2e BLAD Brococl rrraLsie ;rbratal J WEGELING'S NIEUWSBLAD VAN 1 OCTOBER 1926 Verleden week Donderdag was er te Philadelphia, een stad in Amerika, iets bijzonders te zien. In het groote stadion waren bijna 130.000 menschen opgekomen om te genieten van wat daar vertoond zou worden. Zelfs de vice- president der ^Ver. Staten, drie ministers en zes gouverneurs waren aanwezig. Vele uren hebben duizenden die schouw plaat als het ware belegerd, om maar een plaats te kunnen krijgen en honderden dollars werden ervoor betaald. De totaal-ontvangsten bedroegen twee millioen dollars. Onze lezers zullen zich zeker indenken, dat daar iets verhevens, iets plechtigs zou afspelen, iets zóó groot en van zulk een beteekenis, dat men er tijd en geld in overvloed voor over heeft, en waar de hoogwaardigheidsbekleders in Amerika vooraanzaten, zal men zich deze gebeurtenis niet licht te voornaam kunnen voorstellen. .Ontzet u maar niet, o lezers, of ja ontzet u wel, want dit alles geschiedde om te zien, hoe twee mannen elkaar met opzet bloedneuzen en blauwf oogen slaan, hoe twee mannen elkaar met de vuis ten bewerken. Anders niet. Als een paar menschen ruzie krijgen en het van woorden tot daden komt, zij elkander te lijf gaan, dan schrikt de omgeving, dan komt de politie er bij te pas en als het dan heel erg wordt en bloedneuzen en blauwe oogen geslagen worden, dan is het slot der vechtpartij een strafvonnis wegens mishandeling. En wij vinden zulks maar goed ook. Menschen zijn niet ln de wereld om elkaar te bevechten. Maar, en is dat niet het ontzettende van het geval, als er met opzet zal gevochten worden, liefst net zoo lang, totdat er een is murw geslagen en als alles netjes is georganiseerd en het geheel den naam draagt „bokewedstrijd" en het gaat om een wereld4cam- een stevige hartver sterking. B Z K wekt nieuwen moed en doet vermoeidheid verge ten. Door de stevig heid is B Z K 't voor- deeligst in het gebruik. ^LOUIS DOBBELHANN pioenschap, d. w. z. wie van alle menschen ter wertld het best den anderen mensch zal kunnen neerbeuken, dan is er geen ach en wee 1 geen politie om den vechtersbazen te doen verstaan, dat zulks In een beschaafde wereld niet te pas komt, dan komen de kijkers en de hoogwaardig- heidsbekleeders en zij komen bij duizenden, en met een variatie op een bekend woord, roepen zij het elkaar toe: „Menschen, daar is wat moois te zien, daar wordt een mensch murw gebokst". (Volgens de regelen dar kunst natuurlijk). En de op brood en spelen verlustigde menigte komt van alle kanten opzetten, betaalt de entréeprijs met groot genoegen, om zich te verlustigen in een beestachtig gedoe en we vragen ontzet ons af: welke mentaliteit heerscht er toch in deze menigte, en welke is toch de roeping der overheid, die dat alles billijkt niet alleen, maar zelfs sanctioneert door hare tegenwoordigheid? Wel verheffend was het schouwspel daar In Philadelphia geboden, de menschen zullen er heel wat beter vandaan gekomen zijn, dan zij er heengingen, dat kan niet anders nk zulk een stichtelijk tooneel. Hoe achterlijk vinden we de Spanjaarden, nietwaar, die verzot zijn op hanengevechten, maar welke middeleeuwsche toestanden worden nog aan getroffen in een land, dat aan de spits der natiën staat. Wij gaan ons niet vermeien in den loop van het gevecht alleen en dat teekent weer de menschen alleen notee- ren wij even, dat het publiek zeer ontstemd was over een der twee boksers, omdat hij niet meer de woedende vechter was van vroeger, maar veel makker. Dat kwam natuurlijk ook daarom, wijl men in het land der weddingschappen, HEELElf^DUIM* FL F L. qcen toeter fabrikaat! ^^p/raacjb gratis trockure^^ ook op deze zaak had gewed en men aan dien „veel makker" vechter, de grootste kansen had