2e Blad. Wegeling's Vraag en Jlanbod „BELLEVUE" GR00TE ABEELE van Vrijdag 1 Mel 192S no. 17 J. L. A. VAN PE VEN BQ de openbare raadszitting van Middelburg, vorige week gehouden, was mevrouw W#i)l met kennisgeving afwezig. Door B. en W. was reeds vroeger aan het bestuur der «Bad* en Zweminrichting" gevraagd, een aantal kamertjes bi) te bouwen, om' „gratis" zwemmers ook eens een kansje te geven. Het bestuur kan hieraan met den besten wil echter niet voldoen, voornamelijk door het gemis aan de noodige dubbeltjes, wat dhr. v. d. Weel aanleiding gaf om te vragen, of 't dan niet op den we| der gemeente ligt om hierin te voorzien. Be sloten werd, deze zaak nog eens nader te overwegen. B. en W. hebben het verzoek ingewilligd, met 't oog op de a.s. verkiezingen, aanplakgelegenheid beschikbaar te stellen. Toch is dhr. Hondius bang, dat er misschien ook nog wel eens op „verboden" plakplaatsen, biljetten zullen „prijken" en vraagt, hoe dit kan worden voor komen. De voorzitter kent hiertegen geen enkel goed middel, doch wil gaarne een afdoend van spr. overnemen. Van het werkloozen-agitatie-comité was een adres ingekomen, met een drietal vragen. Ten eerste, waarom Nederlandsch werklieden, die in België zonder werk zijn geraakt, bij de werkverschaffing alhier zijn geweigerd. Wethouder Onderdijk deelde hieraangaande mede, dat het een geval geldt van 5 vrijgezellen, die, onder ge leide van den directeur der Arbeidsbeurs naar België zijn gegaan om als fabrieksarbeider werk te vinden. Voordat ze gekeurd waren, reclameerden ze echter reeds over voeding en ligging, ofschoon andere Nederlandsche arbeiders er nu reeds weken zijn en niet klagen. Waarom niet eens een paar weken geprobeerd? Eén er van was den volgenden dag al weer thuis. Voor de „werkverschaffing" bestond er toen zeker geen reden meer hen hier verder te steunen. Bovendien merkte de voorzitter op, dat de „werkverschaffing" voor dit seizoen, over enkele dagen weer zal worden stopgezet, zoodat aan het verzoek niet kan worden voldaan. In de tweede plaats vraagt het comité voor alle werkloozen een extra Pinkstertoelage nl. 50 pet. van het productief loon het Dag. Bestuur voelt hier echter niets voor. Ten derde vraagt het toestemming tot het houden van openlucht meetings, evenals dit bij het Leger des Heils is toege staan. De voorzitter zegt, dat de beslissing hierover niet bij den Raad, doch bij den burgemeester ligt als hoofd der politie 't is trouwens heel wat anders dan het Leger des Heils. Dhr. v. d. Weel verdedigt in deze aan gelegenheid, gelijke rechten voor allen, die zich in 't openbaar willen uiten. De werkeloosheid is hier, volgens denzelfden spr. nog zeer groot. Zoo heeft ook dhr. Mes gelezen, dat een Vlissingsche wethouder naar Goes ge reisd is, om te trachten Vlissingsche werkloozen geplaatst te krijgen bij den aanleg van den nieuwen spoorweg op Zuid-Beveland. De voorzitter en wethouder Onderdijk hebben dit bericht ook gezien, doch het succes op de pogingen is nog nihil. Mogelijk dat hier in den oogsttijd wel wat te bereiken valt, daar de „buitenkrachten" dan voor het land noodig zijn. Het vermenlgv. cijfer voor de gemeentel, belasting kon worden vastgesteld op 1 pet., tegenover ll/« pet. in 1924, een tijding voor Middelburgs'belastingbetalers om te glimlachen. Voorts wordt voorgesteld een wijziging in de politie verordening vast te stellen, waarbij het verboden wordt, zonder schriftelijke toestemming van B. en W„ langs de hulzen of op den openbaren weg, collecten te houden of gelden in te zamelen. Dhr. v. d. Weel is uit zuiver politieke overwegingen tegen het artikelwillen B. en W. een collecte afwijzen, dan is een beroep op deze bepaling al voldoende. Er bestaat zoodoende gelegenheid om on derscheid te maken. De voorzitter bestrijdt dit. Het gaat alleen teger. collecten, waarbij soms 80 pet. gerequireerd wordt als vergoeding voor reis- cn verblijfkosten enz Dhr, Hondius vraagt of inzamelingen van gelden bij geestverwanten er ook onder zullen vallen. De