ONS KINDERHOEKJE. TWEE HERFSTJURKEN NUTTIGE WENKEN VOOR DE HUISVROUW. Appel Cider. Aluminium. Macaroni. Vel© pogingen tot succes gaan verloren. MAUW EN KNOR OP REIS. 3. De HcedelJoe. ALLERLEI. Haar onschuld. Een dwaze vraag Juist 1 WEGELING's NIEUWSBLAD VAN 8 OCT. 1926. 1148 1149 De herfstmode is nu vrijwel definitief vastgesteld en voor jonge meisjes blijft de rechte lijn voorloopig nog de hoofdschotel vormen, hoewel zoo nu en dan eenige andere modellen worden gesignaleerd. Het eerste ja ponnetje, afgebeeld onder No. 1148, is meer speciaal voor partijtjes bedoeld, daar het zonder mouwen gemaakt is en het wordt vervaargdigd van bladgroen crêpe-de- chine. Het hangt vanaf de schouders recht af en wordt alleen lichtelijk opgenomen onder de ronde halslijn en de eenige versiering bestaat uit een borduursel langs den rok, welke gewerkt wordt in lathyruskleuren. Voor kinderen van 4—8 jaar is dit jurkje zeer geschikt. Knip patronen kunnen aan onze bureaux besteld worden, onder opgave van No. 1148. Kosten 55 cents. Het andere jurkje is gemaakt van bruin wollen mar- rocain en wordt afgewerkt met een kraagje en man chetjes van zij in een iets lichtere tint^Aan de voor zijde is een pand geplooid en afgezet met orginieele van knoopjes voorziene bandjes. Zeer geschikt voor meisjes van 6—10 jaar. Knippatronen kunnen aan onze bureaux besteld worden, onder opgave van no. 1149. Kosten 55 ets. Het gebruik van appelcider is in ons land niet zoo bijzonder in zwang en toch zij, die eens appelcider gemaakt en ervan gedronken hebben, verheugen zich ieder jaar weder op den herfst, wanneer de huisvrouw zich er weer eens „voor zal spannen" om verschen voorraad te maken. Het Is een heerlijke drank, niet alleen, doch bovendien zeer gezond vooral voor de kinderen en zeer verfrisschend. Hieronder volgt een uit stekend recept, waaruit zal blijken, dat het maken van appel cider zeer eenvoudig is. Men kneust of stampt rijpe appels (aantal naar ver kiezing) en plaatst die in een grooten steenen pot. Deze appels begiet men met kokend water, tot zij geheel onder water staan. Zoo laten staan gedurende een week. Daarna filtreeren of zeeven en suiker bijvoegenonge veer een pond suiker per liter vloeistof. Dan roeren, tot de suiker^ is] opgelost en dan op een warme plaats eenige dagen laten werken. Daarna kunt gij het verkregen nat met een gerust geweten bottelen en kur ken. De cider is gereed en wacht er slechts op gebruikt te worden. Aluminium moet men nooit met soda schoonmaken. Wasschen met warm water en zeep is volkomen vol doende. Macaroni moet men bewaren in een luchtdicht blik en voor men ze gaat koken, eerst even in kokend water met zout dompelen. Dr. John. E. Andrus zeide eenigen tijd geleden, dat 90 procent van de studenten aan de universiteit van Columbia, die daar promoveerden Columbia produ ceert ontzettend veel menschen met titels geen suc ces zouden hebben in hun verschillende beroepen. Hij zeide, dat het beter was, als deze menschen opgeleid werden voor het een of andere zware werk. De meesten, die zich op deze professies werpen zijn mislukkelingen en zij hadden beter huisschilders of farmers kunnen worden. Dit is een critiek, die niet van vandaag of gisteren is, en die al heel wat keeren op de universiteiten is uitgeoefend. En er is wel eenige waarheid in. Ongelukkig zijn bijna alle inrichtingen van onderwijs erop gericht, gestudeerde menschen te produceeren, dat wil dus zeggen menschen, die slechts geschikt zijn voor „witte-boorden-baantjes". Maar al te veel moeders be schouwen de scholen als nuttige instellingen, die aan hare kinderen de kans geven te ontsnappen aan de ver plichting handenarbeid te verrichten. Er is toch niets onlogisch, of onpassends in, dat men door zijn eigen werk in zijn eigen levensonderhoud voorziet en te zelfder tijd een ontwikkeld man is. Een goed ontwikkeling hebben of een breeden kijk op het leven wil nog niet zeggen, dat wij noodzakelijkerwijze door die ontwikkeling ons brood moeten verdienen. St. Paulus verstelde zeilen en Jezus was een timmerman. Bij de Oude Joden was het de gewoonte al hunkinderen het een of andere handwerk te Ieeren, zoodat zij zich in geval van nood, altijd konden redden. Van een groot aantal menschen is er slechts een zekere proportie die er de capiciteiten voor heeft in haar levensonderhoud te voorzien door middel van her senwerk. Hoe deze proportie geregeld wordt, weet nie mand. Het gebeurt in uiterste instantie door de natuur zelf, evenals de natuur de verhouding in aantal tus- schen de beide sexen regelt. Ongetwijfeld hebben velen een „intellectueel" beroep gekozen, waarbij zij een mager bestaantje vinden, ter wijl zij misschien, indien zij handenarbeid verrichtten, beter af waren geweest. En misschien zijn er ook wei eenige handenarbeid verrichtenden, die als „hersenwer- kers" succes gehad zouden hebben. In den regel echter, zorgen dergelijke aangelegenhe den, om zoo te