2e fifad. Wefe ling's HmmsUad VERDEDIG U! DÈ WENTELTRAP van Vrl|dag 2d October 1926 No. 43 louis dobbelmann Laat ons ditmaal onze Bazuin aanvangen met de mede- deeling van de huldiging van Mevrouw Van Woelderen— Luyken, die Vllssingen gaat veriaten, en die zooveel ge daan heeft ln het belang der stad. De besturen van alle vereenigingen. In welke Mevr. van Woelderen zitting had, hebben gezamelijk uiting willen geven van hun waardeering voor haar en haar werk. Mevrouw Hoogkamer—Unger bracht haar dank en bood haar als aandenken een schil derij aan van Oerard Jacobs, vergezeld van een, door den heer C. J. van der Eijk, vervaardigde oorkonde. De heer van Woelderen dankte namens zijn moeder voor deze hulde. De bijeenkomst, die plaats had op het stadhuis, werd met een thee besloten. De Bazar in de Palingstraat is gesloten. De overgebleven artikelen werden bQ opbod verkocht en er heerschte een goede stemming. Met instemming heeft men geluisterd naar het slotwoord van Ds. de Voogd, die zich als het ware verlegen voelde wie(n) hij, namens het bestuur, het eerst of het laatst moest danken. De medewerking was 100 bijzonder geweest. Meer dan 1500 betalende bezoekers waren opgekomen, en zoovelen hebben hun tijd en per soon gegeven, geheel belangloos. En de zorgen van het Bestuur, in verband met de verbouwing van de school, zijn nu zoo belangrijk verlicht. Spr. moest bovenal daar voor dank brengen aan God. En h(j deed zulks ook, na nog erop gewezen te hebben, hoe de vroolijke geest en de gezellige toon, door geen enkelen wanklank is ver stoord geworden. Van de eene school naar de andere is maar een kleine.stap De vereeniging voor opleiding tot bewaarschoolonderwijzeres, gevestigdte Vlissingen, hield in het Militair Tehuis haar jaarvergadering. Jammer genoeg dat slechts weinig leden en begunstigers aanwezig waren. Ds. Voorhoeve opende de vergadering als Voor zitter en dhr, J. F. Op den Zieke, bracht als Secretaris het Jaarverslag uit. Het jaar begon met 23 en eindigde met 17 leerlingen. Aan het examen vöor het diploma als bewaarschoolonderwijzeres werd deelgenomen door een leerling voor het Christelijk en door een voor het neutraal onderwijs en beiden slaagden. Waar de opleiding 2 jaar zal moeten duren, en niet, als ditmaal 3 jaar, daar gerekend moest worden met de omstandigheid, dat vóór twee jaar geen toelatingsexamen was gehouden, heeft het bestuur voor 1926 geen nieuwe leerlingen opgeroepen. Directie en leeraren werden In het verslag met dankbaarheid ge noemd. De penningmeester, dhr. P. G. Laernoes, gaf overzicht van de gelden, waaruit bleek, dat de rekening wel met een batig saldo sluit, maar dat daarom toch de financieële steun niet mag verminderen. Men rekeht op toename van het aantal der contribuanten, waar men ook op rekenen mag, daar het hier een noodige en in geheel Zeeland een éénlge Instelling betreft. Nu nog een schooluitstapje en wel naar Aagtekerke. Daar had Donder dag de plechtige opening plaats van het bijgebouwde derde lokaal der school, uitgaande van de Geref. Gemeente De consulent dier gemeente ds. A. Verhage te Middelburg sprak uit Sam. 7:12: „Samuël nu nam een steen en stelde dien tusschen Mizpa en tusshen Sen, en hij noemde diens naam.Ebea Haëzer en hij zeide„Tot hiertoe heeft de Heere geholpen" waarna hfl toespraken hield tot het hoofd der school en het overig personeel, het school- en dag-bestuur, B. en W. en aannemers van het werk. Archi tect en inspecteur van het L.O. die niet aanwezig konden zijn werden ook genoemd Na ds. Verhage sprak dhr. J. van Bochove het hoofd der school, die den Kerkeraad dankte voor het gebruik van de consistorie kamer. ook werd den consulent en het schoolbestuur dank gebracht. Ook de broeder yan het schoolhoofd, dhr. A. van Bochove, hoofd der Chr. School te Rotterdam sprak nog een woord, waarna ds. Verhage de samenkomst sloot met dankgebed. Bi] den uitgang was een collecte voor de schoolvereniging. Van de school naar de Synagoge is een grooter stap. In de Geref. Kerk te Vlissingen werd Donderdagavond een samenkomst gehouden, waar als spre ker optrad ds. van Nes uit 's Gravenhage, die tot onder werp had gekozen„In en om de Synagoge" De plaatselijke predikant, Ds. Kruljswijk opende de samen komst op de gebruikelijke wijze en sprak zijn blijdschap uit over het feit, dat zoovelen waren opgekomen, om naar spreker te luisteren, die als zendeling onder de Joden arbeidt, vanwege de Geref. Kerken in Nederland Ds. van Nes sprak over het godsdienstig