2e Blad, We geling 's llieuwsblad GEEFT NIET ENKELE GULDENS UIT van Vrijdag 18 December 1925 WEGELiNG1* NIEUWSBLAD E No. BO In het te Middelburg opgeriohte Comité hebben zit ting vertegenwoordigers van onderscheidene vereenigin- gen die werkzaam zijn ten bate van het kind, benevens de voorzitter en de secretaris van den Armenraad, n.l. de heer Dumon Tak, voorzitter; mevr. Dumon Tak (kindervoeding)mevr. dr. Weijl-Snuyf (kinderherstelling en vacantiekolonies)mej. J. Ermerins (uitzending naar buiten); mej. mr. E. de Visser (Pro JuventUte); ds. de Ligt (kinricrzurg)dr. van Maren Bentz van den Berg (zuigelingenbescherming); G. M. Mes {liefdewerk voor kinderbescherming)mr. A. J. van der Weel (weeshuis) en ds. L B. Tjebbes, secretaris. 1 1 KORTE KLANKEN. Idem. ue verplichte voorjaarshengstenkeurinffen in Zeeland zullen gehouden wordenDinsdag 2 Februari te ZierikzeeDinsdag 2 Februari te Kattendijke, Woens- 3 Pebruari te Hulst, Donderdag 4 Februari te Axel, „Vraag en Aanbod" Verecniging tot bescherming van dieren meldt, dat, wan neer in gevallen van dierenmishandeling er termen moch ten zijn voor Inbeslagneming van net miaban'.'-eide dier, doch bij den betrokken poTitie-aml>ionfi&; tegen die in beslagneming met het oog op de koelen, welk-daarvan De reddingeboot ven Brulnieee Men herinnert zich het bericht, dat voor enkele weken in de bladen de rondte deed, dat bij den toen heerschenden storm, de reddingsboot van Bruinisse niet uit kon varen omdat deze, tengevolge van het slechte onderhoud, aldus lek was dat er aan zee kiezen niet viel te denken. AU zoodanig beschouwd, was dit op zichzelf een allerkeu rigste toestand, die niet viel te verdedigen. Uit een lang Beleven we tegenwoordig gelukkige of on^ tijden? Ziedaar, waarde lezer, een vraag, die gemal keiijker ia gesteld, dan beantwoord. Het ligt in er nu een» maal maar aan van welke zijde men de kwestie be- scuouwt. De optimisten o gelukkige, benijdenswaar dige schepselen I weten zelfs in de donkerste don kerte nog lichtpunten te ontdekken, voor den pessimist is het daglcht zelfs bij klaren zonneschijn nog diffuus. Heem bijv. de al zitten we nu zoo goed als in den winter brandende „zomertijd"-moeiliikheden eens, waar (.1. Vrijdag een heele middag in de lie Kamer aan is verknoeid, zooals een der leden zich ongeveer aan het einde der zitting uitdrukte. Cr zijn op dit punt twéé voorstellen ingediend, natuurlijk niet door de regeering, doch uit den boezem der volksvertegenwoordiging. Het eerste is van dnr. Braat. Deze wil den zomertijd beper ken tot drie maanden nl. ingaande op 1 Juni en ein digende per 1 September. Het tweede ia van dhr. v. Waerden, die ons in den winter wil vergasten op den Westeuropeeschen of Greenwichtijd daardoor zouden we onszelf dan 20 minuten hebben te „verlaten" —en in den zomer op Middeneuropeeschen tijd, die ons een „vroegertje" van 40 minuten zou bezorgen. Goed uitge rekend zouden er in het eerste geval voor onze spoor wegen vijf stuks nieuwe dienstregelingen per jaar noodig zijn en in het laatste zou het gebruik van kunstlicht ge durende de korte dagen aanmerkelijk toenemen en de verwarming, ten piatteiande vooral, nog grooter maken. Het voorstel van Waerden ging dan ook subiet met 50 tegen 27 stemmen van de planken, terwijl het voorstel Braat vast en zeker eveneens schipbreuk had geleden, alsde voorsteller het gevaar niet tijdig had weten te ontzeilen, door schorsing van de beraadslagingen, te vragen. Het „crisiswoord" van Minister Colijn is be paald zoodanig bij dhr. Braat ingeslagen, dat het hem in het onderbewuste is bijgebleven en 'ook nu als red dend anker kon worden uitgeworpen om verdere „on heilen" te voorkomen. Wij voor ons kunnen nog altijd maar niet begrijpen, waarom