2e BLAD ;mulsic Walcheren's Bazuin WEGELING'S NIEUWSBLAD VAN 15 OCTOBER 1926 Het Stedelijk Museum te Vllsslngen Is een zeer beiang- ijke verzameling van munten en penningen rijker geworden, ^eze collectie werd geschonken, in verband met zijn uwelijk op 26 Oct. a.s. door den burgemeester van Vlis- jingen dhr. C. A. van Woelderen. Enkele honderden [exemplaren omvat zij, w.o. uit het Romeinsche tijdperk, uit den Oraventijd, uit de stadhouderlijke periode en ook van later tijd. Historie penningen en noodmunten ontbreken evenmin. Met dankbaarheid aan den schenker mag van deze schenking gewag worden gemaakt. Uit voerig schreef er dhr. van Grol over en Het door enkele voorbeelden de groote beteekenis zien ven een penningen verzameling Hier is aanschouwelijk geschiedenisonder- richt, en „wie gelooft dat dit aanschouwelijk geschiedenis- onderricht een dorre nomenclatuur is een koude vermetaling van het leven en streven van ons voorgeslacht, geef Ik in overweging eens met mi] een enkel stukje te bekijken" en dan voert ons de schrijver van het artikel daarover, rond en laat ons enkele munten zien en wijst op hare beteekenis, en wat zfl ons nu nog te zeggen hebben. Een geschiedschrijver heeft eens gezegd, sprekend over het nut van penningen Vooreerst wordt de geloofwaardigheid van vele historiën uit de opschriften der penningen be vestigd, dezelve verklaren veel dingen, die in de boeken duister zijn en wederom worden de penningen verklaard door hetgeen men in de boeken vindt", en een ander zei„Qeef mij het vermogen om de penningen, zooveel er voorhanden zijn, nevens de historie te leggen, ik maak mij sterk, deze geschiedenissen voor een die erin begint te studeeren, binnen korten tijd, grondiger te doen ver staan, en vele duisternissen In haar, zooveel licht toe te brengen, dat het ons helder en duidelijk wordt, wat hun die vóór ons geweest zijn, ingewikkeld en verward scheen". Geen wonder dan ook, dat van oude tijden af, vele ge leerden zich toelegden op het verzamelen van penningen mond en keel frisch. B Z K voorkomt dorst en heeft een pittigen smaak. B Z K is zuinig in gebruik, daardoor het goedkoopate. OUIS DOBBELMANN Wordt ivervolgd. en op de studie daarvan. Petrarchus schrijft ergens, dat hij eenige gouden en zilveren beeltenissen van Roomsche Vorsten met kleine en oude letteren omschreven, dia hij hoog in waarde hield, aan Keizer Karei den Vierde, gaf, na dat een gesprek hierover de aanleiding daartoe werd. Zoo deed ook Koning Alphons de Wijze van Arragon, door geheel Italië de penningen der Keizers en vooral van Julius Cesar, met grooten ijver opzoeken, welke hij in een ivoren kastje bijna „godsdienstiglllk" bewaarde, zeggende, „Dewijl derzelver andere beelden, door den ouderdom vergaan, niet meer voorhanden waren dat hij door deze op een bijzondere wijze vermaakt en eenigzins tot de deugd en heerlijken luister ontstoken wierd". En zei niet de vergeten burger Andries van Wouw, wonend op zijn landhuis buiten Wateringen, groot beminnaar en ijk bezitter dezer oudheden, dat de vermaarde Bouwheer Nikolaas van Kampen, toen hij een voornaam Gebouw zoude stichten, bij hem kwam om alle penningen te zien, waarop gebouwen of tempels stonden afgebeeld, om naar „den zwier derzelven" de zijne te richten? Maar genoeg hiervan. Vllssingens penningenschat is aanmerkelijk verrijkt en deze verrijking kome onze kennis der oude geschiedenissen ten goede. Den milden gever hartèlijk dank. Ook de oudheidkundige verzameling van het Zeeuwsch- Genootschap der Wetenschappen heeft in da laatstentijd weder een belangrijke uitbreiding ondergaan door vele schenkingen. Er worden o a. genoemdantieke kleeding- stukken uit Schouwen en uit de Bevelanden, een Frankische beenen kam aan het strand te Domburg gevonden, scherven van aardewerk op Schouwen uit verschillende tijdperken, fragmenten van Jacobakannetjes, gevonden bij het uitgra- dl veel fncjenomenj door joncje Moeders, die kracht icje kinderen wenschen - A fil r i A gratis bggghui lis bSSKure ven van een kelder in hotel de Abdij te Middelburg, spinsteentjes uit N.