2e BLAD BURGERLIJKE STAND WEGELING's NIEUWSBLAD VAN 9 OCTOBER 1925 De heer j R ssing, gemee ite-ontvanger, is voorloo- pig belast met het verzamelen van materiaal en gege vens. Waar het bijeenbrengen van een zoo volledig mo gelijke collectie van groot wetenschappelijk belang wordt geacht, roept de burgemeester van borculo aller mede werking in, om daartoe te geraken, leder die in het be zit is van fotografieën, beschrijvingen, aanteekeningen, af fiches, couranten, bulletins, telegrammen, imprimé's, brieven enz., betrekking hebbende op de ramp te Bor culo, op de gehouden geldinzamelingen, of op den we deropbouw, wordt uitgenoodigd, deze stukken voor de aan te leggen verzameling te willen afstaan en recht streeks te adresseeren aan don gemeente-ontvanger. Oostk pal!©. Vrij dag I.C voltallige openbare Raads zitting. De begrooting 1926 wordt vastgesteld op bijna f 28000. Dhr. de Kam stelde voor, om bi) den post sub sidie vervolgonderwijs, deze te verhoogen als het leer- lingenaantsl stijgt bijv, voor elke 10 leerlingen f 5 meer wst dhr. Zwemer de tirade ontlokte, dst de onderwijzers hun taak uit liefde dienen te vervullen. De h.h. Poppc en Msljaars waren ook tegen verhooging dezer subsidie, even- wal op meer verstandiger gronden. Het vooretel de Kam We schrijven heden 9 October en moeten eerlijk be kennen dat we, vorige week, met evenveel genoegen den „zomertijd" zijn uitgestapt, als we den „wintertijd" zijn ingegaan. Een mensch heeft nu eenmaal een groot aan passingsvermogen. Zoo heeft jhr. de Muralt, burgemees ter van het zwaargeteisterde Borculo, zichzelf bij de omstandigheden aangepast en het initiatief genomen tot de oprichting van een cycloon-museum. Gelukk>g liggen de heftige schokken, die de eerste oe- richten, aangaande dezen ramp, ons voIk brachten weer achter den rug en verheugen we ons erin, dat nijvere handen steeds bezig zijn om het stadje weer in ouden doen te herstellen. Vóór eenige weken zijn de bewakings troepen reeds vertrokken en het heeft daarbij „onzen jongens" van de zijde van het gemeentebestuur niet aan woorden van dank en hartelijkheid ontbroken. Ook de commandant van het veldleger voelde zich tot een buitengewone tevredenheidsbetuiging gedrongen, na het beeindigen van de zware dagen, die de troepen hebben meegemaakt, bij de gevechtsoefening op 23 en 24. Sept. j. I. In een uitgevaardigde dagorder lezen we Bij het einde van de onder mijn leiding nabij Amers foort gehouden gevechtsoefening, is het mij een behoefte mijn bijzondere tevredenheid te betuigen en dank te brengen aan allen die tot het welslagen dezer oefening hebben medegewerkt. De noodzakelijkheid om het op treden en de leiding van groote troepenafdeelingen bij duisternis te behandelen, bracht mede dat bijzondere krachtsinspanning moest gevraagd worden. Aan het beroep, dat ik ten deze op commandanten en troepen moest doen, is over het algemeen met op gewektheid gevolg gegeven. Met genoegen coneiaueerde ik, dat in vele opzichten merkbare vorderingen zijn gemaakt in het optreden der troepen zooals het hedtndaagsch gevecht zulks eischt. Onveimoeid moet dooi een ieder er naar worden ge streefd om ten deze tot verdere volmaking te komen. Wanneer dit geschiedt kan met vertrouwen een beroep op het veldleger worden gedaan, wanneer de omstandig heden zulks mochten eiscnen. ik reken ten deze op aller medewerking. Laten