2e 13I ad. Wegeling(s IJieuwsblcid m m GEEFT NIET ENKELE GULDENS UIT van Vrijdag 21 No. 20 -frrJJJ 1LLI WEGELING'5 NIEUWSBLAD „Vraag en Aanbod11 »i Tucht is nu eenmaal een onmisbaar artikel in den winkel der samenleving't is noodig en nuttig. Stel u bijv. eens een land voor, waar de ongebonden vrijheid heerschte, of een vereeniging, waar ieder lid handelde naar eigen goeddunken, of een school, waar de leerlin gen de leerkrachten regeerden, of een huisgezin, waar de ouders niets te vertellen hadden, of een schip, waar de kapitein een wassen neus was, of een enz. enz. Cr zou immers niet veel van terecht komen, in alle geval nog veel minder dan nu soms reeds het geval is. Wie nu echter mocht meenen, dat tucht een soort min of meer vaardig hanteeren van den knoet veronderstelt, heeft eerlijk gezegd, geen flauw vermoeden van het juiste begrip. Nemen we bijv. eens het huisgezin, in zijn alledaagschen vorm. Vader trekt er 's morgens reeds vroeg op uit om de boterham te verdienen, terwijl moe der zich den ganschen c!ag uitslooft om alles bij elkaar te houden om zoodoende gezamenlijk met „eere" door de wereld te komen. Tien tegen een heeft dit voorbeeld een zoodanigen terugslag, terugwerking op de kinderen uit dat gezin, dat deze later minstens even vlijtig door het leven zullen gaan, als hun ouders. Dat is ook tucht o.i. een der beste vormen, het geven van het goede voorbeeld dus, kunnen we nu in de opvoeding let wel, de maatschappij is grootendeels gebaseerd op we- derkeerige en wederzijdsche opvoeding, in allerlei vormen het roede-instrument geheel laten vervallen jammer genoeg neen, de dagelijksche ondervinding leert onsdat voldoende. Wie zou willen beweren, dat het zonder deze gaat, spreekt öf tegen zijn eigen gemoed in er zijn nu eenmaal van die „Widerspruch" menschen óf toont, dat hij nog nooit zijn oogen goed open heeft gedaan, in alle geval er dan nog nooit goed mee ge keken heeft. Tucht is dus noodig, mèt en zonder instru ment, eensdeels als vergelding de dief, die in de ge vangenis terecht komt om te boeten voor zijn euveldaad anderdeels tot verbetering de schooljongen, die né schooltijd zijn verspeelden tijd moet inhalen Nu is 'teen uitgemaakte zaak, dat sommige menschen, wel eens te kwistig met de tucht exerceeren dat hangt ook al af van persoonlijk inzicht ten dezen. Cen kind, dat thuis als een „onschuldig" schepseltje waarin nu „geen kwaad" steekt, wordt opgevoed, vindt natuurlijk zoolang het op schooi is den onderwijzer een „tiran", op lateren leeftijd den politieagent, die hem bëkeurt, omdat hij de wet overtreedt, minstens een#„draak" of iets dergelijks fraais, ten laatste zijn medemenschen, waar hij mee om moet gaan op fabriek, of werkplaats, in winkel of kan toor allemaal misbaksels etc. Doch een kind dat thuis als m n s c h d.w.z. met dezelfde verkeerdheden en onhebbelijkheden als de ouders die in zich zelf gevoelen, wordt groot gebracht, eert den „tiran", heeft° respect voor den „draak" en kan zich vereenigen met het alle gaartje van „lomperds" en „misbakselsCén ding is echter bij tucht oefenen een gevaarlijk chapitre nl. het maat houden. Wie bijv. in drift geraakt zijn meerderen genaakt, of wel zijn minderen ontmoet of wel zijn kin deren kastijdt, loopt groote kans te hard van stapel te loopen en menig verdriet zou bespaard zijn, als men zich eerst eens wat had laten afkoelen. Een allerver schrikkelijkst geval heeft zich in dit opzicht pas in Frankrijk voorgedaan. Te Villier sur Marne woonde een oud-officier, die zich in den grooten Europeeschen oor- log vooral bij Verdun en in den Champagneslag bijzon der dapper had gedragen, waaruit onmiddelijk de con clusie valt te trekken, dat hij zelf een man van oprechte tucht was. Veel verdriet had hij echter van zijn negen jarige zoon, die oorlogsgevolgen? zeer slechte neigingen bezat. Op een keer dat deze o a. weJerom van de school was weggeloopen, heeft de vader