2e 23I ad. Wegeling's nieuwsblad van Vrl|dag 31 Juli 1925 No. 30 Reizen is onvoorwaardelijk een woo-d met veelzijdige begrippen. Subjecief beteekent op reis gaan (of zijn) bijv. voor den een, een zich begeven (of bevinden) in een reeks „martelingen", hoe eerder 't eind dadr is, hoe lie ver; voor den ander bestaat dezelfde omstandigheid uit een aaneenschakeling van genotvolle impulsieve indruk ken m.a.w. de eerste vindt reizen razend vervelend, de tweede erg prettig. Objectief brengt reizen bij den een de spraakorganen zelfs wel eens tot zoodanige rotatie, dat men gevoegelijk van „rammelen" kan spreken, ter wijl een ander zijn tijd schijnbaar benut met het over peinzen van individueele hoogere of lagere gevoelens enz. enzhet zijn slechts „grépen" uit de massa der mo gelijkheden. Uw „muzikale" briefschrijver |genoot vóór een paar dagen ook die eer, zich noodwendig op reis te bevinden. Daar er niets te hooren noch te zeggen viel door omstandigheden was hij met eenzaamheid bedeeld verbeuzelde hij zijn tijd, met het rooken van een Caraveliis en het lezen der buitenkant van een krant, die om een door hem gekocht en vervoerd pakje was gewikkeld. Het blad was waarschijnlijk naar denjin- h'oud niet een gedeelte van 't een of ander huwelijks aanzoeken orgaan, daar er ook een advertentie in voor kwam van een renteniershuisje, een aankondiging van een Credietbank en een lokvogeltje onder het motto „De doodende hitte". Het meest komieke was dan wel de volgende annonce DAME, 27 jaar, van zéér goede huize, door overdrukke werkzaamheden met veel in de gelegenheid om met heeren in aanraking te komen wenscht ernstige KEN NISMAKING. met RERSQON met een diep, groot ka rakter en vaste principen. Uiterlijkheden worden als bij zaak beschouwd. Zielegrootheid en een onberispelijk verleden worden als éérste eischen gesteld. Géén geheim houding zou als d.recte lafheid worden aangezien. Als het spreekwoord nu inderdaad nog waar is, dat ieder mensch de smid is van zijn eigen geluk, zou men zoo zeggen dat deze dame bepaaldelijk al haar ijzer reeds versmeed heeft en nu haar aamoeeld en hamer met laatste krachtsinspanning vermoedelijk er nog aan wagen wil. 't is alleen erg jammer dai ze er nog geen „goed-gelijkende" foto boven geplaatst heeft, dat zou wellicht practischer zijn. Als het echter op practisch en tactisch aankomt, staan wij Hollanders evenwel nog verre'bij onze stamverwante Engelsche broederenen zusteren ten achter. Laatst hoorden we van een Engelsch- man, wiens hoed bij een treinreis uit het raampje tui melde. Vliegensvlug grijpt Tommie de hoedendoos, die in het netje ligt en werpt deze tot groote verwondering zijner medereizigers, eveneens uit het raam. Op een desbetreffende vraag aangaande zijn zonderlinge han delswijze, antwoordde hij, dat de heed nu zeker wel te recht zou komen, daar in de doos zijn naam en adres geschreven stond en de vinder Waarschijnlijk wel tot de nuchtere ontdekking zou komen, dat hoed en doos bij elkaar hoorden. Een voorval, bij eventueele gebeurlijk heden navilgenswanrd. Leeringen wekken en voorbeel* den trekken! Zoe lazen we In „Beekl. Kerkklok" van 25 (uil l.l. de volgende in-droeve geschiedenis, met het opschrift; „Erger dan heidendom". Nog niet alle Chris* tenen laten we liever zeggen „nog niet alle men* echeh" zijn overtuigd van het verkeerde der zoo genaamde drinkgewoonten. Op de bruiloften en derge lijke moet huns inziens wel alcohol geschonken worden. Maar 't moet hun toch wel angstig worden, wanneer ze hooren, waartoe de gewoonten soms aanleid ng geven. In de nabijheid van Zutphen werd een bruiloft gehouden. Een der jonge menschen (lid der loigelingsvereeniging ter plaatse) wilde geen drank; maa<* wérd zoodanig ge plaagd, dat hij tenslotte meedronk en zich totaal be dronk, Zaterdag j.l. moest hl) opnieuw naar een bruiloft. Paar wilde hij doorzetten, hij wilde geen drank, Toen ont zag nien zich niet hem met geweld jenever In het keelgat te gieten en toen de bruiloftgasten naar huis gingen, in 't vroege morgenuur (Zondagmorgen) was onze jonge vriend weer dronken Thuis gekomen ging hl) naar