2e Blad. 10egeling s Bteams 6lad Complete stal Vee Agentschap Aagtekerke Groote Nrd.-HolL Verloting ff 2.5D van Vrifdag 5 Maart 1926 No. 9 250 Hoofdprijzen J. STURM, No. 51 JlOO Rijwielen 20 Naaimachines 20 Stofzuigers 100 Gouden Horloges Dit is een prachtver- loting. Prijs per Lot DRUKKERIJ H. WEQELING Drukkerij De Lange Jan Wissenkerke. Dinsdag kwam de gemeenteraad in spoedeischende vergadering bijeen. Aanwezig alle leden. Ingekomen was een advies van Ge0. Staten inzake het raadsbesluit van 21 Dec. 1925 betreffende opheffing der O. L. school te Geeisdijk en beschikbaar stellen voor bijz. onderwijs. Het advies was om te zorgen dat bin nen een maand bericht was ingekomen, dat er een lo kaal was beschikbaar gesteld voor O. L. onderwijs te Geersdijk. Het voorstel van B. en W. was gezien het kindertal te Geersdijk zoowel voor bijz. als openbaar onderwijs èn om de geraamde kosten van f 7000 voor nieuwbouw te sparen, aan het openbaar onderwijs een halve school te laten en het bijz. onderwijs een halve to geven. Dit voorstel van B. en W. in stemming ge bracht werd aangenomen met negen st. voor en twee tegen. n.l. het lid Krahier en Breure. Niets meer aan de orde zijnde werd de vergadering gesloten, „de Z." Kamer van Koophandel. In de j.l. Vrijdagavond ge houden vergadering van de „K. van K. te Middelburg" werd, na een uitnemende rede van den voorzitter, een motie voorgesteld, waarin de overtuiging werd uitge sproken, dat het verdrag België-Nederland, niet in 's lands belang kan worden geacht. De motie werd bij acclamatie aangenomen. Tevens werd met 13 tegen 3 stemmen besloten f 100 te verleenen voor de nieuwe folder van „de Zeeland." Insulaire Hypotheekbank te Zierikzee. In de plaats van den heer jongepier, die als agent bedankt heeft, is als nieuw agent aangesteld de lieer Vrijdag j.l. hield de gemeenteraad van Vlissingen zijn gewone maandelijksche openbare zitting, onder voor zitterschap van den burgemeester. Mej. Gasille en dhr. Wesseling waren met kennisgeving afwezig. Van Ged. Staten was onder meer bericht ingekomen dat dit col lege het Raadsbesluit tot invoering van auto-tractie bij de stadsreiniging, goedkeurt. Het voornaamste punt van de agenda, waarover vele woorden werdtfn gesproken, was net voorstel van B. en W. om voortaan uitsluitend armlastigin voor rekening van het Burg. Armbest. in het R.K. Ziekenhuis te doen opnemen en geen on- en minvermogende patienien meer. Dhr. v. Bennekom opende de rij der sprekers. Spr. is van meening dat men den tegenwoordigen toestand dient te handhaven, daar de kosten niet van dien aard zijn gemiddeld f 600 f 800- per jaar dat tot wijziging behoeft te worden overgegaan. Het besluit is indertijd (1916) op billijk- heidsgronJen genomen. Dhr. Lindeijer vindt, dat mei de Katholieken die gaarne in het St. jozefsgesticht wen schen te worden verpleegd, niet de gelegenheid moe ontnemen om opgenomen te worden, weshalve de gt meente dan ook de kosten voor dezulken moet dragen Alleen zou spr. het bedrag ad. f 2,50 per dag, willet, verlagen tot-f 1.75 ft f 2.—. Het moet deu Katholieken zelf ook wat waard zijn, dat hun armlastigen in een Katholiek gesticht verpleegd kunnen worden. Dhr. Hu- son kan zich volkomen vtreenigen met het voorstel van B. en W. Spr. is er tegen dat de Katholieken ten dezen een voorsprong hebben op de niet-Katholieken. Dhr. v. Oorschot noemt het een lastige kwestie. Spr. meent dat we niet op den goeden weg zijn, daar de kosten in het St. jozefsgesticht steeds stijgen. Voorts wees spr. er op dat een Katholiek natuurlijk recht heeft om in het R.K. Ziekenhuis te worden verpleegd, doch dan moet z.i. de gemeente de kosten niet betalen. Spr. wil niet meer bijpassen dan f 1.