2e 13lad. Wegeling s Vraag en Aanbod „BELLEVUE" GROOTE ABEELE van Vrijdag 29 IVIel 1925 No. 21 J. L. A. VAN D£E VEN Zijn de voorspellingen juist, dan zal Walcheren geduren- do dezen zomer een record slaan, wat betreft het bezoek van Engelschen aan ons eiland. Wie zijn oogen en ooren de kost geeft, zal bemerkt hebben, dat er de laatste weken al ettelijke honderden Keltische stamverwanten zijn geweest; het voorspel van wat we dit jaar te wach ten hebben. Als doodgewone menschen zijn we er na tuurlijk erg trotsch op, dat juist „de tuin van Zeeland" gekozen wordt, als het Hollandsch Eldorado voor den vreemdeling. Toch gelooven we, dat deze „trek" voor een grobt, zoo niet het grootste, gedeelte, te danken is aan de activiteit en de reclame van „de Zeeland", die zich geen moeite te groot acht, om aan de schoonheden van ons landje, in Engeland bekendheid te doen geven. Het gevolg hiervan is, dat de Engelschman, die nu een maal veel doet aan reclame en dientengevolge dan ook direct door dit artikel „gepakt wordt, zijn portemonnaie er eens op naziet of het nóg eert uitstapje naar Zeeland lijden kan en zoo zien we hem dan een paar dagen later in 'de comfortabele „Touringcars" over ons eiland krossen. Wat moet het hier in Walcheren, voor een Londenaar bijv. toch wel een verandering geven, al zijn onze straat- er. grindwegen dan ook niet direct voor groote auto's zonder levensgevaar, met al die bochten en kransen van struikgewas. In Londen neemt het straat verkeer toch zulke schrikwekkende afmetingen aan, dat men bijna al is men dan ook een „nuèhtere" Engelsch man het hoofd er bij zou verliezen. Volgens oog getuigen heeft men in het hartje van deze wereldstad, op bepaalde uren van den dag, wel een kwartier noodig voor een afstand van 700 M., wat dus zoo ongeveer gelijk zou staan met een tijdruimte van meer dan twee volle uren voor het traject Vlissingen-Middelburg. fa, nog erger is, wat .een slachtoffer want dat is men tenslotte in zulke gevallen vertelt. Deze had n.l. on langs op het Trafalgarplein, meer dan drie uur moéten stilstaan, ednvoudig omdat niemand, wegens de drukte, een stap voor- noch achteruit vermocht te doen. Wat dit beteekent voor een sportlievend Engelschman, kan ons koele anti-sportend Hollandsch gemoed niet vatten. Geen wonder, dat er voor den Brit dan ook maar één stad bestaat, n.l. London, en maar één land is, n.l. Engeland, met de heele nasleep van koloniën en do minions. Deze gedachte vervult den doorsnee-Engelsch- man begrijpelijker wijze met een bepaalden trots en hij verwacht dan ook, dat iedereen zijn moedertaal ver staat en spreekt. Er is een tijd geweest, dat ook het Hollandsch de voertaal was van den wereldhandel en -scheepvaart. Toen was het de glorieFijd van ons natio naal zijn en met weemoed moeten we er aan terug denken, als we zien, welke „vernederingen" we nu op dit gebied moeten ondergaan, tnkele weken terug werd n.l. door de Zuid-Afrikaansche regeering door onze stambroeders en zusters dus het Nederlandsch al daar, als officieele taal afgeschaft, om vervangen te worden door het Afrikaansch. In hoofdzaak is dit ook Hollandsch, doch met eigen woorden, zinswendin gen enz. We zouden het meer een dialect van onze taal kunnen noemen. We willen nu hiermee niet zeggen, dat een dialect minder in kwaliteit is,,dan het officieele Hollandsch; integendeel, er zijn in ons land dialecten Senoeg, die heel wat aangenamer het oor streelen dan e pure Hollandsche klanken. Bovendien kunnen twe ons best voorstellen, dat een Afrikaansche meer voelt voor zijn dagelijksche spraakgebruiken, dan voor de onze. De diepere waarheid -—en dit valt juist zoo te betreuren is dat de officieele Afrikaansche .wereld, door deze daad, dus voor de gansche wereld openlijk uitspreekt: Wij voelen onszelf door niets meer gebonden aan Hollandwe hebben officieel afgedaan met onzen Germaanschen stam, waaruit we zijn voortgekomen. Dat teekent 1 Het is een bewijs te meer, dat wij. als Hol landers, op weg