2e 13lad. Wage lings Hieuwsóad Neemt toch het beste AbdusïroOP van Vi*l|dag';3 December 1926 No. 48 December is In't land. De wintermaand, maar met haar gezellige genoegens. Waar het buiten koud en guur kan zijn, moet men binnenshuis de warmte en de ge zelligheid zoeken. En zou er wel een maand wezen, die zoo ruimschoots ons dit genoegen brengt? Staat vlak aan het begin niet de Sinterklaasavond met zijn ver rassingen en heeft men niet dagen te voren, zich druk gemaakt met een echt gezellige drukte als voorbereiding daartoe? Daar zijn zoo van die oude gebruiken, die wij in dezen alles-wegkritiseerenden tijd, toch niet gaarne zouden missen. Zoo niet het Slnt-her-CIaes-feest het kinderfeest aan het begin der maand. Mag de Bazuin ditmaal eens met dezen heilige aanvangen en zijn lezers er iets van vertellen? Want al ie het, dat onder de kinderen de vraag bestaatIs er een Sinterklaas en al is het, dat soms al heel vroeg een kleine man durft bewerenik geloof er niks van, en een nog geen vijf jarig meisje zich liet ontvallen i „Die" kan wel voor Sinterklaas spelen, een ontboezeming, die weergeeft, dat dit kind ook al door den twijfelgeest is aangegrepen, wij weten, als oudere menschen toch wel, dat de St. Nicolaaslegend© rust op historischen grondslag. Wij we ten, dat deze mysterieuse, weldoende persoonlijkheid heeft bestaan. En hoewel men hem meestal uit Spanje laat komen, lag het tooneel van zijn leven en werkzaam heid toch in het verre Oosten, ln Lycië een klein Azia tische provincie. Geboren ln de stad Patara, omstreeks 300 na Christus, heeft hij den bisschopsstaf gezwaaid over de Christelijke gemeente van Myra, welke stad wellicht daardoor nog meer bekend is geworden, dan door het feit, dat de Apostel Paulus aldaar op zijn reis naar Rome aankwam en daar van schip verwisselde. Nicolaas was de zoon van Epiphanius en johanna, rqke menschen, wier echt langen tijd kinderloos was gebleven. Hij groeide op als een vrome jonge man, en de rijke fantasie der latere tijden weet mede te deelen van zijn diep besef over matigheid en ingetogenheid, immers nog maar weinige maanden oud, wilde hij op vastendagen tweemaal in de week, slechts eenmaal daags de moe derborst hebben zoo groeide hij op voorspoedig en ge lukkig. Na gewoon onderwijs te hebben ontvangen, werd hij aan de zorg van een tweetal priesters toevertrouwd en Nicolaas wenschtezich tot de priesterwijding voorte be reiden. Ook uitdezen tijd weet de fantasie te spreken van de wonderen, die hij deed. Het wonder der gene zing van den kreupele aan de Schoone poort des Tem pels, door Petrus en Johannes, herhaalt zich. Bij het verlaten van het kerkgebouw vraagt hem een kreupele vrouw om een aalmoes. En de jonge man, die reeds nu bekend stond om zijn milddadigheid, zou die gaarne gegeven hebben, indien hij niet reeds alles had weggeschonken. Een ding echter, voelde hij te bezitten, de wondermacht ter genezing en met krachtige stem roept hij j „In den naam van jezus Christus, sta op en wandel". En de Yrouw stond open wandelde en loofde God. Nieolaas' oom, de Aartsbisschop van Myra zal hem tot priester wijden en de wijze woorden, die zijn neef sprak, deden hem in vervoering uitroepen i „Met Nico laas gaat voor Gods werk een nieuw licht op. Heil zij den kudde, die hem eens tot Herder raag hebben." Eigenaardig,! dat heil|was juist aan zijn kudde bescho ren Kort na de wijding breekt de pest uit. Nicolaas' ouders sterven beide aan deze ziekte, en hijzelf trekt zich terug in het klooster Sion, maar keert weerom, en dat juist in den tijd, dat te Myra een nieuwe bisschop werd gekozen. De keus was heel moeilijk en men kon niet tot overeenstemming komen, maarj