gegeven. Egoïsme bovenal 1 Of er dan niemand protesteerde Zeker, te voren waren circulaires verspreid, waarin o.m. werd gezegd„Meer mannen en vrouwen, dan waarover Generaal Washington ooit het bevel voerde, zullen hun geld betalen om twee bruten elkaar te zien toetakelen, terwijl het overige Amerika met tintelende oogen het gevecht uit de lucht opvangt". Van den overwonnene wordt verhaald, dat hij later ge schreid heeft, omdat een sterkere was gekomen, en hij ook op zijn beurt moest ondervinden, hoe de glans der wereld vergaat. Na een verhaal, waarin de brute kracht van ge weld onze aandacht heeft gevraagd, mag die zeker wel gegeven worden aan een andere kracht, die sterker is, dan die van de allersterkste vuist de kracht der liefde. In „Pniël" een blad waaruit meermalen door bladen van allerlei richting iets wordt overgenomen, om het lezens waardige dat daarin gevonden wordt, schrijft de redacteur, Dr. Gunning, in Walcheren geen onbekende. Dezer dagen las ik een treffend verhaal uit Duitsch- land. Een officier van justitie schrijft het volgende„Ik had aan de ouders van een moordenaar, die hier gevan gen zat, doen weten, dat zij hun zoon een half uur mochten bezoeken. Niemand dan ik zou er bij dat onder houd in mijn bureau aanwezig zijn. Daar kwamen zij aan de brave oudjes. Gebogen en bitter bedroefd zaten zij daar op hun kind te wachten. Hoe zwaar treft zoo'n slag, vooral in een kleine plaats, waar elk malkaar als in een groote familie kent en hoe vreeselijk moest het voor hen zijn, hun zoon, die nog maar zes weken geleden onver schillig het ouderlijk huis verlaten had, nu als een moor denaar weer te zien. Daar ging de deur open. Een be waarder schoof den man naar binnen en verdween toen weer. Toen Th. zijn ouders zag, gaf hij een luiden schreeuw en beefde zóó hevig, dat ik vreesde, dat hij op den grond zou vallen. Snel schoof ik hem een stoel toe en hevig snikkend zonk hij daarop neer. Toen stond de moeder op, schoof haar stoel naast haar jongen, trok hem aan haar borst en streelde met haar rechterhand de zijne, waarmee hij den moord had bedreven. En de vader, de oude,, geachte ambtenaar, zette óók zijn stoel aan den anderen kant van zijn zoon en streelde diens linkerhand. Zij spraken geen woord, zeiden geen enkel verwijt tot den diepgevallene, zij liefkoosden hem alleen.* En de officier van justitie? Die kon ook geen woord spreken, maar zijn oogen vulden zich met tranen en in den geest nam hij zijn hoed af voor deze eenvoudige lieden, die voor hem, zonder dat zij iets zeiden, een aangrijpende prediking hielden over de woorden van den Apostel „de liefde houdt nimmer op, zij wordt niet verbitterd." Toen fluisterde de zoon zijn moeder iets in het oor, waarop zij een afwerend gebaar maakte. „Wat heeft hij daar gezegd? Ik moet dat weten", zei de officier. „Wij hebben een fotografie, waarop al onze kinderen staan. Hij zei, dat wij die vernietigen moeten, want hij was niet langer waardig onze zoon te zijn. Maar ik heb gezegd „je bent en je blijft onze zoon". Geen verwijt, geen straf, niets ter wereld zou zóó in staat zijn geweest het harde hart van dezen jongen man te verbreken dan deze liefde zijner ouders. Ja, was er maar meer de liefde, hoe zouden anderen daardoor geholpen worden. Toen de tooneelspe- lers, die de laatste eer bewezen aan de Lobo's, het echt paar dat zoo droevig omkwam bij het spoorwegongeluk bij Leiden, terugkwamen van deze plechtigheid, moesten zij weer naar het tooneel. Dat is natnurlijk heel wat anders, dan wanneer wij zouden moeten schrijven, dat zij weer moesten naar hun veld of fabriek of kantoor. Dat doet het publiek, de menschen, die zich niet willen indenken, het groote leed van anderen, en die er geen genot voor missen