2e Blad. Wegeling s Vraag en Aanbod NIEUW- EN SINT JOOSLAND. van Vrl|dag 27 Maart 1925 no. 12 H. KEUR Mz., Gaat gij Donderdag naar stad Voor Uw succes WYBERT Boter - Reclame JCLCvrJuxyp wvrv po-rut Jft&£ouru^e of JVCaxgawn* 3*. de (jrutjter Zoon ■I. .....■..■li.-. Vanaf 1 April houdt den Heer D. Klap, op agent te zijn voor ons blad. In diens plaats Is aangesteld de heer Voorstraat A SA Men gelieve vanaf heden aldaar advertentiën en abon nementen op te geven. Vrijdagmiddag hield de Raad van Koudekerke de eer ste openbare zitting in 1925. Alle leden waren tegen woordig, terwijl tevens vele belangstellenden van 't Zand aanwezig waren. De voorzitter opende de vergadering en heette allen hartelijk welkom. Door dhr. den Herder was verzocht een stuk vroon aan den duinkant te mogen koopen. B. en W. stellen uit een tweetal overwegingen voor, dit verzoek niet toe te staan. Ten eerste zouden meerdere aanvragen volgen en ten tweede zou men dan, door het bouwen van lo kaliteiten bijv. hier mogelijk minder gewenschte toestan den kunnen krijgen. De Raad ging hierop met het advies van B, en W. accoord. Het aantal vergunningen voor den verkoop van ster ken drank, wordt met alg. stemmen voor ae volgende periode gebracht van 13 op 6, n.l. 4 op 't dorp en 2 op 't Zand. Volgens de heerschende bepaling mogen deze op 'tdorp zelf, alleen gevestigd zijn in „lokaliteiten, die rondom de kerk gelegen zijn", een eigenaardigheid, waarvan, naar we hopen, onze „Arkadia"-schrijver, ons bij tijd en wijle de oorsprong van zal kunnen aantoonen. Door de commissie tot wering van schoolverzuim wordt f 25.— uit de gemeentekas ontvangen, welk be drag door haar maar aan den secretaris is geschonken. In 't vervolg vraagt zij nu een grootere toelage of anders presentiegeld voor elke vergadering. B. en W. stellen voor hieraan niet te voldoen, wat door den Raad wordt goedgekeurd. Enkele inwoners van 't Zand zijn aangeslagen in de straatbelasting vanwege de gemeente Middelburg. B. en W. zullen hunne medewerking verleenen om, desnoods tot in hoogste instantie, dezen aanslag vernietigd zien te krijgen. Allereerst zullen zij z|ch dan wenden tot den Raad van Beroep, terwijl dhr. Sanderse daarnevens voor stelt, dat de Raad zijn volle afkeuring zal uitspreken over de houding van de M'burgsche collega's. De bewoners van den Dishoekschen hoek, zitten, wat den toestand van de verbinding met 't dorp betreft, aardig in den modder. Deze keiweg is n.l. door het veelvuldig heen en weer gerij met ae militaire auto's, bij avona op sommige plaatsen, levensgevaarlijk. Dhr. v.d. Harst zegt, dat er gaten in liggen, welke terstond Verbetering behoeven. De voorzitter deelt mede dat door den geraeentearchitect een som van f 3000 is begroot, welke noodig zal zijn voor herstel. Dit bedrag is reeds bij het Departement aangevraagd, doch 't antwoord is nog niet binnen. Dhr. Sanderse stelt daarop voor tele- ?;rafisch den minister te verzoeken deze vergoeding toe o staan opdat zoo spoedig mogelijk met net in orde maken zal kunnen worden begonnen. Middelerwijl zullen de ergste gaten alvast gestopt worden. Het bestuur der Bljz. school op Ger. grondslag heeft aangevraagd een kast te mogen aanschaffen voor het opbergen van Instrumenteneen bedrag ad. f 34 wordt Vergeet dan vooral niet de speciale etalage te bezichtigen van „Drukkerij De Lange jan", Lange Delft, Middelburg. Daar is het een Donderdag Reclamedag en worden koopjes gegeven in ingelijste platen. Zéór lage prijzen. hiervoor