2e BLAD „BELLEVUE" GROOTE ABEELE i Iv BURGERLIJKE STAND BERICHT. J. L. A. VAN DE VEN de abonnementskwitanties. Red. i Wat beleven we tegenwoordig toch een eigenaardigen tijd I Dag in dag uit stroomen onze brievenbussen over van de vloedgolf van verkiezingslectuur, waarin 'tis eigenaardig elke partijgroep zich aandient of aan prijst als de „redder des vaderlands", natuurlijk met de vooropgezette bedoeling om met de a.s. groote verkie zingen een „zieltje" meer te hebben. Het meest eigen aardige hierbij dat schijnt zoo te hooren is wel de wijze, waarop men elkander „politiek" gelukkig maar in al die bladen en blaadjes te lijf gaat. Van een erkenning van de goede hoedanigheden des tegen standers is geen sprake 1 Zou het niet verhevener staan in de politiek zijn we evenals in zooveel anders, maar erg dom als onder broeders van hetzelfde volk de geest der eensgezindheid er eens wat meer in door waaide? Afbreken gaat altijd gemakkelijk genoeg, op bouwen daarentegen valt wel een beetje moeilijker, doch past, dunkt ons, meer in de lijn der menschelijke roe ping. Vooral onze arme, of liever gezegd, r ij k e gulden komt in al die geschriften nogal eens op de proppen. We waren het bijna al vergeten, dat ons land ook eenmaal moet gestaan hebben voor een theoretische inflatie, die in Italië zoo de berichten juist zijn practisch aan den gang is. De lire de Italiaansche munteenheid gaat daar met reuzenschreden terug zelfs Mussolini, de Italiaansche bezuinigingsman, kon dit niet tegenhouden zoodat er vorige week op de geld beurzen zelfs een oogenblik een paniek ontstond. En het eigenaardigste hiervan is, dat, volgens de minister van de schatkist, de grootste schuld bij de menschen zelf ligt, omdat ze geen vertrouwen meer bezitten in de binnenlandsche papieren, en daarom liever hun geld op buitenlandsche instellingen vastzetten. Dat zijn harde woorden waarheden is wat anders die voor de warmbloedige zuiderbroeders niet gemakkelijk zullen zijn te verduwen. Heeft de kanselier het evenwel bij het rechte eind, dan kan het niet anders, of ook voor Italië zal op deze wijze de ineenstorting moéten volgen, want een huis, dat tegen zichzelve verdeeld is, kan niet bestaan. Een goede samenwerking is voor het slagen van elke onderneming ook in de staathuishoudkunde dan ook een noodzakelijk vereischte. Dat heeft de commandant der IVe divisie, in verband met de a.s. herhalingsoefeningen, ook nog eens duidelijk uiteenge zet. Volgens „de Avondpost' heeft Z.Ed„ in verband met de in 1924 gebeurde onregelmatigheden bij de op komst en het verblijf onder de wapenen van de herha lingslichtingen, er op gewezen, dat het noodzakelijk is te achten, dat er een goede samenwerking bestaat tus- schen de troepencommandanten en de politietroepen en dat eerstgenoemden verantwoordelijk zijn voor de hand having van orde en tucht. De politietroepen behooren eerst dan te worden gebruikt, wanneer de normale mid delen tot handhaving van het gezag niet meer baten en een krachtig ingrijpen noodig wordt geacht. Alsdan zal echter een zacht en aarzelend optreden dikwijls ernstiger gevolgen hebben dan een kort en krachtig op treden. Voorts neeft genoemde commandant de aandacht gevestigd op de te nemen maatregelen ten opzichte van de voeding, de huisvesting en ae kleeding, opdat ge gronde klachten achterwege blijven. Gaat alles dus, zooals het hier welgemeend wordt voorgesteld, dan zullen „onze jongens" het in 1925 wel oed hebben. Het papier is echter geduldig. Men kan aarop zelfs het schoonst klinkend bezuinigingsplan ontwerpen of wel de heftigste revolutie voorbereiden, ten slotte ligt de beslissing toch bij het volk zelf. Wie meent daarmede geen rekening behoeven te houderi, vergist zich deerlijk. Een snoepreisje naar Italië het Mussolinisch paradijs is daarvoor niet eens noodig, ook in ons goede landje zijn hiervan voldoende symptonen te ontdekken. Daar heeft men bijv. de Rijswijksche kwestie. