en klaar staan om het veege lijf te wagen tot redding van anderen. Wederom hebben de Hollandsche redders de helden van onze kusten den strijd moeten aanbinden met de woedende golven om hulp te bieden en wederom heeft de zee hare offers geëischt: acht helden hebben hunne edelmoe dige pogingen met den dood moeten bekoopen. De reddingboot „Prins der Nederlanden", uit gevaren om hulp te brengen aan de bemanning van het Lethlandsche schip „Valka" dat op onze kust gestrand was, is omgeslagen. Vijf-en- dertig kinderen zijn weezen geworden. De deel neming in ons land ook in het buitenland is algemeen en de Nederlandsche natie maakt zich op om hulp te bieden, financieele hulp aan de achtergeblevenen. Droeve plichten, wel ke ons volk immer wist te begrijpen en te betrachten. Weliswaar voorziet wettelijk ge regelde zorg ten deele in den nood, maar zon der een beroep op de liefdadigheid van het publiek kan niet voldoende en afdoende in de behoeften der achtergeblevenen worden voor zien. Mogen de bijdragen mildelijk vloeien voor de ondersteuning van de weduwen en weezen dergenen, die het kostbaarste wat ze "hadden voor zich en de hunnen, het leven, in de waag schaal stelden om dat Van anderen te redden. Hulde aan de dapperen van de nagelaten be trekkingen, van welke nog steeds gezegd moet wordeh, dat de wettelijk geregelde zorg nog maar TEN DEELE in de behoeften voorziet^ De viervoudige misdaad In de provincie Gro ningen heeft, naar men begrijpen kan, een rilling doen gaan door de lezers der groote en kleine bladen, Men is aan iets gewend tegen woordig. op het gebied der criminaliteit maar een viervoudige moord, gepleegd onder om standigheden als te Groolegast, bedreven met een klaarblijkelijke koelbloedigheid dit is iets bijzonders. De moordenaar heeft volledig be kend en of het proces kort of lang zal zijn, de bedrijver van de ongehoorde euveldaad zal ongetwijfeld aan welke beweegredenen zijn misdaad ook worde toegeschreven de maat schappij zoo nog ooit, dan toch zeker in vele, vele jaren niet meer bedreigen. De voorstan ders van het „oog om oog en tand om tand" zullen in het hier bedoelde geval misschien een argument vinden, waarmee intusschen de Ne derlandsche rechter niet van doen heeft. In den laatsten tijd zijn zoo hier en daar in den lande al eenige tollen opgeruimd, maar van een algemeene opruiming kan voorhands nog niet gesproken worden. Daar zit ook heel veel aan vast, en in elk geval iets meer dan het over boord gooien van wat traditie. Ons land met zijn steeds toenemend snelverkeer heeft er rekening mee te houden, dat de ont wikkeling van dat verkeer in de tollen een be lemmering vindt die uit den tijd is. De minister van waterstaat heeft de medewerking gevraagd van Gedeputeerde Staten der provinciën om zooveel mogelijk te geraken tot opheffing der wegtollen. Hij is van oordeel, dat de afkoop van tollen meer algemeen dan tot nog toe het geval was, zal moeten worden bevorderd. De minister is van meening dat de afkoop van tollen welke krachtens octrooi of concessie worden geheven, niet geheel gedragen moeten worden door het Wegenfonds, wat dan ook idoor een desbetreffend artikel van de Wegen belastingwet niet wordt ondersteld, waar dit artikel alleen gewaagt van bijdragen uit het Wegenfonds. Een dergelijke bijdrage wordt In het algemeen gerechtvaardigd geacht, indien van de zijde van de streek voor welke de tol- afkoop onmiddellijk belang heeft, een belang rijke bijdrage in uitzicht gesteld wordt. Dit laat ste zou, naagf't ons voorkomt, wel eens aan leiding kunnen zijn, dat het met een totale opruiming van tollen, door afkoop, wel eens minder vlot zal kunnen gaan dan wel ge- wenscht wordt. Zeker mag een bepaalde streek, waar een of meer tollen geheven worden te zijn m hooge mate belanghebbend, maar de aard van het groot- en snelverkeer brengt mee, dat de opheffing van bepaalde tollen niet spe ciaal een streekbelang, meer een gewestelijk of zelfs een landelijk belang is. En of alle gemeenten en streken van ons land in staat zullen zijn hier in voldoende mate voor het algemeen belang op te komen, zal nog moeten worden afgewacht. Men heeft bijv. meermalen kunnen opmerken