VROUWENRUBRIEK ONS KINDERHOEKJE. VARIA. DE MANTEL VOOR «CHOOLGAANDE MEISJES. Stalen moeten zuiver water hebben. MAUW EN KNOR OP REIS. 2. Het kaste®! van den Toovenaar Wel een wonderkind maar WEGELING's NIEUWSBLAD VAN I OCT. 1926. No. 1143. No. 1144. In dezen tijd van het jaar zijn de meeste moeders druk bezig met het nazien van de garderobe der jeugd. Op de eerste plaats moeten de zomerjurken tot het vol gend jaar worden opgeborgen en dan moeten de kleeren van verleden winter uit de doozen worden gehaald, waar zij zooveel lange maanden gelegen hebben, zonder, dat er naar omgezien werd en dan moeten die een lang en opmerkzaam onderzoek ondergaan. Gelukkigkindermode verandert niet zoo dikwijls en zoo vlug, als dames modes en zoolang de eigenaresjes er niet uitgroeien, kun nen de jurkjes met hier en daar een kleine verandering, meestal eenige seizoenen lang dienst doen temeer, daar winterjurken lang niet zoo gauw teekenen van slijtage vertoonen, als de dunne zomercostumes. In den regel zijn wintermantels belangrijker, dan jurken, want als de kinderen een netten mantel hebben, ziet zij er da delijk goed uit, hoewel de jurk die eronder gedragen wordt, Tiiet de nieuwste van de nieuwste behoeft te zijn. Eenvoudige mantels zijn nog steeds het meest in den smaak voor dagelijksche dracht en de jongere generatie heeft heel spoedig smaak gekregen voor het „tailor- made" idee. Een rechte, slank zittende lijn is op het oogenblik het nieuwste, hoewel plooien hier en daar nog veel gedragen worden in de meeste nieuwe jurken en mantels, daar de mode-teekenaars zeggen, dat vrijheid van beweging een der meest noodzakelijke dingen is in de tegenwoordige modellen. De mantel, afgebeeld onder No. 1143, wordt gemaakt van kasha „nature" en is van een verbluffende eenvoud, daar er niet de minste versiering aan is aangebracht. Het onderste gedeelte is voorzien van twee stolp-plooien, die beginnen onder de zakken welke door een ceintuurtje met knoopen afgemaakt zijn. Deze mantel kan dienen voor meisjes van 810 jaar. Knippatronen kunnen besteld worden aan onze bureaux onder opgave van No. 1143. Kosten 55 cents. Eenvoud is eveneens een kenmerk van den mantel, afgebeeld onder no. 1144. Deze wordt vervaardigd van blauw en reekleurig geruit tweed en is voorzien van buffelhoornen knoopen, die dienen als sluiting aan de voorzijde en tot het afwerken van de zakken en mou wen, Deze mantel kan gedragen worden door meisjes van 12, 15, 16 jaar. Knippatronen kunnen aan onze bureaux besteld worden, onder opgave van no. 1144, Kosten 55 cents. „Ik kan niet op een snaren-instrument spelen, maar ik kan u wel zeggen, hoe ge van een klein dorpje een groote roemrijke stad moet maken." zeide de oude Griek Themistocles Een der belangrijkste factoren in het maken van een groote en roemrijke stad van een klein dorp, is deze: de zorg voor het aanleggen van een waterleiding, die de menschen in overvloed van zuiver water voorziet Tot hoever sommige gemeentebesturen gegaan zijn om hunne burgerij ruimschoots onbesmet water te leve ren, is op zeer interessante wijze na te gaan in het ge val van Los Angeles, Californië, een stad, die gunstig afsteekt bij een plaats als Hannover, waarover wij den laatsten tijd zulke ontzettende berichten van typhus krijgen. Iedereen, die een weinig belang stelt in steden- aanleg, zal zich zeker interesseeren voor het systeem waterleiding, dat