2e Blad. Wegeliitg's nieuwsblad mm van Vrijdag 14 Augustus 1925 - No. 32 T rrrpJJI III! Vacantia. Alles neemt en krijgt vacantie. De scholen zijn gesloten. De treinen zijn overvol. De badplaatsen worden druk bezocht. De examens zijn grootendeels achter den rug en zij die zich tot de gelukkigen moch ten rekenen die geslaagd zijn genieten dubbel van hun vacantie. Ook in Middelburg is de vacantie^duidelijk waar te nemen. Vele vreemdelingen, in hoofdzaak Engelschen, van de Belgische badplaatsen komen des Donderdags eën bezoek brengen aan de Middelburgsche markt. Ze genieten van de Zeeuwsche kleederdrachten en menig Zeeuwsch boerinnetje ep boertje wordt door hen ge kiekt en zullen, zonder dat ze het zelf ooit te weten komen door vele Engelsche families en kennissen van die amateurs bewonderd worden. Vooral Donderdag 6 Aug. was het bezoek dat aan de markt gebracht werd ontzettend groot, Het aantal per sonen dat met de boot Vlissingen-Breskens werd over gezet, liep ver over de 2000. Het bezoek uit de pro vincie was ook drukker als anders. Engelsche padvin ders kwamen in Walcheren een kijkje nemen. In de duinen wemelt het van kampeerders. Apeldoomsche padvinders hebben Walcheren gekozen om daar hun vacantie door te brengen. De raadsvergaderingen staan ook stop. Ook de raads leden nemen hun vacantie „De bazuin" zal hiervan pro fijt kunnen trekken. Hu hoeft ze immers haar ellen lange raadsverslagen niet weer te geven. Wie zal het haar kwalijk nemen als ze daardoor wat korter wordt? jammer dat er aan alles een schaduwzij is. Zelfs aan de vacantie. Door het drukke verkeer gebeuren er nogal al eens, ongelukken. Zoo had er vorigen week een ongeluk plaats op de Koudekerksche weg, bij de begraafplaats „Vrede hof." Een auto van hotel „Bi ittania" slipte op een hoek en kwam tegen een boom terecht. De carrousserie van de auto was geheel vernield, De inzittenden waren Mevr. Me. echtgenoote van de bedrijfsleider vari de Kon. Stoom vaartmaatschappij Zeeland, en een vijftal kinderen. Mevr. M. bekwam hoofdwonden, eveneens een meisje maar minder ernstig. Beiden konden naar huis worden gebracht. Een padvinder bekwam vrij ernstige vleeschwonden. Hij werd in het St. Josephziekenhuis opgenomen Medi sche hulp was aanwezig. De auto werd door de politie in beslag genomen. Ook op de Middelburgsche kermis hadden enkele ongelukken plaats. Een 12-jarige jongen werd uit een zweefmolen geslingerd. Hij bekwam daarbij zoodanig lichamelijkletsel, dat hij den volgenden dag aan de gevolgen overleed. Het lijk werd gerechtelijk geschouwd. Door de justitie is nader onderzoek inge- stel i. Ook moet een ongeluk worden vermeld uit het Lunapark. De 17-jarige de kwam door eigen onvoor zichtigheid te vallen. Hij brak zijn linkerbeen. Op me disch advies moest hij per rijwielbrancard naar het gast huis worden overgebracht. Zondagmiddag bevonden zich aan de Koudekerksche duinen, velen aan het strand om van het mooie v^eer te profiteeren. Onder hen waren ook een 22 jarige VA Adamsche, winkelbediende uit Middelburg, met zijn ver loofde, die ter verfrissing een bad namen. Plotseling klonk hulpgeroep van de baders, hoewel zij niet ver van het strand waren. De winkelbediende was in een put ge raakt. Zijn verloofde sprong hem na enkele andere volgden. Een jonge dame uit Rotterdam, de 16 jarige Cor de Schrijver die ooggetuige was, begaf zich naar de ge vaarlijke plek en slaagde erin 3 personen te redden o.a. uc verloofde van A. Hij zelf kon niet meer tijdig gered wc '4*n hij verdween in de diepte.Zijn lijk w'erd 's avonds om 9 uur opgehaald en naar de woning van zijn moe der overgebracht. De verloofde was buiten ki nnis, maar door toepas sing van kunstmatige ademhaling werd zij bijgebracht en per auto naar Middelburg vervoerd. JJ De overleden jonge man was in dienst bij de Coöp, Verbrulksvereuniging „De Broederband". Het ongeluk had plaats op dezelfde plaats, waar In 1914 de heer Risseeuw verdronken is, Eer. woord van lof aan deze moedige Kotterdamsche zwemster Is zeker niet misplaatst. Den laatsten dag van de Middelburgschen