2e Blad. Wegelings van Vrl|dag 11 Januari 1929 No. 2 Van Week tot Week Uw Zenuwen H. M. DE KONINGIN-MOEDER. Wijnhardf's Zenuwtabletten Wi nterhanden Wi ntervoeten Schrale Lippen Ruwe Huid Drie jaren na zijn zilveren regeerings-jubi leum, dat In Mei 1874 werd gevierd, verloor Koning Willem III zijn echtgenoote, Koningin Sophie, die zich in zoovele opzichten h*j haar volk bemind had weten te maken. In het Laatst van 1878 ging het gerucht, dat de Koning wel dra weer in het huwelijk zou treden, een ge rucht dat spoedig waarheid bleek te zijn. De nieuwe vorstin zou zijn Adelheid Emma Wil- helmina Theresia, Prinses van Waldeck-Pyr- mont. Reeds spoedig werden maatregelen ge nomen om de aanstaande Koningin vertrouwd te maken met de taal, de geschiedenis en de gebruiken van het land, dat haar wachtte. In verband hiermee werden door Dr. L. R. Beynen eenige maanden doorgebracht op het slot te Arolsen. Den 7en Januari 1179 was h t, dat de toenmalige Prinses in het h uwe ijk trad met Koning Willem III. De hofprediker Scipio, die het huwelijk inzegende, in het slot kapel te Arolsen wenschte de jonggehuwde vorstin o.m. toe, dat Gods liefde haar deel mocht zijn en dat zij aan de zijde van haar Gemaal ten zegen zou mogen zijn voor zijn waardig en edel volk!, opdat zij me* geheel haar gemoed zou mogen zeggen: Uw Volk is mijn Volk. Of den wensch van den pre- diker in vervulling zou gaan? 't Was toen nog niet te zeggen. Nederland kreeg een vorstin, die het niet of weinig kende en 't was niet te voorspellen of en zoo ja in welke mate het Ne derlandsche volk zijn hart voor de nieuwe Koningin zou ontsluiten, noch of de Vorstin er in slagen zou de harten van dat volk te veroveren. Of de woorden van den prediker Scipio In vervulling gegaan zijn? Een lange periode, een tijd van vijftig Jaar, is daar om het antwoord op deze vraag te doen geven niet alleen, maar om dat antwoord heel ge makkelijk te maken. Het Nederlandsche volk heeft In de afgeloopen periode van een halve eeuw gelegenheid genoeg gehad de Koningin Emma te leeren liefhebben en waardeeren. En als Koningin, èn als Moeder van onze tegenwoordige Vorstin heeft Koningin Emma getoond dat zij de warme hulde verdiende, welke Haar bij zoovele gelegenheden gebracht werd. We herinneren aan het nationaal hulde blijk, dat haar werd aangeboden toen zij na achtjarig regentschap aftrad en Koningin Wil- helmina den troon beklom. U6* Nederlandsche Volk gaf een tastbaar bewijs van zijn groote dankbaarheid in dein vorm van een bedrag van driehonderd duizend gulden. Koningin Emma gaf haar landgoed Oranje Nassauoord bij Ren- kum ten geschenke en het nationaal hulde blijk stelde Haar in staat op dat landgoed het eerste Nederlandsche Sanatorium te stichten, het Sanatorium dat als een blijvende herinne ring te beschouwen is van de banden van ge negenheid en gehechtheid welke tusschen Ko ningin Emma en ons volk ware nontstaan. Op veel en velerlei wijzen is Koningin Emma tijdens d eperiode van het Regentschap zoowel als na dat Koningin Wilhelmina den troon- had beklommen er in geslaagd is de liefde van het Volk te verwerven. Meegeleefd heeft ze met Haar Volk In dagen van voor- en tegen spoed. Als Moeder van de toekomstige Vorstin heeft Zij Haar taak ernstig opgenomen. „Mijn dierbaarste wensch is vervuld" zoo sprak Ko ningin Emma het uit en een tot het Nederland sche Volk gerichte proclamatie op den 20en Augustus van het jaar 1898, aan het eind dus van het Regentschap. Koningin Emma heeft met het volk meege leefd. belangstelling getoond in zijn voorspoed, In zijn nooden. Die belangstelling blijkt o. uit de menigvuldige bezoeken door Haar ge bracht aan ziekenhuizen, scholen, fabrieken, musea, tentoonstellingen en uit hare mild dadigheid waarop zij dikwijls en met succes een beroep gedaan