— per dag, anders wordt het een „verkapte subsidie." Wij moeten ons eigen ziekenhuis zooveel mogelijk bevoordeelen. Dhr. v. Hal onderschrijft veel van wat dhr. v. Oorschot heeft gezegd. Wie be slist in het St. josefsgesticht verpleegd wenscht te wor den moet zich dan ook om bijstand wenden tot het Katholiek Armbestuur in het andere geval is er maar een aanwijzing n.l. het Gasthuis. Dhr. Harts wil de Katholieken gaarne vrije keuze geven, doch niet voor rekening van de gemeente-portemonnaie. Wethouder Laernoes (M.) wees er op dat de kosten voor verpleging in het St. josefsgesticht veel hooger zijn dan in 't Gast huis. Hierna kwam de wethouder van financiën dhr. P. G. Laernoes aan 't woord. Bij spreker gaat het zuiver en alleen om de finan cieel© zijde, ofschoon hij vrije ziekenhuiskeuze ophoogen prijs stelt. Wie zijn beginselen op prijs stelt, moet dan ook zelf de kosten betalen. Spr. zegt dat er iets moet gebeuren en dan acht hij een terugkomen op het be sluit van 1916 het meest geschikte. Dhr. Huson wees er nog eens op dat de verpleegkosten in het R. K. wees huis voor de gemeente erg hoog zijn, terwijl er in het Gasthuis bedden leegstonden, Het voorstel van B. en W. werd nu-in stemming ge bracht en aangenomen met 13 tegen 4 stemmen. Aan het einde van deze kwestie, deelde de voorzitter nog mede, dat het rapport omtrent een eventueel nieuw te bouwen gemeente-ziekenhuis, binnen een maand zal vei schijnen- en dat de Raadsleden hiervan toezending zullen genieten. Na het behandelen van enkele kleinere voorstellen van B. en W. hield dhr. Berger een lange rede, in ver band met het verminderd aantal postbestellingen te Vlissingen, dit aantal is n.l. teruggebracht van 4 op 3. Dhr. Berger had ten deze een 3-tal vragen bij B. en W. ingezonden. Uit de beantwoording bleek, dat B. en W. niets bij deze veranderingen hebben kunnen voorkomen, het besluit Is genomen door de directie der posterijen voor hei geheele land met uitzondering van de steden Amsterdam en Rotterdam. Dhr. Berger wees erop dat de bestelling die nu Is komen te vervallen, niet alleen tot schade li van alle handel- en neringdoenden te Vlls- ilngen. deeh dat aldui de post voor Weit-Zeeuwseh- Vlaanderen bijv. een halven dag wordt opgehouden. Deze bezuiniging zal voor Vlissingen een bezuiniging mee brengen van één besteller en dit aantal zal odk voor Middelburg en Goes niet veel grooter zijn. Spr. ziet in de toekomst ook een vermindering van het aantal post treinen. Vooral op het gesprokene van dhr. v. d. Briel, had dhr. Berger verscheidene aanteekeningen te maken. Spr. is van meening dat er niet krachtig genoeg stel ling kan worden genomen door de Kamers van Koop handel en door den Raad, t^gen dergelijke bezuinigingen, zoo noodig in samenwerking met andere besturen der Goedgek. bij besluit van 12 Mei 1925 ipCA prachtige pr. "i waaronder le Prijs 12 Koeien, 2 Paarden, 2 Varkens en 6 Schapen of 1 Woonhuis, te bouwen ter plaatse naar keuze elk ter waarde van f 5000. 2e pr.4-pers. Auto. 3e pr.3 beste Koeien. 