zeggen, voor zichzelf, ledereen vindt wel zijn eigen plaatsje. Eenigen zijn door de natuur uitge rust tot het verrichten van handenarbeid, anderen weer zijn op de juiste wijze voorzien van de vereischten tot het doen van geestelijk werk. En nu moest de universiteit eigenlijk in staat zijn voor beide richtingen de menschen op te leiden. Zij moest er niet op gericht zijn van iedereen een profes sor of dokter, of rechtsgeleerde te maken. Integendeel, haar doel moest zijn, den leerling die opvoeding en die ontwikkeling te geven, welke ^de beste basis zou zijn voor welk soort leven, dat hij later leiden gaat, dan ookzfj het dat hij farmer wordt, dokter of winkelier. WEGELiNG's NIEUWSBLAD VAN 8 OCT. 1926 Toen de booze toovenaar vernam, dat het Mauw en K .or wa;e.". die gebeld hadden, veranderde zijn gezicht geheel en kwam hij zelfs onmiddellijk de zware deur opendoen. „Komt binnen," sprak hij buigend, „en weest welkomHet is mij waarlijk een groote eer u beiden op het Toovereiland te mogen ont vangen Wellicht wilt gij mij helpen om den vermisten Hoedeldoe te zoeken Mauw en Knor waren niet weinig verrast door zoo'n prachtig ontvangst en beleefd sprak Mauw„Zeker, koning, wij zuilen u gaarne helpen zoeken, maar wilt u ons misschen eerst even zeggen wat een Hoedeldoe eigenlijk is Toen antwoordde de koning, dat een Hoedeldoe een vogel is met een blauwen staart (Wordt vervolgd.) Verstrooide Dame „Ach, zeg Ik moet van avond ergens gaan eten, maar ik kan me met geen mogelijkheid herinneren bij wie alles wat ik er nog van weet, is, dat 't vervelende menschen zijn." Vriendinle zou bij mij eten, liefste vriendin, maar trek je er maar niets van aan hoor „Dat is iemand, die er een versleten tweedehandsch auto op nahoudt". Mevrouw „Heb jij dit bord gebroken, Rika Rika„Neen mevrouwik heb het alleen maar laten vallen". Dikke moeder tot haar zoontje dat boven in den boom zit: „Zal je er nu uitkomen, Piet, of moet ik je soms komen halen „Vader, wat is een voetganger VARIA. Toen dokter Serge Voronoff voor de eerste maal met zijn proces van klier-over- brenging voor den dag kwam, beschouw den de meeste menschen hem eenvoudig als iemand, die beweerde dat hij ouden van dagen de jeugd koa wedergeven, een voudig door klieren van gezonde jonge apen op hen over te brengen. Twee jaar geleden, las Dr. Voronoff het een en ander over de financieele moeilijk heden waarin Frankrijk vei keerde en over haar strijd om zonder buitenlandsche hulp in alle behoeften van het land te kunnen voorzien en tegelijkertijd las hij toevallig, dat Frankrijk in haar verschillende koloniën over een aantal van ongeveer 30.000.000 schapen beschikte. De man van de weten schap overwoog, dat hij, indien hij het leven van de beste rammen van de kud den kon verlengen en hun kracht vergroo- ten, het schapenras zou kunnen verbeteren en dus vertrok hij naar Algerije, om proe ven te nemen. Hij onderwierp daar jonge rammen aan zijn klier-overbrengings-operatie en bereikte verrassende resultaten. De jonge rammen, waarop hij klieren h. d overgebracht, ont wikkelden zich veel sneller, dan de anderen. Zij verschaften 1/6 meer wol en vleesch dan hun makkers, die aan de zorg der natuur overgelaten waren. Twee-jarige ram men, op de natuurlijke wijze opgekweekt bereikten een gemiddeld gewicht van 112 pond twee-jarige rammen, welke aan de klier-overplantings-operatie onderworpen waren geweest bereikten een gewicht van 128 pond. Het gemWdelde gewicht van de afgeworpen wol van gewone rammen was ongeveer 5,5 pond rammen met overge brachte klieren gaven bijna 8 pond wol. Dokter Voronoff tracht thans een supri- eur schapenras te fokken, want het is ge bleken, dat de lammeren, welke met een klieren ingeënten ram tot vader hebben, veel zwaarder en sterker zijn, reeds vanaf hun geboorte, dan de lammeren van niet ingeente schapen. De u'twerking der over planting van kl eren worden reeds in de eerste generatie geconstateerd. Hij gelooft dan ook, dat hij door met de overplanting van klieren gedurende twee of drie gene raties door te gaan, een ras van schapen zal doen ontstaan, dat veel grootere kwan titeiten wol en vleesch zal afwerpen en dat zoo sterk zal worden, dat de kudden van tegenwoordig erbij zullen afsteken als zwakke schepseltjes. Er is zoo ontzettend veel over dezen dokter Voronoff geschreven en de meest wilde verhalen over het „weder- jong wor den" door zijn over plantings-systeeni hebben de ronde gedaan, dat het wel eens tijd wordt, de werkelijkheid omtrent de proefnemingen van dezen geleerde onder de aandacht van het publiek te brengen. De man verdient door zijn interessante proefnemingen en om de resultaten, die hij tot nu toe bereikte, zoo niet geweldig ge roemd, dan toch geprezen te worden, want zijn vinding blijkt tenminste direct nut af te werpen iets wat men van alle vindingen niet altijd zeggen kan.

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1926 | | pagina 10