2e Blatl. We ffeling's Bietimsblad van Vrl|dag 18 Januari 1928 No. 2 IN HET AFGELOOPEN JAAR alleen In onze BOEKBINDERIJ Drukkerij H. WEGELING Drukkerij De Lange Jan Nu hot water onzer groote rivieren weer zoo onge veer op het gewone winterpeil ia teruggevallen en het ondorgeloopen land voor een groot gedeelte is ontlast van het overstroomingswater, blijkt, wat een enorme schade is aangericht. De financieele verliezen stellen die van het ten vorige jaren zoo zwaar geteisterde Borculo, geheel in de schaduw. De catastrophe is ontzettend en gaat alle beschrijving te boven. En dan het onzichtbare leed dat èn in die benauwde dagen in nü nog op zoo vele plaatsen en in zoovele gezinnen, als gevolgen van do doorgestane ellende, geleden wordt I 't Is vreeselijk I Veel zal er noodig zijn om iets te kunnen goed maken van wat zoo opeens werd af- en weggescheurd, plaat sen In volle actie en stroomt het geld met hoopen bin nen. Dat stemt dankboar en 't is tevens een bemoedi ging èn voor gevers èn voor collectanten om onver droten voort te gaan. Mederland wil geven en zèl geven, soovoel als noodig is, ja meer nog dan noodig is. Het is onze ingeborem volksaard om te helpen, waar hulp van noode is, onverschiflig of dit gevraagd wordt voor landgenoot of buitenlander, Bij alles wat U groot maakt, o Holland, staat Uw zelfverloochenende barmhartigheid bovenaan 1 Aan de spits van dit leger van weldadigen schrijdt onze geliefde Koningin. Ongezien den helden moed zich te wagen op de meest bedreigde plaatsen, den felsten storm en den hevigsten regen trotseerend, opende Hare Majesteit het eerst van allen Haar beurs en schonk de meer dan Koninklijke gift van f 20000. Dat was Haar echter nog niet genoeg. Nauwelijks terug in Den Haag, na veel zwervens om gebrokenen op te beuren, hulpbehoevenden te bemoedigen, weenenden te troosten, klonk vanuit Haar paleis de volgende Koninkl. v boodschap Teruggekeerd van mijn bezoek aan de door den wa tersnood getroffen streken is het mij een behoefte een persoonlijk woord tot mijn Volk te richten. Haast dank aan God, zij dat een woord van oprechte waai deering tot de redders der kostbare levens, die in gevaar verkeerd hebben, zoowel als tot allen, die me dewerkten tot het liefdevol onthaal, dat den van hun dak beroofden alom bereid is. Niet minder waardeering heb ik voor hen, die rust nog kracht hebben ontzien, om verder onheil te keeren en die niet versagen, waar nog steeds onvermoeiden werkzaamheid geboden is. Ik ben verzekerd van uw aller innige medeleven met het leed, dat zoovelen getroffen heeft, een leed, waar van ik zelf getuige ben geweest. Kennende de kracht, die er van uitgaat zich gedragen te weten door gemeenschappelijk gebed, zoowel voor de door den watersnood getroffenen als voor de ver dedigers onzer dijken, zullen allen zonder onderscheid een wensch van mij veryullen, wanneer zij zich daarin mót mQ vereenigen. v WILHELM1NA, Aleer de laatste woorden waren gedragen door den wind naar de uithoeken van ons vaderland, kwam van uit de residentie het verzoek tot het Nederlandsche volk H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins hebben met groote waardeering kennis genomen van de plan nen, welke zoowel hier te lande als in de Overzee- sche Gewesten, ontstaan zijn om H. M. en Z. K- H. blijken van aanhangkelijkheid te geven ter gelegenheid der herdenking van H.D. zilveren huwelijksfeest, hetzij in den vorm eener bloemenhulde, dan wel in een vorm van meer biijvenden aard. De Koningin en de Prins stellen er prijs op te ver klaren dat het H.M. en Z.K-H. groote voldoening zou schenken,indien de bedragen, die men hiervoor beschik baar had willen stellen, voor zoover dit thans nog mo gelijk meeht zijn, Instede daarvan werden bestemd tot leniging van den grooten nood in de