mocht worden; bij liefda digheidsfeesten viel op Haar steun terekenen. Dezer dagen mocht het Nederlandsche Volk de dag herdenken waarop Koningin Emma In het huwelijk trad met wijlen Koning Willen» III (den 7en Januari) en ook den dag waarop 0} voor 't eerst den voet op onzen bodem zette en bij Oldenzaa! haren intocht begon( 10 Jan.) Allerwege in de lande heeft men zich opge maakt de herinneringsdagen op eenigerte! wij ze feestelijk te herdenken door tentoonstellingen, uitvoeringen enz. enz. Amsterdam zal de hul diging doen plaats hebben tijdens het gewone jaarlijksche beoek van het Vorstelijk Huis. En zoo zal in stad en land het Nederlandsche Volk uiting geven aan zijn waardeering, aan zijn dankbaarheid voor en ten opzichte van Haar die in een langdurige periode getoond heeft te willen en te kunnen zijn de "Landsvrouwe, die zeker heeft mogen zeggen wat haar bij de Inzegening van Haar huwelijk werd toege- wenscfat: Uw Volk is mijn Volk. Moge zij nog vele Jaren in de Hollandsche harten de plaats blijven innemen, die zij zich .sinds het oogenblik dat zij Nederlandsche werd, wist te verwerven, 1 GOUDEN JUBILEUM, Hulde aan de Koninginne, Hulde aan de Hooge Vrouw, Die een voorbeeld heeft gegeven Voor oprechte liefde en trouw. Hulde aan Haar, die d'eerste schreden Leidde van 't Oranjekind, Dat van Haar de deugden leerde, Waarom 't thans nog wordt bemind. Hulde aan Haar, die eens den scepter, Nog te zwaar voor kinderhand Met beleid en liefde voerde, Over 't volk van Nederland. Heil der Vrouwe, die in tijden, Zoo van voor- als tegenspoed, Met Haar Volk wist mee te leven, Heil der Vrouwe, vroom en vroed. Die zoo menig blijk van trouwe Gaf aan 't Volk van Nederland Dat sinds eeuwen reeds zijn liefde Aan de Oranjes had verpand. Vijftig jaren is 't geleden, Dat zij 't eerst ons land betrad, Toen na tijd yan droeven rouwe Neerland een Vorstin weer had. Vijftig jaren zijn verloopen Sinds Zij, spruit van vreemden stam, Aan de hand van een Oranje Over Neeriands grenzen kwam. En de liefde, dra ontloken Voor de vorstelijke Vrouw, Telkens komt ze weer tot uiting. Bij Haar volk, aanhank'lijk, trouwt Thans weerklinkt alom gejubel, Juicht alom weer Neerland's volk, Is van veler stil verlangen De uitgesproken wensch de tolk: Dat nog vele, vele jaren Mogen zijn Haar toegedacht Moog' Zij zich nog lang verblijden In de hulde, Haar gebracht. Forest, BINNENLAND. Zooals we reeds dé vorige week vermeld hebben zijn allerwegen toebereidselen gemaakt om de huldiging v£n Koningin Emma ter ge legenheid van haar vijftigjarig jubileum als Xederlandsch Staatsburgeres een grootsch ka rakter te doen dragen. Inderdaad is die hul diging dan ook op vele plaatsen grootsch en indrukwekkend geweest en de liefde voor het Oranjehuis is in de viering van het gouden jubileum van Koningin Emma uitnemend ge demonstreerd. De tollen, die sinds den „aanval"" op de Muidertol zoo zachtjes aan de één voor, de ander na, ten doode opgeschreven blijken, ver dwijnen met een gemoedelijkheid die men ei genlijk niet verwacht zou hebben, waar het een ingeburgerd en door de jarenlange tradi- ties geëerbiedigd gebruik betrof. De gemoede lijkheid, welke we hier bedoelen, komt van de zijde dergenen, die bij de tolheffing de voor naamste belanghebbenden zijn. aan den eenen kant wel te verstaan. De menschen of lichamen dus, die door de afschaffing der lollen een zeker Inkomen moeten derven. Voor wat, hoort wat, zegt het spreekwoord en zoo wordt voor de verdwijning der tollen zoo hier en daar een of andere compensatie geegven, waardoor de derving van inkomen in zekere mate wordt goedgemaakt. En aan de andere zijde staat de winst, dat het publiek, het verkeerswezen komen lof ruol en worden geolerkf door Olazen Buisje 75 ci Bij Apoth. en Drogislen van die lastige en