hem zoodanig met een stok afgeranseld, dat hij kort daarop overleed. Ontzettend nietwaar voor den vader zélf in de eerste plaats een daad, waar voor wel nergens meer zielerust zal zijn te vinden. Van het geval werd proces- verhaal opgemaakt en de beklaagde voor het gerechts hof gebracht. De jury sprak hem na slechts enkele mi nuten beraadslaagd te hebben, volkomen vrij. We willen ons verder nu niet gaan verdiepen in allerlei gissingen en veronderstellingen, doch geven liet geval in zijn ver- schikkelijke gedaante weer. Hier heeft de geoefende tucht dus wel een buitengewoon jammerlijk verloop ge had. Tegenover dit uiterste stellen we een anderen tucht maatregel en wel een, waarvan het verloop der men schen ongetwijfeld tot zegen zal zijn nl. dat Ged. Staten \an Overijssel aan de gemeentebesturen in die provincie mededeelen d it in de laatste jaren van hunnentwege verrichte kasopnemingen bij gemeente-ontvangers, welke als regel werden beperkt tot gemeenten met een zielen tal beneden 20.000, meermalen kastekorten en in enkele gevallen zelfs fraude aan het licht werd gebracht. In meerdere gemeenten laafde controle door B. en W. veel te wenschen over Meermalen is gebleken, dat de aan hen toegezonden afschriften van proces verbaal van verrichte kasopnemingen ter verbloeming van onnauw keurigheid of nalatigheid gefingeerde posten of bedragen bevatten. Alzoo, dat, wanneer tot zoodanige kasopne mingen was overgegaan, tevoren de ontvanger wordt gewaarschuwd. Tegen dergelijke handelwijzen kan niet genoeg gewaarschuwd worden. Herhaaldelijk werd geconstateerd vermenging van kas sen en dat door verschillende ontvangers wordt geradeerd of wel bedragen soms nadat de optelling van de bladzijde en transporteeren reeds had plaats gevonden waren overgeschreven en zoodoende tot andere be dragen gewijzigd. Ook deze handelwijzen zijn niet toe laatbaar. Voorts bleken tot zelfs groote bedragen, voor schotbetalingen, anders dan op mandaat te hebben plaats gevonden, terwijl dan bovendien .meermalen de bewijsstukken met den besten wil niet als deugdelijke kwitantiën konden worden aangemerkt. Meermalen ook werd geconstateerd, dat de kasboeken achter waren. Verder wordt er op gewezen, dat overeenstemming van de kassen met het door de boeken aangewezen saldo, niet als regel mag worden aangenomen, dat dit zekerheid geeft, dat alles in orde is. Ongetwijfeld blijft zooiets niet zonder heilzamen in vloed, evenmin als de veroordeeling van een 28-jarig automobilist, vorige week door het kantongerecht te Leiden. Beklaagde werd o.a. ten laste gelegd, dat hijjop 5 April j.l, 's avonds in een naburige gemeente met een vaartje van 60 a 70 K.M. zigzagsgewijze over den weg had gereden. Een jeugdig militair die naast zijn fiets liep werd hierdoor aangereden en bekwam zelfs verwondingen. De kantonrechter dacht, dat beklaagde dronken was geweest, omdat deze bij zijn arrestatie naar sterken drank rook. Beschuldigde verklaarde dat hij echter slechts twee „borrels" had gedronken. De Amb tenaar van het O M. eischte voor dit feit f 100 boete, subs. 30 dagen hechtenis, met ontzegging van het recht, gedurende 6 maanden een auto te besturen. Zulke „borreltjes" van f 50.— stuk, drinkt men niet alle da gen, 't zullen dan ook wel extraatjes geweest zijn. Nu kosten bijzonderheden ook altijd bijzonder. Zoo hoorden we kortgeleden vertellen dat een schilderij van onzen beroemden Johannes Vermeer, te Berlijn de somma had opgebracht van 350.000 Mark geen mobilisatievodjes, doch echte goudmark d i. 210 duizend gulden.'t Was een meisjeskopje, op een schilderij dan natuurlijk. De tegenwoordige dames-haarmode zal ongetwijfeld wel meegewerkt hebben tot opdrijving van dezen prijs, daar de groote kapsels langzamerhand antiquaire waarde krijgen en de practijk dus leert dat de bob- bed- ensingledkopjesgeen cent waard z ij n. Dat is nu geen grapje, doch roerende werkelijkheid evenals de