bed, Lenige uren later Is hl) opgestaan, In een kolk achter 't huis gesprongen en jammerlijk verdronken. Hl) kon de schande niet dragen. Op deze bruiloft het huwelijk werd kerkelijk in gezegend werd aan een kind van acht jaar zooveel lekkers gegeven, dat de vader het kind naar huis moest* dragen. Wie zijn hier schuldig? Tot zoover dit blad. Inderdaad, wie zijn hier schuldig Laat ons echter niet te scherp zijn in onze ver- en vooroordeelen, want helaas, ook in ons schoone en goede Walcheren, schijnen deze drinkgewoonten ook nog niet geheel tot het hit verleden te belmoren. Toch is er gelukkig ten deze een kentering ten goede merkbaar en doen allert reeds lahg niet meer mee aan 't „drinken" bij 't slachten, bi) „Visites" óp „hööfd"da- gen, bij 't apeleri)Jerl we Hebberi zelfs wel eens ge hooid, dat dan kinderen oök mochten „proeven" sèhande lil— bl) bruilóften, )a zelfs bij begrafenissen I Gelukkig, herhalen we nogmaals 1 4" I Pi hoofd ichotel van eon grp«i percentage onzer Zreuw- sche in 't algemeen gesproken— gemeenteraadsver gaderingen wordt tegenwoordig gevormd door „onder wijsdebatten". Van „d,E tot Hontenisse", van Renesse tot St. Filipsland en verdere tusschengelegen oorden staat dit momenteel schijnbaar „in het teeken des tijds." Ook naar ons ressort is de wind overgeslagen en breekt men zich te Middelburg en Vlissingen het hoofd om een goede oplossing te vinden, wat betreft de z. g. reorganisatie vanjhet lager onderwijs", terwijl men|het o. a te Wissenkerke en Vrouwenpolder meer op „principieele banen" zoekt. Zoo kwam vorige week in de gemeente raadszitting van Wissenkerke de schoolkwestie te Geers- dijk opnieuw ter tafel. Men kent de voorgeschiedenis. De vereeniging voor geref. lager ond. aldaar, had vroe ger reeds een adres ingezonden ter verkrijging van een lokaliteit (of gebouw) tot stichting van een bijzondere school. De Raad had toen met meerderheid van stem men besloten de openbare school te Geersdijk op te heffen aan welk besluit Gedeputeerden onderwijl hun goedkeuring hebbeif onthouden, op grond van de lager onderwijswet. Thans .kwamen B. en W. met het voorstel om het „openbare" schoolgebouw aan bovengenoemde vereeniging af te staan en de kinderen voor wie open baar onderwijs verlangd wordt, onder te brengen in de daartoe aangeboden consistoriekamer der Geref. kerk. Deze regeling betreft* een „proeftijd" van één jaar. Uit de verklaringen van den voorzitter bleek, dat B. en W. alles hebben geprobeerd om de zaak onderling te schik ken het college heeft in dit verband overlegd met den Inspecteur van het L O., met den voorzitter van het schoolbestuur enz. en alzoo getracht om de de f 7000 onkosten voor den nieuwbouw eener school te ontgaan. In de volgende lange discussie merkte dhr, de Regt op, dat de voorgestelde oploss ng géén oplossing is, ter wijl dhr. v. Nieuwenhuijzen hieraan toevoegde dat het gelijk staat met opheffing; dit voorstel is geen gelijk stelling maar Achterstelling. Dhr. Schippers wilde niet meer dan de helft der school afstaan en wist geen uit weg te vinden met een 11 tal leerlingen, die momenteel de openbare school te Geersdijk niet schijnen te be zoeken. Spr. wilde derhalve een commissie vormen om juistheid der aangegeven getallen te controleeren, waarop dhr, de Boer er op wees, dat aan de cijfers nu niet meer te tornen viel. Voor den laatsten spr. maakte het z.i. geen verschil of de eene groep kinderen of de an dere naar de consistoriekamer gaat. Dhr. v. Nieuwen huijzen voerde hiertegen aan, dat er wel degelijk ver schil is, want de „openbare" kinderen worden nu uit hun school gegoo d, wat dhr. Abrahamse aanmerkte als een vernedering voor de desbet effende ouders. Dhr. Kramer kwam op voor de ouders te Geersdijk, die Ger. onderwijs voor hun kinderen venschen; het komt z.i. niet te pas dat de meerderheid thans weer voor de min derheid moet bukken. Dhr. de Regt ziet in de heele ge schiedenis niet anders dan een partijbelang, dat geen oog heeft voor de rechten van het kleinste deel. Dhr. v. Nieuwenhuijzen vatte het evenzoo al is hij ook geen tegenwerker van het bijzondere onderwijs