2 e Blad, ffleqeling's IJ ie uwsölad V7KNKELBONNE?5 van Vrijdag 28 Mel 1926 No. 21 örukkerij H. WEGELING Drukkerij Ce Lanp Jsn Ongetwijfeld is Signor Mussolini een persoonlijkheid met meerzijdige talenten en gaven, gezien de wijze, waarop hij zich steeds naar „buiten" tracht voor te stellen. Nauwelijks heeft hij zich bijv. ontscheept van zijn Afri- kaansche annexatiereis, gevolgd door een geweldige expansieve-redevoering in het Parlement, of hij geeft bevel tot demping van het oude kratermeer ter bevor dering van de vredeminnende oudheidkundige wetenschap. Nauwelijks zijn de laatste tonen weggestorven van het Mussolineesche geweervuur en kanongebulder-oi kest aan de volken van het overige Europa of hij richt zich tot zijn eigen volk in een proclamatie, waarop de vredes- duifjes hun nestjes zouden kunnen bouwen. Signor be toogt hierin dat de z g. demokratische staat is verwoest en in zijn plaats een sterke faxistische staat is getreden. De organisatie van samenwerking in Italië is thans een feit geworden. En dan, met extra hoogen borst Voor de eerste maal in de wereldgeschiedenis heeft een revolutie plaats gehad, die niet gegrondvest weid op verwoesting doch op opbouwing IDe dictator komt derhalve hier dus tot de erkenning, dat hij eigenlijk revolutie heeft gemaakt, nu niet een alledaagsche, neen een andere, doch 't is er een. En de zwarthemden hebben geroepen „Viva Mussolini 1" en ondanks al die roerende eensgezind zakt de lira al lager en lager. Nu is dat zakken der goudkoersen tegenwoordig bijna een alle- daagsch verschijnsel geworden. Eerst ging Duitschland met zijn Marken naar den kelder, volgens het algemeene axioma„Duitschland, über alles", zou men zoo haast zeggen. Of hier werkelijke onmacht, dan wel de „hoogere politiek de grootste rol in gespeeld heeft, is nog een open vraag en zal dat waarschijnlijk ook wel altijd blijven. Zeker is dat Frankrijk en België hard op weg zijn om hun vroegeren vijand te volgen in dit opzicht. De franc bereikte een ongekende daling, ofschoon ze thans weer aan het rijzen is en we voegen er achter: gelukkig. Want, mocht het eens gaan als met den mark, de ramp zou voor deze Romaansche staten ongetwijfeld veel grooter zijn dan die van hun Germaanschen buur man. Nu zet men alles op haren en snaren om verdere daling te voorkomen. In Frankrijk bijv. treedt de regee ring krachtdadig op tegen de z g. kapitaalvlucht d.w.z. tegen personen, die zouden trachten met hun geld en have over de grenzen uit te wijken. 't Gevolg hiervan is natuurlijk dat de rest, in den regel de weinig kapitaal bezittende massa blijft zitten voor de schuldenlast ende armoede. Dat „uitwijken" is natuurlijk een niet nader te kwalificeeren immoreele onvaderlandsche daad, waartegen elk recht geaard mensch zich verzet en 't ware te hopen dat door on derlinge overeenstemming de volken het eens zoover konden krijgen, dat aan dit laaghartig gedoe voor goed een einde kwam. We hebben wel eens hooren verluiden dat er in deze richting reeds een bepaalde gedachte is uitgesproken onder vooraanstaande Europeesche poli tieke kopstukken. Als de wil er nu maar eenmaal is, dan komt de weg vanzelf wel. Aan al die dingen is echter het groote bezwaar verbonden, dat voor alles en nog wat commissies en nog eens commissies noodig zijn, t.w. commissies van voorbereiding, commissies van onderzoek, commissies van bijstand, commissies van toezicht, etc. etc. Inderdaad lijdt onze tegenwoordige beschaving wel een beetje te veel aan veel prèten en weinig doen. 't Is niet meer als in de dagen van ThorbeckeWacht op onze daden, doch eerderWacht op onze praatjes. 7oo schrijft „de Gong", naar aanleiding vau het eerste Nederlandsche Paedagogisch Congres, laatstleden te Amsterdam gehouden en waarop vele wijze woorden werden gesproken over de opvoeding der Ned. jeugd „Zelftucht is op menig congres zoek en veel sprekers grijpen gretig de gelegenheid aan om zich zeiven te hooren oreeren, zoodat het er toegaat als in een volksvertegenwoordiging,waar men ook veel te lang langs elkander heenpraat Onze tijd heeft in dat opzicht behoefte aan krachtige mannen en doortastende lei ders, d e d£n vloed van woorden durven stoppen Een stopbordje op de bestuurstafel en een soort verkeers agent, die het onverbiddellijk weet te hanteeren, zouden niet onwelkom zijn." 