soms dure tollen af zijn. Werkelijk, al hébben de tollen eeuwen getrot seerd. de victorie is "begonnen te Muiden, Het vliegtuig van de K. L. "M. dat na een aanvankelijken tegenspoed de reis naar Bata via met succes heeft volbracht zou, naar van de zijde van de dirtec'ie der K. L. M. wordt medegedeeld Woensdag 9 Januari den terug tocht naar Amsterdam aanvaarden, beladen vermoedelijk met véle goede wenschen en Tof felijke blijken van belangstelling voör de Hol landsche vrienden en verwanten. Schrijvend over den thans reeds meerdere malen herhaal de Holland-Indië-vlucht, denken we aan een andere tocht die wellicht met evenveel moed is voorbereid, door verschillende omstandighe den (waaronder eenige van finarïcieelen aard) niet tot de definitieve uitvoering kwam. We be doelen den tocht van het reddingscheepje ..Schuttevaer" over den Atlantischen Oceaan, naar New-York. Door den heer Schuttevaer en zijn (niet altijd heel getrouwe) makkers is indertijd hoog opgegeven over de uitstekende kwaliteiten van zijn scheepje, als „onzinkbaar" reddingsvaartuig. Het is te begrijpen, dat tal van zeevarenden met belangstelling naar de prestaties van Schut tevaer man en boot uitzien, omdat er toch nog altijd behoefte is aan een redding boot, die aan redders en geredden onder a'le omstandigheden levensbehoud kan waarborgen. Blijkens een reeds de vorige week uit Londen ontvangen bericht is de „Schuttevaer" van Ply mouth vertrokken om via Lissabon en de Azo- ren de reis naar New-York te aanvaarden. Het zal voorloopig met de proefvluchten mms* InJtf via» de XL L IL miM mes» «da vlot Doos30-60-90ct.Tube 80ci BijA^oth. en Drogisten gaan. Bij de vluchten naar Indië moet gebruik gemaakt worden van vreemde luchtvaartterrei nen in Azië, waarvan er eenige uitsluitend bestemd zijn voor de militaire luchtvaart, al worden ze dan voor enkele enoendenteele vluchten beschikbaar gesteld. Doch, er schijnt van de geboden welwillendheid ten behoeve van die incidenteele vluchten al te ruim ge bruik gemaakt te zijn, meer bepaaldelijk wat betreft de terreinen in Irak. De Engeische re geering kan nu voorloopig het gébruik dier terreinen niet langer toestaan en het gevolg hiervan is, dat de K. L. M. haar voorgenomen proefvluchten zal moeten uitstellen tot April. De laatste cijfers betreffende het Rotterdam- sche ha ven verkeer wijzen opachteruit gang. De Nieuwe Waterweg heeft over 1928 wat 'binnengekomen schepen betreft een ver mindering van ruim 700.000 ton scheepsruimle te boeken. Hierin zou zeker voor Rotterdam eenige aanleiding tot pessimisme kunnen schui len, waar 1927 was, na het jaar 1926, dat on- gunstigen Invloed ondervond van de En geische mijnwerkersstaking een aceer gunstig jaar, waarin de achterstand van 1926 wordt ingehaald. De achteruitgang wordt in hoofdzaak veroorzaakt door den minderen aan voer van erts en kolen. Hamburg en Antwer pen, 'beide hebben het wat het afgeloopen jaar betreft beter gemaakt. Hamburg komt een millioen ton hooger dan Rotterdam, Ant werpen blijft er nog bijna vierhonderdduizend ton beneden. Groote steden als Rotterdam bijvoorbeeld hebben neiging tot en behoefte aan expansif en verscheidene grootere en kleinere gemeen ten hebben zich reeds door de groote zuster in de nabijheid zien opslokken. Het uitbrei dingsplan, dat Rotterdam zich'ten doel stelt te verwezenlijken is in de naaste omgeving nu niet overal met sympathie begroet. Geannex eerd te worden is nu eenmaal voor sommige gemeenten niet het ideaal. Men denke slechts aan den tegenstand welken geboden werd toen de gemeente 's-Gravenhage haar oog richtte op Voorburg en Rijswijk. Verschéidene ge meenten om Rotterdam willen van annexatie door die stad wéinig of niets weten en er zijn er eenige, die in stede van een annexatijp af te wachten, zelf gaan uitzien op welke wijze ze zich in de toekomst tot grootere ge meenten kunnen ontwikkelen. 