2e Blad. Weg clings Bieuwsblad I 1 FRISO-BAAJ van Vrijdag 18 «Januari 1929 No. 3 Van Week tot Week Wintervoeten PUROL ROUW. M.V.DOUWE EGBERTS TABAKS-FABRIEKEN Enkele weken scheiden ons slechts van hel nieuw begonnen jaar of een on zettende ramp is de oorzaak van een diepe verslagenheid die zich van ons volk meester maakt. In den mid dag van 16 Januari was in een ommezien hel bericht bekend dat een achtlal blauwe zee ridders waren uilgetogen met de reddingboot „Prins der-Nederlanden" of kort daa op ver neemt Scheveningen Haven het radio ein „Life boat capsized men sinking." Het werd ver zonden door het in nood verkeerend Letland sche s.s. „Falka". Hoe kort en zake'ijk staal het daar, Reddingboot gekapzy d, menschen verdrinken. Het is niet de eers e maal dat de dood het leven maait van hen die zich in hun hoogste roem bevinden. Doch diep tragisch is het steeds weer voor allen waaneer men valt op het ve'd van eer, op het terrein van zelfopoffering en naasten'icrde. Daarom beweent geheel ons volk deze dappere mannen het draagt rouw in het hart voor zqn zonen en treurt een oprechte smart met die weduwen en weezen, en als straks de grillige voorjaars- stormen zijn geluwd en het leven zjjn monoto- nen gang van eiken dag gaat dan zal deze daad voortleven in elks herinnering a's een der mooiste die het jaar ons brengen kon. Ook zal dan blijken hoe zeer men de dapperen tracht hulde te brengen door een daad van piëteit, door te doen wat zij thans niet meer kunnen, door te zorgen dat hunne weduwen en weezen het hoofd kunnen bieden aan al de materialistische bekommeringen van dezen tijd. De geslagen wonden kunnen wij niet heelen doch het leed van vaderloos, zonder inkomen. Het schip der huishouding, waarvan de roerganger in opofferende liefde over boord is geslagen, dat kunnen we helpen opbouwen door ons steentje bij te dragen. En mochten dan weer de stormklokken luiden en het schip waarop thans zich bevindt onze vader, broer of ander familielid bedreigt door den dood. Dan zien we weer de blauwe zeeridders, niet staan te turen in de verte doch naar hun olie- jas grijpen en de zuidwester stevig op de ver weerde koppen gedrukt de plaats innemen in de reddingboot en vastberaden de riem hantee- ren, om te redden datgene wat wij reeds ver loren waanden. En dan is er vreugde in ons, want het is ook door onze bijdrage dat die mannen van de moed hunne betrekkingen vei lig voelen in onze harden. Daarom naast hunne reddingboot onzen steun, dat geeft hun moed en wilskracht, dat geeft U vrede. Betuig uw rouw maar ook uw hulp aan onze blauwe zeeridders. K. BINNENLAND. Er zijn ook in ons land heel wat profeten, die, zooals men 't noemt, brood e'en. Waar van zouden ze anders ook leven. Onder de profeten, de broodetende p"ofe*eïi mogen wel in de eerste plea's genoemd worden de weer- profeten. al of niet van profess'e. En die heb ben het dikwijls mis. dat is bekend. Ze hadd°n het ook nu weer voorzoover ze in de gedu rende ecnige dag~n met strengheid optredende vorst de voorbode zagm van een harden en langdurenden winter. A's een donders'ai uit een helderen heme' Is de dooi aan 't eiid der vorige week plotseling en met kracht Inie al len een eind makend aan de ijspre', die waar lijk aan echte winters herime de en plannen verijdelend, die door jong en oud gemaakt wa ren om eens haar har'elust van het ijs te pro fiteered Maar we zijn nog in de maand Ja nuari en als het waar is. wat door men schen die het we*en kunnen bewe rd wordt dat namelijk de annalen van diver-e ijsbonden uitwijzen, dat in de maand Januari de meeste wedstrijden op het ijs gehouden worden, dan mag daaruit misschien de hoop geput worden, dat ook de loopende maand wa' ijs en ijsver maak betreft nog aan veler verlangen kan en zal tegemoet komen. De kinderpos'zegel actie is ten einde en de balans kan zoo ongeveer