kermis Is er op verschillende dorpen In Walcheren feest. Zoo ook te Zoutelande. Een ringrilderij werd gehouden, lede.e deelnemer heeft 22 maal de rlne gepasseerd. De uitslag Is als volgtt le prijs, barometer, G. Kop- pejan |bz, met II ringen 2e prijs, halster, G. de Vis ser, 10 ringen3e prijs, portemonnaie, van Sluis, 9 ringen; 4e prijs, sigarenkoker, Anth, Francke, 8 ringen j 5j prijs, klit sigaren, C. Klelneplcrj 8 ringen j 6e prijs, rooks el, D. Kleinepler, 8 ringen; 7e prijs, mondstuk, P, do Visser, 8 ringen; 8e prijs, rljwlellamp, G. Stu m, 7 ringen; 9e prijs, wekker, A. de Witte, 7 ringenj 10e p»*I|s, horloge, |s. Koppej in, Cz., 7 ringentie prijs, klok, P. van Sluijs, 6ringen; 12 prijs f 3,25, P. Kleine- pier, 5 ringen; 13e prijs, f 3, L, Vos, 5 ringen 15e orlji, f 2.50, And. Francke, 5 ringen; 16e prijs, f 2,25 Sturm, 4 ringen j 17e prijs, theeblad, Pleijte, 3 ringen15c prijs, sigaren, J. Francke, 1 ring. De gekregen prijzen, 1 flesch witte port, P. Kleine- pier; sigarenpijp C. Kleinepier: kist sigaren C. Kleine- pier potlepel met stokvisch P. Kleinepier. Om den wisselbeker werd 6 maal gereden. Hi) werd gewonnen door Koppejan met 4 ringen. De ringrijderij werd opgeluisterd door de muziekvereeniging, die een bronzen medaille ontving van de afdeeling Vreemdelin- verkeer. Het werd gehouden in de buurt van het „Vroon huis" Den geheelen dag heerschte er een gezellige druk te. Er was veel publiek aanwezig. f Over het bezoek van een 40 tal Afrikaanders aan Zeeland nemen we het volgende uit „de Zeeuw" over: Vorige week kwamen met de mailboot der (Maatschap pij Zeeland te Vlissingen aan 30 Zuid-Afrikaansche. land bouwers die werden opgewacht door mr. Obreen, sec retaris van de commissie voor den Hed. Zuid-Afrikaan- schen handel, .vertegenwoordiger van het commité van ontvangst. Direct werd per touringcar'naar. het stadhuis gereden, waarvan evenals van den St. Jacobstoren de vlaggen wapperden. Ha de voorstelling werden de gasten toegesproken door de burgemeester van Vlissingen, den heer C. A. van Woelderen, die allen hartelijk welkom heette in hun oude Moederland, in Hederland en in het bijzonder in Zeeland en Vlissingen. Hiet als vreemdelingen, maar als stamverwanten. Spr. herinnerde aan de jaren 1899 tot 1902 toen in Hederland en vooral ook te Vlissingen het lot der Zuid-Afrikaansche vluchtelingen zooveel moge lijk werd verzacht. Gelukkig beleven de gasten nu an dere betere tijden maar de oude vriendschap en sym pathie is onveranderd gebleven, wat de gasten bij hun rondreis zullen kunnen vaststellen. Dat Zeeland dat bij na geheel van den landbouw leeft, wordt bezocht, ver heugt spr. Dat de Zeeuwsche boer gewaardeerd wordt blijKt uit de aanwezigheid van den heer G. van Putte met zijn echtgenoote in hoerendracht, de heer van de Putte, die kort geleden nog enkele dagen waarnemend commissaris der koningin was. Spr denkt terug aan 6 April 1632 toen jan van Riebeek voet aan wal zette aan de Kaap, dus in Hederlands gouden eeuw. En evenals eene plant, als zij het krachtigst en gezondst is, hare loten afstaat, is het Afrikaansctie volk een der deelen van den Hederlandschen stam, zoo gezond en levenskrachtig en is men er in het Moederland zoo trotsch op. Spr. wijst er dan op, dat ook veel Zeeuwsche vrouwen naar Af rika trokken en waar de moeders grooten invloed heb ben op de taal, is het geen wonder, de Zeeuwen de Afrikaansche taal beter verstaan dan bijv. de Eriesche of Limburgsche dialecten, wat nog onlangs bleek toen Prof. Stellenbósch te Vlissingen sprak. Men krijgt dan ook in Zeeland den indruk dat de gasten eigen men- schen zijn. Spr. wijst dan op de autorit, -die nog door Walcheren zal worden gemaakt en zegt dat de gasten, die den Zuid-Afrikaanschen landbouw op een zeer hoog peil weten te brengen, niet veel zullen leeren, maar wel zullen weten te waardeeren, dat men ook hief niet heeft stil gezeten. Spr. stelt nu den voorzitter en secretaris der Zeeuwsche Landbouwmaatschappij, de heeren mr. P. Dieleman en Tj,* E. B. Kielstra aan de heeren voor, onder wiens