DANSEN 2e BLAD „BELLEVUE" GROOTE ABEELE CAFÉ „TRAMHALTE" W.-SOUBURQ Onze Postabonné's MELISKERKE S. VAN KEULEN VAN DER VEN DV Ie en 2e Paaschdag WEGELING'» VRAAG EN AANBOD VAN 10 APRIL 1925 verzoeken wt) beleefd hun abonnementsgeld per giro te voldoen. Dit is de goedkoopste wijze en kost U slechts 5 cent voor verzenden. Giro-biljetten worden door ons niet meer Ingesloten, daar dit voor ons te omslachtig is Men storte dus op onze postrekening no. 51407 vóór Donderdag 16 April a.s. 60 oent. Over abonnementsgelden vóór dien tijd niet betaald,* wordt met bijtrekking van 16 oent incassokosten be- •ehikt. Administratie l Met het nieuw-geveetigde agentsohap ondervinden wij •enige moeilijkheden. Na slechts éénmaal de couranten bezorgd te*'hebben heeft de nieuw-aangesteldo agent, den heer M. Mathijsse Az., reeds bedankt. Door ons is thans aangesteld de heer A 17 MELISKERKE die naar wi] vertrouwen, dit agentschap met meer ernst ter hand neemt. Men gelieve doe aan dit agentschap voortaan alle opgaven te does. Uitgever i 't la wel eens aardig en zeer zeker in hooge mate nuttig, zoo af en toe eens in verschillende bladen te „neuzen". Zoo werd in het „Algemeen Weekblad voor Christendom en Cultuur" van 6 Mrt. j.l. onze aandacht Setrokken door een artikel van dhr. P. Oosterlee, onder en titel: „Rechtvaardig en Ongevaarlijk?", naar aan leiding van de „befaamde" circulaire van devereenigde leeraren der R.H.B.S. te Leiden, waarover we ook in ons blad indertijd een enkel woord hebben geschreven. We laten het stuk hier in zijn geheel volgen. Dhr. Oos terlee schrijft dan De circulaire, door den directeur der Leidsche hoogere burgerschool aan de ouders zijner leerlingen toegezon den, heeft vermoedelijk iets anders uitgewerkt, dan haar bedoeling geweest is. De vraag toch is niet fgesteld, of wie gemakshalve aan hun vijftien-, zestien- arige dochters den huissleutel meegeven, en toestaan, dat deze kinderen herhaaldelijk eerst tegen het aanbre ken van den morgen, door een jongeheer begeleid, weer- keeren van bal en souper, niet in de termen vallen, wegens verregaande plichtverzaking ontzet te worden uit de ouderlijke macht. Wel echter bood dit schrijven van wie niet enkel docent, maar ook opvoeder zijn wil, een prachtige gelegenheid, aan den een, om voor de zooveelste maal over het Nederlandsche onderwijs te klagen, dat immers zoo duur en zoo slecht isaan den ander, om nog weer eens reclame voor zijn „beproefde beginselen" te maken, die, de souvereiniteit in eigen krigg handhavende, de school wel zouden hebben weer houden, de grenzen harer bevoegdheid zoo ver te over schrijden en een aanslag te doen op wat onschendbaar moet blijvenhet ouderlijk gezagaan een derde t>m in breeder kring bekendheid te geven aan zijn oordeel over het opgroeiend geslacht, een oordeel, dat het ka rakter eener strafrede draagt. „De tegenwoordige jeugd weet enkel van rechten, rnaar bekommert zich om geen enkelen plicht", De las tige, maar toch oolijke rakkers van straatjongens van vroeger zijn uitgestorven, „het zijn nu allemaal geniepige, stiekeme boeven", bleeke slungels met een cigarette tusschen de lippen, in havelooze plunje of als dandy's §ekleed. „Hun aanmatiging is grooter, naar mate ze min er presteeren." Gevoelens van ridderlijkheid, zelfopof fering, edelmoedigheid, medelijden, belangloosheid, toe wijding, verantwoordelijkheid zijn hun absoluut vreemd. Ze zijn vroeg wijs, genotziek, tuchteloos, overbewust, onevenwichtig. Zelfzucht werd hun tweede natuur, zich uit kunnen leven hun eenige wensch. Cynisch door ge blaseerdheid, beschouwen ze idealisme als het gala- costuum van de uitgeslapenste baantjesjagers. Wilsslap en daardoor indolent, is de weg van den kleinsten weer stand de hunne, en energie, om stand te houden op dft glibberige pad, ontbreekt hun geheel. Wat zij nog aan belangstelling bezitten, concentreert