uitgetrokken. Het bestuur der Herv. school op 't Zand, wenscht vak j. voortaan uit te voeren en vraagt derhalve van gemeentewege terrein voor dit doel. B. en W, zullen hierover nader advies uitbrengen. Het bestuur der nieuwe Herv. school op 't dorp, Is bereid een gedeelte van zijn grond af te staan tot ver breeding van den rijweg, mits de kosten van verplaat sing van het ijzeren grenshek door de gemeente wordt gedragen. De h.h. Lorier en Sanderse stemmen tegen, omdat er geen noodzaak bestaat voor het verbroeden van den weg hier, wat derhalve een besparing met zich brengt van f 60. De bewoners van „Torenvliet" en „Vijvervreugd" zijn In beroep geweest bij den Raad van State, vanwege hun aanslagen in de forensenbelasting, terwijl zij geer. volle 90 dagen daar hebben gewoond, Dit college heef; hun beroep geldig verklaard, zoodat de aanslagen ver sluit protesteeren, doch ds voorzitter bewijst spr. ten duidelijkste dat alle moeite ten deze tevergeefsch zou V< nietigd zijn geworden. Dhr. Sanderse wil tegen dit be- ijst £ce zijn. Voorts deelt de voorzitter mede, dat op 't Zand is aangekocht en aldaar gestationeerd een rader brancard voor f 75 en dat de gasprijzen zijn verlaagd met 1 cent per kubieke Meter, met ingang van 1 April a.s. De voorzitter krijgt machtiging om, zoo noodig, langs den Biggekerkschen straatweg grond aan te koopen tot verbreeaing van dien straatweg. Bij de rondvraag vraagt dhr. Contant naar de brand weerverordening. De voorzitter deelt mede, dat men zal trachten een vrijwillige brigade bijeen te krijgenop 't Zand is men hiermee reeds doende. Voor het branden van geslachte varkens zal een ander stukje grond ge kocht of gehuurd worden bijv. het z.g. „Houten Heultje". Dhr. Contant wijst voorts op het feit dat er te Couburg nog altijd 2 lantaarns branden, hoewel er besloten was, er slechts één te hebben. Dit zal nu veranderd worden. Op een vraag van den vorigen spreker, om bijv. 14 dagen nk de Raadsvergadering inzage te mogen hebben van het „genotuleerde' antwoordt de voorzitter dat de notulen altijd ter inzage liggen voor de leden. Dhr. Adriaanse vraagt hoever de zinkputten al gevor- derd zijn en hoe het staat met het plaatsen van een t porut S^torrux W-ilto. *Sui&est fjoxxx 20 oesntó pompbak op het Zand. Wethouder Stoppels antwoordt dat de uitvoering reeds is opgedragen aan den timmer man. Voorts zag dhr. Adriaanse gaarne strenge maat regelen genomen tegen het werpen van allerlei vuil in de bebouwde kom door de omwonenden van den Bree- weg. Besloten wordt dat. deze overtreding in 't vervolg strafbaar gesteld zal worden. De h.h. Lorier en Sanderse bespreken de verbeterin gen aan den N.Vl.weg, vooral het trottoir is niet naar den zin dezer leden. Dhr. Sanderse dringt er op aan, dat er aldaar nog 2 lantaarns bij geplaatst zullen worden. B. en W. zullen nierop letten en zorg dragen voor ge wenschte verbeteringen. Dhr. Sanderse vraagt, nu de verkiezingen weder in aantocht zijn, dat door B. en W. gelegenheden zullen worden aangewezen, waar men reclame zal mogen ma ken voor de eventueele candidaten. Dit zal nader wor den overwogen. Voorts kwam de zaak Lindenberg, reeds aanhangig van 1923, weder ter tafel. Hoewel dhr. Lindenberg broe- derdienst had is hij toch onder de wapenen geweest en heeft ook herhalingsoef. meegemaakt. Hij vraagt hier voor f 2400 schadevergoeding. Dhr. Sanderse stelt voor, dat er gelegenheid zal worden geschapen dat dhr. Lin denberg zich 'kan verdedigen. De voorzitter verwacht hiervan