VROUWENRUBRIEK ONS KINDERHOÉKJE. VARIA. Een zomertoiletje voor dames, Jongemeisjes en kinderen. NUTTIGE WENKEN VOOR DE HUISVROUW. Een enkel woord over étiquette. Lieide is de band. Electriciteit8gebruik. Mijnheer Nijlpaard. ALLERLEI. Lieve herinnering. Geen woord gehouden. Afkoeling. w cvjcLinu i> nicuw^ouvu v An 4 it Pi. iVzo. Gemakkelijk te maken japonnetjes voor dames, jonge meisjes en kinderen zijn afgebeeld op bovenstaand plaatje. De damesjapon is gedacht van citroengeel po- peline, een stof en een kleur die buitengewoon modern zijn, met borduursel van oud-goud, geel en groen op wit. Het geheel geeft een zeer appart en modern cachet. Het meisjesjaponnetje is van linnen of wollen stof en bestaat uit een ten deele geplooid rokje met een rechte casaque. Het kinderjurkje is van wit batist en met bloe- menmotieven geborduurd. Alle. drie zijn zeer eenvoudig te maken. Knippatronen zijn verkrijgbaar in de verlangde maten, onder opgave van de No's. 1120. 1121 en 1122. Kosten 55 cent per stuk. Lederen voorwerpen, welke vuil en dof geworden zijn, kan men weer „verlevendigen" door ze in te wrijven met een mengsel van lijnolie en azijn. Men moet gelijke deelen van beide nemen, doch eraan denken, dat de olie eerst moet koken en pas wanneer zij bijna geheel afgekoeld is, mag de azijn eraan worden toegevoegd. Stevig inwrijven met dit mengsel geeft het leder zijn vroeger aanzien weder terug. Wanneer men het een of ander wil inpakken om het op te bergen met het doel het bewuste voorwerp vooreerst niet te gebruiken, doet men het beste blauw of geel papier daarvoor te gebruiken. Wit papier in geen geval, omdat dat niet zoo goed schijnt af te sluiten. Het komt bij iedere huisvrouw wel eens voor, dat een ei, dat men gaarne „zacht" of „zoo half-en-half" gehad had, door onoplettendheid, of doordat men in- tusschen weer met iets anders bezig was, te hard wordt. Leg het ei dan in een bakje koud water en laat het er een halve minuut in liggen. Het komt dikwijls voor, dat men, als men bijvoorbeeld bij kennissen ten eten gevraagd is, plotseling voor een vraag of een te nemen beslissing komt te staan, waar van de oplossing niet altijd even gemakkelijk is. Moet men, o.n eens iets te noemen, na den maaltijd zijn ser vet opvouwen Waar moet men het neerleggen Moet men zijn servet geheel openvouwen Mag men het, bij een ongelukje, bevochtigen om er een vlek mede van zijn kleerei te wrijven Het servet mag niet opgevouwen worden, tenzij men aan den volgenden maaltijd weder gast is. Men moet het aan den rechterkant van zijn bord nederleggen, voor men opstaat. Nooit mag men het servet geheel open vouwen hoogstens voor een kwart of voor de helft. En zeer zeker mag men het niet vochtig maken om er vlek ken mede te verwilderen. Dit zijn zoo van die kleinigheden, die ieder nog wel eens graag voor zich zietkleinigheden waardoo- men bewijst een goede opvoeding te hebben genoten cn die vooral bij de opvoeding der kinderen zeer te pas kun nen komen. Wij kennen moeders, die op half schertsende, half ernstige wijze, er den juisten slag van hebben, haar kinderen dergelijke „stukjes étiquette" in „zakfor maat" toe te dienen; iets waarvan ae kinderen later veel plezier hebben. En het is daarom, dat wij bier eens zoo'n kleinigheid hebben gebracht om de moeders bij te staan in de zware taak der opvoeding. Hij, die de woorden „tot de dood ons scheidt" in de huwelijks ceremonie heeft ingelascht kendff en begreep het leven. Wie hij ook geweest is, hij begreep het verschil tus- schen liefde en passie. Passie kan, zooals het heel dik wijls gaat, een dag duren, en wordt meestal