m n, WEGELING,s NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 11 JANUARI 1929 No. 1 HET DORP. Vandaag komen de laatste platen voor het dorp. Hoe zullen wij het nu eigenlijk noemen? ...\ieuwland" lijkt mij wel een mooie jiaam, maar wie anders wil bedenkt zelf maar iets goeds. Het zal misschien raadzaam zijn, ergens voor den ingang van het dorp een wegwijzer le plaalsen. Op den arm daarvan wordt dan de naam van het dorp aangegeven, opdat de inenschen den juisten weg gemakkelijk zullen kunnen vinden. De windmolen moet even buiten het dorp geplaatst worden, want jiij meet natuurlijk volop van den wind kunnen profiteeren. Van het dorp uit wordt dan een straat aangelegd, welk naar den molen voert, Hier is de molenaarsknecht met zijn eze,l welke ergens in de omgeving van den molen aan het werk is. Eiken dag draagt hij de zak ken meel op zijn rug naar de klanten in het dorp, maar als het te veel is, wordt de hulp van den ezel ingeroepen. Zï l m m ii rf Dan hebben we nog een paard met zijnkalkeeren om er genoeg te kragen, wnt de wei veulen, die rustig er„ ns in de weide grazen, den van de verschillende boeren moeien na Verder ook nog een koe en een varken en een schaap, allemaal dieren, welke in een landelijk dorp natuurlijk de eerste plaats innem n. Dez; dieren moeten jullie maar een paar maal tuurlijk goed bevolkt zijn, anders zou len de bezoekers van ons dorp zeggen, dat het „erg arm" was, zei je. De duiventil krijgt een plaatsje ergens mid den ojp een boerderij of op den grens van twee boerderijen. Duiven behooren ook bij een dorp. Dan is alles eindelijk klaar. Ik hoop dat jullie niets vergeten bent en dat alles goeden mooi gekleurd is en een goed plaatsje heeft gekregen. Misschien kunnen jullie het dorp zelf nog grooler maken met plaatjes uit pren tenboeken en andere dingen. Nu kunnen er natuurlijk door de weilanden rondom he dorp nog een paar landwegen gemaakt worden, waarlangs de boeren gemakkelijk hun ve'den uknnen bereiken. Het is een langdurig werk geweest hé? Maar ik hoop, dat jullie er aange naam mee bezig geweest bent. De geschiedenis herhaalt zich. NAAR BUITEN. NAAR BUITExN. Ook in de mode merkt men het telkens weer op, dat alles zich herhaalt en de dracht, welke men een jaar geleden voorwereldlijk zou hebben genoemd, is nu het allerlaatste. Zeer veel wordt daartoe bijgedragen door het feit, dat de tinten en motieven der bewerkte stoffen teruggaan tot het oude genre en dat is nu eenmaal een genre, dat niet post bij den modernen coupe, de slanke lijn en de gedachte van „alles recht en glad", welke onze mode zoo langen tijd gekenmerkt heeft. Wie zoo nu en dan in mode-magazijnen en stoffen- winkels eens rondneust moet reeds lang de flatteuze, rijk bewerkte kunstzijden gezien heb ben. welke overal in de teerste patet-kleuren te bewonderen zijn. Van zulke stof make men bij voorkeur een japonnetje als het hier afge beclde met een rok, die langs den zoom bijna drie meier meet; taille iets hooger dan ge woonlijk en de midden-voor-lijn geaccentueerd door een rij dicht op elkaar staan !e knoop jes. Men heeft ongeveer drie en een halve meter stof noodig als deze 90 ICO cM. breed is en een halve meter contnsleerende zijde voor de geschulpte manchetjes en kraag. Het knippatroon kost 55 cent en kan aan onze bureaux besteld worden onder no. 276 voor de maten 42, 44, 46 en 48. KRASSEN OP ZILVER. Poetsen met pastei van pijpaarde en zoete olie, welke met de vingers krachtig op het edelmetaal gewreven wordt, is een uitnemend middel voor het verwijderen van- krasjca op zilver. Sneeuw en vorst zijn twee dingen, die moe der noch kind kwaad zullen doen. In egendeel, zij zijn zoo goed voor de gezondheid en daar om raden wij alle moeders a n ook vooral in den winter, evengoed als deze zomers, met de kleinen te gaan wandelen en ze wat te laten spelen. Frissche lucht is het goedkoop sle en het beste medicijn voor ons allen, klein of groot. Men wake er natuurlijk wel voor, dat allen goed gekleed zijn en geen ka potte schoentjes dragen en als wij straks weer thuis zijn, dan eerst nazien of de voetjes droog zijn. VOORHEEN EN THANS. DE SCHAKEL. Terecht vergelijkt men een kinderloos hu welijk wel met een