Walcheren9» Bazuin BURGERLIJKE STAND KORTÉ KLANKEN. Veere. Maandagmiddag j.l. voltallige openbare Raads zitting De voorz. opent de vergadering met een ge dachtenisrede aan wijlen dhr. v. Beverenin gevoel volle woorden schildert spr, de verdiensten van den overledene als burger, raadslid, wethouder en ambtenaar. Herhalingsoefeningen. De Minister van Marine a.i. heeft bepaald WI (|I UNO's NIEUWSBLAD VAN 12 MAART 1926 Westk pel te. Vrijdagavond j.l. openbare Raadszit ting, waarbij dhr. H. Cijsouw met kennisgeving afwezig was. Van de Stoomtram „Walcheren" was een verzoek ingekomen om de subsidie voor 1926 te brengen van f 65 op f 100. De voorzitter verdedigt uitvoerig het ver zoek er o.a. op wijzende wat de redenen zijn, waarom de Mij. opnieuw aanklopt en hoe gewenscht het is voor de gemeente om dezen steun te ve. leenen. Dhr. W. Huij- bregtse vroeg in dit verband aan den voorzitter hoe de conferentie geëindigd is met de tramdirectie, over het vervoer van werkvolk, door het inleggen van een extra tram. De voorzitter deelde hierop o.a. mede, dat dooi de directie werd aangevoerd, dat misschien niet gere geld gerekend kan worden op vast vervoer van werk lieden. Dhr. Huijbregtse meende dat dit te ondervangen zou zijn door de uitgifte van z.g. werkmanskaarten. ten der leden voerde aan, dat er momenteel 50 Westkappe- laars in Vlissingen werk vinden. De voorzitter verzekerde den leden dat hij nogmaals met de directie in Onder handelingen zal treden en hoopt dat dit tot een goed eind moge voeien. Het voorstel van B. en W. werd hierop met alg. stemmen aangenomen Hierna kwamen li. en W. met een gedeeltelijk plaat selijk bestratingsplan in verband met een verzoek van dhr. Westerbeke om van gemeeniewege den weg onder aan den dijk te verharden. B. en W. zijn op onderzoek uitgeweest en zijn van meening dat hier verbetering eisch is. De kosten van deze plannen zullen f 2250 bedragen en daar dit getal niet uit de gewone uitkom sten te dekken is, stelt het Dag. Bestuur voor, hiervoor een leening aan te gaan van f 2000, af te lossen in 20 jaar. Dhr. de Kam merkte op, dat z.i. zulk een leening voor de gemeente financieel bezwaarlijk is. De voorzit ter wist evenwel door een duidelijke uiteenzetting dhr. de Kam te overtuigen, dat een dergelijke leening ju st wèl in h'.t voordeel der gemeente isdan alleen is een flinken aanpak van de bestrating eerst mogelijken kan het opkomend geslacht er ook van profiteeren, ter wijl de lasten steeds minder wqfden. Het voorstel werd hierop met alg. stemmen aangenomen. Behoudens na dere goedkeuring van den polder Walcheren, zal dan eerst de weg langs den dijk bestraat worden. Nadat nog enkele kleinere onderwerpen waren be handeld, ging de zitting over in comité-generaal. Zouteiandc. Vorige week eveneens openbare Raads zitting. Alle leden aanwezig. Na opening door den voor zitter ook hier een verzoek van de Stoomtram „Wal cheren" om subsidie over 1926. De voorz. zegt dat er in B. en W. twee stroomingen zijn nl. een meerder- heidsvoorstel en een minderheidsgedachte. Der meer derheid van het Dag. Bestuur stelt voor om alleen sub sidie te verleenen als de Zondagsdienst wordt stil ge legd, wegens ontheiliging van een Sabbath. Dhr. Stroo vraagt of deze kwestte hier nu wel ter sprake dient te komen, dat is vroeger ook nooit gebeurd. Dhr. Adri- aanse zegt dat hij, wegens ontheiliging van den Sabbath, zijn stem niet aan dé subsidie kan geven, spr. acht het beter ten halve gekeerd, dan ten volle gedwaald. Dhr. de Visser is eveneens tegen subsidie. Dhr. Stroo zegt, dat het niet aari^aat een openbaar vervoermiddel op Zondag stil te leggen er zijn ook wel predikanten, die met ongunstig Weer met de tram reizen. De voorzitter is het met met den vorigen spreker eensz.i. is het niet noodig dat er op Zondagen vervoermiddelen zijn ook