zich op bioscoop en op pnkkellektuur Ik mag niet zeggen, zoo zijn er nietik loochen, dat de meesten zoo zi]n. Onze tegenwoordige jeugd is misschien rijker aan ge degenereerde typen dan een vroeger geslacht, maar z|n die zoo schaarsch onder wie nu volwassen zijn en geheel onbekend onder wie zoo onbarmhartig oordeelen over de opgroeiende kinderen, wien het goed zijn door ouderen vaak zoo heel moeilijk gemaakt wordt? Als in haar omgeving geestelijke waarden tot de incourante artikelen behooren, is dan onverklaarbaar, dat de jeugd zoo „practisch", zoo materialistisch is geworden Wordt in den strijd om het bestaan, dien ze ziet strijden, com passie gebruikt met wie men wil doodconcurreeren Heeft zij thuis een andwen maatstaf voor taxatie dan fortuin leeren kennen Krijgt zij den indruk, dat 't in Bezoekt op uw wandeling den Speel- en Theetuin Oude Vllsslngsohe weg. Heerlijk zitje. Prima Consumptie. Vermakelijkheden voor groot en klein. Aanbevelend, den „beginselstrijd" onzer dajjen" om idiefile goederen gaat? Als het moreele peil bij de jongeren niet hoog is, zou het ook kunnen zijn, omdat het bij de ouderen zoo laag is gezonken? Wie zoo weeklagen over de generatie, die aan het opkomen Is, moesten eens Pestalozzi 's woord overwegen „Als de gevolgen van het bederf zichtbaar worden, werpt men de sehula op wie bedorven werden en niet op wie bedorven hebben." De zondebok, die voor alles tegenwoordig aanspra kelijk gesteld wordt, is natuurlijkde wereldoorlog. „Deze", verklaart een Fransch schrijver onzer dagen, „heeftin eenige jaren al de resultaten van twintig eeuwen langen moeizamen beschavingsarbeid vernietigd", De zedelijke verwildering, het practische atheisme, de jacht naar genot, 't gemis van energie zijn alle aan de loopgraven ontsprongen. Is dat weer niet de aan de kinderkamer ontleende tactiek, om aan de omstandig heden te wijten, wat de schuld is van menschen? Die zelfde gruwelijke slachting toch heeft aan duizenden en duizenden leege harten levensernst, zelfopoffering, gods vertrouwen, eenvoud, waarheidsliefde geleerd. Zouden èn oorlog èn mentaliteit van de jeugd niet een gemeen- schappelijken oorsprong hebben in wat reeds een halve eeuw lang de heerschende geest in Europa geweest is Is niet, door wie met hun tijd wilden meegaan, als ora keltaal aangemerkt, al, wat in de opvoeding als nieuwste nieuwheid werd aangediend? Het kind, „dat slaaf was, moest heer worden." „Wie trouw is in het kleine, kan alleen trouw zijn in het groote", leerde jezus. Volgens Scharrelmann is dat een schandelijke leugen, de jeugd voorgepreekt door nulliteiten, wier horizont een erbar melijk kleine straallengte had „Laat haar nonchalant zijn in al die kleinzieligheden, die een duffe moraal haar als levensvragen opdringt 1" „ln de opvoeding spreken van gezag alleen zij, de nog onvolmaakt zijn in de liefde 1" Ouders bezitten evenmin het recht, van hun kinderen gehoorzaamheid te eischen, als zij de macht bezitten, de banen der sterren te regelen. Wie ze nog vraagt, maakt zich schuldig aan majesteitsschennis, wie ze be wijst, heeft een slavenziel. „De ware opvoeding bestaat in niet opvoeden". Gehoorzaamheid moest door inzicht worden vervangen. Maar reeds tachtig jaar geleden waarschuwde Michael Sailer, dat men, dien raad vol gende, alle tucht het huis uitredeneert. De klachten over de bandeloosheid der hedendaagsche jeugd zijn klachten over de hedendaagsche opvoeding. Hervorming van ons onderwijs is urgent, maar nog urgenter is een radicale verandering in de opvoeding, zonder welke de eerste veilig achterwege kan blijven, „ln onze dagen van veldwinnende democratie", schrijft Prof. Claparède, „is absoluut noodig, dat aan de opvoeding grooter zorg wordt besteed dan aan onderwijs". Maar daarvan komt niets, als de opvoeders blijven, die ze zijn. Men richt overal bureaux voor beroepskeuze op. Ik