'Overschie en Schiedam hébben wel degelijk hun eigen uit breidingsplan. Of Rotterdam daarmee gebaat zal zijn? Vermoedelijk niet. Over enkele weken staan we alweer voor "de opening van de (twintigste) Jaarbeurs te Ulrecht. Deze zal gehouden worden van 1928 Februari. De opwekking tot deelneming is reeds van het bestuur uitgegaan in den vorm van een met foto's verlucht geschrift. Het jaar 1928 is een record-jaar geweest voor de Barneveld- sche eiermarkt. In totaal werden op de markt aangevoerd bijna 450°00C0 eieren. Van de eie ren-uitvoer naar 't buitenland lévert Barneveld met omgeving zeker wel een heel belangrijk aandeel. Onze eieren-uitvoer moet inderdaad van belang zijn, en wat men heeft wil men in den regel graag houden, mits het iets goeds is, natuurlijk. Een der Tweede Kamerleden heeft aan de ministers van Binnenlandsche Zaken en Land bouw en van Buiten!andsche Zaken gevraagd of het hun bekend was, dat Argentinië van plan was een invoerrecht op eieren te heffen van vijftien procent der waarde en onder meer is door hem gevraagd of de Nederlandsche re geering bereid is, stappen te doen om het ge vaar te keeren. BUITENLAND. De officieele nieuwjaarsrecepties en nieuw iaarstoespraken in de verschillende landen zijc al weer ©enigen tijd achter den rag en wie wee* of er niet vele. van de van weerskanten ten beste gegeven vriendelijkheden en minzame complimenten al weer totaal vergeten zijn door degene tot wie zij gericht waren. Over een zaak moet al bijzonder veel gesproken zijn en wel over de zoo noodige samenwerking om toch eindelijk en ten langen leste eens den veelbegeerden vrede te bereiken en duurzaam te maken. In een van de nieuwjaarstoespraken heeft de Duitsche Rijkspresident van de gele genheid gebruik gemaakt te wijzen op de te leurstelling van het Duitsche volk naar aan leiding van het feit, dat nog steeds een deel van het Duitsche grondgebied door vreemde troepen is bezet. Het is te begrijpen dat als de Duitsche diplomaten elkaar een „veel ge luk" toewenschten met de intrede van het nieuwe jaar. onder dat „veel geluk" bewust of onbewust ook verstaan werd de ontruiming van het bezette gebied. Door die ontruiming zal het Duitsche volk zijn volle vrijheid terug krijgen en zei Hindenburg alleen tus schen vrije volken kunnen grootsche gedachten van toenadering en vrede tot ontwikkeling ko men. Er is ln Dultschland overigens reden tot tevredenheid. Parker Gilbert, 'de agent-generaal voor de schadevergoedingsbetalingen heeft verslag uit- o*m W vimmdm jaar va» afpt waak zaamheid. Het Dawes-plan heeft met betrek king tot de schadevergoedingsbetalingen ook in het afgeloopen jaar goed gewerkt. Dat is een pluim, welken de Duitschers zich op den hoed kunnen steken. Het Dawes plan heeft goed, met succes, gewerkt: Duitschland heeft zich evenals in de voorafgaande jaren „loyaal en nauwgezet" van alle betalingen gekweten, In het algemeen is het beeld dat Parker Gilbert in zijn jaarverslag van den toestand der Duit sche financiën geeft nogal gunstig, mooier zelfs» dan bij het volgens sommige Duitsche bladen (o.a. het „Berliner Tageblatt") had behoeven te maken. De tegen een te gunstige voorstelling van hun financieele positie protesteerende Duit schers hebben eigenlijk gelijk: Parijs is tevre den over Parker's verslag en wel daarom, om dat Parker constateert, dat de economische toe stand van Duitschland steeds toeneemt, dat de invoeren en uitvoeren elkaar bijna dekken, dat de „Reichsbonte" nog nooit zoo'n groote goudvoorraad heeft gehad als ze thans bezit en dat de mark thans een van de best gestabi liseerde munteenheden is, die er te vinden zijn. Prettige dingen allemaal, voor Frankrijk omdat nu eenmaal ieder rechtschapen