BURGERLIJKE STAND WEGELING's NIEUWSBLAD VAN 29 OCTOBER 1926 woord sprak voor den bond op welke rede een aangename discussie volgde. Eveneens te dezer plaatse vergaderde de entrale Anti-Revolutionaire Kiesvereeniglng in het kies district Middelburg. De aftredende bestuursleden werden herkozen, in de penningmeesters-vacature werd voorzien door de benoeming van den heer J. W. van 't Hoff van St. Laurens. Bij de a.s. Statenverkiezing gaat men werken met een lijst voor lederen kieskring, weike lijsten dan aan elkaar verbonden worden. De kiesvereenigingen zullen hun candidaten aanwijzen, zij dienen een lijst in met hoogstens 8 namen De heer A. D. Littooij bracht verslag uit, als afgevaardigde naar het Centrale Conventie in 's Oravenhage. De heer W. A. de Rijcke Sr. werd als aftredend penningmeester een woord van dank gebracht. UTot afgevaardigden naar het Provinciaal Comité werden gekozen de heeren mr. P. Dieleman, mr. A. A. de Veer en L. J. van Voorthuijsen. De heer J. H. Geschiere wenscht geen nieuwe candidatuur te aanvaarden. „Gemeenschap pelijk belang", de geitenfokvereeniging te Souburg ver gaderde in café Verburg. Besloten wefd een tweeden bok aan te schaffen. Een punt werd aangehouden, nl. het organiseeren van een melk-wedstrijd. Als afgevaardigde naar de provinciale vergadering te Middelburg werd aan gewezen dt heer L. Davidse. Bijzondere opzienbarende gebeurtenissen hadden niet plaats. Alleen zij vermeld, dat Dinsdag 19 Oct. te Nieuw en St. Joosland voor den burgemeester werden geleid 2 personen uit Heinke .szand, T. genaamd, v rdacht van Inbraak met diefstal in de schuur van Gebr. Mesu aldaar aan den Rijksweg. Een hunner bekende. Na verhoor zijn zij naar Middelburg overgebracht, om voor den officie van justitie geleid te worden. Rijks- en gemeentepolitie hebben huiszoeking gehouden en in beslag genomen een paar lederen handschoenen. Er zijn er nog meer ver miste voorwerpen, waarnaar onderzoek wordt ingesteld. Inbreken schijnt wel een specia 1 vak te zijn tenminste men leest nog al eens van pogingen daartoe. Hoewel die niet altijd slagen. En dat is maar goed ook. Onver rikt moet blijven vaststaan: „Gij zult niet stelen 1" En wie er zich aan waagt, moet de gevolgen ondervinden. Soms reeds vóór de dief met zijn buit is verdwenen. Daar kan het heer van meespreken, die vorige wéék ergens in de Achtersloot te Ijsselstein, zulk een poging waagde. Als echt werk der duisternis deed hij het midden in den nacht. Maar zoo stil deed hij het niet, of de 46 jarige mej. Bosch werd er van wakker. Wonderlijk gevoel, als men een vreemd manspersoon voor zijn bed ziet staan. Maar de juffrouw bedacht zich niet lang. Dicht onder haar bereik lag een klomp. Zij sprong op, greep dien, met de eene hand en me de andere den inbreker, 'twas alles werk van éen oogenblik en in even korten tijd als dit geschied was, had zij hem de boerderij uitgedreven. De -inbreker onthutst zoo had hij zijn „man" niet denken te vinden en hij wist dan ook niet beter te doen dan zijn heil te zoeken in een smadelijke vlucht. Fluks zijn fiets besprongen en in de richting van het stadje ontsnapt. Maar ook de juffrouw greep naar haar fiets en ging naar ijselstein om er de politie-wacht te waar schuwen die nu onderzoek instelt. Het hoeft niet vermeld, dat bij deze inbraak niets werd gemist, het eenige, waarvan de man zich had meester gemaakt was haars vaders jas maar deze bleef bij de overhaaste vlucht liggen. Deze boerderij zal zeker wel voorloopig van d.g. ongenoodigde bezoekers* verschoond blijven, dank zij het krachtdadig optreden der bewoonster. Niet opzienbarend, maartoch véél volk trekkend, is de gebeurtenis van Zaterdagmiddag te Vlissingen, toen aldaar met goed gevolg de torpedobootjager „de Ruyter" van de werf der Kon. Maatschappij „de Schelde" te water werd gelaten. Deze boot is in aanbouw voor de Ned. Marine. Mevrouw Ferwerda—van de Poll, echtgenoote van den toekomstigen commandant nam de laatste