Z UID-B EVELAND Ze BLAD f, Een abonnement op dit blad kost slechts 40 oent per 3 maanden Franco per post 55 cent WEGCLING's NIEUWSBLAD VAN 24 JULI 1925 In Zuid-Beveland zijn de volgende agenten aangesteld G. Krijger, Plein 51, Borsele J. Kloet, Papeweg, Wolfaartsdijk C. den Hollander, B 33 Baarland C. Meljaard, B 47 Tel. no. 3, Oudelande Angers ein de afschuwelijke misdad ger, die zijn vrouw, zijn gezin en zijn personeel, bij elkaar 8 personen dooJde is te Limburg a. d. Lahn ter dood veroordeeld. Met de hand voor de terneergeslagen oogen hoorde hi) zijn vonnis aan. Toen de rechter hem vroeg of hij nog iets tot zijn verdediging wenschte in te brengen, ant woordde hij, dat hij met anders dan den dood verdiend had en dat alleen zijn bloed de misdaad misschien eenigszins zou kunnen verzachten. Voorts verzocht hij om het vonnis zoo spoedig mogelijk te volvoeren. Volgens George Bernhard in de „H. P." was de moord een raad sel, daar de dader doorging voor een zachtmoedig, vrien delijk en weldadig man. Het merkwaardige van het proces was niet de aanklacht, noch het vonnis, maar het rapport van professor jahrmaker een beroemd zenuwarts uit Marburg dat over dit bijzondere geval heen, licht wierp op de ingewikkelde processen in de menschelijke ziel. Volgens dezen deskundige moet de oorzaak van de daad worden gezocht in de zieke, steeds met zichzelf bezige, altijd klagende vrouw. Angerstein kwam haar schijnbaar immer met eindelooze goedheid tegemoet, totdat de opgehoopte spanning, die zich bij normale echtgenooten van tijd tot tijd in huiselijke twisten ont laadt, tot de verschrikkelijke misdaad leidde. Moraal de schrijver voegt er aan toe „dat het ernstig gemeend is, hoe merkwaardig het ook klinkt"de góede huwe lijken zijn de gevaarlijksteTot zoover de heer Bernhard. ten man uit de practijk van het leven placht immer te zeggenHet is met die „huiselijke twisten" als met een zomersche onweersbui. Als de natuur, na wekenlange droogte en zonneschijn, tot aan het uiterste gespannen staat, werkt een onweersbui hoe onaangenaam al dit bliksem- en donderslagen voor de meeste menschen ook zijn weldadig, opwekkend, verfrisschend. De natuu herademt en als met nieuwe krachten begiftigd, zet zij weder haar gewone werk voort. Het lijdt inderdaad geen twijfel of elk woord, elke uitdrukking, elke blik, elke lach, elke traan enz. maakt een blijvenden indruk op he gemoed van het individubij den een sterker, bij der ander zwakker. Nu is het zoo duidelijk als de d tg, da (laten we bijv. den „onaangenamen" kant eens bezien) een reeks onaangename kleine indrukjes, ten slotte sa mensmelten tot één groote, die zoo krachtig kan worden dat het zelfs mogelijk is den lankmot-d gste razend t maken. Een normaal mensch „verwerkt", zooals me dat in gewoon FfoJlandsch uitdrukt, van tijd tot tijd dn onaangenaamheden bij den een kenmerken deze peri oden zich door driftbuien die in den regel het «poe digst overdrijven bij den ander door nuilpartijtjes terwijl weer anderen „het hoofd in den wind werpen' etc. Wie verzuimt die onverkwikkelijkheden te verwerken, stapelt ze op want van „verdwijnen" is geen sprakt totdat vroeg of laat de catastrophe noodwendig volgt Ja, die menschelijke ziel met haar ingewikkelde processei is een duister iets, voor ons schepselen een groote on begrepenheid. Iets wonderlijks is eveneens de uitvind nj. dier twee Oostenrijksche gelukzoekers, aan wien het gelukt is, toevalligerwijze wat gebeurt er nu buiten toeval onbreekbaar glas uit te vinden. Van dit pre paraat wordt beweerd dat het rekbaar is als elastiek en doorzicht g als kiistal. Nu worden we tegenwoordig nogal eens veriast door nieuwe ontdekkingen. Volg nsdeliat- sie berichten wordt momenteel de heele medische weielo beziggehouden, door de mededtcling, dat door twee En zeis*nenx de ten is dokter, terwijl de ander.hoeden .tbrikant van beroep is de verwekker van "de alom gevreesde en gevaarlijke kankerziekte is ontdekt. Volgens tezc Engelschc geleerden wordt de kanker veroorzaakt door een bepaald organisme, dat echter gesteund moet worden door een scneikundige stof, die in het lichaan aanwezig dient te zijn, daar anders dit organisme niet levensvatbaar