mensch zich over den welstand van een ander moet ver heugen, zeker, maar vooral daarom, omdat van een welvarend Duitschland meer te halen is, dan van een Duitschland, dat aanspraak meent te mogen maken op veler beklag. Parker Gilbert heeft gewezen op de noodza kelijkheid van volledige en definitieve regeling der schadevergoedingen, waartoe naar zijn mee ning de deskundigencommissie binnenkort de voorstellen zal moeten doen. Aan het eind van het afgeloopen jaaï heerschte in de Fransche regeeringskringeoi eenige spanning, idie verband hield met ge ruchten omtrent een mogelijk aftreden vaQ Poincaré. Doch, volgens latere berichten moet de spanning voorbarig, althans onnoodig ge weest zijn en zou Poincaré er niet aan denken heen te gaan. De zitting van het Parlement zou deze week Dinsdag heropend worden en dafl zou Poincaré zijn verdere plannen aan het Parlement voorleggen. Poincaré heeft zijn zin gekregen: de begrooting was voor einde 1928 door Senaat en Kamer goedgekeurd met inbe- grip van de verhooging der parlementaire scha deloosstelling en het onderwerp inzake onver- eenigbaarheid van bepaalde functies (((com missaris van een industrieele of financieele onderneming enz.) met het lidmaatschap van het Parlement. Een gevolg van het laatst be doelde wetsvoorstel is o.a. dat de Fransche Gouverneur van Marokko zijn ontslag als zoo danig heeft ingediend omdat ook rijn betrek king in Marokko onvereenigbaar is met het bekleeden van een zetel in den Franschen Se naat. De heer Steeg komt, of is dus terug nit Marokko, aangezien hïj de rol, weike hij ln dat land kan spelen, toch niet staat boven de rol, die voor hem als Senator nog weggelegd zou kunnen rijn,- al was 't maar bij een even tueelen Kabinetscrisis. Dezer dagen hebben zich stemmen verheven, verhief zich althans één stem, welke verkon digd e. dat Eurona. In navolging van de Pan- Amerikaansche Conferentie, welke een veertig faar geleden te Washington gehouden werd en waaruit- tenslotte de Pan-Amerikaan s<*hp Unie ontstond een Pan-Furoneesche conferentie moet biieengeropnen. De kanonnen zwijgen, zoo rofff man. die het ntan van genoemde con ferentie onperde, de kanonnen zwijg0", maar d° strijd duurt voort, en zijn wanens rijn veie: haat, vrees, onderdrukking, wraakzucht, en nog andere door Graaf Coudenhove-Kalergi met name genoemd°. De Pan-Euroueesche con- p°rentie moet bijeenkomen om den oorlog to Ukwideeren en Europa te verzoenen. De Euro- oeesche mogendheden mo°ten de poging wageaï »>*ar werelddeel in ooliMeV, econorniseh en onUnreei oozPht te organiseren. G^aaf Cóu- denhove-Kalerri ls van meening. dat de Vol kenbond in de tien laren van rijn bestaan ge hoond beeft deze taak niet te kunnen vervul len. De Pan-Fnroneesche conferentie moet er volgens hem komen er ls geen tijd te verliezen en dan moet er komen een Europeesche Sta- tenbond. afschaffing der douanerechten on derling. instelling van een Pan-Europcesche markt enz. Als 1929 dat alles kan opleveren.., moet er heel wat gebeuren, In Zuid-Slavië hebben de woelingen tus schen de verschillende partijen tenslotte go- leid tot een maatregel, waardoor de grondwet buiten werking gesteld Is, hetwelk de koning f.1 Zondag in een tot het Zuid-Slavische volk gerichte proclamatie deed weten. Er ls daar door een belangrijke wijziging in het regime gekomen. De koning heeft een nieuw Kabinet benoemd dat alleen aati hem verantwoording schuldig ls. Met het parlementarisme is het daar elthans voor fiet oogenblik tafge- loopen. De wetgevende en uitvoerende macht berusten Mj den koning, die de wetten opstelt en bij decreet afkondigt. Volgens de Londéri- sche bladen beteekent een en ander de Instel ling rmn mam «tas*m militaire dfePatrwm.

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1929 | | pagina 5