men zich in ons parlement steeds het hoofd breekt met een zoodanige tijdregeling en we herhalen nog eens, wat we al vaker hebben beweerd, laat de klok van Rijkswege ongemoeid; wie dan zomertijd verkiest, niemand belet hem, dit op eigen houtje te doen, wie het niet wil en dat is de overgroote meerderheid be hoeft zich dan ook niets te laten opdringen. AI zullen we nu niet met „angstige spanning" het verloop van deze historie blijven volgen zooveel is ons de heele affaire niet waard toch moeten we even melding maken van het volgende verblijdend stukje toekomst muziek. Volgens de „Tel." ligt het in de bedoeling om in het a.s. voorjaar een wijziging te brengen in de post tarieven d.w.z. in de binnen inhouden is nog niet met a leen schijnt het zoo goed a andsche. Hoe en wat dit zal Ie zekerheid te zéggen, al- s vast te staan dat de ge wone briefport teruggebracht zal worden van 10 op/Va cent. Als dat waar is, schieten we al een aardig eindje op in de goede richting, want inderdaad, de hooge por to's zijn voor den zakenman een kwelling. Wie niet da gelijks heeft te correspondeeren, merkt dit niet zoozeer. De eenigste keer dat het de meesten ons opvalt hoe duur de post eigenlijk wel is, is de tijd der verzending van Nieuwjaarskaartjes. Is het u dan wel eens opge vallen dat de prijs van een postzegel een gekleurd stukje papier van 3 c.M'. oppervlakte bijna even hoog is ais die van de prachtkaartjes 4- dito enveloppen uit onze drukkerijen Voor één soort zegels maken we evenwel gaarne ten deze een uitzondering en doet een ieder gaarne zijn beurs open. We bedoelen de z.g. „Weldadigheidszegels", die dit jaar vanaf 17 Dec. tot 16 Januari 1926 ten postkantore verkrijgbaar zullen zijn. Evenals in 1923 en 1924 worden dit jaar Weldadig heidspostzegels uitgegeven. De zegels zijn vervaardigd naar het ontwerp van Ant, H. J. Milkenboer. Op den 2 centspostzegel is voorgesteld het wapen van de provin cie Hoorei-Holland op'den 7l/i centspostzegel het wapen der provincie Gelderland; op den 10 centspostzegel dat van Zuid-Holland. De prijzen dezer zegels zijn onderscheidenlijk 4, 11 en 12l/i cent. Het prijsverschil komt, ingevolge de be schikking van den Minister van B. Z. en L., dit jaar ten bate van den arbeid voor het bescherming- en hulpbe hoevende kind, met uitzondering van den zuigelingen verzorging. De kring van Instellingen aan welke de opbrengst ten goede kumt is dit jaar dus ruimer dan 't vorige jaar, toen alléén in aanmerking kwamen de instellingen die voogdij en regeeringskinderen verzorgen. Om den verkoop der postzegels te bevorderen vqrmde lich op initiatief van den Ned. Bond tot Kinderbescher ming de Centrale Propaganda-commissie, die op haar beurt den stoot gaf tot de oprichting van Plaatselijke Comité's in ons land. Dit comité zal zich beijveren om den verkoop in onze stad te bevorderen door reclameplaten, reclameblaadjes, etc. en denkt tevens gebruik te maken van het recht zelf de zegela te koop aan te bieden, Het verzoekt aan de winkeliers de reclameplaten voor hun winkelramen op te hangenaan de directies van kantoren en fabrieken, enz. om gedurende een of meer dagen hun post van Weldadigheidszegels te voorzien. Het doet een beroep op de pers om deze actie te steunen en vraagt voorts aller krachtdadige medewerking. In 1923 was de winst op de verkochte zegels f 18000 In 1924 door vermeerderde propaganda ruim f 56000. Verkocht werden in 1924 2.i86.476 postzegels, terwijl In Zwitserland, dat ongeveer half zooveel inwoners telt als Nederland, 7.847.531 zegels werden verkocht. Het Middelburgsche Comité vertrouwt dat bij meerdere bekendheid de verkoop der weldadigheids-postzegels ten behoeve van het misdeelde kind ook ten onzent zal toe nemen. De zegels