we hopen, dat die „omstandigheden" nooit of te nimmer voor ons vaderland mogen aanbreken I Dan verdiepen we ons liever in het beluisteren van de al is het ook niet vrij te pleiten van sombere eentonigheid Kadiomuziek. Ook hierin zijn bijzondere omstandig heden te wachten. Luister slechts I Naar de „Msb." verneemt heeft de Ministsr van Wa terstaat tot eenige personen die geacht kunnen worden de groote geestelijke st.ooinmgen onder ons volk te vertegenwoordigen, dó uitnoodiging gericht zitting te willen nemen in een Staatscommissie, die tot taak zal hebben den minister op korten termijn van advies te dienen met betrekking tot een volledige regeling van Radio-Omroep hier te lande en hem dienaangaande voorstellen te doen voorzoover de Staat daarbij betrok ken zal zijn. Waar het niet onmogelijk wordt geacht, dat toch eeni- gen tiid zal verstrijken alvorens de commissie met haar arbeid gereed is, heeft de minister tevens verzocht hem vooi stellen te willen doen, ten aanzien ook van even tueel te {treffen tijdelijke maatregelen, dit met het oog op het feit, dat een regeling van den Radio-Omroep zeer urgent wordt geacht. Een afzonderlijke commissie van eenige deskundigen niet ambtenaren zal de Staatscommissie bij haar arbeid terzijde staan. We kunnen hieraan toevoegen dat, naar „het Volk" verneemt, tegen de samenstelling van een zoodanige Staatscommissie ernstige bezwaren zijn gerezen, dit eenige der aangezochten, onder wie oud-mlniater Post- huma, genoopt hebben, voor deze benoeming te bedanken. Wat deze instelling beoogt? Belastinginvoering Mivei- leering, voor mogelijke of onmogelijke opdrijving? We weten het niet. Een ding weten we wel n.l. dat j,|, Maan dag door de bakkersvereeuiging „S. B, W," te Vlissingen, den broodprijs met 2 cent per 8 ons is verminderd en alzoo is gebracht op 20 cent. 't Is een rare wereld te- Renwoordig. Terwijl op bijna alle plaatsen den prijs van et brood wordt of is verlaagd, is men elders er op uit om dien van de melk te verhoogen, Niet omdat drt nu direct noodlg is door buitengewone hoogore voederprjj- zen, maaromdat het gewoonte Is, zoo lazen we uit een dorpje In Zuid-holland, om met Ingang van October hieraan gevolg te geven. In Amsterdam is er zelfs een formeele melkoorlog ontstaan. Er werd daar vorige week een vergadering gehouden van melkveehouders en melk- slijters. De eersten bedongen 2 cent verhooging per liter, de iaatsten wilden slechts 1 cent geven. Toen de melk veehouders hiermee geen genoegen namen, besloten de slijters zelfs om de aangezegd» verhooging van 1 cent, geheel in te trekken. De besturen van de bonden van melkveehouders werden hïerop zóó boos, dat zij beslo ten met ingang van I October den aanvoer zooveel mo gelijk stop te zetten en voor een groot deel de melk zelf uit te venten. Zoo tracht de een den ander te dwin gen en het publiek is natuurlijk het kind van de rekening, elleen omdat de een den ander niet wil toegeven. Als wjj Nederlanders niet 100 sceptisch waren aangelegd en ons „dierbaar plekje grond, waar onze wieg eens I stond" niet zoo van harte minden, zouden we geneigd zijn, bij het lezen en hooren van dergelijke fraaiigheden, een ander vaderland op te zoeken bijv. Canada. Maar och, 't is daar ook al niet vooi de poes. Wie erjdenkt heen te gaan, om te kunnen gaan rentenieren, mag dan eerst wel zorgen, dat hij van