2© BLAD wrarirw» nieuwsblad van 4 september 1925 Ook hier was het dhr. Vis die dank bracht voor deze hulde aan het Eiland gebracht en voor de belofte des tijds in een vergadering gedaan, om ook het Eiland niet te vergeten met de feestelijkheden, want zegt spreker, datgene wat in de stad te zien was, daarvan nebben ook de eilandbewoners van kunnen genieten- Hiermede was de plechtigeid afgefoopfsn en trok ,,0ns Genoegen" verder, omstuwd door een groote menigte- KORTE KLANKEN, Een nieuwe «aak, Blijkens de in dit nummer voor» komende advertentie, heeft dhr, G. Q. Werner uit So* lingen, zich gevestigd In het pand Hendrikstraat 44 te Vlissingen en aldaar een zaak geopend in Solinger Staalwaren, waar o.a. verkrijgbaar zijn diverse soorten messen, scharen, enz. voor alle bedrijven en van eerste klas materiaal vervaardigd. Aan deze zaak is ook eerie •lijp- en reparitlo-iariohung verbonden. Vrijdag jl. zijn de aangekondigde feesten begonner met een openluchtspel op het Eiland en een aange boden feestconcert van „Ons Genoegen" in het Bellamy- f>ark ter eere van haar 35-jarig bestaan. Voor deze ge- egenheid had dhr. Govaarts, directeur van genoemd corps een feestmarsch gecomponeerd, genaamd „jubel tonen", een marsch grootsch van opzeteen werk "dat de geest Govaarts ademt. Velen genoten van dit concert dat een mooie inzet was van de feesten. Zaterdagmorgen 7 uur maakte „St. Caecilia" met de tamboers van de padvinders de reveilleeen groote menigte stapte mede. Van 9—12 uur werd de roeiwed- strijd gehouden, onder de lustige tonen van het muziek korps van Westkapelle. Ook bezocnt in de morgenuren een commissie van het Eiland, onder leiding van dhr. Vis, de directies dei „Zeeland" en „Schelde" en brachten deze maatschap pijen hun gelukwensch namens de eiland-bewoners. Tegen half 12, toen alle leden van „Ons Genoegen" in het repetitielokaal aanwezig waren, had daar een bijzondere huldiging plaats. De heer De Looff, secr.- penn., richtte het woot^d tot den voorzitter, dhr. Van Hoorn, die zijn medebestuurder in tal van bewoordingen gelukwenschte met zijn langdurig lidmaatschap en hem dank bracht voor datgene wat hij in al die jaren voo' „Ons Genoegen" heeft gedaan. Spreker hoopt dan ook, als straks het oude vaandel in het museum zal zijn ge plaatst, dat hij nog vele jaren onder de nieuwe baniei werkzaam moge zijn, zoowel als muzikant en voorzitter. De heer Van Hoorn dankte voor deze hartelijke woorden en de leden gaven blijken van instemming. Voorlezing werd gedaan van eenige gelukwenschen, die ingekomen waren, welke met applaus werden begroet. Om ongeveer 12 jiur trok „Ons Genoegen" naar het Bellamypark, waarde officieele onthulling van het nieuwe vaandel zou plaats hebben door den burgemeester. Na de rede en vaandel-onthulling door den burgemeester, nam de voorzitter van „Vlissingen Vooruit" het woord en zeide dat het hem een eer zoude zijn de eerste me daille aan het nieuwe vaandel te mogen hechten. Ook de heer Vis, deed hetzelfde namens de Eiland-bewoners, een bewijs, dat daar ook met „Ons Genoegen" wordt medegeleefd Op al deze hulde-betuigingen dankte de heef Van Hoorn namens „Ons Genoegen". Onder de aanwezige autori teiten merkten we op de heer en mevr. Van Niftrik, die nu weer een bewijs gaven van groote sympathie tegen over „De Schelde", „Zeeland" en „Ons Genoegen". Ook het muziekgezelschap van Westkapelle bracht zijn hulde aan „Ons Genoegen". Nu werd met het oude vaandel naar het museum gemarcheérd om de belofte, die destijds gedaan was. gestand te doen. De burgemeester nam, als voorzittei der Oudheidkundige Verzameling, het vaandel in ont vangst en zeide het te zullen plaatsen naast de vele andere vaandels en vlaggen, die ook hun roem gehad hebben. Mei het nieuwe vaandel trok „Ons Genoegen" toen verder. Hiermede was het eerste gedeelte der feestelijkheden afgeloopen. 