be letselen weg. Verschillende autoriteiten waren tegen woordig. Na de plechtigheid werd aan de genoodigden in het kantoor der Maatschappij een lunch aangeboden. Een schip te water gelaten, het is een mooi gezicht, angstig is het echter als een auto te water rijdt, zulks geschiedde Zaterdagavond te Middelburg, toen een Che vrolet op den Kinderdijk achteruit draaide het water in. Gelukkig wisten de beide inzittende personen, alhier woonachtig, zich te redden. Zondagmorgen is de auto op sleeptouw genomen en aan wal gebracht. Alles bleek geheel in orde te zijn. Waar met eenigen schrik vernomen werd, dat enkele personen te Vlissingen in de barakken zijn opgenomen, omdat men vermoedde te doen had met typhuslijders, kan het tot gerustheid stemmen, dat het bacteriologisch onderzoek te Utrecht heeft uitgemaakt, dat het hier geen typhusgevallen betreft. Zooals men weet heeft het college van Ged. Staten het raadsbesluit tot wijziging van de gemeentebegrooting inzake den bouw van een ziekenhuis niet goedgekeurd. B. en W. zullen nu voorstellen, bij de Kon ngin voor ziening te vragen in deze beslissing, het is bekend, dat v drie van de vier leden van het college voorstanders zijn van den bouw van een nieuw ziekenhuis. Te Veere nam Zoncjagmiddag ds. I. K. Wessels, pre dikant bij de Geref. Kerk aldaar, afscheid van zijn ge meente, sprekende naar 1 Petri 5:10, 11. Na de gebrui kelijke toespraken, werd het woord gevoerd door ouderling Dekker, ds. van Dijk en ds. Telkamp. De scheidende leeraar had zijn gemeente zes jaren gediend. Te Oostkapelle vergaderde de raad der gemeente. Er werd besloten ontheffing te vragen voor een jaar om op de lagere school lichamelijke oefeningen te geven. Verder dat er bij het postkantoor een lantaarn zal wor den geplaatst. Tot lid der Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs wordt benoemd de heer P. Corne- lisse. Voor de benoeming tot onderwijzeres in nuttige handwerken ging de raad in geheime vergadering. Elf sollicitatiën waren ingekomen. Benoemd werd Mej. de Wed. J. van Kasteel—Beckes met 6 stemmen. Een was uitgebracht op mej. P. A. Verhage te Koudekerke, die no. 1 stond op de voordracht met mej. M. v. Houte te Middelburg als no. 3. De gemeente-veldwachter ziet zijn verzoek om een stukje moesland der gemeente in bruikleen te mogen hebben, in beginsel ingewilligd. Een schrijven is nog ingekomen van den Directeur van „Vrede-rust" om betaling voor de verpleging van een krankzinnige uit deze gemeente gedurende 20 Februari, tot 24 Maart 1926. Daarna weer geheime vergadering. Laat ons ditmaal onze Bazuin beeindigen met te luisteren naar wat het tijdschrift „Buiten" ons mededeelt omtrent geneeskracht van groenten. Niet te verwonderen is het, dat een groot aantal onzer geneesmiddelen uit het plantenrijk afkomstig zijn. Wij hebben derhalve geen recht groenten als eén bijvoegsel te beschouwen, alleen om in ons menu wat afwisseling te brengen Zij bezitten wel degelijk voedende en opbouwende kracht Wij hebben dus volstrekt geen reden den spot te drijven met vege tariërs, die zich onverschillig uit welke oorzaak, van het gebruik van vleeschspijzen onthouden Wij weten trouwens, dat alle wilde volken, benevens vleesch, ook wortelen en kruiden gebruiken, welke"zij in het bosch verzamelen. Sommige planten bezitten in hooge mate geneeskrachtige eigenschappen, terwijl andere vermeden moeten worden, wegens het gif, dat zij bevatten. Van Kina en Kinine spreken wij niet; de geneeskrachtige eigenschappen daarvan zijn algemeen bekend. Een af treksel van paardenbloemwortels is een uitstekend middel tegen de koorts, die plaag van onze lage landen. Spinazie werkt rechtstreeks en voordeelig op de nieren Asperges reinigen het bloed. Selderij werkt bijzonder gunstig op het Zenuwstelsel. Tomaten zijn goed voor de lever. Rapen geven eetlust. Salade en komkommers verfrisschen. Look prikkelt den bloedsomloop en wekt de vorming van speeksel en maagsap op. Ajuin