zijn om weg te zinken in het moeras van onbeduidendheid en nietigheid. De wereld luistert eenvoudig niet meer naar onze stem de „uitheemsche" deed dit al sedert jaren niet meer en nu krijgen we den wind ook al uit den bevrienden hoek. Zullen we er door leeren -Zullen de komende jaren ons weer eenigszins in het goede spoor brengen. De mogelijkheid is er, mits we gene.igd zijn, de oorzaken weg te nemen. Wij als natie dan —.zijn ziek, geheel ziek en alleen een gron dige reinigingskuur kan ons voor de algeheele instorting behoeden. Als eerste eisch is noodig, dat we niet onze kracht trachten te zoeken in seperatisme d.w.z. in ver deeldheid op maatschappelijk-, koloniaal-, kerkelijk-, school- en velerlei ander gebied. Niet de tweedracht zal ons redden, doch juist de eenheideenheid van ge dachten. eenheid van arbeid, eenheid van doel. 't Is toch belachelijk als we voor de a s. verkiezingen in Zeeland bijv. kiezen kunnen tusschen 22 lijsten met namen. Een kraan die kan zeggen, wat hiervan nu de beste iswij weten het n i t. En zoo is er zooveel. Maar genoegwe dwalen af en keeren terug tot onze partituur. I Maandagmiddag j. 1. vergaderde de gemeenteraad van Bezoekt op uw wandeling den Speel- er» Theetuin Oude Vllsslngsohe weg. Heerlijk zitje. Prima Consumptie. Vermakelijkheden voor groot en klein. Aanbevelend, Middelburg onder voorzitterschap van den burgemeester. Dhr v. d. Beke Callenfels was niet Jaanwezig. In ver band met een opmerking van dhr. Bosman, dat een beéproken kwestie over een hek op de Nieuwe Haven, de vorige maal niet juist was weergeven, noch in de notulen, noch in de couranten kregen de persman nen een geschikten plaats om de discussies beter te kunnen volgen. En de secretaris? Onder de ingekomen stukken was een adres van het Werkloozen Agitatie-comité, waarin de klacht geuit werd, dat, de werkloozen, die na de opheffing van de werk verschaffing, naar het Burgel. Armbestunr verwezen zijn, slechts f5 per week ontvangen, wat juist voldoende is om de huur te kunnen betalen. Het comité verzoekt der halve om de werkverschaffing weei in haar oude d9en te brengen. Mevr. WeijL vindt f 5 ook te weinig en vraagt, waaraan dit' ligt. Wethouder Onderdijk zegt, dat het niet mogelijk is om dit instituut nu weer in te stellen, omdat er eenvoudig geen werk is. Dat was voor de be langhebbende een troostelooze mededeeling maar er be staat wel eenige hoop, dat hierin verandering zal komen. Er zijn n.l. plannen om binnenkort met de werkloozen een vergadering te houden, waar onderling overleg ge pleegd zal worden om naar de Staatsmijnen in Limburg te gaan. Er is daar, door de ontginning van een nieuwe mijn, momenteel veel werk aan den winkelmen kan daar wel wat mannetjes gebruiken. In België worden ook veel grondwerkers gevraagd. Bovendien is het aan tal werkloozen in een paar weken gedaald met 12V.° o. Dat zijn voorloopig verblijdende verschijnselen, waarin wel eenige perspectief te zien is. Toch meenen we, dat we in de toekomst voor ons overbevolkte vaderland den weg der emigratie op zullen moeten, wat een kwestie van meer vitaal belang zal blijken te zijn, dan alle soesa over 't pro- of contra der Olympiade. Ter conversie van tijdelijke geldleeningen stelt de voorz. voor, een geldleening aan te gaan van f350.000, tegen 5°/o, met een koers van 97'-f- lU. Het voor stel werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Het voorstel tot reorganisatieplannen aan school .G» gaf aanleiding tot een langdurige discussie, zooals dat met schoolkwesties meestal het geval schijnt te moeten zijn. Als eerste spreeKster trad Mevr. de Graaf in het krijt. Spr. is het met de benoeming van vakonderwij zers eens, maar met met de voorgestelde wijze van sa- larieering. B. en W. stellen nl. voor om het salaris niet meer te berekenen per lesüür, doch naar het aantal minuten, dat een les duurt. Zoodoende wordt een besparing verkregen van f 1000 per jaar. Mevr, de Graaf, protesteert hiertegen, o.i op alleszins deugdelijke