is. Zooals dit gebruikelijk is, is men be- gonnen om op kleme dieren, proeven te nemen en toen bleek, dat de bovengenoemde scheikundige stof voor elk dier verschillend is, de toe te dienen tegengiften zullen derhalve waarschijnlijk ook moeten verschillen. In di toekomst zal men dus niet kunnen spreken van dit oi dat aangewezen kankermiddel, evenmin als dit voor bijv tuberculose geldt; wat den een geneest, werkt bij den ander absoluut niet We staan eenter nog maar aan hei begin van deze ontdekking; niemand denke, dat nu hei einde van deze verschrikkelijkste aller ziekten gekomen is. Men is nu evenwel beslist op den goeden weg en hiermee vervallen alle vröegere hypothesen en grond stellingen. Dat deze ontdekking vooral in Engeland eene wort sensatie heeft verwekt is volkomen begrijpelijk Hpir oqn U-onlr*»»- ->1 rit-.- •-* ,r\0 4 steeg met meer dan 100 pet., tegenover 't jaar 1923; toen waren er nl. 24000 gevallen, terwijl 't vorige jaar dit meer dan 50000 bedroeg. Van harte hopen we dat de onderzoek ngen snellen voortgang mogen hebben, tot heil van de lijdende menschheid. Volgens het „Vad." heeft de kans bestaan, dat bij de spoorwegen de vroegere bekende kilometerboekjes weer zouden worden ingevoerd. Dit blad knoopte er zelfs een heele beschouwing aan vast, noemde het een terugkeer tot den goeden ouden tijd, enz. Vele reizenden hadden zich er reeds op ver kneukeld weer eens wat goedkooper op stap te kunnen gaan, totdat de directie der Staatsspoorwegen opeens de soep vergalde, door de mededeel ng, dat zij er niet over denkt om terug te keeren tot het uitreiken van zoodanige vervoerbewijzen. Of ons spoorwezen dan niets doet ten gerieve van de portemonnaie der Zeeuwen Welzeker, niemand betwijfele ditl Zoo zijn er deze week wederom twee z.g. goedkoope treinen vanuit Vlissingen naar Den H;>ag gereden 22 en 23 juli. De animo voor een plaatsbewijs was zoo geweldig, dat te Middel burg op den dag van den kaartenverkoop, 's morgens half vier reeds verscheidene menschen voor het station gebouw wachtten, welke schare spoedig zoodanig was aangegroeid, dat om politiehulp getelefoneerd moest worden. Men ziet hieruit, dat de bekende reislust ons nog danig in 't bloed zit, als we voor zoo'n pleziertje maar niet te veel bloeden moeten Over reizen en reis- ijelegenheden gesproken, maken we tevens onze lezers er opmerkzaam op, dat de laatste vaste autobusdienst tusschen Middelburg en Vlissingen 11. Zondag is stop gezet de ondernemer heeft nl. van verdere exploitatie afgezien. De tram heeft, zooals te verwachten was, de concurrentie gewonnen, al valt niet te ontkennen dat ook zij wel een veer heeft moeten laten. Hoe men ook over de busdiensten moge oordeelen, vast staat, dat door al die particuliere ondernemingen we telden er indertijd zeventien het vervoertarief op „de electrische" met reuzenschreden naar beneden is gegaan, wat niet anders dan het reizend publiek ten goede is gekomen. Laat ons hopen, dat het nu niet weder in stijgende lijn zal gaan, zoo kan ieder op zijn tijd er van profiteeren. Van profiteeren gesproken, onze schatkist staat er te genwoordig ook niet slecht voor. Zoo is er over de eerste helft van 1925 bijna 19 miljoen gulden meer in gekomen dan over hetzelfde tijdvak van 1924. Die hooge- re inkomsten werken altijd^aanstekelijk, want nauwelijks was deze goede stand van onze nationale geldkist be* kend of de inwoners van Middelburg, Vlissingen en om liggende gemeenten, sloeg de schrik om het hart, toen ze moesten hooren, dat de melkverkoopers hun prijzen, met 2 cent per liter hadden verhóógd. Nu is men zoo'n schrikkerigheid in den regel nogal tamelijk vlug te boven, De Amerikaansche dame, die zich Dinsdagmiddag aan het strand te Vlissingen te ver in zee had gewaagd en door een artist van het specialiteitengezelschap. „Faveur" •>ehouden aan land werd gebracht, zal wel anders ge schrokken zijn. Hetzelfde kunnen we ons foorstellen van een dame, die vorige week per fiets van Domburg naar Middelburg reed en ter hoogte van de „Oude Tol te Oostkapelle door een Middelburgsche auto werd aan gereden, waarbij zij zich flink aan de knie bezeerde en laar rijwiel tamelijk gehavend werd. Ja de rustige rust van onze Walchersche dreven is tegenwoordig zoo goed ils verdwenen, niet alleen voor de voetgangers, doch )ok voor de toeristen zelf, vooral als de wegen daarbij ïog slecht en gevaarlijk zijn, zooals aan de Oostwate- ing bijv. waar, tengevolge van het daar neergeworpen minslag een motoirijder met duozitter van den hoogen lijk, met moto" en al in de sloot sukkelden, een der leeren bezeerde zich daarbij ernstig aan het hoofd. Val- en is nu een na tl erg geva irlijk. Zoo bekwam een jonge ian te Veere, die bij het ringrijden, van het paard werd geworpen een ernstig.