voorz. stelt vrager echter gerust, het gaat alleen tegen inza meling bi) het publiek. Mevr. Corné vraagt maatregelen tegen het collecteeren van kinderen beneden 14 jaar met busjes voor „kinderzorg", „Militair Tehuis" e.a. De voorz. merkt op, dat dit niet van huis tot huis geschiedt, doch alleen bij menschen, die hiervoor iets voelen, wat dhr. den Hollander nog eens nader bevestigt. Mevr. Corné hierdoor blijkbaar niet voldaan, doch voert aan, dat voor den verkoop van de Emmabloem bfjv. toch alleen meisjes mogen „loopen", die minstens 16 jaar oud zijn. Weth. de Veer merkt op, dat dit toch eigenlijk wat anders is, dan met een busje voor kinderzorg bijv. Op verzoek van dhr. den Hollander zal tegen de verkapte bedelarij het bezorgen van een briefje met een versje, dat later wordt teruggehaald etc. worden opgetreden. Nadat dhr. v. d. Weel gezegd heeft, dat hij zich nu niet meer tegen de nieuwe bepaling zal verzetten, wordt dit zonder hoofdei, stemming aangenomen. Nadat deze zaak alzoo tot een goede einde was ge bracht, ontspon zich een warme en langdurige discussie naar aanleiding van het voorstel om de aanbesteding van het maken van een nieuwe brug over de Vest bij Bezoekt op uw wandeling den Speel- en Theetuin Oude Vllsslngsoh» weg. Heerlijk zitje. Prima Consumptie. Vermakelijkheden voor groot en klein. Aanbevelend, de Koepoort, te gunnen aan dhr. Groosman alhier voor f 18000, d.l. f 1800 beneden de raming van Febr. j.l. Wethouder Onderdijk stelt de commissie van financiën volkomen gerust, dat alles zal worden bestreden uit het verleende krediet Op dhr. Bosman heeft het den indruk gemaakt, alsof er een afspraak geweest ia met dhr. Groosman, terwijl de voorzitter sprak van een overeen komst tusachen de aannemers onderling, wat intusschen in verschillende „ingezonden stukken" heel wat stof heeft doen opwaaien. Dhr. Streefkerk heeft juist het tegendeel gehoord van een convenuvolgens dhr. Bos man is er onder de aannemers „blijkbaar gekonkeld". Wethouder Onderdijk trachtte de heele kwestie zoo goed mogelijk te verdedigen en wees alle „indrukken" en „ge ruchten" krachtig van de hand, hierbij gerugsteund door de verklaringen van $len voorzitter, namens hetgeheele college van B. en W? Mevr. de Graaf meent, dat de zaak niet heelemaa! in orde is tegenover de andere aannemeis, terwijl dhr. Boasson het geheel natuurlijk vindt, dat het werk aan dhr. Groosman gegund wordt. Tenslotte, aangenomen met 14 tegen 2 stemmen. Bij de rondvraag vraagt dhr. Den Hollander ook maat regelen te nemen - evenals bij de autobussen tegen overbelasting bij de electrische tram, zooals met de Paaschdagen gebeurd is. Dhr. Paul vraagt toezicht op het „verboden inrijden" in de jacob Catsstraater is, volgens den voorz., juist een proces-verbaal hiervan opgemaakt. Dhr. Boasson vraagt maatregelen tegen den onaangenamen geur bij de Noordbrug; welke kwestie reeds de volle aandacht heeft van-den weth. van open bare werken. Dhr. Streefkerk vraagt, waarom men bij den arbeid aan de Vlissingsche brug, geen Middelbur gers te werk heeft gesteld. Dhr. Onderdijk zegt, dat men hiervoor beslist vakmenschen voor moet hebben, vandaar dat er Westkappelaars te werk zijn gesteld. Hierna sluiting. -f- I In de j.l. Vrijdag gehouden gemeenteraadszitting van Vlissingen, waarbij alle leden tegenwoordig waren, vormden voornamelijk de vaststelling van het verme- nigvuldigingscijfer voor den hoofdei, omslag en het voor stel van B. en W. om voorloopig geen financieelen steun te verleenen aanN den woningbouwvereeniging „Goed wonen," het centrum van discussie en belangstelling. Na voorlezing en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering, werd mededeeling gedaan, dat o.a. de gemeentebegrooting voor 1925 door Ged. Staten is goedgekeurd. Gedeputeerden hadden evenwel hierbij de opmerking gemaakt, dat het hun wenschelijk voorkomt om in den loop van dit jaar, de noodige aandacht te schenken aan de vraag, om, in het belang der gemeente, de pensioenbijdragen op de