YMUIDER VISCHHAL Gemoltaerde ONDERGOEDEREN 2e BLAD REGENKLEEDING „DE FAAM" Piano's - Orgels M. VAN LOO Walcheren's Bazuin 90 cis. per doos a 12 cackek NIEUW I NIEUW I H. H. CAFÉHOUDERS I |antoine mes Ruime keuze NIEUWE STUDIE- PIANO's en ORGELS voorradig Zie Etalage Bederf geen goede Schoenen WEGF.LING's NIEUWSBLAD VAN 10 SEPT. 1926 Wel ligt 31 Augustus al enkele dagen achter ons, en toch mag de Bazuin niet zwijgen over de beteekenis van dien dag en willen wij nog even ons herinneren, hoe die op ons eiland is gevierd. De zoogenaamde Oranje zon bleef niet achterwege, wat heel aangenaam was voor die velen, die op allerlei wijs uiting gaven aan hun feestvreugde. Dat er waarlijk reden is tot vreugde, behoeft niet betoogd. Als het gaat om de persoon van Hare Majesteit de Koningin, dan zal wel niemand zich aan de algemene achting willen onttrekkenheeft niet eens iemand gezegd, dat als Nederland een republiek moest wezen, Zij de presidente er van moest zijn Zeker, er zijn er ook onder ons volk, die de republiek liever zouden willen en die daarom dus reeds zich af zijdig houden van feestvertoon op den dag van Harer Majesteits geboorteherdenking. Zóo de burgemeester van Goor, die volgens het „Handelsblad" een ernstig man is, en die op ernstige wijze uiteenzette, waarom zijn advies luidegeen vlagvertoon. Het gaat er bij de zen burgervader vooral om, wijl het Koningshuis door monarchisten is gebruikt tegen het socialisme. Er wordt herinnerd aan de revolutionaire daden van 1903 en 1918, waardoor er verwijdering kwam tusschen Haar, die de Kroon draagt, en zij, die dragers zijn van socialistische denkbeelden. In een raadsvergadering, waar het soc.- dem. raadslid, de heer H. Boswinkel voorstelde, niet te vlaggen op den Koninginnedag, hield de burgemeester daarop de volgende rede. Intusschen stel ik er prijs op, den raad mede te deelen, hoe ik zelf over deze aan gelegenheid, die ik niet zeer gewichtig acht, denk. De Koningin, die verjaart, is het Nederlandsche Staatshoofd. Zij is dat geworden op volkomen wettige wijze. Zij re geert volkomen constitutioneel, leder zal dat erkennen, ook hij, die overigens aan een republikeinschen staats vorm de voorkeur geeft. Desondanks is de geestdrift van de socialisten voor het Nederlandsche Staatshoofd niet groot, bij velen zelfs beneden het vriespunt. Vraagt men, hoe dit te verklaren is, dan meen ik, dat de schiifd moet worden gezocht bij hen, die het Koningshuis heb ben misbruikt in hun propaganda tegen het socialisme. Dat is zoo geweest van het oogenblik af, dat het soci alisme in Nederland naar voren kwam. Ik mag hier herinneren aan het refrein van het oude lied„Domela moet zakjes plakken, leve Willem III", ik denk hier o.a. aan 1903, toen de bestrijders van het socialisme de Koningin de woorden in den mond legdenmisdadige woelingen, een uitdrukking, die gevoeld werd als on redelijk en die aan de geestdrift voor het Koninklijk Huis niet bevorderlijk was. Ik moge hier herinneren aan de laatste dagen van 1918, toen zekere politieke partijen het staatshoofd meevoerden in haar propaganda tegen de moderne arbeidersbeweging. Men kan dit toe juichen of betreuren, maar het'is nu eenmaal een feit, dat dergelijke gebeurtenissen tot gevolg hebben gehad, dat men een steeds groeiend volksdeel van het Konings huis heeft verwijderd, het is denkbaar, dat nu eenmaal de tijd komt, dat het Koninklijk Staatshoofd in Neder land kan worden gezien als Staatshoofd en Staatshoofd alleen. Ik meen zelfs te hebben opgemerkt, dat de ont wikkeling zich in deze richting beweegt. Zoodra dat het geval is, zal mijn advies luidensteek de vlag uit. Thans moet ik tot mijn leedwezen adviseerensteek ze niet uit." En de raad volgde dat advies en