gron den Dhr, Hondius herrinnert er aan, dat hij reeds in 1923 bezwaren had tegen deze school, daar spr. toen en nu nog steeds meent, dat er geen behoefte aan dit instituut, dat jaarlijks veel geld kost aan de ge meente, bestaat. Voorts keurt spr. het niet goed, dat er met het oog op eventueele benoemingen, nu reeds toezeggingen'zijn gedaan. Dhr. Paul vindt het voor de betrokken leerkrachten ook allesbehalve prettig, dat het salaris zal terugloopentoch gelooft spr. dat het niet gedaan is uit bezuinigingsoogpunt, doch dat het meer op een commercieel begrip uitdraait. Dhr. Hondius wil deze kwestie uitstellen, tot de algemeene reorganisatie van het lager onderwijs aan de orde zal komen. De voor zitter zegt, dat dit niet gaat. Dhr. Boasson sluit zich aan bij de gedachte van Mevr. de Graaf en ziet er alleen een finantieele kwestie in. Dhr. Hondius handhaaft zijn voorstel, ondanks de waarschuwende vinger van wet houder de Veer. Het voorstel in stemming gebracht, wordt hierna verworpen met 12 tegen 4 stemmen, jerwijl het voorstel van Mevr,' de Graaf eveneens verworpen wordt met 13 tegen 3, zoodat ten slotte het principe van B. en W. zonder hoofd. st. goedgekeurd werd. Voorts kwam een voorstel tot wijziging der gemeente- begrooting 1924 ter tafel. Het crediet, dat destijds door den Raad was toegestaan, inzake den intocht van H. M. de Koningin in Middelbürg, werd met meer dan de helft overschreden. Hiertegen maakte een der leden indertijd bezwaar, vandaar dat de kwestie nu ter sprake moet worden gebracht. Het spijt den voorzitter zeer, dat dit is voorgevallen onthoudt de Raad zijn goedkeuring, dan zal spr. het moeten bijpassen. Opeen desbetreffende vraag van dhr. v. Weel, antwoordt de voorzitter, dat hij dit tekort niet van te voren heeft zien aankomen. Dhr. Boasson respecteert het, dat de voorzitter het boetekleed aantrekt. Toch wil spr. een woord van protest laten hooren, niet waarvoor, doch waarop die meerdere uit gaven zijn gedaande Raad moet in alle geval immer het budgetrecht aan zich zelf houden.' Dhr. Paul, zal, ondanks alle goedbedoelde boetedoeneri), tegenstemmen, omdat spr, het ongeoorloofd acht een crediet met 56°/« te overschrijden. Wethouder Onderdijk zal uit principe ook tegen moeten stemmen. Toch trachtte spr. de zaak nog eenigz ns te vergoeilijken, door te wijzen op de spoed, die gebruikt moest worden om alles op tijd in orde te brengen, zoöd it van begrootingen niets komen kon. Tenslotte werd de wijziging met 11 teg^n 5 stemmen aangenomen. Over de rekeningen 1924 van den Reinigingsdienst, der waterleiding, der gasfabriek en het electrisch bedrijf, werd een aardig woordje gewisseld, waarin voornl. de h.h. Boasson, Bosman en wethouder de Veer, het leeuwen aandeel droegen. B. en W. stellen voor om niet te voldoen aan het verzoek ter verlaging der marktgelden. Öhr. Mes is een voorstander van dit voorstel,|daar z.i. de handeldrijvende middenstand meermalen lijdt, onder den verkoop op de markt. Dhr. v.d. Weel is er tegen, want {de mogelijk heid is niet uitgesloten, dat de markt dan gaat verloopen. De voorzitter zal in dit geval wel een oogje in 't zeil houden. Zonder hoofd, stemming aangenomen. B. en W. stellen voorts aan de orde, om voortaan geen nieuwe vergunningen voor den verkoop van drank meer uit te reiken. Mevr. de Graaf begrijpt het verschil niet tusschen het voorstel van B. en W. en het idee om het maximum aanjal vergunningen te verlagen. De voorzitter licht dit nader toe. De h.h. Paul en Boasson komen op voor het belang van de eventueele weduwe van een overleden vergunninghouder, waarop dhr. On derdijk de opmerking maakte, dat het nog nimmer ia voorgekomen, dat een weduwe de bestaande vergunning overnam. Dhr. v. d. Weel is een voorstander vansteike vermindering van het aantal vergunningènhet is een maatschappelijk belang. Aangenomen met 12 tegen 4. Bij de rondvraag zegt dhr. Mes, dat men te Middel burg, dat veel nuttige instellingen rijk is, nog geen kin derbewaarplaats bezit; wat door Mevr. Weijl wordt on dersteund. Voorts wijst spr. op den miserabelen toestand en gevaarlijk zelfs van de Langèvièle, wat betreft de ligging van de straatklinkers tusschen en naast de tramrails. Nadat nog verschillende andere leden gewe zen hadden op onderscheidene slechte straatstukken en moeilijke passages, werd de vergadering gesloten. 