door den water snood geteisterde gebieden. Bij alles wat edel genoemd mag worden, is dit laatsfe voorzeker hèt edelste. Zoo ooit. is dit een der verhe ven geen venste gedachten, waartoe iemand komen kan. Zoo ge heel belangeloos, zoo absoluut onbaatzuchtig staat Hare Majesteit daar. Ons volk zal niet künnon nalaten, hler- openlijk te getuigen, anders zou ons Hedetland Noderland meer zijn. Dat zal echter iets moeten wezen, waar het late nageslacht onmogolljk van zal kunnen zwijgen, iets, waarin de grootheid van Haar ge- hecle zijn ligt besloten, iets, alleen Koningin Wllhelmlna waardig Dat kan o.l. niet andera zijn dan den eere- titel i „Moeder doe Vaderland»-" f 4- I De bekende „H. P," Is allesbehalve bevredigd gestemd over het jaar dat nu zoo pas weer achter ons ligt. Niet alleen echter over 1925 alleen, doch over het geheeie verloop van de laatste helft dezer kwarteeuw. In de ..Post Scripts" worden dan even de hoofdzaken gere sumeerd De achrljver ziet donkere dagen -r- als we tenminste niet oppassen voor ons goede, oude Euro pa aanbi eken, dagen, waaraan we moeilijk zullen kunnen ontkomen. Het blad begint dan nomische en politieke ontwikkeling van de voorafgegane decennia, en de2e wereldoorlog had op zijn beurt tot gevolg de opkomst van het bolsjewisme, het verval van Europa in Met het jaar 1925 hebben we nu het eerste kwart der 20ste eeuw achter den rug, en wanneer we op dit kwart terugzien, dan heeft dit ons, alles bij elkaar genomen, „meer suurs dan soets" gebracht, om met Anna Byns te spreken. De wereldoorlog, die in de tweede helft dezer kwarteeuw als grootste misdaad aller eeuwen woedde, was het vrijwel onvermijdelijke gevolg dereco de voori ip zijn t U het vi uropa in het bijzonder en van het blanke ras in het algemeen, mitsgaders de opkomst, de bewustwording en den vrijheidsdwang der gekleurde rassen. Van China tot Marokko is tengevolge van dien wereldoorlog alles in beweging gekomen, schreef de beroemde Zweedsche geleerde en ontdekkingsreiziger Sven Hedin dezer dagen in het „Berliner Tageblatt" en hij waarschuwt Europa om den boog niet al te strak te spannen, want van China tot Marokko woont meer dan de helft van het menschdom, een paar maal meer menschen dan in dit oude werelddeel, misschien zelfs wel vier maal meer, wanneer men Rusland niet bij Europa maar in Azië telt. Toen Europa nog machtig was en Azië en Afrika in die macht geloofden, kon Europa Azië en Afrika on der den duim houden. Nu Europa, dank zij den wereld oorlog, machteloos en arm is geworden, en Aziaten en Afrikanen alle achting en alle ontzag voor Europa en de blanken verloren hebben, moet Europa héél voorzichti en héél bescheiden zijn, want anders kon de toestan op het einde dezer nieuwe kwarteeuw wel eens nog veel treuriger zijn dan het begin al is. Als dit inderdaad werkelijkheid mocht worden, ziet het er voor de meesten onzer in de toekomst maar erg miserabel uit. Nu zijn we echter als Nederlanders, niét zoo bijzonder gauw verlegen. Want terwijl we het allen bui tengewoon goed weten, dat ons land en volk t s t noodig heeft, alléén rüst rust, rst en nog eens r s t, toch zijn we hard bezig om ten deze de struis vogels na te doen en laten we ons verscheuren door allerlei kleindoeneri). Want terwijl bijv. bijna heel ker kelijk Nederland zichzelf bezwaard met de kwestie of de paradijsslang nu met echt menschelijke stem ge sproken heeft waar gelukkig nog geen geloof mee staat of valt ja of neen, en heel politiek Nederland zichzelf het leven verzuurd met de vraag, wie nu wel de grootste machtspolitiek behoort te voeren, is er geen drang om zich met de werkelijke g r 5 t e vraagstuk ken van het leven van een volk en van een heel ras en rèssen zélfs bezig te houden. De bron van al deze ellende wordt gevonden in het gemis