gaf het over aan de leiding Gods, door hem te zullen erkennen, die den volgenden morgen het eerst in de kerk zal zijn. En ziet die eerste was Nicolaas. Hij was gekomen, om mede te bidden om den nieuwen herder. Ieder was er van overtuigd, dat was Gods vingerwijzing. Enalzoo werd Nicolaas de bisschop van Myra. En dan verme nigvuldigen zich de verhalen van zijn goedheid en won dermacht. Op een goeden dag verneemt hij van een edelmoedig heer, die groote geldelijke verliezen had ge leden, dat hij zijn drie dochters uit bedelen zou laten gaan. Nicolaas hoorde het en trok te middernacht met goedgevulden goudbuidel naar do woning van den onge lukkige. Daar aangekomen zag hij door het venster, aandoenlijk weenend, den man neergeknield voor het bed der dochters, die sliepen. Toen opende hij zacht- kens het venster enjliet den zak met geld op den vloer vallen. En als hij 'dan later hoort, hoe goed'dat geld besteed werd, dan herhaalt hij zulks verschillende malen. En hieruit zou het gebruik zijn afteleiden, om op den avond voor den dag van dezen heilige, elkaar in het geheim geschenken te geven. Van toen af werd zijn Naam nog meer bekend. Nog een verhaal. Op den dag zijner bisschopwijding, toen hij zijn intrek had genomen bij een weduwe, was de vrouw bezig haar kind in een steenen bad te wasschen, dat op een vuur stond. Midden onder haar werk, denkt zij aan de plechtigheid in de kerk, en zij Ijlt weg, en denkt niet aan het gevaar, dat haar kleine loopt, in het steeds warmer wordende water te verbranden. Eerst op weg naar huis, dringt het tot haar door en zij verteert van angst. Maar thuis komend, ziet zij baar kind, gezond en wel in het bad zitten en het speelt met de waterbellen, die uit het ko kend water omhoog rijzen, Zoo wordt hier deze heilige [eteekend als de vriend en beschermer der kinderen. Hoe waarheid en fantasie hier dooreen gemengd mogen zijn, kunnen we toch niet anders aan met dank bare herinnering terugzien op het leven van dezen man en mag van hem wel het Spreukenwoord van toe passing zijn t „De gedachtenis des rechtvaardigen zal tot zegening zijn." Op den zesden December van het jaar 352 stierf hij, beweend door duizenden. Vergeten werd hij nooit, Men zegt, dat zijn lichaam te Bar! in Italië zou be graven zijn, en dat hij daar als schutsheilige der kunsten wordt beschouwd. De verhalen omtrent dezen heilige zijn in de Middeleeuwen overgebracht naar onze Westersche landen, evfenzoo de herdenkingsdag op 6 December. Ze- want anders kon het middel nog wel eens erger blijken te zijn, dan de kwaal. Er is toch nog wat jeugdige on bezonnenheid op de wereld. Te Middelburg werden deze week een paar lezingen gehouden. Voor den Protestantenbond sprak Ds. H. Theesing uit Middelie over; „Het levend Godsbewijs." Spr. ging uit vande Filippus-vraag i „Toon ons den Vader en het is ons genoeg." en Christus' antwoord „Die Mij ziet, die heeft den Vader gezien." Men moet dus alt jrediker van God, Hem laten zien. De oermensch zag iet Goddelijke alleen in wat hem verwant was. Eerst ater werd God ook de scheppende levenskraoht, werden de verschijnselen der geestelijke cultuur als openbaring Gods gezien. De Joodsche godsdienst ervoer dit het eerst. Maar de Filippus-vraag kwam. Waar is God Het eenige wat redding brengt, was de overtuiging,, dat de Booze een tusschentijdsche regeering heeft. En Chris tus'' antwoord wasZie in Mij het bewijs van Gods be staan. Spr. meent dat het ware verhevene hier op aarde kor zullen ook zij wel gelijk hebben, die in het Sinter klaasfeest allerlei oud-Germaansche bestanddeelen vinden. Die in den „Zwarten Piet", een metgezel van den god Wodan zien en in den schimmel, een