versterkt het spijsverteeringskanaal en alsem den bloedsomloop, Donderblaren verdrijvenkeelontsteking enwaterkanker ont steking van het tand vleesch. De jasmijn bestrijdt maag krampen. Kaarsjeskruid verzacht nier en ingewandspijn Rabarber verdrijft de gal en bevorderd den stoelgang. Suikerij of eichoreilof zuivert het bloed. Vlier verzacht de borst en verdrijft den brand. Wie dus in het algemeen gezegd, dagelijks een voldoende hoeveelheid groenten gebruikt, bevordert zijn gezondheid in hooge mate. KORTE KLANKEN Verleden week raakte het Lettische stoomschip „Latves" voor den Boulevard Bankert alhier aan den grond. Met sleepboot-assistentie van de „Humber" kwam het weer vlot en wegens defect aan de machine kwam alhier binnen het Engelsche stoomschip „Scotsman." Te Middelburg viel een der opvarenden van een aan de Loskade liggende boot. bij het aan boord gaan tusschen kaai en schip. Met den schrik en een nat pak kwam hij weer vrij. Tot hoofd der R. K- jongensschool te Vlissingen is benoemd de heer A. Aistermans, onderwijzer aan de R. K. Muloschool te Sassenheim. Een eigenaardige vondst deed het personeel der gemeente-rein. te M'burg. In het huisvuil werd een gouden heerenring gevonden, een zegelring, welke op het kan toor op den Dam is terug te bekomen. Te Serooskerke is Donderdagavond in de Ned. Herv. Kerk een nieuw kerkorgel ingewijd, geschenk van wijlen mevr. M. W. Tak—van Vollenhove. Het orgel is geleverd door den heer Standaard te Rotterdam en werd bespeeld door den heer A. P. Varel, organist der Groote Kerk te Vlissingen. Ds. Vosser hield een gelegenheids rede. Het oude orgel is verkocht aan de Geref. Kerk te Gapinge. VLISSINGEN van 21—27 October 1926. Ondertrouwd N. P. A. de Hamer 25 j. en C. L. de Bruijne 26 j. A. j. Belfroid 34 j. en j. C. Step 38 j. C. v. d. Grijp 27 j en A. Schuurbiers 23 j. GetrouwdJ. v. Gelder 62 j. en A. P. Verhagen 48 j. de Smit 21 j. en C. Kervink 23 j. BevallenJ. C. List geb. Ree z. C. Kemeling geb. v. Gent d. A. Streefkerk geb. Wouterse d. A. G. C. de Hree geb. Vandekerckhove d. P. E. Gijselman geb. Koolwijk d. j. de Smit geb. Marchand d. C. R. j. van Hijfte geb. de Roos d. N. Verplanke geb. Hulszoon z. OverledenE. A. H. Schoonis man van S. van de Bergen 60 j. L. Muijskens wedr. van M. de Grand 80 j. D. C. Luitwieler jd. 50 j. SOUBURG van 6—27 October 1926. OndertrouwdCornelis v. d. Broeke 44 j. en Neeltje Dane 41 Cornelis Lein van Sorge 30 j. en Stof- felina Dane 30 j. Getrouwd: Johannes jacobus Passenier jm. 29 j. en Elizabeth Maatje Goedbloed jd. 23 j. jozias Daniëlse jm. 26 j. en Martina Adriana Krokké jd. 26 j.Willem Kerkhove jm. 25 j.. en johanna van Walraven jd. 22 j. Abraham Marijs jm. 23 j. en Krina M. Arendse jd. 24 j GeborenWilhelmina |acoba d. v. Pieter Schot en Martina van Schaik Jacob z. v. jacobus Castel en Cornelia Wilhelmina Florisse Johanna d. v. Abraham Kaljouw en Leuntje Poppe Janna Suzanna dochter van Andries Schout en Neeltje Marinisse Elizabeth Francina d. v. Adriaan de Visser en Adriaan Wilhel mina de Buck Jacomina d. v. Johannes Izeboud en Stoffelina de Bree Aarnoud z. van Jan van Soelen en Leoma Cevaal Cornelia Johanna d. v. jan Hen drik Leeman en Leintje Schol. MIDDELBURG, van 20-27 October 1926. OndertrouwdP. Walthuis, 28 f en J. C. Andriesse 27 J. K. C. de Baare 27 j. en R. C. Van de Wal 25 j. N. J. G. Sikkel, 29 j. en C. Bodenhausen, 26 j. J. Kaljouw, 22 J. en W. van Belzen, 23 j. Getrouwd: C. J. Gunter, 22 j. en P. Wolf, 18 J. C. A. van Woelderen, 49 j. en C. C. Sprenger, 36 j. J. Zuijdweg, 33 j. en M. de Valk, 27 j. H. Barto, 23 j. en C. Remijn, 31 j. L. A. van de Vate, 27 j. en A. A. Kegge, 26 j. Bevallen K. van Belzen-van Belzen, d. G. A. Dek ker-van Ojen, d. OverledenP. Wijtman, 77 j., wed. C. C. van Gorcom B. Hodde, 81 j., wed. W. C. van der Kuip E. de Keijzer, 63 j., ongeh. d. Uitvoering Souburgsch Kinderzangkoor* De uitvoering van bovengenoemd Kinderkoor In „De Zwaan" te Souburg is