-Bevelendjreuzemoppen, aan alle zijden groen verglaasd, afkomstig van den bouwval van het kasteel „Nieuw Erve te Ritthem, Groote Zilveren ringrij- ringen, een Zuid-Bevelandsche Klepkorf van vóór 50 jaar, een houten Tondeldoos uit de jaren 1850'75, een ijzeren Kruis, afkomstig van het Noorderkoor der Kerk te Kapelle een afbeelding van de vloot van Vlissingen in 1784. Verder nog een, in prachtband gebonden exemplaar van het „Gebed voor het Vaderland" gedicht door H. den Engels man, gecomponeerd door A. Spoel en enkele illustraties van Genesis I—VII met Latijnschen tekst. Voorwaar een prachtige aanwinst en uit den aard der zaak een kijkje overwaard. Ontwikkeling en kennis. Daartos spoort ook aan het Instituut voor Arbeidersontwikkeling te Vlissingen, welke 14 October haar eerste lezing in dit seizoen hield over werkverschaffing en werkeloosheidsverzekering, een onder werp, dat actueel mag worden genoemd in onze dagen en waar de spreker een ter zake kundige is, nl. de heer Meijer de Vries, hoofdcommies bij den dienst der arbeids bemiddeling en werkeloosheidsverzekering, zullen velen zeker graag naar deze rede daaromtrent hebben geluisterd. Kennis der geschiedenis, niet slechts van het grijs Verleden, maar ook uit de laatste decennia van onzen tijd leverde ons de heer Berron, directeur der „Action Chrétienne en Oriënt" (Chr. actie in het Oosten) over het ondersteunings- werk voor de Armeniërs. Op aangrijpende wijze wist de spreker zijn gehoor te doen meeleven met die menschen, in# wier oude legenden de herinnering bewaard wordt, dat het Armenische volk een der oudste Christenvolken is. Maar altijd is het vervolgd. Van de tijden der Romeinsche keizers tot op den tegenwoordigen tijd toe. Wie weet niet van de gruwelhke Turksche verdrukkingen Altijd werden deze nijvere landbouwers van hnn woonplaats verdreven. En nu, na den grooten oorlog, leven zij verspreid in Syrië, Griekenland, zelfs in Frankrijk, waar 50.000 Armeniërs wonen. De spreker beschreef zijn reis naar al die streken, waar nu dat verstrooide volk woont en schetste de treurige toestand van hen, die hun verblijf hebben in Rleppo. Het werk van de „Action" tracht in den grootsten nood te voorzien, richt weverijen op en zorgt voor den afzet der producten. Het heeft een gaarkeuken voor vele honderden kinderen, welke helaas weder is gesloten wegens gebrek aan geld. Ook is er een hospitaal opgericht, waar vluchtelingen kosteloos worden behandeld en geopereerd. De „Adion" heeft geloof in haar werk onder de Armeniërs, want zij kent het volk als een volk, dat waard is, geholpen te worden. Menschen, die zindelijk en werkzaam zijn, spaar zaam en van bedelen afkeerig. Ondanks of beter dank zij de vervolgingen heerscht en onder hen een sterk geesteHjk leven, dat zich gunstig onderscheidt van andere volken in het Oosten. De taak der Christelijke liefdadig heid is het, hier te helpen en te steunen. In Middelburg vertolkte Ds. van Empel de gehouden voordracht in de goed gevulde Bogardzaal Aldaar leidde Ds. Ten Kate den spr. In en sprak na diens rede een slotwoord, hem kracht toewenschend, vooral wat hij voor deze onderdrukte christenen doet. In de consistoriekamer der Engelsche Kerk werd een tentoonstelling van handwerken gehouden, welke door de Armenische vrouwen waren gemaakt. De aanwezige dames gaven daar druk bezoek. Collecte, giften en verkoop van handwerken brachten samen f 150.