hier een volle brandkast meeneemt. Om er te kunnen wennen, moet men nog zoo'n beetje van het staal van onze wakkere voorvaderen vervaardigd zijn. We lezen in „de Zeeuw" dienaangaande o.a. het volgende: Voor degenen, welke er over denken het volgend jaar naar Canada te emigreeren, is thans de tijd aangebro ken om voorbereidingen te maken, teneinde in de maand April 1926 daarheen te kunnen vertrekken. Voor emigratie naa*r dit land komen alleen zij In aan merking, die op de hoogte zijn van landbouwwerkzaam- heden, in het bijzonder die goed kunnen melken en met paarden en landbouwmachines kunnen omgaan. Zij moe ten een goede gezondheid genieten en bereid en in staat zijn hard te werken en vaak lange dagen te maken. De Emigratie Centrale Holland te 's Gravenhage, een instelling, welke onder toezicht staat van de Neder- landsche regeering, helpt bij alle voorbereidende maat regelen, regelt de passage tot de plaats van bestemming en zorgt voor de plaatsing op een boerderij door eigen inspecteurs. Zij werkt samen met de .Nederlandsche Vereeniging „Landverhuizing", die de geschiktheid van hen, die wenschen te emigreeren, overweegt. Alleen zij, die door de Nederlandsche Vereeniging „Landverhuizing" voor emigratie geschikt zijn bevonden, komen voor plaatsing door de Emigratie Centrale Holland in aan merking. Voor de reis met inbegrip van 25 dollar landingsgeld, dat het eigendom blijft, benevens voeding gedurende de spoorreis in Canada en diverse kleine onkosten onder weg, is per volwassen persoon ca. f 450 noodig. Bij ge huwden is het noodig, dat de man eerst eenigen tijd, in den regel een jaar, alleen vooruit gaat, teneinde met de werkwijze en toestanden op de hoogte te komen, Is men ingeburgerd en heeft men een goede plaats gekregen, of begint men een eigen bedrijf, dan is het tijd vrouw en kinderen over te laten komen. Het aanvangsloon bedraagt 20 tot 30 dollar per maand, boven kost en inwoning. Vóór alles is het noodig, dat men zooveel mogelijk op de hoogte is van de Engelsche taal. Bij aankomst in bet nieuwe land staat men dan niet zoo hulpeloos en de loonen zijn dan tevens hooger, daar men ook voor den patroon meer waard is. Dit geldt in even sterke mate voor de vrouwen en ook voor de kinderen, welke den leeftijd bereikt hebben, waarop zij meeverdienen. -I- I KORTE KLANKEN. Zoutelande. Vorige week voltallige openbare Raads zitting. Na de gebruikelijke opening deelt de voorz. mede, dat Ged. Staten het besluit hebben goedgekeurd om 300 M" grond aan Mej. Baart in erfpacht af te staan. Voorts is aan de orde; de benoeming van een gemeen telijken lantaarnopsteker, waartoe in de vorige zitting besloten was. Er zijn twee sollicitanten. B. en W. stel len voor, om de vroegere bepaling, dat de lantaarnop steker vrije lampolie heeft te laten vervallen, en vooi dit gemis het inkomen met f 5.-— per jaar te verhoogen en alzoo te brengen op f 50 Met alg. stemmen werm hiertoe benoemd dhr. de Wolf, een der sollicitanten. Door B. en W. is besloten om buiten de bebouwde kom eveneens een rooilijn vast te stellen en wel met een afstand van 7 M, uit de as van den weg. Voorloo- plg aangenomen met alg. stemmen. Lr zal een snel- bluschapparaat, merk „de Vuurdoo er", worden aange schaft voor den prijs van 1550. De voorzitter deelt mede, dat de kosten voor het leeghalen van de asch putten zoo ongeveer f 65 k f 66 