VROUWENRUBRIEK ONS KINDERHOEKJE. WEGEUNG's NIEUWSBLAD VAM 13 AUG. 1926. EEN EENVOUDIGE EN TOCH ZEER CHIQUE DAMESJAPON. Een eenvoudige en toch zeer chique Damesjapon ge ven wij onder afbeelding no 105 weer. Deze japon is gedacht van pastel-Dlauwe travers met drie inspringen- üe plooien. Het vest make men van zilvergrflze düchesse zijde, een kleur, die met pastel-blauw prachtig samen gaat. De ceintuur met corsage kan men van dezelfde stof maken, doch wil men op eenvoudige wijze een nog mooier effect bereiken, dan neme men daarvoor zilver- brocaat, hetgeen de schoonheid van het geheel nog meer ten goede zal komen. Een knippatroon van deze japon kan onder no. 105 aan onze bureaux besteld worden, in de maten 42, 44, 46 en 48. Kosten 55 ets. NUTTIGE WENKEN VOOR DE HUISVROUW. Uw parapluie. Uw parapluie kunt u een langer bestaan verzekeren door b.v. eens per maand een enkel druppeltje olie voorzichtig in het onderste sleufje te druppelen. De olie voorkomt het roesten der baleintoppen, hierdoor sprin gen de baleinen lang niet zoo gauw en het niet-springen der baleinen veroorzaakt ook geen gescheurde banen. Een middeltje tegen schorheid. De meeste menschen denken, dat schorheid een euvel is, dat thuishoort in het gevolg van Vorst Winter. Niets is minder waar. Het spreekt vanzelf, dat men in den winter, wanneer in huis alles goed verwarmd is, moet oppassen met het naar buiten gaan, doch in den zomer, juist omdat men het idee heeft „het is zomer" wordt de voorzichtigheid veel eerder uit het oog verloren en toch konnen er ia den zomer heel dikwijls zulke ge weldige temperatuursverschillen zijn, dat men dan nog veel bevattelijker is voor een verkoudheid, annex schor heid. Een heel eenvoudig en gemakkelijk middeltje, dat spoedig verlichting brengt, is dit: men kloppe het wit van een ei tot schuim, voege daarbij het sap van een heelen citroen en witte suiker naar smaak. Een lepel van dit „drankje" van tijd tot tijd ingenomen neemt de schorheid zeer spoedig weg. Men zegt, dat vele groote zangers ditzelfde reeept zeer dikwijls gebruiken, wan neer hun stem eens een beetje gevoileerd mocht zijn. Voor de inmaaktijd. Voor de huisvrouw, die zelf jams maakt en niet van parafine houdt, is het soms moeilijk een goede sluiting voor haar versch gevulde »ampotjes te bedenken. Een uitstekende sluiting verkrijgt men door dun papier in melk te drenken en daarna op de potjes te leggen. Het opgedroogde papier wordt zeer stevig en sluit luchtdicht af. Gebruikt een lepel bij het vleeschbraden. De meeste huisvrouwen en zelfs de beste „keuken meisjes" onder haar gebruiken bij het vleeschbraden een vork. Dit is niet aanbevelenswaardig, wanneer men een-werkelijk sappig stuk vleesch ter tafel wil brengen. Gebruikt een lepel bij het omdraaien van het stuk in de pan, want met een vork pikt men gaten in het vleesch, zoodat het vleesch-sap, dat juist voor den liefhebber zoo heerlijk is en bovendien een groot bestanddeel van de „kracht" uitmaakt, verloren gaat. HET PAARD. Ik heb je gezien als een veulen in 't land Terzij van je barende moeder. Ook later, toen zij als met mensch'lijk verstand ]e hielp bij het zoeken naar voeder. Ik heb je gezien voor het eerst bij den mensch, Aan wien jij je krachten moest geven. En hoe je gehoor gaf aan iederen wensch, En hoe je hem hielp in het leven. Ik heb je gezien voor het eerst in 't gareel, Dat jou als een dwangbuis