en is er van overtuigd dat de tegenwoordige Raadsmeerder- heid alles kan doordrijven. Ook dhr. Schippers be treurde het gebleken gebrek aan lust tot redelijke sa menwerking. Nadat nog verschillende leden, verschil lende op- en aanmerkingen hadden aangevoerd sloot de voorzitter de discussies en stelde voor tot stemming over te gaan. Allereerst een voorstel van Nieuwenhuijzen om de helft der school af te staan, wat echter met 6 tegen 4 verworpen werd, waarna het voorstel van B. en W. met dezelfde stemverhouding aangenomen werd. t -f I Alle Raadsleden waren tegenwoordig. Nadat enkele kleinere zaken waren afgehandeld, kwam het voorstel van B. en W., de openbare school te Gapinge op to hef fen aan de orde. Eerst werden de mot even, die het Dag, Bestuur geleid hebben tot dezen stap, voorgelezen en daarna een adres van ouders van schoolgaande kin deren en ingezeienen om niet tot opheffing over te gaan, AU eerste tegenstander van het voorstel van B, en W, trad dhr, langebeeke In 'tkrijt. Spr. vindt den tijd nu niet rl|p voor een zoodanige gedachte, de openbare school ging wel achteruit, doch de belangstelling voor het be houd dezer Inrichting blijkt nog enorm grootte zijn. Hij protesteert sterk tegen dc geuite meening van den voor zitter, als zou hij dhr. Langebeeke door een uit- drukking aanleid ng gegeven hebben tot opheffing, inte gendeel, spr. zal alles in 't werk stellen om de school te behouden. Dhr. Kesteloo trachtte eveneens het be houd der school te bepleiten. In de toekomst zal z. i. de school vóóruit gaan, wat leerlingenaantal betreft, en door het op peil brengen van het leermiddelenmateriaal in 1924, zullen de onderwijsuitgaven in de komende jaren dalen. Voorts trachte spr. aan te toonen dat de ouders recht hebben op de openbare school, op g ond der bepalin- gen van de lager onderwijswet en wijst in dit verband op de besluiten van Qed, Staten inzake de Opheffing der openbare scholen té Klèverskêrke en Geersdijk Spr, acht de Vrijheid der ouders hoüger dan het kléine gemeentelijk finanfieet voordeeltje dat de opheffing zal brengen. Dhf. Dirtgefflartse heeft met belangstelling de redevoeringen van de h.h. Langebeeke en Kesteloo ge- volgd, doch tot grondige weerlegging van de motieven van B én W. ia men niet genaderd. Z.i. kan men deze kwestie niet vergelijken met die van bovengenoemde plaatsen. Dhr. Dobbelaar is dit met den vorigen spr. eens en vindt dat iemand, die tégen dit voorstel stemt, in strijd handelt met den door hem als Raadslid afge- legden eed, wat betreft de behartiging der gemeente belangen, daar de opheffing wel een finantieel voordeel zal brengen. De voorzitter tikte dhr. Dobbelaar echter hierhij even op den vinger, door op te merken, dat men door tégen het voorstel te stemmep, als Raadsiid de meening kan hebben, dat men eveneens in het belang der gemeente handelt. Dhr. Kesteloo repliceert en vraagt dhr. Dingemanse zich nader te verklarenSpr. blijft bij zijn meening en kan deze houding gerust voor zijn ge weten verantwoorden. De voorzitter sluit hierop de dis cussies en brengt het voorstel in stemming. Dit wordt aangenomen met 4 tegen 3 (de h.h. Langebeeke, Kes teloo en de Vlieger) Besloten wordt voorts de opheffing te doen ingaan op 1 April '26. Na de gebruikelijke rondvraag wordt de vergadering met dankzegging ge sloten. 4- I De gemeenteraad te Middelburg hield vorige week eveneens een openbare vergadering, waarbij alle leden tegenwoordig waren. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van het bestuur van het M'burgs Muziek korps, dat haar ijverige en sympathieke, alom bekende en gewaardeerde directeur dhr. Jan Morks ontslag had aangevraagd per 1 October a.s. wegens achteruit gang van zijn oogen. Het bestuur zou dhf. Morks gaarne een pensioen toekennen, doch is niet bij machte dit te bekostigen. Het bestuur richt zich derhalve tot den Raad om jaarlijks f 1000 bij te dragen. Besloten werd dit verzoek in handen te stellen van B. en W. om prae- advies. Van harte hopen we dat deze poging met gun stige toezegging bekroond moge worden. Daar de stem men over het voorstel van dhr. Paul