2e Blad. Wegeling's Ilieuwsblad van Vrl|dag 22 October 1926 No. 42 In dezen tijd van republieken, die veel van zich doen spreken, is het niet onaardig eens een kijkje te nemen in een zuster-republiekje, dat reeds een duizendtal jaren bestaat en dat ergens ligt in de Pyreneeën op de grenzen van Frankrijk en Spanje. Zoo dacht een Engelsch blad er over en zond naar Andorra, zoo heet 't landje, een corres pondent. De man kwam in aanraking met den president der republiek, een boer, die kudden heeft en niet aan beroepspolitiek doet. En voor zoover hij er aan doet, is hij een politicus van voorzichtige vooruitstrevendheid. Zijn volk is niet vooruitstrevend en dus hij moet wel voor- lichtig zijn. Hij moet met zijn 6000 onderdanen toch in goede harmonie kunnen blijven leven 1 Hoe lastig dit soms kan zijn, als de naturen wat conservatief zijn aangelegd, blijkt wel uit het feit, dat er eens een weg zou worden aangelegd, die uit Spanje zou voeren naar het land. Dat was een ongehoorde nieuwigheid, er kwam verzet en gróót verzet ook, en toen de weg zou geopend worden, gingen er honderden menschen huilend op dien weg liggen. An dorra kon wel een paradijs voor dobbelaars zijn, zoo dach ten eenige slimme vreemdelingen en zij wilden er een casino oprichten. Maar zij berekenden niet, dat men in Andorra niet doet, wat men wil. De menschen liepen te hoop, gewapend met de meest zonderlinge wapenen en de heeren speelbank-exploitanten moesten vluchten-haast- je-rep-je. Anderen, mannen van de krant, hadden in Andorra een blad willen oprichten, maar ook dèt was mis, en met. een lach van voldoening vertelde de president, die toch nog wel het minst conservatief wilde wezen, hoe ook deze lieden vluchten moesten. Ieder is toch baas in eigen huis? Qeen speelbanken en geen couranten en geen nieuwe weg. De interviewer deed trouwens ook iets, dat maar half naar den zin der Andorra's was. Om te dineeren had hij den president naar zijn .paleis" gereden en ook dat was een nleuwig- WORDT VERVOLGD. heid en een niet ongevaarlijke èn om de moppers der menschen, èn om de smalheid van den weg, waar de auto ter nauwernood kon passeeren. Het .paleis" was heel gewoon wat trouwens wel te begrijpen is, als de „paleis"-bewoner meedeelt, dat hij in heel het jaar maar zes en dertig gulden verdiend. Lakeien en bedien den houdt hij er niet op na. Zijn vrouw en dochter zorgden voor wijn en koeken en na den maaltijd maakte men een wandeling door den tuin, nl. daar waar varkens en bijen nog een plaats voor wandeling hadden overge laten. Ja. Andorra is wel een eigenaardig land, een on gewoon land. Met een gemoedelijkheid, die naïf genoemd mag worden, maar die toch nog minder gevaarlijk is, dan de gemoedelijkheid van een gevangenbewaker te Ver sailles, die nachtdienst had en behoefte kreeg aan'wat verstrooiïng Toen ging hij heen en stelde een der ge vangenen voor, een die onder verdenking van moord nog wel, in voorloopige hechtenis zat, eens erop uit te gaan. Natuurlijk wilde deze wel van de partij zijn, wie zou zulk een menschlievenden bewaker dit genoegen niet gunnen En doordenkerder dan de bewaker zelf, vroeg hij, wie dan de wacht moest houden? Qunst ja daar had hij niet aangedacht, maar er was nog iemand, die hij wel vertrouwde, een man die 5 jaar had voor diefstal. En deze kreeg de sleutels en hield de wacht. Maar het on gewone en gemoedelijke geval zou spoedig een einde nemen, want daar kwam een surveilleerend politieagent die niet goed begrijpen kon, dat een gevangene de wacht hield. Hij blies alarm. En toen 's morgens de bewaker met zijn vriend terugkeerden, vonden zij de wacht betrok ken door den directeur en den commissaris van