al ongemaakt worden. Wanneer de verkoop der zege's moet wor.'en beschouwd als een maa's'af van den omvang der Nederland sche liefdadigheid, ziet het er inderdaad met die liefdadigheid niet al te schitterend uit. Amsterdam mag zeker wel beschouwd worden als een der voonaams'e centra, waar de verkoop succes had kunnen hebben. Edoch, uit Amsterdam wordt gemeld, dat daar de zegelverkoop geen succes was, al thans niet beantwoordde aan de verwachting. De opbrengst zal misschien zoo ongeveer zes mille minder bedragen dan in het vorige jaar, dat al ongunstig afstak bij 1926. Een van de tegenwerkende factoren was, dat de zege's niet in alle opzichten (de tanden be'reffende, maar Welk mensch behalve de verzame'aar let daar nu op) naar den smaak van de verzame laars was. Hierin ligt de vingerwijzing, dat de Nederlandsche Staat, die in vele opzich ten verzamelaars ter wille is, In den vervolge die kinderzegels waar moet Laten maken, pre cies zooals die verzamelaars ze graag willen hebben, 't Is in elk geval toch om de duiten te doen en dan hebben de verzamelaars hun sin en het hulpbehoevende kind vaart er wel Mj. Dat is het voornaamste. Zou Holland, dat zoo oneindig veel leed voor het buitemland- *che kind men denke aan de oorlogsjaren en de jaren daarna niet in staat en tenslotte niet bereid a^jn het Holland sche lrlnHy h*» HANDELSVERKEER MET MARS. Wat zijn we trotsch op onze prestaties Van 't vliegercorps der K. L. M. En op het feit, dat Insulinde Thans hoort de Nederlandsche stem. In negen of nog minder dagen Wordt nu de groote vlucht volbracht, De oude moeder hoort in Holland Hoe blij haar kind in Indië lacht. Wat ziin. we trotsch op een en ander. Ons land komt heusch niet achteraan! We geven menig land een voorbeeld; Dat hebben we altijd gedaan. Toch dreigt gevaar nu uit het Oosten, Dat Holland wordt voorbijgestreefd, Sinds daar,in Belgrado, ie°n koopman Tol planeet Mars gesproken heeft. Een handelaar in oude dingen, Antiquiteiten ook genaamd, Heeft om relatie te verkrijgen, Voorwaar een aardig plan beraamd. „Zijn er op Mars antiquiteiten?" Die vraag zond hij den aether in. Dat is om in contact te komen Met Mars, toch wel een goed begin. De lui op Mars dat's klaar en duid'lijk, Ze snappen daad'lijk deze vraag: Zijn blij den rommel op te ruimen, Waarmee ze zitten in hun maag. Het antwoord zal wel spoedig komen, Per radio, 't ligt voor de hand, Een ieder zal het kunnen hooren, Die luisteren wil, ook In ons land, 't Is goed, dat luisteraars het weten Bericht van Mars, dat's nooit vertoond Wie thans wil zoeken in den aether Wordt voor zijn moeite ruim beloond, De zaak is dus goed op te letten, Geluisterd dus. vol moed en hoop. Naar 't antwoord dat van Mars moet komen; „We hebben wat u vraagt, te koop". We seinen later nog wel even Hoe 't met verzending dan zal gaan En of direct u onzen rommel Ontvangt of wel via de Maan"! (Forest) zulks behoeft, een kansje te meer op gezond heid en op wat meer levensgeluk te geven? De affaire van de Veendammer Hvpo'heek- bank en wat daarmee in verband staat Is nog steeds niet aan het einde. Wellicht dat de zaak in een nieuwe phase gaat treden, daar de uitlevering (door Finland) van den langge- zochten Liebermann, die in de genoemde zaak een belangrijke rol gespee'd moet hebben. Er wordt wel eens beweerd, dat in ons land de rechtspraak traag werkt, maar in gevallen a's dat van de Veendammer zaak zat 'ongetwijfeld in de verdwijning van Liebermann een gewel dig obstacle voor de a'geheele afwikkeling. De autoriteiten, die Liebermann zullen gaan af halen, zijn reeds vertrokken. Men zal zich nog wel de geweldige veen branden herinneren, waardoor de Zuid-Oost hoek van Drente in de Meimaand van het vo rige jaar we d geteisterd. Over de veenbranden en de mogelijke oorzaken is toen heel wat stof opgewaaid, al was het alleen maar