— op. In Middelburg wil men een monument oprichten voor wijlen den heer Jan Morks. Dankbaarheid is een kostelijke deugd. Niet altijd genoeg betracht! Hier wel. Gelijk men weet, was de heer Morks van 1891 tot 1925 directeur van het Middelburgsch Muziekkorps en heeft hij dit korps tot groote hoogte weten op te voeren De dood nam hem echter weg en men wil de herinnering aan hem bewaren, mede door de oprichting van een monument. Enkele oud leden namen het inttiatief, een vergadering werd uitge schreven, een comité werd gevormd en straks zullen circulaires worden verzonden, oproepend tot iteun van het mooie plan. Te Souburg had een algemeene vergadering plaats van „Het Groene Kruis" onder leiding van Dr. Plugge. Tot bestuursleden werden gekozen Dr. C. E. Plugge. A. van Veen en B. J. de Mei]. Herbenoemd werd de bode-maga- zijnmester J. Bosselaar wiens salaris op f 110.— bepaald werd. De heer A. Louwerse bracht verslag uit van de algem. vergadering der Prov. Zeeuwsche Vereeniging: „Het Groene Kruis", gehouden te Vlissingen. Na de be handeling der begrooting geeft de Voorz. in bespreking een voorstel tot het aanschaffen van een draagbrandcard „de Mooy". Welk voorstel werd aangenomen. Evenzoo het voorstel, om, zoo noodig, een achtste ligtent aan te schaffen. Welkom geheeten wordt Dr. Huysman en mede gedeeld, dat het in 's Voorzitters voornemen ligt in dezen winter een lezing te doen houden over het onderwerp „Schoolartsen". De heer Jansen wil propaganda-avonden houden voor het „Groene Kruis". In Middelburg had een Mercurius- avond plaats. De bedoeling van dien avond was op te wekken tot het worden van lid of donateur van de ver. van leerlingen en oud-leerlingen der Middelburgsche Han delsavondschool. Muziek en voordrachten hielpen den avond slagen. Te Vlissingen heeft zich een comité gevormd, dat een bazar wil organiseeren ten bate van de bewaar school, uitgaande van het bestuur der Vereeniging tot Be vordering van Chr. Onderwijs. Eerst werd deze school gehouden in het distributiegebouw, maar dit voldeed niet aao de eischen der hygiëne. Toen besloot men tot den verbouw van de leeggekomen school in de Palingstraat, en onder kundige architectuur van den heer 1.1, Krijger werd onze plaats een! passende bewaarschool rijker. Maar nu de kosten Het bestuur meende geen beroep te mogen doen op de openbare kas gezien den toestand der gemeente finantiën, maar doet een beroep op alle inwonenden. Laat hen de schooi eens gaan zien en tevens de bazar bezoeken. Veel en velerlei is er. At tracties lokken bovendien tot bezoek uit. De opening zal plaats hebben Vrijdag a.s. half acht. De verkoop heeft plaats op Vrijdag-, Zaterdag-, Maandag- en Dins dagmiddag. Des avonds worden de overblijvende artikelen bij opbod verkocht. Moge deze bazar mede werken om de gemaakte kosten grootendeels te bestrijden. De overbrenging der Marine-opleiding van Gorinchem naar Vlissingen is een feit geworden. Donderdagmiddag kwamen met den trein van 12.22 uur ongeveer 200 „jongens" aan, onder commando van den kapitein- Luitenant ter zee Qregori. Onder de tonen van hun mu ziekcorps werd naar de Binnenhaven gemarcheerd. Ver schillende autoriteiten waren ter begroeting aanwezig. De burgemeester sprak zijn blijdschap uit, over de komst van de opleiding naar Vlissingen, de stad, die van ouds marinestad is, en waaraan allerlei namen van zeehelden zijn verbonden. Spr. herinnert aan De Ruyter, Tromp, de Moor. Daarna sprak kolonel Lam als commandant der marine den wensch uit, dat de geest onder de jon gelui steeds goed zal mogen zijn en dat zij hun best mogen doen om carrière te maken, overtuigd zijnde dat de stad en omgeving ertoe