politie, Tal van misdadigers zitten er in de gevangenis en men begrijpt, hoe onverantwoordelijk deze gemoedelijk heid van den braven bewaker is. Qelukkig was zijn plaats vervanger een man, die zijn plicht deed en niemand heeft vrijgelaten maar andersDe bewaker zou dit zeker niet gedaan hebben, als hij geweest was in een Zwitser- sche staatsgevangenis, waar destijds een vrouw directrice was en waar het ook gemoedelijk toeging. Gemoedelijk maar dan strenge gemoedelijkheid. Deze directrice was eertijds gehuwd met den toenmaligen gevangenisdirecteur, die, toen hij eens ziek werd, zijn vrouw de sleutels toe vertrouwde, ook iets ongewoons. Na twee jaar stierf hij en tot niet geringe verbazing der commissieleden sol liciteerde de weduwe, die meende, geknipt voor de zaak te zijn. Op het oog leek zij dit ook wel. Zij was een respectable amazone, 1 M. 80 lang en had iets weg ran een worstelaar. Gaarne wilde zij proeven van bekwaam heid afleggen en bood aan, een worstelpartij met een der heeren der Commissie aan te vangen. Men lachte slechts en de gevangenis was een nieuwe directeur(trice) rijk. Voorlooplg op proef van een jaar. Natuurlijk was er al- gemeene afkeuring; Men sprak al .van oproer en moord en de „arme" directrice als het eerste slachtoffer. Maar alle voorspellingen ten spijt werd zij na een jaar voor goed benoemd, want haar inrichting was een model-in richting. Natuurlijk ging het anders dan men dacht. Een Italiaan wilde haar eens de sleutels ontwringen, maar zag zich toen met de grootste koelbloedigheid beetgegrepen, de sterke vrouw legde hem over haar knie en diende hem een pak slaag toe als hij nog nooit had gehad heel gemoedelijk en bijzonder buitengewoon, en de ge vangene was voortaan een der meestgewillige en gehoor zame van heel het gevangenis-gezelschap. En tot haar eer moet gezegd, dat zij niet alleen op deze ongewone wijs haar menschen opvoedde, zij deed het ook anders en oefende door goedheid en vriendelijkheid een gunstigen invloed, ook later nog, als de gevangenen weer vrij-man waren en zij hen dan nog met raad en daad bijstond. Menigeen werd door haar op een goed pad gebracht, waarop zij trotscher is dan de kracht van haar spieren. Van Andorra via Versailles en Zwitserland naar Prin- cenhage is maar één stap, op papier althans en in onze gedachten. En onwillekeurig willen wij dat laatste land en die laatste stad met elkaar in verband brengen, als wij lezen van menschen, man en vrouw, die een 3-jarig kind op ergerlijke wijze hadden mishandeld en dat door den dokter was aangetroffen in totaal ondervoeden staat. Het zwak onontwikkeld kind had verschillende litteekens en sporen van mishandeling op gezicht, hoofd en lichaam, ontstaan door schoppen en slaan. Verschillende buren bevestigden de mishandeling. Een hunner vertelde o.a. dat verdachten het kind bij zich genomen hadden, doch na ongeveer een maand begonnen zij het jongetje te mishandelen. De vrouw schold het kind en dreigde met doodslaan, sloeg en trapte er op los. Arme kleine I En wanneer de man thuis kwam, vertelde de vrouw wat er gebeurd was, waarop dan de man het kind nog eens mishandelde. Een andere getuige had gezien hoe het kind met een mattenklopper op het bloote lichaam werd ge slagen en hoe het knaapje eens een half uur in 't koude water moest staan, om het kind zindelijk te maken. De officier van justitie achtte de schuld bewezen en eischte bekrachtiging van het vonnis gevangenisstraf van acht maanden voor ieder hunner, wegens mishandeling van een kind, dat aan hun hoede was toevertrouwd. Wie fluistert daar in het oornaar Zwitserland Maar laat ons na deze Europeesche tocht terugkeeren naar ons eer zaam