het gemeen tebestuur van Goor vlagde niet. Nu zouden we toch echter willen zeggen, dat, als erkend wordt, dat H.M. volkomen constitutioneel regeert, en dat zij op volko men wettige wijze het Nederlandsche Staatshoofd is ge worden, men dan juist niet moet doen zooals de vroede vaderen van Goor deden. Als men dan meent, dat een deel des volks dat Staatshoofd voor zich beschouwt, dan moet dat ander deel des volks zeggen, neen, wij zullen toonen, dat ook wi] erbij behooren, ook wij zijn Nederlanders en ook van ons is Zij het Staatshoofd en dus wij vlaggen, evengoed als gij. Laat tenmin ste deze eenheid dan behouden mogen blijven. Hier op Walcheren heeft men gevlagd en méér, er is feest ge vierd, en de Hartelijke wensch is, dat het niet alleen feest gevierd heeft, o m te feesten, maar om het feit van den dag zelve. Om te toonen de vreugde over de eenheid van Nederland en Oranje. Aan den Oranjebond was het wederom gegeven met een flink program voor den dag te komen. De inzet te Vlissingen was een re veille, die om 8 uur van de Gravestraat vertrok. St. Ceacilia haar muziek doende hooren. Vanaf den St. jacobstoren klonken onze vaderlandsche liederen, ge speeld door den heer Varel. Om 11 uur wederom de harmonie St, Volkslied. Om van oud-ondero het lokaal aan Ceacilia, en klonk o.a. het Zeeuwsche 2 uur kwamen de leden van den Bond ficleren met adsplrantleden tezamen in het Bellamypark, om half drie vingen de kinderspelen aan op het terrein van de vroegere Pot- tenkade. Uitvoeriger daarover te schrijven, lijkt ons over bodig. Vlissingen heeft voor de zooveelsie maal getoond vast te willen houden, aan de oude banden van eeuwen der tusschen het Vorstenhuis en onze stad. Eén ding mag echter niet vergeten worden. Onze burgemeester viel de onderscheiding ten deel, te worden benoemd als officier in de Orde van Oranje-Nassau. Daarom werd Zijn Edelachtbare een aubade gebracht Het onvermoei de muziekcorps was om half zes op zijn post voor de deur van burgemeesters woning. Hier werd het bestuur in de gelegenheid gesteld den nieuw-benoemde en zijn familie geluk te wenschen, waarbij de heer Van Woel- deren zijn dank uitsprak, niet slechts voor de attentie, maar tevens voor de wijze, waarop dit corps altijd be- rejd is te helpen en de moeite zich voor dezen dag getroost. Dank werd ook gebracht aan do harmonica-vereeni- ginz „Cresendo", welk een uitvoering gaf in de tent op de Boulevard. Daar betrad de heer Van Krieken de tent, als tolk van het talrijke publiek en verzocht den direc teur hem een medaille om den hals te mogen hangen (een vaandel heeft de vereeniging nog niet), een medaille, die aan de vereeniging bij haar eerste optreden in de tent door het badbedrijf werd geschonken. Nog zij ver meld, de stoet van ruim 900 kinderen, meerendeels voor zien van brandende lampions. Ook in Middelburg werd de dag met opgewektheid gevierd. Concert op het Molen water door het Middelburgsche Muziekcorps, een fak keloptocht, aan het hoofd waarvan de Ned. Padvinders- vereeniging en de Christelijke padvinders, daarna het bestuur van „Uit het VolkVoor het Volk'en het Muziekcorps. Op de Groote Markt de taptoe der padvin ders en het Volkslied door de muziek gespeeld. En zoo hoort deze dag weer tot het verleden. Moge dit ook zijn, déér waar vorige week om hulp geroepen werd door een vrouw, die door haar man werd mishandeld. Hij deed Mei één cackel is de pj^TfV/PP In den regel iDÓinenlOrniaUYCiV 5*5 dit onder invloed van sterken drank. Een passeerend politie-agent bracht den man naar het bureau. Hoe jam- mér, dat vele menschen niet sterker zijn, dan de drank. Vele menschen, die met elkander vechten,|elkander leed aandoen, zij zouden het wellicht nooit doen, als de wijs heid