over de mogelijkheid, dat de branden in kwaadwillig heid hun oorzaak hadden gevonden. Vermoede lijk uitgaande van de meening, dat voorkomen nog wel zooveel waard is dan genezen, heeft de Commissaris der Koningin in de provincie Drente in overleg met den -minister van Bin- nenlandsche Zaken een commissie ingesleld, die voor den vervolge zal hebben na te gaan wat ter voorkoming vah veenbranden kan wor den gedaan. De commissie is vrijgela'en haar taak uitgebreider op te va'ten, indien ze dit wenscht, waar haar zijn eenige punten ter be st udeering voorgelegd. Deze punten wijzen min of meer op de tijdens de veenbranden geui'e vermoedens, al'hans enkele dier punten. Gelet zal moe'en worden on de ou'i'age van de ge meente Emmen, wat betreft haar b andb'irch- middelen. Dat Emmen een prachtig georgani seerde brandweer zal h°bben a's bijvoorbeeld Amsterdam is wel niet aan te nemen. Het vol gende punt betreft de wenschelljkheid na te gaan in hoeverre een sys'eem van assurantie-con trole mogelijk is, welke controle vrijwillig ge dacht moet worden. En dit punt houd! wellicht verband met tijdens de veenbranden geuite vermoedens be'reffende moedwillig veroorzaak te branden met de bedoeling ge'd te maken van de onverkoopbare turfvoorraden. De kan* zou dus bestaan, dat maatregelen genomen werden om aan ongeoorloofden afzet" van de turf een eind te maken, als dit mogelijk mocht blijken. We lezen o.m. dat de instelling der commissie een uitvloeisel is van de inder tijd door een der Kamerleden tot den minister gerichte vragen, welke betrekking hadden op de veenbranden. Eenige jaren geleden werd in Den Haag*door een aantal sti'tel levende men schen een vereeniging opgericht die door haar naam de bedoeling der oprichters kort en bon dig weergaf: „Meer stilte". Er moeten In de residentie men schen geweest zijn, die gegierd, geschaterd hebben om het naïeve voornemen tot meerdere stilte te komen in een groote stad ais de residentie, 't Is ons onbekend wat de vereeniging heeft bereikt, of ze Iets bereikt heeft en of ze niet het lot heeft gedeeld die zoovele vereenigingem, n.L kort na de oprich ting weer verdwijnen. In elk geval is het la waai in de groote steden - ook in de residen tie gebleven, vermoedelijk als onvermijdelijk aanhangsel en uitvloeisel van de moderne maatschappij en het moderne verkeer, In de winterhanden en pijnlijke kloven ver zacht men direct en geneest men snel door deze goed in te wrijven met Doos 30-60-90 ct. Tube 80 ct. Kerstweek, zoo lezen we, heeft een Londenaar te Amsterdam gelogeerd in een niet bijster drukke straat. De man moet te kennen gegeven hebben, dat hij blij was, dat hij weer kon ver trekken. Een langer verb'ijf te Amsterdam zou hem zenuwziek gemaakt hebben. Hij verlangde naar Londen terug, omdat er zooveel minder „getoeterd" wordt. Het toeteren bij eiken straat hoek vond hij belachelijk onzinnig. Naar zijn meening moest er in plaats van strafbaarheid voor niet toeteren (door autobestuurders) straf baarheid zijn voor het veroorzaken van te veel lawaai. De Londenaar heeft goed praten. Zijn stad is een wereldstad, waar in de drukke straten één lange 'filé van auto's zich voortbe weegt, en het .publiek weet nu eenmaal dat die filé er is en dat het maar te wachten heeft tot de bobby, de politieman,' de hand opsteekt om de geheele auto-massa te doen stoppen. Amsterdam is nog geen wereldstad in dien zin als Londen. De auto's zijn er waarlijk nog te schaarsch, laten het publiek nog te veel gele genheid op eigen houlje een weg te zoeken tus- schen de auto die juist passeerde en de auto, die er nog niet is, maar elk oogenblik om een hoek te voorschijn kan schieten. Het lijkt een tegenspraak, dat de veiligheid toeneemt, naar mate het aantal auto's en andere voertuigen grooter wordt. Het schijnt, dat ons land, of liever onze industrie een min