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben besloten op papier n.l. om de gemeente Rijswijk bij Den Haag onder te brengen. De bevolking is het echter in het geheel niet eens met deze plannen van Gedepu teerden. Er is daar nu een z.g anti-annexatiecomité opgericht, dat besloten heeft om in de Augustusmaand een extra dag te organieeeren waarop optochten zullen worden gehouden, spiekers zich zullen doen hooren enz. om aldus met kracht te protesteeren tegen de voorge- •telde plannen, Zelfs is er voor deze plechtigheid een gedicht ontworpen, waarmede elke inwoner het hart grondig schijnt eens te wezen en wat dan ook op dien oewusten reclamedag door allen uit volle borst zal worden meegezongen 4- I 'Bezoekt dp tor wandeling den Speet- «n Theetuil Oude Vllsefngeohe weg. Heerlijk zitje. Prime Consumptie. Vermakelijkheden voor groot en Ideln. Aanbevelend, mogen vervullen. Vooraf werden eerst de gewone zaken behandeld. Zoo was o.a. van dhr. Brouwer een schrij ven ingekomen, dat hij wegens vertrek uit de gemeente, ontslag neemt als raadslid. De voorzitter dankt dhr. Brouwer voor al de bewezen diensten en prijst hem als een uitstekend raadslid. Van dhr. Marijs was bericht ontvangen, dat hij zijn benoeming tot gemeente-ont vanger aanneemt, in welke functie hij, na de vaststel ling der waarborgsom, door den burgemeester wordt geïnstalleerd. Hierna kwam de voorzitter aan het woord om zijn afscheidsrede te houden. In eenvoudige en ge moedelijke, doch hoogst degelijke bewoordingen zeide Z.Ed. dat het heden voor hem een moeilijke dag was, nu hij op het punt stond om heen te gaan, want èn Souburg en zijn bewoners hebben spr, altijd na aan het hart; gelegen, Behalve veel lief, heeft spr. hier ook veel leed' ondervondenhet was niet altijd even gemakkelijk om in den Raad, waar zooveel verschillende godsdien stige en politieke richtingen gecombineerd zijn, het ieder naar den zin te maken. Bij al het gestorm en geonweer kwam de zon toch immer gelukkig weer spoedig door de wolken. Met velen heeft spr. hier mogen samenwer ken, de nestor in dezen is echter dhr. de Pagter, die reeds Raadslid was, toen spr. als burgemeester werd geïnstalleerd. Spr, heeft hem voor veel goeds te danken. Voor buitenstaanders leek het soms of de samenwer king in het Dag. Bestuur niet altijd even harmonisch was, doch dit was slechts schijn. Ook dankte spr. den nog pas kortelings aangestelden secretaris, dhr. Gabrielse, die uitstekend voor zijn taak berekend blijkt te zijn. Voorts wijdde spr. nog gaarne woorden van lof aan het onderwijzend personeel van alle scholen, die iederen dag met liefde en verstand arbeiden aan de opvoeding van een gedeelte der Souburgsche jeugd. Ook de gemeente politie wil spr. niet vergeten. Dag en nacht staan zij klaar om te waken voor de veiligheid van de gemeente. Geen achturigen arbeidsdag kennend, deden zij dit altijd op voorbeeldige wijze, met grooten dienstijver en vol harding. Ook den rijksveldwachter jansen komt een deel dier dank toe. Velen zijn er nog, die spr. terzijde heb ben gestaan, in besturen, vereenigingen, commissies enz., doch bij opsomming zou spr. er licht een kunnen vergeten, daarom aan allen van hier mijn welgemeenden dank. Onze gemeente-bouwmeester, dhr. Louwerse, ver dient een extra woord van lof. Ten slotte eindigt spr. met een afscheidswoord aan alle Souburgers. Het valt spr. moeilijk zich los te maken, doch hij zal zijn belang stelling in het wel en wee der gemeente nimmer ver liezen, ook al zal hij hier niet meer wonen. Spr. hoopt dat de gemeente zal mogen groeien en bloeien onder foed beleid van zijn opvolger, die naar hij hoopt, een eeuw zal mogen zijn. Moge voor Souburg een goede toekomst zijn weggelegd 1 Nadat deze redevoering door de aanwezigen met ap plaus was besloten nam wethouder Jobse waarne mend burgemeester het woord. Dhr. jobse begon met er op te wijzen, dat er een tijd van komen en gaan is en voorts, dat het tusschen hem en den scheidenden burgemeester niet altijd rozengeur en maneschijn is ge weest. Men heeft spr. er den laatsten tijd bij herhaling