nakomeling van Wodan's rijdier, terwijl het opmerking verdient, aat in Frankrijk de heidensche figuur van den „Zwarten Piet" geheel ontbreekt. En dan zal dat zeker wel tot meerder genoegen zijn van de „stoute" jeugd, die daar ongehin derd allerlei kattekwaad zal kunnen uitvoeren, zonder vrees voor roe of zak. Hoe dit ook zij, de gedachtenis aan dezen heiligen man blijven nog lang onder ons voort leven en de St. Nicolaasdag bronge nog maar vele en prettige verrassingen. Voor één ding mogen eehter de ouders gespaard worden, dat hun geen verrassing bereid worde, als die menschen in Philadelphia, in Amerika, waar het echtpaar Scott op een gegeven oogenblik tot de ontdekking komt, dat hun dochter Maria er Yan door is gegaan met den student Blessing. Er zou misschien wel geen bezwaar zijn geweest tegen een huwelijk tusschen die beiden, want Blessing was een goede partij, en naar geld wordt nog wel eens geïnformeerd, maar Marie was nog zoo jong, nog maar 15 jaar. Terecht oordeelde haar moe, dat dit nog geen leeftijd is, om in het huwelijk te treden. En dus stelde zij pogingen ln het werk om dit huwelijk te verijdelen. Maar als zij den vluchtelingen op het spoor is gekomen, dan volgt de onaangename verrassing, dat zij telaat komt. Alles gaat toch in Amerika zoo snel. En Marie is mevrouw Blessing geworden. Mevrouw Scott is woedend. Van zulke verrassingen houdt zij niet, en zij kan nu niet anders, dan haar doch ter, op haar manier ook een verrassing bereiden. In een ommezien tljds heeft zij het Jeugdige mevrouwtje van de zij van haar echtgenoot genomen en haar over hare knie gelegd en verrassend snel volgen de klappen van een flink pak slaag. Tot verbazing van den vrederechter en tot droefheid van den ook nog jeugdigen, nieuwbakken echtgenoot, die met beteuterd gelaat aanziet, hoe zijn vrouw 'weer kind is geworden, en die het niet aandurft zijn vrouwtje te beschermen tegen de rechtmatige woede van zijn schoonmoeder. Die verrassing is ook hem te machtig. Temeer, daar een nieuwe verrassing hèm spe ciaal wacht, de komst zijner ouders, die ook hem onder handen nemen, zij het niet in den letterlijken zin van Maria's moeder. Hoe het verder gaan zal? Misschien komt alles nog wel goed. Twee gewichtige factoren zul len hieraan medewerken. Wet is wet en geld is geld 1 En deze beiden zullen wel zorgen, dat het paar een paar blijft. Maar moeder Scott zal dan geen nieuwe verras singen meer moeten|bereiden. Van vlug trouwen gesproken op het meer van is. Wij moeten God zoeken ln de diepte van het leven, wij moeten het Goddelijke in ons geboren laten worden, De mensch zelf is Christus bij mogelijkheid en moet Christus worden in werkelijkheid. Wij moeten afdalen in ons binnenste, dan zal zich God als het beste Gods bewijs in ons openbaren. De andere lezing werd gehouden door den Heer H. A. Enkelaar, leeraar aan de Ambachtsschool aldaar. Deze lezing was bestemd voor leerling-machinisten ter Koopvaardij. Spr. hield haar, om zijn hoorders te prik kelen de werkelijkheid der Egyptische koningsgraven, pyramiden enz. in Egypte te willen zien, als zij straks door het kanaal van Sues gaande, oponthoud zullen hebben en de gelegenheid aangrijpen om kennis te ma ken met de wondere beschaving der oude Egyptenaren, Spr. gaf eerst een overzicht van land- en volksgeschie- nenis, sprak over Menis, de stichter der Dynastie en van de stad Memphis. Vervolgens werden allerlei mo numenten, standbeelden, gouden voorwerpen gevonden in de graven van Ida en Tuax- Na de pauze werd de koningsvallei bezocht, o,a. het graf van Toetank-Amen en het gouden omhulsel der mummie van dezen vorst. De begrafenisplechtigheden in den tempel, op