niet in de kan verzonken was, zooals het spreek woord zegt. Zulle een huiselijk tooneeltje spreekt van veel levensleed, dat overbodig is, van leed, dat men zich zelf aandoet, en dat voorkomen kan worden. Hier is stof tot overdenken in overvloed. En de vraag wanneer zul len de menschen wijs worden Die vraag zou ook gesteld kunnen worden aan de vergadering van leeraren bij het middelbaar onderwijs te Rotterdam, waar in het jaar verslag „gevallen" wordt over de luister-apparaten in de Vlissingsche Zeevaartschool, waar de gemeenteraad on willig bleek de school te dwingen, deze instrumenten te verwijderen, door subsidie te weigeren. De dwingende macht behoort echter bij den minister, die het niet doet de gemeente heeft dus slechts de subsidie te hand haven en daarmee is zij klaar. Klaar zijn ook de ge wijzigde statuten van de vereeniging „Het Groene Kruis" welke met afdrukken van de Staatscourant van 1 Sept. zijn verzonden. Van verzending gesproken, de „Tel." maakt melding van de op 1 Oct. ingaande verlagingen van het posttarief. Het port voor briefkaarten wordt ge bracht van 7 /i op 5 cent. Het recht voor expresse be stelling van brieven wordt verminderd van 30 tot 20 cent. Het tarief voor postpakketten wordt als volgttot een gewicht van 1 K G. 30 cent (thans 40 cent)voor een gewicht van 1 tot 3 K.G. 40 cent (thans 50 cent) en voor een gewicht van 3—5 K G. 50 cent (thans 60 cent). Met Indië wordt nog onderhandeld over de wijzi ging van enkele tarieven (iandmailbrieven en briefkaar ten), doch daaromtrent is nog geen beslissing gevallen. Het bedrag, dat door bovengenoemde verlagingen door de Posterijen zal worden gederfd, wordt op ruim 3 mil- lloen gulden per jaar geschat. Van verlaging van het tarief voor Binnenlandsche brieven schijnt vooreerst niets te zullen komen. Het ligt in de bedoeling, om dit tarief van 10 cent op 7Vi cent te brengen, doch de Regeering wenscht het bedrag, dat de verlaging van het binnenlandsch briefport met zich zou brengen, niet te missen, hoewel de in te dienen begrooting voor 1927 van het Staatsbedrijf van de posterijen, telegrafie en telefonie, indien wij wel zijn ingelicht, met een over schot van ruim 4 millioen gulden sluit. In ieder geval zal elke verlaging welkom zijn, en hoe goedkooper de post hoe meer gebruik ervan gemaakt wordt. Ver andering zal zeker verbetering wezen Maar of dat ook zoo zijn zal, als bij de Ned. Spoorwegen de invoering van den 24 uurs tijd zal geschieden Men overweegt zulks, naar aanleiding van een voorstel, daartoe van Engelsche zijde gedaan. België en f*? anki i ze tijdregeling reedslang. Dultschland k hadden de- jlng er voor betreft, deze korten tijd toe over. En wat don zomertljc zal wel niet nog meer verkort worden. De onvermoeide voorvechter voor de afschaffing daarvan, heeft den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw de volgende', vragen gesteldIs het den Minister bekend, dat in de volgende maand de druk van den Zomertijd, wegens het korten der dagen, weer voor menschen, die 's morgens vroeg naar hun werk moeten gaan. en voor schoolgaande kinderen, zich zeer zwaar zal doen ge voelen Is de Minister bereid om te hunnen gerieve den zomertijd nu nog zeer te verkorten Hierop heeft de Minister geantwoordDe ondergeteekende ontveinst zich niet, dat voor sommige groepen der bevolking de laatste weken van den zomertijd den druk verzwaren. Intusschen kan, gelijk bekend, met het oog op de inter nationale verkeersregeling geen ander tijdstip worden gekozen, dan is bepaald bij Kon. besluit van 25 januari 1926 (Stbl. no. 23). Ons land steekt echter, wat den aanvang betreft, gunstig of bij andere landen, zoodat ten onzent de bezwaren minder wegen dan elders. De tegenstanders van