al wordt onze stem gesmoord, toch dienen wij haar te laten hooren. Het meerder heidsvoorstel kwam hierna in stemming en werd verworpen met 4 tegen 3 stem men en het minderheidsvoorstel aangenomen met 4 te gen 3 stemmen. Het bestuur der „Ver. voor Vreemdelingenverkeer" had aangevraagd om van gemeentewege twee wegwij zers in 't dorp te plaatsen. Werd besloten om de Ver een ging zelf hier vrijheid voor te gevtn, mits ze geen last veroorzaken voor het verkeer. Tot derden ambtenaar van den Burgerl. Stand werd benoemd weth. de Witte, die echter bedankte, evenals wethouder Koppejan, die bij tweede stemming de meer derheid verwierf. Hierna werd dhr. Stroo gekozen, die de benoeming aannam. De voorz. bracht hierna rapport uit over den slechten toestand van den Molenweg en B. en W. willen den Raad zelf laten uitmaken of er tot bestrating of wel tot opknapperij moet worden overgegaan. Dhr. Adnaanse is voor bestrating, dhr. Stroo ook, als de gemeentefi- nancien dit toelaten, waarop wethouder Koppejan op merkt, dat de schuldenlast der 'gemeente niet groot is. In stemming gebracht wordt besloten voorloopig nog maar wat op te knappen. Voorts krijgen B. en W. vrij heid om vrij te handelen omtrent reclames der forensen- belasting. Hierna sluiting met dankzegging. Middelburg. Maandag j.l. zijn de postbestellingen te Middelburg teruggebracht van 4 op 3 per dag. De bestellingen van elf uur voormiddag en twee uur na- m ddag ^ijn gecombineerd tot een bestelling om 1 uur 's middags. Ter waarschuwing. De autoriteiten houden er streng toezicht op dat de „regels van den weg" rechtshou- den etc. niet worden overtreden. De kantonrechter veroordeelde irt deze kwestie 11 personen tot boeten van f 0.50—f 5.—- wegens het rijaen per fiets aan de linkerzijde van den weg. Een ieder lette er dus terdege op, wat hij ten deze moet doen èn om de veiligheid te bevorderen èn om uit de handen der politie te blijven. Een gewaarschuwd man geldt voor twee Tevens wenscht de voorz. den secretaris geluk met zijn volledig herstel en hoopt, dat deze in de toekomst nog veel voor de gemeente mag zijn. B. en W. zullen aan dhr. Maas, die gedurende Vit maand als tijdelijk secre taris heeft gefungeerd, een dankbetuiging namens den Raad zendén. Besloten werd om lid te worden van de Ned. vereeniging van gemeenten. De afdeeling Veere van den Vrijw. Landstorm, krijgt f 10.— gemeentelijke subsidie. Het oude schoolgebouw zal gegund worden aan den eenigsten inschrijver, dhr. Adamse, voor f 1500. Een verzoek van den pachter van den Campveerschen toren om verlaging van pacht, werd afgewezen. He puin, dat vrij komt, bij de begrinding van den Smids- weg, zal voor f 0 25 per voer verkocht worden aan ge gadigden,' inwoners van Veere. Dhr. Luijk, ambtenaar ter secretarie krijgt een gratificatie, voor de meerdere werkzaamheden tijdens de ontstentenis van den secre taris. Bij de rondvraag verzoekt dhr. Markusse om aan de leidster der bewaarschool, die met 1 April a s. 25 jaar als zoodanig werkzaam is, een salarisverhooging van f 40.te schenken, 't Kon er evenwel niet van ko men, ofschoon de Raadsleden algemeen van oordeel waren, dat het op dien dag niet aan eenig blijk van belangstelling mag ontbreken. Hierna sluiting. Grijpskerke. Maandagmiddag eveneens voltallige openbare zitting. B. en W. stellen nu voor nad"t er vroeger reeds twee keer besloten was tot opheffing om het electrisch licht te blijven behouden en de exploi tatie over te doen aan den tegenwoordigen machinist der centrale ad. f 390 huur per jaar. Het ligt in de be doeling van den exploitant om de prijs te verlagen, evenwel heeft huurder het recht om het bedrijf stop te zetten, als de kosten te ond agelijk mochten worden. Dhr. Rotte kan zich met het verloop dezer affaire wei nig bevredigd gevoelen en twijfe t aan het belang voo de