ook nog in in den laatsten tijd, dat gemeenten niet bereid waren bij te dragen in en aan den aanleg van spoorwegverbindingen, een min of meer alge meen belang, voor die bepaalde gemeenten de vraag: is de aanleg speciaal voor óns van be lang? niet met een volmondig „ja" beantwoord kan worden. Intusschen, er wordt aan de totale opruiming der tollen gewerkt Zooals we indertijd .reeds medegedeeld heb- OUDE EN NIEUWE TIJD. Op 't gezellig ondermaansche, Dat de wereld wordt genoemd Wordt door d'eenen mensch misprezen Wat door d'andren Wondt geroemd. Menschen, oud van hart en jaren Niet meer meegaand met den tijd, Klagen over vele dingen, Mopp'ren om een kleinigheid. „In mijn tijd", zoo zeggen dezen, „Was de wereld anders hoor; Anders niet alleen, ook beter, Veel van 't goede ging te loor". Jonge menschen, daarentegen, Lachen om die zieligheid Van fie ouderwetsche rr^enschen, Hangend aan den ouden tijd. Zij gevoelen zich pleizierig, Leven met de wereld mee, Zijn met alles, wat modern is, Heel gelukkig en tevree. In de jacht van 't daaglijksch leven Nimmer rustend, altijd voort, Zien zij niets, dat ongewoon is, Vinden alles, zooals 't hoort. 't Snelst verkeer is hun te traag nog; In 't grootst lawaai op straat Kunnen zij zich lekker voelen; Zeggen dat het koud hen laat. Of de auto's razend toet'rend, Of de trams en wat al meer Maken al die groote drukte, Passend bij 't modern verkeer. Als „de oude menschen" klagen Over 't blaffen van den 'hond, Of het kraaien van de hanen, In den vroegen morgenstond: Over kind'ren die de straten Kiezen tot hun speelterrein En zich vaak daarbij gedragen Of ze groote menschen zijn. Over radio, die menschen Wakker "houdt soms uren lang, Over gramafoonmuziek der buren, Afgewisseld met gezang. Als de lui van d'ouden stempel Vragen waar 't toch henen moet Met de wereld, zoo verdorven, Waarin ieder mensch maar doet. Wat vermaak, plezier kan geven, Zonder dat hij ooit eens vraagt Of hij met zijn vele pretjes Soms een ander ook mishaagt, Krijgen zij op al hun vragen Deze woorden tot bescheid: „Wie dat niet meer kan verdagen, Past niet meer in dezen tijd". (Forest.) ben heeft de regeering vani Engeland maatre gelen genomen, waarvan de toepassing daarin bestaat dat na den 21en April van dit jaar de verplichte stempeling van in dat land in te voeren eieren bestaat. De Engelschen blijken niet alleen gaarne te weten wét ze eten, maar ook waar het vandaan komt. Ze zullen daarvoor hun reden hebben. Naar het Nederlandsch Weekblad voor Kruide nierswaren vernam word! aan ons departement van Binnenlandsche Zaken en Landbouw met ijver gewerkt aan een wetsontwerp, waarbij bepaald wordt, dat alle in ons land in te voe ren eieren een stempel moeten dragen van het land van productie. Het ligt in de bedoeling, zoo lezen we, het ontwerp met zoodanigen spoed door de Staten-Generaal te doen behan delen, dat de Nederlandsche wet nog voor de Engelsche van kracht wordt. Wat de bedoeling kan zijn, dat onze regeering de Engelsche in dezen een vlieg wil en mogelijk zal afvangen, ligt o.i. niet maar zoo voor de hand en even min is het maar zoo te begrijpen, waarom onze maatregel speciaal evenals die der Engel sche regeering op het artikel „eieren" gericht is. De invoer van Engelsche eieren in ons land zal wel niet zoo bijster groot zijn. Als repre saillemaatregel zal onze eierstempeling wel niet kunnen gelden, noch vermoedelijk als zoodanig bedoeld zijn. Men zou kunnen denken, dat onze regeering, de maatregel van Engeland opge merkt hebbende, bevonden heeft dat deze goed was en waard was nagevolgd te worden. Maar, als dkt waar is, valt het weer minder goed te begrijpen, waarom onze regeering er prijs op zou stellen de stempel wet van kracht te doen worden vóór de Engelsche. Het belang van de zaak brengt in elk geval niet mee, dat we het ten dezen opzichte de moeite waard "kan zijn te zeggen: we zijn die Engelschen lekkertjes vóór geweest. Mogelijk lekt er van de beweegreden van onze regeering indien die beweegreden werkelijk bestaat de Engelschen te vlug af te zijn, nog wel iets uit te avond of te morgen. Deze week, Dinsdag 23 Januari, was het 350 jaar geleden dat de