willen. In het „Handelsblad" wordt overgenomen, hoe Sarah Bernhardt, de vermaarde actrice over deze dingen denkt, en wat zij schreef aan een vriend: „Zij kunnen niet weten, wat er soms in ons hart omgaat in de uren, die wij besteden om een zaal vol menschen in spanning te houden 1 En toch gebeurt het zoo dikwijle, dat juistop oogenblikken, waarin wij ons heelt wezen, onze heele ziel moeten geven, onze gedachten afdwalen, verreweg, naar vrienden, die ongelukkig zijn eft die wij graag zouden willen troosten. „Over het algemeen valt het ons niet zoo moeilijk, om de zorgen en beslommeringen, die ons ook niet vreemd blijven, tijdelijk van ons af te zetten en voor luttele uren ons te verbeelden, een ander te zijn, onszelf vergetend. Onmogelijk is dat echter, als wezens, die ons dierbaar zijn, lijden. Dan houdt onrust ons gevangen en maakt het ons moeilijk, o zoo moeilijk 1 Dan is het of onze hersens in boeien zitten, dan moeten wij twee levens leiden, al dreigt ons hart ook te breken van ellende Tot zoover deze actrice. Zoo luidt haar kreet, een kreet om liefde. Ook in de „Tel." werden d.g. klanken ver nomen. Een zekers W. schreef o.a.„Dan komt de 73- jarige. Haar verschijning, moe nog, wankelt, wekt een schaterlach. Haar grijze oogen, die zooeven weenden, moeten lachen, zooals haar gericht moet lachen, dat nog tevoren van smart vertrok. Het publiek lacht. Het publiek amuseert zich, drinkt de geestig gelanceerde woorden van haar mond. Giert en brult van pret. Ziet daar enkel de Juffrouw van der Kooy in haar dolste situatie en creatie. Niemand weet wat het haar kost. Niemand ziet de moe heid in die trekken.... Lach dan, Paljasso, als je hart is gebroken. En als zij af isterwijl nog naklinkt de lach dien zij wekte, zinkt in haar kleedkamer zij neeren weent om Grestje (Mevr. G. Lobo-Braakensiek.) Actrice van een groot ras Droeve dingen komen vaak voor. Te Souburg werd sinds verleden week Maandag een bekend ingezetene vermist. Alle middelen om hem te vinden bleven vruchte loos, totdat Vrijdagavond, omstreeks 8 uur, dicht bij de brug het lijk uit het kanaal is opgehaald. Op den Nieuwen Vlissingschen weg kwam de graanhandelaar M. uit West- kapelle met zijn motor in botsing met een rijtuig met twee paarden. Een dier paarden viel op hem, waardoor hij ernstig gekneusd naar het St. Joseph-Ziekenhuis moest worden vervoerd. Zijn toestand was zeer ernstig. Een ongeval dat bijzonder goed afliep en waarbij vermoedelijk teveel aan Bacchus was geofferd, had eveneens op dien weg plaats Tusschen Souburg en Abeele reed een auto zig-zagsgewijze over den weg en noodzaakte zelfs de tram om te stoppen, teneinde een aanrijding te voor komen. Teveel aan Bacchus geofferd had ook een man, die ter bruiloft geweest was en die er zijn werk van maakte, midden in den nacht enkele ruiten stuk te slaan. Meerdere politie-agenten moesten er aan te pas komen, om hem veilig te stellen in het politiebureau. Het teveel offeren aan Bacchus een zachte uitdrukking voor dronken zijn is het niet de oorzaak, dat in allerlei kringen tegen dezen „god" wordt geijverd? Zoo ook in Souburg, waar een algemeene vergadering gehouden werd van de afdeeling Souburg van den Nat Bond voor PI. Keuze. Op deze vergadering werd de Instructie voor de correspondentschappen behandeld, welker taak is de uit breiding van het ledental, het winnen van begunstigers en het verspreiden van PI. Keuze geschriften. Besproken werd, welke actie moet worden gevoerd, opdat de afd. aan haar doel kunne beantwoorden. Met algemeene stem men werd besloten, reeds in het begin van 1927 een request op te maken aan den raad der gemeente. De kas sloot met een batig saldo van f 6.72. Donderdag 23 Sept. liep te Westkapelle een visschers- vaartuig uit Heijst, de „H 26", op den zeedijk, doordat de wind in de zeilen sloeg. Des namiddags kwam het scheepje weer vlot. Te Oostkapelle ontstond op dienzelfden middag brand in de duinhelm. Wel 1500 M1 helm ging eraan, afgezien van het feit, dat zelfs het Oranjebosch gevaar liep, wat door flink optreden van verschillende personen nog kon worden voorkomen. Het uitkloppen van een pijp is vermoedelijk de oorzaak van dezen brand. Laat men toch voorzichtig wezen. Een klein vuur steekt een grooten hoop hout aan. Te St.