gemeen:e. De#voorzitter zegt, dat 't beter zoo is, dan anders, nu valt er nog wat van te trekken en bovendien kiijgen we gratis straatverlichting. Het voorgestelde plan is slechts een noodmaatregel, het wachten is op de provinciale electrificatie of anders O) de gemeente Middelburg. Dhr. de Buck z.ag maar liever dat er van de heele inrichting een vergaderlokaal kon gemaakt worden, dat was een stap in de goede richting, want misschien vervallen we In groote reparatiekosten Om verschillende vragers alsnog te bevredigen wordt een concept verdrag voorgelezen, waaruit blijkt, dat men van weerszijden elkaar zooveel mogelijk In de hand wil werken. Hierna wordt het besluit met alg .stemmen goedgekeurd en de vergadering gesloten. Serooskerke. Maandagmiddag voltallige openbare Raadsvergadering. De voorz. deelt mede, dat er op 3 Maart j.l. een conferentie is gehouden tnsschen de beide dag. besturen van deze gemeente en die van St. Lau rens om den weg te verharden vanaf den Noordweg tot Paulinenburg. Voorloopig is besloten den weg aan te besteden met een half jaar onderhoud. Uit beide ge meenten zullen arbeiders te werk worden gesteld. Dhr. Wondergem wilde liever met goedkeuring wachten tot het bietenvervoer heeft plaats gehad, men kan dan zien of de weg zich goed heeft gehouden. De voorzitter voert aan, dat dan de aannemingsprijs ook wel hooger'zal komen, omdat de betaling dan eerst later plaats heeft. Tenslotte wordt besloten met de gedachte van B. en W. mede te gaan. Hierna ging de Raad over in geheime zitting. Wanneer is een woning gemeubileerd Op deze vraag is volgens de „N. R. Ct." door Ged. Staten van Zeeland in het hieronder volgende verhaal beslissing genomen. j De heer V. P. F., elders woonachtig, te Zoutelande een landhuis bezittend, heeft aan de forensenbelasting willen ontkomen door na de bewoning des zomers van het landhuis, dit te doen onttakelen door de lampen, '<leeden, gordijnen te doen af- en wegnemen, de ledi kanten van de matrassen te ontdoen en deze op zolder te doen wegbergen, en door deze en andere maahege- len de woning in zoodanigen toestand te doen brengen dat zij niet langer tot bewoning was inge icht. Niettemin werd hij door het gemeentebestuur van Zoutetande als forens aangeslagen omdat ondanks de onttakeling, de woning „met weinig moeite weer tot bewonen was in te richten" en dus een „gemeubileerde woning" was in den zin der wet. De heer V. B. F. ging van dezen aanslag in hooger beroep bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, die hem in het gelijk stelden en bij besluit van 19 Februari j 1, den opgelegden aanslag vernietigden opgrond:. „dat het feit dat in een woning verschillende meube len aanwezig zijn, ook al bevinden zij zich alle of een deel daarvan in de vertrekken waarin zij gebruikt moe ten worden, deze Woning nog niet stempelt tot een ge meubileerde woning in den zin der wet. indien, als in het onderhavige, geval, verschillende voorafgaande werk zaamheden, verbonden aan het verplaatsen en opsteliep van het meubilair noodig zijn om de woning inderdaad voor bewoning geschikt te maken". Belangrijke schadepost. Naar we vernemen, begon de molen aan de Segeersingel te Middelburg, Maandag middag, plotseling met ongekende snelheid te draaien, zoodat aan stoppen niet meer viel te denken, waarschijn lijk ontstaan door een gebrek aan het remtoestel. Door het buitengewoon aantal toeren, werd de as warm, vlo gen stukken hout en steen in 't rond en helde de kap naar één zijde over, zoodat ten slotte de wieken door het schuren langs den molenwand tot stilstand kwamen. Vooral in dit seizoen bcteekent dit voor den getroffene een ernstig financieel verlies. lo. dat de zeemiliciens-kustwachters met groot-ver lof van de eerste en tweede ploeg der lichting 1923 (waaronder ook gerekend worden die zeemilicien-kust' wachters