't Is misschien ook hier zooals elders wel eens Spreken is zilver, maar zwijgen is goud. 4- Voor kleine zaken, die geen Cassa bezitten drukken wi] tegen zéér lage prijzen foordstraat 44 Vlissingen Lange Delft B 144 Middelb. Vijf .honderd twintig Dames- of Heeren-Rijwielen, Naaimachines of Waschmachines Cadeau. Van ambtelijke zijde werd ons medegedeeld, dat het reclamesysteem, waarbij aan inzenders van de woorden „ZUIVERE SNEEUWWITGLOOR" „EDELWEISSZEEPPOEDER" „PRIMA CONDORZEEP" of „PRIMA EDELWEISSZEEP" een rijwiel, naaimachine of waschmachine wordt geschonken, geacht werd te zijn in strijd met de Loterijwet. Teneinde de noodzakelijkheid te vermijden zulks in rechten uit te maken, hebben wij besloten ons neer te leggen bij bovengenoemde ambtelijke inzichten. Dit dringt ons wijziging te brengen in het tot dusverre gevolgde reclame-systeem, waardoor de letters, die op de achterzijde der puntenbons voorkomen, van geen belang meer zijn. De bons zelf benouden hun waarde. Intusschen is door ons een oplossing gevojiden, waardoor wij, ook in het vervolg rijwielen, naai machines en yvaschmachines beschikbaar kunnen stellen. Leest het volgende nu eens aandachtig s.v.p. Vijf honderd twintig Dames- of Heeren-Rijwielen Naaimachines of Waschmachines Cadeau tot 30 April 1927. Knipt de puntenbons uit, welke zich in of op de pakjes Sneeuwwitgioor Edelweiss-Zeeppoeder Condorzeep en Edelweisszeep bevinden. Spaart deze tot U er honderd of meer bijeen hebt en zendt ze in tot het verkrijgen van het geschenk Uwer keuze, volgens de geschenken- lijst, die wij U op aanvrage gaarne gratis en franco toezenden. LET NU GOED OP! Bovendien stellen wij iedere week 10 Rijwielen, Naaimachines of Waschmachines beschikbaar. Het spieekt van zelf als er meer dan tien inzen ders van honderd of meer puntenbons zijn, onmogelijk aan alle inzenders een rijwiel, naai machine of waschmachine kunnen schenken. Er om lo en is weer in strijd met de wet. Daarom is door ons bepaald dat inzenders van de eerste twee brieven inhoudende minstens 100 bons van 1 punt, die iedere morgen (uitgezonderd Zaterdags en Zondags) geopend worden een naaimachine, dames- of heerenrijwiel of waschmachine (naar hun keuze) zullen ontvangen. De namen dezer TIEN inzenders zullen iedere week door ons worden gepubliceerd, terwijl wij een volledige lijst van namen en adressen van hen, die op deze wijze een rijwiel, naaimachine of waschmachine verkregen, toezenden aan al onze verbruikers welke dit verzoeken. De bons die onze verbruikers thans in hun bezit hebben, mogen natuurlijk gebruikt worden. Hebt U thans reeds 100 puntenbons of meer in Uw bezit dan kunt U deze toezenden. Men begrijpe echter goed dat door het inzenden der 100 puntenbons of meer nog niet vaststaat, dat men recht heeft op een naaimachine, rijwiel of wachmachine, doch alleen de inzenders van de eerste twee brieven welke iederen morgen (uitgezon derd Zaterdags en Zondags) geopend worden. Het is geoorloofd de bons der Sneeuwwitgioor, Edelweisszeeppoeder, Condorzeep en Edelweiss zeep tezamen in te zenden. Zendt ons Uw bons en vermeldt in Uw brief, duidelijk le. Hoeveel bons gij inzendt. 2e. Welk cadeau van de cadeaulijst, gij hier voor verlangt. 3e. Volledige naam en adres van Uwen winkelier 4e. Indien gij mocht behooren tot een der twee inzenders, wiens brief 's morgens het eerst wordt geopend of gij de voorkeur geeft aan een Naaimachine, Waschmachine of Dames of Heerenrijwiel. 5e. Brieven adresseeren aan N.V. ZEEPFABRIEKEN v.h. DE HAAS VAN BRERO Afd. Reclame Programma van het Harmonie-Orkest „Ons Genoegen", directeur dhr. C. G. Govaarts, op Zondag 30 Mei, in de kiosk Boulevard Evertsen. Aanvang 8 uur. 1. „Excelsior", Marsch W. Sprinr 2. „Das Nachtlager von Granada" Ouverture C. Kreutzer 3. „Rachel", Grande Valse L. Langlois 5. „Urre Fête a Buda-Pesth, Cortège aux Flambeaux C. Lecail Pauze 6. „Liège Immortelle", Ouverture F. Rousseau 7. „Loreley-Paraphrase" )os Nesvadba 8. „Koraal-Meditatie" arr. C. Govaarts 9. Suite de Ballet de l'Opera- Comique „Marion" Sam Vlessing 1. Prelude 2. Badinage 3. Rigaudon 4. Intermezzo 5. Gavotte 6. Rondo Finale 10. Finale De harmonie „Ons Genoegen" te Vlissingen zal Zondag 