2e Blad. Wegeling*sBie uws6lad GEEFT NIET ENKELE GULDENS UIT van Vrlfdag 11 December 192S No. 49 WEGELING'8 NIEUWSBLAD Het waait hu uit den Oosten, I - Bij de voortgezette artikeisgewijze behandeling van de begrooting, merkte de voorzitter op, dat de noodzake lijke onderhoudskosten van den toren niet lager konden zijn, terwijl dhr. de Priester aandrong op het aanbrengen van een uurwerk met twee wijzers, opdat de Soubur gers op den toren moeten kunnen zien, hoe laat het i3. B. an W. zullen de kosten hiervan nader onderzoeken. waarschijnlijk spoedig aan de gemeente zal overgaan een extra post hiervoor aan de begrooting toevoegen. Wethouder Melis achtte het o.a. in dit verband wel ge- wenscht de post van „onvoorzien" te verhoogen. Bij de rondvraag kwam het salaris van den veerman ter sprake. Daar dit tijdelijk door een persoon gratis gedaan wordt stellen B. en W. voor, dezen persoon hiervoor een we- kelijksche vergoeding van f 12.50 te schenken. Dhr. de Priester achtie dit ten eenenmale een onvoldoende be zoldiging en wil haar gelijk stellen met dat van den vroegeren rijksveerman. Dit voorstel werd echter ver worpen met 7 tegen 3 stemmen. Dhr. de Priester dringt aan op een vrijen Zaterdag middag voor den gemeente-werkman. Voorts vraagt spr. of dezen amtbenaar tijdens diens ziekte de vergoeding heeft ontvangen, waartoe de Raad indertijd besloten had. Weth. Melis zegt, dat dit niet noodig werd geacht door B. en W. ornaat de persoon in kwestie nog andere bronnen van inkomen had. Dhr. de Priester vindt dit afkeurenswaard, terwijl dhr. Cijsouw zegt dat de man niet behoeftig is Weth. jobse achtte het verstandiger als indertijd een jongere kracht was aangesteld, die het bovendien meer noodig had. het voorstel de Priester, om alsnog een vergoeding toe te kennen, werd hierna verworpen met 6 tegen 5 stemmen. Bi) aen post onderwijs etc. wordt het uitgetrokken bedrag ad. f 10 voor schoolbibliotheek, verhoogd tot f 25.— en vraagt dhr. de Priester wanneer er nu eens werkelijk ernst zal gemaakt worden met het oproepen van leerlingen voor een eventueele avondschool. Tal van arbeiderskinderen krijgen niet meer dan het gewoon lager onderwijs en daarom acht spr. vervolgonderwijs zulk een uitstekend® instelling. Wetn. jobse zegt datd® liefhebberij bi) de ouders in ae laatste jaren nooit bijster groot is geweest. De onderwijzers waren er bovendien ook niet zoo heet op, daar deze veel moeite hadden met de leerlingen, waaronder de tuchteloosheid groot lis 'olang moet de post gehan ie muziekgezelschap krijg sidle voor dé' Souburgsche voetbalvereniging zal nog was. Weth. Melis vindt dat de Raad hier de uitspraak moet doen, tot zoolang moet de post gehandhaafd blijven. Het Souburgsche muziekgezelschap krijgt f 25.— aub- maals gevraagd worden om gebruik te mogen maken van het vliegterrein, de gemeentelijke subsidie is dan niet meer noodig. Dhr. Kodde behaalde als voorvechter voor den land- bouwcursus, een overwinning, door te bewerken dat deze post zoodanig zal worden verhoogd, dat de kosten aan advertenties om dan te zeggen: „Reclame heeft geen nut". Adver teert, maar doe het met beleid. Over tuigt U steeds of de oplage van een blad gecontroleerd is. Dan eerst hebt U zekerheid Uw geld niet nutteloos te besteden. i,Vraag en Aanbod" heeft de grootste gecontroleerde oplaag In Zeeland. tig en spr. zegt dat het vragen van een som van f75 een bescheidenheid van deze vereeniging is Weth. jobse is er tegen uit bezuiniging. Bovendien is er z.i. geen ge vaar voor revolutie; de „landelijke" communisten heb ben bezigheid genoeg met zichzelf. Dhr. Suurmond be toogt dat de burgerwacht een preventieve instelling is om de orde in de maatschappij te handhaven. De aan gevraagde subsidie werd hierna afgestemd met 6 tegen 4 stemmen. Dhr. Marijs stelt voor de geitenfokvereeniging f25.