den zomertijd en zij, die erdoor ge dupeerd worden, moeten dus in de volgende weken zich maar dankbaar getroosten met wat geweest is. Dat vele menschen tegen den Zomertijd zijn is te begrijpen, dat ambtenaren echter tegen den kwartjespostzegel zijn is minder te verstaan en toch is dit onlangs gebleken. Een Amsterdammer had behoefte aan een afschrift geboorte akte, vraagt dus het document aan ter gemeentesecre tarie in zijn geboorteplaats. Met bekwamen spoed ant woordt de ambtenaar van den burgelijken stand daar ter plaatse een belangrijke provinciehoofdplaats dat toezending van het gevraagde zal volgen, na ont vangst van een bedrag van 35 cent b.v. aan postzegels. De laatste worden terstond toegezondenéen van 25 cent en éen van een dubbeltje. Het verwachte afschrift volgt echter nietDe bewuste ambtenaar benut den tiencentspostzegel om aanvrager te melden, dat post zegels van een kwartje niet in betaling worden aange nomen 1 De kwartjeszegel wordt daarom geretourneerd En postzegels van tien en vijf cent worden gezonden. Ziedaar het drama. Maar men vraagt zich toch af, wat een drukke en vele poststukken verzendend ambtenaar heeft, tegen deze postzegels, een tegenzin zoó sterk, dat deze zegels als onbruikbaar en van onwaarde wor den geweigerd. Den overlast voor den betrokken „par- tftulier" laten wij nu maar buiten bespreking maar het geheim van dit, voor ons nieuwe bureaucratische standpunt, zouden we toch wel eens ontsluierd willen zien. Maar er zijn meer zulke eigenaardigheden, waar vorst Bureaucratius niet vreemd aan is. Verleden jaar stelde een sigarettenfabriek in Thiiringen een partij van 470.000 sigaretten ter beschikking van de stad Erfurt om gratis onder oorlogsinvaliden, armen en werkloozen verdeeld te Jworden. Bepaald was, dat de sigaretten slechts verdeeld mochten worden als het „Reich" er geen belasting van hief. Natuurlijk zou men denken, dat in dit geval het rijk zulks niet doen ytou maar integendeel, het was daartoe niet geneigd. De stad Erfurt wilde de belasting niet betalen en de fabriek de siga retten niet terugnemen. Toen werd de heele partij tot verbranding gedoemd. Ze werd in een kuil geworpen, met petroleum begoten en in brand gestoken. Het re sultaat was, dat de personen voor wie de sigaretten bestemd waren, niets kregen en dat de fiscus niets kreeg. Maar alles was in den vorm, en dat is het voornaamste, weet uZie verder pag. 4 Voor jong en Oud. APVERTENTIËN VROUWESTRAAT 29 - TELEF. 41 - VLISSINGEN mï!!a»ï25ïiu5k^»»i3H h»er iT^Taiiiï^ri 11iTTTTi i (T^tbSauuSIr i iï2 GORTSTRAAT I 324, MIDDELBURG van de goedkoopste tot de duurste soorten Levering franco met 10 schrift, garantie Betaling condities in overleg met kooper HMIItltflhwrfl is een artikel van venrouwen en wordt door ons met steeds meer stijgend succes verkocht HOLKA en BON AMI Regenjassen en -Mantol» met 12 meenden gerentle Gummi en Geberdlne Mantel» en Jessen venef f 7.00 Wollen en Gummi Cepee venef f 2.00 Nieuwste modellen REGENHOEDEN KORTE NOORDSTRAAT MIDDELBURG Ontvangen ruime eorteerlng ZEER LAGE PRIJZEN SOUBURG iO„7 1 Ontvangen i gestoomde Makreel, Sctielvlscti, Bokking, In gelegen Ha ring, Rolmops, Moeeels, Enz. Ene. Dagelijks aanvoer v. Versche Vlseti Mosselen In poften A 2 K.G.ff 1.1 GEBR. DE KONING Zie de 2l« de prijzen Etelage met slechte schoenpoets terwille van de bon die U toekrijgt. REDDIE schoenwas is daarom zoo goed van kwaliteit en zoo voordeelig in prijs omdat er geen cadeaux aan verbonden zijn. Neem steeds REDDIE, de goede schoenwas, zwart en bruin, U weet dan dst U het beste hebt dat er in schoenwas te krijgen is. Alleen In „DE KLEINE WINST" - Waietraat Vlleelnpen

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1926 | | pagina 5