en huiselijke leven der Joden, zoowel in als buiten ons land en ver duidelijkte zijn woord, door talrijke lichtbeelden, en deelde aan het eind zijner rede het een en ander mede over zijn arbeid en over dien van verschillende commissies onder de Joden in de groote steden van ons land. Na gezongen te hebben uit Ps, 81 vrs. 14 werd de bijeenkomst door den spreker met dankzegging beëindigd. Van de Synagoge maken wij nog een wandeling naar het „Nut-, het „Insti tuut voor Arb. Ontw.", „Uit het Volk—Voor het Volk", „A. N. C. Ambtenaarsbond", „Centr. A. R. Kiesverg." en „Gem. Belang" en dan hebben wij onze Bazuin weer vol doende laten klinken van allerlei vergaderingen, vogels van diverse pluimage. „Het Nut'4 had zijn leden van het departement Vlissingen uitgenoodigd in „de Oude Vriend schap", om er ernst en humor te geven. De voordracht over Julius Caesar, den grooten Romeinschen veldheer, die door samenzweerders werd vermoord onder aanvoering van Cassius en Brutus, den sluwen Cassius en den edelen Brutus, waarvan de eerste echter zich door een zijner krijgsknechten laat dooden en de laatste den dood sterft in zijn eigen zwaard. Na de pauze hadden enkele luimige voordrachten plaats. De heer Paap zeide namens het be stuur dank aan de aanwezigen en aan den declamator. Het Instituut voor Arbeidersontwikkeling te Vlissingen deed Donderdagavond den heer A. M. de Jong optreden in een lezing over Herman Heijermans als tooneelschrijver. De belangstelling was zeer groot, waarover de heer J. de Meij, die de vergadering opende, zijn blijdschap uitsprak. De spreker begon met te zeggen, dat wat Heijermans ge geven heeft, slechts ten voile begrepen kan worden, door hem, die geleefd heeft in het proletariaat. De schrijvers traden op, toen de Tachtigers hadden overwonnen maar hij trad anders op, dan zij. Hij stelde zijn kunst in dienst van het Socialisme, zooals zijn werk dan ook van de so cialistische gedachte is doordrongen. De spr. zette uiteen, waarom een tooneelstuk schrijven zulk moeilijk werk is. Enkele werken werden genoemd. Ook zijn verblijf en de beteekenis daarvan te Berlijn bleef niet onbesproken. Daar hij zich persoonlijk verantwoordelijk stelde voor de belan gen der artisten, raakte hij sooveel geld kw|jt, dat bij zijn dood een steunbeweging voor de nagelaten betrekkingen op touw moest worden gezet. Het is meer gebeurd, dat groote mannen moesten armoe lijden. Na het voorlezen van een scène uit de „Vliegende Hollander" en een too- neel uit „De Wijze Kater" dankte de heer'de Meij den spreker en riep hem een tot weerziens toe als behandeld wordt het onderwerp„Heijermans als literator" 1 In Mid delburg werd verleden week Woensdag een vergadering gehouden van de vereeniging „Uit het Volk—Voor het Volk" onder voorzitterschap van den heer W. de Graaf. De secretaris, dhr. J. A. Tavenier wees in zijn jaar verslag erop, dat het bestuur een druk jaar achter den rug heeft, met het oog op het 60 jarig bestaan, welke Yiering echter wel geslaagd is. De volkszangschool gaf op 29 Mei haar jaarlljksche openbare les. Begin 1926 vroegen verkreeg de direteur ziekteverlof, maar diens zoon bood aan, gratis de lessen van zijn vader tijdelijk waar te nemen welk aanbod dankbaar werd aanvaard. Een verzoek van de Ver. van Café-houders om samenwerking of steun bijeen, met Pinksteren te houden festival, werd in ontkennende zin beantwoord. Herinnerd werd aan de huldiging van den heer Morks en aan de vertegenwoordiging van het dag. bestuur bij de begrafenis van genoemden oud-direc teur van het Middelb. muziekkorps, aan het zenden van een telegram op Harer Majesteits jaardag en de viering daarvan met muziek en fakkeloptocht en aan het besluit tot het wederoprichten van Floralia en medewerking aan de Hulsvlijttentoonstelllng. De heer J. Delzenne bracht, als penningmeester, verslag uit, waaruit bleek, dat het batig saldo bedraagt f 254.84*. Aldaar had ook een druk bezochte samenkomst plaats van de afd. Middelburg van den Alg. Ned. Chr. Ambtenaars- bond De voorzitter sprak een openingswoord, enkele huis houdelijke zaken werden afgehandeld, een penningmeester werd varkozen, nl. de heer J. J. Timmermans, waarna de bondssecretaris, de heer L. Vermeulen een propaganda- van MARY ROBERTS—RINEHART. 