2e Blad. Ik)egeling s Tlieuwsblad van VH|dag 19 Februari 1929 No. 7 G Voor de radio-luisteraars was het Maandag j.l. zeer zeker een bijzondere avond. Door de goedgunstige wel willendheid van den „Hilversumschen Omroep" ktoch, was het mogelijk om thuis, bij het apparaat, luister-ge tuige te zijn van de schitterende zang- en muziekuit voering in de Groote Kerk te 's-Gravenhage, ter eere van de 25-jarige herdenking van het Vorstelijk Huwelijk, daf in deze zelfde kerk op 7 Febr. 1901 werd gesloten. De Vorstelijke Familie woonde persoonlijk de uitvoering bij. Het kerkgebouw was propvol, wat voor ons, „verre deelnemers, o.a. gemakkelijk viel af te leiden uit de volle klanken, waarmede de gezamenlijk gezongen lie deren door de hooge gewelven rolden. Duizenden in den lande - en duizenden in het buitenland evenzoo hebben voorzeker moéten genieten van alles wat op dien avond ten gehoore werd gebracht. We willen nu niet verder in details treden, doch volstaan nogmaals met de opmerking, dat het, op velerlei wijze, voor allen een bijzondere avond is geweest. Eigenaardig toch zoo'n radio hé? Men zit in huis, voor een soort groote sigarenkist, draait wat heen en weer met een paar schijfjes, hoort een paar keer door dringende geluiden als van Papoea's die van den „snel- tocht" terug keeren om opeens verrast te worden door een goedlachsen Engeischman, een dansenden Parijzenaar, een „fröhliche" Duitscher etc. En dat alles hebben wij Hollanders te danken aan vele goede menschen en din gen en aan den H. D. O. Hilversumschen Draad- looze Omroep). Den iaatsten tijd schenen er wel eens geruchten te gaan, dat het in dezen H. D. O. niet zoo erg boterde d.w.z. niet in den toren zelf, doch in het «vitale" gedeelte. De „Radio Luistergids" komt evenwel gelukkig weer met meer gunstige perspectieven. Luister slechte: Het comité beeft in zijn laatste vergadering den omroeptoestand besproken zooals die zich den Iaatsten tijd mede tengevolge van artikelen in de pers heeft ontwikkeld. Gecone tatenrd werd dat de positie van den H. D. O. financieel en moreel krachtig is versterkt. Het comité was van gevoelen dat eenige nog niet volledig geregel de kwesties niet van zocrn omvang zijn dat zij een eensgezind krachtig voortarbeiden aan den opbouw van den H.D.O. in den weg behoeven te staan. Het oomité verklaart dat er In zijn boezem volkomen eenheid heerscht o.m. blijkende uit het feit, dat het co mitélid dr. B. Suermondt Is uitgenoo'digd geworden, zijn ingediende ontslagaanvrage in te trekken, aan welk ver zoek dr. Suermondt heeft voldaan. Dit besluit ls noodigd voortaan haar drukwerken te bestellen bij de landsai ukkerij. In de vergadering werd de verontwaardiging erover uitgesproken, dat de overheid aldus de particuliere druk kerijen een oneerlijke concurrentie tracht aan te doen. Men besloot aan den minister een schrijven te zenden, waarin wordt medegedeeld, dat de Kamer de levering van drukwerken door particuliere drukkerijen prefereert. Dat is taal, waaraan geen nadere verklaring behoeft te worden toegevoegd. Evenmin is dit het geval met de volgende ontboezeming van den Engelschen Minister president. Baldwin (de Engelsche premier) heeft zich be klaagd over zijn positie. Zoo te oordeelen naar wat hij over zijn positie gezegd heeft, vindt hij het een hon denbaantje. Hij stelt ze op één lijn met het leven van eenwinkelmeisje. „Het leven van een winkelmeisje en dat van een eersten minister komen zeer veel met élkaar overeen." „Den heelen dag door, van des mor- ens tot des avonds, verlangen de meesten wat van hem. et het winkelmeisje is het precies eender. En zij moet precies als hij voortdurend een glimlach klaar hebben; Het eenige verschil is dat zij den menschen moet geven wat zij wenschen, en dat ik moet zeggen dat ik aan hun wenschen niet kan voldoen. Maar zij maakt, net als ik, lange uren. Mijn werkuren zijn in het algemeen van tien uur 's ochtends tot middernacht." Inderdaad zooals Baldwin zijn positie heeft geschetst, is zij allesbehalve benijdenswaard. Het is maar goed, dat hij eens gesproken heeft; dé wereld mag gerust wel eens weten, voor welke taak een premier staat. Hij heeft, evenals ieder ander van wien de samenleving te veel eischt, recht op beklag en bescherming. 