-Laurens werd door een voorloopig comité, bestaande uit de heeren W. van 't Hoff, Kwekkeboom, Mattz, L. Davidse en N- Tramper, aan de werknemers in deze gemeente een uitnoodiging gezonden tot bijwoning der vergadering in café Bloemendaal ter bespreking van het werkloozen- vraagstuk. Eerstgenoemde heer had. de leiding der ver gadering en gaf uiteenzetting van de bestaande plannen, daar voor de toekomst noodig is afdoende maatregelen te nemen. Daar het comité zich op het standpunt stelt, dat aan de persoonlijke vrijheid van den werknemer, of hij al of niet wil organiseeren, niet mag worden getornd, wil het niet aansluiten bij het Werkeloozenbesluit 1917. En daarom een comité tot bestrijding van de gevolgen der werkeloosheid, waarbij op den voorgrond stawer ken, niet steunen. De op te richten werkeloozenkas staat geheel los van elke vakbeweging. Negen aanwezigen gaven zich op als lid der werkloozenkas. Anderen wilden hun toetreden nog overwegen. Te Middelburg gaf het Middelb. Muziekkorps de laatste muziekuitvoering op het Molenwater in dit seizoen. Een groot aantal personen woonden deze bij en met aandacht werd het program gevolgd. ln Vlissingen werd Vrijdag raadsvergadering gehouden. Allereerst werd er gesproken over de politieke richting der heeren in de commissie voor het havenbedrijf, waarbij de heer Huson tot de conclusie komt, niet naar bekwaam heid te vragen, maar naar richting. Ook voor de benoe- m ng van een regent van het gasthuis, kwam deze kwestie ter sprake en de heer Berger kwam tot de conclusie, dat men de S. D. A. P. vreest, omdat er iets niet deugt bij het gasthuis en zij het zeker aan het licht zouden brengen. En bij de benoeming van een lid van het bur gerlijk armbestuur, kwam deze kwestie ten derde male ter tafel en werd geantwoord, dat de soc.-dem., die aan bevolen werd, wenschen had, die niet vervuld kunnen worden. Bij enkele voorstellen kwam discussie, nl. bij dat om aan j. Loois Azn. en joh. Loois Hzn. een bouw- crediet groot ten hoogste f44000 om te zetten in een le hypotheek voor den bouw van 5 gebouwen aan den Boulevard Bankert, waarvan dë kosten bedragen f 58000 alsmede tot het aangaan van een geldleening groot f 44000 4Va pet. k pari met de Alg. Friesche Levensver zekering-Maatschappij te Leeuwarden. Enkele leden mee- nen, dat dit bouwen niet noodig ls, of dat particulieren zulks kunnen doen, anderen dat het wel noodig is, waar reeds 13 marine-officieren in Middelburg kwamen wonen, omdat zij alhier geen woning kunnen vinden. De heer M. Laernoes zegt, dat den Minister van Marine toegezegd is, dat er woningerf zouden komen. Het voorstel wordt aangenomen met 12 tegen 6 st. Het tweede voorstel was, om afwijzend te beschikken op het verzoek van het bestuur der Ver. tot bevordering van Chr. onderwijs om gelden voor de uitbreiding van het schoolgebouw in dc Wagenaarstraat nml. f 34000 voor het opbouwen van drie lokalen. Nadat dhr. Hoog kamer een amendement heeft ingetrokken, Inhoudend het ter beschikking stellen van drie lokalen aan de zijden van de Frans Naereboutstr en deze in te richten waarvoor een maximum van f 5000 noorfip warrit ROTTERDAM Wordt vervolgd

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1926 | | pagina 5