YMUIDER VISCHHAL Versctie gerookte Paling, gestoomde Makreel, Schelvisch, Scharren 2e BLAD Smetten OP DE PLANKEN Walcheren's Bazuin Dagelijksch Versche- en Gebakken Visch Versch Beleefd aanbevelend, Gebr. DE KONING „DE FAAM" - SOUBURG WEGELING's NIEUWSBLAD VAN 27 AUG. 1926 Wij menschen, we moeten een oogwil hebben voor het «choone dat in de wereld is. Er is bijna niets heer lijker, dan te mogen zien naar de pracht van de schep ping. De menschen die aan de zee wonen, zullen gaarne een oogenblik vertoeven in het bosch, een dennenbosch, waaruit de gezonde lucht u tegenwaait. Daar te mogen wandelen langs de slingerpaden, en kronkelende zand wegen, en wanneer het geen dennenboschjes, boven zijn hoofd te zien een koepel vah dicht gebladert en te ge nieten van de heerlijke stilte, die er heerscht, wel het is voor een sradsmensch althans, een uur van rein ge not en zielsverneffing als hij zoo eens uit den roezemoes van het drukke stadsleven mag uitkomen ih de stilte van het woud. Het oog wordt getroffen door de grillige vormen van stammen en takken van dicht opeengedron gen hout, door het forsche struikgewas, dat in zijn weel- derigen overvloed den bodem alom bedekt, ofdoor schoone slanke beuken die oprijzen, hun kruin fier in de hoogte verheffend. En als dan aan het eind van dat bosch een ouderwetsch huis of kasteel te midden van het houtge was oprijst, dan vooral wordt onze tocht beloond, door het gezicht op dat mooie geheel. Helaas jammer, dat vele dezer bosschen voor publieke wandeling gesloten zijn. Dat ligt echter niet aan den eigenaar, die een an der dat mooie niet gunnen zou, neen maar veelmeer aan de houding van hen, die geen oog hebben voor het schoone en die er toch komen, om het te bederven. Als men ervaringen heeft als de eigenaar van den Dart- huizerberg, dan komt men er wel toe zijn bosschen voor het publiek niet langer toegankelijk te stellen.. In de N. R. Crt. van 17 dezer schrijft de heer Scheurleer het volgend ingezonden stuk, onder het opschrift„Tot dank voor het aangenaam verpoozen". Vergun mij u een kleine mededeeling te doen. In de meening, daarmede den wandelaars op den Darthuizerberg genoegen te doen, heb ik dit jaar het bezoek aan den Doolhof oogluikend toegelaten. Met welk gevolg? Dat men ten eerste da delijk begonnen is, te trachten zich met geweld dwars door heggen een uitgang te verschaffen, en ten tweede het Doolhof ging gebruiken alsW. C. 1 Daar het mij niet mogelijk is, voor onafgebroken toezicht te zorgen, en daarentegen niet kan toelaten, hetgeen door jaren lange zorgen is tot stand gekomen, eenvoudig door bal dadigheid te laten vernielen, bleef mij niet anders over dan de toegangen van het Doolhof te sluiten en van prikkeldraad te voorzien. Het spijt mij voor de fatsoen lijke belangstellenden, maar ik weet geen ander middel voor zelfverdediging." Wie zal dit besluit durven wreken Het is een schreeuwende aanklacht tegen den banaliteit van een soort mëhschen, die erop uit zijn het mooie te bederven, misschien niet voor zichzelf, want zij zijn te ruw om oog te hebben voor wat lieflijk is, maar dan toch zeker voor anderen, maar niet waar, wat kan anderen hun schelen I Trouwens, niet alleen met het oog op het natuurschoon vragen wij ons soms af, of de zin voor het schoone van deze wereld verdwijnt, ook op ander gebied schijnt het wel te wezenhoe leeïijker hoe mooier I Zoo meende het gemeentebestuur van het Zwitsersche plaatsje Batten een besluit te moeten nemen met het oog op de goede zeden, welk besluit het volgende inhield: 1. De geheele bevolking, zoowel vreemdelingen, toeristen of inwoners van de beide geslachten, die de gemeente bewonen voor een verblijf van om 't even welken duur moeten gekleed zijn op welvoegelijke wijze en overeenstemmend met de goede zeden. 