4- 1 We lezen in de „Middelb. Crt." d.d. 25 Mei j.l. Vrijdag vergaderde de raad van Wissenkerke. Het voornaamste punt van de agenda was een voorstel van B. en W. de openbare school te Geersdijk af te staan aan de vereeniging voor bijzonder onderwijs, aldaar. Aan die vergadering was in den loop der week voor afgegaan een bezoek van B. en W. met den Inspecteur van het lager onderwijs, vergezeld van een deskundige inzake scholenbouw, welk bezoek ten doel had, in loco na te gaan, of het bestaande schoolgebouw niet zou kunnen ingericht worden om te dienen voor beide rich tingen. Toen bleek, dat 't gebouw daarvoor te klein was. Het bestuur van voornoemde vereeniging, mede tot na der overleg uitgenoodigd, stelde toen de consistorie bij zijn kerk ter beschikking voor het openbaar onderwijs. De Inspecteur meende, dat een gedeelte van het school gebouw gevoegelijk voor het -openbaar onderwijs be stemd kon blijven en een klasse van het bijz. onder wijs, in genoemde consistorie kon worden ondergebracht. De voorzitter van de vereeniging kon zich bij die regeling neerleggen, doch wenschte zijn medebestuur ders nog nader te hooren. Uit een bij B. en W. ingekomen schrijven van de vereeniging bleek, dat haar bestuur bezwaar had tegen het verdeelen der leerlingen over twee geoouwen, omdat daardoor een gedeelte der leerlingen zonder toezicht van het hoofd der school zou konjen. Bij de bespreking der zaak in den raad stelden de voorstanders van het openb. onderwijs in het licht, dat de aanneming van het voorstel een onrecht zpu zijn, den ouders en kinderen, die openb. onderwijs verlang den, aangedaan. De voorzitter wees er op, dat het be zwaar, door het schoolbestuur aangevoerd, zonder grond was. Immers bij de verbouwing der bijz. school in de kom der gemeente zijn weken achtereen de kinderen dier school ook over twee gebouwen verdeeld geweest, zonder dat het onderwijs daardoor schade leed. Tegen het voorstel spraken de heeren de Regt, v. Hee, v. Nieuwenhuijzen, Abrahamse en Schippers. Met nadruk werd er op gewezen, dat door aanneming van het voorstel aan de Geersdijksche „openbare" kin deren hun school zou worden ontnomen en zij ver plicht zouden zijn, die op het dorp te bezoeken, ruim '3 K.M. ver. Dat ongerief zou vervallen, als de regeling, door den Inspecteur aangegeven, werd aanvaard. Voor het voorstel sprak geen der leden. KORTE KLANKEN. Naar beter tijden. Naar men ons meedeelt is de broodprijs te Colijnsplaat j.l. Maandag met 2 cent per 8 H. G. verlaagd. Kalmte kan je redden. Te Vlissingen is door de politie proces-verbaal opgemaakt tegen een tweetal mo torrijders, die door hun woeste vaart de veiligheid in gevaar brachten. Toekomstwaarheden. Voor bewonderaars, zoowel als voor tegenstanders, brengen we nog even in herin nering, dat met ingang van 6 juni a.s. de zomertijd voor 1925 wederom zal worden ingevoerd. Dienzelfden datum treedt ook de zomerdienstregeling op de. spoorwegen in werking. Voorts wordt n& dien datum de Zondagdienst op de Westerschelde belangrijk ingekrompenvan de diensten Vlissingen—Breskens, Vlissingen—Terneuzen en Hansweert—Walsoorden vervallen dan resp. de eer ste, de laatste en de middelste dienst. Tevens maken we liefhebbers van snoepreisjes er attent op, dat het pasvisa Duitschland-Nederland en omgekeerd, binnen kort zal worden afgeschaft, terwijl de sportmenschen er zich zeker over zullen verheugen, dat er op het con gres te Praag besloten is, dat, ondanks de geweigerde subsidie, de Olympische spelen toch in 1928 te Am sterdam gehouden zullen worden.

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1925 | | pagina 5