per jaar beloopen en daarom stellen B. en W. hoewel niet definitief voor, om een ophaaldienst In 't leven te roepen, dan kunnen de aschputten worden opgeruimd. In stemming gebracht wordt deze gedachte evenwel met algemeene stemmen verworpen en wordt besloten een bepaling in de politieverordening te plaatsen, dat niet van alles in de aschputten mag worden neergeworpen. Verder zegt de voorzitter dat de directeur van 's Rijksmonumenten zorg bi) de toren is geweest en zeer over de restauratie tevreden was. Z.Ed. prees het werk dat er aan gebeurde en wenschte wel, dat alle gemeentebesturen zoo handelden Met genoegen wil de directeur na het geven van enkele aanwijzingen een volgend jaar nogmaals eens komen om te zien hoe het dan staat. Hoewel de schrijfmachine gedachte in de vorige zitting reeds was be- en veroor deeld, deelt de voorzitter mede, dat hij een opgaaf heeft ontvangen, waarbij een degelijk exemplaar f 200 kost Zoo tusachen twee f de beste op dit gebied zijn momenteel tentoongesteld en te koop in „De Lange |an", Lange Delft B 144, te Middelburg Dhr. Koppejan vestigt bij de rondvraag de aandacht op het voetpad langs de duinen, waar nog al eens dikwijls met wagens wordt gereden. Spr. zou gaarne zien dat dit verhinderd werd, door bijv. staken te plaatsen, welke hij hiervoor wel gratis wil geven en laten planten. Dhr. Stroo zag liever, dat er dan maar greppels langs werden gegraven. De voorzitter zegt, dat het alle» wel In orde Komt als het rijwielpad erTs. Spr dankt dhr, Koppe|an voor zijn vriedelijk aanbod en hoopt dat deze aan zijn belofte zal voldoen. Nadat dhr. Maljaars nog heeft opgemerkt, dat het voortaan onnoodlc is om den Schoutsweg te zan den, wordt de vergadering met dankzegging gesloten. werd hierna met 5 tegen 2 stemmen verworpen. Bij de rondvraag zeide dhr. Maas dat de laatst gewijzigde po litieverordening op het plakbord onleesbaar was. De voorzitter beaamt dit en zegt, dat ze gehectografeerd was, zoodat ze door het slechte weer onleesbaar is ge worden er zal echter een nieuwe worden aangeplakt. Dhr. Brand wijst op de verzakkingen op de begraaf plaats en stelt voor, voor de vermolmde nummerpaaltjes, ijzeren te plaatsen. Andere leden hechten hieraan geen waarde omdat de juistheid der graven niet meer met zekerheid is aan te duiden. De voorzitter zal in de vol gende vergadering komen metprae-advies. Hierna sluiting. Peraonalia. Bij Kon. Besi. is tot burgemeester van Oost- en West Souburg benoemd Jhr. H. A. van Doorn, te Middelburg. Betrapt. Het is der gemeente-politie van Koudekerk© mogen gelukken, de daders op te sporen, die op 7 Sept. I. de baldadigheid hadden om een stroopop te leggen op de rails van den electr. tram Middelburg-Vlissingen, juist toen een tram naderde, 't Is te hopen dat tegen dergelijke laffe „grappen" met kracht zat worden op getreden. Geheimzinnige veeziekte- Bij den landbouwer Meij- ers te Serooskerke zijn deze week een drietal runderen bezweken aan een tot nu toe onbekende ziekte, 't Vleesch is opgezonden tot nader onderzoek. Daar de beesten niet verzekerd waren, is dit alzoo voor den betrokken landbouwer een belangrijke schadepost. Vlissingen bovenaan. In de laatste zitting van de commissie voor het loodswezen te Antwerpen, warende leden eenstemmig van oordeel, dat Vlissingen, als loodt- basis, verre te verkiezen is boven de een of andere Bel