leiding een tocht door Zuid-Beveland zal worden gemaakt. Tenslotte uitte spr. den wensch dat van de reis door Hederland aangename herinneringen mede naar huis zullen worden genomen en dat het be zoek krachtig moge bijdragen tot het versterken yan de oude banden tusschen loten van één stam. (Luide toe juichingen.) De heer j. P. Kleihans, leider der Afrikaanders, bracht vervolgens in het Afrikaansch namens allen hartelijk dank voor de woorden van welkom. Op 5 juni is men scheep gegaan en in Engeland, Schotland en Ierland, hèeft men alom bij de boeren gastvrijheid gevonden, maar men voelde, dat de tocht niet volmaakt zou zijn als men ook niet naar Holland ging. De Afrikaanders weten, dat Kaapstad, waar Riebeek voet aan wal zette dat Stellenbósch en zooveel andere plaatsen herinneren aan de banden, die Hederland en Zuid-Afrika binden En dit is zoo irf Transvaal met het standbeeld van Paul Kruger in Oranje Vrjjstaat met mannen als Maitinus Steijn en zoo vele anderen. Men weet ook dat Heder land nog steeds is een der voornaamste plekken in den rij der stalen. Het zijn de moeders, die zórgen, dat de W tmenschen niet worden overhi e scht dooi Je zwar ten. Het moge thans een klein volk zij i van bl inken in Zuid Afrika, de Hollandach en Engelsch sprekende bUn- ken zullen samen Zuid-Afrika eenmaal maken tot een groot volk, waarvan de Afrikaners den hoeksteen zullen vormen, Spr. weet dat hem menig handdruk zal wor den gegeven door menschen met warme harten (Applaus), Hadat o,a. door twee kleindochters van n heer v,d. Putte In haar Walchersclie kleederdracht ververichingen waren aangeboden, nam de heer Canham, verujgu.iw »or- diger der Rationale Unie, die den 'tocht door Hederland medemaakt, het woord, In het Engel ch, daar hl) tot «rijn spijt niet vol ^ende HederlanHirh kent, b acht ouk hij dank vooi tk ontvangst, dit ui) op /n tuit) prijs stelt, Hi) weta op de goede verstandhouding tus schen Hederland en Engeland, Spr. eindigde metde beste wenschen voor het welslagen van den tocht, Hierna werden de autocars weer bestegen en namen de gasten met een driewerf hoera afscheid, om een tocht te gaan maken over Westkapelie en Domburg naar Mid delburg en vandaar terug naar Vlissingen unaar in hotel ürittania werd gedineerd. Aan boord van de mailboot werd overnacht en ,s mor gens te 9 uur vertrok het gezelschap per trein naar Goes, Van hieruit werd een autotocht gemaakt. Een twintigtal landbouwers hadden hun auto's daartoe wel willend beschikbaar gesteld. Om 9.49 had het vertrek vanaf het station te Goes plaats. Er werd gereden over 's Gravenpolder, langs den Koornpolder eu Biezeling- sche Ham, naar het bedrijf van den heer P. Scheele-de Putter. Het gezelschap werd daar officieel ontvangen door de Zeeuwsche Landbouw-Maatschappij, waarna een aantal fokpaarden van den heer Scheele en uit de om geving op dit bedrijf samengebracht, in oogenschouw genomen werden. Om 12 uur werd afgereden naar Wemeldinge, om ver volgens over den zeedijk via Kattendijke, weer naar Goes terug te keeren. Ha het gpede diner in het hotel Britannia en een ver- kwikkenden slaap aan boord van de mailboot, zijn de gasten, wier aantal tot 40 was toegenomen, doordat en kele uit Parijs naar Vlissingen waren gekomen, Zater dagmorgen te 9.04 u. per trein naar Goes vertrokken. Met 14 door de eigenaren beschikbaar gestelde auto's werd direct den tocht door Zuid-Beveland aangevangen. Over 's Gravenpolder en langs den Koornpolder werd ge reden, om zoo te komen bij de Biezelingsche Ham, van waar de gasten een mooi uitzicht over de Westerschel- de kregen, verder ging het over den dijk tusschen den Willem Annapolder en de breede Watering naar de in laatstgenoemde polder liggende hofstede- van den heer P. Scheelede Putter onder Biezelinge. Buiten werd ge boden een 20 tal paarden van het Hederlandsch .Trek paard. Belgisch type, te bewonderen. Deze dieren waren ten deele van den heer Scheele, ten deele van andere landbouwers uit de omgeving. Algemeen roemden de gasten deze dieren, terwijl zij ook hun groote tevre denheid