36 Later vertelde hij mij dat zij maar ternauwernood ont- snapt was aan longontsteking en dat hij ook bang was geweest voor hersenkoortsen. Ik zij dat ik blij was dat het in ieder geval niets besmettelijks was. Na het ontbijt verdween hijhij dacht dat het ergste gevaar geweken was, maar zei, dat ze erg rustig ge* houden moest worden. „Het is zeker gekomen door den schrik van die twee sterfgevallen" zei hij, terwijl hij zijn tasch opnam. „Een droevige geschiedenis." Ik bracht hem dadelijk op de hoogte. Ze weet van geen van beiden ieta af, dokter", zei ik. „Praat u er ala^tu blieft niet over tegen haar/' Hij keek even stomverbaasd. „Ik ken de familie niet", zei hij, terwijl hij in zijn karretje stapte. „Walker, uit Casanova behandelde hen. Hij gaat binnenkort met deze jonge dame trouwen, heb ik gehoord". Dan heeft a verkeerd gehoord" zei ik kalm. „juffrouw Armstrong trouwt met mijn neef". De dokter greep de teugels en glimlachte. „jonge meisjes zijn nogal eens veranderlijk tegenwoor dig", zei hij „Wïj meenden, dat het huwelijk al heel spoedig zou plaats hebben. Nu, ik kom vanmiddag nog wel eens aan om te kijken, hoe de patiënt het maakt. Toen reed hij weg en ik keek hem na. Hij was een dokter van de oude schooi, het soort van huisdokter dat aan het uitsterven iseen goede, betrouwbare man, die behalve geneesheer ook nog de raadgever van zijn patiënten is. Toen ik eenj klein meisje was, werd de dokter gehaald als we mazelen hadden, maar ook toen moeder's zuster, die heel ver weg woonde, plotseling stierf. Tegenwooidig heb je voor alles een verschillend soort van speoialist noodig. Als de zuigelingen huilden gaf de oude dokter Wainwright hen pepermunt en drup pels warme olie in hun oortjes, in het vaste vertrouwen dat het kind huilde van oorpijn of maagpijn. Als mijn vader hem aan het eind van het jaar tegen kwam, in zijn hooge rijtuigje met de witte merrie er voor, en hem om een rekening vroeg, ging de dokter naar huis rekende eens na wat hij dacht dat hij verdiende, deelde dat bedrag in tweeën ik jgeloof niet, dat hij ooit boek hield en stuurde vader een soort van re kening op een gelijmd stukje papier. Hl) was een ge ëerde gast bij alle huwelijken, doopplechtigheden en be grafenissen ja, begrafenissen, want iedereen wist dat hij zijn best had gedaan en men moest zich in het on vermijdelijke schikken. Maar dokter Wainwright is er niet meer en ik ben een oude vrouw die geneigd is, om in het verleden te leven. Het groote contrast tusschen onzen ouden dokter thuis en Frank Walker, den dokter uit Casanova, maakt me altijd kriebelig. Ongeveer om twaalf uur dien dag, Woensdags, belde mevrouw oogden Fitszbugh mij op. Ik kende haar zee oppervlakkig op de een of andere wijze was ze te recht gekomen in het bestuur van het Tehuis voor oude dames, en bracht ieder jaar hun magen van streek door hun in de vacantie ijs en taarten te sturen. Be halve dat, en het feit dat ze verschrikkelijk slecht bridge speelt, weet ik niets van haar af. Zij had de begrafenis van Arnold Armstrong geregeld en ik ging dadelijk naar de telefoon. a", zei ik, „u spreekt met juffrouw Innes". uffrouw Innes", zei ze breedsprakig, „Ik heb net een hee zonderling telegram ontvangen van mijn nicht, mevrouw Armstrong. Haar man is gisteren gestorven, in Californië en wacht even, dan zal ik het u voor lezen. „Ik wist al wat er komen zou en ook al wat ik zou antwoorden. Als Louise Armstrong redenen had om van haar familie weg te gaan en hier heen te komen, ter wijl ze bovendien niet naar mevrouw Ogden Fitzbugh was gegaan, maar haar intrek had genomen In de por tierswoning van Zonnehoek, zou ik haar niet verraden. Louise moest zelf haar familie maar bericht sturen. Ik zeg niet, dat mijn standpunt juist was, maar u moet be denken dat ik in een zonderlinge verhouding stond tegenover de familie Armstrong. Ik was op een onaan gename wijze betrokken bij een afschuwelijke misdaad en mijn neef en nicht waren al hun geld kwijt wat direct of indirect te wijten was aan het hoofd der familie Armstrong (Wordt vervolgend) BZK uithoudingsvermogen en voorkomt een droge keeL BZK onderscheidt zich door verfrisschen- den pittigen smaak en de langdurige stevigheid in den mond. Juist door de zuinigheid io het gebrnik is BZK het voordeeligste. ROTTERDAM. V"—dt v r ol.»d November komt! November komt Met koudegure vlagen l Hoe ook de kachel snort en bromt, Er komen koude dagen. Eén mondje vol van kouv,igheid Uw luchtpijp ingedrongen, Brengt Hectoliters narigheid ln allebei uw longen. Als ge dit merktdan niet gedraald Onmiddellijk te wapen! Direct ABDIJSIROOP gehaald, En dan gerust gaan slapen. Naar het Amerikaansch

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1926 | | pagina 5