5 De Spaansch premier met den weidschen naam van Primula Verus of iets soortgelijk luidends staat er nog slechter voor dan zijn collega Baldwin, in alle geval is hij aan meer lichamelijke gevaren bloot. Het rransche blad „Le journal" meldt aangaande dezen toe stand Uit Barcelona wordt vernomen, dat het juist is, dat tijdens Primo de Riviera's verblijf in Barcelona ver- scheidene aanslagen werden gepleegd, die inzonderheid rschill één t het kapitien-generaal-kwartier, waar hij was afgestapt. enige kilo- op hem gemunt waren. Op verschillende vijf bommen ontploft, waarvan één tegen plaatsen zijn de poort van het H.D.O.-comité met vreugde begroet. door Het geheele comité zal voortgaan te pogen den H.D. O. tot steeds grooter bloei te brengen en~t rc Ni roept daar toe ieders medewerking in. Wat nu „ieders medewerking" betreft, hebben wij, als Hollanders, immer getoond, ten dezen In de voorste ge lederen van de beschaafde natiën te staan. Alleen het feit reeds, dat men deze „medewerking" inroept, geeft ai voldoende kijk op onze „inschikkelijkheid". Op heel ander gebied wordt .ook in het „Z. L. B." een beroep op deze zwakke of sterke plek van ons karakter gedaan en wel in verband met net herhaaldelijk voor komen van brekende en gebroken telefoondraden. Het blad schrijft: Op Schouwen is in landbouwkringen dezer dagen de klacnt geuit, dat het telkens voorkomen van breken der telefoondraden een groot gevaar oplevert voor het ver keer. Speciaal bij duisternis of mist kunnen dergelijke op den weg hapgende draden oorzaak worden van een Sroot verkeersongeluk. Het is voorgekomen, dat deze raden dagen lang bleven liggen, alvorens ze wegge ruimd werden dat het verkeer daardoor onveilig wordt, la duidelijk. Om een spoediger opruimen van gebroken lijnen in de hand te werken werd door de landbouworganisatie van Schouwen een verzoek gericht tot den heer Direoteur van het Post- en Telegraafkantoor te Zierikxee, die daarop het volgende antwoordde „Wanneer iemand een gebroken lijn op den weg ziet Hggtn, ételtlhll den kantoorhouder van het dichtatbij- gelegen hulpkantoor hiermede in kennia, met verzoek mij zoo spoedig mogetijk in te lichten. Op deze Wijze ben ik 'het spoedigst op de hoogte, waar zich gebroken lijnen bevinden en kan daarmede bij de herstellingen rekening houden. Een ieder werke aan de veiligheid van het verder verkeer mede I 'Zoolang het nu nog maar op zulke dingen aankomt, is iedereen van onze welwillendheid overtuigd. Heel wat andera ia het, als er ook andere belangen in 't «pel komen, dan durven wij, bewoners van de lage landen dar zee, ook ons krachtig „neen" doen hooren, als 't moet. Let maar sens op net volgende bericht omtrent •en beslissing van ds „K. v. K te Arnhem. Een andere was geplaatst op de spoorbaan, eenige meters van het station, en sprong met een ontzettenden slag op het oogenblik, dat Primo de Riviera in den trein naar Madrid zou stappen. De aanslagen werden gepleegd door syndicalistische en catalantische elementen aan den vooravond van het vonnis tegen de plegers Van den verleden jaar plaats gehad hebbenden aanslag In de Garras-tunnel, die eveneens tegen Primo was gericht. Hu is 'teen feit dat Primero altijd met de meeste ge latenheid en kalmte op zulke lage practljken reageert, doch dat een extra bescherming lang niet ondienstig zou zijn voor het levensbehoud van dezen namaak Mus solini, staat eveneens onomstootelijk vast. Bescherming is in onze hedendaagsche maatschappij een „eisch des tijds", zelfs op hef gebied van brood, melk, geconden seerde waren enz. De Rijkskeurmeesters verrichten op dit punt schitterend werk, waard, om door eik lid van de vereeniging jan Publiek, In de goede beteekenis ge- geprezen te worden. Het „consumptleveralag iri 1925 te Amsterdam toont