27 juni aan het internationale muziekconcours te Brussel deelnemen. HET NEGENDE CONCOURS DER ZEEUWSCHE BOND IN HET SCHUTTERSHOF TE MIDDELBURG. Een zeer belangrijke dag was het j.l. Maandag 24 Mei voor de mededingende vereenigingen aan b.g. concours. Verschillende lauwertakken en medailles waren dien dag te behalen, maar er moest zéér veel voor gepresteerd worden. De keuze der verplichte nummers was een prachtverdeeling, de muzikale waarde was uitstekend. Als extra-prijs is de wisselbeker altijd welkom. Nieuw en St. joosland heeft deze af moeten staan aan den hoogsten prijswinner. Zoo gaat de beker van de eene naar de andere vereeniging en beantwoordt deze ten volle aan zijn doei. Om het eigendom dezer wisselbeker te worden, moet hij driemaal achtereen gewonnen worden. Dit zegt, dat de bezitter ervan drie jaren achter elkaar het hoogste aantal punten van het geheele concours moet behalen. Voor zoolang de bond bestaat is dit nog maar éénmaal voorgevallen en, volgens onze meening, zal dit wel niet meer mogelijk zijn. Opening. Om ongeveer half 12 opende de eere-voor zitter van den Bond met een woord van welkom tot de jury-leden en de aanwezige bestuurders der verschillende corpsen. Hij noemde het een treurig feit, dat de voor zitter, dhr. Wolse, niet in staat is het concours te openen, door zijn ziekte en wenscht dan ook, dat hij spoedig hersteld moge zijn, om dan weer al zijn krachten aan den bond te besteden (instemming), jammer vindt spreker het dat er geen officieele ontvangst door het stads bestuur plaats heeft gehad. In verschillende plaatsen zooals Goes, Hulst en Vlissingen, is het bondsbestuur en -leden goed ontvangen, gaarne had hij dat ook te Middelburg gezien. Zelfs mocht er geen muziek in de stad gemaakt worden, dan na 6 uur. Evenwel hoopt hij dat het concours moge slagen. Spreker vervolgt dan met te zeggen, dat de h.h. jury-leden verleden jaar een goeden indruk van het concours zelve hebben mede genomen en wenscht dat dit nu weer het geval zal z$a. Verder dankt hij de besturen voor de vele moeite alsook den heer De Boer voor zijn ijverig werkenen verklaart het muziekfeest voor geopend. Er is op tijd begonnen maar het kon onmogelijk te 6 uur klaar zijn. Pas te 8 uur had de uitslag plaats van den wedstrijd. De Eere-wedstrijd, die zou plaatshebben tusschen de le prijs-winners is niet meer door kunnen kunnen gaan, vanwege het late uur. Uitslag Wedstrijd. Vierde afdeeling Fanfare„Ons Genoegen" Kamperland, le prijs 297 p.; „Rillandia" Rilland 2e pr. 258 p. Derde afdeeling Fanfare: „Oefening en Uitspanning" Kattendijke, 2e pr. 253 p.„Con Affesziono" Kwaden- damme, 3e pr. 233 p.„Oefening kweekt Kunst" Bor- sele 2e pr. 266 p. Derde afdeeling Harmonie„Wilhelmina" Colijnsplaat 3e pr. 187 p. Tweede afdeeling Fanfare: „St. Caeeilia" Stoppeldijk 2e pr. 260 p.; „Oefening na den Arbeid, Nieuw en St. joosland le pr. 291 p.; „Houthandel Walcheren" Mid delburg 2e pr. 263 p „Concordia", Krabbendijke 3e pr. 226 p.„Arnes Genoegen" Arnemuiden, 2e pr. 282 p. „Voorwaarts" Koudekerke le pr. 291 p. Eerste afdeeling Fanfare: „Excelsior" Ter Holelepr. 302 p. (Wisselbeker)„Oefening na den Arbeid" Ritthem le pr. 302 p. (extra Medaille)„Euterpe" Heinkenszand 2e pr. 264 p. Afd. Uitmuntendheid Fanfare: „Oefening kweekt Kunst", Westkapelle 2e pr. 257 p.Excelsior", Middel burg le pr. 290 p.; „Vooruit", Waarde 3e pr. 201 p.; „Apollo", Domburg 3e pr. 230 p. Hoogste Eere-Afd. Harmonie„Apollo" Wissekerke le pr. 294 p. Het hoogste aantal punten van het geheele concours behaalden Ter Hole en Ritthem, dus moest het lot be slissen. Ter Hole was de gelukkige, Ritthem kreeg een extra-medaille, geschonken door den eere-voorzitter Blok. Goede muziek is er dien dag gemaakt geworden, de uitslag der jury heeft ons dit bewezen. Evenwel van de 20 korpsen hebben er 7 een eerste-prijs behaald, hun moeite en opoffering is beloond geworden. De overigen hebben natuurlijk ook hun best gedaan, maar zijn minder APELDOORN wrm 4. „Cassiopeja", Polka pour Piston M. j. H. Kessels Solist dhr. J. v. Soelen (Eigen gekozen nummer Concours Brussel) De no. 1, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 worden voor het eerst uitgevoerd

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1926 | | pagina 5