aan op rechte broederliefde. Egoïsme en zelfvoldaanheid be- heerschen èn geheel het menschelijk èn geheel het maatschappelijk voelen. Alleen w k r e grootheid, ver mag ons uit dit moeras op te heffen. I Zoo af en toe kan men wel eens onder „Rechtzaken" lezen, dat ook zelfs op de rustige plaatsen van ons schoone Walcheren, menschen gevonden worden, die zich niet ontzien om water bij de melk te voegen, mis schien om aldus nog een extra winstje te siaan, moge lijk ook om deze consumptie wat verteerbaarder te maken voor zwakke magen. Hoe het ook zij, de rechter treedt en gelukkig - meestal zeer gestreng op te gen dergelijke eigenaardige philantropiede schuldige komt er in den regel nu niet zoo gemakkeiijk af. Als een „model-knoeier" op dit gebied fungeerde tot voor kort een melkslijter in Den Haag, die zich te dezer zake voor het kantongerecht aldaar had te verantwoorden. Hij maakte er zijn werk van in het halfduister, op-een met een paard bespannen wagen niet alleen bussen melk, maar ook bussen veevoeder te vervoeren. Luid schreeuwend trok hij door de verschillende straten „Melk I Melk 1En' wanneer er geen „onraad" in de buurt was, bediende hij zijn talrijke klanteq de melk was enkele centen lager in prijs dan bij anderen I door niet uit de bussen met melk maar uit de bussen met veevoeder te scheppen. Zoo verkocht hij eenwaur, welke slechts 1 pCt. vet bevatte. Twee keurmeesters hadden zich verdekt opgesteld een laboratoriumbediende was er met een pannetje op uitgetrokken en zoo was de vervalsching aan het licht gekomen. K<» die enkele weken verstek liet gaan, was dan ook veroordeeld tot een geldboete van f 600 subs. 3 maan den hechtenie. Gisteren kwam de zaak opnieuw voor. Bekl. was In verzet gekomen, omdat hij zich niet aan het ten laste gelegde feit zou hebben schuldig gemaakt, De bekl. vroeg allereerst of de klachten waren ingeko men van een melkboer of van klanten. „Want als het eerste het geval is, zijn die klachten ongegrond; men veronderstelt maar, dat ik zoo schep Dr. j. C. Thonus, adjunct-directeur bij de keuringsdienst wees er op, dat ale Klachten van particulieren waren ingekomen. Ook had men wel door partioulleren laten nemen. Het gold hier een knoeierij op groote schaal. De keurmeester H. D., die nog eens uitvoerig uit eenzette, hoe alles zich had toegedragen, haa den laatsten tijd den bekl. leeren kennen als een knoeier. De kantonrechter noemt bekl. een model-knoeier I" Spreker heeft al tal van gevallen van melkvervalsching meegemaakt, maar nog nooit zoo iets ergelijks ais nu. En bekl. Is na het vonnis op dezelfde wijze voortgegaan. Tegen menschen met dergelijke mentaliteit moet streng verschenen Tijdschriften, Weekbladen enz. enz. worden degelijk en netjes ingebonden aan concurreerenden prijs. Noordstraat 44 Vlissingen L. Delft B 144, Middelburg en onverbiddelijk worden opgetreden. Spr. vraagt ver- ;k gewezen vonnis en eischt een geldboete van 1000, met publioatle van het von- van het bi verste» nis in drie Haagsche bladen op kosten van den bekl. De kantonrechter vernietigde het oude vonnis en ver oordeelde K. tot een geldboete vanf 800 subs 4 maan den hechtenis met publicatie van het vonnis. KORTE KLANKEN. Voor de watersnood. Z.H. Paus Pius XI heeft door bemiddeling van den apost intern, te Den Haag een som van f 20000 doen toekomen aan Z.D.H. Mons. van de Wetering, aartsbisschop van Utrecht, met het verzoek, die gelden uit te deelen aan die armen, die door den ramp het ergst zijn getroffen. De collecte te Vlissingen j.l. Zaterdag voor dit doel gehouden, heeft de som opgebracht van bijna f 5000, Belastingen. Naar het vakblad van den P.T. bond verneemt ia voorlocpig afgezien van het voornemen om de betaling van directe belasting op de postkantoren Ie doen geschieden. Vlug werk. De