j.l. Zaterdag een succes geweest. Een goedé opvoering is gegeven van „De Sneeuwkonin gin", een operette in 6 bedrijven. Wat de kinderen dien avond hebben gepresteerd is beslist verrassend geweest we hadden niet gedacht, dat dit betrekkelijk nog jonge kinderkoor zoo'n werk zou naar voren kunnen brengen. Hoewel het eerste bedrijf wat onrustig gezongen werd, stond daar tegenover, dat de overige bedrijven vlot Van stapel liepen en aangenaam waren om naar te luisteren. Enkele s'orende momenten waren.er; maar die zien we gaarne over het hoofd, omdat er zooveel goeds was. De operette op zichzelf is een aaneenschakeling van motievenprettig geschreven muziek, het eene deel mooier dan het andere, maar over het algemeen een compositie die het kinderoor streelt en vlug pakt. Directeur Ventevogel begeleidde zelf op de piano, een allesbehalve gemakkelijke taak; hij Sloeg zich er evenwel krachtig doorheen. Aan hem de eer voor de beste ver tolking van de operette. Het muzikale peil van het kinderkoor zal nog verhoogd worden door den cursus in spreken en zingen, die met de kinderen zal gehouden worden; een belangrijke stap nader tot het doel. Na afloop der zang werd aan eenig® dames en aan directeur bloemen aangeboden zeer zeker best verdiende. Ook had het bestuur eenige prijsjes beschikbaar gesteld voor de „besten uit de besten dit ter aanmoediging, voor de overigen. Dit kinderzangkoor dat zich op een neutraal stand punt heeft geplaatst verdiend de volle medewerking en steun der dorpsgenooten. Zaterdag 30 October Muziekuitvoering, afgewis seld door Tooneel, te geven door het Fanfarecorps van de „Houthandel Walcheren", directeur de heer A. F. J. De Boer, in de groote zaal van het Schuttershof te Middelburg. Aanvang 8 uur. HISTORISCHE ANECDOTEN. Een der bekende persoonlijkheden uit de naaste omgeving van koning Gustaaf III van Zweden was ge- neraal-majoor Hans Gustaaf Gyllengranat, die, ofschoon hij nooit een blad voor den mond nam, toch bij den koning om zijn geestigheid zeer bemind was. De koning was er voor bekend, dat hij altijd in een razend tempo paard reed, zonder eenig medelijden met de arme dieren. Eens was de generaal-majoor van een lange reis terug gekeerd en maakte den koning zijn opwachting. Wel Gyllengranat, vroeg de koning, wat heb je voor aardigs van de reis te vertellen Niet veel, majesteit, het was een moeilijke reis, die mij bijna het leven kostte, want in Oost-Gothland sloeg mijn paard op hol. Dat is heel erg, zei de koning. Ja zeker, antwoordde Gyllengranat, maar het was tegelijkertijd verheffend, want toen mijn paard in vollen ren de dorpsstraat doordraafde, liepen overal de men?chen te hoop, wuifden met de handen en riepenLang leve onze koning. In i'Article 213, waarin Numa onverbeterlijk speelde vervulde Gil-Pérez de rol van een ouden huisknecht, die in alles de raadsman van zijn meester is. Na een lange alleenspraak zegt Numa ik zal mijn ouden jerome maar eens roepen. Op het oogenblik dat hij deed wat hij zeide was jerome tusschen de coulissen druk aan het grap- penmaken met Bressant, en na wederzijds elkaar allerlei poetsen te hebben gespeeld, had juist Bressant de grijze pruik van Jerome afgerukt en die boven op een stut geworpen. Gill-Pérez durfde dus niet langer meer te toeven en trad op zooals hij was. Toen Numa het jeug dige gelaat en de zwarte haren van Gill-Pérez aanschouw de, had hij groote moeite bedaard te blijven. Dit gelukte hem toch- en hij zeide, schijnbaar zeer bedaardIk be doelde u niet, uw vader heb ik geroepen, Gill-Pérez be geeft zich weder tusschen de coulissen, zet zijn pruik op, die men intusschen met groote moeite naar omlaag gehaald heeft, treedt daarna opnieuw op het tooneel met het voorkomen van den ouden Jerome en zegt: Ik heb ▼an mijn zoon vernomen, dat ge mij geroepen hebt. DOOR BEL5 AAM RECLAME TE BESTEDEN, WORDT DE MALAISE KRACHTDADIG BESTREDEN-

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1926 | | pagina 6