zijn verkrijgbaar gesteld aan het postkantoor en bij de leden van het Middelburgs Comité var; 17 December j.l. tot 16 januari 1926; daarna worden de met-verkochtezegels vernietigd. De verkochte zegels blijven echter geldig. Hun geldigheidsduur is onbeperkt Zij kunnen dus het geheeie jaar worden gebruikt om de brieven te frankeeren. Verdere inlichtingen worden, zoo noodig, gaarne ver strekt door den secretaris van het Plaatselijk Propaganda- Comité te Middelburg, den heer L. B. Tjebbes, bureau Armenraad, Bogardstraat D43 Van harte hopen we, dat ook ten deze onze bekende Zeeuwschc liefdadigheid weder moge uitblinken. Gaan we zoo de „dagelijksche dingen" eens na, dan is het toch treurig dat er voor zaken, als bovengemeld, altijd alles op koren en snaren gezet moet worden om wat geld bij elkaar te krijgen, terwijl voor de „veredelende sport' de menschen op de meest onzinnige wijze met centen smijten. Onder het opschrift „Wat een Amerikaan- sche voetballer verdient" lezen we in „V. C." o. a. het volgende Uit New-York word gemeld, dat Red Grange, de po pulaire half back van de Illinois Universiteit in 2 uur tijd 35.000 dollar heeft verdiend, dat is ongeveer de helft van het jaarlijks tractement van president Coolidge. Grange is een geluksvogel, want een contract voor het optreden in een film bracht hem dezer dagen 300.000 dollar op. Nauwelijks was de inkt van z'n handteeke- ning opgedroogd of contracten met scheerzeep-, schoen-, ondergoed- en haargroeimiddel-fabrikanten, die zijn naam op hun artikelen mogen plaatsen, brachten hem 40.000 dollar op. Sedert het tijdstip, waarop hij prof. geworden is, en dat is eerst 4 dagen geleden, heeft hij dus 375.000 dollar verdiend. Hierbij blijft het echter niet, want als Grange in de volgende weken, gedurende zijn vacantia, in Flo rida gaat spelen, zullen zijn inkomsten nog wel met eenige tienduizenden vermeerderd worden. Hierna zal hij afwisselend als voetballer en als filmster optreden. Met deze voorbeelden voor oogen is aan u de beslis sing of we momenteel gelukkige of ongelukkige tijden beleven. Voor belanghebbenden. De Her-ijk van maten en gewichten in 1926 zal plaats hebben (voor zoover be treft ons ressort) Te Middelburg: voor Middelburg 4, 5, 7, 8, tU 12,14, 15, 18, 19, 21, 22, 25, 26, 28 en 29 januari, 1, 2, 4, 5, 8, 9, 11, 12, 15, 16, 18 en 19 Februari. voor N.- en St. joosland 22 en 23 Febr.voor 5i. Laurens 25 Febr., voor Grijpskerke 26 Febr. Te Vlissingen 1, 2, 3, 4, 5, 8, 9, 10, 11, 12, 15, 16 en 17 Maart. Te Koudekerke: voor Biggekerke 22 Maart voorm.: voor Meliskerke 23 Maart voorm voor Koudekerke 22 en 23 Maart namiddags. Te Westkapellevoor Westkapeile 25 en 26 Maart voorm., voor Zoutelande 26 Maart nam. Te Domburg., voor Domburg 29 Maart voorm. en 30 Maart vm., voor Aagtekerke 29 Maart nam. Te Oostkapelle 31 Maart. Te Serooskerke (W.) 1 April. Te Veerevoor Vrouwenpolder 12 April voorm., voor Veere 12 April nam. én 13 April. Te Arnemuiden 14 April. Te O.- en W.-Souburg: voor O.-en W.»Souburg .15 en 16 April, voor Ritthem 17 April voorm. Te Colijnsplaatvoor Colijnsplaat 19 April nam. en 20 April, voor Kats 20 April. Te Wissenkerke 21 en 22 ApriL Te Kortgene 23 April. aan advertenties om dan te zeggen «Reclame heeft geen nut". Adver teert, maar doe het met beleid. Over tuigt U steeds of de oplage van een blad gecontroleerd is. Dan eerst hebt U zekerheid Uw geld niet nutteloos te besteden. heeft de grootste gecontroleerde oplaag in Zeelahd. Rijwielpad Vlisslngen-Zoutelande. De burgem. van VlUsmgen heeft van den A. N. W. B. een schrijven ontvangen, waarin door dezen bond wordt toegezegd 15°/« in de onkosten voor den aanleg te zullen bijdragen tot een maximum bedrag van f 1545. Naar verluidt zijn de