vrees, dat ze maar betrekkelijk nut zullen doen, zoolang niet de aan leg der kinderen, maar het standsbejag van de ouders bepaalt, wat hun jongens zullen worden. De gegoeden willen hun kinderen opvoeden in hun stand, dat is ze laten „studeeren" en de arbeiders willen hun kinderen opvoeden boven hun stand, dat is ze laten „studeeren", al blijven èn dezen èn die een eerbiedig eind onder 't niveau der middelmatigheid. En zoo worden onze scho len voor voortgezet onderwijs door honderden bezocht, die, zonder de noodige begaafdheid, en, van jongsaf er niet aan gewend, zelf een weerstand te overwinnen, zonder meer dan kortstondige belangstelling in de les zich vervelen en buiten de les voor die verveling zich schadeloos stellen-. Zij vormen een niet onaanzienlijk contingent van wie door hun tuchteloosheid de stof voor de klaagzangen leveren. En toch men brandmerke hen niet. Vooreerst, omdat ze meer slachtoffer dan schuldige zijn. Maar nog om een andere reden. Niet sterke naturen worden ten slotte, wat ze zijn in de algemeene waardéering. Er zijn er heel wat verstandelijk en zedelijk minderwaardig ge maakt, doordat ze als zoodanig werden beschouwd. Een officier van justitie is niet de beste paedagoog, de ver dediger, die in een schuldig leven de blanke plekken opzoekt, heeft door zijn barmhartigheid aan wie viel, niet zelden energie toegevoerd en hem daardoor ge holpen in zijn vaak moeilijken strijd. Dat dit bedenke, wie meent, als openbaar aanklager te moeten optreden van „onze tegenwoordig zoo diep gezonken jeugd". Wat minder „beginselen,' en wat meer ontferming zou menige ziel van het verderf kunnen redden. I Vorige week hield de Raad van Oostkapelle eene openbare zitting, waarbij alle leden tegenwoordig waren. De voorzitter opende op de gebruikelijke wijze, waarna verschillende ingekomen stukken achtereenvolgens de revue passeerden. Het belangrijkste papperas d.w.z. voor de portemonnaie der Oostkappelscne burgeren was zeker wel een schrijven van de directie der Vlissingsche gasfabriek dat, met ingang van 1 April a.s. de gasprij- zen, zoowel van munt als metergas, met 1 cent per'M1 verlaagd zullen worden. Voordeeltjes willen er altijd wel in en we kunnen er op aan, dat bij de a.s. verkiezingen dié partij het meeste kans op vele zetels zal hebben, die in het oog der massa het handigste met 't geld zal weten om te springenop papier altijd, t Is wel treurig, maar voor „geld" raaltf zelfs bij velen EnlPéa 25 cent- de meest principieele wortel aan 't kwijnen, omdat prin cipe 1 r en geld natuur is. Maar 't bleef niet bi) dat eene buitenkansje, 1925 zal nog meer voordeel brengen. Het vermenigvuldigingscijfer voor de plaatselijke inkomstenbelasting nX werd gebracht op 0.6 tegen 0,7 in 't vorige jaar, Zoo komen we langzaam weer in 't oude spoor en laat ons hopen in 't goede. Een verzoek van de bekende en zegenrijke Midder nachtzending om een subsidie van f 10 per jaar te mo gen ontvangen uit de gemeentekas, werd, op voorstel van B. en W., met 4 tegen 3 stemmen verworpen, ter wijl het annexatieadres van de gemeente Heemstede met 5 tegen 2 stemmen voor„kennisgeving" werd aangenomen. Voorts kwam er nog een belangrijke kwestie tersprake, die, hoewel niet op de agenda vermeld, toch, op voor stel van den voorzitter behandeld werd. Van dhr. Zwe- mer was n.l. een schrijven ingekomen om „alle in de gemeente bestaande inrichtingen waarin geegenheid ie alcoholhoudende of andere verfrisschende misschien bedoelde voorsteller wel „verbitterde" dranken te gebruiken, te sluiten op alle Zondagen en 1 en Kerstdag, een z.g. Zondagssluiting dus, analoog Zoutelande. Voor steller meende aldus te moeten doen, ter viering en heiliging van het 4de gebod. Zooals te begrijpen, ontspofi zich hierover een lang durige en uitgebreide discussie. B. en W. voelen er evenveel voor Zondagsheiliging als dhr. Zwemer