Walcheren. Ook hier doet men wel eens te ge moedelijk. Zóó die minderjarige vrouw, die met een kind op den arm langs de deuren met koopwaar ventte, maar die, hoe onschuldig dit leek, in het „Alg. Politieblad" gesignaleerd stond voor elders gepleegde strafbare feiten. Zij hoorde thuis in een woonwagen te Middelburg. En gemoedelijk" wilden een tweetal personen in een café alhier hun twist uitvechten, hetwelk echter door de politie werd verhinderd, toen de caféhouder haar hulp inriep. En „gemoedelijk" wilde een 33-jarig los werkman de lade lichten, waarvoor hij werd aangehouden. En met dit bericht laten wij de „gemoedelijkheid" maar verder rusten en laten verdere gebeurtenissen de revue passeeren. Mocht ooit in deze gevangenis een nieuwe directrice noodig zijn, dan is1 wellicht aantebevelen een zekere dame in Berlijn, 't Gebeurde des avonds tusschen 6 en 7 uur in het Grunerwald te Berlijn. Twee dames wan delen er rustig, en vredig. Een jonge man komt haar tegen en vraagt den weg Jnaar Potsdam. De dames lichten in en gaan verder. Spoedig echter blijkt, dat hij niet den weg naar Potsdam insloeg, maar achter de dames aan bleef loopen. „Hebt u den weg niet kunnen vinden V* vraagt de eene dame. Geen antwoord ja toch een antwoord de man valt op de dame aan en bijt haar in de lip. Zulke dingen kunnen niet ongestraft geschieden, dachten de beide vrouwen en samen wier pen zij zich op den belager in een oogenblik lag hij op den grond, jammer, dat zij niets hadden om hem te kastijden. Wacht terwijl de eene vrouw den kerel in bedwang houdt, trekt de ander hem zijn schoen uit. En met zijn eigen schoen ranselde zij hem af, zoo geducht en zoo raak, dat het heerschap om genade smeekt. „Zul je nog meer eenzame dames lastig vallen? werd hem toen gevraagd en meteen hield de vraagster even op met slaan. En de man beloofde dit nooit meer te zullen doen. Toen was de kastijding afgeloopen, maar de schoen kreeg hij niet terug. En als een geteekende kon hij zijn weg vervolgen misschien wel in de rich ting van Potsdam. Een uitnemende, gevoelige les, goed voor leden van het mannelijk geslacht, die meenen, dat tegenover vrouwen en meisjes alles maar geoorloofd ia, die haar niet rustig langs de straten kunnen laten gaan, zonder hinderlijke uitroepen of zoogenaamde aardighe den, en die daarbij wel eens mochten denken aan een bekende wenkdenk er aan dat ook uw moeder een meisje is geweest I Uw moeder en dat woord roept om eerbied. Eerbied voor het „zwakke" geslacht, dat echter sterker is, dan het „sterke", dat zijn kracht zoekt in gedurfde uitroepen en zoutelooze praatjes, waarop de „zwakke niet is gesteld. Waarom toch omdat men zich van zijn meerdere kracht bewust is? 't Mocht wat, dit Berlijnsche voorval leert de mogelijkheid, dat als de zwakke haar kracht, lichamelijke kracht, zou gaan be nutten, het mogelijk is, dat de „sterke" om genade smeekt en van pijn schreeuwt en met verlies van een schoen thuiskomt om dan te peinzen over het licht dat hem is opgegaan, dat er nog menschen zijn, die men als „zwakken" alles durft aandoen, maar die, als het er op aankomt, zoo zwak niet zijn en ook niet ver langen om het voorwerp te zijn van der sterken spot, die steeds hun grootste kracht toonden in het verloo chenen van hun sterkte. Maar genoeg daarvan, In Middelburg werd een Hullebroeck-avond gehouden Deze Vlaamsche zanger wist de aanwezigen tot mede zingen te bewegen. De opkomst was niet groot. De bazar ten behoeve van het bewaarschool-onderwijs in de Paling straat te Vlissingen werd Vrijdagavond officieel geopend door ds. A. de Voogd, die zijn groote blijdschap uitte, dat Mevr. Van Woelderen—Luijken als eere-voorzitster