DE „KERSTLORD" DOOR MAITRE CORBEAU Van tragi-comisch gebeuren. „ik heb, natuurlijk met de allergrootst-denk bare voorzichtigheidZe kunnen geen lont heb ben gerokenIn zulke dingen ben ik, weet-je, diplomatiek aangelegd", vertelde meneer Dirksz, en hij keek met welbehagen naar het aristocratisch- gepolijst en -gefatsoeneerd worden van zijne vinger nagels, welke hij sinds ettelijke weken onder dage- lijksche behandeling had gesteld van een mani cure Tevens gediplomeerd pédicure Al welke luxe meneer Dirksz zich kon veroorloven sinds zijn „reuze-bof" op de grens van oorlogs- en wapenstil- stand-tij.d „Schiet op!" zei mevrouw de gade, wie de zelf verheerlijking lichtelijk verveelde, „over vijf minuten komt Lize thuis. Dan kunnen wij er niet meer over praten Meneer Dirksz besefte, dat in zijn nieuwen „staat des levens", van rentenier, die in geheime smach ting uitziet naar 't opgenomen worden in „chic-def tig milieu", naar het knoopsgat kunnen sieren met iets ridderlijk-kleurigs Laat hier even mogen worden ingelascht, dat een poos geleden meneer Dirksz bijna slachtoffer was geworden van zijn brandend verlangen naar een „lintje" Op een ochtend, toen de rentenier vertoefde, na het déjeuner, in het vertrek, dat „studeerkamer" moest worden genoemd en waar meneer Dirksz de ochtendbladen-en-zoo „raadpleegde" als het weer een morgen-tippeltje belette Op zoo'n ochtend was hem visitekaartje door huisknecht gepresenteerd, waarop een kroontje en met eene titulatuur van vier regeltjes onder naam van bezoeker. Meneer Dirksz haastte zich zijn fraaiste pyama- buis aan te trekken. Legde een stuk-of-wat boeken Open-geslagen om zich heen. Verruilde z'n lekker- makkelijke pantoffeltjes tegen lakschoentjes. Schoof in-de-gauwigheid een enveloppe bij rand .yan bureau, zoodat het adres zeer-duidelijk lees baar wasHet „Hoogwelgeboren Heere Dirksz", door iemand geschreven, die vermoedelijk reden had om rentenier in vriendelijk-gunstige stemming te houden Aldus werd de bezoeker van het kaartje ont vangen. Hij introduceerde zich als iemand van vele rela- tiën. Had de macht om meneer Dirksz tot „ridder" te maken Natuurlijk, er waren onvermijdelijke onkosten. Dat had ten slotte bitter weinig te bedui den, met de helft van een „rood lapje" zou alles kunnen „geregeld" wordenBinnen den tijd van op z'n allerhoogst 'n paar weken. Heelemaal zonder kleerscheuren was rentenier er niet afgekomen. Voor het ingeschreven worden op een register van „voorname personen", die zouden „genoemd" worden in een eerlang te verschijnen luxe-uitgave van wat de bezoeker „high life-adres- boek" noemde diende een penninkje, i.e. dertig gulden, te worden gestort Meneer Dirksz zou in de luxe-uitgave, waar van de oplaag zéér beperkt werd gehouden, in zijn nieuwe ridder-kwaliteit worden vermeld. En de man der wijdvertakte relatiën stelde in uit zicht het bezoek, ten huize van ridder-rentenier, door den Grootmeester der Orde, waarin meneer Dirksz zou worden opgenomen Wat gelijkstond met 't voor hem ontsloten worden van den toegang tot de „high life"-kringen Bijna zou meneer Dirksz er dien ochtend nóg erger zijn ingevlogen. 't Scheelde een haartje, een ziertje, een nippertje of een lapje-van-honderd was verhuisd naar por tefeuille van invloedrijke Maar! Iets van den pienteren, garen, raak-obser- veerenden, menschen „doorschouwenden" zaken man van vroegerToen J. P. Dirksz, in comesti bles en fijne vleeschwaren, nog niet reuze-bof van O. W.-winst genoten had, ontwaakte nog juist bijtijds in hem. 't Duurde lang, vóórdat de invloedrijke zich we derom aanmeldde. Toen verscheen hij met een prachtig-gecalligrafeerd diploma, 's heeren Dirksz' verdiensten als maecenas en altruïst met warmte huldigendalsook met een doosje, bevattend hef vurig-begeerde „lintje". 't Moet gezegd, het zag er keurig uit. 't Zou in knoopsgat goed effect maken. Maarkoninklijke goedkeuring voor het dra gen van het „onderscheidings-teeken" was overbo dig, aangezien de „ridderorde" werd verleend door een Jan-Zonderland, vorst van alleroudste en aller hoogste majesteitelijke afstamming, door alle regee- rende majesteiten „mon cher frère", of althans „mon cher cousin" genoemd Doch die momen teel geen eigen troon bezat v Dat deed de zaak mislukken. Want voor meneer Dirksz was 't juist zoo'n heer lijk perspectief geweest, dat in de „Staatscou rant" zou vermeld zijn, hoe hem bij Kon. Besluit vergunning was verleend tot het dragen der versier selen der Orde van Een klein schokje gaf het gebeurde den „au fond" 9

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1925 | | pagina 21