zullen medewerken om voor de jonge schepelingen het verblijf te Vlissingen zoo aangenaam mogelijk te doen zijn. Na deze plechtig heid ging men naar het wachtschip „Noord-Brabant" Vrijdagavond was in het Militair Tehuis voor de matro zen een begroetingssamenkomst belegd. Ongeveer 70 bezoekers waren aanwezig, toen de heer P. G. Laernoes de bijeenkomst opende en dank bracht aan overste Qregory voor diens aanwezig zijn en belangstelling. Nadat spr. den roem der stad had verkondigd en gewe zen had op het feit, dat onze stad hare zeehelden eert, standbeelden van De Ruyter en Frans Naerebout ge tuigen ervan, waarschuwde hij voor de verleiding, die ongefwijfeld ook in de stad aanwezig is. Het Tehuis moge hen helpen en het bestuur wil alles doen, wat mogelijk is, het verblijf alhier zoo aangenaam mogelijk te maken. Straks komt er een Radio-toestel. Ook nog andere attracties. Spr. wees erop, dat de Vader en de moeder van het Tehuis, ook werkelijk vader en moeder zijn zullen, aan wie zij hunne moeilijkheden kunnen zeg gen. Ook de overste en andere officieren leven met de jongens mee. Enkele kamers zijn beschikbaar voor ou ders, die hun jongens willen bezoeken. Hierna nam de Vlootpredikant, Ds. Warners, het woord. Hij wees erop, dat de Vader van Jhet Tehuis jarenlang bij de marine is geweest en dus daarin geen onbekende is. Spr. gaf den raad zuinig te zijn met hun geld, nog zuiniger met hun lichaam, en bovenal hoopte hij, dat zij hun ziel zuiver mogen bewaren voor de verleiding. Daarna sprak nog de huisvader, de heer Van Benthem, die zeide met hart en ziel voor de marine te gevoelen, en hoopte, dat de opleiding tot gevolg mag hebbed, dat zij'flinke mannen mogen worden voor de marine en trouw het Tehuis zullen bezoeken. -f 1 Het afscheid van den zomer is gekomen en herfst stormen zijn er over het land gegaan. Op vele plaatsen heeft de storm huisgehouden. Schepen zijn vergaan en meerdere gezinnen zijn in rouw gedompeld. Zoo het dorp Katwijk, waar de haringlogger K.W. 152 van de reede- rtj N. Haasnoot in den storm is vergaan. Aan boord bevonden zich de schipper, de machinist, 5 matrozen en 6 helpers. Het lijk van den schipper is te Ymuiden aangespoeld, evenals dat van een der matrozen. Schip per Plug was gehuwd en had 7 kinderen. De ramp wekte groote ontroering. De eerste stormberichten mel den van drie loggers, die vergaan zijn en van vele op varenden, die verdronken. Uit alle deelen van het bui tenland bereiken ons dergelijke tijdingen. Een storm wind, die soms een snelheid van bijna 100 KM. be reikte, heeft Zaterdagnacht en gedurende den Zondag over eenige deelen van Engeland en het Kanaal ge woed. Hooge zeeën maakten de scheepvaart uiterst moeilijk. Aanvaringen hadden plaats, Ook in Berlijn richtte de herfststorm groote schade aan. Het spreekt vanzelf, dat ook ons eiland de gevolgen van den storm heeft ondervonden. Op de Groote Markt te Vlissingen werd een schoorsteen afgerukt op den Dam een aantal ruiten vernield door Jklepperende jalouzieën en in de Noordstraat werd een ruit ingedrukt. Een kap van een 8choorsteon woei af in de Lampsensstraat, een licht- draad in de Badhuisstraat werd gebroken en meerdere electrische lampen geraakten defect, evenals het speel werk op den St. jacobstoren. De zee stond des nachts bijzonder hoog. Te Middelburg werd op den hoek van de Lange Burg en Markt een heer door een vallenden dakpan getrof fen. Een bloedende wond aan het hoofd was het gevolg. Na door een dokter verbonden te zijn, kon hij per rij tuig naar huis gaan Te Aagtekerke woei een boom op een hofstede, terwijl van enkele woningen de dakpannen werden afgeslagen ROTTERDAM. -f 1

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1926 | | pagina 5