Noord-Nederlandsche ge westen zich bij de Unie van Utrecht verbonden elkaar te zullen .bijstaan niet alleen tegen Spanje dus onderlinge by stand, ten ^euwigeu 30-55*40-50ct par Vsl pond dage, daartoe verbonden zich onze gewesten. Zooals men weet was "deze Unie, drie jaar te voren vooraf gegaan door de Pacificatie of Bevrediging van Gent, waarbij alle Nederlan ders zich verbonden, met een compromis op godsdienstig gebied. Doch met deze Pacifi catie was men er niet, ware 't alleen slechts omdat de verdraagzaamheid voor dien tijd iets zoo nieuws was, dat er in de practijk tusschen Noord en Zuid weinig van terecht kwam en de Noord-Nederlanders, wier verhouding tot den koning van Spanje in elk geval een andere was dan die tusschen de Zuidelijke Nederlan ders en genoemden vorst er het belang van hunne gewesten in zagen een nieuw verbond te sluiten. Zooals we zeiden, het tot stand "ko men der Unie werd deze week in verschillende plaatsen herdacht, zij het niet door geheel Ne derland. Gedeputeerde Staten van Noord-Bra bant evenals die van Limburg, tot deelneming aan de feestelijke herdenking uitgenoodigd, hebben doen weten, dat ze van de uitnoodiging geen gébruik wenschen te maken. Met betrekking tot de opbrengst van de Rijks middelen kan gemeld worden, dat over de maand December de opbrengst zeer gunstig ge weest is. December 1928 slaat nog het record van December 1920. Over December 1928 is ruim drie en een half millioen meer ontvan gen dan in December 1927 en hieraan danken we het, dat de tofaalonbrengst over 1928 niet zooveel bij dip over 1927 is achtergebleven a's eenige maanden geleden verwacht werd. En dit, terwijl in de tweede helft van het argeloo- pen jaar de belastingverlagingen zich reeds ten volle deden gelden. BUITENLAND. Zonder nu te willen beweren, dat het oude koeien zijn welke zoowel Engeland als Frank rijk bereid zijn uit de sloot te gaan halen, is toch in elk geval het plan dat door beide ge noemde landen zoo al niet dade'ijk uitgevoerd, dan toch om te beginnen toegejuicht wordt van vrij ouden datum, 't Gaat om den aanleg van een tunnel onder het Kanaal. Tienta'len van iaren geleden werd al over een Kanaaltunnel opsnroken en de mogelijkheid, techn's^he moge lijkheid werd reeds toen ingezien. Maar het is bij spreken gebleven. De oorlog en de met dezen verband houdende snelle onfwikkeling van het vliegwezen hebben er wSMicht het hunne toe bijgedragen de oude plannen voor- loopig in den doofpot te laten, waar ze een maal gedeponeerd waren. Misschien ook zou den er althans kort na den oorlog finan cieele bezwaren geweest zijn, want een Kanaal tunnel is nog steeds een kostbare onderneming. Hoe dit rij, de Engelschen zoowel als de Fran- schen maken zich"*warm voor het grootsche plan. De Parljsche correspondent van de „Daily Mail" was gemachtigd te verklaren, dat de Fransche regeering den onmiddellijken bouw van ganscher harte toejuicht, dat ze geen be zwaren van polilieken of strategischen aard heeft en den aanleg beschouwt als een grooten zegen voor den handel van beide landen. Mooier kan het al niet. Wat de Engelschen betreft, kan gemeld worden, dat reeds voor het Parlement met Kerstmis uiteenging door leden van alle partijen een motie werd inge diend. waarin bij de regeering werd aangedron gen haar goedkeuring aan het plan te verlee- nen. Zoodra het Parlement weer bijeen is, zou aan Baldwin worden verzocht medewer king te verleenen tot het indienen van een mo tie waarin door leden van alle partijen den aanleg van een tunnel wordt bepleit en er bij de regeering op aangedrongen wordt haar houding in deze aangelegenheid te herzien. Dit laatste kan er op wijzen, dat de Engelsche re geering nog niet zoo enthousiast voor het plan is als de Franschen. De Belgische ministerraad heeft rijn goed keuring gehecht aan de indiening van een wetsontwerp tot aanleg van een tunnel onder de Schelde. België heeft dit voordeel dat heit geheel alleen over het al oT niet aanleggen te beslissen heeft. De Duitsche rijksminister van financiën heeft een overzicht gegeven over de begrooting 1929- Geïllustreerd Weekblad Buiten een 35-tal zeer fraaie foto's uit Binnen- en Buitenland, bevat het