in Los Angeles in toepassing gebracht is. Het Gemeentelijk water Bureau, zooals het daar heet met zijn systeem van watervoorziening en distributie, vertegenwoordigt een kapitaal van 187,500.000 gulden. De hoofdleiding is een reusachtig aquaduct, dat een lengte heeft van bijna 400 K.M. Het staat bekend onder den naam van Owens Rivier Waterleiding en is aan gelegd dwars door de Mojave woestijn en tegen de Oostelijke helling van de Sierras op, zóó, dat de smel tende sneeuw van de toppen dezer bergen er recht streeks in uitloopt Vijf volle jaren had men noodig om deze leiding aan te leggen en zij kan voorzien in de behoefte van 2000.000 menschen. Dit aquaduct is het grootste, dat er op de wereld bestaat. Vijftien reservoirs worden gebruikt om de voorraad water in te bergen. De totaalinhoud dezer vijf tien reservoirs is ongeveer 91.650.000.000 Liter, voldoende voor het huiselijk gebruik van alle inwoners der stad voor een geheel jaar, zonder dat zij behoeven te worden bijgevuld. Het netwerk van buizen, dat het water naar de verbruikers leidt, staat ongeveer in lengte gelijk met het aantal kilometers, dat het geheele Vasteland van het eene einde tot het andere lang is. Het voorloopige werk voor het bouwen van een tweede aquaduct, dat in de toekomst gebouwd zal worden, en dat 420 K.M. lang zal zijn, is reeds geschied. Wanneer dit gereed zal zijn, zal men kunnen voorzien in de be hoefte aan water van omsteeks zeven millioen menschen. Het water, dat van de smeltende sneeuw in het aqua duct gevoerd wordt,; is zuiver jaan de bron en wordt onbesmet door de leiding gevoerd. Het probleem om fiet in de reservoirs zuiver te houden, is opgelost door een uitgebreid systeem van proeven en steriliseering. In plaats van de oud«rwets<*ie methode, om er een steriliseerend poeder in te werpen, voegt men er nu een mensgel van chloorgas en water bij. Het is een "belangrijk, feit dat sinds 1902 officieel door de gezondheidscommissie geen enkel geval van besmet ting, door water is geconstateerd. Dit eene voorbeeld van ondernemingsgeest toont wel aan, dat sommige stadsbesturen zeer ver gaan in hun strijd om zuiver water aan te voeren en bewijst tevens, dat ziektekiemvrij water een belang van de eerste grootte is voor het stadsleven. VROOLIJK HOEKJE. Vriendelijk. Op een avondpartij kwam de echtgenoot van een der gasten zeer laat. „Ik kom alleen om mijn vrouw af te halen", verklaarde hij. Maar m'n beste meneer Zwart", zei de vriendelijke gastvrouw, „waarom is u niet wat eerder gekomen WEGEOBG'S NIEUWSBLAD VAN 1 OCT. 1926 De kleine kabouter ging hen voor langs een smal pad waarlangs de heerlijkste bloemen groeiden, en samen liepen zij tot aan een reusachtig kasteel, dat er grauw en vervallen uitzag. Overal zaten groote sloten en ijzeren binten met scherpe punten. „Hier woont de koning van ons land", fluisterde het kaboutertje, „Hij is een toovenaar en hij is oh zoo knap en geleerdToen hij hoorde, dat Mauw en Knor waren aangekomen stuurde hij mij om jullie welkom te heeten en bij hem te brengen. Dus nu moet je maar zien wat je doetdaar is de bel 1" „Begrijp jij waar die kabouter ineens blijft vroeg Knor en Mauw antwoordde„Neen ik weet het ook niethet moet hier beslist een wonderlijk land zijn en ik zou zeggen dat we maar moesten bellen." Zoo gezegd zoo gedaan, en met inspanning van alle krachten trokken zij aan den roestigen bel tot de Toovenaar