— subsidie toe te kennen. Dhr. de Priester vindt dit absurd, want de voorzitter van de geitenfokvereeniging dan heeft hem persoonlijk gezegd, dat f 10.genoeg is. Het voorstel werd dan ook verworpen met 7 tegen 3 stemmen. Bij den post „belastingheffing" kwamen de tongen gemakkelijk los. Dhr. de Priester hield een uitvoerig pleidooi voor de belastingvoorstellen der S. D. A. P. opr. concludeert dat ten vprige jaren de door hem ge noemde cijfers juist waren. Het toen aangenomen vei m. cijfer 6 blijkt veel te hoog te zijn geweest. Tegenover ae woorden van dhr. Mi lis. die van dankbaarheid sprak ten opzichte van het finantieel beleid van B. en W., elooft spr. dat de belastingbetalenden niet zoo dank- aar zullen zijn, nu blijkt dat ze 25°/o te veel hebben betaald. Voorts wil spr. de belastinggrens verhoogen, de kinderaftrek grooter maken enz. Dhr. Jobse vindt een heffing op de vermogensbelasting erg ondemocratisch; spr. vindt dit zeer onbiHijk. Dhr. de Priester repliceert dat dit voor een vermogen van f 16000 slechts f 2. zal bedragen en noodigt B. en W. uit eens te willen "onderzoeken wat een belasting ad. 10°/o op de publieke vermakelijkheden zou kunnen opbrengen. Binnenkort zal zijn fractie met een betere progressief stelsel komen. Hierna werd de geheele begroeting goedgekeurd. Bij de rondvraag deelde weth. Melis, op een desbe treffende vraag van dhr. de Priester mede, dat de op lossing van een gezamenlijk abattoir met M'burg en Vlissingen nog in een ver verschiet ligt. Hierna sluiting. I KORTE KLANKEN. Vrouwepolder. Vrijdag j.l. openbare Raadszitting, die door alle leden werd bijgewoond en die belegd was met oog op het niet goedkeuren door Gedeput. var het Raadsbesluit d. d. 21 Juli 1925, waarbij met meerder heid van stemmen was besloten de openb. lagere school In Gapinge op te heffen. B. en W. geven derhalve den Raad nu in overweging van dit besluit in hooger beroep te gaan bij de kroon. We kunnen wegens de uitvoerige discussies over dic punt, niet in alle bijzonderheden tre den, weshalve we volstaan met in groote lijnen het ver loop te demonstreéren. Dhr. Mesu grondt als voorstan der van opheffing, zijn meening op het feit, dat deze school, die slechts 12 leerlingen telt, evenzoo goed kan opgeheven worden als dit is gebeurd met de openb. lagere school te Peersum (Z.K), die 19 leerlingen telde. Dnr. Maas wijst er op, dat de gemeente, als dubbal- gemeente, groote flnancleele lasten heeft; spr. is voor opheffing omdat het z.i. én voor de gemeente én voor 't Rijk een flinke bezuiniging geeft. Spr. becritiseert de zienswijze van Ged. Staten, als dit college meent van een drijven van de kinderen van de openbare naar de bijzondere schooi. De vooratanders hebben z. I de openbare school niet zoo lief als zou kunnen worden gedacht, doch men wil het tegenwoordige hoofd dier school gaarne behouden. Dhr. Langebeeke wil er niet veel meer over zeggen, spr. betreurt een eventueel be roep en protesteert tegen een bepaalde voorliefde voor het huidige hoofd. Dhr. Dincemanse motiveerde zijn meening, dat hij tégen opheffing zou zijn als 't den emeente geen voordeel brscht, nu is spr. er voor. hr. Kesteloo denkt dat het leerlingenaantal eerder zal •tijgen en protesteert eveneens tegen de meergenoemde •pecfale voorliefde. Dhr. Vlieger kan zich volkomen ver eenigen met de zienswijze van de h.h. Langebeeke en Kesteloo. Hierna sluit de voorz. de discussies en wordt tot stemming overgegaan. Het voorstel van B. en W. wordt hierop aangenomen met 4 tegen 3 etemmen. Na Het wintert overal Het ijs ligt in de slooten, De sneeuw verft duin en dal. Ziehier, waarde lezer(es), een „wijsheid" ontsproten uit een „gesprangden dichterlijke boezem", van een ped delenden bewonderaar van Walcherens schoone land ouwen in wintertooi