overeenkomstig de wensch der oudercommissie te handelen in de vrije zitting staakten, kwam dit opnieuw ter tafel. Dhr. Bosman wil de discussies over dit onderwerp reor ganisatie van het lager onderwijs heropenen. De voorzitter komt hier echter met klem tegen op, daar dit nog nooit gebeurd is, wat dan ook met 11 tegen 6 stemmen besloten wordt, dit niet te doen. Wel mogen zg. verklaringen wordon afgelegd. Wethouder Onderdijk „verklaart" dat, uit een onderhoud met dhr. Ossendorp gebleken is dat diens adviezen niets tegenstrijdigs be vatten. Dhr. Bosman „verklaart" dat hij de vorige maal niet goed op de hoogte was. weshalve hij nu anders, derhalve voor het voorstel-Paui zal stemmen. Al weet spr. dat B. en W. en den Inspecteur van het lager ond. volkomen op de hoogte zijn, nu hij achter de coulisen een kijkje heeft genomen, begrijpt hij thans niet dat een deskundige een operatie gaat beginnen met zulke slechte instrumenten. De voorzitter antwoordt hierop dat de pr ef eerlijk en goed zal plaats hebben. Hierna werd het voorstel van dhr. Paul aangenomen. Bij de rondvraag wijst dhr. Portheine op het bedelen bij vreemdelingen, vooral op Donderdag. Het zich voor geld laten kieken noemt spr. een verkapte .bedelarij. De voorzitter zegt dat hij pet soonlijk vorige week een boerin het aangenomen geld heeft doen teruggevener zal door de politie met kracht tegen worden opgekomen. Een goedkoope gelegenheid om te leeren zwemmen is bij B. en W. nog in studie. Hierna sluiting. KORTE KLANKEN. Vlissingen. Was de gemeenteraadszitting te Middel burg kort, die to Vlissingen Zaterdagmiddag j. 1., waarbij do h.h. M. Laornoos, Lindoijor, van Oorschot §n me). Gasllle, allen met kennisgeving afwezig waren duurde van half vijf tot kwart voor vijven, riet eenlge punt der agenda was de benoeming van een tijdelijk wethouder in de plaats van dhr. M* Laernoes, die door ernstige ongesteldheid nog geruimen tijd verhinderd zal zijn, zijn functie waar te nemen. Dhr Harts verkreeg 8 stemmen. Op een desbetreffende vraag van den voorzitter antwoordde dhr. Harts c)at hij, ter wille van het alge meen belang de benoeming zal aannemen, ofschoon hij in het huidige college van B. en W. meermalen getoond heeft niet het volle vertrouwen te stellen. Spr. neemt echter geenerlei verantwoordelijkheid op zich, wat be treft de begrooting 1926. Spr. stelt voorts twee voor waarden nl. dat hl) zal mogen rekenen op de stem van de andere democraten In den Raad en dat de benoeming voor zeer beperkten termi)n zal zi]n. Hierna sluiting. Aagtekerke. In de vorige week Donderdagavond ge houden Raadszitting waren alle leden tegenwoordig. De langste tijd werd besteed aan het voorstel van en W. om het voetpad van het kloosterpad naar den koekoeka- weg op den ligger te brengen, waartoe tenslotte mot algemeene stemmen besloten werd. Tegen de drank. De minister van arbeid, handelen nijverheid heeft aan de Commisarissen der Koningin in de piovincies geschreven De inspecteur voor de drankbestrijding schrijft mij o.a, het volgende. „Uit de pers blijkt mi), dat dit jaar een groot aantal dienstplichtigen voor herhalingsoefeningen onder de wa penen zal worden geroepen. Ongetwijfeld zullen door verschillende gemeentebesturen intijds maatregelen wor den getroffen, tetieittde Het drankmisbruik door die dienst- pliéhtigen zooveel mógelijk té voorkomen. Hef komt ml] zeer gewertseht Vëor, dat ter bêreikifig vaft het beoogde doel, döor de bètrokkêh gemeentebesturen, zoo eenig- zif'ri mogelijk, dVt.rllg Wórdt gepleegd rflêt dé plaatse lljkS Organisaties déf Vergunninghouders, ómdat, Indien die organisaties haar medewerking daarbij vérleeneti, de te treffen maatregelen, als tapverhod e.d. eerder doel zulk n treffen." Na het opwekken der publieke belangstelling, door middel van verschillende Ingezonden stukken in de Mid- delb. Cour", inzake de gerezen schoolkwestie te Ga- pinge, was het niet te verwonderen dat velen waren op gekomen om de openbare debatten in de vorige week gehouden Raadsvergadering te Vrouwenpolder tc volgen.

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1925 | | pagina 5