uit het raam kwam kijken. „Miauw riep Mauw en Knor sprak ^„Knorreknorrr Toen trok de Toovenaar een kwaad gezicht en Volgende week„De Booze Koning".) ALLERLEI. Buitengewoon rijk man „Dus jij wilt met mijn doch ter trouwen Hoeveel geld bezit je De Pretendent„Onge veer 3000 gulden mijnheer Buitengewoon rijk man: „Ik zei „G e 1 d", niet „Los geld". De belofte. Tante„Maar, jongen, wat ben jij netjes op je speelgoedMoeder heeft je zeker wat beloofd, als je het zoo keurig opruimde?" Neefje „Moeder heeft me wat beloofd, als ik het niet deed. Karakteristiek „Vader, „Dus je hart is gebroken Dochter(terug van vacantie) „ja,1 op twee plaatsen in Sche- veningen en in Zandvoort." Na bezoeken, welke hq gebracht heeft aan de meeste landen van Europa, is de jonge Krishnamurti uit Indië thans in de Vereenigde Staten gearriveerd, waar hij de Amerikanen zal verlossen van het materia lisme. Daar kan hij werk aan hebben l Ten minste, een Amerikaansche krantenman zegt zelf; „Hij zal hier zoo welkom zijn, als Hercules in den Augiasstal." Dat wil nog al wat zeggen. Over dezen Krishnamurti wordt den laatsten tijd zeer veel gesproken. Hij schijnt een soort wonderkind te zijn, want toen hij nog heel jong was, werd hij in zijn slaap altijd opgenomen en ergens n een tent gedragen en als hij droomde, zeggen zijn vrienden, dan verscheen hem „de meester" en gaf hem dan instructies. Toen hij twaalf jaar oud was, schreef hij reeds zijn hoek „Aan de voeten van den Meester". Behalve, dat hij aspiraties heeft om een tweeden Messias uit te beelden, is hij een uitste kend ruiter en sportsman. Natuurlijk wor den die droomen in zijn jeugd en het schrijven van dat boek op twaalfjarigen leeftijd nogal opgeschroefd en zeggen zijn bewonderaars en volgelingen, dat hieruit wel degelijk „Goddelijke inspiratie" blijkt. Maar dat is heusch niet noodzakelijk 1 Gaan wij b.v. eens een kort leven na van Heinrich Heinecken, die in 1725 te Lübeck op 5-jarigen leeftijd overleed. Toen dat jongmensch 10 maanden oud was, kon hij volkomen feilloos redeneeren. Toen hij 1 jaar was kende hij de voornaamste stuk ken uit den Pentateuch vanbuiten, Toen hij 2 was kende hij de heele gewijde historie en r.auwlijks drie jaar oud kende hij de geheele geschiedenis en aardrijks kunde, oude en nieuwe, gewijde en gewone en sprak vloeiend Eransch en Latijn. Hij# wijdde zich in zijn vierde jaar aan religieuze studie en aan kerkelijke geschiedenis. En dit is geen verhaaltje, maar het zijn histo rische feiten. Massa's menschen kwamen naar Lübeck om den jongen te zien en een jaar voor hij stierf nam men hem mede naar Kopenhagen om hem aan den Deen- schen koning te later zien. Het feit» dat hij reeds stierf voor hij vijfjaar was, moet de ouders er voor waarschuwen, dat zij het ontwikkelingssystecm hunner kinderen niet te ver doorvoeren Om dus nog even terug te komen op Krishnamurti, het is mogelijk, dat hij een wonderkind is, het is mogelijk, dat hq opw twaalfjarigen leeftijd een boek schreef maar er zijn meer wonderkinderen geweest, die niet be weerden een tweede Messias te zijn Levenswijsheid. Dikwijls eischt de beleefdheid, dat men zijn „beste" gezicht opzet bq zijn „slecht ste „gevoelens." Indien de waarheid uit uwen mond kwetst, dat bekommere u niet, maar indien gij on- noodig kwetst, daarvoor zijt gij verant woordelijk.

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1926 | | pagina 10