of meer belangrijk aandeel zal hebben in het herstel van den Koning van Engeland, De K. L. M. vervoert dagelijks een hoeveelheid melk en room naar Engeland, die bestemd is voor den hoogen patiënt. Doch, de waardeering van onze melkproducten geldt hier een speciaal preaparaat, waarop de Engelschen door een Amsterdamsch medicus we d attent gemaakt. Deze medicus is directeur van de V. A. M. I. te Amsterdam, waar het preaparaat vervaardigd wordt, dat, naar beweerd wordt, dagelijks door Z. M. Koning George gebruikt wordt. BUITENLAND. In het einde der vorig eweek en het begin der nieuwe werd uit Italië melding gemaakt van een koude golf. Op sommige plaatsen moet zelfs tot bij de twintig graden vorst geconsta teerd zijn. In de laatste vijftig jaar is een dergelijke koude niet voorgekomen. Die koude golf had reeds Sicilië bereikt. Uit een en ander zou men kunnen opmaken, dat de na'uur ook zoo'n beetje op haar kop staat tegenwoordig. Misschien is het intusschen voor de Italianen wel eens goed. dat ze wat opgefrischt worden. Een andere golf dan de hier bedoelde koude golf gaat niet alleen over Italië, maar over een groot deel van Zuid-Europa; een go'f van dictatoriale macht. Italië en Spanje zijn voorgegaan nu is we meldden het reeds de vorige week Servië ook gevolgd. De vraag was of Servië al of niet zou komen onder een militaire dictatuur. Doch militair of niet. de mi nister-nresident is een generaal, Zjiokowitsj. Deze heeft er tijdens een recep tie van de buitenlandsche pers op gewezen, dat de taak der nieuwe regeering nauwkeurig omschreven is, dat dus de nieuwe regeering precies weet wat zij wil. Voor alles zal ge streefd worden naar zuinigheid, ten einde staat kundig en economisch nuttig w°rk te verrich ten. En, dan zouden er na verloop van tijd maa'regelen genomen worden om weer terug te keeren tot een gezonde en volkomen consti- tutioneele regeering. De regeering van thans wil slechts een politiek van vrede voeren iets wat daar op der. Balkan waar zooveel is uitgebroed heusch een goed verschijnsel moet zijn. Onder meer zal getracht worden den uitvoer te vergrooten, protectionistische heffin gen te doen vervallen. De staatsbegrooting is opgesteld en alle pos'en, die er uit overwe gingen van partij politiek op waren geplaatst zijn geschrapt en dat moet een enorme be sparing geven. En dat alles en nog vee! meer omdat de eensgezindheid en de onderlinge sa menwerking van het uit zoo verschillende elementen samengestelde Groot-Servische vo'k zooveel te wenschen overlie'en en omdat de parlementaire arbeid een negatief resultaat heeft opgeleverd, waarvan volk en g+aat de slachtoffers zijn geworden. De genoemde mi nister-president heeft gezegd, dat getracht zou worden tot een gezonde constltutioneele regee ring te komen. Doch, het parlement, de Skoep- sjfina, Is ontbonden en haar gebouw een oude kazerne is weer aan het militaire be stuur teruggegeven. Dit 'feit wordt beschouwd als een duidelijk commentaar op de uitingen, dat men voornemens is den thans ingetreden toestand voor langen tijd te bestendigen. In Frankrijk heeft Poincaré, sinds de samen stelling van zijn kabinet zonder de radicalen, zoo af en toe een aanval van hun kant af te slaan. Aan de noodige apanning over wat Poincaré doen zal en niet doen en over wat hij zeggen zal en niet zeggen heeft het in den laatsten tijd niet ontbroken. Eenige dagen ge leden heeft de Fransche Kamer met een niet onbelangrijke meerderheid een motie van wan trouwen der socialistische radioalen verworpen en -- Poincaré moet weer of nog vast in den politieken zitten. Intusschen is er nog spanning genoeg. Frankrijk heeft nu tien jaar lang het beheer over 't teruggewonnen gebied den Elzas, maar dat dit in alle opzichten een rustig bezit is, kan niet gezegd worden. Er is indertijd te Colmar in den Elzas een auto- nomisten-proces