2. De borst, het bovenste gedeelte van de armen en de beenen moeten met een stof bedekt zijn, en niet met een sluierdoek of doorschijnend goed. 3. De bóvenkleederen van de personen der twee geslachten moeten voldoende lang zijn om de eerbaarheid niet te kwetsen. Zij moeten tenminste tot onder de knieën bedekt zijn. De overtreders van dit besluit worden beboet met 5—50 goud frank boete, die bij herhaling zal verdubbeld worden. Deze gemeenteraad begreep, dat hier niet alleen gezondigd wordt tegen het schoone maar ook tegen het zedelijke en dat het tijd wordt paal en perk te stellen aan de steeds brutaler optredende modezucht onzer dagen, die niet meer rekent met schoon en goed. Zoo ook meldt de „Tijd", dat de besturen der R.-Kath. bijzondere scholen te Nijmegen besloten hebben, dat in het vervolg geen leerlingen meer worden aangenomen, die niet gekleed zijn overeenkomstig de voorschriften van Mgr. A. F. Diepen. In een circulaire doen zij daarvan bericht aan de ouders Voor hen, die om financieels redenen niet aanstonds gevolg kunnen geven aan bovengenoemde bisschoppelijke bevelen, zal tot aan het nieuwe schooljaar eenige toegevendheid kunnen be tracht worden, wanneer zulks door de betreffende ouders wordt verzocht. Gelukkig, als er nog machten zijn, bur- gelijke of kerkelijke, die een wakend oog houden en die door hun .veto" een „halt!" toeroepen aan hen die het waarlijk schoone verderven, al is het, dat hun eigen oog het niet ziet maar andere oogen zien het wel en een mensch moet lieren, dat er nog meer menschen op de wereld zijn, en dat die zich met recht kunnen ergeren ook aan wat de vreeselijke mode-tyran belieft voor te schrijven. Wat werkelijk mooi is Wanneer den menschen gelegenheid gegeven wordt te luisteren naar schoone muziek die niet ontwijd moet worden door schreeuwende en joelende jonge menschen, zoodat het genieten ook al weer onmogelijk wordt. De eerste Vlissingsche Harmon ica-Ver- eeniging „Crescendo" directeur dhr. W. Lijnberg gaf Donderdagavond een uitvoering van gewijde muziek in „De Oude Vriendschap" het Middelb. Muziekkorps Vrijdag op het Molenwater en het op 11 Augnstus uitgestelde derde abonnementsconcert ln den tuin van het Schuttershof. Al was er meer bezoek dan eerder, de klacht is er toch, dat vele leden nog wegbleven. De heer J. H. Caro deed den aanwezigen een afwisselend programma hooren, w.o. enkele nieuwe nummers veel bijval oogstten en Zondag morgen gaf het Vlissing's Mannenkoor een uitvoe'ring van gewijd en zang op de achterplaats van de kazerne Willem III. Gememoreerd moet ook in dit verband een orgelcon cert dat voor de eerste maal in de Ned. Herv. Kerk van Domburg gegeven werd, en waaruit bleek welk een mooi orgel men daar bezit. De heer A. P. Varel bespeelde het instrument op een wijze «ooals wij dit van hem gewoon zijn. Prachtig, schitterend I Een sopraanzangeres onder dt badgasten zong enkele zangnummers, o.a. gedicnten van den Vlaamschen priesterzanger Guido Gezelle en gewijde liederen van Bach. Inderdaad zulke uitvoeringen werken mee den mensch te ontroeren voor het schoone, en het is te wenschen, dat meerdere zullen plaats hebben, niet alleen in onze steden, ook op de dorpen. Wat ongetwijfeld ook genoemd most worden in deze rubriek het is de lezing Dinsdagavond gehouden in de geheel gevulde N. Kerk te Middelburg, waar de bekende Chr. Geref. predi kant van Utrecht, Ds. G. Wisse een rede hield over „De Zangers aan de Glazen Zee". Om terug te komen op de schoonheid der natuur, h&ir te zien op ons eigen Walcheren het zal voortaan mo gelijk wezen vanaf de hoogte van den St.-Jacobstoren, nu door B. en W. is bepaald, dat deze alle werkdagen voor het publiek wordt opengesteld en wel des morgens van 10—12,30 en des middags van 2—4 uur, toegangsprijs 10 cent per persoon. Wat in de natuur óók prachtig kan wezen Een onweder, maar hier is een pracht, waarbij men beeft. Als felle bliksemstralen de lucht doorklieven, als de ontzagwekkende donder rommelt over de huizen, als plotseling het donkere van den nacht verlicht wordt, dan is daar iets in ons, dat ons stil doet zijn en het ver wondert niet, als de menschen dat schouwspel willen zien, maar de pracht van het onweer gaat gepaard met droeve ongevallen. En ook nu weer moet een enkele worden geboekt. In een weide onder Koudekerke, werd een paard, toebehoorend aan den landbouwer F. Boone te Biggekerke dood in een sloot