lichamelijke tuchtiging voor gevangenen in Engeland nog niet naar de oude doos is verhuisd. Het „Hbld." zegt ervan dat iemand die een maal zulk een aframmeling heeft ontvangen, niet meer voor een tweede keer solliciteert. Het blad vervolgt dan 0 a De straf mag echter niet zonder meer toegepast wor den, daar zij niet zonder gevaar is. De veroordeelde moet zich uitkleeden, een dokter, onderzoekt hart en longen, en als de man gezond genoeg geacht wordt om de marteling te doorstaan, geeft de geneesheer snel een teeken aan den oppasser, die de armen van hem, die de straf moet ondergaan, haastig op den rug vastbindt. De eerste slag wordt toegediend in het bijzijn van derv dokter. Het aantal slagen, waartoe de man veroordeeld is, kan zelden achter elkaar „toegediend" worden. Na vijf of zes slagen verliest de misdadiger meestal het be wustzijn. Met water kan men hem tot tien slagen op de been houden. Dan wordt hif naar het hospitaal gebracht om te genezen van deze „kuur" 't Is voorwaar geen aardigheidje om aldus een nieuwe ervaring op te doen. Dat nu is in Engeland, voorloopig dus nog ver genoeg weg. Holland bezit echter ook wel van d?e eigenaardige ervaringen. Zoo vertelt een journa list in „De Tijd", dat hij laatst bezoek kreeg van een buitenlandsch collega, die het Hollandsche pa-lemen* wel eens wilde zien. De goede man geneerde zich echter vreeselijk, omdat hij den buitenlander niet anders kon voorzetten dan een voorzitter, omgeven door een paar griffiers en voorts... twéé leden van de lie kamer nl. de h.h. joekes (V. Den Bulten (R. K) De rest der 100 leden was abse it. Over de opkomst der Volksver tegenwoordiging wordt de laatste weken weer erg ge klaagd. De schrijver vervolgt dan „Ik hoorde dezer dagen op de publieke tribune een op merking, die nog al „adrem" was. „De* kamerleden", sprak een meneer tegen zijn gezel, „zijn wel geen amb tenaren, maar zij verdienen toch een behoorlijk salaris en hebben nog andere benijdenswaardige revenuen, zooals bijvoorbeeld het vrij reizen eerste klasse, zoodat zij de honderd dagen in het jaar dat ze bij elkander komen, wel aanwezig kunnen zijn". Mogelijk dat 't door den vroegen schoonmaak en met den aanhoudenden Noordenwind wel een beetje te koud is in de lie kamer tegenwoordig. 4- KORTE KLANKEN. Schandelijk. Toen onlangs een zekere D. teArnemui- den zich in zijn woning bevond, hoorde hij een hond vreeselijk janken. Zich op zijn erf achter de woning be gevende, bemerkte hij, dat een groote damp opsteeg uit het hondenhok van zijn buurman. Bij nadere be schouwing bleek, dat de vrouw van zijn buurman de hond, waar zij van af wilde zijn, met kokend water had overgo'en. Deze gruweldaad niet voldoende achtende is zij heengegaan een hakmes halende, dat zij naar den hond heeft geworpen, waardoor het beest bovendien bloedend werd verwond, waarna zij het hondenhok aan advertenties om dan te zeggen „Reclame heeft geen nut". Adver teert, maar doe het met beleid. Over tuigt U steeds of de oplage van een blad gecontroleerd is. Dan eerst hebt U zekerheid Uw geld niet nutteloos te besteden. heeft de grootste gecontroleerde oplaag in Zeeland. dicht spijkerde met de bedoeling het arme dier te laten verhongeren. Gelukkig is dit door het optreden van den buurman voorkomen, doordat deze de hond heeft laten afmaken. Toen men het hondenhok openmaakte, bleek tevens, dat het dier een touw om zijrr hals had, waaraan bevestigd was een zak met steenen teneinde het weg- loopen te voorkomen. Tegen de pleegster van deze schandelijke daad is proces-verbaal opgemaakt. („Z".) Zangersfeest. Op Hemelvaartsdag werd op „West- hove", te Domburg, het 2e concours van den „Bond van Chr.