omgordde; Ook heb ik gezien hoe je langzaam een deel Der lqdende menschheid ging worden. Ik heb je gezien op de vlaggende baan, Omringd door de kleurigste vanen In razenee snelheid heb ik je zien gaan Met wuivende, wapp'rende manen. Ik heb je gezien met een wonde in 't lijf, Toen jij met je meester ontvluchtte Den brandenden strijd. In eenzaam verblijf Met hem zag ik ook dat je zuchtte. Ik heb je gezien met je meester op weg, Beladen met krakende vrachten. Ik heb je zien wachten bij haag en bij heg Als 't water was ijs in de grachten. Ik heb je gezien op het ijzige pad, Als gladheid je sleeptq ten gronde. Ik heb je zien opstaan, terwijl je dan had In 't lichaam een gapende wonde. Ik heb je gezien met een schuimende bek Als 'ft touw van de zweep op je klapte, Ten onrecht, gegeven door mensch'lijken gek En hoe je dan alles vertrapte. Ik heb je gezien bij de circusmuziek Waarop je je kunsten vertoonde. Ook heb ik gezien wat je deed als 't publiek Er je „baas voor jouw kunsten beloonde. Ik heb je voor 't laatst bij den slager gezien Toen 't moordende mes op je wachtte; Ik zag aan je oogen, zoo trouw bovendien, Hoe diep je de menschheid verachtte. W, GELi G's NI DE ARK VAN NO ACH. Op bovenstaand plaatje zien jullie de Ark van Noach afgebeeld met tallooze dieren. Het is een zeer aardige bezigheid deze pbat netjes te kleuren met waterverf of met kleurkrijtjes en bovendien zal dit jullie het zoeken gemakkelijker maken. Want er staat in deze plaat, be halve de dieren, die je duidelijk zien kunt, nog een duif geteekend. je weet allen, dat de duif echt bij de Ark van Noach hoort, dus onze teekenaar kon die er niet aflaten. Maar om jullie goed te leeren kijken, heeft hij het diertje netjes verborgen en als je nu de verschil lende figuren op de plaat netjes kleurt, dan zul je van zelf de duif wel zien verschijnen. Probeert het maar eens, maar netjes kleuren hoor 1 VROOLIJK HOEKJE. Koopmansgeest. Een klein meisje vroeg in een speelgoedwinkel: Ik wou graag iets heel moois hebben voor m'n zusje, die vandaag jarig is, maar 't mag niet meer kosten dan zestig cent De winkelbediende liet een popje zien, dat 80 cöïit kostte, maar omdat jij 't bent, kan je 't voor 60 cent krijgen. Neen, dank u wel, antwoordde het meisje, als u voor mij overal 20 cent af doet, wou ik graag dat doosje kleurkrijt van 20 cent hebben, dat voor 't raam ligt. Een flinks stem. Op een draadloos omroepstation in Amerika bevond zich onder de genoodigden een dame met een baby. Tijdens de uitzending begint de kleine piotsel ng te hui len, tot ontsteltenis van den omroeper. Deze gaat naar het kindje toe en zegt: Wil je je mond wei eens houden men hoort je in Engeland heelemaal schreeuwen. Vlaamsche humor. Een boer ging zijn tand laten trekken en toevallig stak er een nagel uit den stoel, waar hij moest gaan zitten. Juist als de tandarts zqn tand trok, verschoof de boer van schrik en kreeg de nagel in zijn hespenwerk. Aie I zei de boer toen 't gedaan was, en voelde aan zijn achtersteik wist niet, d it een tandwortel zoo diep zat. Aangenaam. Ik geef mijn gedichten uit onder een pseudoniem. Wat denk je er van |ansen? Kerel, doe het niet. Jc brengt zooveel onschuldigen onder verdenking. VAN 13 AUG. 1926 VARIA. Het is voor ons langzamerhand heel gewoon gewor den, dat wij de dieren, die in onze omgeving leven, beschouwen als wezens, waarvan wij zoo veel mogelijk nut kunnen trekken. Een