gevonden. Het bleek door den bliksem getroffen. Wat schoon is en nuttig leert ons de Kantten toonstelling, welke door welwillende toestemming van de directie van het Grand Hotel .Britannia" door Mevrouw Schutten uit Hoorn werd gehouden. De eerste avond en den volgenden dag werd zij voornamelijk bezocht door badgasten, 's middags daarop door onze «tadgenooten. De artikelen zijn geprijsd naar het arbeidsloon, verhoogd met een klein bedrag voor onkosten, vandaar de zeer lage prijzen. Mevr. Schutten heeft zich toegelegd op de herle ving der Hollandsche kantindustrie. Zij begon haar arbeid in Noord-Holland en organiseerde in Den Haag een ten toonstelling met het doel afzetgebied te verkrijgen en haar arbeid uit te breiden met Marken en Urk, waar dc arme bevolking met bijverdienste zou worden geholpen. Ds. Reus uit Westkapelle schreef daarna aan Mevr. S. of zij in dit opzicht ook iets doen kon voor zijn gemeente. Aan 35 meisjes werd daarna cursus gegeven, en een kantvereen. werd opgericht, waarvan Mevr. S. directrice is. Het .Mo lenwiekje", zoo is de naam der vereeniging, heeft hard gewerkt. De „Vliss. Crtzegt o.a. in haar verslag „Mevr. Schutten heeft eer van haar werk, en als later Walcheren denzelfden naam krijgt op Kantgebied als Brugge en Brussel, dan zullen de namen van haar en van Ds. Reus onver mijdelijk als die van de stichters in de geschiedboeken worden genoemd. Op onze bescheiden vraag, of daar voortdurend werk voor zou zijn, glansden haar oogen, terwijl ze ons antwoordde: Als België voor 15000 kant werksters werk heeft, zou Holland er dan aan 300 te veel hebben Een antwoord, dat getuigt van goeden moed en vertrouwen in deze goede zaak. Middelburg heeft zijn markt feest gehad He* hoeft niet betoogd, dat het een bijzonder drukke dag was Van alle kanten waren vreem delingen opgekomen en trams en bussen maakten goede zaken. De tram vervoerde niet minder dan 10.198 passagiers. Met het oog op een volgend maal. wil de jury verbetering trachten te brengen in de zorg, die aan de etalages zal moeten besteed, en men wil dan ongeveer 4 weken vóór het marktfeest een paar kramers vragen om hun etalage onder leiding van kunstkenners te étaleeren. Deze étalages kunnen dan voorbeeld wezen van de wijze, waarop men het schoonst en doeltreffend reclame kan maken. Het succes zal dan te grooter zijn. Ditmaal had een 50-tal kramers deelgenomen aan den wedstrijd, enkelen waren zeer goed geslaagd. Des avonds had in de bovenzaal van den heer Groenewegen een feestelijke bijeenkomst plaats van de leden van den Markt Kooplledenbond, waarin de heer P. M. Tiubergen het woord voerde. Daarna had uitreiking plaats van de toegekende prijzen. De Jury be stond uit de heeren L. Heijmans en F. M. van Nes te Middelburg en G. Jacobs te Vlissingen Na deze uitreiking dankte de Voorzitter de heer Mes, jurylid en bood hem een fraaie mand bloemen aan, hetgeen ook geschiedde aan den vertegenwoordiger van de Persvereeniging, waarna nog een woord van dank aan de dames, die /,ich beijverd hadden, bloempjes te verkoopen, hetgeen een bedrag van f 149.906 opbrachl. Voor afwisseling zorgden de humorist de Ruijter en een pianist. Winnaars van prijzen waren(volgens de Midd. Crt.) De gelukkigen waren de heerenA. van den Bruele te Vlissingen met 57 punten de plaquette van E. M. M. C. M. Flipse te Middelburg met 56 p. de medaille van de Singer Naaimachine-mij.F. Sanderse te Middelburg met 43 p. de medaille van de Vereen, tot Bev. van het Vreemdelingenverkeer J. Kronenberg te Amsterdam met 47 p. de medaille van de Vereen. HandelsbelangC. Merk te Middelburg met 38 p. de medaille van den heer J. Gabrielse, café de Eendracht; A. Midavaine te Mid delburg met 37 p. de medaille van den heer H. Castel, autobusdienst Veere-MiddelburgL. Daniëlsen te Rot terdam met 37 p. de medaille van den autobusdienst „de Nieuwe Onderneming"Leon de Groot te Vlissin gen met 35 p. de medaille van den heer L. yan Liere autobusdienst Kloetinge-Goes-MiddelburgW. P. van Tiel te Middelburg met 31 p. de medaille van „Uit het Volk—Voor het volk; Witmond te Amsterdam met 