niet veel en wil dat dhr. Lindenberg dan zijn recht maar moet zoeken. De h.h. Contant en v.d. Harst vinden dat er toch iets onbillijks in ligt om dhr. Linden berg zoo te behandelen. Op hun voorstel zal de Com missie nog eens nader informeeren en daarna een be slissing nemen omtrent de kwestie van schadevergoeding. Hierna sluiting. -f l Te Aagtekerke hield de Raad vorige week eveneens 'ttlng, i lleomstandigheden, niet aanwezig was. eene openbare zitting, waarbij dhr. Corré, wegens fami- Tot leden der commissie tot wering van schoolver- zuim waarvoor de h.h. Birra en Faasse bedankten werden gekozen de h.h. Overweg en Francke, Aan het bekende adres der gemeente Heemstede in zake anexaties c.s. werd na toelichting van den voor zitter, op voorstel van dhr. Maljers besloten adhaesie te betuigen. Het voorschot op de vergoeding over 1925 werd voor de Herv. Diaconieschool gesteld op f 180. Dhr. Francke c.s. had een adres ingezonden met het verzoek, 'van gemeentewege een bijdrage te mogen ont vangen tot verharding van het Zandwegje. B. en W. stelden den Raad voor, hiervoor f 25 uit te trekken ineens te voldoen en voorts jaarlijks een subsidie ad. f 10 te verleenen in de kosten van onderhoud. De h.h. Kodde en Maljers konden zich met deze royaliteit allesbehalve vereenigen en stelden bedragen op resp. f 50 en f 25 voor. Toen dit idee evenwel op tegenstand stuitte degredeerde dhr. Kodde de sommen tot f 50. en f 10 om dan tenminste nog iets te kunnen bereiken. De andere leden konden hiermede accoord gaan. Hierop kwam de kwestie van de ophooging van een §edeelte van den Roosjesweg ter sprake, daar dit ge urende het natte jaargetijde meestal in watersnood ver keert. De kosten voor deze „verheffing" waren geraamd op f 350. Dhr. Bosselaar bepleitte met kracht, de groote waarde van een dergelijken maatregel, daar over dezen weg een druk verkeer plaats heeft en het in den winter niet meevalt hier door te baggeren. Na langdurige be spreking, hoe en wanneer dit het best kan geschieden, werd besloten de voorgestelde ophooging te doen aan brengen. De verkiezing van een tweetal leden voor het stem bureau bij de a.s. lie Kamerverkiezingen baarde nogal wat stagnatie. Vijf stemmingen waren noodig om het zoover te brengen, alvorens tenslotte nog door het lot kon worden beslist. Benoemd werden de h.h. Bosselaar en Maljers. Voor de schietbaan werd f 5,— beschikbaar gesteld. Hierna sluiting. 4- I De Raad van Colijnsplaat hield Maandagmiddag j.l. eveneens een openbare vergadering. Alle leden waren tegenwoordig. Het bovengenoemd adres van de gemeente Heemstede werd voor kennisgeving aangenomen, terwijl op een adres van de afdeeling Noord-Bev. van het Nederl. Or.- derw. Genootsch., om bij onderwijsaangelegenheden het ceheele personeel te hooren, afwijzend werd beschikt. De belasting op „plezierhondjes" werd over 1925 ge bracht op f 4, die op andere soorten op f 1 per exem- Gedurende de kermisweek zullen eenige straten voor het openbaar verkeer afgesloten worden, terwijl een voorstel van B. en W. om den ambtenaar ter secre tarie voor zijn diploma te honoreeren werd verworpen Het percentage ep de inkomstenbelasting blijft voor den dienst 1925—1926 gesteld op l'/i, evenals in 1924. De vergoeding, volgens art. 101, werd over '24 gesteld op ruim f 1500, het voorschot over '25 op f 650. Het ambt van assistente bij het handwerkonderwijs wordt met in gang van 1 juli a.s. opgeheven, met dankzegging voor de vele bewezen diensten. Bij de rondvraag stelde