doodgewone koe, bijvoorbeeld, geeft ons, behalve beefstuk en melk, haar huid om schoenen en heur haar om er borstels etcetèra van te maken. Een haas of konijn vinden wij lekkerder en „nut tiger" in gestoofden of gebraden toestand, dan wanneer zij bij de boeren de kool oppeuzeleneen olifant vinden wij wel interessant in het circus of den dierentuin, doch zijn grootste verdienste is in ons oog wel deze, dat hij ons van ivoor voorziet, zoodat de heeren der schepping mooie ronde biljartballen krijgen om hun partijtje mede te spelen. En zoo is het met bijna alle dieren. Een der weinige uitzonderingen maakc hierop in een land als het onze tenminste, waar wij met zijn hoedanigheden niet te best vertrouwd zijn de struisvogel. Vrjwel het eenige, wat wij van hem weten, is, dat hij een geweldig politicus is; heel wat groote mannen hebben op zijn voorbeeld den „kop in het zand gestoken". En toch is deze hardlooper misschien wel een der nuttigste dieren, die er zqn. 23jn vleesch wordt gedroogd en als „biltong" bewaard en gegeten. Zqn huid wordt gelooid en ge bruikt tot het vervaardigen van heel fijne damesschoen tjes. Zqn veeren dienen tot het fabriceeren van plumeaux en er zullen heel wat huisvrouwen op de wereld zijn, die haar kamers en meubelen met zijn veeren schodh houden. Maar de struisvogel geeft behalve dat ook nog zijn beenderen, waaruit meel wordt vervaardigd. Om der wille van het «eere, wien eere toekomt" dus, hebben wij de nuttige hoedanigheden van dit dier even geme moreerd. Terug naar de natuur. Een geleerde van den modernen tijd schrijft, dat hq verwacht, dat het menschdijk ras binnen den tijd van ongeveer zestig jaren aanmerkelijk veranderd zal zijn. „Onze Meinkraderea", zegt hij, „zullen de natuur als hun leermeester beschouwen en niet de theologie of de philisophie." En hij voegt er nog bij, dat onze klein kindereu veel meer een internationaal gevoel zullen zijn toegedaan, welke gevoel het idee van vaderlandsliefde, zooals wt| dit nog kennen, zal) vervangen. Hoewel wq voor alle geleerden een zeker respect hebbeen gaarne met ernst het oor te luisteren leggen, wanneer mannen van de wetenschap aan het woord z|n, willen w| toch opmerken, dat in het algemeen de dingen niet zoo gauw gebeuren. Patriotisme, vaderlands Uefde, beteekent niet alleen een soort onbestemd ge voel van vereering voor alles wat ons Vorstenhuis of vaderland betreft, doch het is tevens, en voornamelijk het vasthouden aan en het bijhouden van alles, wat onze voorvaderen hebben gedaan en bijeengebracht, en dat is iets, wat er in één of twee generaties hopenlijk niet „uit" zal zqn. En wat betreft het beschouwen van de natuur als onze leermeester zonder de hulp van theologie of philosophic, wij gelooven, dat de natuur ons slechts kan leeren, als het licht der philosophic ons helpt haar te begrijpen en het licht der inspiratie het de moeite waard maakt daartoe een poging te doen. De onbeschaafde menschen hadden slechts de natuur tot leermeester en z| leerden er slechts van elkander te vermoorden en dan bijgeloovigheden uit te denken om zich te kunnen rechtvaardigen. „Neen, wij houden het voorloopig maar bij vaderlandsliefde en het „ouder- wetsche" van godsdienst en besehaving. Laat een scherp of boos woord onopgemerkt. H*t antwoord alleen maakt den twist. iMi. ■sgSS'Jg'.JL»,' 1 4

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1926 | | pagina 7