autoriteiten van plan ten spoedigste met den aanleg te beginnen. Dierenbescherming. Het hoofdbestuur van de Ned. dag Vrijdag 5 Februari te Opitburg. )p deze keuringen zullen aanwezig zijn de Relcom- missie en de SUmboekoommlssie. wegens voeding en stalling gedurende hét *u»?procea het gevolg zouden kunnen zijn, be? waar mocht bestaan, men zich schriftelijk tot genoemd hoofdbestuur (Prinses Mariestraat, 's-Gravenhage) kan wenden, dat dan bereid ie, in die kosten bij te dragen, of deze zelfs, zoo noodig, geheel voor s§n rekening to nemen. N en St Joosland. Maandagmiddag jl. openbare Raadszittingalle leden aanwezig. Vooreerst deelt de voorz. mede, dat dhr. Kuzee bij het verrichten van werk zaamheden voor de gemeente rekening houdt met al of niet bijleveren van materialenin totaal geeft dit een verschil van uurloon ad. 5 k 10 cent. De h. h. Wattel en Rooze hebben dit, daartoe door dhr. Kuzee In de gelegenheid gesteld, mogen controleeren en bevestigen dan ook de woorden van den voorzitter, wat o. I. voor dhr. Kuzee een volkomen rehabilitatie beteekent Dhr. Rooze brengt, als lid van de controle-commissie inzake de schoolgeldregeling over 1925, verslag uit en conclu deert aan de hand der feiten, dat deze heffing niet zon der gebreken ia geweest. Spr. geeft 3. en W. derhalve in overweging er voor te waken dat zoo iets niet meer plaats hebbe Voor de betrekking van grafdelver zijn vier sollicitanten, waarvan er een terstond afvalt, om dat diens sollicitatie niet op zegel is gesteld. Met alg. st. werd in deze vacature benoemd dhr. de Goffau. Dhr. de Keuning verzoekt in een adres om het gemeen tewerk bij beurten te mogen doen. De Raad vereenigt zich met de zienswijze van B. en W. en bij loting valt het lot op adressant, die dan ook als zoodanig voor 1926 wordt aangewezen. Van te veel betaalde school- flelden aan M'burg en Arnermnden en als „batig saldo" n den keuringsdienst van waren krijgt de gemeente f140 terug, terwijl aan pensioen over 1923 en '24 nog f20.— moet bijbetaald worden. Hierna werd do aan gekochte schrijfmachine door de leden bezichtigd, als mede de gemaakte proeven en het garantiebewijs, geldig voor 5 jaar. Het een zoowel als het ander werd In goede orde bevonden, terwijl bij de rondvraag de h.h. Roose en Goedhart nu ook meteen maar rekenen cp een uit gebreider agenda, nu er een achrijfmachins is. De gé- meentewerkman vraagt of er ook nu geer, bezwaren bestaan, als hij in 1926 eventueel weer voor kolenschepper zou worden benoemd door de kolenvereeniging. De Raad beslist, dat hij er niets mee te maken heeft, als 'dit weder gebeurt buiten de uren. die adressant in gemeen tedienst besteedt. Hierna sluiting. Ue Post etc. In verband met de drie Zondagen op 25, 26 en 27 Dec. a.s. is door don Dir.-Gen. bepaald, datop den Eersten Kerstdag en op Zon dag 27 D e c. de gewonen Zondagsdienst op aiie post- telegiaaf- en telefoonkantoren zal gelden. Tweeden Kerstdag zal de openstelling ruimer zijner zullen dan op de opengestelde uren ook postwissels, postbewijzen, quitanties en aangeteekende stukken behandeld werdan. Alleen voor de postcheque- en girodienst, voor den Rijks postspaarbank, de Verzekenngafürmaiite'ten, alsmede voor de pakketpost zullen alle kantoren gesloten zijn. Om niet geheel verstoken te zijn van het vereenden en ontvangen van brieven en postpaketten, zal op de kan toren en poststations één maal de gelegenheid open zijn voor dezen dienst Eén brief- en pakketpostbestelling zal In die dagen worden uitgevoerd, terwijl tevens dan alle oststukken, ook die welke anders op Zondagen van da estetling zi|n uitgesloten, ten huize van den geadres seerde moeten worden bezorgd.

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1925 | | pagina 5