op den vijfden van Wintermaand, Anno 1925. Behalve een ijselijke gladhe d, die den moedigste* op het gebied van velo-sport, voor een oogen- blik wel eens „het bloed in de aderen doet stollen", zijn dergelijke omstandigheden, als bovengenoemd, in vele gevallen gunstig voor het bekomen van „springende" handen, een pijnlijk kwaaltje waarvan vele menschen in deze maanden hebben te lijden. Ten gerieve van onze lezers en lezeressen, met dit euvel behept ten bate van neringdoenden in de desbetreffende artikelen, en last not least ter propagandeering van het alom be kende populaire maandblad „De dokter in huis", ver nemen we uit dit blad, het volgende uitstekend werkend we hebben er ondervinding van onschadelijk mid del op. „Om gladde handen en zachte huid te verkrijgen is de volgende aanwending van nut. Nadat men de handen zd, worden zij met )an giet men een Szeepepiritus in de holle hand en verwrijft daar- e te voren ingewreven zalf. Ten slotte wordt het veilige schuim met een drogen handdoek even afgeveegd. Deze methode is niet alleen van nut voor teere dames handen, maar ook voor werkhanden, die genoodzaakt zijn grove voorwerpen aan te pakken en dikwijls ia aan raking komen met vloeistoffen, die de huid ruw en vol kloven maken." In den vervolge kan men dus reeds aan ds handen zien of iemand tot de lezers van I behoort, die zorgde dat aan deze beproefde methode zulk een ver maardheid werd geschonken. Nu is het waar dat elke vermaardheid zijn goede en kwade zijde heeft. Zoo deed de laatste weken een zeker bericht in de kranten de rondte, dat een onderwijzeres, die geen betrekking bij het onderwijs kon bekomen, zich aanmeldde als dienst bode en ook werkelijk tot dezen „staat des levens" overging. Of het nu werkelijk zoo gebeurd is, we zou den net niet gaarne durven bevestigen, gezien de hou ding over dit feit van sommige bladen, die er anders misschien nog wel naam en toenaam aan hadden toe gevoegd. Wij voor ons willen de zaak Anders be kijken en wijzen op de kordaatheid en flinkheid van zulk een meisje, aie liever een betrekking als dienst bode waarop zichzelf natuurlijk absoluut niet de min ste vernedering in is gelegen aanneemt; dan langer op de beurs van haar ouders te teren. We gelooven dal de dame, die haar in dienst heeft genomen, heusch nooit geen spijt zal hebben van een dergelijke keuze daar deze „sollicitante" voorzeker iemand is, waar de Oud-Hollandsche degelijkheid nog niet in dood is ge daan, ondanks ai de „afwijkingen van onzen verlichten tijd. Over den modernen tijd gesproken, in een uer laatste nummers van het „Alg. Weekbl. voor Christend. en Cultuur" bespreekt een zekere Favonius de vraag „Waar behoort de viouw". Verschillende „rake" dingen worden in dit alleszins lezenswaardige artikeltje gezegd. De schrijver laat op sommige dingen een geheel nieuw licht vallen. Zoo vangt het stukje bijv. aldus aan Toen, ik meen in 1912, Minister Heemskerk, in een wetsontwerp trachtte vast te leggen dat de gehuwde vrouw geen ambtenares kon zijn, en daarom een wets ontwerp indiende om haar bij haar huwelijk ontslag te geven, kwamen daartegen alle vrouwenverenigingen van modernen kant in het geweer. Het was ook eenigszins bedenkelijk, en wij hebben toen, elders, aangetoond waarom. Het was toch niet uitgesloten dat de vrouwen er de voorkeur aan zouden geven in Rijksdienst te blijven, en door het aangaan van een zoogenaamd vrij huwelijk, te ontkomen aan de straf die de wet op de huwelijkssluiting zou stellen. Daartegen zou wel niets te doen zijn. Want evenmin als een hu welijk zekerheid geeft een zedelijke band te leggen, even min geeft een vrij huwelijk het recht om van onzedelijk heid te spreken. Bovendienals de wetgever, hier tegelijk werkgever, zich het recht aanmatigde van zede- lijkheidscensuur op de vrouwen