4- 1 Was in den morgen alzoo reeds een groote menigte op de been! dit getal zou 's middags nog met eenige honderde procenten stijgen, want een allegorische optocht, heeft immer aller belangstelling. Toen dan ook de stoet om half drie van het terrein der Arsenaalkazerne trok, maakte het geheel een mooien indruk. Voorop gingen twee marechaussees te paard, daarna volgde in een tweetal koetsen het bestuur van „Vlissingen Vooruit." De eerste groep, vertegenwoordigende het Eiland, bracht op pakkende wijze hulde aan de jubileerende maatschap pijen. Op een wagen werd een schitterende miniatuur mailboot de Prinses juliana meegevoerd. Hierop volgde de Noordstraatgroep, de meest symbolische uit den geheelen optocht. In het midden nl. vrouwenfiguren met bazuinen, een hulde aan „Ons Genoegen, voorop een geheele scheepsbemanning, met stuurinrichting en verrekijker hulde aan "de Zeeland" achterop een smidse, waar de smeden hun zwaren arbeid ver richtten hulde aan „ée Schelde". Door de bewoners van de Verkuijl Quakkelaarstraat was een groep samen- esteld, die de bevolking van onze koloniën representeerde e op z'n Indisch gekleede ouderen en kinderen trok ken zeer de aandacht. De Roeivereeniging „Luctor et Emergo" kwam met een keurig versierde aloep te voor schijn, terwijl de bloemenhulde van dhr. v, d, Meer, §ok als bljióridir goed geslaagd genoemd mag worden. Hierop volgden de .mannelijke en vroHwelijke leden van de tumvereeniging „V, T? v«"i gevolgd door een reclame wagen van uRe Meiboom", waarop de levenlustige Cam- brirtus, geieten op een biervat, genoogelijk siin grooten kroes, met harig lonulm, ledigde. De welpen van de Padvindersgroep vielen op hun aardigen kabouterwagen vooral ook bl| de kleineren in den smaak. De groep van het Marine Sanatoriumfonds, die door een auto werd voortbewogen, bracht velen in eon ernstige stem ming, daar op aanschouwelijke wijze werd weergegeven het sympathieke doel, waarvoor deze vereeniging werkt. De directe ernstige indruk was echter van korte duur, daar de bonte lndlanengroep, met het blanke bruidje, "veneens aller belangstelling trokken, Voorts waren nog /erschlllende vereen, met vaandels tegenwoordig, be- ïevens de muziekcorpsen „Ons Genoegen", Oefening «weekt kunst ("Westkapelle), „St. Caecilia" en „Eupho- ila" (Goes), ÏN id it den vastgestelde weg was afgelegd die overal langs een haag van menschen plaats vond werd den deelnemers, In ae „Willem UI", door „de Schelde" een verfrissing aangeboden. De verschillende prijzen werden als volgt toegekend Ie prijs, Bierbrouwerij „pe Meiboom". 2e prijs, Roeivereeniging „L. E. M". 3e prijs A. „Eiland comité" (Indianengroep.) 3e prijs B, kaboutergroep. De „koloniën" Verkuijl Quakkelaarstr. kreeg een eervolle vermelding. Toen de optocht genaderd was tot aan het kantoor gebouw van „de schelde werd een halt gehouden, waarna de bestuursleden van „Vlissingen Vooruit" en de vertegenwoordigers van elke medewerkende .groep, naar binnen traden, om zich te vereenigen in de vesti bule, alwaar de Commissaris der Koningin, het college van B. en W. van Vlissingen, Dhr. v. d. Beke Callen- fels, de directeuren van „de Schelde", een der leden van de directie der "Zeeland", kapitein ter zee dhr. Lam, de directeUr van het Ned. Loodswezen, dhr. v. Niftrik, verschillende leden v.d. kunstkring „het Zuiden" en andere autoriteiten aanwezig waren. Het is natuurlijk ondoenlijk, ïn zoo'n kort bestek, een nauwkeurig overzicht te geven van al het goede, wat daar gesproken werdwe vol staan derhalve met een kort resumé. Als eerste woord voeder trad dhr. D. L. H. v. Raalte voorzitter van „Vlissingen Vooruit" naar voren, om de huldigings rede uit te spreken. Allereerst dankte hij den Commis saris der Koninigin voor het aanvaarden van het eere voorzitterschap dezer betooging, daarna richtte hij zich in hartelijke bewoordingen tot autoriteiten en vertege- woordigers, mitsgaders tot de leden der Pers, om ten slotte nog een bijzonder woord van welgemeende en op rechten dank te brengen, aan dhr. Quasters, die, als secretaris van „Vlissingen Vooruit", in stilte, het leeuwen deel gedragen heeft hij de getroffen regeling en voorbe reiding. Spr. wees er op, dat het goed is, dat een volk zijn groote mannen eert, omdat het ons opwekt, hun voorbeeld te volgen, gedachtig aan de woorden van een onzer dichters, „In 't verleden ligt het heden, in het nü, wat worden zal", Omdat het grootste gedeelte der Vlis- singsche bevolking zijn economisch bestaan te danken heeft aan de beide jubileerende Maatschappijen, daarom heeft het bestuur van „Vlissingen Vooruit", gemeend, dezen 50sten verjaardag niet onopgemerkt voorbij te moeten laten gaan. Tot het in 't leven roepen van beide maatschappijen heeft vooral ons vorstenhuis bijzonder krachtig medege werkt. Z. M. Koning Willem 111 is de grondvester van „de Schelde", en diens broeder, Prins Hendrik, gaf groo ten steun voor de oprichcing van „de Zeeland." E n, dus in haar ontstaan, n in de uitoefening van haar bedrijf, kan beider instellingen een nauwe familieverwantschap niet worden ontzegd het zijn nichten. Met „de Zeeland" en met „de Schelde" zijn respectievelijk de namen van Tak van Poortvliet en Arie Smit, ten nauwste saamge- weven, die veel tot stand hebben gebracht bij den aan vang, terwiil we later, mannen als de h. h. v. Woelderen en jos v. Raalte niet kunnen vergeten. Dat is verleden liet heden toont ons dat het bestuur van beide maat schappijen zich in zulke goede handen bevindt, dat aan den vei deren opbloei niet kan worden getwijfeld. Lettend op het fortissimo „de schelde" en het piamissimo „de Zeeland" is het, in dit verband logisch om ook een woord te richten aan onzen derden jubilaris nl. aan de 35 jarige bestaande Vlissingsche muziekvereeniging: „Ons Genoegen", Dat is ce.i vereeniging, waarop wij, als Vlissingeis met trots mogen neerzien. Spr. gedenkt bij dit 7e lustrum in 't bijzonder aan twee mannen nl. aan den verdienstelijken dhr. van Hoorn, die vanaf de beginnen lid is geweest thans voorzitter en aan den tegenwoordigen voortreffelijken directeur dhr. Go vaarts. Vlissingen viert heden feest en verheugt zich in zijn drie jubilarissen, omdat het ze noodig heeft. Moge dit drietal nog vele jaren zich harmonisch blijven ont wikkelen, tot heil der Vlissingsche bevolking 1 Ik heb ge zegd I Daverend applaus der aanwezigen. Hierna nam de commissaris der Koningin in Zeeland, het woord. Spr. wil zich aansluiten bij de beste wen- schen voor beiden maatschappijen, die niet alleen een plaatselijk, doch tevens^ een provinciaal belang, zijn. Ook het jubileerende muziekgezelschap biedt spr. zijn wel- gemeenden gelukwenschen aan en tevens aan B. en W. en aan de bevolking vin Vlissingen. Spr. hoopt dat de nieuwe haven Vlissingen tot nog meer bloei zal brengen Dankbaarheid behoort ook te worden betracht ten op zichte van „Vlissingen Vooruit", dat zoovéél goeds heeft gedaan met het organiseeren van dit herdenkingsfeest. Ook hierna daverend applaus, Als derde spreker hield de burgemeester van Vlis singen een rede, waarin ZEd. nadat hij den Com missaris der Koningin dank had gebracht voor diens te genwoordigheid en gelukwenschen en tevens „Vlissingen Vooruit" een pluimpje had gegeven aan de hand der historie aantoonde, dat de oprichting der belde jubilee rende maataehappf en, Vlissingen hebben gebracht op het tegenwoordige peil van welvaart. In 1973 telde onze Seheldeatad slechts 99op inwoner* Teven* nam spr; deze gelegenheid te basom nogmaals te wijzen op het ge- wllfllÉI belangt dat voor Vlissingen gelegen li, in net bezit van de nieuwe haven. Ala «lot werd op verzoek van spp, spontaan een driewerf hoera* aangeheven- Hierop nam dhr, Mr, )an Smit, directeur van „de Schel de" het woor, die In enkele korte woorden daar de menschen buiten met ongeduld stonden te wachten op het sein om verder te kunnen trekken speciaal de aandacht vestigde op de borstbeelden der 4 groote'man- nen, die in de vestibule zijn geplaatst en van wie 2 nog 1n leven zijn en met nadruk verzekerde dat „de Schelde" alles zal doen om den bloei van Vlissingen to bevor deren. Daverend applaus. Dhr. Muller, voerJe namens „de Zeeland" het woord. In een pittige, humoristische rede", vergeleek hij het leven van „de Zeeland" te Vlissingen ais een „mariage d' amour." Naast dit gelukkig huwelijksleven, ontstond ook een innige vriendschap met een matige buurvrouw „de Schelde" nl. Uit dit onderlinge familieleven groeide een paar puike stoomschepen, die de Maatschappij uit stekend hebben voldaan. Dank namens „de Zeeland" aldus spr. aan allen, die hebben medegewerkt tot deze huldebetooging. Laten wij allen pal staan voor de grootst mogelijke samenwerking en eensgezindheid. Ook nu weer daverend applau3. Na het schenken van den eerewijn, verzocht dhr. v, Raalte, alle deelnemers zich weer naar den stoet te be geven, die zich hierop spoedig weer in beweging stelde. Nadat deze nog een groot gedeelte van de stad was doorgetrokken, werd zij, bij aankomst op de Zeilmarkt, ontbonden. 