de Nijl, en bergen, dat alles liet spreker zien met zeer mooie platen. Ue heer Visser dankte spreker zeer bijzonder woor zijn schitterende voordracht en hoopte, dat de heer E. een volgend jaar weer d.g. lezing mocht geven. De afdeelingen van het Groene Kruis te Westkapell© en Arnemuiden vergaderden deze week. In Westkapelie Maandag 22 Nov. Dr. Plugge berichtte, dat rijwiel brancard der afd. Vlissingen ter beschikking ztl worden gesteld voor de afd. W. De afgevaardigde naar do Pro- Constanz had een verloofd paar aan boord der boot ruzie gekregen. En de jongeman schoot zijn geliefde met een revolver, waardoor hij haar licht verwondde. Toen strafte hij zichzelf met dezelfde straf waarop de twee zich verzoenden. De strafrechter riep echter den jongen man ter verantwoording. En de jonge bruid trad als advocate voor hem op, met de overredingskracht, die in haar was. De rechtbank veroordeelde den te onstui- migen jongeling, Hot 9 maanden gevangenisstraf, voor waardelijk. De conditie werd gesteld, dat als de veroor deelde binnen 5 Jaar het voorwerp zijner liefde huwde, het vonnis niet zou voltrokken worden. Dat was tegen geen dooven gezegd. Het paartje trok zoo g uw mogelijk naar den burgelijken stand. Het is nu maar te hopen, dat de revolvers uit het huls worden gebannen of beter nog, dat de duivel der oneenigheid uitgebannen blijft, vinclale vergadering bracht verslag uit. Enkele noodige artikelen zullen worden aangeschaft, echter wordt teruggekomen op de aanschaffing van een hoogtezon-installatie. Dr. Engelbregt zal een cursus geven voor eerste hulp bij ongelukken. De begrooting wordt vastgesteld. Herkozen werd dhr. B. P. Baay en gekozen de heer Wolringh van der Hoop. De vergadering was helaas slecht bezocht. Te Arnemuiden vergaderde de afdeeling Vrijdagavond. In de kosten der T. B. C. be-, strijding is ontvangen van de Prov. Ver. tot bestrijding der T, B. C. f 75.—, van het Rijk f 384 De verdere kosten van den vervolgcursus„Eerstehulp bij Ongelukken" wordt voor rekening der vereeni ing genomen. Dr. W. F, Th. v. d. Bijl stelt zich beschikbaar voor dien cursus. Het verplegingsmateriaal bevindt zich in goeden toestand De begrooting komt ter tafel en wordt vastgesteld. De aftredende bestuursleden worden herbenoemd. Evenzoo, voor den tijd van een Jaar, de magazijnmeester-bode, den heer J, J. Horssen. Door den Midd. Bestuurdersbond en den Chr. Bestuur- dersbond Is aan den raad een adres gericht met het volgend verzoek i 1. Ook dit jaar, evenals de laatste voorafgaande Jaren, aan de werkeloozen en hen die aan de werkverschaffing zijn te werk gesteld, met Kerstmis een extra uitkeering te verstrekken. 2. Evenals in den winter 1925'26 voor de komende wintermaanden een toeslag voor brandstoffen te ver strekken aan onder sub. 1 bedoelde personen. Te meer meenen adressanten dezen toeslag te moeten vragen, omdat de brandstoffen, vergeleken bij den vorigen winter, abnormaal hoog in prijs zijn en voor werkeloozen nog moeilijker te bereiken. Te Souburg is opgericht een comité van actie tegen het verdrag met Belgiö. Alle ingezetenen zullen in de «oor Uw borst. Al die straffe en prikkelende middelen kunnen niet Heilzaam zijn voor Uw gestel. Akker's Abdijsiroop wordt bereid met kruiden» extracten en bevat dus geneeskrach tige stoffen in den vorm waarin de natuur ze aanbiedt Indien U run Uw hoert of bronehitie wU» aikomea, koopt den nog heden een flesch De onovertroffen heilzame werking op Uw edomhelingaorgenen cel U spoedig overtuigen, del ge inderdeed het beate genomen h .bt. Overal verkrijgbaar k f 1.60, 2.75 en f 4.60 paf fleech.

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1926 | | pagina 5