4e pr.1 Paard m. rijtuig 5e pr.Motorrijwiel Enz. Enz. Op elke 20 loten één gelukkige winner 1250 Prijzen waarbij £60 Hoofdprijzen Voorts nog 1000 prachtige prijzen. Trekking Woensdag 31 Mrt. Verkrijgbaar bij Noordstraat 44 Vlissingen Lange Delft 144 Middelburg voornaamste plaatsen. De Postdienst is er voor het pu bliek en niet omgekeerd. Bij de rondvraag vroeg dhr. Berger voorts nog een redactie-verandering van de notulen, omtrent het aan stellen van een gedeelte der losse arbeiders in vasten dienst, aan te brengen. Dhr. Hillinga vroeg wanneer de schutting bij den toren kan worden opgeruimd nu de restauratie vo tooid is De voorzitter deelde ten slotte nog mede dat door den directeur van de electr. centrale de electrische klok aan den Raad is geschonken, welke thans in de Raad zaal schittert. -f- i De Raad van Biggekerke hield Vrijdag j.l, eveneens eene openbare zitting. Alle leden waren a nwezig. De voorzitter opent met de gebruikelijke nieuwjaarsrede en zegt d^al 1925 voor deze gemeente een vruchtbaar jaar is geweest. Door de stoomtram „Walcheren" werd gevraagd het volle subsidiebedrag over 1926 en niet a/« deel, dit met het oog op een bepaling van Prov. Staten. B. en W. stellen voor om dit verzoek in te willigen, Dhr. Poppe is hiertegen. Spr. vindt een subsidie verkeerd omdat de Zondag dóór de tramdienst ontheiligd wordt. De voor zitter merkt evenwel op dat het thans niét gaat over de principieele kwestie, subsidie of niet, doch alleen over een grooter of kleiner bedrag. Reeds vroeger werd tot subsidie besloten en toen heeft dhr. Poppe gezwegen. Dhr. Poppe antwoordt hierop, dat hij toen dacht, dat het subsidievraagstuk eerst later aan de orde zou komen, vandaar zijn zwijgen. Dhr. janse is dankbaar voor het voorstel, daar de tram een algemeen belang is. Hierna werd het voorstel aangenomen. Van Ds. Postma was een schrijven ingekomen bij B. en W. om hem ontheffing van zijn lidmaatschap bij de brandspuit, zulks met het oog op de waardigheid van zijn ambt. De voorzitter zegt, dat hij aanvankelijk dacht, dat dit verzoek behoorde ingewilligd te worden, doch hem is gebleken, dat de Raad in 1894 reeds een der gelijk besluit had genomen, doch dat Ged. Staten toen dit besluit vernietigden, op grond van een Regeerings- verklaring d.d. 10 januari 1885, dat een dergelijke vi ij- stelling te ver ging. Vrij 'behooren alleen diegenen te worden gesteld, die tegelijkertijd werkzaamheden in open baren dienst verrichten. Na een opmerking van dhr. P. janst, werd er verder niet meer over het verzoek ge sproken, doch besloten het voor kennisgeving aan te nemen. Van de aangelanden was een verzoek ingekomen om den weg van den driesprong Coppools lan^c naar Klein Vslkenlsse te bestraten. Na verschillende besprekingen werd besloten den wee te doen verharden, onder de bepaling dat belanghebbenden jaarlijks f H9.50 zullen aflossen, zoodat de totale kostensom In 15 jaar zal zijn afgelost, inclusief de verschenen rente. Bij de rondvraag vroeg weth. Dekker of er voldoende gelet wordt op het wilde rijden met auto's* motorrijtui gen etc. Dhr. Poppe wijst op den slechten toestand van den weg naar Valkenisse, terwijl dhr; janse het nu'tig zou vinden om de boomen rondom het oude kerkhof te snoeien. De voorzitter zegt dat met de gestelde opmer kingen rekening gehouden zal worden. Hierna sluiting met dankzegging. -f De gemeenteraad van Koudekerke hield Maandag j.l. eveneens de eerste openbare zitting in 1926. Dhr. Adri- aanse was met kennisgeving afwezig. De burgemeester hield de gebruikelijke nieuwjaarsrede en wees er op dat deze gemeente gedurende 1925 voor groote rampen ge lukkig was gespaard