* armbreuk, zoodat hij in het Gast- ïuis te Middelburg inoest worden opgenomen. 4* I Vorige week hield de gemeenteraad van Arnemuiden ene openbare zitting, waarbij alle leden tegenwoordig varen, onder voorzitterschap van den burgemeester. Onder de ingekomen stukken was o. a. een schrijven /an den Minister van Financiën, waarin afwijzend werd •eschikt op het indertijd gedane verzoek van den ge- neenteraad om aan het pontveer te Veere geen veer- eld te heffen. Besloten werd hiermede geen genoegen e nemen, doch, wanneer de Raad van Veere waar over straks meer besluit m op audiëntie te gaan, de zaak kracht bij te zetten door van hier den burge meester af te vaardigen, teneinde de belangen van Ar- ïemuiden aldaar te kunnen bepleiten. Voorts was een adres ingekomen van dhr. H. Boone, waarin deze B. en W. de vraag stelde, hoe het komt, lat het schoonhouden van de openbare school niet aan iém gegund is, daar hi) f 10— lager had ingeschreven lan dhr. de Ridder. De voo"zitter merkte op dat hi| steeds klachten kreeg van het hoofd dei school, tijdens iet schoonhouden door adressant. Wethouder Puijpe be vestigde dit eveneens; spr. heeft dhr. Boone hier wel eens over onderhouden, het heeft echter niet mogen ba- en, weshalve 13. en W. besloten hem niet meer te bc« loemen. De Raad ging hiermee accoord. B. en W stelden voor de schoolwoning te Klevers- 'terke wederom voor een jaar te verhuren ad. f175, doch op voorstel van dhr. Janse werd dit gebracht op f 200. Je gemeenterekening over 1924 sluit schijnbaar met een goed slot van ruim f 11000. Hiervan moet echter f4000 ifgetrokken worden volgens de nieuwe Rijksregeling, verder nog bijna f3000 voor reparaties aan straatwerk en openbare gebouwen, zoodat er in werkelijkheid maar een sommetje op overschiet van bijna f5000, wat op joo'n geringe bevolking toch zeker nogal welletjes is te noemen. Voorts kwam de nieuwe verordening op de heffing van lèges ter secretarie ter sprake. Dhr. Crucq had nogal wat bezwaren. Zoo vindt spr. het onbillijk dat men f 1 ,"\oV V«<a+'.for '•i or* bouwen van een afgebroken huis men maar f 0,25 ver schuldigd is. Op spr. voorstel wordt dit laatste ook op fl.gebracht. Verder vindt spr.het nietgoed.dat een venter die meteen mand leurt,f 0,25 moet betalen, terwijl iemand meteen wagen,waarop wellicht voor honderden guldens ligt, ook maar een kwartje moet geven. De h.h. van Eenennaam, Fransse en Schuit vinden dat men de grenzen niet te nauw moet trekken en vereenigen zich met de voorstellen van B. en W. Voorts zag dhr.Crucq ook gaarne, dat er bij de vischverdeeling op het Stati onsplein ook geld geheven werd voor het in beslag ne men der ruimte, evenals dit gebeurt, op de kaai. Spr. is er zelfs voor, dat daar ter plaatse een vuilnisbak ge timmerd zal worden, daar de gemeentewerkman er soms bijna een heelen dag bezig is om den rommel op te ruimen. Dhr. Franse is hier sterk tegen evenals dhr. Schuit. De laatste meent dat het toch belachelijk zou zijn om de menschen aldus te belasten, terwijl men het over vrij pontvervoer te Veere, roerend eens is met el kaar. Dhr. v. Eenennaam is er ook tegen en vraagt beter toezicht op het gewicht, daar veel bedrog voorkomt. Bij de rondvraag vroeg dhr. Fransse of het niet mo gelijk zou zijn, nu hij bij de gemeenterekening over 1924, zulk een goed slot heeft mogen beluisteren, om de be lastingdruk te verminderen, en het verm. cijfer te bren gen op l,8°/o, daar het thans geldende cijfer van 2°U hoog is. Verschillende andere leden juichten dit idee toe, zoodat met alg. stemmen tot dit voorstel kon wor den besloten. We gelooven dat de bewoners van Arne muiden