gevolgd door onverschilligheid of verachting. Liefde is heel iets anders. Liefde is gebaseerd op andere dingen, dan zuiver physieke Aantrekkingskracht. Liefde is een samenstelling van achting, respect en verschillende andere dingen, die van iets anders afhangen, dan van het bq elkaar zijn alleen. De menschelijke natuur is zoodanig ingericht, dat een man, die zweert een vrouw lief te hebben tot de dood hen scheidt ér zeker van is, dat, als hq zich behoorlijk gedraagt en zijn eigen gangen controleert.de liefde even lang zal leven als hijzelf. Op deze wet be rust dan ook zijn belofte. Wanneer, na eenige weken of maanden de hartstocht verdwenen is, blijft de liefde bestaan. Zij is meer, dan een bezinksel van hartstocht. Het is iets, dat gebouwd is op karakter en, behoorlijk opgekweekt, kan men er op rekenen, dat het blijft bestaan. Want, waarlijk, liefde is een der langst-levende dingen in de wereld. Liefde overleeft zelfs haat. Liefde is taai en hoe meer stormen er over haar hoofd gaan. hoe krachtiger zq opgroeit. Dit is zeer opmerkelijk in moederliefde, die de grootste ontgoochelingen kan verdragen. Lang, nadat een kmd zich der moeder liefde onwaardig heeft getoond, zal die moeder voortgaan van dat kind te houden. Liefde hangt in het geheel niet af van de handelingen van de andere partij, doch is een onderdeel van het karakter van den persoon zelf. Menige man en menige echtgenoote blijft beminnen in spijt van alles wat ge beurd is om haar liefde te dooden. Als liefde was, wat velen denken dat zij iseen golf van hartstocht of een week gevoel, dan zou er geen zin zijn in de belofte van elkander te houden voor altijd. De meeste tegenwerpingen, die tegen het huwelijk ge maakt worden zijn gebaseerd op het verkeerde begrip van alles wat het huwelijk mooi maakt. Dat is geen hartstocht, maar dat is liefde. Liefde blijft dikwijls bestaan lang nadat de vuren van den hartstocht zijn gedoofd. Zij, die meenen, dat liefde een soort „verliefdheid" is, zullen geneigd zijn van bloem tot bloem te fladderen, terwijl zij, d e liefde opvatten als trouw, standvastig 'en betrouwbaar zijn. WEGELING's NIEUWSBLAD VAN 3 SEPT. 1926 De natuur is toch wel iets zeer eigenaardigs. Hoe meer men het doen en laten van de verschillende we zens, die om ons heen leven, gadeslaat, des te meer verwondert men zich over de wijze, waarop zij zich ge dragen. Het aantal vragen, die nog op een afdoend ant woord wachten, zijn legio en zullen wel legio blijven. Neem bijvoorbeeld eens een kleur; een kleur is toch iets heel gewoons. Maar wat is het eigenlijk „kleur"? En hoe komt het, dat menschen, die overigens een uitstekend gezichtsvermogen bezitten scherp kunnen zien toch het verschil tusschen twee kleuren niet kunnen onderscheidenm. a. w. wat is kleurenblindheid En waarom zijn er zooveel kleurenblinde mannen en bijna geen kleurenblinde vrouwen Nog een ander eigen- - aardig iets: er zijn volkomen blinde vrouwen, die op het gevoel kunnen zeggen, dat is blauw en dat is rood. Nog sterker, er zijn in Engeland blinde vrouwen, die op de garenspinnerijen en weverijen garens sorteeren en die een afteer hebben van rood en blauw, daaren tegen, prettig vinden. Hoe weten zij of het blauw of rood is vraagt men zich af. En nog iets van meer belang, omdat het practisch nut heeft: vliegen houden niet van blauw verft uw keuken helder blauw en gij zult minder last van vliegen hebben. Zou men daarentegen de woningen derj bijen, en bijenkorven, blauw schilderen, dan zouden de bijen zich gelukkig gevoelen. Hoe de inwerking der kleuren precies is, weten wij niet, doch voor zoover} het