m WEGELING.s NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 4 JANUARI 1929 No, t. HET DORP. Het wordt zoo langzamerhand lijd, dat er eens een winkel in ons dorp komt. Want na tuurlijk waar zouden de menschen hun waren en andere dingen vandaan moeien halen als er geen winkel was? We zullen dus beginnen met een kruidenierswinkel, waarin zooals in de meeste dorpen ook nog wel wat an ders gekocht kan worden. Des Zaterdagsavonds fr vooral zal het er erg druk en gezellig zijn. Naast deen kruidenierswinkel is nog' een klein winkeltje, laten we zeggen, manufacluren. De gevels van deze winkels moeten een frissche lichte kleur hebben, b.v. licht bruin. De da ken blauwachtig grijs. En geef ze een plaatsje vooraan in de dorpsstraat of wat ook heel goed is in de omgeving van de kerk, Verder hebben we dezen keer een flink res taurant. Ons dorp ligt immers in Gelderland of in Brabant en vooral des zomers is het er druk, door allerlei vacantiemenschen, die in de boschrijke en heerlijke omgeving komen uit rusten, Een restaurant is dus zeker ook wel op zijn plaats. Dit huis is zeer geschikt om het op den hoek van de dorpsstraat te zetten. Later komt er een ander groot huis tegenaan. Ook de gevel van dit huis moet een frissche en vroolijke kleur hebben. Om de veranda van het restaurant kan nog een tuin gemaakt worden. Op de teekening zien we reeds een stukje van 't hek. Dit hek grooter maken, zal met behulp van de reeds aanwezige losse hek ken, het werk van een oogenblik zijn. En hier komt een stukje van de „boschrijke en heerlijke omgevingEen dicht dennenbosch dat achter het bosch op een geleidelijk op loopenden heuvel groeit. Natuurlijk moet ook dit dennenbosch enkele maten gekalkeerd, /wor den, net zoo lang tot een voldoende hoeveel heid groen bijeen is om de" naam „boschrijke omgeving" té rechtvaardigen. Het kalkeerei zal de eerste keeren niet meevalleen, omda maar na een paar keer zal ook dit wel ge makkeelijk gaan. En danzoo precies hoef het niet, want straks wordt toch immers alle groen geverfd. Boven op den heuvel verheft zich een bel vedère. Dat is een kleine toren, van waaruil er zooveel „takken" aan de stammen zitten, men een mooi gezicht heeft op de omgeving. Bij heldere dagen kan men tot uren ver in. den omtrek zien. Natuurlijk mag zulk een belve dère in een dorp dat des zomers door zooveel vreemdelingen bezocht wordt niet ontbreken en derhalve hebben wij er ook een „gebouwd"a De kleur van den steen, waaaruit deze toren is opgetrokken is vuil geel. IJsselsteeu dus,' maar al tientallen jaren oud. Vergulde lijsten schoonmaken. Vergulde lijsten dienen altijd te worden afgestoft met een zachten borstel, liever dan met een stofdoek en met aanwending van een weinig spiritus kunnen zij altijd goed gehouden worden. 1. Uien-water. Voeg bij lU liter water evenveel bloem van zwavel als het kan op slurpen, en kook daarin vier of vijf fijnge wreven uien. Zeef het water, koel het af, maak de lijsten er mede schoon, waarbij een zachten borstel te gebruiken valt, la de lijsten drogen, en zij zien er weder al nieuw uit. 2. Vermeng 1 eetlepel gesmolten zeep met XU liter kokend water; voeg hier eed wijnglas vol geest van hersthoorn bij, er roer dan alles goed door elkander. Smeer dit mengsel met een zachten borstel op de lijst en nadat gij het er een minuut onge veer op hebt laten zitten, wascht gij he zorgvuldig met schoon water weder af, en laat de lijst in de zon drogen. MODE 11)29 \OOR MANTEIJS. De rug van dezen mantel Is het modernste voor wintermanleis voor dames en meisjes. I r is, hoewel het er heel doorwrocht uitziet, geen enkele reden, waarom dit soort rug-gar neering niet door iedereen gemaakt zou kun nen worden, daar het geheete geval slechts be staat uit oen stolpplooi langs het midden van den rug en de zijstukken zijn gebogen rond de zijnaden, waar zij de rechle voorpanden ont moetten. Deze zijn omgerold om revers te vor