's Avonds waren velen opgegaan om op Boulevard Evertsen bij de muziektent te genieten van het op zeer verdienstelijke wijze uitgevoerde program, door de West- kappelsche muziekvereeniging. Bij het klinken der lus tige tonen van vroolijke wijsjes, hadden onderscheidenen moeite, hun beenen rustig op debesirating te laten - druk ken. Anderen hadden zich verzameld bij het Arsenaal om getuige te kunnen zijn van het opstellen der licht- stoet, waaraan door bijna alle schakels van den alle- gorisehen optocht, werd deelgenomen. Weer voorafge gaan en gesloten door bereden marechaussee, geopend en gevolgd door scharen levenslustige en dartele jon geren, en bewonderd door duizende toeschouwers langs de te volgen route, ging „de reis', eerst naar het eiland, vervolgens door een gedeelte der oude stad, tot aan het einde van den Badhuisweg. De vrijwillige brandweer vergezelde met de noodige bluschapparaten, den stoet, om, zoo noodig, bij brandgevaar, dadelijk te kunnen blusschen. Daarna ging het, in dichte drommen, trapopwaarts, om van het vuurwsrk, dat na afloop van den lichtstoet,' zou worden afgestoken, te kunnen genieten. Het was een eenig gezicht, om, vanaf den boulevard op die on telbare menigte, die nog „beneden" waren te zien voor velen misschien, dat gekrioel, om er duizelig van fe worden. Met horten en stooten ook in de ware beteekenis, passief gerekend konden we de gereser veerde plaatsen bereiken, waarvoor door het bestuur van „Vlissingen Vooruit" uitnemend was gezorgd en vanwaar men een schitterend uitzicht had op de ver schillende explosies van het vuurwerk. Nadat een sig naalgranaat de lucht was ingezonden, ving het schouw spel aan, dat voor velen niets nieuws, maar toch altijd weer opnieuw even attractievol is. Behalve bij het af steken van vuurpijlen en kunstbommen, was de aan dacht vooral bepaald bij het indrukwekkende gedeelte van de „Niagara-waterval" en kwamen de lachspieren in beweging toen de „gedresseerde olifant" zijn slurf lustig heen en weer liet bengelen, Dhr. Dert heeft voor zeker^ als leverancier van het vuurwerk, eer van zijn werk. Het slotstuk, verlicht door" prachtig Bengaalsch vuur,was een waardige hulde aan „de Schelde, „Ons Genoegen" en „de Zeeland". Na afloop van het vuur werk, stroomde de menschenzee wederom van het strand en sloten velen zich aan bij de fakkeloptocht. Uit Mid delburg waren eveneneens honderden aanwezig, wat wel bleek uit de propvolle trams, die achter elkaar vertrok ken tot na middernacht moesten ze blijven rijden eer alle passagiers vervoerd waren. Alles, samenvattende mogen we zeggen, dat het ge heele feest uitstekend is geslaagd. Een bijzonder woord van lof komt de politie toe, die voorzeker op zulke da gen een zware taak hteft te vervullen om alles regel matig te doen verloopen. Voorts ook allen „die hebben medegewerkt, 't zij in vereenigingen muziek, sport enz. of in de optocht. Dan het publiek, dat zich zoo voorbeeldig heeft gedragen en last not least het bestuur van „Vlissingen Vooruit," dat het initiatief nam tot het op touw zetten van deze huldebetooging. Ieder Vlissinger kan o.i. niet beter zijn dankbaarheid uitdruk ken ten opzichte van deze actieve vereeniging voor al het genotene dan door zich ten spoedigste op te geven als Ud. (Secretaris dhr. Quasters, Betje Wolfplein.) Woensdagavond had tot slot van de feesten, een hul diging plaats van het Eilandcomité, door „Vlissingen Vooruit" en „Ons Genoegen". De commissie had zich opgesteld op het terras der school, alwaar de voorzitter dhr. Van Kaalte het woord richtte tot deze. Hij schetste de groote bewondering voor deze commissie en bracht zijn dank voor de mede werking aan het feest. Hij hoopt dan ook, dat „Vlissingen Voorui?' en het Eiland-comité.nog vele malen samen mocht werken. Hierna reikte spreker een bloemenhulde aan namens „Ons Genoegen" en „Vlissingen Vooruit" als bewijs van hun erkentelijkheid.

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1925 | | pagina 5