de vliegen en bijen betreft, zou men kunnen zeggenbijen zijn altijd onder den blauwen hemel bezig en houden dus van die kleur, terwijl vliegen de blauwe lucht schuwen en daarom in een blauw geschilderde keuken} niet zoo op hun gemak zijn. Zij, die nu nog langzamerhand niet aan electriciteit op het gebied van licht warmte en kracht, gewend ge raakt zijn, zou men veilig met het in dezen modernen tijd zooveel gesmade adjectief „Ouderwetsch" kunnen aanduiden, want het net der electrische bedrijven heeft zich gaandeweg over bijna alle steden, grooteen kleine dorpen van ons land verspreid. De voordeelen behoeven wij hief niet op te sommen eiken avond opnieuw draait ge even aan een knopje in uw huiskamer en een stil, rustig, niet flakkerend, helder licht verspreidt zich. Eenvoudig practisch gemakkelijk. Er wordt dan ook heel wat electriciteit gebruikt en in iedere stad, die een centrale heeft, weet men ook wel, dat het ge bruik van electriciteit gepropageerd wordt. Welnu, ook de stad New York heeft tot motto „ge bruikt electriciteit voor licht en kracht" en daar wordt er ook gebruik van gemaaktde stad New York heeft een jaarlijksch verbruik van 5 millioen kilowatturen dat is meer, dan de electriciteit, die ontwikkeld wordt door de gezamelijke centrales van Griekenland, Dene marken, Joegoslavië, Polen, Hongarije, Noorwegen, Roe menië, Turkije, Zwitserland, Zweden en Nederland samen. Deze landen samen hebben een bevolking van omstreeks 109.000.000 menschen, bijna twintig maal zoo veel, als het aantal inwoners van New York City. Dat wil dus ndg al wat zeggen. Wanneer men het gebruik, dat een volk maakt van electriciteit en telephoon als maatstaf genomen mag worden voor de welvaart en ondernemingsgeest van dat volk. dan kan men niet anders zeggen, dan dat het in New York den menschen goed gaat Mikkie, de aap, was een echte kwajongen, die altijd guitenstreken uithaalde. Zoo was hij op een keer aan het wandelen met zijn nieuwste werktuig, een ijzeren buis, die hij gevonden had, en een heele verzameling erwten. Zoo kwam hij op zijn wandeling bij een rots, waartegen Mijnheer Nijlpaard heel op zijn gemak geleund zat en juist aan het indommelen was. Mikkie dacht dat de oude heer vast in slaap was en begon erwtea op hem af te schieten. Maar de oude baas was niet zoo vast in slaap, sprong op en gaf me Mikkie niet zijn joot een oorvijg, dat het een uur in de rondte klonk. Nu, ullie begrijpt, dat Mikkie keek als een boer, die kies- jijn heeft maar dat kun je zelf zien, want ergens op iet plaatje staat het gezicht van Mikkie, zooals hij er na den klap uitzag, afgebeeld. Hoe bevalt jullie zijn gezicht Droge boel. Een sarcastische Engelsman moppert met zijn pijp in den mondAmerika moet zich wel verbazen, waar om wij toch zoo veel sprekers, conferenciers, redenaars en voordrachtgevers naar de Vereenigde Staten sturen. Het land is waarlijk al droog genoeg. En al dien tijd dat jullie weg ben geweest heb je natuurlijk geen oogenblik aan je vader gedacht, hd Wel waar, pa. D'r was een gast in het hotel, die altijd mopperde over het eten, en eiken keer dat ma er bij was, zei zeNet of je pa hoort, hé kinderen. Meester: jongens, er is aiet veel tijd, dus ik zal ieder één vraag doen Kees, weet je wanneer Columbus Amerika heeft ontdekt Kees ]a, meester I MeesterIn welk jaar dan KeesU houdt geen woord, meesteru zou maar één vraag doen BezoekerPiet, ik ga met je zuster trouwen, maar ik ben ze niet waard, hè Pietje ja, dat zei m'n zus ook al tegen mijn moeder maar die zeibeter dan niets.

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1926 | | pagina 8