gische kustplaats. Postwissels. De dir. generaal der posterijen en tele grafie maakt bekend, dat binnerilandsche postwisse s da delijk betaalbaar zullen blijven gedurende den maand, waarin ze zijn afgegeven en ook gedurende den ge- heelen daarop volgende maand. Geen geld. Volgens berichten heeft de regeering doen weten, dat niet kan worden overgegaan to' uitbetaling van één week extra salaris aan de rijksambtenaren. Zij geeft de voorkeur aan een spoedige herziening van het salarisbesluit 1925, waarvoor een oedrag van i f 3 mil joen beschikbaar is. Jubileum. Van Melle's Confectionery Works te Bres- kena viert heden haar vijf en twintigjarig bestaan. De fabriek werkte aanvankelijk met een paar man personeel, hetwelk thans ruim 250 bedraagt. Een tweede fabriek te Sluis is voor een paar weken geopend, ten einde aan de steeds toenemende vraag naar drops en biscuits voor het binnen- als buitenland te kunnen voldoen. Deze Zeeuwsche industrie is voor een kleine plaats als Breskens van groot belang 1 .....i i. Apotheken geopend te Vlissingen i Zondag 11 Oct. ia geopend de apotheek van A. J. VAN OCKENBURG, Walstraat Te Middelburg! Zondag 11 Oct. Is geopend de apotheek van G. K. A. NONHEBEL, Lange Delft. VLISSINGEN van 1—7 Oct. 1925. OndertrouwdC. Nieuwenburg 22 en C. Pol derman 21 v. Eenennaam 25 j. en M v. d. Kreke 25 A. de Roos 27 j. en P. L. de Kok 23 j. W. H. de Kam 27 j en M. M. Lako 24 j. - A. de Pagter 29 en K. de Keijzer 21 J. J. van Roode 25 en S. Ruzkowskl 23 j. Getrouwd: W. van Bakel 46 en M. 1, Woldendorp 28 G. K. de Waardt 31 L en G. Vlielander 21 j. - W. de Bruine 28 j. en A. de Zwart 281. A. Öostelaar 24 en W. Mqntanarl 19 j. A, A. Schuljlenburg 25 en L. v. Eertennaam 21 j. Bevallen: j. W. Straver geb. Rosierd. S. Leuvellnk geb. de Voogd z. G. A. van Splunder geb. Woltman z. M. E. Vader geb. de Willigen z, P. de Kok geb. Mewljnse d. M. rfuibregtse geb. Alewl)nse d. M. Bouwens geb. v. d. KuljT z. Scheepers geb. Tuin der d. A. de Rijke geb. Grootjans d. (ItvenlJ Overleden: C. J. Sanderse man van C. Castel63). A. Wl«ae man van C. Aarnoutse 69 MIDDELBURG, van 30 Sept. tot 7 Oct. 1925. Ondertrouwd i D. Hattlnk, 30 J. en A, Wllnne, 27). GetrouwdP, A, Leeuwenburg, 25 en E. Schou, 22 I. Poppe, 23 en M. Hoek, 22 C. L. M. Smit, 28 j. en S H. A. Labruljère, 29 Bevallen i A. Mlnderhout-Merks, z. A. M. van Hoof- stad Raaffela, P. Netten-Vervart, z. j. Provoost- Bastlaanse, z. M. de Pagter-Kesteloo, z, OverledenC. de Klerck, 58 geh. met I. A. Micha- ëlsen, P. Polderman, 61 geh. met M. M. de Tro!)e. SEROOSKERKE, over September 1925. Geboren Neeltje, d, van Marlnus van Keulen en Adri ans Kooman Jacobus, z. van Cornelia Onderdljk en Maatje Boone Leunis Adrlaan, z van Leunia Cornells de Rijke en acomma Meau Pleten z. van Johannes van der Cndt en Geertje Schout Maria, d. van Adrl aan Langebeekc en Prancina Meiu jacobus, z. van Willem Vogel en Krlna Corblln. Getrouwd Cornells lanae, jm. 261. en Maria Louwerse, 23 I. Overleden: Leln Houterman. |m. 271., zoon van Abra ham Houterman en Maatje Melse. OOSTKAPELLE, over September 1925. Over eden: Pernandina, johanna, Albertlna Krone 29). ongehuwd, (overt, te Middelburg) Adrians jobse oud 1 jaar. Adrianut. Antonle Kolff oud 56 jaar, echtge noot van Louie*©, Johanna, Eliaabath Schültz,

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1925 | | pagina 5