men. welke een geheel vormen met de prettige bontkraag. Drie me'er vijftien laken, velours of mooie tweed is genoeg voor zulk een jas als de stof tusschcn de 125 en 135 cM. breed is. Een knippatroon kost 55 cent en kan aan onze bureaux besteld worden onder no. 275 in de bovenmaten 42, 44, 46 en 48. NUTTIG EN TOCH CHIQUE, Ziehier twee eigenschappen, welke men in dezen tijd van noodzakelijke zuinigheid met uren zoowel als geld, feitelijk aan elke japon zou moeten stellen. Maar dat gaat heiaas niet zoo gemakkelijk want het is een heel zware opgaaf een japonnetje te ontwerpen dat in huis gedragen kan worden zonder direct bedor ven te zijn, en tevens geschikt is om eens voor „mooi" aan te doen. Ons model no. 274 komt er vrij dicht bij zouden wij zeggen. Het dia gram rechts van het plaatje toont duidelijk de geestige methode voor het maken toege past. Twee plooien in den voorkant van de rok; een vlakken, rechten rug en de geheele taille met een rechte lijfi aari het eenvoudige lijfje bevestigd. Een vroolijk gekleurde zak doek, schuin in tweeën geknipt van punt to! punt, kan gebruikt worden voor de cascade en de taillle-garneering, als men geen tijd genoeg heeft om iets anders te maken. Flu weel is de aangewezen stof voor zulk een ja pon. maar misschien zijn er dames, die de voorkeur geven aan een zijde-arhlige stof en dan nemen zij natuurlijk kunstzijde, wel crepe de-chine of het altijd populaire marocain, het zij in wol of zijde. De benoodigde hoeveelheid is: fluweel 3.35 meter van 90 of 100 breed of 2.50 meter van 135 breed. Een knippatroon kost 55 cent en is onder no. 274 te bestellen aan onze bureaus voor de bovenmaten 42, 44, 46 en 48. onbeschermd moeten gaan? Bedenkt, dat d< oude spreuk „Onwetendheid" is de beste be scherming tegen zonde" in onze samenleving verouderd en niet meer van toepassing is. Nu is de beste bescherming: Vader en Moeder, die hun kinderen voorbereiden voor den dag, waarop zij zeelfstandig zullen moeten handelen den dag waarop zij kennis zullen maken met zooveel nieuws, zooveel goeds en zooveel kwaad. Moèdig door het geven van vertrou wen uw kinderen aan tot vragen. Een meisje of jongen van vijf, dat geleerd heeft'te vragen zal dat ook doen als zij (of hij) twaalf of twee-en-twintig is. En onthoudt dat moeder s voorbeeld in huis den jongens ydoral. een hoo- gen eerbied en waardeering moet geven voor: de vrouw. KWEEKT VERTROUWEN. Hoe zijl ge van plan uw kinderen uit te sturen in de groote maatschappij? Krijgen zij het harnas der wetenschap mee of zuilen zij NUTTIGE WENKEN, Flesschen, met vergif gevuld, kunnen ge- fmakkelijk van de andere flesschen onderschei- |den worden, zelfs in het donker, wanneer men vier of vijf spelden boven in de kurk steekt, terwijl de kopjes er bovenuit blijven steken. Dat zal voor hen, die de beteekenis van de spelden Jniet weten aanleiding zijn om den inhoud van de flesch zorgvuldig te onderzoeken. Wit bont, dat noodzakelijk verfrischt moet worden kan worden bestrooid met magnesia- poeder. Dit moet overvloedig en gelijkmatig gebeuren en het beste gebruikt men daarvoor een vloer-drenker. Daarna wrijft men de mag nesium zorgvuldig in met de vingertoppen, iaat dit eenige uren zitten en borstel flink uit. 't bont zal na deze behandeling weer even wit en frisch zijn. Het vergulden van lijsten. Borstel de lijsten af met zeep en water om het stof te verwijderen, spoel met koud water na, doch droog de lijsten niet af. Doop een penseel in een mengsel van liter goudlijm, i/s liter geest van terpentijnolie, en 60 gram best diep goudpoeder en strijk deze vloeistof op de lijst, die gij daarna verscheidene dagen moet laten drogen. Ver meng daarna in een kopje iets van de lijm en het goudpoeder, zoodat het gemakke lijk uit te strijken is, en doe er dan een tweede laagje overheen. Gebruik daaivoor een zeer zacht penseeltje.

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1929 | | pagina 6