hier ook practisch meer belang bij hebben, dan dat het resteerende netjes in het spaarpotje zou gaan. -F I De gemeenteraad van St. Laurens hield eveneens eene openbare zitting, waarbij dhr. Boone met kennisgeving afwezig was. Het grootste gedeelte van de onderlinge besprekingen was wel gewijd aan he. verzoek van dhr. )ac. Louwerse te Gapinge, om het z. g. Gapingsche voetpad, waar z. i* slechts weinig gebruik van wordt gemaakt, van den ligger af te voeren. De h, h. van Langevelde en Francke willen het voetpad behouden, terwijl de voorzitter het voortbestaan van het paadje, vooraljvoor menschen die niet fietsen kunnen, eveneens wenschelijk acht. Dhr. Simonse, die ook mede onderhoudsplichtige van het wegje is, acht het motief van B. en W. ongelukkig ge boren. Bij regen en in den donker is het padje onbe gaanbaar. De lasten, die onderhoudsplichtigen worden opgelegd wegen niet op tegen de voordeelen. Spr wil het evenwel slechts bezien uit een oog-punt van alge meen belang en stelt zichzelf daarbij op den achtergrond, iets wat o.i. nogal vanzelf sprekend is. Wethouder van 't Hoff verdedigt nader de gedachten van B. en W .Dit college wil niet mede werken om de scheiding tusschen de ingezetenen en die bij Gapinge wonen, nog grooter te maken. Integendeel, als het onderhoud van het pad te wenschen overlaat wat natuuriijk een minder ge bruik tengevolge heeft is spr. er voor, dat het lang zamerhand verbeterd wordt. De voor7itter deelt nog mede dat hij en zijn collega van Vrouwenpolder dhr. Louwerse meermalen hebben aangespoord tot beter onderhoud. Ook dhr. Francke meent dat adressant er zich ten de zen veel te gemakkelijk afmaakt. Het voorstel van B. en W. werd hierop aangenomendhr. Simonse hield zich buiten stemming. De rekening over 1924 sluit met een spaarpotje van ruim f2000. De bestaande dorps straat zal voortaan officieel uit zuivere sympathie van Cittersstraat genoemd worden. Hierna sluiting. -f 1 KORTE KLANKEN. Raad te Veere. Alle leden aanwezig. Aan de ge meente Middelburg moet nog ruim f 1800 betaald wor den voor genoten onderwijs op de R. H. B' S. De leden van de commissie tot wering van schoolverzuim werden allen herbenoemd, op het verzoek aan den Min. van Fi nanciën om het pontveer weer geheel vrij te hebben, was afwijzend beschikt. ZEx. meent dit niet te kunnen doen in verband met andere Kijksveren, voorts dat de prijs billijk is te noemen en dat deze bij abbonnement nog voordeeliger is B. en W. wenschen evenwel tegen deze opvatting te protesteeren. Ze willen zich nu tot den Minister wenden om de zaak mondeling te beplei ten. De Z. L. M. zal hen hierbij krachtig steunen en heeft besloten om den secretaris van de afdeeling,, Wal cheren" mede af te vaardigen. De voorzitter verklaart zich bereid tot deze taak. Met ingang van 1926 zal aan de openbare lagere school een leerkracht te veel zijn. Na geheime zitting wordt besloten aan den onder wijzer v. Holthuizen tegen dien tijd eervol ontslag aan te zeggen. De rondvraag leverde niets belangrijks op. Hierna sluiting. Raad te Rltthem, Maandagmiddag j.l. openbare ver gadering. Dhr. de Pagtcr was met kennisgeving afwe« zlg. Op de gemeenterekening over 1924 wordt hier een bedragje overgehouden van bijna f2500. Door het be stuur van „Wederzijds Belang" was een verzoek inge zonden om een overschot van f1490 tot verkrijging van los land in pacht voor landarbeiders, wordt aan gehou den tot een volgende vergadering. Bij de rondvraag wijst dhr. Boogaard op de langzaamheid waarmede de gras kanten van wegen en voetpaden worden afgemaaid en spreekt dhr. Wisse over het overtallige houtgewas langs den Lagen weg en den Houtweg. Hierna sluiting. Woensdag jl. geraakte onder Koudekerke, een paard en wagen, waarop gezeten waren L. M. en S. uit Vlis singen, in de sloot, doordat het paard schrok van de tram. Genoemde L. M. die op het laatste moment van de wagen wilde springen, geraakte daarbij tusschen tram en wagen gekneld en werd zoodanig verwond dat hij, na in Koudekerke voorloopig te zijn verbonden, naar het Ziekenhuis te Vlissingen moest worden vervoerd. De Vip,.. 1 no- c-v W tl f f©Hlf.

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1925 | | pagina 5