nummer van deze week zeven bijzonder geslaagde opnamen uit onze provincie, nl. Als voorplaat: Het Stadhuis te «Middelburg Een overzichtsfoto van de laatst gehouden Duiven- Tentoonstelling te Vlissingen Molen aan het Vlisslngsch Bolwerk te Middelburg Het Postkantoor te Vlissingen met een aantal Postbeambten Twee fraaie' sneeuwfoto's uit Middelburg De Ruiperspoort te Middelburg Verder bevat „Zeeland" een 20-tal pagina's met interessante en leerzame lectuur, anec- doten en humor Dit alles voor slechts zes cent Lezers van „Wegeling's Nieuwsblad" doet zooals wekelijks tientallen doen. Abonneert U op „Zeeland", het goedkoopste, onpar tijdige geïllustreerde Weekblad, opdat U ook kunt zeggen „'t is waar" 1930. Hieruit blijkt, dat de tekorten, zoowel op de gewone als de buitengewone begrooting aanzienlijk zijn. Tot dekking van de uitgaven voor de gewon ebegrooling zullen eenige nieu we belastingen, voornamelijk het bedrijfsle ven betreffende, moeten woixlen uitgeschreven» Minister Helferich heeft er op gewezen, dat de kwestie van de eindregeling der schadevergoe dingen is opgeworpen. De baan moet nu vrij gemaakt worden voor een regeling welke aan Duitschland een noemenswaardige verlichting van zijn lasten zal kunnen geven. Uit den eer lijken wil van Duitschland, zich tot aan die oplossing staande te houden, met een inspan ning die voor geruimen tijd nauwelijks be staanbaar is, kan volgens hem g^en conclusie getrokken worden omtrent Duitschland's beta- lingscapaciteit. Duitschland twijfelt dan ook niet of de financieele deskundigen, de onafhan kelijke deskundigen, ztfilen dit erkennen en al les doen om de betalingscapaciteit van Duitsch land nauwkeurig vast te stellen. Het onlangs door Parker Gi'bcTt uitgebrachte rapport omtrent Duitschland's toestand was, zooals we reeds eerder mededeelden, in vele opzichten nogal gunstig, gunstiger misschien dan Duitschland in verband met de opsomming van zijn zware lasten aangenaam is. En be- 'alen willen is nog niet hetzelfde als betalen kunnen, al moet in Fransche kringen het rap port van Parker Gilbert den goeden dunk om trent Duitschland's capaciteit wel eenlgszins versterkt hebben. De Senaat der Vereeni<?de S'aten heeft zich zonder voorbehoud, wijziging of voor waarden met bijna atg°meene stemmen uitge sproken voor de ratificatie van het Kellogg- verdrag (anti-oorlog\ President Coo'idge, die binnenkort den presidentszetel verlaat om zich als advocaat te gaan associeeren met een col lega, president Coolidge beschouwt de totstand koming van het thans door rijn land te ratifi- ceeren verdrag als de belaugrijks'e gebeurtenis van zijn ambtstijd. Is het Kellogg-Pact dus door den Senaat aanvaard, toegegeven is aan het verlangen van eenigen, dat in den Senaat mel ding gemaakt zou worden van het rapport van de Senaatscommissie voor Buitenlandsche Za ken, Jn welk rapport nadrukkelijk betoogd wordt, dat door het Kellogg-Pact de Monroe- leer als gronds'ag voor de tradltioneele Ame* rikaansche politiek niet wordt aange'ast. Wat zooveel kan beteeken en, £s dat Amerika voor de Amerikanen blijft en dat dit land er prijs op stelt rijn recht tot zelfverdediging ten volle te blijven handhaven. In Schotland openbaart zich het verlangen naar zelfbestuur. Ter gelegenheid van het hou den van een propaganda-rede voor den libera len candidaat (aan het einde dezer maand moet in Schotland een vefkiering plaats hebben we gens overlijden van een Schotsch Parlements lid) werd de wenschelijkheid van „Home Rule" voor Schotland ingezien, een wenschelijkheid waarvan men, naar gezegd wordt, in liberale kringen doordrongen is. Schotland wenschtdus een afzonderlijk Parlement, wat eigenlijk een oude kwestie is, die door den oorlog op den achtergrond geraakt is. Wellicht is het op nieuw te berde brengen van de „Home Rule"- kwestie te beschouwen a»1s een verkiezingsma noeuvre der liberale partij, maar klopt overi gens met de in Engeland zoo vele malen uit gesproken beweringen omtrent den groeienden vrijheidsdwang der volken en het zelfbeschik kingsrecht hier toe te passen- in het bestaande staatsverband.

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1929 | | pagina 5