bijv. het volgende In de vergadering van de Kamer van Koophandel te Arnhem werd voorlezing gedaan van een schrijven van dm minister van arbel betreffende de reorganisatie der iandidrukkarl), In dit aohrijven wordt de Kamer uitge nomen over januari beeld. De keurmeesters te Amsterdam hebben in de maand januari 5295 bezoeken gebracht aan winkelt, markten enz. Het aantal gekeurde artikelen heeft bedragen 37150. Ruim 30 partijen versche en geconserveerde visch en 110 partijen andere waren werden door hen aan de consumptie onttrokken. Van de 1865 monsters volle melk waren 45 d.l. 2.4 pCt. ondeugdelijk van samenstelling. Van de 88 monster» karnemelk waren 6 d.i. 6.8 pCt. ondeugdelijk van sa menstelling, terwijl 2 d.l 2.3 pCt. In ondeugdelijken toe stand verkeerden. Voorts zijn onderzocht 202 monsters melk. Hiervan waren 3 d.l. 2 pCt. on- samenatelling. Bovendien werden door bij 663 bezoeken aan broodbakkerijen, 15701 brooden gewogen, waarvan 472 d.i. 3 pCt. te licht werden bevonden. Dat dezen „tak van dienat" door sommigen wel eens op een minder faire wijze wordt becritiseerd, laat zich, zonder meer, wel begrijpen. Het is er net mee, ais met de emigratie naar Canada, De een vindt het bij onze Westerburen, slechterdan men zich In Siberië maar denken kan, een ander voelt zich daar in 't land van belofte. Voor flinke, werklustige jonge menschen staat in Canada heusch wel een mooie toekomst open. Zoo schreef dezen zomer een Walchersche boeren jongen, die al een poosje daar zijn tenten heeft opgeslagen: „Het zal nog wel niet uit uw geheugen zijn gegaan, dat ik het vorige jaar omtrent April-door mv bemidde ling naar Canada ben gegaan. Ik heb daar tot nog toe geen oogenblik spijt van gehad, |a zelfs heb ik er mij reeds menig verwijt van gemaakt, dat ik het bekrom pen Walcheren (hoewel ik mijn Vaderland niet verloochen) niet eerder heb verlaten. Natuurlijk zijn de toestanden In Canada zeer verschillend en ik heb nog niet onder vinding genoeg om een oordeel te vellen over alles, maar dit weet ik, dat Ik hier goed geld verdien, mijn loon is thans 400 dollar per aelzoenjaar. Bovendien, iemand die zijn geld spaart heeft een wisse kane zelf 'farmer te worden. Ik oen dan ook zeer tevreden, dat ik naar hier ben gekomert," Uit dit kerte berichtje valt o,i. te oonoludeeren, dat de bewuste briefschrijver een vaderlander is van den echten stempel, een jongen van jan de Witt, zooals dit wel eena uitdrukt vinden en voorts dat er voor menschen, die werkelijk willen, in Canada, voldoende gelegenheid is om flink vooruit te komen. Wie echter liever bij moeders pappot blijft, spare zich dit snoepreisje. Komt het er echter op geen paar honderd gulden aan bij een onzer lezers, hij make eens een uitstapje naar de autofabrieken van Ford. De portier heeft het daar drukker dan menig tramcon ducteur. Het bezoek staat er den ganschen dag geen oogenblik stil. „Fabrieksgeheimen" bezit Ford nu een maal niet en dat is een der oorzaken van zijn groots populariteit. Doch we hebben het over een bezoek. Ge durende 1925 werd de fabriek bezocht in totaal door 158.927 personen, waarbij ongeveer eik land ter wereld was vertegenwoordigd. Hieronder waren ook zeer veel vooraanstaande personen, die belangstelling toonden voor het Ford fabricagesysteem. De bezoekerslijst toont aan dat er in 1925 ongeveer 35000 meer bezoekers waren dan in 1924. En als men dan eens leest wat Ford zoo in een jaar produceert, aan auto's tractors, vlieg- materiaal enz., 't is eenvoudig om te duizelen. Als het echter op duizelen aankomt zijn er wel meer mirakels, die dichter bij liggen dan de Fordfabrieken in Detroit. Volgens nader te controleeren opgave, telt 't heet een openbaring door wetenschappelijk onderzoek "de menschelijke hoofdhuid 75 duizend haren kleur heeft geen invloed die per dag m.M. groeien, dit wordt dus dagelijks 15 Meter haar, per jaar derhalve 51/1 K-M- etc. etc. Wat een onzin toch eigenlijk, om aldus den kostelijken tijd met dergelijke rekensommetjes ver loren te laten gaan. Dan