gebleven, ziende op andere deelen van ons land. Wethouder de Buck dankte voor de ge sproken woorden. Door dhr. de Kroo was aangevraagd om ontheffing van de bezwarende bouwbepalingen op „Citers Hill". B. tn W. stellen voor alles te laten zooals het eenmaal is vastgesteld. Dhr. Sanderse stelt voor een commissie van onderzoek te benoemen, omdat z.i. de verhouding tus- schen adressant en gemeentebestuur niet goed is. De ondernemingsgeest van dhr. de Kroo moet gerugsteund worden, 't is in't belang der gemeente.De voorzitter zegt dat de Raad, adressant, z.i. heel schappelijk heeft behandeld. Na nog eenige discussie wordt besloten een commissie in te stellen, die de kwestie grondig zal onde: zoeken. De gelukkige wegverbetering bij „Der Boede" wordt door den Raad goedgekeurd. De Stoomtram „Walcheren" heeft verzocht het sub sidie van f 185 te brengen op f 275. Dhr. Sanderse is er voor, mits de Maatschappij een verklaring aflegt, dat zij voor de belangen van het personeel, als pensioen etc. zal zorgen. Dhr. Lorier wil als voorwaarde stellen dat het goederenvervoer op Zondag geheel stil zal lig gen en dat het personenvervoer zooveel mogelijk be perkt zal worden. Besloten wordt het verzoek toe te staan Van den burgemeester van Vlissingen is bericht in gekomen dat het rijwielpad Vlissingen—Zoutelande, zal worden aangelegd, behoudens de noodige vergunningen. De voorzitter doet mededeeling dat het aantal Koude- kerksche leden aanmerkelijk gestegen is en vraagt of de Raad zich met den voorgestelden aanleg kan ver een gen. Dhr. Lorier vraagt of er ook door Koudekerk- sche werkeloozen aan gearbeid kan worden. Een verzoek van den volontair ter gemeente-secretarie om aangesteld te worden tot klerk, wordt verworpen. Bij de rondvraag informeert dhr. Contant of het ver- eenigingslokaal op 't Zand afgestaan wordt voor pu blieke vergaderingen. Dhr. v.d. Harst verzoekt een re geling te willen treffen voor het houtgewas op de hoe ken der wegen. Dhr. Sanderse wijst op den slechten toestand van de drinkwatergelegenheden bij hoog water in de Breestraat. Hierna sluiting. -f 1 KORTE KLANKEN. Aan het verslag over 1925, het een en twintigste boek jaar, ontleenen wij dat in het afgeloopen jaar 164 aan vragen voor hypotheek zijn behandeld, tot een bedrag van f5.478550. Hiervan zijn tot stand gekomen 145 lee ningen, samen groot f4.709700. Tot 31 December 1924 waren gesloten 1631 leeningen, tot een bedrag van f 28.578305, totaal dus 1776 leeningen voor f33.288005. Vóór 1925 was aan aflossingen ontvangen f 15.415693 terwijl in het afgeloopen jaar door de debiteuren f 2.383800 is terugbetaald, zoodat op 31 December jl. per saldo op hypotheek uitstond f15 488512, verdeeld over 814 lee rlingen, waarvan de specificatie ia i Provincie Zeeland 136 leeningen voor f 510158 j 'a-Gravenhage 166 leeningen voor f3.917462; Rotterdam 28 leeningen voor f574175, overig Zuid-Holland 28 leeningen voor f690325; Amster dam 201 leeningen voor f7.199372, overig Noord-Holland 214 leeningen voor f2.283780; Provincie Utrecht 29 lee ningen voor f209090; Provincie Gelderland 5 leeningen voor f74200 en Provincie Noord-Brabant 4 leeningen voor f29950. In het afgeloopen jaar is totaal verkocht voor f 3 498400 aan pandbrieven, teruggekocht werd voor f371450, ver zilverd voor f 151550 en uitgeloot voor f 974750, waardoor op 31 December jl. aan pandbrieven in circulatie was

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1926 | | pagina 5