ketting, waaraan een scha kel ontbreekt.... dé schakel.'De rijkdom, wel ke er komt met de geboorte van een kindje is door niets of niemand te evenaren. Daarmee wordt de huwelijksband het hechtst bevestigd en krijgt het leven voor de ouders ganach an dere aspecten. Er zijn er zooveel in deze zor gelijke tijden, die zeggen: „Het leven is al duur genoeg voor twee", maar zij weten niet wat zij verachten en zij vergeten dat natuur zich wreekt, want dat als, eenmaal de dag ge komen is, waarop zij graag een wiegje in hun slille huis zouden willen gaan klaarmaken, zij misschien niet meer gezegend zullen wor den met de voldoening van hun dierbaarste wensch. De tijden mogen al donker en moei lijk zijn, de loonen mogen karig zijn, en de woningen schaarsch... nochtans houde men cen welkom gereed voor een nieuw, jong le ventje, want eerder dan ons zwaarder te belas- len zal het licht en zon brengen, die ons zul len sterken om de moeilijkheden, die er zijn of komen, krachtiger te overwinnen. In de dagen van grootmoeder, toen de mode nog zoo ingewikkeld en doorwrocht was, was het een eisch des tijda een kundige en zwijg zame naaister te hebben. Heden ten dage kan een vrouw bijna alles alleen maken, aangeno men natuurlek dat zij als meisje wat ge.eiid heeft. Ofschoon het misschien moeilik valt de jonge generatie van heden er toe te bren gen ook het zelf maken van kleeren als een nuttige en voor vrouwen zeer waardige te loeren waarde eren, moeten moeders toch niet aarzelen er haar meisjes toe aan te zetten. Niets staat hulpeloozer dan een vrouw, die niet eenigszins vaardig is met naald en draad en zij die zoo hulpeloos zijn kunnen U beves tigen hoeveel het hun waard zou zijn geweest wanneer zij als jong meisje er onderricht in nAA~~ kunnen kragen. NUTTIGE WENKEN. De mooie, spiegelg'adde opperv'akte van *t z.g. Fransch-gepolijste hout, dat men vooral veel voor lambrizeeringen gebruikt, Is buiten gewoon gevoelig. Het laagje vernis toont bij de minste aanraking met een of ander pu tig voorwerp dadelijk krassen en schrammen. Het is daarom aan te bevelen de plaatsen in het hout, waar men beschadigde plekjes ziet, goed in te wrijven met rauwe lijnolie, hetgeen de scheurtjes doet verdwijnen. Voor geval de schade te erna'lg Is, bijv. als de kras tot in het hout doorloopt, moet men het vernis voorzichtig verwijderen met heel fijn schuurpapier. Daardoor komt de opper vlakte van het hout bloot en deze kan nu met heet water worden gebet tot het hout dichtge trokken is. Daarna kan men met nieuwe ver nis de plaats weer opnieuw polijsten, waarbij men hoofdzakelijk op het verkrijgen van de- juiste kleur moet Letten. MANTELJAPON VOOR DAMES. Met manteljaponnen voor dames hebben w^j altijd zooveel eer ingelegd In onze mode-ru briek, dat wy nu de feestdagen om zijn en er weer aan aanpakken gedacht moet wor den beginnen willen in het nieuwe jaar onze dames een nieuw patroontje te toonen voor zijn degelijke, onverslijibare en voor al les geschikte jurk, waarmee men tegelijk netjes is, beschut tegen kou en gekleed voor lichte huiselijke werkzaamheden. Ala men goede rips of mooie tweed gebruikt zal de japon h.el wat keertjes gewasschen kunnen worden, maar vergeet niet dat zij den eersten keer een beetje krimpen zal en men dus de mouw niet te krap moet maken. Noodig zijn 2.50 M. stof van 125 6 135 cM. breed en daarvan houdt men nog wel stukjes over om eventueel een nieuwen kraag te maken als de eers'.e begint op te raken. Een knippatroon kan aan onze bureaux besteld worden on Ier no. 2/7 in de maten 42. 44, 43 en 48 en kost 55 cent. EEN VADER-CURSUS. In Londen heeft de gemeentelijke dienst voor volksgezondheid een avondcursus ingesteld voor jonge vaders en zij, die dit spoedig ho- pen te worden, alwaar de heeren onderricht worden in de behandeling en verzorging van een baby. De directeur van den dienst ver klaarde het noodzakelijk te achten, dat een man zijn vrouw het ook eens moet kunnen ver lichten en dat zulks dan moet geschieden zon der dat de baby daar het slachtoffer van wordt. Uitermate geschikt voor vaders van tweelingen, Iflkt ons zulk aan cursus.

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1929 | | pagina 4