Algemeene Rekenkamer beklaagt sr zich in het verslag 1925 over, dat de regeering dit col lege soms zeer langen tijd liet wachten wat o.a. betreft het verstrekken van Inlichtingen. Zoo acht de commis sie het bijv. ongehoord dat de minister van oorlog de Rekenkamer omtrent een bepaald geval V/a jaar op antwoord liet wachten, zoodat aan ae zaak, waarover het ging, toen niets meer te doen was. Hst „moderne verkeer". Door de politie te Vlissin- gen werd Maandagnacht een meisje van 14 jaar aan gehouden, dat met een man op stap was gegaan. Het „kind" werd onder het ouderlijk gezag teruggebracht Aanrijding. Onder de gemeente Serooskerke Is Maandagavond een vrachtauto van dhr. Minderhoud te Westkapelle in botsing gekomen met een der autobus sen van de lijn Middelburg-Domburg. Geen persooniyks ongelukken hadden plaats. Hst zilveren huwelijksfeest van H.M. Ter herden king van het 25-jarig huwelijk van H.M. de Koningin en Prins Hendrik, zal Donderdag 11 Februari, des avonds te 8l/i uur in de Groote Kerk te 's-Gravenhage, dezelfde kerk, waarin voor 25 jaar het huwelijk van het Koninkiyk Echtpaar is ingezegend, een samenkomst gehouden wor den van vertegenwoordigers van meer dan 300 veree- nigingen, welke zich vereenigd hebben tot een „Haagsch Comité 1926". Tot bijwoning zullen o.m. worden uitgenoodigd het Hof, de regeering, vertegenwoordigers van vreemde mogendheden, gewestelijke en stedelijke overheid, ver tegenwoordigers van de kerk, van de rechtelijke macht, van den handel en van de nijverheid. Het veer te Kortgene. Een inzender in ae „N. R. Crt" de schrijver noemt zich „Een Noordbevelander zon der Auto" schrijft aangaande dit veer het volgende. Nu het ongeluk aan het Thoolsche veer is voorge vallen, acht ik het dringend noodig, dat een hoogere autoriteit den toestand aan't Kortgeensche veer eene gaat bekijken. Wanneer daar een auto het bootje op en af moet en het water in verband met de eteigerbrug wat te hoog of te laag staat, is dat levengevaarlijk. Van de 100 autobestuurders durven er geen 50 het bootje op en af rijden. Wis en zeker gaat daar vandaag of morgen ook een auto over boord en van redden zal geen sprake zijn. Volgens de veerschippers is de toestand er ideaal, 1 maar in werkelijkheid is het daar droevig gesteld. Wanneer men een dag inspectie hield san bovenge noemd veer, zou men moeten Jtoegeven, dat een on- .geluk onvermijdelijk is, Tonzioht op dn autobussen, onder dit hoofd tehyft ,de Zeeuw" het volgende i Het vreeselijk ongeluk te Tholen, doet de vraag rijzen of het toezicht op ae autobussen wel voldoende is. Toen het vorige jaar het berijden der proviciale wegen alleen werd toegestaan aan autobussen, die voldeden aan door het provinciaal bestuur gestelde elschen, heb ben wij er reed» op gewezen, zoo sohri|ft het Volk, dat dit bestuur dan ook verplicht was voorde naleving dezer voorwaarden te zorgen, daar men andera ver antwoordelijk was voor eventueele ongelukken [ebleken dat toed werk- behoor lijk toezicht niet mogelijk zl|n. Ook elders laat het naleven der voorschriften veel te wenschen over. Zoo Is o.a. bepaald, dat de chauffeur af gescheiden van de passagiers moet zitten. Maar bij veie autobussen, zeifs bij door de provincie gesubsldiëerde diensten, bestaat een dergelijke afzonderlijke zitplaats niet. Zoo is ook het rooken in de bussen verboden. In de meeste autobussen hangt hiervan geen kennisgeving antwoordeli)k was voor eventueele ongelukken. Nu li volgent berichten in de bladen gcblek bij de verongelukte «utobus de remmen niet goe ten en zelfs een remstang ontbrak. Dit mag bij _.igt hiervan seen kennisgeving dikwijls wordt het rooken door dtn chauffeur niet alleen toegelaten, maar doet deze hieraan dapper mee.

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1926 | | pagina 5