^Zangv." op Walcheren gehouden. De belangstel ling was buitengewoon groot, ondanks den sterken wind en de koude natuur. Ds. Douma van Oostkapelle opende en sloot de bijeenkomst. Negen vereenigingen deden zich hooren, alleen „Hosanna" uit Middelburg had zich op 't laatste oogenblik nog teruggetrokken. Besloten werd in 1927 wederom op „Westhove" samen te komen. Aagtekerke. Vorige week openbare Raadszitting, on der voorzitterschap van wethouder Moens. Na onder zoek der geloofsbrieven werd dhr. A. Verhage tot lid toegelaten. Een beslissing om zich aan te sluiten bij het Centr. Archief voor Maatsch. Hulpbetoon werd aange houden. Tegen de circulaire van Ged. Staten inzake de salarieering van burgemeester, secretaris, ontvanger en wethouder bestonden geen bezwaren. Uit de bespre-, kingen omtrent het onderhoud van den Kloosterweg bleek, dat er te veel schelpen en te weinig grind wordt gebruikt. De h.h. Maljers en de Visser klaagden over het onderhoud der begraafplaats. B. en W. zullen 't onderzoe ken terwijl de voorzitter tevens mededeelde dat er binnen niet te langen tijd noodzakelijk tot uitbreiding zal moeten worden overgegaan. Hierna sluiting. Nieuwland Vorige week éveneens openbare Raads zitting dhr. Poppe was absent. Wegens benoeming el ders werd aan mej. Nappeé «eervol ontslag verleend. Het vermenigvuld. bleef bepaald op 1, voor den dienst 1926-1927. Een voorstel van B. en W. werd goedgekeurd om den weg langs den Ouden Dijk weder te bestraten. Het verslag der Comm. tot wering van schoolverzuim over 1525 werd voorgelezen; de rekening over 1924 was door Ged. Staten goedgekeurd; de schooltijden zul len in verband met den Zomertijd eveneens worden ge regeld als in 1925. Bij de rondvraag werden besprekingen gevoerd over de levering van behang voor de dokters woning door leveranciers buiten de gemeente. Meliskerke.® Vorige week voltallige openbare raads zitting. Gebr. de Visser hebben een verzoek ingediend om het bergpad van den ligger af te voeren en er dan een rijweg van te maken. B. en W. stellen voor hieraan niet te voldoen, daar het verbreede Bergpad niet geschikt is voor rijweg. Dhr, Wisse wil het openstellen voor marktwagentjes, dhr. Matthijsse voor kleine vrachten en vee. De h.h. Dekker en Koppejan willen liever bij het oude blijven, terwijl dhr. de Korte den middenweg in dezen wil bewandelen a|s 't mogelijk was. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen met 2 stemmen tegen. De circulaire van Gedeputeerden werd goedbevonden, alleen werd de opmerking gemaakt, dat het voorge stelde salaris voor den gemeente-ontvanger wel wat aan den hoogen kant is, daar het werk van dezen ge minderd is. Over het vaststellen van het verm. cijfer der gemeent. belasting werd druk geredeneerd. De voor zitter deelt mede, dat het, met het oog op de vermin derde inkomsten der gemeente daar deze uit een landbouwende bevolking bestaat diende te komen op 1,5. De minderheid van B. en W. stelt voor 1,2. Ten slotte werd een voorstel Matthijsse om het te brengen op 1,3 aangenomen met alg. stemmen. Bij de rondvraag zeide de voorzitter zelf de aandacht te willen vestigen „op een belangrijke kwestie" nl. om een nieuwe veld wachterswoning te bouwen, met inbegrip van een ge meentehuis. Het oude gemeentehuis is onvoldoende, terwijl er voor den agent, als deze mettertijd zou willen trouwen, geen woning te vinden is. Na breedvoerige discussie werd besloten er nog eens over na te denken. Vrouwepolder. Vorige week openbare Raadsverga dering alle leden aanwezig, behalve dhr. Vlieger, wegens ongesteldheid. Mej. Beeker kan haar benoeming tot onder wijzeres in de nuttige handwerken niet aannemen, daar ze een betrekking elders heeft aanvaard. Met alg. stem men werd besloten geen gevolg te geven aan de uit- noodiging van den vice-president van den Raad van Staten om het bezwaarschrift tegen het besluit van Ged. Staten, inzake onthouding goedkeuring tot opheffing der openbare school te Gapinge, mondeling te komen toe lichten. De burgerwacht heeft verzocht om een medalje voor de in juni a.s. te houden schietwedstrijd. Zal van

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1926 | | pagina 9