besteedt Dr. Schuhmacher in Bei l|n zijn leven heel wat nuttiger. Deze geleerde heeft jarenlang gezocht naar den kankerverwekker en volgens de laatste mededeelingen heeft hij een oorzaak gevon den, die voor veel belangrijker zal gelden dan de op zienbarende ontdekkinge/i van de beide Engelsche dok toren. We hopen dat de berichten waar moge zijn. Men moet evenwel tegenover nieuwtje* altijd ©enigszins gere serveerd blijven. Dat geldt o.a. ook voor de berichten die voor eenige weken de rondte deden in de pers ten Jopzichte van het gedrag van onze jantjes op den kruiser „java" in Indië. Het A. 1. D. had te Tandjong-Priok een kort on derhoud met den vlootpredikant ds. Bartlema, die zich tusschen Soerabaja en Batavia aan boord van de kruiser „java" bevond. Desgevraagd deelde ds. Bart lema omtrent den geest onder de opvarenden (van de „java" mede, dat deze oneindig veel beter is dan In sommige bladen wordt voorgesteld en dat de geste van sommige raddraaiers bi) de marine niet de sym pathie heeft van het personeel in het algemeen Opmerking verdient, dat onder de gehuwde mariniers, die hun gezin in Indië hebben, volkomen tevredenheid heerscht. Met een mededeeling omtrent nieuwe bepalingen op de invoerrechten op aardappelen naar Duitachtand wil len we ten slotte eindigen. De directie van den landbouw meldt hiervan Bij het nieuwe handelsverdrag met Duitsehland is o.a. bepaald, dat het invoerrecht op aardappelen, In Duitseh land ingevoerd tusschen 15 Februari en 15 April, I Mark per 100 K.G. bedraagt (in plaats van 4 Mark tusschen 15 Febr. en 1 April en 1.50 Mark tusschen 1 April en 15 April) voor zoover die aardappelen vergezeld gaan van een verklaring, afgegeven door een Hederlanasche autoriteit, inhoudende, dat zi) in Nederland zijn geoogst vóór den len Dec. van het vorig jaar. Met de Duitache regeering is thans overeengekomen, dat als Nederlandsche autoriteit, betast met het afgeven van die verklaring, in de eerste plaats zal zijn aange wezen het hoofd van den plantcnziektenkundigendienst te Wagenlngen. Een desbetreffende aanteekening op het gezondheidscertificaat van dien dienat, dat toch reeos vrijwel alle zendingen aardappelen naar Dultachland vergezelt, Is in dezen voldoende. Voor zoover zendingen aardappelen naar Dultachland mochten worden uitge voerd zonder certificaat van voornoemden dienst, zijn de Rijskslandbouwconsulenten aangewezen, ieder voor zijn abmtsgebied, om verklaringen, inzake oorsprong en oogsttijd af te geven. +1 KORTB KLANKEN. Gouden Jubileum. Op 6 April a s. zal het 50 jaar geleden zijn, dat het Christelijke Militair Tehuis voor Land en Zeemacht te Vliasingen werd opgericht. Het tegenwoordig bestuur heeft gemeend dit heugelijk feit niet onopgemerkt te laten voorbijgaan, en zal daarom men die zijn weg daar wel zal op Binadag 6 April een herdenkingssamenkomst houden in ^e Groote at. jacobskerk, waar als sprekers hopen op te treden generaal Weber en da. |anssen, leger en vlootpredikant. De bijeenkomst zal worden geopend door dt. W. A. B. ten Kate, Ned. Herv pred. en gesloten door ds. P. N. Krui|swl|k, Goref. pred., beiden alhier. Een zangkoor zal medewerking verieenen. Woensdag 7 April zat in het Militair Tehnis een fees telijke bijeenkomst plaats hebben, waarin o.a. het woord zal uevoerd worden door ds. Ruys van Dugteren, leger- predikant, en de vlootpredikant as. Warnera, Het Militair Tehuis te Vlisalngen was het eerste Te huis hetwelk door den Chr. Ned. Bond van Militaire Tehuizen werd opgericht. Verschillende bekende predi kanten in den lande habben ais voorzitter de belangen van het Tehuis behartigd. Voorzitter van het tegen woordige bestuur ie wethouder P. G. Leernoes. „Zo nebbon 'm." Zaterdagavond Is te Middelburg door de gemeente-poütie van Koudekerks aangehouden de 23 jange timmermansknecht H. v. d. B, te Middel burg verdacht van oplichting van den bode K. te Kou dekerks. Hij had aan dezen te Vlleeingen een pakje ter

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1926 | | pagina 5