van vorige lichtingen, welke hun eerste oefe ning volbracht hebben In de tijdvakken, waarin genoem de ploegen destijds geoefend zijn) zullen moeten opko men op Maandag 28 juni 1926 voor het vervullen van herhalingsoefeningen gedurende den tijd van 18 dagen; 2o. dat bedoelde miliciens zich op laatstgenoemden datum op het in de nadere kennisgeving betreffende4 hunne oproeping vermelde uur,' voorzien van hun bij vertrek met groot verlof meegenomen militaire kleeding- stukken, kooigoederen en zakboekjes, behooren te mel den aan het gebouw van de marine-kustwacbt te Leiden. De 18e jaarlijksche algemeene vergadering van den Zeeuwschen Scherpschuttersbond „Pro Patria" zal dit jaar plaats hebben op Maandag 29 Maart a.s. des avonds 7.30 uur in het gebouw van de sociteit „St. joris" te Middelburg. Naar wij vernemen is het Warenhuis Resink$Co. te Apeldoorn in tigendom overgegaan aan de bekende firma A. Kieijmborg Co's Kltedinemagazijnen, die eerstdaags aldaar hun 23ste eigen filiaal zullen vestigen. DAMRUBR1EK. (Alles betreffende deze rubriek te zenden aan L. Goedbloed jr. Koudenhoek 26, Vlissingen.) Probleem No. 125. (5e wedstrijd Probleem) Ateur |OH. DE BREË, Amsterdam. 1 2 3 4 5 46 41 48 4 y 50 Zwart 8 schijven op: 10, 12, 20, 25 29, 30, 33, 40 en dam op 24. Wit 7 schijven op: 13, 19, 21, 22, 35, 44, 50 en dam op 48. Wit speelt en wint. Oplossing in te zenden binnen de 10 dagen. VLISSINGEN, van 4—10 Maart ^926. OndertrouwdC. Bus 26 j. en A. Ennes 22 j. j. E. Eijnwachter 26 j. en M. C. Brijsse 21 j. Getrouwd C. v. d. Linden 26 j. en L. B. M. Aspeslagh22j. BevallenA. v. Rosmalen geb de jonge d. E. de Nooijer geb. van Belzen z. Strijd geb v. Gilst z. E. Berendsen geb. Meulmeester z. P. W. Kooger geb. Ardewijn z. C. Schout geb. Wagenaar d. H. C. Smit Roeters geb. Zuurveld z. M. C. G. Heijdens geb. Corveleijn d. P. C. de Rijke geb. Kokelaar z. W. S. Kiip geb. Logman z. Overleden S. M. Visser man van P. E. Braamse 52 j. P. W. Stroo z. 3 weken C. A. R. Klijn jm. 2 j. F. ten Hacken man van H. A. M. de Reeper 62 j. E. Valk vrouw van C. Harinck 74 j. l. Sohierman van Aarnoutse 59 j j. van Hal wedr. van E. Beerens 91 j. M. de Koning man van j. Schuller 48 j. j. de Nooijer z. 2 mnd. M. P. Duininck vrouw van J. Lute 37 j. MIDDELBURG, van 3—10 Maart 1926. Ondertrouwd L. Meulmeester, 72 j. en M. Melse, 41 j. GetrouwdH. jongepier, 27 j. en P. Pleijte, 24 j. L. l)ssel, 24 j. en C. Adriaanse, 23 j. j. de Vlieger, 28 j. en Zuijdweg, 23 j. E. Th. Holleman, 33 j. en M. A. j Gabriëlse. Bevallen M. Vej-hage-Pieterse, d. E. Kodde-San- ders, z. C. j. Tissink-Tissink, z. L. M. P. An- dr essen-Biesm, z. OverledenPh. de Ruijter, 46 j., gehuwd met Evert- se P. van Wingen, 47 j gehuwd met Elenbaas J E. van Oers, 71 j., weduwe j. P. Pluijmers M. Lameijn, 69 j., ongeh. dochter. ST. LAURENS, over Februaii 1926 Geboren Adriana, dochter van Willem Walraven en Catharina Hollebrandse Wilhelmina, dochter van )<«n van den Bosse en Maria Sinke Andries, zoon van Mels janse en Maatje de Nooijer Simon, zoon v n Gerrit Melsë en Krina Corbijn, Paulus, Corneiis, zo n van David Koole en |ohanna janse. OndertrouwdCornells Adriaan Kasse, 22 jaar en Cornelia Blok, 21 jaar. Overleden Willem Christiaanse, man van Marg iretha de Voogd oud 58 jaar. KOUDtKERKE, over Februari 1920. Geboren A. de Kam, geb. de Kraker, z. T. de Pagter, geb. Maljaars, z. - P de Witte, geb. Bommeljé d. M. de Buck, geb. Aarnoutse, d. M. L. Everaars geb. Vcburgh, z M Koole, geb. Kesteloo. z. B. D. L. Flipse, geb. Corveleijn, z. W. M. Polderman, geb. Louwerse, z Getrouwd: M. Vreeke, jm. 21 j. en K- den Hollan der, jd. \i j. Overleden A. Leijnse, weduwe Riemens, 76 j. C. de Punder, ongehuwd, 11 m j. Maas. weduwe J. Gi- deonse, 69 j.

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1926 | | pagina 5