op gewezen, dat dit voor hem geen gemakkelijk uurtje zou zijn. De meening, dat deze gang voor spr een Ca- nossareis zou beteekenen is evenwel ten eenenmale on juist. Was er al eens verschil van meening, dan Kwam dit nipt voort uit persoonlijken haat tegenover den bur gemeester, doch alleen uit een diepgaand verschil over de plichten, voortvloeiende uit het ambt als burgemees ter. Gelukkig leefde u de laatste jaren meer met de Souburgsche burgerij mede. Spr. wil erkennen dat de Souburgers niet gemakkelijk zijn te doorgronden, maar wanneer men de achting eenmaal heeft, kan men er blijvend op rekenen. Spr. ziet in het feit, dat de burge meester een groot dierenvriend is, het bewijs, dat ZEd. geen haatdragend karakter bezit. Daarom spr. re citeert een vers, dat aldus begint„Zal men den vlin der dooden, omdat zij rups eens was wil spr. al het onaangename, wat wel eens voorgevallen is, gaarne vergeten. Spr. wijst er voorts op, dat ook de naam Bu teux in een der Souburgsche straatnamen vereeuwigd blijft en houdt verder een critische beschouwing over de benoemingen van burgemeesters, waarbij hij tot de slotsom komt, dat dit stelsel in flagranten strijd is met onze Grondwet en Gemeentewet. Namens den Raad neemt spr. thans officieel afscheid van den burgemeester en hoopt dat het ZEd. in alle opzichten goed moge gaan. Spr. eindigt met de woorden Dit schenke u de Almach tige, U en Uw gezin." Nadat dhr. de Pagfer ook nog eenige hartelijke woorden gesproken had, werd de burge meester een groote foto, in eikenhouten lijet, va n den tegenwoordigen Raad aangeboden. De voorzitter dankte de leden hiervoor; zlchtoaar getroffen. Ook van de ambtenaren ter secretarie werd hem een herinnerings cadeau, In den vorm van een eleotriechen bureaulamp, aangeboden. Spr. dankte allen nogmaale hartelijk voor deze bijzondere bewijzen van vriendschap. 4" maakt n.l. de h.h. W. Huijbregtse en P. Peene, beiden leden van den Raad, daar de voorzitter dit beter achtte, dan hiervoor iemand te nemen buiten den Raad. Op een vraag van den burgemeester of beide heeren bereid waren een eventueele benoeming aan te nemen, ver- klaarde dhr. Huijbregtse, dat hij dit alleen zou kunnen geregel is de aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud en voor kinderen veel te laag. De voorzitter merkte op, dat dit stelsel er nu eenmaal is en dat Ged. Staten een andere regeling zoo maar niet goed zouden keuren, daar dan al de lasten alleen op een klein percentage der inwoners zouden drukken, daar de inkomens over 't algemeen in Westkapelle niet hoog zijn. te noemen. De belasting- schroef zou dan voor het betalende gedeelte zes k zevenvoudig zoo zwaar moeten worden aangedraaid. Dhr. Peene opperde ook bezwaren omdat het lage pre sentiegeld hiervoor niet toereikend is om zijn verlet te vergoeden. De voorzitter stelde hierop de kwestie voor aan de h.h. de Kam en Cijsouw. Ook deze leden vonden het een allesbehalve begeerlijk baantje. Dhr. de Kam zeide dat hij als vroonbaas al werk genoeg had, terwijl de animo van dhr. Cijsouw ook beneden het vriespunt bleef zitten. Qe voorzitter gaf hierop te kennen, dat, als er dan niemand was die wilde, hij zichzelf dan maar beschikbaar zou stellen, ofschoon hij een geboren West- kappelaar daarvoor beter de rechte man op de rechte plaats achtte. Na nog eenige bespreking stelde dhr. Peene zich evenwel vóörlööpig bereid en werd hiertoe met alg. stemmen gekozen. Bij de rondvraag merkte dhr. de Kam op, dat op den grintweg, bij de hoeken, de slooten worden dichtgereden door het tegenwoordige snelverkeer. De voorzitter zal trachten hierin verbetering te brengen. Dhr. H. Hui- bregtse vroeg of het, met het oog op de veiligheid niet electrischi mogelijk zou zijn, om de het bokpaal bij café „Kasteel van Batavia", te verwijderen. Dhr. Peene zegt dat dit moeilijk zal kunnen, doch de voorzitter zal in elk geval de electr. verlichtingscommissie hierover eens raadplegen. Nadat dezelfde vrager nog inlichtingen wenschte over den windwijzer van den stadhuistoren werd'de vergadering gesloten. 