van het Comité, hem heeft opgedragen deze bazar te openen. Spr. zeide, dat uit alle streken onzer provincie en van ons land daadwerkelijke steun werd ondervonden en brengt dank aan allen, die meewerkten den bazar te doen slagen. Na de opening werd alles bezien. Alles, dat is te veel om te noemen. In een aangrenzend lokaal is een keurig inge richte tearoom verbonden en allerlei attracties waren aan wezig, terwijl onder leiding van mej. de Hondt een strijkje de gezelligheid verhoogde. Te Middelburg had de jaar vergadering plaats van de vereeniging „Vuor de Kunst". Uit het jaarverslag bleek, dat in den laatsten winter 3 tentoonstellingen zijn gthouden en eene lezing, te samen bezocht door 258 leden en 541 betalende bezoekers. Het aantal steeg tot 181. Het batig saldo tot f226.01 Plannen voor den komenden winter werden genoemd. Uit de vergadering werd aangedrongen op een betere convocatie der leden. De Ver. van Huisvrouwen aldaar hield haar eerste jaarvergadering. Voor de buitengewone Alg. Verg. in November te Amsterdam werd als afge vaardigde benoemd Mej. Callenfels. Daar zal het defini tief besluit genomen worden betreffende de oprichting van het „Instituut tot voorlichting inzake huish. arbeid". Met algemeene stemmen werd besloten een request aan den gemeenteraad te zenden, inhoudend de wensche- lijkheid de huishoudvakken op de Middelbare Meisjes scholen te doen invoeren. Commissies werden benoemd voor het houden van cursussen en excursies, en ver slag werd uitgebracht door twee leden van het Bestuur van hun bezoek aan de kantwerkerij in Westkapelle. Ook hier werden er winterplannen besproken, en mede gedeeld werd, dat de collecte voor de Drentsche venen ruim f 700 opbracht. Te Vlissingen werd weder een inschrijving gehouden voor de verpachting der gezamenlijke winkeltjes op het strand. Een voortzetting van de eerste. Bij deze tweede inschrijving werden dezelfde personen in gelegenheid gesteld tot inschrijving, die aan de eerste hadden deel genomen. Zij konden nu ook voor de gezamenlijke win keltjes inschrijven. De hoogste inschrijver was bij deze tweede verpachting, de heer W. P. van de Linde voor f 1911. B. en W. zullen nu aan den gemeenteraad naar aanleiding van deze verpachting een voorstel doen, om dat de beslissing bij den raad berust. Te N. en St. joosland werd opgericht een Ver. voor Chr. L. onderwijs." Drie vierde van het benoodigde aan. tal kinderen, om een school te kunnen openen, zijn reeds opgegeven. De vereeniging telt aanvankelijk 20 leden. In deze gemeente hield de raad een openbare vergadering. De gewone dienst van ontvangst en uit gaaf sloot met een batig slot van f 1613.15. De kapi taal-dienst met een nadeelig slot van f75.47. De begroo ting wordt den raadsleden ter inzage gezonden. Het voorstel van B. en W. om f 25 beschikbaar te stellen voor de in 1927 te houden landbouwtentoonstelling, werd met 6 tegen 1 stem aangenomen. Onveranderd vastgesteld wordt de verordening op de heffing van schoolgeld. Eene mededeeling werd gedaan, dat alleen de grafdelver verzekeringspllcntlg is, niet de andere ge meenteambtenaren. Bij rondvraag kwamen nog enkele dingen In bespreking, alswijze van verkoop bij nood- slachting, verharding van een voetpad en aflevering van het schilderwerk in de dokterswoning. Ongelukken Te Aagtekerke sloeg een paard op hol, het sprong in de sloot en verwondde zijn lin- kervoorpoot zoó, dat veeartsenijkundige hulp noodig bleek. Te Souburg had een aanrijding plaats tusschen de tram en een Middelburgschen bodenwagen. De eige naar van den wagen diende een klacht bij de politie in, 4- i

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1926 | | pagina 5