uitten over de wijze van voorbrengen van een drietal vierspannen merries. Dat dit bezoek, aan deze hofste.de op de gevoelige plaat werd vereeuwigd, spreekt haast vanzelf, en ook dat daarbij de aardige gastvrouwen in hun Zeeuwsch costuum ook een plaatsje kregen. Te vlug kwam aan dit bezoek een einde en moesten de auto's worden bestegen oin den tocht weer voort te zetten en over het dórp Biezelinge, door Kapelle, om met een mooien omweg weer Biezelinge te bereiken en vervolgens over Schore, langs het station Kruiningen, over lerseke, Wemeldinge en Kloetinge naar Goes te rij den. En steeds hoorde men uitingen van groote vol doening over hetgeen de gasten te zien werd gegeven. Dat daar ook zaken bij waren, die zijniet kenden, trok weer de verbazing der gastheeren. Zoo kende men geen klom pen, geen houten schoenen, zooals de Boeren ze noemden maar ook een der hier goed bekende landboutoprod uc ten, namelijk karweizaad was voor hen een nieuwigheid -f- Maandagavond' half zeven vergaderde de raad van Arnemuiden onder voorzitterschap van den heer L. Puijpe, daar de burgemeester door ziekte verhinderd was. Van de Vereen, van Hed. Gemeenten is een schrijven ingekomen, waarin ze haar bezwaren uiteenzet om ten opzichte van de verminderde bijdrage door de provincie inzake armlastige krankzinnigen haar invloed bij de Prov. Staten aan te wenden. Gemis van een provinciale afdeeling en de onzekerheid dat niet alle bij haar aan gesloten gemeenten hiermede instemmen, zijn haar hoofd motieven. Ingekomen was een verzoek van den heer P. jansse, om vergoeding voor het gebruik door de militairen van weiland bij hem in pacht, janse is sinds 1 Aug. 1923 niet meer betaald voor dien tijd ontving hij jaarlijks f 25. Uit de gehouden besprekingen blijkt, dat deze ver goeding berustte op een mondelinge afspraak tusschen den militairen commandant en den buigemeester en dat tot op 1 Aug. 1923 dit bedrag door de gemeente voor huur wegens gebruik van een schoollokaal, van de militairen werd ontvangen. Sinds 1923 wordt dit lokaal niet meer gebruikt en sinds Mei 1924 wordt ook de weide van jansse niet meer gebruikt. M. a. st. werd besloten de achterstallige huur aan jansse te betalen. Vervolgens stelt de voorzitter voor, het monument voor de verdronken visschers op 18 juli 1924 te aan vaarden en vanwege de gemeente hiervoor voortdurend het onderhoud op zich te nemen. De heer v. Eenennaam zegt, dat e1 zeker niemand bezwaar tegen zal maken, maar dat dit besluit toch feitelijk genomen had moeten zijn vóó dat het officieel was aanvaard (dit heeft 1 Aug. reeds plaats gehad). Devoorzitter geeft dit toe. Pu .3 trof wij ng van he raadsbesluit inzake verhui na iJeiwijzeiswoning te K'everskerke. Ue raad bad besloten tot verhuring per jaar met stilzwijgende verleng ng, r^houdens een opzeggingstermijn van. drie -maanden; Ged, Staten wenschen een bepaalden huur termijn: De raad komt aan dit bezwaar tegemoet, leu wij/ ng der vei o dening op het venten is noodlg omdat nflar gelang van den termijn, een bedrag van legesgeld o de voorlaatste raadsvergadering is vastge steld. nu de verordening spreekt van tot weder opzegging, word dobr B en W, vnorge Jeld deze woor den uit de verordening te schrappen. Alle doorloopende ve mt 1 vewallen "et 1 )ct. a.s. Dit wordt m. a i vu 'uen i Omtrent.de gemeente ekenlng 1924 deelt de heer Franse namens de commiSs o van onderzoek mede dat de rekening in orde bevonden la, De ontvangsten heb ben bedragen f 71167 39. De uitgaven f 5'669,65. Zoo dat meer is ontvangen f 11497.74. Door vervroegde uitkcoring door het rijk van de plaatselijke belasting en de opcenten op de vermogensbelasting is in dit dienstjaar te veel ontvangen plm. f 4400. Verder Is nog te betalen een bedraf van f 2350, zoodat het werkelijk goed slot bedraagt f 4747.74. Wanneer we hier nu af trekken het góed slot van het vorige dienstjaar, dat in de begrooting van 1924 is opgenomen dan rest er altijd nog een bedrag van f 1655.74. We bobben, aldus de

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1925 | | pagina 5