4- I KORTE KLANKEN. Moderne „S rijdkunst". Ook in ons land zullen cur sussen gegeven worden ter opleiding in het „gasbedrqf" voor een eventueelen nieuwen oorlog. Met ingang van Augustus a. s. zal dienaangaande te Utrecht een leer gang voor militairen worden geopend. Personalia. Onder groote belangstelling herdacht Maandag j. 1., dokter Plugge, geneesheer te Souburg, zijn 30 jarig ambtsjubileum. Het ontbrak den beminden jubilaris hierbij niet aan bewijzen van symphathie. Stilte voor den storm. Te Almelo zou Woensdag avond dhr. Bijleveld, oud-lid der He Kamer, optreden met een verkiezingsrede voor het „Vaderlandsch Verbond" Er waren slechts twéé menschen aanwezigde spre ker en de verslaggever. Op ijie wegen. Velen hebben er gebruik van ge maakt, dezer dagen eens een tochtje met een der vlieg tuigen van de K LM. boven Walcheren te maken, Over 't algemeen waren alle deelnemers vol enthousiasme over het ondernomen reisje. Goedkoop reizen. Zooals onze lezers uit achter staande advertentie kunnen zien, bestaat er op 2 juli a s. een goedkoope gelegenheid om per trein een dag naar Rotterdam en Den Haag te gaan. De trein vertrekt van Vlissingen des morgens 5.56 en komt 9.24 te Rot terdam en 10.01 te Den Haag aan. Het vertrek van Den Haag is vastgesteld op 's avonds 7.26 en van Rotterdam 8 uur en de aankomst te Vlissingen om 11 uur. Voor de prijzen verwijzen wij naar achterstaande advertentie, voor de vertrekuren kan men aan de stations kosteloos een dienstregeling bekomen. Strandconcert te Vlissingen. Op Vrijdag 26 juni, 's avonds 8 uur, zal door de harmonie „Ons'Genoegen", directeur de heer C. G. Go- vaarts, een concert worden gegeven op de kiosk Boule vard Evertsen te Vlissingen. Het programma luidt als volgt: 1. „Avec Aplomb" Marche R. Vollstedl. 2. „Louise" OuvertureCanivez. 3. „Lenz und Liebe" Walzer F. v. Bloifc 4. Fantaisie sur l'opera „Roméo et Juliette"Gounod. 5. „Marche aus Flambeaux no. 2 Meyerbeer. 6. „In schöner Maienacht" Walzer Rentzsch. 7. „Potpourri Modern" 8. „Une Nuit a Venise" scènes des- criptives No. 1 Patrouille. 2 Rêverie No. 3 Sérénade. 4 Tarantelle. 9. Finale. Zondag 28 Juni a.s. van 8—9 uur. morgen-concert te geven door het Vlissingsch Mannenkoor, directeur A Hollaers, op de achterplaats van de Kazerne illem III, ingang Prinseboschje. Programma: 1. Herders Zondagslied C. Kreutzsr 2. Hymne san den Nacht 3. Motette 4. Het Kerkje 5. Bede 6. Ave Maria 7. Afscheid van Moeder (Btryton-Solo) 8. Moeder en Kind Andrieu. Beethoven H. G. NAgellI E. Becker C. Helnze Frane Wltt joh. Feljhl Wij brengen onzen lezers in herinnering, dat Woens dag 1 juli a.s. aangevangen wordt met net innen van Wij leven blij, wij leven vrij Op Rijswijks dierbren grond. En voor dat plekje veenten wij Met handen en met mond. Zaterdagmiddag l.l, hield de gemeenteraad van Sou burg eene openbare zitting, die hoofdzakelijk gehouden werd in verband met het afscheid van den voorzitter burgemeester Buteux die 32 jaar dit ambt heeft De gemeenteraad van Westkapelle hield vorige week eveneens een openbare zitting, waarbij alle leden tegen woordig waren. Dir. H. Nuibregtse heeft verzocht, om ontslag als secretaris-penningmeester van het Burgerlijh Armbestuur, wat henm onder dankbetuiging voor al de verrichte arbeid, op "de meest eervolle wijze werd ver- leend. Dhr. Louwerse heeft ontslag aangevraagd als lid der schattingscommissie voor de inkomstenbelasting, wat hem op dezelfde eervolle wijze werd verleend. Door.B. en W. is voor deze laatste vacature een tweetal opge doen, als het belastingstelsel beter geregeld was. Z.i. 9. Morgenlied C. G. Govaarts. Martin Zijderlaan B. Kolkman VLISSINGEN van 18-24 Juni 1925 OndertrouwdTh. J. P. Bom 32 j en L. J. M. Hagers 23 j. GetrouwdTh. F. Giezen 28 j. en j. P ten Hacken 22 j. A. J. M. van Rosmalen 24 j. en A. 1. de jonge 23 j. - P. de Kam 20 j. en Th. C. Peters* 19 j. - A.

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1925 | | pagina 5