gemeenteambtenaren te ver halen. Dhr. Lindeijer is het in 't geheel niet eens met deze opmerking en noemde het een kwestie, waarmee Ged. Staten niets te maken hebben. Als een gemeente doet, wat volkomen wettig is, dan is een dergelijke cu- rateele niet noodig. Ook in de le Kamer is daarover reeds aanmerking gemaakt. Dhr de Ridder meent daaren tegen dat Gedeputeerden wel het recht hebben om zulke opmerkingen te maken, het is immers een college dat controle uitoefent op de gemeenten. Wethouder Laernoes (P.G.) kan zich ook niet vereenigen met deze zienswijze van Ged. Staten. Het gaat alleen over de begrooting en verder niets. Indien het college gemeend had opmer kingen te moeten maken, zoo had dit langs een anderen weg kunnen geschieden. Volgens dezen wethouder is de toestand der gemeentefinanciën niet zoo, dat wij er slechter voor staan dan andere. Ook de overige leden waren van oordeel dat deze opmerking van Gedeputeer de beter achterwege had kunnen blijven. Een adres van de afdeeling „Zeeland van den Bond van leeraren bij -het Nijverheidsonderwijs" om genoemd personeel gelijk te stellen met andere ambtenaren, werd door mej. Gasille krachtig verdedigd. De gemeente kan evenwel, naar het oordeel van dhr. Landsman wet houder van onderwijs niet meer doen, dan de aan dacht van de regeering hierop vestigen. B.' en W. stellen voor het tarief voor het bezoeken van het „Stedelijk Museum" op het Bellamypark te bren gen van 10 cent op 25 cent; het verlaagde tarief van 10 centjop Zaterdagmiddag blijft evenwel gehandhaafd. De h.h. van Hal en van Oorschot bepleiten de kwestie, om het museum ook des Zondags open te stellen, daar velen geen vrijen Zaterdagmiddag hebben. De voorzit ter zeide dat besloten is dit niet te doen. Nadat nog enkele leden 'teen of 'tander ter sprake hadden ge >fdel. genomen bracht, werd het voorstel zonder hoofdei, stemming aan- Na het pasSeeren van nog een aantal minder vitale aangelegenheden, kwam het vermenigvuldigingscijfer op de "wipplank. B. en W* stellen voor, dit cijfer voor den dienst 1925 1926 te brengen van 1,34 op 1,41. Zooals te begrijpen, viel hierover wel een woordje te reppen. Dhr. Harts opende het offensief. Volgens spr. is het belastingcijfer moedwillig opgeschroefd en is het abso luut niet noodig, dit te verhoogen. Met cijfers toont hij aan dat het met l,34°/o best kan, al zal er dan wel geen „suikerpotje" op over schieten. Dhr. v. Hal is het met den vorigen spreker eens. Z.i. zijn B. en W. met hun begrootingsnota te optimistisch geweestin den vervolge dringt spr. ten deze op wat minder „opgewektheid" aan. Volgens dezen spr. is de malaise haar laagsten tempe ratuur die eveneens ten doode kan voeren reeds weer te boven. Dhr. de Ridder is eveneens tegen be- lastingverhooging. Het tekort bedraagt f 20.000. Welnu, zoo redeneerde dhr, de Ridder, laat de gemeente, de ambtenaren 5°/» pensioenstorting betalen 'tisimmere Semakkelijk riemen snijden van een andermans leer an zijn we „kiet". Dhr. van Oorschot denkt hier heel anders over dan ds arbeiders-afgevaardigde dhr. de Rid der. Pensioenaftrek is, volgens spr., uitgesteld loon. Dhr. de Ridder wil verlaging van anderer loon, omdat hij zelf ook de dupe is geweest en dat acht dhr. v. Oor tiet sy en de heele Chr.-Historische fractie tegen het voorstel schot een foutief systeem. Dhr. Huson verklaart dat hl) van B. en W. zullen stemmen. Hierna was het woord aan den wethouder van financiën, dhr. P. G. Laernoes. Volgens spr. is het zaak om voorzichtig te zijn, want het is nog niet mogelijk te zeggen of wlf reeds de bo dem van den put bereikt hebben, misschien kunnen we nog dieper zinken, de malaise is in Vlissingen later ge komen dan elders. Er zijn wel enkele douceurtjes ge weest, maar daar tegenover staan ook tegenvallers. B. en W. blijven- staan op 1,41. De voorzitter ziende, dat verdere discussie overbodig was, stelde voor tot stemming over te gaan. Het resultaat was, dat het voor stel van dhr. Harts met 14 tegen 5 stemmen werd Aan genomen, wat