31 p. de medaille van den heer C. Blankert, vrachtauto- dienst Vlissingen-Middelburg-Goes. Verder werden eer volle vermeldingen toegekend aan de heeren A. van Heijl met 27 p.H. Alberge met 25 p.A, Schuiling met 23 en mej. M. Verschoor de la Houssaye met 23 p. Deze laatste vier wonen allen te Middelbzrg. Het maximum te behalen punten was 60. Naar aanleiding van het verdrag met België, werd door de afd. Vlissingen, van den C. N. A. B. groep loodswezen, Vrijdag een huishoudelijke vergadering ge houden, waar de hoofdbestuurder, de heer Waterberg sprak over het dreigend gevaar voor den Hollandsche loodsdienst op de Schelde. Een groot aantal loodsen was tegenwoordig, zoomede het kamerlid de heer Lin- deijer. Na een uiteenzetting der bezwaren door den heer Waterberg, werd met algemeene stemmen en onder applaus deze motie aangenomen. De vakgroep Loodswezen van de afdeelingVlissingen van den Cent. Ned. Ambtenaarsbond in vergadering bijeen ter bespreking van het ontwerpverdrag met België voor zpover het betreft de voorgestelde verdeeling van den loodsdienst op de Schelde, gehoord de inleiding overwegende Dat bij de thans reeds gevolgde en in het bij de Staten- Generaal aanhangige verdrag voorgestelde verdeeling van den loodsdienst op de Schelde, waarbij de belood- sing van alle door de Wielingen binnenkomende schepen aan België, en door het Oostgat binnenkomende schepen aan Nederland worden overgelaten, eerstgenoemd land reeds in de gunstigste pesitie verkeert Dat de, in het verdrag neergelegde bepaling, dat de loodsdienst van Nederland voor de door het Oostgat binnenkomende schepen, evenals voor 1911 zich slechts zal uitstrekken tot de reede van Antwerpen, ten na- deele kan komen van het Nederlandsche loodswezen, omdat deze schepen zich dan voor de onbeduidende korte vaart van de reede naar de kade of de binnen havens opnieuw van een Belgischen loods zouden kun nen moeten voorzien, ter vermijding waarvan vele sche pen de voorkeur zullen geven aan een binnenkomen door de Wielingen ter verkrijging direct van Belgische loodsen Dat verder een handhaving van het systeem der z.g. lijnbooten, Welk systeem blijkens de ervaring nog blijkt te zullen worden uitgebreid, waarbij deze booten, ook wanneer zij door het Oostgat binnenkomen door vaste Belgische rivierloodsen kunnen worden bediend, het na deel uit de tegenwoordige regeling voor Nederland voort- vloeiend nog wordt verergerd en vergroot. Dringt er bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal op aan het ontwerpverdrag slechts dan te aanvaarden, wanneer de hierin voorkomende bepalingen, betreffende de uitoefening van den loodsdienst op de Schelde dus danig wordt gewüzigd, dat de schade welke aan de belangen van het personeel van het Ned. Loodswezen wordt toegebracht, kan worden opgeheven of voorkomen. En besluit deze motie te zenden aan den minister van marine, de Tweede K&mer en te publiceeren in de pers. KORTE KLANKEN Zaterdagmiddag hield de afd. Biggekerke van den Bigg. Vrijw. Landstorm een schietwedstrijd, waarvoor 7 prijzen beschikbaar waren. Geschoten werd op 150 M. afstand op schijfloozen duinen. Max. aantal punten 50. De prijzen werden als volgt behaald le prijs P. de Lange 44 punten, 2e H. Verschuure 40; 3e A. de Witte jr. 36 4e L. Harpe |r. 35 p., 5e A. Arentse, 31 p.6e P. Francke Azn. 27 p., 7e I. A. de Moor 26 p. Goedkoop Reizen. Blijkens een in dit nummer voor komende advertentie zal er op Woensdag 1 Sept. a.s. wederom een goedkoope trein rijden van Vlissingen naar Rotterdam en Den Haag. Voor nadere bijzonderheden zie men de aanplak- en strooibiljetten. Maandag 30 Augustus Voordracht- en Cabaret avond, te geven door de Vlissingsche Tooneelvereeni- ging „Koningin Wilhelmina", in de schouwburgzaal „De Oude Vriendschap" te Vlissingen. ADVERTENTIËN ONTVANGEN Vrouwestraat 29 Telef. 41 Vlissingen Ontvangen Zuiver Wollen Dames- en Kindervesten Z'0 Zeer lage prijzen -}- Schrijnen en Stukloopen der Huid, Doorzitten bij Wielrijden, verzacht en geneest men met PUROL. Doos 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1926 | | pagina 5