c. s., doch meenen, dat met het oog op het vele en drukke ver keer, vooral in de zomermaanden, wanneer de regeering zulks niet belet, andersdenkenden niet moedwillig moet dupeeren. Bovendien verklaarde de voorzitter dat er, naar zijn meening, door de ingezetenen op die dagen, geen gebruik, noch minder misbruik, van de herbergen ge maakt wordt. Dhr. de Kam voerde evenwel aan, dat er op dit punt dan toch een paar maanden geleden, iets is voorgevallen, wat met deze verklaring geheel in strijd is, terwijl de voorsteller opmerkte, dat voor hem alleen het goddelijk gebod geldt en dat al het) andere mistoe standen zijnNadat ieder nog iets in 't midden had ge bracht, sloot de voorzitter de discussies en stelde voor tot stemming over te gaan. Het voorstel Zwemer werd hierop verworpen met 4 tegen 3 stemmen en hiermee ging dus de Zondagssluiting voor Oostkapelle voor- loopig van de baan. Bij de rondvraag wilde dhr. Poppe nog een voorstel doen een telegram aan de Eerste Kamer te zenden, om den zomertijd niet aan te nemen. Spr. kon echter geen steun vinden voor zijn idee, waarschijnlijk hadden zijn medeleden het onbestemde voorgevoel dat het er toch dóór zou gaan zoodat er geen noodelóoze kos ten behoefden gemaakt te worden. Hierna sloot de voor zitter de vergadering met dankgebed. In de Walstraat no. 84, Vlissingen heeft de firma A. Kreijmborg Co., die in vele plaatsen van ons land haar eigen magazijnen heeft, een geheel naar de eischen des tijds ingericht magazijn voor heeren- en jongens- kleeding geopend. Het geheel maakt een goeden indruk en strekt tot eer aan de uitvoerders, die de omvorming van woon- tot winkelhuis hebben tot stand gebracht. De etalages in dit magazijn trekken de aandacht door de mooie aankleeding en de ruime keuze van heeren en jongenskleeding en heerenmode-artikelen. Van al deze artikelen is in de winkel een groote voorraad aan wezig. Met de opening van deze zaak heeft de Walstraat er weer een keurig winkelhuis bij gekregen. Door den heer P. J. Weterings is in de St. Jacob- straat 27 een café annex Lunchroom gevestigd. Gelegen in het centrum der stad en voorzien van prima con sumptie tegen billijken prijs, kan deze lunchroom zeker wel op druk bezoek rekenen. De bovenzaal, welke als eetzaal is ingericht, ziet er keurig uit. Voor H.H. reizi gers en buitenmenschen een goede en goedkoope ge legenheid. Verder verwijzen we naar de in dit nummer voorkomende advertentie. Een nieuwe zaak. Volgens de in dit nummer voor komende advertentie, opent de heer N. Corveleijn in de Noordstraat 76, Vlissingen, een nieuwe zaak in kachels, huishoudelijke artikelen, enz. waaraan verbonden een smederij. Wij wenschen hem met deze onderneming geluk en hebben het vertrouwen, dat deze zaak moet rendeeren. Velen die de oude zaak van dhr. Corveleijn kenden zul len verwonderd staan, over de groote verandering en verbetering. Was in de oude zaak reeds een groote verscheidenheid in kachels, haarden, enz. nu is de sor teering nog grooter en aangevuld met vele huishoud*» lijke artikelen. Op uitnoodiging der firma, „Electr Snel-Schoen-Re- paratie-Inrichting", in de Korte Noordstraat, te M'burg waren wij dezer dagen in de gelegenheid haar bedrijf in ©ogenschouw te nemen. De electrische snel-schoen-repa- ratie-inrichting was in vol bedrijf, Wij waren dan ook getuigen hoe vlug en degelijk daar de schoenen gere pareerd worden. In 't bijzonder trok ons de aandacht, de pen-machine, waarmede in korten tijd de zolen op de schoen worden gepend, om daarna verder mooi af gewerkt te worden op een volgende machine, die de zolen verder glad maakt en ook de schoenen poetst. Vóór de schoene naar de machines gaan, worden ze echter eerst met de hand gerepareerd en de zolen er op geplaatst. Wij kregen den indruk en dit werd pns dan ookverze-

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1925 | | pagina 5