gevoerd. Twee leden van het parlement werden in dit proces veroordee'd, wat oorzaak was, dat hun verkiezing ongeldig werd verklaard. Nu hadden de Elzasser auio- nomisten voor de verkiezing van twee parle mentsleden, noodig door gemelde onge dig-ver klaring, wederom twee candidalen gested, en wel de twee die bij genoemd proces waren vrijgesproken. Een van de twee is reeds ge kozen en de andere heeft bij de Zondag ge>- houden stemming zooveel slemmen gekregen, dat aangenomen mag worden, dat bij de Zon dag te houden stemming ook hij de overwin ning zal behalen. Het antwoord van de El- zasser kiezers op de Pa-ijsche maatregelen is dus duidelijk. Het is tusschen Frankrijk en zijn herwonnen provinciën nog niet in alle opzichten koek en ei en wanneer Frankrijk er niet in slaagt den weg tot verzoening te vin den, is het niet onmogelijk dat de E'zas een plekje blijft, waarheen de oogen der Fransche regeering zich voortdurend met eenige onge rust heid zullen moeten wenden, wat misschien van zekere overzijde (van den Rijn) eenig leed vermaak zou kunnen veroorzaken* De regeering te Moskou heeft een poging aangewend met den buurman Polen een ver drag aan te gaan, waarbij he' pact van Kel logg, tot uitschakeling van den oorlog als instrument van nationale politiek direct tus schen beide staten (Sovjet Rusland en Polen) van kracht zou worden verklaard. Nu blijken de Polen niet heel gretig in 't gebodene te hebben toegehapt en moet er al dade'ijk eenige argwaan geweest zijn ten opzichte van het Russische aanbod. Opgemerkt is. dat het be vreemding wekte, dat Rusland met zijn aanbod de verschillende Baltische landen heeft voor bijgegaan, dat —el Litauen mede Is ui'genoo- digd. Litauen, da' nu met Polen niet bepaa'd op een vriendschappelijk'^ <oet s'aat, me* dit land niet emis diploma ie be're ki gen meer onderhoud'. Ook wordt achter Rusiand's aan bod gezien een poging op het Poolsch-Roe- meensch bondgenoo'schap fe verzwakken. Po len wil in elk geval voor te beslissen de an dere. omringende landen, eens po'sen. Moge lijk is het de bedoeling van Pc'en de zaak gaande te houden tot de ratificaties van het Kpl'ogg-Pact feiten geworden z"'n. De verschil lende dee'nemende lalden hebban zoo zoe'jeë •aan de heeren aangewezen, die zullen opkra men ter conferentie van finauciee'e deskun digen, ook Amerika. Uit Italië wordt gemeld, dat dit land zou weigeren toe te stemmen in een vermindering der schadevergoedingabeta- lingen, indien niet werd bepaald dat het per centage dat dit land zal ontvangen, verhoogd werd of de betalingen van Italië aan de Vereenlede Staten of aan Engeland werden verminderd. Aangenomen zal wel mogen en moeten worden, dat de conferentie van des kundigen de geboorte te zien zal geven van eenige nieuwe problemen. Zoo blijft er werk aan den winkel. De opstand tegen den koning van Afghania- tan, Aman Oellah heeft ten slotte het niet ver wachte gevolg gehad, dat de koning besloten heeft afstand te doen van den troon, ten be hoeve van zijn broeder Inavatoellah. Dit Is Aman Oellah's poging om te trachten zijn land en volk den vrede en de innerlijke eenheid te doen terugkrijgen. De hoofdoorzaak van de actie der opstandelingen, waarbij zich ook deel der tot voor kort regeeringsgetrouwe troe pen heeft gevoegd, moet worden gezocht inden hervormingsarbeid van den koning. Aman Oel lah had ultra-moderne opvattingen met be trekking tot de door hem noodig geachte her vormingen, die gedeeld werden door zijn ge malin, die hem in zijn hervormingswerk: krach tig steunde. Dit laatste was oorzaak, dat een der eischen van de opstandelingen geweest Is, dat Aman Oellah zijn gemalin zou verbannen, iets waartoe hij niet heeft kunnen beeluiteo, de voorkeur gevende aan de thans een Feit geworden abdicatie*

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1929 | | pagina 5