in zijn dienst, waarom zou hij dan de mannen van die censuur uitsluiten Nu meenen de vrouwen van gelijke beginselen als die we hiervoor noemden, dat dezelfde argumenten ook gelden tegen de gehuwde vrouw-onderwijzeres. Met deze laatste argumentatie is de schrijver het ab soluut niet eens. Hij vervolgt dan o. a. t Maar de eohtgenoot, zegt men, kan wel niet genoeg verdienen, om de zorg voor een gezin op zich te kun nen nemen. Mogelijk, maar dan hebben we hier het zoo veel voorkomende gemis aan verantwoordelijkheids gevoel, dat had moeten beletten een huwelijk, nu reeds, san te gaan. Niemand mag rekenen op een dubbel ir- komea zoolang er nog zoovelen zijn die niet eens een enkel kunnen verdienen. Wie dit toch doet, en aanspraak maakt op eerbiediging zijner wenschen, is een onmaat schappelijk mensch. Na nog een oogenblik zijn licht te oeboen laten schijnen op dé z.i. juiste plaats der vrouw, eindigt Favonius aldus: Grau ist alle Theorie, grflnn ist allein des Lebens goldnen Baum... Alleen volgens die Theorie heeft de Overheid niets te maken met het particulier leven van haar ambtenaren, in werkelijkheid kan alleen een geluk kig ambtenaar zijn werk doen met alle lust, en als hij zich verheugt in het bezit van een zorgzame vrouw die haar thuis thuis weet, en van de kinderen die evenmin naar een ander lot verlangen, dan is de kans dat hij daarin het geluk vindt, zooveel te grooter, en zijn werk prestatie zal naar rato zijn. Voor ditmaal nemen we hiermede afscheid van onze lezers en lezeressen, omdat we onze kolommen ook nog voor andere dingen moeten openhouden. Vrijdagmiddag j.l. hield de gemeenteraad van Souburg een 3e openbare zitting, ter behandeling en afdoening van de gemeentebegrooting 1926. Alle leden waren bij den aanvang wederom present; dhr. La Soe verliet tij dens de zitting de vergaderzaal. Bij den aanvang deed de voorzitter mededeeling van verschillende ingekomen stukken, zoo o.a. een verzoek van de plaatselijke bur gerwacht om f 75 gemeentesubsidie te mogen ontvangen. Bi) den post onderhoud van straten etc. vraagt dhr. Jansen om in de Braamstraat beste klinkers te leggen, wat dhr. Suurmond volmondig beaamt, daar volgens spr. goedkoop op den duur zal blijken duurkoop te zijn, waartegen dhr. de Pagter aanvoert dat hooge prijzen niet altijd evenredig zijn met de kwaliteit en eventueel oppassen voor bedrog geraden is, daar dit wel eens meer is voorgekomen. Weth. jobse wil ter verbetering oud materiaal gebruiken, wat dhr. jansen geld weg gooien acht De voorgestelde stuksgewijze roleering noemt dhr. de Priester slechts lapwerk. Spr. zag gaarne dat B. en W. eens met een volledig uitgewerkt riolee- ringsplan voor den dag kwamen, dan komt er een sy stematische goede aansluiting, die niet duurder zal zijn dan nu. Hierna wordt deze post ad. f 6000 aangenomen. Dhr. de Priester wil, nu het roeibootveer van Abeele van dezen cursus door de gemeente gedekt zal worden. Bij het vorengenoemd verzoek van de plaatselijke bur- Berwacht, beveelt de voorzitter deze subsidie warm aan. 'hr. de Priester bestrijdt dit op principieele gronden. Spr. vindt het een onnoodig instituut en ontkent het al gemeen belang er van. Het ie slechte een liefhebberijtje van een bepaalde groep en z.i. moeten do kosten dan ook maar gedekt worden door het „beroemde particu lier initiatief." Weth. Meiis aoht de burgerwacht erg nut- het bespreken van nog eenige minder belangrijke zaken, wordt cfe vergadering met dankzegging gesloten. „Bon af1. Naar „het Volk" verneemt bestaat de mogelijkheid, dat door verschillende wijzigingen in de gemeente-begrooting van Vlissingen, de belastingen voor 1926 niet zulitn worden verhóógd. en de loonen van het pertoneel ook niet zullen worden verlAAgd*

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1925 | | pagina 5