dus voor B. en W, een volkomen echec beteekende. Wat nu Vervolgens kwam het voorstel van B. en W. ter tafel om aan de frouwvereeniging „Goed wonen", voor den bouw van 27 arbeiderswoningen, voorhands géén financieelen steun te verleenen. Dhr. Lindeijer is tegen dit voorstel, omdat er in Vlissingen nog wel degelijk woningnood bestaat, ten minste voor deze categorie. Door dezen loop zijn er nu verschillende schadeposten te boeken. Dhr. Huson is voor de gedachte van B. en W., de gemeente moet oppassen voor meer tegenvallers, dan ze al reeds met de woningbouwerij heeft. Dhr. van Oorschot dringt aan op meer woningen, vooral ook in verband met de uitbreiding van de haven. Wethouder Laernoes (M.) antwoordt dat de geldelijke kwestie, den doorslag heeft moeten gevea bij B. en W., daarom mee- nen zij, dat dezen aanbouw nog behoort uitgesteld te worden. De voorzitter beantwoordt op gelijke wijze de verschillende sprekers. Dhr. Lindeijer bleef echter aan dringen op toekenning van gelden, terwijl dhr. van Oor schot nogmaals wijst op verschillende krotten, die efgen- iijk^onbewoonbaar zijn en waarvoor geen andere huizen beschikbaar zijn. Het voorstel van B. en W., in stem ming gebracht, werd aangenomen met 15 tegen'4 st. De politieverordening werd gewijzigd, dat o.a. de Weststraat in de richting van de Groote Markt, voortaan gesloten zal zijn voor het verkeer met motorrijtuigen en rijwielen. Bij de rondvraag werd door den voorzitter antwoord gegeven op een 3-tal schriftelijke vragen door dhr. Ber ger gedaan, fn verband met het terugbrengen van het aantal postbestellingen van 4 op 3 per dag. B. en W. achten optreden in dezen voorloopig niet noodig, daar dit zich beweegt op het terrein van handel|en industrie, waarvoor de Kamer van Koophandel optreedt. Dhr. Berger was dit niet eens met B. en W. Spr. is er voor, dat er van gemeentewege geprotesteerd zal worden, want het belemmert handel en welvaarthij diende der halve een zoodanige motie in, die, in stemming gebracht, werd aangenomen met 1 tegen 7 stemmen. Dhr. Hil- linga vroeg in sommige stadsgedeelten verlegging der tramrails, omdat deze den bewoners overlast brengt. Nadat nog enkelen vragen gesteld hadden, werd de ver gadering gesloten. -f 1 Wegens plaatsgebrek moeten we ons voor 't overige bekorten en volstaan derhalve alleen met de hoofdzaken. Zoutelande. Vorige week openbare Raadzitting. Alle leden tegenwoordig. Het verzoek van de „Middernacht zending" om f 10.jaarlijksche subsidie, wordt met alg. stemmen aangenomen. Het annexatieadres Heem stede een schrijven van Ged. Staten omtrent den wa- renkeuringsdiensthet proces-verbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger; een adres van den Kamer van Koophandel te Middelburg; een circulaire omtrent de keuring van autobussen enz. worden alle voor ken nisgeving aangenomen. Voor het vaststellen der rooi lijn, op voorstel van den voorzitter, gaat de Raad, op verzoek van dhr. de Visser in comité-generaal. Na her opening wordt het ontwerp aangenomen. Het belasting percentage wordt vastgesteld op 2,7°/o. Tot leden der commissie tot wering van schoolverzuim worden de af tredende herbenoemd. Rondvraag. Dhr. de Witte wijst op een vuilnisput, die nog niet is leeggehaald, ofschoon dit ai voor Paschen geschieden zou. Dhr. Stroo vraagt naar een schrijven van den kerkeraad, aangaande den zomertijd 't vorige jaar aan den Raad gericht. Dhr, Adri- aanse vraagt nog eens naar het onderhoud der grint wegen met macadam, waarover reeds in de vorige ver gadering gesproken is. Na beantwoording door den voor zitter, sluiting met dankgebed. Westkapel Ie. Woensdagavond Raadsvergadering. Alle leden present. Ingekomen is een Kon. besluit, waarbij de Bank van Ned. gemeenten, wordt aangewezen als debiteur en crediteur der gemeenten. Een contra bericht is tevens ingekomen, dat deze verplichting niet nood zakelijk is. Op voorstel van den voorzitter wordt besloten,

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1925 | | pagina 5