dhr. Flipse voor, het aantal vergunningen voor de volgende 5 jaar terug te brengen van 8 op 7 en dit aan de Koningin te verzoeken. Dhr. Haringman stelde voor hierop niet zoo direct in te gaan, doch met de beslissing te wachten tot een volgende vergadering, wat dan ook alzoo besloten werd. Ook hier klachten evenals te Koudekerke over het werpen van vuilnis aan den openbaren weg. Op voorstel van den burgemeester werd hiertoe een nieuw onderdeel aan art. 91 der gemeent. potitieverordening toegevoegd, waarbij het verboden wordt, om vuilnis of afval te werpen of te doen werpen op andere dan daar toe door B. en W. aangewezen stapelplaatsen. Dhr. de Regt vraagt of er geen motor op de bestaande brandspuit kan geplaatst worden, men is dan vlugger op bedreigde plaatsen en de capaciteit van het blusch- water kan dan tevens belangrijk worden opgevoerd. Naar aanleiding van deze vraag ontspon zich een heele dis cussie, waarbij tenslotte besloten werd om te trachten met de andere Bevelandsche gemeenten tot een accoord te kunnen geraken tot hei gezamelijk aanschaffen van een auto motorspuit. Als de onderhandelingen dan maar beter verloopen dan die overeen gecombineerde vleesch- TABLETTEN keuringsdienst. Nadat dhr. Haringman nog aandringt om zoodanigen maatregelen te nemen, dat de lijkkoets bij begrafenissen tot op het kerkhof kan komen Jwat B. en W. nader zullen onderzoeken sluit ,de voozitter de vergadering. Te Domburg hield de gemeenteraad vorige week Don derdagavond een openbare vergadering. Dhr. Almekinders was wegens ziekte niet aanwezig. Na opening door den voorzitter werd het bekende adres van de gemeente Heemstede voor kennisgeving aangenomen. Voorts was van de gemeente Bergen Noordhollandsche gelijk waardige van Domburg een verzoek Ingekomen om mede te protesteeren tegen de aanhangige weeldebe lasting. Dat dit' op badplaatsen waar men het meest van de luxe moet hebben niet erg in den smaak valt is verklaarbaar, 't Staat ook wel wat „ganz komisch" om buitenlanders bijv. mee te laten deelen, niet alleen in de lusten, doch ook in de lasten van ons schoone landje. De h.h. Westenburger, v. Sluijs en Elout achten deze instelling voor Domburg dan ook beslist nadeelig en willen eveneens hun „t e g e n" doen hooren. Be sloten werd met 4 tegen 2, met de gedachte van Bergen mede te gaan. Dhr. Reijnhoud had verzocht, een hinderlijken boom te mogen rooien in de Noordstraat, die juist voor de deur van zijn woning staat. Volgens dhr. Elout is het net andersomNiet de boom staat voor de deur, maar de deur staat achter den boom m.a.w. de boom wae er eerst en daarna is de deur er ingestoken. Was deze op een andere plaats gemaakt, dan was de boom gee« sta- in den weg geworden. De voorzitter Is ook geen vriend van boomen rooien, wanneer blijkt, dat het niet strikt noodzakelijk is. Dhr. v. d. Hage sloot zich hierbij aan, zoodat bij gehouden stemming bleek, dat er 3 leden vóór en 3 leden tégen het verzoek waren. Voorloopig blijft de bewuste derhalve nog wat tieren op dezelfde plek. Dhr: Moggré wilde eveneens een boom rooien, o de Stationsstraat n.l. Ook dit zal daar het verzoe kp Uitgever 4- I iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii]iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii,fllTuiiniiiiiiiijijiiiiijiuiiininii is een welluidende stem van groot belang. Gebruikt daarom vóór het zingen en spreken de verfrisschende Groote doozen 65 Cts, 4- 1

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1925 | | pagina 5